جمعه, ۱۷ مرداد, ۱۳۹۹ / 7 August, 2020
اقتصاد کرونا
نقش خبرنگاران در مدیریت کرونا بی بدیل و غیرقابل انکار بود
۴۶ دقیقه قبل / استانی-اقتصادی
نقش خبرنگاران در مدیریت کرونا بی بدیل و غیرقابل انکار بود
فرماندار اسکو با بیان این‌که نقش خبرنگاران در مدیریت کرونا بی بدیل و غیرقابل انکار بود، افزود: در شرایط بسیار حساسی از زمان قرار داریم که کرونا آن را حساس تر کرده و آسیب فراوانی به حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه اقتصادی در سرتاسر جهان وارد کرده است و کشورها را در دو راهی بین تقابل و یا تعامل بین سلامت و اقتصاد قرار داده است.
۸ دیتا سنتر استانی برای پشتیبانی از کسب و کارهای دیجیتال راه اندازی می شود
۱ ساعت قبل / ویروس کرونا / شرکت دانش بنیان / کسب و کار آنلاین / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
۸ دیتا سنتر استانی برای پشتیبانی از کسب و کارهای دیجیتال راه اندازی می شود
تهران- ایرنا- دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تجهیز و راه اندازی هشت دیتا سنتر استانی در آینده نزدیک به منظور پشتیبانی از فعالیت های دیجیتال برای کسب و کارهای آنلاین کشور در شرایط شیوع کرونا خبر داد.
۵ ساعت قبل / بازگشایی مرزها / پروازهای خارجی
زمان از سرگیری پروازهای ایران و ترکیه اعلام شد
جلال ابراهیمی اظهار کرد: بخش توریسم و گردشگری ترکیه یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تاثیرگذار در اقتصاد ایران کشور است و از این رو حتی در ایام شیوع کرونا نیز دولت این کشور تلاش کرد، با به کارگیری برخی سیاست‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن، شرایط را برای بازگشت توریست‌ها فراهم کند.
اقتصاد سوئد ۸ درصد آب رفت
۶ ساعت قبل / ویروس کرونا / سوئد / رشد اقتصادی اروپا
اقتصاد سوئد ۸ درصد آب رفت
اداره آمار سوئد، اس‌سی‌بی، اعلام کرد که اقتصاد این کشور در ۳ ماهه دوم امسال تحت تأثیر پاندمی کرونا ۸.۶ درصد آب رفته است. 
کرونا و ریتم تازه کسب و کار
۱۲ ساعت قبل / ویروس کرونا / کسب و کارهای اینترنتی / اقتصاد کرونا / کسب و کار آنلاین / کرونا و کسب‌وکارها: از دورکاری تا رونق آنلاین‌ها
کرونا و ریتم تازه کسب و کار
تهران- ایرنا- همه‌گیری گسترده ویروس کرونا حالا تحولات گسترده‌ای در اقتصاد جهانی به‌وجود آورده است؛ تحولاتی که کسب‌وکارها با ردیابی و شناسایی دقیق‌ آنها می‌توانند خود را از آسیب‌های احتمالی برهانند و حیات‌شان را تضمین کنند.
اخراج نیروهای کار در آمریکا ۵۴ درصد افزایش یافت
۲۴ ساعت قبل / ویروس کرونا / بیکاری / ایالات متحده آمریکا / هراس جهانی از ویروس کرونا
اخراج نیروهای کار در آمریکا ۵۴ درصد افزایش یافت
تهران- ایرنا- شرکت‌های آمریکایی درپی شیوع کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد این کشور در ماه جولای (تیرماه) بیش از ۲۶۲ هزار نفر را اخراج کردند. 
خبرنگاران در فرهنگسازی برای پیشگیری و مقابله با کرونا نقش داشتند/ اقتصاد مردمی را در دستور کار داریم
۲۸ ساعت قبل / مجلس یازدهم / محمدباقر قالیباف / دوران دفاع مقدس / شبکه یک سیما / مجلس شورای اسلامی / روز خبرنگار
خبرنگاران در فرهنگسازی برای پیشگیری و مقابله با کرونا نقش داشتند/ اقتصاد مردمی را در دستور کار داریم
رئیس مجلس شورای اسلامی بر نقش خبرنگاران در فرهنگسازی و اطلاع رسانی برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا تاکید کرد.
کرونا اقتصاد همه دنیا را ضعیف کرد به جز چین
۳۵ ساعت قبل / ویروس کرونا / اقتصاد جهان
کرونا اقتصاد همه دنیا را ضعیف کرد به جز چین
در حالی که اقتصادهای اروپا و ایالات متحده آمریکا همچنان به دلیل شیوع ویروس کرونا در حال لاغر شدن هستند و همه‌گیری، کشورها را مجبور به تعطیلی و خریداران را وادار به خانه‌نشینی کرده است اما اقتصاد چین به‌عنوان دومین اقتصاد جهان پس از چند ماه رکود، بار دیگر در حال رشد است.
سونامی چالش در سال آخر دولت روحانی /مجلس وارد دعوا با دولت نشود /ضربه کرونا به اقتصاد کشور
۳۶ ساعت قبل / حسن روحانی / دولت دوازدهم / انتخابات ۱۴۰۰
سونامی چالش در سال آخر دولت روحانی /مجلس وارد دعوا با دولت نشود /ضربه کرونا به اقتصاد کشور
«اصلی‌ترین چالش روحانی در سال آخر ریاست جمهوری‌اش چیست» این سوالی بود که خبرآنلاین از کاربرانش پرسید و آنها نیز پاسخ‌های قابل تاملی به این سوال دادند.
بحران در اقتصاد پساکرونایی فرانسه
۳۶ ساعت قبل / ویروس کرونا / فرانسه / اتحادیه اروپا / هراس جهانی از ویروس کرونا
بحران در اقتصاد پساکرونایی فرانسه
تهران - ایرنا - فرانسه از جمله کشورهای اروپایی است که بیشترین میزان آسیب‌های ناشی از بحران کرونا را متحمل شده است و اگرچه اداره آمار فرانسه روند اقتصادی دو ماه اخیر در این کشور را رو به بهبود خوانده اما طبق پیش‌بینی‌ها، شرایط موجود نشان از عمیق‌تر شدن رکود اقتصادی دارد.
تبعات مختل کننده کرونا بر اقتصاد هند
۳۷ ساعت قبل / کرونا / هند / توسعه اقتصادی / هراس جهانی از ویروس کرونا
تبعات مختل کننده کرونا بر اقتصاد هند
دهلی نو-ایرنا- بیماری همه گیر کرونا تا حد زیادی در اقتصاد هند اختلال ایجاد کرده است. بر اساس داده‌های وزارت آمار هند، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰ به ۳.۱ درصد کاهش یافته است.
رویترز: بازار اشتغال آمریکا متاثر از کرونا هنوز بهبود نیافته است 
۴۳ ساعت قبل / ویروس کرونا / بیکاری / خبرگزاری رویترز / ایالات متحده آمریکا / هراس جهانی از ویروس کرونا
رویترز: بازار اشتغال آمریکا متاثر از کرونا هنوز بهبود نیافته است 
تهران- ایرنا- خبرگزاری رویترز گزارش داد: به دنبال تاثیر کرونا بر اقتصاد جهانی، در ماه جولای (تیرماه) کارفرمایان شرکت‌های خصوصی آمریکا بسیار کمتر از آن چیزی که انتظار می رفت حاضر به استخدام و جذب نیروی جدید شدند. 
۴۴ ساعت قبل
رویکرد حمایتی بانک سینا در ارائه طرح های تسهیلاتی و خدماتی
مدیرعامل بانک سینا با سفر به استان خراسان رضوی، ضمن اشاره به شرایط شیوع کرونا در کشور، رویکرد این بانک را ارائه طرح های تسهیلاتی و خدماتی متنوع در راستای حمایت از هموطنان عزیز اعلام کرد.دکتر ایمانی در جمع همکاران منطقه خراسان با اشاره به تمهیدات بانک سینا در حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا گفت: با توجه ضرر و زیانی که طی ماه های اخیر به صاحبان کسب و کارهای مختلف در کشور وارد شده، این بانک در اجرای وظایف خود مبنی بر حمایت از این عزیزان، با همکاری بنیاد علوی دو طرح مواسات و مهرآفرین را اجرایی کرده است که طی آن به واجدین شرایط، وام قرض‫الحسنه پرداخت می‫شود.وی با بیان آنکه خدمت به مردم، جزو افتخارات بانک سیناست، افزود: این بانک همراستا با توسعه محصولات و خدمات و همچنین تامین زیرساخت …
۴۴ ساعت قبل
مشکلات انتقال پول برای بازنگرداندن ارز صادراتی بهانه‌ است
عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه در سال جاری صادرات کالا از ایران به عراق در مقایسه با سال گذشته بیش از 20 درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: اگر امکان نقل و انتقال پول وجود نداشت این میزان افزایش رخ نمی‌داد.به گزارش ایلنا، یوسف باپیری با اشاره به اینکه مرزهای اقلیم کردستان همواره باز بوده و صادرات به سایر بخش‌های عراق هم از طریق آن صورت گرفته است، افزود: خوشبختانه در سال جاری علی‌رغم مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا روند صادرات کالا از ایران به عراق متوقف نشد و افزایش 20 درصدی داشت.وی همچنین در خصوص اینکه مشکلات ناشی از نقل و انتقال پول مانع رفع تعهد صادراتی صادرکنندگان شده است گفت: البته تحریم‌ها موجب محدودیت شدید در روابط بانکی و مبادلات رسمی شده‌اند اما اینکه بگوییم نمی‌شود …
آسیب کرونا به اقتصاد آلمان
۴۴ ساعت قبل
آسیب کرونا به اقتصاد آلمان
بر اساس تخمین‌های یک موسسه تحقیقاتی در آلمان، شهروندان این کشور صدها میلیارد دلار از درآمدشان را در نتیجه بحران کرونا از دست خواهند داد. تولید ناخالص داخلی در آلمان نیز بیش از ۶ درصد کاهش خواهد داشت.
۴۵ ساعت قبل
خسارت 7هزارمیلیاردی کرونا به گردشگری و صنایع دستی
[شهروند] نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و جمعی از نمایندگان بخش خصوصی درحالی برگزار شد که میزان خسارت واردشده از کووید-۱۹ به صنعت گردشگری و صنایع‌دستی ۷۰هزارمیلیارد ریال اعلام شد. هتلداران نیز با انتقاد از بسته حمایتی کرونا نسبت به بیکاری ۷۵هزار نفر شاغل هشدار دادند. به گزارش ایسنا، ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نشست «بررسی آخرین وضعیت اقتصاد گردشگری» گفت: «میزان خسارت ناشی از کرونا درحوزه‌های گردشگری و صنایع‌دستی به ۷۰هزارمیلیارد ریال رسیده است.» به گفته او، در بین ۳۱ استان، خراسان‌رضوی با بیش از ۱۱هزار و ۴۳۱میلیارد ریال بیشترین و خراسان‌جنوبی با بیش از ۱۰۵میلیارد ریال کمترین …
رکورد تاریخی اونس جهانی با عبور از مرز ۲ هزار واحد شکسته شد
۲ روز قبل / بازار طلا / کرونا / چین / ایالات متحده آمریکا
رکورد تاریخی اونس جهانی با عبور از مرز ۲ هزار واحد شکسته شد
تهران- ایرنا- در حالی که هر روز به شمار قربانیان بیماری کرونا در سراسر جهان افزوده و نگرانی در خصوص چشم‌انداز اقتصاد جهانی بیشتر می‌شود و تنش‌های میان آمریکا و چین رو به افزایش است، طلا امروز در بازارهای جهانی رکود زد و از سطح ۲ هزار دلار فراتر رفت.
سرمایه گذاری کاذب در بورس تهدیدی برای اقتصاد و امنیت است
۲ روز قبل / سید صادق طباطبایی نژاد / نماینده اردستان در مجلس / مجلس شورای اسلامی / بورس
سرمایه گذاری کاذب در بورس تهدیدی برای اقتصاد و امنیت است
نماینده مردم اردستان در مجلس گفت: درآمدهای نفتی در بودجه در حد صفر است و مالیات هم با توجه به شرایط اقتصادی متأثر از کرونا و رکود و تحریم کمک گذشته را به بودجه کشور نمی‌کند.
نبرد اقتصاد چین با کرونا؛ رکودی کوتاه و بازگشت دوباره به رشد
۲ روز قبل / ویروس کرونا / چین / سرمایه گذاری / بورس
نبرد اقتصاد چین با کرونا؛ رکودی کوتاه و بازگشت دوباره به رشد
پکن- ایرنا- در حالی که اقتصادهای اروپا و ایالات متحده آمریکا همچنان به دلیل شیوع ویروس کرونا در حال لاغر شدن هستند و همه گیری، کشورها را مجبور به تعطیلی و خریداران را وادار به خانه نشینی کرده است اما اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد جهان پس از چند ماه رکود، بار دیگر در حال رشد است.
تاثیرات مالی کرونا در وزارت ورزش/ ورود و خروج پول در حد حقوق
۲ روز قبل / وزارت ورزش و جوانان / لایحه بودجه / فدراسیون های ورزشی
تاثیرات مالی کرونا در وزارت ورزش/ ورود و خروج پول در حد حقوق
وزارت ورزش از گزند کرونا و تاثیری که بر کُندتر شدن چرخه اقتصاد کشور داشته، در امان نبوده طوریکه تا به امروز حداقل بودجه مصوبش را از دولت گرفته و حداقل پرداختی را هم به فدراسیون‎ها داشته است.
رادیو بین‌المللی چین: ممنوعیت استفاده از «تیک تاک» یک تراژدی برای آمریکاست
۲ روز قبل / اخبار "آمریکا" / اخبار "چین"
رادیو بین‌المللی چین: ممنوعیت استفاده از «تیک تاک» یک تراژدی برای آمریکاست
در شرایط کنونی که اقتصاد آمریکا تحت تاثیرات منفی ناشی از کرونا قرار گرفته، اعلام ممنوعیت علیه محصولات اینترنتی قانونی و پرطرفدار چینی نه تنها آمریکا را نجات نخواهد داد بلکه بیش از پیش ضرری برای منافع مردم آمریکاست.
۲ روز قبل
تجارت پشت مرز کرونا
کیمیا نجفیبسته شدن مرزها و کاهش چشم‌گیر مبادلات تجاری به دلیل شیوع ویروس کرونا از جمله مشکلاتی است که کشور طی ماه‌های اخیر با آن مواجه بوده و چالش‌های زیادی را برای صادرکنندگان به وجود آورده است. با شیوع ویروس کرونا از کشور چین و همه‌گیر شدن کشورهای دیگر به این ویروس، فعالیت‌های اقتصادی کشورهای مختلف تحت‌الشعاع قرار گرفته و کاهش حجم مراودات تجاری را به دنبال داشته است. ایران نیز از این قاعده مستثنی نبود. از اواخر سال گذشته با توجه به شیوع کرونا بسیاری از مرزهای ایران بسته و به صورت غیر فعال بودند، البته به مرور زمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برخی از مرزها شروع به بازگشایی کردند اما مدتی نگذشت که برخی از آنها مجدد بسته شد. طبق بررسی-ها مرز میرجاوه، بازرگان، مرز باشماق، شیخ صله و هابور باز بوده، …
۲ روز قبل
خبر مهم وزیر اقتصاد برای جاماندگان سهام عدالت
وزیر اقتصاد با رد موضوع جاماندگان سهام عدالت گفت: از نظر قانون افراد مدنظر پوشش داده شده‌اند ضمن اینکه از نظر دارایی‌هایی که بتوانیم این کار را انجام دهیم محدویت داریم زیرا آن زمان این حجم واگذاری نشده بود.فرهاد دژپسند در نود و هفتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: عملکرد مثبت در مقررات زدایی و بهبود کسب و کار در سایه همراهی دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی اتفاق افتاد که بنا داریم در تعمیق بخشی به بازار سرمایه نیز از این ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم.به گزارش خبرآنلاین، وی اضافه کرد: بعد از اینکه در سال ۹۴ قانون رفع موانع تولید، مواردی را برای اجرا مشخص کرد امسال توانستیم بخشی از آن را اجرایی کنیم که مهم‌ترین آن پنجره فیزیکی شروع کسب و کار است. این کار ابتدا در تهران و سپس در استان‌های …
۲ روز قبل
پتروشیمی شازند و مقابله با کرونا
مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند در نشست با اصحاب رسانه و به مناسبت روز خبرنگار گفت: پس از شیوع ویروس کرونا به دلیل کمبود تجهیزات و امکانات، تعدادی از مدافعان سلامت در خط مقدم به شهادت رسیدند ولی امروز خوشحالیم که گرید سرم و سرنگ توسط این مجموعه تولید و نیاز کشور رفع می شود. وی افزود: در حال حاضر امکان صادرات این محصولات نیز وجود دارد.ولدخانی اضافه کرد: در همین راستا و براساس تصمیمات هیات مدیره مبلغ ۵ میلیارد ریال به بیمارستان آیت‌الله خوانساری کمک شد همچنین وی توزیع تعداد قابل توجهی بسته‌های معیشتی در قالب رزمایش مومنانه، حمایت از اقشار کم درآمد شهرستان شازند، توزیع ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده را از دیگر از اقدامات پتروشیمی شازند در مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد.ابراهیم ولدخانی افزود: سال …
۲ روز قبل
وقایع‌نگاری کرونایی در بازار مسکن
اواخر سال گذشته، صاحب‌نظران پیش‌بینی کردند که با شیوع ویروس کرونا اقتصاد کشورها دچار رکود خواهد شد. این اتفاق به سبب کاهش تقاضا، کاهش تولید و کاهش اشتغال رخ خواهد داد.
۲ روز قبل
مخالفان دستفروشی تورم را نمی‌بینند
 [سوگل دانائی]  دستفروشان می‌گویند حدود 3 هزار نفرشان قرار است از کار بیکار شوند. مدیریت شهری این‌بار کرونا را بهانه کرده. اطلاعیه زده و بنرهای زردرنگ اجرای طرح انضباط شهری را در سراسر محدوده خیابان ولیعصر(عج) تا چهارراه ولیعصر (عج) و خیابان فاطمی پخش کرده. علیرغم شعار «دستفروشی جرم نیست» که هفته‌های گذشته روی بنرهای اطراف مترو تئاترشهر نصب شده بود، دستفروشی در‌ سال کرونا به بهانه تجمع، جرم تلقی شد. اسم رمز این جمع‌آوری‌ها، این‌بار ساماندهی بود. اسمی که با نام مصوبه شورای شهر تهران درباره دستفروشان، مشترک است اما ماهیتش متفاوت. تجربه جمع‌آوری و ممنوعیت کار دستفروشی اما محدود به امسال نیست.‌ سال گذشته نیز شورای تأمین استان تهران …
آموزش کسب درآمد از اینترنت با مرتضی یاری
۳ روز قبل
آموزش کسب درآمد از اینترنت با مرتضی یاری
شیوع ویروس کرونا در ایران تأثیر منفی زیادی بر اقتصاد داخلی داشته و دارد. علاوه بر این، اقتصاد کشور ما به دلیل وابستگی به فروش نفت، تحریم‌های بین‌المللی، رشد منفی اقتصاد، تورم بالا و... در آینده نزدیک با آسیب‌های بیشتری روبرو خواهد بود. با همه‌گیری جهانی ویروس کرونا بسیاری از کسب کارهای کوچک و بزرگ محلی تعطیل شده و دچار ضررهای سنگین مالی شدند.
مقامات بانک مرکزی فدرال به دنبال کمک های بیشتر برای نجات اقتصاد آمریکا
۳ روز قبل / ویروس کرونا / رابرت کاپلان / رئیس کل بانک مرکزی فدرال دالاس / اقتصاد آمریکا / بانک مرکزی فد&#x
مقامات بانک مرکزی فدرال به دنبال کمک های بیشتر برای نجات اقتصاد آمریکا
مقامات بانک مرکزی فدرال آمریکا شب گذشته اعلام کردند موج دوم شیوع ویروس کرونا باعث شده تا برای نجات اقتصاد این کشور به اجرای سیاست های اقتصادی بیشتر نیاز شود.
مجری مشهور آمریکایی: این روزها در آمریکا فقط خبر
۳ روز قبل
مجری مشهور آمریکایی: این روزها در آمریکا فقط خبر "بد" می‌شنویم!
ترور نوآ: اقتصاد آمریکا به شدت رو به افول است ولی آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا شدیدا در حال افزایش است!
از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کردیم
۳ روز قبل / حسن روحانی / جهش تولید / ستاد اقتصادی دولت / بیکاری
از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کردیم
حجت الاسلام روحانی، رئیس جمهور با اشاره به آسیب‌های سنگین شیوع کرونا بر اقتصاد جهان و حتی کشورهای پیشرفته، تصریح کرد: دولت همزمان با نبرد در جبهه تحریم و اعمال فشار اقتصادی، مقابله با بیماری کرونا چه در زمینه پیامدهای اقتصادی و چه در زمینه حفظ سلامت مردم، موفقیت‌های غیر قابل انکار و به اذعان دیگر کشورها پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.
۳ روز قبل
حمایت بانک آینده از شرکت‌های دانش‌بنیان؛ گامی در راستای «جهش تولید» و اشتغال
بانک آینده در راستای اولویت‌های خود، مبنی بر حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش تولید و اشتغال، برنامه‌های هدف‌مندی را در جهت تامین مالی شرکت‌های خرد و متوسط، در دست اقدام دارد.دستاورد حاصل از این رویکرد، پرداخت ۸۸ (هشتاد و هشت) فقره تسهیلات با رقمی بالغ بر ٧٠٠٠ میلیارد ریال طی سال ۱۳۹۸ به شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است. این بانک، هم‌چنین در طول همین مدت، بیش از ۴۰ (چهل) فقره ضمانت‌نامه با ارزشی بیش از یک هزار میلیارد ریال، با شرایطی مناسب برای شرکت‌های مذکور، صادر نموده است. بر اساس این مستندات، بانک آینده موفق شد به‌عنوان شریک استراتژیک صندوق شکوفایی و نوآوری، رتبه نخست همکاری با این صندوق طی سال ۱۳۹۸ را به خود اختصاص دهد.بانک آینده همچنین در سال ۱۳۹۹، مرحله سوم پرداخت تسهیلات با هدف حمایت از …
۳ روز قبل
فروش اوراق مشارکت، محرکی برای جذب نقدینگی
سعید معادی، معاونت شعب و بازاریابی بانک توسعه تعاون در پاسخ به سوالی در مورد مهم‌ترین چالش‌های صنعت بانکداری و پرداخت معتقد است: تحریم، کرونا و کاهش سود سپرده‌ها منجر به خروج منابع از بانک‌ها شده است، فروش اوراق مشارکت، می‌تواند به محرکی برای تجهیز منابع شبکه بانکی کشور تبدیل شود.اقتصاد ایران بر مبنای بانک و فعالیت‌های بانکی قرار دارد، پس طبیعی است که چرخه محرک آن، بانک‌ها باشند. بنابراین، اگر شبکه بانکی شرایط مناسبی داشته باشد و چرخه فعالیت آن روی روال مشخصی طی شود، این امر تاثیر مثبتی بر اقتصاد می‌گذارد. اما اگر بانک‌ها با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه باشند، شرایط اقتصادی کشور نیز مختل می‌شود.تحریم و کرونااکنون اقتصاد و شبکه بانکی ایران، با معضلات مهمی مواجه هستند؛ نخست مساله تحریم که فروش نفت و …
۳ روز قبل
حقیقت تلخ در مورد کووید-19 و اقتصاد جهان
  [ رابرت رایش | استاد سیاست عمومی در دانشگاه کالیفرنیا ] دونالد ترامپ روز دوشنبه گفت: «احیای اقتصادی بسیار قوی در جریان است.» سپس دپارتمان تجارت گزارش داد که اقتصاد آمریکا در فاصله میان آوریل و ژوئن با بیشترین سرعت خود در حدود 70‌سال گذشته کوچک شده است. این سقوط اقتصادی، همه رشد اقتصادی پنج‌سال گذشته را از بین برده است. اما این حقایق هم نتوانسته جلوی ترامپ را بگیرد. او پنج ماه است که در مورد ویروس کرونا دروغ می‌گوید و حالا تلاش می‌کند رسانه‌های اجتماعی را با این دروغ‌ها پر کند تا بتواند افکار عمومی را تا روز انتخابات فریب دهد.او روز سه‌شنبه دوباره خطاب به آمریکایی‌ها گفت که بازگشت «خیلی طول نخواهد کشید.» اما همه شاخص‌ها …
مصاحبه| تحلیلگر غربی: اقتصاد در حال انفجار و سوء مدیریت ترامپ طوفانی برای انتخابات آمریکا است
۴ روز قبل
مصاحبه| تحلیلگر غربی: اقتصاد در حال انفجار و سوء مدیریت ترامپ طوفانی برای انتخابات آمریکا است
یک تحلیلگر سیاسی بر این باور است که تحولات اخیر آمریکا و مسائلی مانند یک اقتصاد در حال انفجار، سوء مدیریت بحران ویروس کرونا و تشدید خشم و ناراحتی نسبت به نژادپرستی سیستماتیک در ایالات متحده می‌توانند یک طوفان تمام عیار برای انتخابات آتی باشند.
تداوم افت دلار با نگرانی از تاثیر پاندمی بر اقتصاد آمریکا
۴ روز قبل / ویروس کرونا / دلار / ایالات متحده آمریکا
تداوم افت دلار با نگرانی از تاثیر پاندمی بر اقتصاد آمریکا
دلار آمریکا با نگرانی از کند شدن روند ریکاوری اقتصادی آمریکا به علت تشدید شیوع کرونا در این کشور، سودهای اولیه خود را از دست داد و افت کرد.
فیلیپین بار دیگر در قرنطینه
۴ روز قبل / عکس روز / تصاویر روز / ویروس کرونا
فیلیپین بار دیگر در قرنطینه
دولت فیلیپین اعلام کرده که به منظور جلوگیری از افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان به ویروس کرونا، از روز سه شنبه در پایتخت این کشور و اطراف آن سیاست‌های قرنطینه سختگیرانه تری اعمال خواهد کرد. به گفته دولت فیلیپین این اقدامات تا ۱۸ ماه جاری در مانیل و استان‌هایی که دارای تعداد زیادی مبتلا به ویروس کرونا هستند اجرایی خواهد شد. طبق دستورات جدید مردم به استثنای خرید‌های ضروری مانند مواد غذایی و دارو اجازه خروج از منزل را نخواهند داشت. کارکنان بسیاری از شرکت‌ها نیز با محدودیت تردد مواجه خواهند شد. پس از آنکه ویروس کرونا با افزایش نرخ بیکاری به بیش از ۱۷ درصد ضربه سختی به اقتصاد این کشور وارد کرد و باعث بالا رفتن بی سابقه نرخ بیکاری در فیلیپین شد دولت مجبور به از سر گیری فعالیت‌های اقتصادی در ماه ژوئن …
پیش‌بینی‌ وزارت دارایی رژیم صهیونیستی درباره بهبود اقتصاد این رژیم ظرف ۵ سال
۴ روز قبل / اسراییل / کروناویروس
پیش‌بینی‌ وزارت دارایی رژیم صهیونیستی درباره بهبود اقتصاد این رژیم ظرف ۵ سال
وزارت دارایی رژیم صهیونیستی پیش‌بینی کرد که بهبود اقتصاد این رژیم به دلیل بحران کرونا پنج سال طول بکشد.
بهبود تولید کارخانه ای در آسیا به دنبال افزایش فعالیت‌های اقتصادی در چین
۴ روز قبل
بهبود تولید کارخانه ای در آسیا به دنبال افزایش فعالیت‌های اقتصادی در چین
با افزایش تقاضا، تولید کارخانه ای در چین با بیشترین سرعت طی یک دهه گذشته توسعه می یابد. به نظر می‌رسد دومین اقتصاد بزرگ دنیا می تواند از آسیب وارد شده به رشد اقتصاد جهان توسط همه‌گیری ویروس کرونا بکاهد.
رکود کرونایی اقتصاد فروکش کرد
۴ روز قبل / ویروس کرونا / رکود اقتصادی / وزارت صنعت،معدن و تجارت
رکود کرونایی اقتصاد فروکش کرد
خراسان نوشت: بانک مرکزی در اطلاعیه ای با اشاره به شوک کرونا به اقتصاد ایران در فروردین ماه، از پیداشدن نشانه های مثبت مبنی بر بهبود عملکرد بخش حقیقی اقتصاد، همزمان با اقدامات مهار تورم خبر داد.
زخم های عمیق کرونا بر پیکر اقتصاد دنیا تا سالها می ماند
۴ روز قبل / اقتصاد جهانی / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد آمریکا / اقتصاد اروپا / اقتصاد آسیا
زخم های عمیق کرونا بر پیکر اقتصاد دنیا تا سالها می ماند
همچنان بحران کرونا موضوع اصلی این روزهای ما است. از مردم عادی گرفته تا دولتمردان و دانشمندان و اقتصاددانان، همه و همه به دنبال راهی برای مهار بحران های ناشی از کرونا هستند ولی به نظر می رسد زخم های اقتصادی ناشی از کرونا به این سرعت درمان نمی شود و تا سالیان سال بر پیکر اقتصاد باقی خواهد ماند.
مشغول به کار با ماسک + عکس
۴ روز قبل
مشغول به کار با ماسک + عکس
شیوع کرونا فقط موج نگرانی و بیماری را به همراه نداشت، بلکه بسیاری از مشاغل را کم رونق کرد. اما افراد با مشاغل مختلف، برای چرخاندن چرخ‌های زندگی و اقتصاد جامعه، در این روزهای گرم تابستان مشغول کار و تلاش هستند. گرمای هوا و کار روزانه به خودی خود نفس آدم‌ها را می گیرد، اما برای برخی از این افراد بهانه ای برای نپوشیدن ماسک نبوده و نیست، کسانی که به احترام همنوعان خود یک روز هم بدون ماسک سر کار حاضر نمی‌شوند. منبع: فارس
۴ روز قبل
اقتصاد- لاریجانی یا جهانگیری
الف) مشکل اول و آخر امروز مردم ما، مشکل اقتصاد است؛ والسلام! لذا هرکس می‌خواهد رییس‌جمهور شود، باید بگوید چطور می‌خواهد سفره مردم را رنگین کند و حداقل اگر هم نتوانست، باید بتواند چند خط سیاه‌وسفید روی سفره مردم بیاورد و آن را از این وضع سفیدی و خلأ مطلق خارج کند، ضمن آنکه مردم این دفعه شعار نمی‌پذیرند، بلکه باید گفته‌ها ضمانت اجرایی داشته باشد، بنابراین فکر می‌کنم دولتی که برنامه اقتصادی نداشته باشد، به نتیجه نمی‌رسد. به هر حال در گذشته مردم بارها وعده‌های رنگارنگ شنیده‌اند اما امروز دیگر تا برنامه عملیاتی نبینند به کسی اعتماد نمی‌کنند. بحث کرونا هم البته چالش بزرگی است اما از آنجا که این بحران، یک چالش و بحران جهانی است، آن‌چنان در …
۴ روز قبل
هدف تحمیل جنگ اقتصادی، هیجان‫زدگی و بی‌برنامگی در مدیریت کشور است
رئیس‌جمهوری با تبیین فرصت‌ها و چالش‌های اقتصادی کشور گفت: بی‫تردید حرکت در مسیر رونق و جهش اقتصادی کشور ‌باید مبتنی بر واقعیت‌های این عرصه بوده و نباید گرفتار تحلیل‌های غیر واقع‌بینانه برگرفته از بدبینی و سیاه‌نمایی باشد.حسن روحانی در یکصد و پنجاه و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، اظهار داشت: رهنمودهای مقام معظم رهبری در روز عید قربان درباره مسائل اقتصادی کشور و سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در این حوزه، دربرگیرنده راهبردهای اصلی و کلان کشور و راهگشای سیاستگذاران اقتصادی دولت و تقویت کننده مدیران اقتصادی است. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: واقعیت‌های اقتصادی کشور نشان دهنده آن است که با بهره‌گیری از توانایی‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی و هماهنگی میان همه ارکان کشور و انسجام در مدیریت و اجرای برنامه‌های هماهنگ …
۴ روز قبل
خروج بی‫سر و صدای سوداگران از بازار ارز
رصد تحولات اخیر بازار ارز نشان می‌دهد، برخلاف هفته‌های گذشته، دیگر از صف‌های طولانی متقاضیان خرید ارز در مقابل صرافی‌ها خبری نیست و همچنین پدیده کارت‌های ملی اجاره‌ای برای دریافت ارز سهمیه‌ای نیز جذابیت خود را از دست داده است که این موضوع می‌تواند نشانه خروج آرام سوداگران از بازار ارز و متعادل شدن قیمت‌ها در روزهای آتی باشد.به گزارش ایرنا، بازگشت ۲.۵ میلیاد دلار ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما تنها طی ۱۰ روز ابتدایی ماه مرداد، واقعیتی است که رئیس جمهوری چهارشنبه گذشته آن را اعلام کرد. اهمیت این عدد زمانی بیشتر می¬شود که بدانیم که پس از پایان ضرب الاجل بانک مرکزی برای صادرکنندگان متخلف، این آمار، امید بازگشت تعادل و آرامش به بازار ارز را بیش از پیش تقویت می‫کند. همچنان نمی¬توان شرایط حاکم بر …
۴ روز قبل
تعویق زمان کنکور سراسری ضروری است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می‌رسد تعویق زمان کنکور تا گذشتن از دوران پیک کرونا و خنک‌تر شدن هوا که امکان استفاده از ماسک به مدت چند ساعت را میسر کند، ضروری باشد.محمدباقر قالیباف در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک عید سعید قربان گفت: نقش مجلس شورای اسلامی و نمایندگان شریف مردم عزیز ایران برای عبور از این مرحله دشوار، اساسی و حیاتی است. اگر مجلس را متحول کنیم و پیگیر مشکلات معیشتی مردم باشیم، موتور تحول و مدیریت مشکلات در کشور به حرکت در می‌آید و اگر مجلسی ضعیف داشته باشیم، موتور پیشرفت کشور متوقف خواهد شد. از همین رو تحول مجلس و شکل گرفتن مجلس قوی و فعال شرط لازم برای تحول اقتصاد کشور است. قالیباف گفت: خدا را شاکریم که نظارت مردم بر تمامی رفتارها و تصمیم‌های مجلس بسیار بیشتر …
هدف، جنگ فرسایشی اقتصادی
۴ روز قبل
هدف، جنگ فرسایشی اقتصادی
رئیس‌جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به نقشه راه طراحی شده در اقتصاد کلان کشور، گفت: هدف اصلی در جنگ فرسایشی اقتصادی، این است که مدیریت کشور در تصمیم‌گیری‌ها دچار هیجانات و بی‌برنامگی شود و در همین زمینه ایجاد انتظارات منفی و ترسیم آینده مبهم از فضای کشور در چارچوب همین اهداف است که باید با تصمیم‌گیری منطقی و براساس داشته‌های کلان و وفاق ملی این توطئه را نیز خنثی کنیم. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی تصریح کرد: دشمنان انتظار داشتند پس از شیوع کرونا و محدودیت‌های …
درون‌گرا شدن اقتصاد اژدهای زرد
۴ روز قبل
درون‌گرا شدن اقتصاد اژدهای زرد
ریکاوری اقتصادی چین در ماه جولای ادامه پیدا کرد، اما تحلیلگران هشدار داده‌اند که نوع و مدل ریکاوری اقتصادی چین سبب خواهد شد که احتمالا این ریکاوری در طول زمان با این سرعت ادامه پیدا نکند. بر اساس نظر تحلیلگران به دلیل اینکه احیای اقتصاد چین از صدمات پاندمی کرونا وابستگی زیادی به صنایع سنگین، پروژه‌های مربوط به زیرساخت‌ها، بدهی، سرمایه‌گذاری و صادرات دارد، خطر کاهش سرعت احیای اقتصادی دومین قطب اقتصادی جهان وجود دارد. با اینکه داده‌های اقتصادی بیانگر وضعیت بهتر اقتصاد چین نسبت به دیگر قطب‌های اقتصادی است، اما تحلیلگران خطرهای زیادی از جمله کاهش تقاضا، شیوع مجدد کرونا، کاهش صادرات محصولات پزشکی و ارتباط از راه دور و افزایش تنش‌های میان چین و آمریکا و ضربه به صادرات این کشور را در کمین ریکاوری اقتصاد …
جهش اقتصاد دیجیتال در دوران کرونا
۴ روز قبل
جهش اقتصاد دیجیتال در دوران کرونا
جهان سال 2020 را با چالش بزرگی شروع کرد. چالشی به نام شیوع ویروس کرونا که در چین شناسایی شد و به تدریج ردپای آن در سایر کشورها قابل ردیابی بود. اکنون که بیش از 7 ماه است از اعلام رسمی وجود چنین پدیده‌ای می‎گذرد، خیلی از شهروندان از ترس موج دوم شیوع آن خانه‎نشین شده‌اند. مدارس و دانشگاه تعطیل شده و اکثر شرکت‎ها و سازمان ترجیح دادند به دنبال روال جدیدی برای اداره امور خود باشند. به هر حال، کرونا این روزها همچنان به قوت خود باقی است و حتی در کشورهایی مانند ایران، موج دوم آن آغاز شده و هنوز مشخص نیست چه زمانی پایان می‎یابد.
راه باریکه سفر بسته می‌شود؟
۴ روز قبل
راه باریکه سفر بسته می‌شود؟
همه‌گیری گسترده بیماری کووید-19 در جهان ضربه سهمگینی بر گردشگری بین‌المللی وارد کرده به‌گونه‌ای که میزان خسارت‌های وارده بر آن تا ماه مه 2020 سه برابر بیشتر از بحران اقتصادی جهان در سال 2009 بوده است. بنابر آخرین آمار سازمان جهانی گردشگری طی 5 ماه نخست سال 2020 همزمان با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، بازار گردشگری جهان با آسیب گسترده‌ای مواجه شده و این بازار را به مرز متلاشی شدن نزدیک کرده است. به‌گونه‌ای‌که تنها از ماه ژانویه تا مه با خسارت 320 میلیارد دلاری همراه بوده است و ضررهای ویرانگری را بر اقتصاد و مشاغل این بازار وارد کرده است.
سندرز: نیمی از خانوارهای آمریکایی در جریان کرونا درآمد خود را از دست داده‌اند
۴ روز قبل
سندرز: نیمی از خانوارهای آمریکایی در جریان کرونا درآمد خود را از دست داده‌اند
سناتور ایالت ورمونت آمریکا روز یکشنبه در پیامی در توئیتر با اشاره به فقیرتر شدن مردم آمریکا نوشت که نیمی از خانوار‌های آمریکایی در جریان همه‌گیری کرونا درآمد خود را از دست داده‌اند. اقتصاد آمریکا در دوران شیوع کرونا با بحران شدیدی مواجه شده و طبق گفته سندرز نرخ تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه گذشته دست کم ۳۳ درصد افت داشته است.
۴ روز قبل
حرکت در مسیر جهش اقتصادی باید مبتنی بر واقعیت‌ها باشد
رئیس‌جمهوری با تبیین فرصت‌ها و چالش‌های اقتصادی کشور گفت: «حرکت در مسیر رونق و جهش اقتصادی کشور باید مبتنی بر واقعیت‌های این عرصه باشد و نباید گرفتار تحلیل‌های غیرواقع‌بینانه برگرفته از بدبینی و سیاه‌نمایی شود.» به گزارش ایرنا، حسن روحانی روز یکشنبه در یکصدوپنجاه‌و‌ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، اظهار داشت: «رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در روز عید قربان درباره مسائل اقتصادی کشور و سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در این حوزه، دربرگیرنده راهبردهای اصلی و کلان کشور و راهگشای سیاست‌گذاران اقتصادی دولت و تقویت‌کننده مدیران اقتصادی است.»رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «واقعیت‌های اقتصادی کشور نشان‌دهنده …
۵ روز قبل / چک برگشتی
کاهش ۱۲ درصدی چک های برگشتی/بازگشت امید به بازار نسیه
به گزارش مهر، شیوع ویروس کرونا آثار مخربی را بر اقتصاد کشورمان مانند تمام کشورهای دیگر دنیا گذاشت. به همین جهت به دلیل رکود اقتصادی به وجود آمده شاهد افزایش چک‌های برگشتی کسبه بازار بودیم که مشکلاتی را به صورت سلسله وارد در زنجیره تأمین محصولات ایجاد کرد اما با بازگشایی محدود صورت گرفته و بازگشت نسبی فعالیت‌های اقتصادی آمار چک‌های برگشتی نیز رو به کاهش نهاد به حدی که آمار تعداد چک‌های برگشتی در خرداد ماه با کاهش ۱۱.۷ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه همراه بوده است که نشان از بازگشت دوباره چک به عنوان معتبرترین ابزار مبادله نسیه دارد.
ضربه سنگین برگزاری محدود حج به اقتصاد مردم سومالی
۵ روز قبل / حج / سومالی / کشورهای عربی / کشاورزان
ضربه سنگین برگزاری محدود حج به اقتصاد مردم سومالی
برگزاری محدود مراسم حج به خاطر شرایط پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا به شدت به کشاورزان، دامداران و تجار سومالی آسیب زد.
اقتصاد ایران باید برای فرصت‌های جهان پساکرونایی آماده باشد
۵ روز قبل / ویروس کرونا / تحریم / توسعه اقتصادی
اقتصاد ایران باید برای فرصت‌های جهان پساکرونایی آماده باشد
ساری - ایرنا - استاد اقتصاد دانشگاه مازندران با اظهار این که در پس هر تهدیدی فرصت‌هایی وجود دارد و دنیای پساکرونایی هم دارای فرصت‌های اقتصادی است ، گفت: بسیاری از اقتصادها از ویروس کرونا خسارت دیده‌اند و به همین دلیل زمینه برای همکاری بیشتر کشورها فراهم شده است و ایران نیز باید از این فرصت حداکثر بهره‌برداری را داشته باشد.
جزئیات اقدامات بانک مرکزی برای مهار تورم/ آثار کرونا بر اقتصاد ایران مشخص شد/ بانک مرکزی: نرخ ارز تعدیل می شود
۵ روز قبل / رشد اقتصادی / حجم نقدینگی / تورم / اقتصاد / بانک مرکزی
جزئیات اقدامات بانک مرکزی برای مهار تورم/ آثار کرونا بر اقتصاد ایران مشخص شد/ بانک مرکزی: نرخ ارز تعدیل می شود
بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی به صورت دوره‌ای و منظم تحولات و اقدامات انجام گرفته، گزارشی منتشر کرد.
اینجا کشمیر است | اقتصاد زخم‌خورده از کرونا و طبیعتی که آغوش مهربانی گشوده است
۵ روز قبل
اینجا کشمیر است | اقتصاد زخم‌خورده از کرونا و طبیعتی که آغوش مهربانی گشوده است
یک سال پس از تسلط هند بر بخش‌هایی از کشمیر و در شرایطی که اقتصاد این منطقه مسلمان‌نشین با شیوع کرونا در آستانه نابودی است، کودکان کشمیری برخلاف دیگر دانش‌آموزان هندی نگران مدرسه رفتن یا چالش‌های آموزش آنلاین نیستند.
ریسک‌های جهانی کسب و کار برای ۱۸ ماه پس از کویید ۱۹
۵ روز قبل / بهبود کسب و کار / کسب و کار آنلاین / بهبود فضای کسب و کار / کرونا و کسب‌وکارها: از دورکاری تا رونق آنلاین‌ها
ریسک‌های جهانی کسب و کار برای ۱۸ ماه پس از کویید ۱۹
تهران- ایرنا- بحران کرونا و ابهام در خصوص روند تغییر و تحول آن، اقتصاد کشورها و به تبع آن کسب و کارها را در سراسر جهان با ریسک‌های متعددی مواجه کرده است؛ ریسک‌هایی که بررسی احتمال موقوع آن بر اساس کشور و نوع صنعت مرتبط، می‌تواند در انتخاب استراتژی‌ و راهکار به بنگاه‌های اقتصادی و کسب و کارها کمک کند.
روزشماری برای واکسنی که موتور محرک اقتصاد دنیا می شود
۵ روز قبل / اقتصاد جهانی / واکسن کرونا / روسیه / ایالات متحده آمریکا
روزشماری برای واکسنی که موتور محرک اقتصاد دنیا می شود
روسیه اعلام کرده است اولین واکسن کرونا را به بازار عرضه خواهد کرد. قرار است از ماه اکتبر اواسط مهر ماه سال جاری مردم کشور روسیه واکسن را به طور رایگان دریافت کنند. آیا این واکسن پایانی برای یک سال سخت و یک پاندمی مرگبار در دنیا است؟
وظیفه نظارتی و تقنینی مجلس در شرایط اقتصادی کنونی سنگین‌تر شده است
۵ روز قبل / کمیسیون برنامه و بودجه / رحیم زارع / نماینده آباده
وظیفه نظارتی و تقنینی مجلس در شرایط اقتصادی کنونی سنگین‌تر شده است
ایلنا: نماینده آباده، بوانات و خرم بید در مجلس با اشاره شرایط حاکم بر اقتصاد کشور با شیوع بیماری کرونا عنوان کرد که وظیفه نظارتی و تقنینی مجلس در این شرایط سنگین تر…
ابهام آمار کرونا در پایتخت
۵ روز قبل
ابهام آمار کرونا در پایتخت
دنیای اقتصاد نوشت:براساس آمار رسمی، تعداد فوت‌شده‌ها به‌دلیل ابتلا به بیماری کرونا در روز گذشته ۲۱۶ نفر اعلام شده و مجموع فوت شده‌ها به دلیل ابتلا به این بیماری در کشور به ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر رسیده است.
۵ روز قبل
حفظ جان عزاداران
روحانی پنجشنبه که گذشت، وقتی پیرو برنامه چند هفته گذشته، این بار در مراسمی به‌منظور افتتاح طرح‌های ملی حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت حاضر شده بود، نسبت به تداوم این مراسم افتتاح هفتگی تا پایان سال وعده داد و جالب آنکه در ادامه به‌تاکید گفت که دولت اصرار دارد که هر هفته را با برگزاری جلسات ستاد کرونا آغاز کند و با برگزاری مراسم افتتاح طرح‌های ملی حوزه‌های مختلف صنعت، تولید و اقتصاد را به پایان ببرد تا از این رهگذر پیامی صریح به جامعه مخابره کند؛ پیامی که به‌ گفته رییس‌جمهوری به‌نحوی همان تاکید همزمان و توامان دولت بر دوگانه سلامت و معیشت شهروندان است و به این ترتیب بود که روحانی از «شنبه‌های سلامت» و «پنجشنبه‌های اقتصاد و معیشت» …
۵ روز قبل
بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند
رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم سیاستگذاری صحیح بانک‌ها برای هدایت منابع به حوزه تولید، از مدیران عامل بانک‌ها خواست واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیلی را که در تملک می‌گیرند، فعال کرده و آن‌ها را وارد چرخه تولید کنند.به گزارش «ابتکار» به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، سید ابراهیم رئیسی که برای بررسی مشکلات و مسائل نظام بانکی میزبان مدیران عامل ۱۲ بانک دولتی و نیمه دولتی و نماینده بانک‌های غیردولتی بود، از مدیران بانکی خواست که خودشان پیش از همه پیشگام در عرصه اصلاح نظام بانکی و پیگیری احقاق حقوق بانک‌ها باشند. رئیس قوه قضائیه با تقدیر از اقدامات بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به محرومان و نیازمندان و گره‌گشایی از زندگی مردم به ویژه در ایام شیوع کرونا به آمار بالای متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج …
۵ روز قبل
خطرناک‫ترین سال پایانی یک دولت
حسن روحانی روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که «باید تا فرا رسیدن زمانی که واکسن قابل قبول در دسترس قرار گیرد، اقدامات سختگیرانه ادامه یابد.» این در حالی است که طبق اعلام موسسات تحقیقاتی در جهان واکسن کرونا تا سال 2021 به دست مردم نخواهد رسید، این به معنای آن است که ایران حداقل تا یک سال آینده با این اپیدمی دست و پنجه نرم می‫کند. در کنار این مشکل، مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‫ها و البته مشکلات ساختاری اقتصاد، چشم‫انداز مثبتی را برای سامان اقتصاد کشور ترسیم نمی‫کند. نکته اساسی اما هم‫زمانی این مشکلات در یک سال آینده با انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ایران است. در حالی که دولت امیدوار است بتواند از برگ برنده انتخابات آمریکا و پیروزی بایدن برای عبور از مشکل تحریم عبور کند اما به واقع …
احتکار به وقت کرونا
۵ روز قبل
احتکار به وقت کرونا
احتکار، شیوه عمل ثابتی است که از سوی دستان پشت‌پرده و کاسبان شرایط بد اقتصاد ایران پیگیری می‌شود. از زمان جنگ و کمبود کالاهای اساسی گرفته تا روزهای تحریم، این محتکران هستند که از کالایی به کالای دیگر هجرت  و با یک فرمول ثابت و با توجه به نیاز مردم، انبارهایشان را پر می‌کنند. کرونا نیز از آن دست بحران‌هایی است که وجهه جدیدی از محتکران را نمایان ساخت. ماسک، دستکش و الکل ضدعفونی جزو کالاهایی بودند که حضور کرونا موجب شد تا آنها به سبد کالاهای روزانه خانواده اضافه شوند و همین احساس نیاز در کنار شرایط …
تشدید شیوع کرونا در شرق اروپا
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / کرونا / اتحادیه اروپا / ورشو / اقتصاد کرونا / هراس جهانی از ویروس کرونا
تشدید شیوع کرونا در شرق اروپا
تهران – ایرنا – همه‌گیری ویروس کرونا در کشورهای شرق اروپا پس از یک دوره کوتاه فروکش، دوباره اوج گرفته است.
نباید ناکارآمدی اقتصادی را پشت تحریم‌ها پنهان کرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / استانی-اقتصادی / سازمان برنامه و بودجه / بانک جهانی / تحریم / محمدباقر نوبخت
نباید ناکارآمدی اقتصادی را پشت تحریم‌ها پنهان کرد
رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: به نظر می‌رسد عده‌ای هر موضوعی را به تحریم‌ها نسبت می‌دهند تا از این راه با نمود تصویری غیر واقعی، ناتوانی خود را بپوشانند، حال آنکه مشکلات فعلی اقتصاد کشور ناشی از تحریم‌ها و بیماری کرونا نیست.
ثبت بدترین سقوط ماهانه ارزش دلار در ۱۰ سال اخیر
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / دلار / ایالات متحده آمریکا / ویروس کرونا
ثبت بدترین سقوط ماهانه ارزش دلار در ۱۰ سال اخیر
دلار آمریکا روز جمعه هم به افت خود ادامه داد تا بدترین سقوط ماهانه خود در ۱۰ سال اخیر را ثبت کند.این در حالی اتفاق می‌افتد که بازگشت اقتصاد آمریکا با تشدید مجدد شیوع کرونا مختل شده است.
ویروس کرونا با اقتصاد کشور‌های اروپایی چه کرده است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / ویروس کرونا / اقتصاد جهان
ویروس کرونا با اقتصاد کشور‌های اروپایی چه کرده است؟
محدودیت‌های مقابله با همه‌گیری کرونا در کشور‌های اروپایی موجب‌شده رکود اقتصادی در این کشور‌ها به کمترین‌میزان در سه دهه اخیر برسد.
فرانسه شدیدترین رکود اقتصادی را به خاطر شیوع کرونا تجربه می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
فرانسه شدیدترین رکود اقتصادی را به خاطر شیوع کرونا تجربه می‌کند
اطلاعات اداره ملی آمار فرانسه نشان می‌دهد اقتصاد این کشور 13.8 درصد در سه ماهه دوم سال جاری میلادی کوچک شده است. این سومین فصل پیاپی رشد اقتصادی منفی در فرانسه است.
نگاهی گذرا به تجربه‌های زیستن با کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / ویروس کرونا / ستاد ملی مقابله با کرونا / اقتصاد کرونا / سازمان جهانی بهداشت
نگاهی گذرا به تجربه‌های زیستن با کرونا
تهران- ایرنا- زیستن با کووید ۱۹؛ ویروسی که تاکنون میلیون‌ها مبتلا و هزاران قربانی از خود به جا گذاشته، چالشی جدی برای جهان و تجربه‌ای دشوار برای انسان معاصر است؛ مخمصه‌ای که سیاست، اقتصاد، فرهنگ و جامعه را در نوردیده و رهایی از آن با علم، تجربه و امید میسر خواهد بود.
اقتصاد در پساکرونا چگونه خواهد بود؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / استانی-اقتصادی / اقتصاد دیجیتالی
اقتصاد در پساکرونا چگونه خواهد بود؟
عضو هیئت علمی گروه اقتصاد بازرگانی دانشگاه مازندران کرونا را نقطه عطف توسعه اقتصاد دیجیتال در ایران و جهان معرفی کرد.
خلا درآمدی ناشی از کرونا در خراسان رضوی چگونه جبران می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / استانی-اقتصادی / کروناویروس / کسب درآمد
خلا درآمدی ناشی از کرونا در خراسان رضوی چگونه جبران می‌شود؟
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: ما امسال در زمینه درآمدهای استان مشکل داریم، بنابراین باید چند محور را برای اقتصاد استان تقویت کنیم که شامل صنایع معدنی، مسکن، قطعه‌سازی خودرو و حوزه کشاورزی و روستاها است.
سینمای برخط، راهگشای شرایط کرونایی یا تهدید
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / ویروس کرونا / سینما / اصفهان / اکران فیلم / سینمای آنلاین در روزهای همه‌گیری کرونا
سینمای برخط، راهگشای شرایط کرونایی یا تهدید
اصفهان- ایرنا- سینمای برخط یا آنلاین با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینماها در بستر فضای مجازی آغاز بکار کرد که برخی آن را راهگشای شرایط کرونایی و فرصت برای حیات سینما و جمعی دیگر نیز تهدیدی برای اقتصاد سینماداران می‌دانند که به تاکید کارشناسان با ادامه‌دار بودن این بیماری در جامعه، نیاز به واکاوی دارد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
تعلیق، بی‌انگیزگی، ناامیدی و بیش از آن
«هنوز وضعیت حضور جریان‌های سیاسی در انتخابات ۱۴۰۰ مشخص نیست»؛ شاید دقیق‌ترین توصیف از شرایط دو جناح اصلی و رسمی سیاسی برای انتخاباتی است که کمتر از یک‌سال دیگر برگزار می‌شود. جلال جلالی‌زاده، کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مجلس ششم همچنین معتقد است: «باید منتظر گذشت زمان باشیم تا ببینیم احزاب و جناح‌های مختلف چه شرایطی را پیش روی خود خواهند دید و آیا همه می‌توانند به فضای رقابتی در انتخابات امید داشته باشند یا نه»، چراکه رای دادن یا رای ندادن مردم هم مستقیما به «شرایط» بستگی دارد و «در واقع اگر مشکلات حل نشوند و نگرانی‌های متعدد مردم پا برجا بمانند، بعید است که در انتخابات آتی مشارکتی راضی‌کننده را شاهد …
عکس: با«ماسک» مشغول کارم
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
عکس: با«ماسک» مشغول کارم
شیوع کرونا فقط موج نگرانی و بیماری را به همراه نداشت، بلکه بسیاری از مشاغل را کم رونق کرد. اما افراد با مشاغل مختلف، برای چرخاندن چرخ‌های زندگی و اقتصاد جامعه، در این روزهای گرم تابستان مشغول کار و تلاش هستند. گرمای هوا و کار روزانه به خودی خود نفس آدم‌ها را می گیرد، اما برای برخی از این افراد بهانه ای برای نپوشیدن ماسک نبوده و نیست، کسانی که به احترام همنوعان خود یک روز هم بدون ماسک سر کار حاضر نمی‌شوند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
آخرین تلاش‌های ترامپ برای پیروزی در انتخابات
[شهروند] دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در توییتر خود هشدار داد که برگزاری انتخابات از طریق پست ‏می‌تواند منجر به تقلب شود. او خواهان این شده که انتخابات ماه نوامبر (آبان) به تعویق بیفتد تا کرونا به پایان برسد و مردم ‏بتوانند به صورت حضوری پای صندوق‌های رأی حاضر شوند. ترامپ بدون ارایه هیچ‌گونه سند و شواهدی، هشدار داده که این ‏انتخابات می‌تواند به ناقص‌ترین و تقلب‌آمیزترین انتخابات آمریکا بدل شود و این اتفاق در صورت وقوع، باعث خجالت و شرمساری ‏برای آمریکا خواهد شد. ترامپ خواسته تا انتخابات برای اینکه مردم بتوانند «به شکل مناسب، ایمن و با خیال راحت» رأی بدهند.‏ برخی از تحلیل‌گران این تلاش ترامپ برای تعویق انتخابات …
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
ریشه‌های عمیق گرانی
کیمیا نجفیاین ‌روزها افزایش بی‫رویه سطح عمومی قیمت کالا و خدمات و همچنین اثراتی همانند کاهش قدرت خرید دیگر مسئله عجیب و غریبی در اقتصاد نیست. اگر نگاهی کوتاه به قیمت کالاهای مختلف داشته باشیم، خواهیم دید که چگونه تورم و گرانی دست به گریبان اقتصاد شده است. حال در این میان باید دید که چه عاملی منجربه رشد تورم در ماه‌های اخیر بوده، مسئله‌ای که حواشی بسیاری را به همراه داشته است.در چند ماه‌ اخیر افزایش قیمت و تورم محسوس، نظرها را به خود جلب کرده است. در این میان هنگامی که از چرایی رشد تورم پرسیده می‫شود، کارشناسان و صاحب‌نظران تحلیل‌های متفاوتی را بر آن مطرح می‌کنند. از شرایط بحرانی ناشی از کرونا که موجب افزایش هزینه‌ها شده تا افزایش نرخ ارز از جمله عواملی است که برای رشد تورم به آنها اشاره می‌شود. …
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
علاقه به واردات به جای توجه به صادرات
یک کارشناس اقتصادی بر این باور است که امروز زمان تکرار خطا نیست؛ شرایط کشور به دلیل تحریم، شیوع ویروس کرونا و همچنین سوءمدیریت مدیران اقتصادی دولت در بدترین شرایط بسر می‌برد پس بهتر است دولتمردانمان در راستای تعهداتی که دارند دست از هر اقدامی که به صلاح سرنوشت مردم و کشور نیست بردارند و تمام اهدافشان را در راستای تحقق برنامه‌های توسعه‌ای بگذارند نه برخلاف آن تا مسیر حرکت ضعیف اقتصاد کاملاً مسدود نشود.باز هم حسن روحانی رئیس جمهوری برای تشکیل وزارتخانه «توسعه و بازرگانی» پافشاری دارد. این اصرار دولت به تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی است که تنها یکسال از دوره فعالیت دولت یازدهم باقی است و حتی در صورت نهایی شدن لایحه جدید و تصویب آن از سوی بهارستان نشین‌ها ثمره چندانی از وزارتخانه‌های تازه …
بازی در سرزمین عجایب
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
بازی در سرزمین عجایب
شبنم سیدمجیدی_روزنامه نگار ایران یکی از کشورهایی است که از نظر شیوع کرونا بدترین شرایط را پشت سر می‌گذارد. سال گذشته اقتصاد کشور تقریباً 8درصد کوچک‌تر شد و امسال احتمالاً شرایط بدتر نیز خواهد بود. قطعاً تحریم‌های آمریکا نقش عمده‌ای در این موضوع داشتند و حالا با کرونا، کار اقتصاد ایران، بسیار سخت‌تر شده است.با این حال، بازار سهام کشور دوران شکوفایی عجیبی را پشت سر می‌گذارد. شاخص اصلی آن در طول 2سال 10برابر شد و از اسفند سال گذشته و شروع قرنطینه، بهترین عملکرد بازار سهام دنیا را در ایران شاهد بودیم. …
ترامپ به فکر برهم‌زدن بازی انتخابات
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
ترامپ به فکر برهم‌زدن بازی انتخابات
پیش‌بینی در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شاید چندان ساده نباشد، اما باید پذیرفت که دونالد ترامپ حال و روز خوشی ندارد. سمت‌و‌سوی خطوط نمودارها در اغلب نظرسنجی‌های آمریکا به ضرر او و به نفع رقیب دمکراتش است. ناکارآمدی دولت ترامپ در بحران کرونا و آشفتگی‌های اقتصادی متاثر از آن، شرایط را برای او وخیم‌‌تر از آن چیزی کرده که تصورش می‌شد. وزارت اقتصاد آمریکا دیروز در گزارشی اعلام کرد که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در 3‌ماه دوم سال2020 میلادی منفی 32.9درصد بوده است. به‌عبارت دیگر، اقتصاد آمریکا …
کرونا در اروپا|از قرار گرفتن اسپانیا در لیست مناطق خطر کرونایی آلمان تا سقوط آزاد اقتصاد کشورهای مهم اروپایی
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / اتحادیه اروپا / ویروس کرونا
کرونا در اروپا|از قرار گرفتن اسپانیا در لیست مناطق خطر کرونایی آلمان تا سقوط آزاد اقتصاد کشورهای مهم اروپایی
نتایج جدیدترین اخبار کرونایی در اروپا از کاهش چشمگیر رشد اقتصادی کشورهای قدرتمند اروپایی در دوران کرونا خبر داده و آلمان هم مناطق توریستی اسپانیا را در لیست مناطق خطر کرونایی قرار داده است.
سقوط تاریخی ۱۳.۸ درصدی اقتصاد فرانسه در ۳ ماهه دوم
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / ویروس کرونا / فرانسه / رکود اقتصادی
سقوط تاریخی ۱۳.۸ درصدی اقتصاد فرانسه در ۳ ماهه دوم
قتصاد فرانسه در سه ماهه دوم امسال ۱۳.۸ درصد آب رفت که این از پس از جنگ جهانی سابقه نداشته است. این اتفاق در حالی رخ داد که قرنطینه مقابله با پاندمی کرونا سرمایه‌گذاری و تجارت را متوقف کرد.
رشد فراتر از انتظار فعالیت کارخانجات چین در ماه جولای
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / ویروس کرونا / چین / رشد اقتصادی چین
رشد فراتر از انتظار فعالیت کارخانجات چین در ماه جولای
فعالیت‌های کارخانجات چین در ماه جولای برای پنجمین ماه متوالی رشد کرد. سرعت این رشد در حالی از آنچه تحلیل‌گران انتظار داشتند بیشتر شد که وقوع سیل و تشدید شیوع کرونا اقتصاد را مختل کرده بود.
اقتصاد آلمان وارد رکودی بی‌سابقه شده است
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
اقتصاد آلمان وارد رکودی بی‌سابقه شده است
دولت آلمان انتظار دارد اقتصاد این کشور ۶.۳ درصد در سال جاری میلادی کوچک شود و ۵.۲ درصد در ۲۰۲۱ رشد کند. این بدان معناست که اقتصاد آلمان احتمالاً تا قبل از ۲۰۲۲ به سطح قبل از بحران کرونا بازنمی‌گردد.
روحانی: شنبه‌های مقاومت و پنجشنبه‌های تولید را به دشمن نشان می‌دهیم | درحال عبور از پیک کرونا هستیم جز دو استان | اقتصاد را زمین نگذاشته‌ایم
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
روحانی: شنبه‌های مقاومت و پنجشنبه‌های تولید را به دشمن نشان می‌دهیم | درحال عبور از پیک کرونا هستیم جز دو استان | اقتصاد را زمین نگذاشته‌ایم
رئیس جمهوری اعلام کرد که به جزء ۲ استان، در سایر استان‌های کشور در حال عبور از پیک شیوع ویروس کرونا هستیم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •