سه شنبه, ۲۴ تیر, ۱۳۹۹ / 14 July, 2020
دلار نیمایی
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / واردات موبایل
واردات موبایل، یک‌سوم تقاضای بازار است
ابوالفضل ناصری خیاوی، دبیر و سخنگوی اتحادیه تلفن‌ همراه کشور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تعداد موبایل در بازار کم شده است، اظهار کرد: دولت جلوی ارز نیمایی را در بازار گرفته است و همین امر باعث شده در بازار موبایل التهابات زیادی را شاهد باشیم و علاوه بر آن نوسانات دلار به این امر دامن زده است.
ارز کمیاب نیمایی |  انتقادهای فعالان بخش صنعت از سیاست ارزی دولت
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ارز کمیاب نیمایی | انتقادهای فعالان بخش صنعت از سیاست ارزی دولت
سال ۹۷ دولت تصمیم گرفت در راستای سیاست تک‌نرخی‌شدن ارز، بهای چهارهزارو ۲۰۰ تومانی را برای هر دلار تعیین کند و ارز ارزان را به تمام کالاها اختصاص دهد، اما به‌دلیل کمبود منابع ارزی، ارز نیمایی متولد شد تا دآن صادرکنندگان ارزهای خود را با قیمت‌های منطقی‌تر و نزدیک به بهای عرضه و تقاضا به واردکنندگان کالاها اختصاص دهند.
ارز کمیاب نیمایی
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / دلار نیمایی / سامانه نیما / دلار / ارز
ارز کمیاب نیمایی
سال ۹۷ دولت در راستای اجرای سیاست تک‌نرخی‌کردن ارز بهای چهارهزارو ۲۰۰ تومانی را برای هر دلار آمریکا اعلام می‌کند. در ابتدا بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد به تمام ردیف‌های کالایی ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی تخصیص بدهد؛ اما چند ماه بعد با ایجاد کمبود در منابع ارزی، به‌تدریج ردیف‌های کالایی که به آن‌ها ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی تعلق می‌گرفت، کاهش یافت و در مقابل ارز‌های سنا، نیمایی و ارز بازار آزاد هم به ادبیات تجاری کشور اضافه شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
27میلیارد دلار نزد صادرکنندگان باقی مانده است
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که 27‌میلیارد دلار ارز نزد صادرکنندگان باقی مانده و هرگز بازگردانده نشده است. عبدالناصر همتی اعلام کرد: «ما ظرف دوسال گذشته چیزی نزدیک به 27میلیارد دلار صادرات غیرنفتی‌مان داشتیم  که باید ارز آن  برمی‌گشته و از این میزان درحدود 45‌میلیارد دلار بازگشته است؛ یعنی 27‌میلیارد دلار بازنگشته است.» به گزارش بانک مرکزی او توضیح داد: «آنچه در بازار رخ داده، شوک موقتی است و برای شوک‌های موقتی نمی‌توانیم سیاست‌های پولی‌مان را تغییر دهیم. تغییر در سیاست‌های پولی باید زمانی فرا برسد که احساس کنیم فرض‌هایی که برای پیش‌بینی تورم داریم که یکی از آنها نیز نرخ ارز است (آن هم نرخ ارزی که برای تولید …
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
همتی: این شوک‌ها گذراست؛ دلار نیمایی زیر ۱۶ هزار تومان است
دستور مهم جهانگیری درباره تسریع در واردات کالا‌های اساسی/ وزیر راه و شهرسازی: استطاعت خرید مردم متفاوت شده؛ بیشترین تقاضا واحد‌های زیر ۸۵ متر
همتی: این شوک‌ها گذراست؛ دلار نیمایی زیر ۱۶ هزار تومان است/ دستور مهم جهانگیری درباره تسریع در واردات کالا‌های اساسی/ وزیر راه و شهرسازی: استطاعت خرید مردم متفاوت شده؛ بیشترین تقاضا واحد‌های زیر ۸۵ متر
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
همتی: این شوک‌ها گذراست؛ دلار نیمایی زیر ۱۶ هزار تومان است/ دستور مهم جهانگیری درباره تسریع در واردات کالا‌های اساسی/ وزیر راه و شهرسازی: استطاعت خرید مردم متفاوت شده؛ بیشترین تقاضا واحد‌های زیر ۸۵ متر
این پیمانه تیتر‌هایی همچون از ضریب جینی (شکاف طبقاتی) چه خبر؟، بورس همچنان سبزپوش و صعودی، کارمزد معاملات بورس باید کاهش یابد، نوسان سهام آسیایی و نرخ دلار با افزایش مبتلایان کرونا در آمریکا، قیمت دلار در صرافی‌های بانکی بدون تغییر بود و بررسی اصلاح ساختار بودجه و قیمت ارز اولویت کمیسیون بودجه را در بر دارد.
وعده همتی برای بازگشت۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان تیر/ تأمین ۱۲۰ میلیون دلار ارز نیمایی در یک روز
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / بازگشت ارز به کشور / همتی رئیس کل بانک مرکزی
وعده همتی برای بازگشت۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان تیر/ تأمین ۱۲۰ میلیون دلار ارز نیمایی در یک روز
به گزارش فارس عبدالناصر همتی در بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه اول سیما درباره دلایل نوسانات اخیر نرخ ارز اظهارداشت: سیاست‌های پولی به نحوی برنامه‌ریزی شده تا بتوانیم نقدینگی را کنترل کنیم و هدف‌گذاری تورمی برای یک سال آینده را اعلام کرده‌ایم که همان ۲۲ درصد است و امیدواریم با امکاناتی که داریم در راه تحقق آن بکوشیم.
شوک‌های ارزی گذار است/ تجارت کشور بر پایه ارز نیمایی است/ بازگشت ۴۵ میلیارد دلار ارز صادارت غیرنفتی در دو سال
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / ارز / تجارت / جمهوری اسلامی / سیاست پولی / سیاست
شوک‌های ارزی گذار است/ تجارت کشور بر پایه ارز نیمایی است/ بازگشت ۴۵ میلیارد دلار ارز صادارت غیرنفتی در دو سال
ایلنا: رییس کل بانک مرکزی گفت: خیلی‌ها می‌گویند که آینده بازار ارز چه می‌شود اینها شوک‌های گذرا هستند و برای ما مهم قیمت ارز در سامانه نیما است که تجارت کشور در…
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
شرط صادرات دارو با ارز نیمایی
رییس سازمان غذا و دارو از برخورد شدید با شرکت‌های دارویی خبر داد که به تعهدات تولیدی خود عمل نکنند. محمدرضا شانه‌ساز، ضمن قدردانی از تلاش‌های شرکت‌های داروسازی برای تامین داروی مورد نیاز بیماران در شرایط تحریم گفت: «سال گذشته به دلیل مشکلات ارزی سالی سخت را سپری کردیم، چراکه فروش و صادرات نفت برای تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی رقابت‌های بسیاری طلب می‌کرد و با همت شرکت‌های داروسازی و سیاستگذاری‌های صورت گرفته و حضور وزیر بهداشت موفق شدیم سهم ارز تولید به واردات را عکس کنیم و ۶۰ درصد ارز را به تولید داخل تخصیص دهیم، ارقام بورس نیز در سال رونق تولید نشان داد که خوشبختانه صنعت داروسازی از نظر مالی سال بدی پشت سر نگذاشته است. سازمان غذا و دارو پس از شیوع کووید …
فهرست جدید دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و دولتی اعلام شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / ارز دولتی / دلار نیمایی / بانک مرکزی
فهرست جدید دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و دولتی اعلام شد
بانک مرکزی در راستای شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی عمومی فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و سامانه نیما را به روزرسانی و منتشر کرد.
بایدها و نبایدهای قیمت‌گذاری محصولات لبنی
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / خاورمیانه / محصولات لبنی
بایدها و نبایدهای قیمت‌گذاری محصولات لبنی
تهران- ایرنا- سیاست‌های دستوری برای قیمت‌گذاری در صنعت لبنیات اگرچه با هدف کنترل تورم، ‌افزایش مصرف سرانه و سلامت جامعه انجام می‌شود، اما در عمل باعث خروج ۱.۱ میلیارد دلار ارز از کشور و ایجاد مابه‌التفاوت ۲.۳ هزار میلیارد دلاری ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز نیمایی شده است.
بورس، چشم انتظار افزایش نرخ دلار نیمایی
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / دلار / سهام عدالت / بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بازار سرمایه / بازار بورس
بورس، چشم انتظار افزایش نرخ دلار نیمایی
تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه روند بازار در وضعیت کنونی نیم‌نگاهی را به نرخ دلار نیمایی دارد، افزود: انتظار بازار این است که قیمت دلار نیمایی به صورت آهسته و پیوسته افزایش یابد که این موضوع بر سودآوری شرکت‌ها بسیار موثر خواهد بود.
اختصاص ۲.۵ میلیارد دلار ارز ۴۵۰۰ تومانی برای بخش درمان کشور
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / اختصاص ارز درمان / ارز درمان / همتی رئیس کل بانک مرکزی
اختصاص ۲.۵ میلیارد دلار ارز ۴۵۰۰ تومانی برای بخش درمان کشور
به گزارش مهر، عبدالناصر همتی، در جلسه ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، افزود: امسال تا سقف دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای بخش درمان در نظر گرفته شده است و سایر بخش‌های درمانی نیز می‌توانند از ارز نیمایی استفاده کنند.
دلار روی دست بورس زد/ افتتاح نیمه‌کاره طرح ۴۶۰۰۰ هکتاری سیستان‌وبلوچستان توسط روحانی/ بازار مسکن در تسلط سفته‌بازها
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / گزیده اقتصادی روزنامه ها / روزنامه های کشور / بورس
دلار روی دست بورس زد/ افتتاح نیمه‌کاره طرح ۴۶۰۰۰ هکتاری سیستان‌وبلوچستان توسط روحانی/ بازار مسکن در تسلط سفته‌بازها
سهام عدالت در پستوی بانک‌ها/ دلار نیمایی در یک سال اخیر ۵۰ درصد گران شد/ بازگشت وزارت نفت به تصمیم دولت دهم ؛ از دیگر عناوین روزنامه‌های امروز است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
صنعت خودرو 3 میلیارد دلار ارز می‌خواهد
دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان گفت: واردات بدون انتقال ارز و بدون اعلام صریح منشأ می‌تواند با به جریان انداختن ارزهای در دست اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و تزریق به چرخه اقتصادی مولد، در دور زدن تحریم‌ها موثر باشد. آرش محبی‌نژاد افزود: کشور در تنگنای ارزی قرار دارد و از ابتدای امسال تاکنون ارز نیمایی به قطعه‌سازان تخصیص نیافته است.
آینده قیمت‌ها از شیر و گوشت تا روغن
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
آینده قیمت‌ها از شیر و گوشت تا روغن
فرخنده رفائی _ خبر‌نگار روند افزایش قیمت ارز از نیمه دوم سال96، دولت را وادار کرد سیاست ارز چندنرخی و توزیع دلار 4200‌تومانی را از بهار 97 اجرایی کند؛ سیاستی که همواره کارشناسان اقتصادی با آن مخالفت کرده‌اند. ارز دولتی، ارز نیمایی و ارز آزاد، از آن زمان اصطلاحات رایج بازار شد. اما روزهای پایانی هفته گذشته قاسم نوده فراهانی- رئیس اتاق اصناف تهران- اعلام کرد: فعلا ارز دولتی فقط به دارو تخصیص می‌یابد و دلار 4200تومانی از واردات مواد غذایی حذف شده است. حالا بسیاری می‌پرسند روند قیمت‌ها با حذف دلار …
پشت پرده
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / ارز نیمایی / ارز آزاد / قیمت ارز / نرخ دلار / رانت ارزی / سیاست ارزی / سامانه نیما / ارز حاصل از صادرات
پشت پرده "سیاست جدید ارزی"؛ چرا سامانه نیما شکست خورد
دانشمند با تاکید بر اینکه سامانه نیما کارایی ندارند و بدتر مشکلات را بیشتر می‌کند، گفت: با توجه به اینکه در دو سال گذشته فاصله ارز نیمایی با ارز آزاد زیاد بود، برای صادرکنندگان صرفه نداشت که این ارز را عرضه کنند، چون آن‌ها برای ادامه فعالیت خود نیاز به منابع داشتند و تبدیل دلار به ریال به زیان آن‌ها تمام می‌شد، در صورتیکه باید نرخ ارز به صورت واقعی و به نرخ بازر آزاد به صادرکننده پرداخت شود، نه با نرخ دیگر، حال بنده پیشنهادی در این رابطه دارم، اگر به مانند گذشته بانک‌ها ارز را از صادرکننده بخرند با این شرط که دولت چند درصد ارز را به قیمت بالاتر از صادرکننده برای حمایت از صنایع صادراتی خریداری کند، این کار باعث می‌شود صنایع و واحد‌های تولیدی جان تازه‌ای بگیرند.
واردات غذای سگ و گربه با ارز یارانه‌ای تکذیب شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / عادل آذر / ارز دولتی / تفریغ بودجه / دیوان محاسبات / غذای سگ
واردات غذای سگ و گربه با ارز یارانه‌ای تکذیب شد
رئیس دیوان محاسبات با تکذیب واردات غذای سگ و گربه با ارز یارانه ای، گفت: با این حال ۷.۲ میلیارد دلار کالای غیر ضروری با ارز نیمایی وارد شده است.
رمزگشایی از استراتژی بانک مرکزی برای دلار
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / ارز4200 تومانی / ارز دولتی / توزیع رانت / قیمت دلار / افزایش قیمت ارز / ارز آزاد / ارز نیمایی / نرخ دلار
رمزگشایی از استراتژی بانک مرکزی برای دلار
معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه در چند روز اخیر فاصله بین نرخ ارز نیمایی و آزاد به حدود ۲.۵ درصد رسیده است، بیان داشت: به اعتقاد بنده این سیاست درستی است که بانک مرکزی در پیش گرفته و فاصله زیاد بین این دو نرخ نیز به مانند دلار ۴۲۰۰ تومانی مشکل زا است، اگر فاصله زیاد باشد واردکننده بیش اظهاری می‌کند و صادر کننده کم اظهاری در اعلام ارقام خود و این مسئله خود فساد آور است، چراکه ارز‌های اظهار نشده را در بازار آزاد می‌فروشند، اما حال که این دو نرخ در کانال ۱۵ هزار تومان به هم نزدیک‌شده‌اند، باید این اقدام را مورد حمایت قرار داد و درخواست کرد ارز ۴۲۰۰ تومانی را نیز بردارند، زیرا که اگر یک روز هم کمتر این رانت در اختیار افراد قرار بگیرد نیز ضرر آن بسیار کمتر است.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
دلار تک نرخی می‌شود؟
نوسان نرخ ارز در مدت اخیر و اختلافی که بین بازار نیمایی و فردوسی به وجود آمد، موجب شده تا سفته‌بازان و دلالان به سمت سوءاستفاده از فضای موجود برای القای افزایش قیمت ارز حرکت کنند. در این بین برخی تحلیلگران پیش‌بینی کردند که قیمت ارز با ثبات بازار، تثبیت شده و نرخ نیمایی به بازار آزاد نزدیک‌تر می‌شود. از همان ابتدا و برای نیل به این هدف سیاست کنترل نرخ ارز از موضوعات اصلی سالیان اقتصاد ایران بوده است. هر چند در گذشته تجربیات متعددی از جمله تعدیل نرخ ارز، تک‌نرخی کردن و یکسان‌سازی در اقتصاد کلان نیز از راهکارهای کاهش نوسانات نرخ ارز عنوان شد، اما رویکرد اصلی سیاست ارزی بانک مرکزی در دوره اخیر، کنترل نرخ ارز از طریق ریال و گردش نقدینگی در جامعه بود که از نگاه برخی کارشناسان …
حواشی نرخ دلار از فردوسی تا نیما
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / قیمت دلار / نوسانات ارز
حواشی نرخ دلار از فردوسی تا نیما
نوسان نرخ ارز در مدت اخیر و اختلافی که بین بازار نیمایی و فردوسی به وجود آمد، موجب شده تا سفته‌بازان و دلالان به سمت سوءاستفاده از فضای موجود برای القای افزایش قیمت ارز حرکت کنند، در این بین نگاه برخی تحلیلگران برای پیش‌بینی افزایش قیمت ارز و تاکید بر نزدیک شدن نرخ نیمایی به بازار آزاد قابل تامل است.
پراید بازهم ترمز برید!/ ترکان: ۲۰ میلیارد دلار به تاراج رفته است/ دلار نیمایی ۲۰۰۰ تومان گران شد
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / گزیده روزنامه های اقتصادی / روزنامه های کشور
پراید بازهم ترمز برید!/ ترکان: ۲۰ میلیارد دلار به تاراج رفته است/ دلار نیمایی ۲۰۰۰ تومان گران شد
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: قاچاق ته‌لنجی تقصیر خود بانک مرکزی است!/ گزارش‌های دیوان محاسبات صددرصد صحیح است ؛ از دیگر عناوین روزنامه های امروز است.
آشتی ارزی نیما و فردوسی
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
آشتی ارزی نیما و فردوسی
دومین هفته فروردین ماه سال 99، زمانی برای آشتی دلاری نیما و فردوسی بود. نرخ بازار مدتی بود که از نرخ نیما فاصله گرفته بود. اما از اواسط هفته گذشته، قیمت دلار در میان معامله‌گران خیابان فردوسی سیر نزولی گرفت و به یکباره از محدوده 16 هزار و 250 تومانی عقب نشست و با نزول از مرز مهم 16 هزار تومانی تا بهای 15 هزار و 840 تومان پایین رفت. از آن سو، در سامانه نیما، قیمت دلار به یکباره با سرعت خیره‌کننده‌ای راه افزایشی را در پیش گرفت و تا میانه کانال 15 هزار تومانی بالا رفت. دلار که در ابتدای هفته گذشته در سامانه نیما در محدوده 13 هزار و 400 تومانی قرار داشت، در انتهای هفته حدودا به قیمت 15 هزار و 400 تومان رسید. به این ترتیب، طی 6 روز، قیمت دلار نیمایی بیش از 15 درصد تقویت شد و به فاصله 5/ 2 درصدی نرخ …
پیش بینی شاخص کل ۸۵۰ هزار واحدی در بورس با اهرم دلار ۲۰ هزار تومانی
۱۳۹۹/۰۱/۲۹
پیش بینی شاخص کل ۸۵۰ هزار واحدی در بورس با اهرم دلار ۲۰ هزار تومانی
کارشناس بازار سرمایه گفت: در صورتی که دلار قیمت ۲۰ هزار تومان را تجربه کند و نرخ دلار نیمایی نیز به ۱۵ تا ۱۶ هزار تومانی برسد و حجم ورود نقدینگی همچنان بالا باشد تا پایان سال شاخص ۸۵۰ هزار واحدی دور از انتظار نیست.
آیا کرونا قیمت بلیت هواپیما را به نرخ واقعی خود رساند؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۱ / افزایش قیمت بلیت هواپیما / بلیط هواپیما / صنعت هوایی
آیا کرونا قیمت بلیت هواپیما را به نرخ واقعی خود رساند؟
شرکت های هواپیمایی داخلی بالا رفتن دلار در سال های اخیر را علت گرانی بلیت های پرواز دانسته بودند و آن را به نرخ ارز آزاد حساب و بعد از مدتی به قیمت دلار نیمایی این نرخ را محاسبه می کردند.
هجوم مردم برای فروش ارز همزمان با کاهش قیمت دلار/ ۴۰ میلیارد دلار صادرات در برابر ۴۰ میلیارد دلار واردات/ کرونا نفت را به کما برد/ در یک لحظه ۵۰۰ هزار تقاضای خرید پراید/ چرا بورس تهران قرمز شد؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
هجوم مردم برای فروش ارز همزمان با کاهش قیمت دلار/ ۴۰ میلیارد دلار صادرات در برابر ۴۰ میلیارد دلار واردات/ کرونا نفت را به کما برد/ در یک لحظه ۵۰۰ هزار تقاضای خرید پراید/ چرا بورس تهران قرمز شد؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون کاهش ۸۰۰ تومانی دلار در صرافی‌های بانکی، کاهش تا ۶ میلیون تومانی قیمت خودرو، سرنخ گرانی موز پیدا شد، یارانه معیشتی امشب واریز می‌شود و عرضه گوشت وارداتی با ارز نیمایی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین را در بر دارد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
افزایش قیمت دلار تاثیری بر سفره مردم ندارد
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای کشاورزی و محصولات غذایی مردم مستقیما از طریق ارز بازار آزاد یا نیمایی تامین نمی‌شوند، تغییر نرخ ارز در بازار آزاد تاثیر مستقیمی بر قیمت این کالاها نخواهد داشت.به گزارش ایسنا، مهدی معصومی‌اصفهانی اظهار کرد: فرایند تولید، فرایندی طولانی‌مدت و چند ماهه است و از این رو محصولاتی که در حال حاضر به بازار عرضه می‌شوند یا محصولاتی که در هفته‌های باقی‫مانده تا نوروز به بازار می‌آیند، به دلیل آنکه از هفته‌ها قبل در مسیر تولید قرار گرفته‌اند، تحت تاثیر تغییرات قیمتی اخیر در بازار ارز قرار نمی‌گیرند.به گفته وی، البته در حوزه مواد غذایی و مایحتاج اصلی مردم در شب عید به طور کلی ارتباط مستقیمی میان قیمت ارز در بازار آزاد و قیمت عرضه کالاها …
اثرات گرانی دلار بر زندگی مردم
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / تخلفات بانکی / بانک مرکزی
اثرات گرانی دلار بر زندگی مردم
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای کشاورزی و محصولات غذایی مردم مستقیما از طریق ارز بازار آزاد یا نیمایی تامین نمی‌شوند، تغییر نرخ ارز در بازار آزاد تاثیر مستقیمی بر قیمت این کالاها نخواهد داشت.
حذف دلار ۴۲۰۰ برای واردات یک کالای اساسی چند هفته مانده به شب عید/ آیا تجربه تلخ جهش قیمت چایی تکرار خواهد شد؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
حذف دلار ۴۲۰۰ برای واردات یک کالای اساسی چند هفته مانده به شب عید/ آیا تجربه تلخ جهش قیمت چایی تکرار خواهد شد؟
با توجه به اینکه حجم قابل توجهی از شکر‌های وارد شده به کشور با ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است حالا این دغدغه ایجاد می‌شود که با حذف دلار دولتی از واردات شکر، دولت چگونه می‌خواهد بر توزیع شکر‌های وارد شده با ارز دولتی نظارت داشته باشد به گونه‌ای که این شکر‌ها با قیمت ارز نیمایی به دست مصرف کنندگان نرسد؟
رحمانی: ۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشت
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / رضا رحمانی / نرخ ارز / وزارت صنعت معدن و تجارت
رحمانی: ۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشت
تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشته است که به عنوان ارز نیمایی علاوه بر ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاها استفاده می‌شود.
پیشنهاد کاهش تعرفه‌ها با تغییر نرخ ارز اظهارنامه‌های واردات
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
پیشنهاد کاهش تعرفه‌ها با تغییر نرخ ارز اظهارنامه‌های واردات
رییس کنفدراسیون صادرات با اشاره به پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد تغییر نرخ دلار اظهارنامه‌های وارداتی از ۴۲۰۰تومانی به نیمایی گفت: به موازات اجرای این طرح، باید تعرفه‌ها هم نصف شود.
تغییر نرخ دلار اظهارنامه‌های وارداتی از ۴۲۰۰تومان به نیمایی
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / محمدلاهوتی / نرخ دلار / رئیس کنفدراسیون صادرات / اظهارنامه مالیاتی / تعرفه واردات
تغییر نرخ دلار اظهارنامه‌های وارداتی از ۴۲۰۰تومان به نیمایی
عضو کمیته ارزی اتاق ایران از تغییر نرخ دلار اظهارنامه‌های وارداتی از ۴۲۰۰تومانی به نیمایی خبر داد و گفت: به موازات آن باید تعرفه‌ها هم نصف شود.
۱۳۹۸/۱۱/۰۴
شوک مهم ارزی در راه است / واردکنندگان به گوش باشند
در روزهایی که نوسان قیمت دلار نیمایی از دلار بازار آزاد و صرافی ملی هم بیشتر است، زمزمه اتفاق مهم ارزی در بخش واردات کشور به گوش می‌رسد و «قرار است مبنای نرخ محاسبه ارز در اظهارنامه‌های وارداتی از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی افزایش یابد».
افزایش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی با تغییر پایه حقوق گمرکی
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / گمرک / تعرفه واردات-گمرک / گرانی / تورم
افزایش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی با تغییر پایه حقوق گمرکی
تسنیم نوشت: در حال حاضر نرخ پایه محاسبات گمرکی بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت می‌گیرد و با افزایش این نرخ به قیمت نیمایی قیمت تمام شده کالاهای وارداتی نیز افزایش خواهد یافت.
فقط عروس و دامادها ساعت می‌خرند
۱۳۹۸/۱۰/۲۸
فقط عروس و دامادها ساعت می‌خرند
بازار ساعت این روزها حال و روز چندان خوشی ندارد و قیمت بالا این محصولات را بیش از پیش دور از دسترس کرده است. با عبدالرحیم احمدی- رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان ساعت تهران- گفت‌وگو کرده‌ایم.   علت گرانی ساعت چیست؟ ساعت کالایی وارداتی است و قیمت آن به نرخ دلار بستگی دارد. در بازار ساعت همه مراحل خرید، حمل بار و... با دلار انجام می‌شود و به همین دلیل با افزایش نرخ ارز، قیمت ساعت نیز مانند سایر اقلام وارداتی افزایش می‌یابد. ساعت با دلار نیمایی به نرخ حدود 11هزار و 500تومان و ارز حاصل از صادرات، …
پیش بینی بورس در ۲ ماه پایانی سال/ دلایل جهش شاخص کل بورس پس از سقوط هیجانی/ راهکاری برای بهره مندی سهامداران در مواقع ریزش بازار
۱۳۹۸/۱۰/۲۷
پیش بینی بورس در ۲ ماه پایانی سال/ دلایل جهش شاخص کل بورس پس از سقوط هیجانی/ راهکاری برای بهره مندی سهامداران در مواقع ریزش بازار
کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد خزنده دلار نیمایی که منجربه افزایش نرخ و مبلغ فروش محصولات عمده شرکت‌های بورسی می‌شود در کناربه ثمر نشستن طرح‌های توسعه و امکان افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی محرک‌های بازار سرمایه برای تدوام روند صعودی است.
حذف ارز 4200 تومانی 61 هزار میلیارد تومان منابع آزاد می‌کند
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
حذف ارز 4200 تومانی 61 هزار میلیارد تومان منابع آزاد می‌کند
دولت می‌تواند 10.5 میلیارد دلار ارز 4200 را به قیمت نیمایی عرضه کند و درآمد حاصل از هر دلار را به تولید، اجرای طرح‌های عمرانی و حمایت از معیشت مردم اختصاص دهد.
برداشت ۴۸ میلیارد دلار از صندوق توسعه برای پروژه‌های بنگاه‌های خصوصی/ شرکت‌هایی که توان صادراتی ندارند، از محل ارز نیمایی قسط بدهند/ به هیچ وجه برداشت سفارشی نداریم
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ارز / بخش خصوصی / تنفس / دلار / توسعه ملی
برداشت ۴۸ میلیارد دلار از صندوق توسعه برای پروژه‌های بنگاه‌های خصوصی/ شرکت‌هایی که توان صادراتی ندارند، از محل ارز نیمایی قسط بدهند/ به هیچ وجه برداشت سفارشی نداریم
ایلنا: رییس صندوق توسعه ملی با بیان اینکه از ابتدای تاسیس صندوق تا به امروز 48 میلیارد دلار برداشت برای پروژه‌های متعلق به…
ارز دولتی | چرا ارز دارو ۴۲۰۰ تومانی ماند؟
۱۳۹۸/۱۰/۰۶
ارز دولتی | چرا ارز دارو ۴۲۰۰ تومانی ماند؟
شفقنا اقتصادی_ در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ ارز دارو و تجهیزات پزشکی، دولتی ماند؛ اما چرا به رغم درخواست‌های متعدد صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور مبنی بر نیمایی شدن ارز دارو و تجهیزات پزشکی، ‌باز هم ارز این دو حوزه آزاد نشد؟. ایسنا نوشت:  بعد از گرانی‌های دلار بود که دولتی‌ها برای حمایت از […]
۱۳۹۸/۰۹/۱۳
حذف دلار۴۲۰۰ تومانی قیمت کالاهای اساسی را ۱۰۰ درصد افزایش می‌دهد
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت‏، معدن و تجارت گفت: اگر دلار ۴۲۰۰تومانی را حذف و دلار نیمایی را جایگزین کنیم، قیمت کالاهای اساسی ۱۰۰درصد افزایش خواهد یافت.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴
افزایش قیمت بنزین چه بر سر بورس خواهد آورد؟ پیش بینی شاخص ۴۰۰ هزار واحدی تا خرداد سال ۱۳۹۹/ پول‌های بزرگ مترصد زمان مناسب برای بازگشت هستند
قاسمی ارتفاع ۴۲۰ هزار واحدی برای شاخص کل را در دی ماه تنها با رشد دلار محتمل دانست و تاکید کرد: در اینصورت دلار نیمایی باید افزایش یابد چرا که در صورتی که دلار نیمایی افزایش نیابد، شرکت‌های بزرگ که شاخص را تکان می‌دهند حرکتی نخواهند کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / قیمت دلار / قیمت یورو / بانک مرکزی ایران / سامانه نیما
تمایل واردکنندگان به خرید ارز از صادرکنندگان/چرا دلارهای نیمایی بدون مشتری می‌مانند؟
بررسی‌های آماری در سامانه نیما حکایت از آن دارد که اکنون حدود ۲ میلیارد دلار مازاد ارزی در سامانه نیما وجود دارد که در واقع، سرریز ارزی است که صادرکنندگان به این سامانه فروخته‌اند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴
انتقاد تاجگردون از قیمت کالای وارداتی با ارز 4200 تومانی در بازار/ اجناس سفره مردم با ارز نیمایی است
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: پارلمان برای واردات کالای اساسی با ارز 4200 تومانی 14 میلیارد دلار تخصیص داد اما عملا قیمت این کالاها در سفره مردم با ارز نیمایی است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹
از بازگشت نفتکش سابیتی به کشور تا رنگ افزایی به پرتقال‌ها
بازگشت نفتکش سابیتی به کشور، اختصاص 43 میلیون دلار ارز نیمایی به فعالان اقتصادی، چالش واردات برای صنعت کفش، نقش تاثیرگذار آی.پی.سی در توسعه صنعت نفت، رنگ افزایی به پرتقال‌ها،اصلاح نژاد دام‌های کوچک برای افزایش تولید شیرو گوشت،درآمدهای نفتی و انزوای اقتصادی؛ دو دلیل پایین بودن بدهی خارجی،تمهیدات وزارت راه برای حضور شرکت‌های عمرانی ایرانی در سوریه از زبان وزیر، اعلام ادغام بانک‌های نظامی بر اساس زمانبندی،خودروسازان هیچ پیش پرداختی برای قطعات پژو ۳۰۱ ندادند، وزیر راه بساط بلیت‌های چارتری را جمع کند،بانک مرکزی در راس ادارات فشل است،بازار ۴۵۰ میلیون دلاری منطقه را مورد هدف قرار دهیم،با خط اعتباری چین و روسیه، دلار و یورو را دور می‌زنیم،اطلاعات فروش محموله‌های پتروشیمی سری است،مردم سکه «باز» بخرند،6 …
۱۳۹۸/۰۷/۲۹
پروژه نیمه تمام در کیش به بیش از ۲۳۰ میلیارد ریال رسید/ اختصاص ۴۳ میلیون دلار ارز نیمایی به فعالان اقتصادی/ بانک آفشور در کیش تاسیس می‌شود
معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: در راستای تسهیل ایجاد بانک آفشور، پس از سفر رئیس کل بانک مرکزی به کیش مقرر شد سرمایه اولیه تشکیل بانک‌های آفشور که بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مرکزی ۱۰۰ میلیون یورو است، کاهش یابد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
دارو روی شیب گرانی
گروه جامعه: «دارو گران می‌شود.»؛ این خبری است که بسیاری از بیماران و خانواده‌های آنها را نگران می‌کند. خبری که اغلب‌ آنها منتظر شنیدن آن هستند. حداقل طی 2 سال گذشته آن را با پوست و استخوان‌شان لمس کرده‌اند و همچنان با زمزمه‌های پیوستن واردات دارو به ارز نیمایی بیش از گذشته در انتظار بالا رفتن قیمت‌ داروها به خصوص داروهای نادر در ایران هستند. حالا اما با اظهارات اخیر رئیس سازمان غذا و دارو که گفته است «امسال قیمت دارو با تغییرات عمده‌ای روبه‌رو نخواهد بود»، بیماران باید در انتظار بالا رفتن قیمت دارو البته با شیب ملایم باشند؛ شیبی که شاید برای مسئولان ملایم و برای بیماران و خانواده‌هایشان ناملایم باشد. «دارو» مهم‌ترین چالش وزارت بهداشت و حوزه سلامت در ایران است. ماده‌ای که بهبود، درمان و حتی ادامه …
۱۳۹۸/۰۷/۱۲
دلار نیمایی چند؟
میانگین نرخ فروش دلار در بازار نیما، از ابتدای سال تا کنون ۱۰ هزار و ۷۳۰ تومان بوده است؛؛ ضمن اینکه میانگین نرخ فروش یورو در بازار ثانویه نیز ۱۱ هزار و ۷۳۱ تومان است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸
تمرکز بر افزایش پرتفوی ریالی بانک صنعت ومعدن
مدیر عامل بانک صنعت ومعدن گفت:9/ 14 میلیارد یورو تعهد ارزی برای بانک یک تهدید محسوب می‌شود براین اساس روی کاهش تعهدات ارزی از 83 به 70 درصد و افزایش پرتفوی ریالی تمرکز کرده‌ایم. حسین مهری در یک نشست خبری با اعلام این مطلب با تاکید بر بخشنامه بانک مرکزی برای بازپرداخت تسهیلات ارزی با نرخ نیمایی افزود:افزایش نرخ ارز برای بازپرداخت تسهیلات، شوک به تولید است. وی ادامه داد: همچنین بانک مرکزی ابلاغ کرده که جرایم وام‌های تا 50 میلیون تومان نیز بخشیده شود وبانک صنعت ومعدن این‌کار را انجام داده ومنتظر ابلاغ بخشودگی تسهیلات تا یکصد میلیون تومان هستیم. مطالبات ارزی بانک صنعت ومعدن 9 هزار میلیارد تومان است که براساس بخشنامه بانک مرکزی با نرخ دلار 7 هزار و500 تومان و یورو 8 هزار و500 تومان محاسبه شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / سامانه نیما / بانک مرکزی ایران / واردات کالا
کم رونقی معاملات در سامانه نیما/محدودیت واردات قیمت را کاهش داد
فعالان بازار ارز می‌گویند که هم اکنون عرضه در سامانه نیما، نسبت به تقاضا پیشی گرفته و همین امر منجر به کاهش معاملات این سامانه شده؛ اگرچه برخی روزها قیمت دلار نیمایی بیشتر از بازار است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰
پرداخت مابه‌التفاوت فروش بخش خارجی نمایشگاه کتاب از دلار به یورو تغییر کرد!
تخصیص ارز نیمایی به بخش کتب خارجی نمایشگاه کتاب و پرداخت مابه التفاوت فروش در این بخش همچنان خبرساز است. ارشاد در تازه‌ترین تصمیم قرار است مبالغ را به یورو پرداخت کند؛ در حالی که قبلا قرار بود این رقم به دلار پرداخت شود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴
نرخ دلار 11 هزار و 300 تومان شد
قیمت هر دلار آمریکا براساس نرخ نیمایی 11 هزار و 300 تومان و میانگین موزون سامانه نظارت ارز، سنا 11 هزار و 200 تومان شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴
قیمت دلار دوشنبه ۴ شهریور ۹۸/ بازارساز نرخ دلار را پایین آورد/ دلار به کانال ۱۰ هزار تومان نزدیک شد
بازار ارز چهارمین روز از سومین ماه تابستان را با کاهش قیمت‌ها آغاز کرد. روندی که در روز‌های گذشته نیز مشاهده شده و به نظر می‌رسد با توجه با افت نرخ دلار و یورو در سامانه نیما، شاهد تداوم آن تا رسیدن به مرز قیمت ارز نیمایی باشیم.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰
نرخ ۱۲ ارز کاهش یافت/ دلار در صرافی‌های بانکی ۱۱۷۰۰ تومان فروخته شد
بازار ارز سومین روز هفته را با کاهش قیمت‌ها آغاز کرد. روندی که دلار را همچنان در کانال ۱۱۷۰۰ تومان قرار داده و به نظر می‌رسد با توجه به نوسان دلار نیمایی در محدوده ۱۱۲۰۰ تومان، در روز‌های پیش رو، بهای اسکناس دلار، همچنان در همین محدوده نوسان داشته باشد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶
واردات رسمی عامل کاهش قیمتها در بازار تلفن همراه
مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره کاهش قیمت این محصول در بازار در پی کاهش قیمت دلار گفت: واردات تلفن همراه از دو طریق با ارز نیمایی برای شرکتهای تولیدکننده اصلی که رابطه مستقیم تجاری با ایران دارند و با ارز حاصل از صادرات در حال انجام است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / موبایل / گوشی هوشمند / بازی گوشی همراه
موبایل باز هم ارزان خواهد شد
ایسنا نوشت: مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره کاهش قیمت این محصول در بازار در پی کاهش قیمت دلار گفت: واردات تلفن همراه از دو طریق با ارز نیمایی برای شرکتهای تولیدکننده اصلی که رابطه مستقیم تجاری با ایران دارند و با ارز حاصل از صادرات در حال انجام است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / قیمت گوشی موبایل
کاهش قیمت گوشی موبایل در پی واردات از کانال‌های رسمی
مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره کاهش قیمت این محصول در بازار در پی کاهش قیمت دلار گفت: واردات تلفن همراه از دو طریق با ارز نیمایی برای شرکتهای تولیدکننده اصلی که رابطه مستقیم تجاری با ایران دارند و با ارز حاصل از صادرات در حال انجام است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶
ثبت سفارش 200 میلیون دلاری کاغذ
قبادی با اشاره به ثبت سفارش 200 میلیون دلاری در کاغذ گفت: از این رقم ۱۴۰ میلیون دلار آن تامین ارز شده است که حدود ۲۵ دلار آن ارز ۴۲۰۰ تومانی و حدود ۲۷ میلیون دلار تخصیص یافته آن ارز نیمایی بوده است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۴
بیشتر واردکنندگان رسمی کاغذ حتی یک دلار ۴۲۰۰ تومانی نگرفتند
یک مقام مسئول گفت: بسیاری از واردکنندگان رسمی کاغذ ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده نکردند و به همین خاطر تبدیل ارز دولتی به نیمایی نه تنها منجر به گرانی کاغذ نشد، بلکه بازار را از آشفتگی رهایی داد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۳
آخرین آمارها از تخصیص ارز انواع کاغذ
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت به ارائه جزئیاتی از آمارهای ثبت‌سفارش، تخصیص ارز دولتی و نیمایی به انواع کاغذ و مواد اولیه مرتبط با آن پرداخت. محمدرضا کلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آمار واردات کاغذ در سال‌جاری اظهار کرد: براساس آمار واردات کالاهای اساسی، از ابتدای امسال تا 22 تیر ماه، میزان ثبت‌سفارش مواد اولیه کاغذ و ثبت‌سفارش انواع کاغذ بیش از 177 میلیون دلار بوده است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹
از دولت اصرار، از خصوصی‌ها انکار!
تخصیص ارز دولتی به واردات کالاهای اساسی که نتوانسته نتیجه مطلوبی در میزان نرخ تورم این کالاها ایجاد کند، اکنون مخالفان زیادی پیدا کرده و اتاق بازرگانی ایران نیز خواستار حذف این ارز شده است و این در حالی است که دولت به تازگی در جلسه‌ای با این موضوع، بر روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکید کرده است.به گزارش ایسنا، هرچند که برخی کارشناسان بارها درباره مشکلات ایجادشده توسط ارز ۴۲۰۰ تومانی هشدار داده و خواستار حذف تخصیص این ارز در فرآیند واردات شدند، اما این بار اتاق بازرگانی ایران هم به صورت رسمی از دولت خواسته که نسبت به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از روند واردات اقدام کند. این در حالی است که بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی ایران از روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام کرده، از ابتدای سال جاری تا ششم تیرماه بیش …
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / اقتصاد / بازار / ارز / سکه
تعقیب دلا‌ری نیما و بازار
از ابتدای مردادماه، قیمت دلار در سامانه نیما و بازار آزاد حرکتی مشابه با یکدیگر را تجربه کردند؛ گویی همیشه یکی از آنها در تعقیب دیگری بوده است. در ۳ روز ابتدایی مردادماه، دلار در هر دو بازار کاهشی بود و پس ‌از آن رنگ افزایشی گرفت. با این حال، بررسی روند ۶ روزه نشان می‌دهد شدت کاهش قیمت در بازار آزاد بیشتر از سامانه نیما بوده است؛ به‌طوری‌که ارز خیابان فردوسی۴۵۰ تومان افت را ثبت کرده و دلار نیمایی نسبت به روز اول مرداد تنها حدود ۱۰۰ تومان افت را پشت‌سر گذاشته است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / اقتصاد / دلار / پارلمان اقتصاد
نمره مردودی به ۳ هدف ۴۲۰۰
پارلمان اقتصاد با انتشار بیانیه‌ای به سه هدف دلار ۴۲۰۰ تومانی نمره مردودی داد. ارزیابی فعالان بخش خصوصی حاکی از این است که تخصیص منابع قابل‌توجه ارز ترجیحی از سال گذشته، در تحقق هدف حفظ قدرت خرید خانوارها در برابر تورم‌های فزاینده موفق عمل نکرده است. در عین حال، اجرای این سیاست به رقابت‌پذیری بخش تولید نیز منجر نشده است. دولت در حالی نرخ ۴۲۰۰ تومانی را به‌عنوان نرخ رسمی اعلام کرد که تفاوت معنادار آن با نرخ‌های نیمایی و آزاد، عملا به گسترش رانت و فساد منجر شد. فعالان اقتصادی خواستار توقف تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی هستند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
ابهام در فروش خودروی ۹۵۰ میلیونی وارداتی توسط یک شرکت ایرانی
از آنجا که گفته می‌شود، قیمت این خودرو‌ها در بازار‌های جهانی حدود ۳۵ هزار دلار است، بنابراین اگر با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده باشند که باید قیمت آن‌ها در گمرک حدود ۱۴۷ میلیون تومان و اگر با دلار نیمایی وارد کشور شده باشند با توجه به اینکه قیمت دلار نیمایی در سال گذشته حدود ۸ هزار تومان بوده است، در این صورت قیمت این خودرو‌ها در گمرک ۲۸۰ میلیون تومان بوده است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵
با کاهش قیمت دلار انگیزه‌ای برای تخلف باقی نمی‌ماند
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت که در صورت کاهش قیمت دلار و نزدیک شدن ارز آزاد و نیمایی به یکدیگر انگیزه‌ای برای تخلف باقی نخواهد ماند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۲
بازارساز ارز، قیمت دلار را کاهش داد/ دلار نیمایی به ۱۱۴۰۰ تومان رسید
بازار ارز امروز را با کاهش نسبی قیمت‌ها آغاز کرد. روندی که بر خلاف چند روز اخیر می‌باشد و به نظر می‌رسد بازارساز با افزایش عرضه و همچنین مدیریت تقاضا در بازار، توانسته است جلوی رشد چند روز اخیر را بگیرد. هرچند در شرایط کنونی با توجه به نوسان دلار نیمایی در محدوده ۱۱۵۰۰ تومان، نمی‌توان انتظار کاهش شاخص ارزی به محدوده کانال ۱۱ هزار تومان را داشت.
۱۳۹۸/۰۵/۰۲
بهترین زمان برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی
عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به کاهش اخیر نرخ ارز، گفت: اکنون بهترین زمان برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد کشور است.به گزارش ایسنا، کیوان کاشفی اظهار کرد: در چند وقت اخیر شاهد کاهش قابل توجه نرخ ارز در کشور بوده‌ایم که این امر نتیجه یک سال همکاری خوب بخش خصوصی و دولت بود که در‏نهایت اجماعی برای شیوه برگشت ارزهای صادراتی به کشور حاصل شد. یکی از نقاط ضعفی که در بازگشت نرخ ارز صادراتی به کشور وجود داشت، فاصله قابل توجه ارز بازار سوم (آزاد) با نرخ نیمایی بود که با ورود دولت به این موضوع و کاهش این فاصله، امروز اقبال برای برگرداندن ارز صادراتی به کشور بیشتر شده و نتیجه ورود ارز به کشور را نیز در کاهش بیشتر نرخ دلار شاهدیم. کاشفی با اشاره به اینکه دولت باید به هر شکلی که شده با شیب …
۱۳۹۸/۰۵/۰۱
دلار یک روزه ۴۰۰ تومان گران شد/ دلار نیمایی همچنان در محدوده ۱۱۵۰۰ تومان
بازار ارز پس از افت چشم گیر در هفته گذشته، در یکی دو روز گذشته، در مسیر افزایشی حرکت کرده است. روندی که به گفته بسیاری از فعالان بازار، به دلیل تقاضای کاذب در بازار شکل گرفته است و در این میان، بازارساز نیز به افزایش نرخ ارز در صرافی‌های بانکی، سعی در جلوگیری از ادامه ورود تقاضای کاذب به بازار را دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱
لوازم خانگی ارزان نمی شود، خیالتان راحت!
شفقنا اقتصادی_ سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: کاهش نرخ دلار در بازار آزاد تاثیری بر قیمت لوازم خانگی ندارد،‌ چرا که صنعت لوازم خانگی از ارز نیمایی استفاده می‌کند که نرخ آن در ماه‌های اخیر افزایش هم داشته است. به گزارش شفقنا اقتصادی، محمدرضا غزنوی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان استفاده صنعت […]
۱۳۹۸/۰۵/۰۱
پای مافیای دارو روی قلب سلامت
گروه جامعه: «دارو» مهم‌ترین چالش وزارت بهداشت و حوزه سلامت در ایران است. ماده‌ای که بهبود، درمان و حتی ادامه زندگی برخی بیماران به آن وابسته است. تامین دارو اما وابستگی مستقیمی به ارز و تحولات اقتصادی و بعضا سیاسی در ایران دارد. بالا رفتن نرخ ارزهای خارجی در ایران و به دنبال آن تحریم‌های اقتصادی روند تامین برخی داروها را با مشکلاتی مواجه کرده و از سوی دیگر اختصاص ارز دولتی برای تامین داروهای وارداتی نیز زمینه‌های فساد مالی را در وزارت بهداشت رقم زده است. وزیر بهداشت چندی است که از شبکه‌ فساد در حوزه سلامت سخن می‌گوید. حالا اما رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو آن را مافیای دارو می‌خواند و معتقد است که اگر ارز نیمایی اساس صنعت دارو قرار گیرد، مافیای فساد برچیده می‌شود، هرچند که این ارز قیمت داروها …
۱۳۹۸/۰۴/۳۰
اعطای ۱۰ میلیون دلار ارز نیمایی به کارخانه چوب و کاغذ مازندران
در نشستی با حضور معاون اول رئیس جمهوری مقرر شد بانک مرکزی با اولویت، به میزان ۱۰ میلیون دلار ارز مورد نیاز کارخانه چوب و کاغذ مازندران را با نرخ نیمایی تامین کند تا بر اساس تعهد مدیران کارخانه، ظرفیت تولید تا یک ماه آینده به طور کامل فعال شود.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / استاندار مازندران / مازندران / اسحاق جهانگیری
کارخانه چوب و کاغذ مازندران ۱۰ میلیون دلار ارز می‌گیرد
ساری-ایرنا- استاندار مازندران گفت: در نشستی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، اقتصادودارایی، جهادکشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و رئیس بانک‌مرکزی، مشکلات صنایع چوب و کاغذ مازندران بررسی و دستور پرداخت ۱۰ میلیون دلار ارز نیمایی برای واردات چوب به این واحد بزرگ صنعتی کشور داده شد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۸
همگرایی بی‌سابقه نرخ ارز بازار آزاد با سامانه نیما
تغییرات نرخ ارز در بازار و نوسان آن در کانال‌های ۱۱ تا ۱۲ هزار تومانی، همگرایی بی‌سابقه‌ای را در نرخ دلار نیمایی و بازار بوجود آورده و واردکنندگان را از صف تامین ارز نیمایی خارج کرده است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۸
دلار نیما و آزاد به هم رسید/ واردکنندگان از صف نیما خارج شدند
تغییرات نرخ ارز در بازار و نوسان آن در کانال‌های ۱۱ تا ۱۲ هزار تومانی، همگرایی بی‌سابقه‌ای را در نرخ دلار نیمایی و بازار بوجود آورده و واردکنندگان را از صف تامین ارز نیمایی خارج کرده است
۱۳۹۸/۰۴/۲۷
چرا قیمت دلار نیما و فردوسی به یک نقطه رسید؟ ماندگاری و ثبات قیمت دلار بسیار مهم است/ سامانه نیما منافاتی با بازار متشکل ارزی ندارد
در شروع فعالیت سامانه نیما، عرضه کننده اصلی و عمده، شرکت‌های پتروشیمی بودند و این شرکت‌ها خوراک کالای مورد نیاز خود را با یک نرخ ترجیحی دریافت می‌کردند. در نتیجه با دولت و بانک مرکزی توافق کرده بودند در یک نرخ توافقی ارز خود را عرضه کنند؛ بنابراین، این نرخ باعث شده بود که عملاً در بازار سه نرخ اتفاق بیفتد؛ یک نرخ ۴۲۰۰ تومانی، یک نرخ نیمایی و یک نرخ هم بازار آزاد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
دلار در کانال ۱۱۰۰۰ تومان معامله شد/ فاصله دلار نیمایی و آزاد به کمتر از ۵۰۰ تومان رسید/ همتی: در تعیین نرخ ارز دخالتی نداریم/ ریزش ۸۰۰ تومانی دلار در یک هفته
بازار ارز حدود یک ماه است که روند کاهشی را در پیش گرفته است و بر خلاف جوسازی عده‌ای دلال و نوسان گیر ارزی پیرامون اخبار و تحولات سیاسی و منطقه ای، مسیر کاهش قیمت از سقف ۱۳۷۰۰ تومانی دلار در تاریخ ۲۶ خردادماه ۹۸ را با یک شیب ملایم نزولی سپری کرده است تا جاییکه امروز هر اسکناس دلار امریکا پس از ۵ ماه، دوباره در کانال ۱۱ هزار تومان خرید و فروش شده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •