سه شنبه, ۱۲ فروردین, ۱۳۹۹ / 31 March, 2020
کمیسیون قضائی مجلس
یک نماینده مجلس: قوه‌قضائیه با قانون‌شکنان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برخورد کند
یک نماینده مجلس: قوه‌قضائیه با قانون‌شکنان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برخورد کند
عضو کمیسیون قضائی مجلس گفت: اگر اشخاصی می‌خواهند طرح فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکنند و  آن را مختل کنند، قوه قهریه، دستگاه قضا و نهادهای نظامی و انتظامی باید با آنها برخورد جدی داشته باشند. 
۱۰ ساعت قبل /
شبکه بانکی ملزم به اجرای قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی شود
شبکه بانکی ملزم به اجرای قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی شود
رئیس کمیته پول، بانک و بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه خواستار ورود دستگاه قضائی برای الزام بانک مرکزی وشبکه بانکی به اجرای قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی شد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / قوه قضاییه / بانک مرکزی /
محتکران ماسک و دستکش را در ملاءعام شلاق بزنند/ دو ماه تا دو سال حبس مجازات نشردهندگان اکاذیب درباره کرونا
محتکران ماسک و دستکش را در ملاءعام شلاق بزنند/ دو ماه تا دو سال حبس مجازات نشردهندگان اکاذیب درباره کرونا
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی از دادستانی کل کشور درخواست کرد تا در برخورد با محتکران ماسک و دستکش و موادضدعفونی رأسا ورود کند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / کرونا / احتکار لوازم بهداشتی /
دادستانی برای برخورد با محتکران ماسک و دستکش ورود کند
دادستانی برای برخورد با محتکران ماسک و دستکش ورود کند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی از دادستانی کل کشور درخواست کرد تا در برخورد با محتکران ماسک و دستکش و موادضدعفونی رأسا ورود کند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ /
پیگیری مزاحمت‌های مجازی انتخاباتی
[ایرنا]  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با صدور دستوری از رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواست تا هرچه سریع‌تر نسبت به پیگیری شکایات مردم درباره دریافت پیامک‌های مزاحم انتخاباتی و عضویت ناخواسته در گروه‌ها و کانال‌ها توسط ستاد انتخاباتی نامزدهای انتخابات مجلس اقدام شود. وزیر ارتباطات خطاب به «حسین فلاح جوشقانی» نوشت: «ارسال پیامک‌های انبوه و عضوکردن ناخواسته مردم در گروه‌ها و کانال‌های پیام‌رسان‌ها موجب رنجش و آزار برخی از مردم شده است. مسائلی همچون رعایت‌نکردن مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قوانین انتخاباتی، اجرای دستورالعمل‌های شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور و رعایت حریم خصوصی و نیز موضوع نحوه …
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ /
پاک کردن صورت مساله
پاک کردن صورت مساله
سخنگوی محترم کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس اخیرا عنوان کرده‌اند «مردانی که از توانایی مالی لازم برای اداره زندگی برخوردار نیستند، ازدواج نکنند تا برای دستگاه قضائی بحران ایجاد نشود». این اظهارنظر بدیع از چند منظر قابل تامل است: 1-می‌دانیم که در وضعیت فعلی تعداد زیادی از جوانان این مرز و بوم به علت رکود اقتصادی وضعیت مالی چندان مناسبی ندارند و به همین خاطر است که آنچنان که باید و شاید رغبتی هم به ایجاد زندگی مشترک پیدا نمی‌کنند.
۱۳۹۸-۱۱-۲۶ /
بازنگری در مجازات حبس، دستور کار جدی قوه قضاییه است
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه «قانون»، ابزار قاضی است و باید در قوانین مربوط به حبس بازنگاه جدی شود،‌ گفت: به دنبال ایجاد تعادل در این موضوع هستیم و بازنگاه درباره حبس در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته است.به گزارش ایسنا، اعضای «کمیسیون وزرای دادگستری و معاونان پارلمانی و حقوقی ادوار» شامگاه دوشنبه ۱۴ بهمن با حجت‏الاسلام سیدابراهیم رئیسی دیدار کردند.رئیسی در این دیدار، با بیان اینکه اگر بر روی «محوریت قانون» توافق نکنیم کار سخت می‌شود، تاکید کرد: باید همه جریانات، توافق کنند که کشور در همه حوزه‌ها بر اساس «قانون» پیش برود و همه حقوق را رعایت کنند. البته این به منزله آن نیست که قانون در همه جا کامل است؛ بلکه منظور این است که «قانون ناقص» بهتر از بی‎قانونی و «رفتار سلیقه‌ای» است.رئیس قوه قضاییه …
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ /
خبر سیاسی
رئیس قوه قضاییه: بازنگری در مجازات حبس در دستور کار جدی قوه قضائیه است رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه «قانون»، ابزار قاضی است و باید در قوانین مربوط به حبس بازنگاه جدی شود،‌ گفت: «به دنبال ایجاد تعادل در این موضوع هستیم و بازنگاه درباره حبس در دستور کار قوه قضائیه قرار گرفته است.» به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، اعضای «کمیسیون وزرای دادگستری و معاونان پارلمانی و  حقوقی ادوار» شامگاه دوشنبه چهاردهم بهمن با آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی دیدار کردند. رئیسی در این دیدار با بیان اینکه اگر بر روی «محوریت قانون» توافق نکنیم کار سخت می‌شود، تأکید کرد: «باید همه جریانات توافق کنند که کشور در همه حوزه‌ها براساس «قانون» …
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ /
ضرورت برگزاری علنی دادگاه‌های مفاسد اقتصادی
محمد کاظمی، نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی، قضائی مجلس شورای اسلامی در مورد عملکرد دستگاه قضا در ‏رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی و پرونده املاک نجومی که همچنان با ابهام روبه‌رو است، به «شهروند» ‏گفت: «عملکرد قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی و همچنین برخورد با مفسدان ‏اقتصادی مثبت بوده است. با ورود آیت‌الله رئیسی به قوه‌قضائیه می‌بینیم که ایشان توانسته‌اند گام‌های ‏مثبتی در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی بردارند و در ادامه مبارزه با مفسدان اقتصادی را در رأس امور قوه ‏قرار داده‌اند که این نکته جای امیدواری دارد‎.» او درباره برخی پرونده‌های اقتصادی که در موردشان ابهام وجود دارد و هنوز …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ /
کاهش 70 درصدی پرونده‌های مربوط به چک با اجرایی شدن کامل
کاهش 70 درصدی پرونده‌های مربوط به چک با اجرایی شدن کامل "قانون جدید چک"
عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس درباره تاثیرگذاری قانون جدید چک گفت: معتقدیم اگر قانون جدید چک به درستی اجرا شود، می‌تواند بیش از 70 درصد از پرونده‌هایی که مربوط به چک هستند را کاهش دهد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ /
ضرورت بررسی «پرونده املاک نجومی» به دور از فشار سیاسی/ باید بدون جانبداری رای منصفانه‌ صادر شود
ضرورت بررسی «پرونده املاک نجومی» به دور از فشار سیاسی/ باید بدون جانبداری رای منصفانه‌ صادر شود
عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: پرونده املاک نجومی متاسفانه سیاسی است و باید اجازه دهیم قوه قضاییه به دور از نگاه و فشار سیاسی فرآیند قانونی را طی کند و رای منصفانه‌ و به دور از جانبداری صادر کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ /
پرونده املاک نجومی سیاسی است/ ضرورت بررسی به دور از فشار سیاسی
پرونده املاک نجومی سیاسی است/ ضرورت بررسی به دور از فشار سیاسی
عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: پرونده املاک نجومی متاسفانه سیاسی است و باید اجازه دهیم قوه قضاییه به دور از نگاه و فشار سیاسی فرآیند قانونی را طی کند و رای منصفانه و به دور از جانبداری صادر کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / املاک نجومی / تحقیق و تفحص از املاک نجومی /
محدودیت در صدور دسته چک موجب کاهش آمار چک‌های برگشتی شده است
محدودیت در صدور دسته چک موجب کاهش آمار چک‌های برگشتی شده است
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: محدودیت در صدور دسته چک و امکان توقیف مبلغ چک از تمام حساب های صادرکننده آن در قانون جدید در کاهش آمار چک های برگشتی تاثیر زیادی داشته است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ /
لایحه شوراهای حل اختلاف منتظر دستور صحن علنی است/ اختلافات تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان به این شوراها، ارجاع داده می‌شود
لایحه شوراهای حل اختلاف منتظر دستور صحن علنی است/ اختلافات تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان به این شوراها، ارجاع داده می‌شود
یک عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: لایحه شوراهای حل اختلاف باید به همین مجلس برسد چون خیلی وقت پیش به کمیسیون ارجاع شده است. الان اگر اشتباه نکنم در کمیسیون رسیدگی هم شده و منتظر دستور صحن علنی است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / حقوق / صحن علنی / قوه قضائیه / مشکلات / مجلس /
تبلیغات زودهنگام انتخاباتی فضای کشور را ملتهب می‌کند
تبلیغات زودهنگام انتخاباتی فضای کشور را ملتهب می‌کند
عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با بیان اینکه تبلیغات زودهنگام انتخاباتی تخلف است و فضای کشور را ملتهب می‌کند، گفت: لازم است دستگاه‌های مربوطه جلوی تبلیغات زودهنگام را بگیرند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ /
وام «٣٠‌میلیون تومانی» انگیزه افزایش کودک همسری
این نگرانی پس از بعضی شائبه‌ها درباره احتمال افزایش وام ازدواج در لایحه بودجه ٩٩ مطرح شده است؛ شائبه‌ای که البته به واقعیت تبدیل نشد و دیروز خبر آمد براساس لایحه بودجه ٩٩، رقم وام ازدواج در ‌سال آینده، مانند ‌سال ٩٨،  ٣٠‌میلیون تومان خواهد بود. صحبت از کودک‌همسری و خطر افزایش چهاربرابری آن درحالی مطرح می‌شود که چندی پیش یک فوریت اصلاح ماده ١٠٤١ قانون مدنی یا همان کودک‌همسری بعد از رأی‌آوردن در مجلس در کمیسیون قضائی رد شد. طیبه سیاوشی، یکی از نمایندگان مجلس بود که در واکنش به این تصمیم کمیسیون قضائی توییت کرد:«متأسفانه طرح ما برای ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳‌سال به‌طورکلی در کمیسیون قضائی مجلس رد شد، آن‌هم با وجود آنکه پیشتر یک فوریت طرح در صحن مجلس رأی آورده بود. دلایل مخالفان بیشتر مسائل فقهی و شرعی …
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ /
استیضاح؛ آری یا نه
استیضاح؛ آری یا نه
نمونه‌اش همین استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش که چند روز پیش اعلام وصول شد و اغلب کسانی که ماجرا را شنیدند و محورهای استیضاح را دیدند، متعجب کرد، چون بیشتر از سه ماه از ورود وزیر جدید آموزش‌وپرورش به این وزارتخانه نمی‌گذرد و وزیر آموزش‌وپرورش اساسا تاکنون زمانی برای اجرای طرح‌هایش نداشته که بتوان از او بازخواست کرد. این البته تنها استیضاحی نیست که در راهروهای مجلس بر سر زبان‌هاست. نام بیژن زنگنه و عبدالرضا رحمانی‌فضلی هم چند وقتی هست که در فهرست استیضاح‌ها به چشم می‌خورد. البته نماینده‌ها برای استیضاح محمود حجتی نیز دورخیز کرده بودند که با استعفایش و پذیرش رئیس‌جمهوری، این استیضاح منتفی شد. حجتی هم مثل قاضی‌زاده‌هاشمی، شریعتمداری، عباس آخوندی و سیدمحمد بطحایی ترجیح داد در روزهایی که طرح استیضاحش روی …
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ /
اعتراض مجلس به نقض اصل تفکیک قوا
اعتراض مجلس به نقض اصل تفکیک قوا
آیت‌ا... احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری، چند روز پیش گفته بود که «کمیسیون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی» این مجلس تصویب کرده مسئولان از این پس اجازه فعالیت به «شبکه‌ها و فضای مجازی خارجی» را ندهند. او تأکید داشت این شبکه‌ها در اعتراض‌های اخیر ایران، «تخریب و اغتشاش را آموزش می‌دادند». با توجه به اینکه شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توئیتر و همچنین پیام‌رسان تلگرام در ایران فیلتر هستند، به نظر می‌رسد منظور آیت‌ا... خاتمی فیلترکردن اینستاگرام است. همان روز یک عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در واکنش به این موضوع اعلام کرد که «براساس قانون اساسی وظیفه قانون‌گذاری برعهده مجلس است و خبرگان وظیفه‌ای مشخص دارد.
۱۳۹۸-۰۹-۰۴ /
دنبال این هستیم، زندان‌ها خلوت شود
دنبال این هستیم، زندان‌ها خلوت شود
به گزارش خبرگزاری میزان، رئیس قوه‌قضائیه در خصوص تلاش های مجلس در زمینه تقلیل مجازات حبس، خاطرنشان کرد: «ان‌شاءالله نظر نمایندگان با اصلاحاتی که قوه‌قضائیه در لایحه آیین دادرسی کیفری دارد، تامین خواهد شد. معتقدیم تقلیل مجازات‌های حبس نباید خدشه‌ای به قوانین قبلی خود مجلس وارد کند. البته ما از ابتدا نیز بر کاهش جمعیت کیفری و اعمال مجازات جایگزین حبس تاکید داشته‌ایم و قضات ما تا آنجا که امکان قانونی وجود داشته باشد، در این زمینه عمل می کنند.» رئیس قوه‌قضائیه گفت: «در مورد این طرح، تاکید کرده‌ایم که در بسیاری از موارد با اصلاحات پیشنهادی قوه‌قضائیه، نظر نمایندگان تامین شود؛ یعنی بدون اینکه به صورت کلی اعلام کند، به قوانین قبلی که مجلس تصویب کرده، خدشه جدی وارد نشود. به نحوی که هم نظر نمایندگان مجلس …
۱۳۹۸/۰۸/۲۹ /
پیشنهاد افزایش قیمت سوخت در مجلس رد شده بود
پیشنهاد افزایش قیمت سوخت در مجلس رد شده بود
نایب رییس کمیسیون قضائی مجلس گفت: بنده به عنوان نماینده مجلس تا دیشب از این افزایش قیمت اطلاعی نداشتم و جالب اینجاست که نمایندگان مجلس به این لایحه رای نداده‌ و این پیشنهاد افزایش قیمت سوخت در مجلس رد شده بود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / افزایش قیمت بنزین / یحیی کمالی پور / اخبار اقتصادی - کرمان / استانی-اقتصادی /
تصویب طرح «کاهش مجازات حبس» به مشکلات قضائی می‌افزاید
تصویب طرح «کاهش مجازات حبس» به مشکلات قضائی می‌افزاید
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به تصویب کلیات طرح «کاهش مجازات حبس تعزیری» گفت: اینکه بخواهیم رابطه بین جرم و مجازات را یک‌شبه تقلیل و به نصف کاهش دهیم، تصمیمی احساسی و فاقد منطق گرفته‌ایم.
۱۳۹۸/۰۸/۱۵ /
کلیات طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری تصویب شد
کلیات طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری تصویب شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی علی‌رغم مخالفت کمیسیون قضایی و قوه قضائیه، کلیات طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری را تصویب کردند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / کمیسیون قضائی مجلس / قوه قضاییه / مجلس شورای اسلامی /
جلسه علنی آغاز شد/ سوال از «حجتی» در دستور کار مجلس
جلسه علنی آغاز شد/ سوال از «حجتی» در دستور کار مجلس
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش آغاز شد و سوال نماینده مردم بندرعباس از وزیر جهاد کشاورزی در دستور کار قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / مسعود پزشکیان / دستور کار صحن علنی مجلس / کمیسیون قضائی مجلس /
رد طرح کاهش مدت زمان حبس زندانیان در کمیسیون قضائی مجلس
رد طرح کاهش مدت زمان حبس زندانیان در کمیسیون قضائی مجلس
سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس گفت: کمیسیون در نشست امروز خود طرح دو فوریتی کاهش مدت زمان حبس زندانیان را مورد بررسی قرار داد که این طرح با مخالفت اعضا مواجه شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ /
آمریکا مانع غلبه نهایی بر داعش در سوریه می‌شود/ کمک اطلاعاتی واشنگتن به تکفیری ها در عراق
آمریکا مانع غلبه نهایی بر داعش در سوریه می‌شود/ کمک اطلاعاتی واشنگتن به تکفیری ها در عراق
طرح «اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری» جهت اصلاح برخی مواد، به کمیسیون قضایی بازگشت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / دیوان عدالت اداری / مجلس شورای اسلامی / کمیسیون قضائی مجلس /
تداوم حواشی لایحه تجارت / مرکز پژوهش‌ها: تصویب تا مجلس بعدی متوقف شود
تداوم حواشی لایحه تجارت / مرکز پژوهش‌ها: تصویب تا مجلس بعدی متوقف شود
لایحه تجارت علیرغم اینکه بیشترین ارتباط را بخش اقتصادی جامعه دارد فقط در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس بررسی شد و این موجب اعتراض کمیسیون اقتصادی و دفتر اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۲ / لایحه تجارت / مجلس شورای اسلامی / علی مروی / مرکز پژوهشهای مجلس /
محرمانه‌ بودن اطلاعات اموال و دارایی مسئولان لغو خواهد شد؟
محرمانه‌ بودن اطلاعات اموال و دارایی مسئولان لغو خواهد شد؟
سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با انتقاد از محرمانه‌بودن ثبت دارایی و اموال مدیران توضیح داده است: «باید تلاش کنیم محرمانه‌بودن لیست اموال و دارایی مدیران و مسئولان را لغو کرده و با این کار اعتماد مردم را افزایش دهیم. اگر اعلام لیست اموال و دارایی مدیران و مسئولان به صورت علنی و شفاف در جامعه محقق شود، حداقل ۲۰ درصد در اجرای این کار کمک کرده و پیشرفت خواهیم داشت».
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / اموال و دارایی مسئولان / قو قضاییه / دارایی مسئولان /
مبارزه با فساد سیاسی بازی‌بردار نیست/ یکی از مراکزی که باید اصلاح می‌شد خود قوه قضائیه است/ برخورد با مفسدان با نگاه حزبی نمی‌شود
مبارزه با فساد سیاسی بازی‌بردار نیست/ یکی از مراکزی که باید اصلاح می‌شد خود قوه قضائیه است/ برخورد با مفسدان با نگاه حزبی نمی‌شود
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برخورد و مبارزه با فساد به دور از نگاه سیاسی باید باشد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ /
مجلس به دنبال رزومه‌سازی
قانون تجارت ایران قرار است پس از ۸۷ سال دستخوش تغییراتی شود. اما به نظر می‌رسد مجلس برای این تغییر عجله زیادی دارد تا آنجا که تنها در دو ساعت حدود ۱۰۹ ماده تخصصی تجارت را تصویب کرده است. نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت‌های قضائی اتاق بازرگانی ایران در این...
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ /
بررسی آخرین راهکارها و بررسی مشکلات بخش خصوصی در زمینه معرفی نماینده حقوقی در دعاوی
بررسی آخرین راهکارها و بررسی مشکلات بخش خصوصی در زمینه معرفی نماینده حقوقی در دعاوی
شفقنا اقتصادی – منع شرکت‌های خصوصی در معرفی «نماینده حقوقی» برای دفاع یا تعقیب دعاوی از چالش‌های حقوقی این شرکت‌هاست. موضوعی که نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس از آمادگی برای لغو این ممنوعیت خبر داد. به گزارش شفقنا اقتصادی ، یکی از مشکلات شرکت‌های خصوصی، پیمانکاری و فعالان بخش خصوصی منع قانونی معرفی […]
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ /
محدودیت بخش خصوصی در معرفی نماینده حقوقی در محاکم / تفسیر اشتباه برخی قضات از قانون
محدودیت بخش خصوصی در معرفی نماینده حقوقی در محاکم / تفسیر اشتباه برخی قضات از قانون
منع شرکت‌های خصوصی در معرفی «نماینده حقوقی» برای دفاع یا تعقیب دعاوی از چالش‌های حقوقی این شرکت‌هاست. موضوعی که نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس از آمادگی برای لغو این ممنوعیت خبر داد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / بخش خصوصی / وکالت / قانون آئین دادرسی کیفری / حمیدرضا سیفی / یحیی کمالی پور / کمیسیون قضائی مجلس /
آینده اقتصاد در دست شورای نگهبان
آینده اقتصاد در دست شورای نگهبان
تهران- ایرنا- حتی نامه اتاق ایران برای اعاده لایحه قانون تجارت به کمیسیون قضائی مورد قبول علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، قرار نگرفت تا فرصتی برای اصلاح لایحه‌ای که به‌عنوان «قانونی التهاب‌زا» از آن یاد می‌شود، به وجود آید. بررسی در صحن علنی مجلس نیز مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس با محدودیت‌هایی همراه است که اجازه تغییر در آن را نمی‌دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / مجلس شورای اسلامی / شورای نگهبان / تجارت /
حاجی دلیگانی در گفتگو با الف مطرح کرد؛تعلل 15 ماهه کمیسیون قضائی برای رسیدگی به طرح اصلاح قانون تابعیت/ تقاضا برای رسیدگی مستقیم طرح در صحن علنی
حاجی دلیگانی در گفتگو با الف مطرح کرد؛تعلل 15 ماهه کمیسیون قضائی برای رسیدگی به طرح اصلاح قانون تابعیت/ تقاضا برای رسیدگی مستقیم طرح در صحن علنی
یکی از طراحان «طرح اصلاح قانون تابعیت» با انتقاد از تعلل 15 ماهه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس برای رسیدگی این طرح، از تقاضای جمعی از نمایندگان برای رسیدگی مستقیم این طرح در صحن علنی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۴ /
درخواست عضو کمسیون قضائی مجلس از دستگاه‌ قضائی برای برخورد با مافیای دارو
درخواست عضو کمسیون قضائی مجلس از دستگاه‌ قضائی برای برخورد با مافیای دارو
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس، گفت : مطالبه نمایندگان مجلس از دستگاه‌ قضایی درباره مافیای دارو ورود قاطعانه و برخورد با متخلفین است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹ /
کاظمی: شکایت شورای عالی امنیت ملی و دادستانی از نماینده مجلس وارد نیست
کاظمی: شکایت شورای عالی امنیت ملی و دادستانی از نماینده مجلس وارد نیست
تهران – ایرنا – نایب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: شکایت شورای عالی امنیت ملی و دادستانی از نماینده مجلس نه از نظر محتوایی و نه از نظر ماهیتی وارد نیست. اصول قانون اساسی نماینده مردم را مجاز دانسته که در مورد تمام مسائل کشور بتواند اظهار نظر کند.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / مجلس شورای اسلامی / شورای عالی امنیت ملی / حشمت‌الله فلاحت‌ پیشه / محمد کاظمی / دادستانی عمومی و انقلاب تهران /
توقیف نفتکش انگلیس به دلیل نقض مقررات دریایی است
رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: اقدامی که ایران انجام داده است چه اقدام متقابل باشد چه اعمال انضباط رفت و آمد بین المللی، به نظر من حق ایران بوده تا به عنوان کشور ساحلی تنگه هرمز امنیت این آبراه بین‌المللی را حفظ کند.جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌‌و‌گو با خانه ملت، در خصوص توقیف نفتکش انگلیسی اظهار کرد: در مباحث مرتبط به روابط بین‌الملل، اصلی به نام اقدام متقابل را داریم. به نظر من ایران به عنوان کشوری که عضو جامعه بین‌المللی، عضو سازمان ملل متحد و دارای حقوق برابر با سایر کشورها از جمله بریتانیا است، حق دارد از این کشور سوال کند که چرا نفتکش ما را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده‌اند؟عضو فراکسیون امید مجلس بیان کرد: تنگه هرمز یک آبراه بین‌المللی است و کشتی‌های زیادی از آنجا …
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ /
ارجاع طرح مربوط به ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۶ سال به کمیسیون حقوقی
نمایندگان مجلس طرح مربوط به ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۶ سال و پسران کمتر از ۱۸ سال را برای بررسی بیشتر به کمیسیون حقوقی و قضائی ارجاع دادند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ /
جلسه عصر دوشنبه مجلس شورای اسلامی
جلسه عصر دوشنبه مجلس شورای اسلامی
ایرنا - تهران - جلسه علنی نوبت عصر روز دوشنبه مجلس به ریاست علی لاریجانی و با حضور اکثریت نمایندگان آغاز شد.منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای پاسخ به سوالات نماینده آستارا و نماینده سبزوار در مجلس حاضر شد.نمایندگان در جلسه عصر امروز به ادامه رسیدگی گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی، گزارش کمیسیون مشترک در مورد طرح یک فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی و گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می‌پردازند.(عکس از عبدالله حیدری)
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ /
هشدار نسبت به تأثیرپذیری مجلس از سند 2030 در طرح مربوط به ازدواج
هشدار نسبت به تأثیرپذیری مجلس از سند 2030 در طرح مربوط به ازدواج
سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نسبت به تأثیر پذیرفتن از سند 2030 در تصویب طرح مربوط به ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۶ سال و پسران کمتر از ۱۸ سال هشدار داد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ /
چرا "اکبر طبری" بازداشت شد؟
عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که معاون اجرایی حوزه ریاست رئیس پیشین قوه قضائیه بازداشت شده است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / اکبر طبری / آیت الله صادق آملی لاریجانی / قوه قضائیه / فساد مالی /
چرا تا این حد در زندگی خصوصی مردم دخالت می‌کنید؟
یک عضو فراکسیون امید مجلس با بیان این‌که «مخالفان دولت درصدد ساقط کردن دولت به روش‌های خطرناک هستند» گفت: باید از آن‌ها پرسید که چرا فکر می‌کنید زمین خوردن دولت آسیبی به نظام نمی‌رساند؟به گزارش ایسنا، عبدالرضا هاشم‌زایی در نطق میان‏دستور جلسه علنی روز گذشته (یکشنبه) اظهار کرد: نسل اول انقلاب از ابتدای ورود امام خمینی(ره) به ایران تا به همین امروز مسئولیت داشتند. سوالاتی بی‌پاسخ برای خودم وجود دارد. امیدوارم که در آینده دوستان یا صاحب‏نظران پاسخ سوالات این جانب را بدهند. ما جوانانی بودیم که ۴۰ سال پیش با هزار امید و آرزو سکان حکومت را در دست گرفتیم اما درک درستی از مفهوم دولت مدرن نداشتیم. این ناآگاهی با گذشت زمان رو به واگرایی رفته و هم اکنون مبدل فاصله شده است. چرا سعی نکردیم این شکاف‌ها را …
۱۳۹۸/۰۴/۲۵ /
بررسی سوابق علمی دو نامزد حقوقدان شورای نگهبان در کمیسیون قضایی
بررسی سوابق علمی دو نامزد حقوقدان شورای نگهبان در کمیسیون قضایی
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس از طرح سوابق علمی و برنامه های دو کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان در نشست امروز این کمیسیون خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳ / یحیی کمالی پور / مواد مخدر / کمیسیون قضائی مجلس /
مجلس در خصوص حقوقدانان شورای نگهبان تصمیم می گیرد
مجلس در خصوص حقوقدانان شورای نگهبان تصمیم می گیرد
تهران- ایرنا- نایب رئیس کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی، گفت: در ۲ روز آینده در صحن مجلس شورای اسلامی رأی گیری، و نمایندگان نظر خود نسبت به پنج حقوقدانی که از طرف قوه قضائیه به مجلس معرفی شده، اعلام خواهند کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳ / مجلس شورای اسلامی / محسن اسماعیلی / یحیی کمالی‌ پور / شورای نگهبان / مجلس / نجات الله ابراهیمیان / قوه قضائیه /
پورمختار: زمین‌خواری در مناطق خوش آب و هوا همچنان ادامه دارد
پورمختار: زمین‌خواری در مناطق خوش آب و هوا همچنان ادامه دارد
یک عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری‌های خود درباره توقف برخی زمین‌خواری‌ها در کشور تاکید کرد: زمین‌خواری در مناطق خوش آب و هوای کشور همچنان ادامه دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ / گام دوم انقلاب / بیانیه گام دوم انقلاب /
نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس: ایران در خصوص توقیف نفتکش خود در محاکم بین‌المللی طرح دعوا کند
محمد کاظمی، نایب رییس کمیسیون قضایی و نماینده مردم ملایر نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که انگلستان با توقیف نفتکش ایران مقررات بین‌المللی را نقض کرده است، گفت: ایران می‌تواند در محاکم بین‌المللی در این خصوص علیه انگلستان طرح شکایت کند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ /
نظر نقوی حسینی درباره توقیف نفتکش ایران
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اقدام دولت انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق را غیرمسئولانه و برخلاف موازین بین‌المللی دانست و گفت که قطعاً باید دستگاه دیپلماسی این موضوع را از طریق مراجع قضائی بین‌المللی دنبال و پیگیری کند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ /
نقوی حسینی: توقیف نفتکش ایران در جبل الطارق اقدام غیرمسئولانه انگلیس است
نقوی حسینی: توقیف نفتکش ایران در جبل الطارق اقدام غیرمسئولانه انگلیس است
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اقدام دولت انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق را غیرمسئولانه و برخلاف موازین بین‌المللی دانست و گفت که قطعاً باید دستگاه دیپلماسی این موضوع را از طریق مراجع قضائی بین‌المللی دنبال و پیگیری کند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / توقیف نفت کش ایرانی / انگلیس /
آیا دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی ‌۱۴ میلیارد دلار‌ واردات کالاهای اساسی انجام داد؟
آیا دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی ‌۱۴ میلیارد دلار‌ واردات کالاهای اساسی انجام داد؟
گروه استان‌ها ـ عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس درباره ارز واردات ۱۴ میلیارد دلار کالاهای اساسی گفت: اختلاف‌نظرهایی بر سر این موضوع وجود دارد که آیا دولت ‌ارز ۴۲۰۰ تومانی را مستقیم به واردکنندگان داد یا اینکه کالاها با ارز آزاد وارد شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱ /
کمالی‌پور: بیشتر زندان‌ها غیر استاندارد هستند/ باید به قوه قضائیه برای حل مشکلات کمک کرد
کمالی‌پور: بیشتر زندان‌ها غیر استاندارد هستند/ باید به قوه قضائیه برای حل مشکلات کمک کرد
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با تاکید بر اینکه «رئیس جدید قوه قضائیه باید در راستای برگرداندن اعتماد عمومی به عملکرد دستگاه قضائی گام‌های اساسی بردارد»، گفت: باید شرایط زندان‌ها بهتر شود. تعداد زندان‌های استاندارد حداکثر به ۱۸ زندان می‌رسد و بقیه غیر استاندارد هستند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۹ / انتظارات از قوه قضاییه /
اجرای عدالت در راس کار دستگاه قضایی باشد
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که با عملیاتی شدن برنامه‌های رئیس جدید قوه قضائیه امیدی که در این زمینه به وجود آمده به عینیت برسد.بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا با تبریک هفته قوه قضائیه بر ضرورت توجه دستگاه قضائی به اجرای عدالت تاکید کرد و گفت: با توجه به سیاست‌های اعلامی رئیس جدید قوه قضائیه و تجربیات و شناخت از دستگاه قضائی انتظار اولیه این است که اجرای عدالت در راس کار قوه قضائیه قرار بگیرد.وی ادامه داد: انتظار همه این است که مر قانون اجرا شود. اولین اصل این است که همه در برابر قانون یکسان هستند. اگر همین یک مورد اجرا شود انتظارات عمومی جامعه هم برآورده می‌شود. قانون نسبت به اجرای عدالت در رسیدگی‌ها تاکید دارد و خواسته مردم هم این است که سیاست و مسائل حاشیه‌ای …
۱۳۹۸/۰۴/۱۰ /
قوه قضائیه به مردم، مجلس و نهادهای نظارتی پاسخگو باشد
قوه قضائیه به مردم، مجلس و نهادهای نظارتی پاسخگو باشد
یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس بر ضرورت پاسخگویی دستگاه قضائی به مردم، مجلس و دستگاه‌های نظارتی تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۵ / انتظارات از قوه قضاییه / هفته قوه قضاییه /
قوه قضائیه مجرمان عقیدتی، سیاسی، مالی و مواد مخدر را از یکدیگر جدا کند
قوه قضائیه مجرمان عقیدتی، سیاسی، مالی و مواد مخدر را از یکدیگر جدا کند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس تاکید کرد که باید قوه قضائیه زندان‌ها را طبقه‌بندی و دسته‌بندی کرده و مجرمان سیاسی، عقیدتی، پولی و پانکی و مواد مخدر را از یکدیگر تفکیک کند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۴ / هفته قوه قضاییه / انتظارات از قوه قضاییه /
با تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگلبانان در مجلس، این لایحه برای تبدیل شدن به قانون نیازمند رای شورای نگهبان است
حافظان طبیعت؛ چشم انتظار شورای نگهبانگروه ایرانشهر: در حالی دیروز لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگلبانان پس از گذشت بیش از دو سال از زمان ارائه به مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که مدیرکل حقوقی و امور مجلس سازمان محیط‌زیست از افزایش حمایت‌های قضایی و بیمه‌ای از این گروه‌ها در پی تصویب این لایحه خبر داد.سال 98 گرچه با وقوع پدیده طبیعی سیل و باران‌های سیل‌آسایش محیط‌زیست نیمه جان ایران را با تهدیدات بیشتری روبه‌رو کرد اما شاید این سال یکی از بهترین سال‌ها در عرصه تصویب قانون‌های محیط‌زیستی در مجلس باشد چرا که تا به امروز 2 قانون مهم در حوزه محیط‌زیست و منابع طبیعی که سال‌ها در پیچ و خم تصویب قوانین در مجلس گرفتار شده بود، به تصویب رسیده است. به دنبال تصویب لایحه حفاظت از خاک در مجلس و ارسال آن …
۱۳۹۸/۰۴/۰۵ /
کلیات لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان تصویب شد
کلیات لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان تصویب شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کلیات لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی شامل محیط بانان و جنگل بانان را به تصویب رساندند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۳ / مجلس شورای اسلامی / لایحه حمایت از محیط بانان / کمیسیون قضائی مجلس /
موادی از طرح «اعاده اموال نامشروع» به کمیسیون قضایی ارجاع شد
موادی از طرح «اعاده اموال نامشروع» به کمیسیون قضایی ارجاع شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواد ۳ تا ۱۲ طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» را به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع کردند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۲ / طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان / مجلس شورای اسلامی / کمیسیون قضائی مجلس /
ماجرای ملاقات نمایندگان مجلس با بابک زنجانی
روز گذشته علیرضا رحیمی، نماینده مجلس شورای اسلامی در توئیتر خود از دیدار چندتن از نمایندگان مجلس با بابک زنجانی خبر داد. در این توئیت نوشته شده‌است که از یکی از وزیران شنیدم که به تازگی برخی نمایندگان مجلس چند نوبت با آقای بابک زنجانی در زندان دیدار داشته‌اند.این عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه نوشت: خوب است قوه قضائیه گزارشی از این دیدارهای پرابهام به هیئت رئیسه مجلس ارائه دهد و نظارت بیشتری بر عدم تبعیض در اجرای ضوابط دیدار با زندانیان داشته ‌باشد.توضیحات وکیل بابک زنجانی رسول کوهپایه‌زاده درباره خبری مبنی بر دیدار تعدادی از نمایندگان با بابک زنجانی در زندان، گفت: یک نماینده مجلس در توئیتی عنوان کرده‌ که به تازگی چند نفر از نمایندگان مجلس در چند نوبت با آقای زنجانی دیدار کرد‌ه‌اند، …
۱۳۹۸/۰۴/۰۳ /
کمیسیون قضایی: در جریان قتل شیرمحمدعلی در زندان نیستیم
الهیار ملک‌شاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: در جریان قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان نیستم و گزارشی در این باره هم به کمیسیون نیامده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ /
لزوم بازدید اعضای کمیسیون حقوقی از زندان فشافویه
لزوم بازدید اعضای کمیسیون حقوقی از زندان فشافویه
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس بر لزوم بازدید این کمیسیون از زندان فشافویه تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / زندان فشافویه /
مادر علیرضا شیر محمدعلی اگر مدارکی دارد در اختیار کمیسیون حقوقی مجلس قرار دهد
مادر علیرضا شیر محمدعلی اگر مدارکی دارد در اختیار کمیسیون حقوقی مجلس قرار دهد
نائیب رئیس کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی گفت: اولیای دم علیرضا شیر محمدعلی اگر روند بررسی دستگاه قضا برایشان قانع کننده نیست می‌توانند به کمیسیون گزارشی ارائه کنند که ما مبتنی بر آن ورود کنیم.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ /
بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی
بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی
یک عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت که بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی فردا در دستور کار کمیسیون قضائی مجلس قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی / شورای نگهبان /
جزئیات نامه ۱۵۲ نماینده به رئیس‌ جمهور؛ انتقاد از روش ‌افزایش حقوق
عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: هدف از تصویب قانون افزایش حقوق در بودجه ۹۸، کمک به قشری بود که حقوق کمتری می‌گرفتند درحالی‌که این مصوبه مطابق خواست مجلس اجرا نشده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ /
«الهیار ملکشاهی» بر ریاست کمیسیون حقوقی و قضایی ابقا شد
«الهیار ملکشاهی» بر ریاست کمیسیون حقوقی و قضایی ابقا شد
اعضاء هیئت رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی برای اجلاسیه چهارم دوره دهم مشخص و «الهیار ملکشاهی» به عنوان رئیس این کمیسیون ابقا شد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۹ / الهیار ملکشاهی / مجلس شورای اسلامی / کمیسیون قضائی مجلس /
ضرورت اصلاح سازوکار پذیرش در آزمون وکالت/ بر اساس یک تعریف تعداد وکلا را تعیین کنیم
ضرورت اصلاح سازوکار پذیرش در آزمون وکالت/ بر اساس یک تعریف تعداد وکلا را تعیین کنیم
عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان اینکه اصلاح سازوکار پذیرش در آزمون وکالت باید مبتنی بر یک استاندارد باشد، گفت: بر اساس یک تعریف تعداد وکلا را تعیین کنیم.
۱۳۹۸/۰۳/۱۷ / کانون وکلا / لایحه جامع وکالت / بهمن طاهرخانی /
پورمختار: دیوان محاسبات به اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان ورود کند
عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: دیوان محاسبات باید به صورت قاطع‌تر و جدی‌تر به موضوع اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان ورود کنند.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲ /
کمالی پور: وزیر کشور جدی‌تر آسیب‌های اجتماعی را کنترل کند
کمالی پور: وزیر کشور جدی‌تر آسیب‌های اجتماعی را کنترل کند
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: لازم است که مسئولین امر و وزیر کشور به صورت جدی‌تر آسیب‌های اجتماعی را کنترل کنند.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / آسیب‌های اجتماعی / وزیر کشور /
خصوصی‌سازی باید متوقف شود/ لزوم اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان
خصوصی‌سازی باید متوقف شود/ لزوم اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان
عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: خصوصی‌سازی باید متوقف شود تا رویه و مقررات آن مورد بازنگری قرار گیرد و دیوان محاسبات به درآمدها و هزینه‌های شرکت‌های دولتی رسیدگی کند.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰ / محمدعلی پورمختار / مجلس شورای اسلامی / معلمان /
پورمختار: طرح تشدید مجازات اسیدپاشی جنبه عملیاتی ندارد
پورمختار: طرح تشدید مجازات اسیدپاشی جنبه عملیاتی ندارد
عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: به نظر می‌رسد که طرح تشدید مجازات اسیدپاشی جنبه عملیاتی نداشته باشد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰ /
اصلاح ماده ۴۵۰ قانون آئین دادرسی کیفری در کمیسیون حقوقی
اصلاح ماده ۴۵۰ قانون آئین دادرسی کیفری در کمیسیون حقوقی
نایب کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان این که این اعتقاد وجود داشت که تعیین وقت رسیدگی در ماده ۴۵۰ قانون آئین دادرسی کیفری می‌تواند موجب اطاله دادرسی شود از اصلاح این ماده خبر داد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / کمیسیون حقوقی و قضایی / ماده ۴۵۰ قانون آئین دادرسی کیفری /
تلاش مجلس برای اصلاح قانون انتخابات بیهوده بود؟
تلاش مجلس برای اصلاح قانون انتخابات بیهوده بود؟
مجلسخانه ملت نوشت: عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: اگر قانون جدید انتخابات مجلس اجرایی نشود، ممکن است گفته شود مجلس کار عبثی را انجام داده و قانون به انتخابات ۲ اسفندماه نرسیده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / انتخابات مجلس یازدهم / کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس / مجلس دهم /
کاظمی: لازمه مقاومت در برابر فشارهای دشمن اتحاد و همدلی است
کاظمی: لازمه مقاومت در برابر فشارهای دشمن اتحاد و همدلی است
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با تاکید بر اینکه شعار وحدت و همدلی باید در عمل نیز خود را نشان دهد، گفت: دشمنی آمریکا برای همه ملت ایران مشکل ایجاد کرده و امروز همه ملت در مضیغه هستند. در شرایط امروز بیش از گذشته به وحدت و همدلی نیاز داریم.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / دیدار روحانی با فعالان سیاسی / وحدت /
عملکرد اروپایی‌ها غیرقابل پذیرش بود/تصمیم اخیر ایران درباره برجام عاقلانه بود
عملکرد اروپایی‌ها غیرقابل پذیرش بود/تصمیم اخیر ایران درباره برجام عاقلانه بود
رئیس کمیته‌ حقوق بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس کاهش تعهدات برجامی ایران را اقدامی در چارچوب عرف بین‌الملل توصیف کرد و با بیان این‌که «عملکرد اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام غیر قابل پذیرش بوده» گفت: اروپایی‌ها در مدتی که آمریکا از برجام خارج شد به تعهدات و تکالیف خود عمل نکردند در این شرایط تحمیل تکالیف به ایران خواسته‌ای غیر معقول و غیر منطقی است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۷ / کاهش تعهدات برجامی ایران /
انتخاب دادستان دیوان عدالت اداری از بین قضات دارای حداقل ۱۵ سال سابقه قضایی
سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت که این کمیسیون در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب کرد که دادستان دیوان عدالت اداری از بین قضات دارای حداقل پانزده سال سابقه قضائی انتخاب شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳ /
دشمن از وحدت ملت ایران عصبانی است
دشمن از وحدت ملت ایران عصبانی است
رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: پیروزی ملت ایران در گرو وحدت همه گروه‌ها در مقابل دشمن است. دشمن از وحدت ملت ایران بخصوص نیروهای مسلح و سپاه عصبانی است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳ / ایران و آمریکا /
جلسه علنی آغاز شد/ بررسی جزئیات لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی در دستور کار
جلسه علنی آغاز شد/ بررسی جزئیات لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی در دستور کار
جلسه علنی مجلس دقایقی پیش آغاز شد و گزارش کمیسیون قضائی در مورد لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در دستور کار مجلس قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳ / مسعود پزشکیان / مجلس شورای اسلامی / کمیسیون قضائی مجلس /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •