شنبه, ۵ مهر, ۱۳۹۹ / 26 September, 2020
شاوور
۴ روز قبل
تشنگی در بین‌النهرین
عارف شریفی‌صرخه/ غیزانیه تشنه است. تشنگی با خوزستان اخت گرفته تا از جنوب تا شمال سرزمین رودهای بزرگ از تشنگی و نبود آب شرب بگویند. خوزستان یعنی نفت، یعنی گاز. سرزمینی که روستاهای محصور میان رودخانه‌هایش از نبود آب بگویند. آهودشت را محلی‌ها «ام‌الغزلان» و «میناو» می‌نامند. محلی در بخش شاوور از توابع شوش. آهودشت یعنی 50روستا با 30هزار نفر جمعیت. کشاورزان نشاها را به خورد زمین می‌دهند تا گونی‌ها لبریز ‌شوند از برنج. حال دامپروری و کشاورزی خوب است. کرخه و دز راهشان را از غرب و شرق پیدا می‌کنند برای گذشتن از روستاها. رودها غرش‌کنان از همسایگی روستاها می‌گذرند اما هنوز پای جاده‌ها به خیلی از روستاها نرسیده؛ روستاهایی …
مشکلات زیست محیطی رودخانه شاوور-شوش
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
مشکلات زیست محیطی رودخانه شاوور-شوش
ویدئو / جریان زباله در رودخانه «شاوور»
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / شاوور / رودخانه شاوور / شوش / محیط زیست / محل دفن زباله / منطقه خوزستان / لایروبی
ویدئو / جریان زباله در رودخانه «شاوور»
رودخانه «شاوور» در ۱۸ کیلومتری شمال غرب شهرستان شوش در استان خوزستان در کناره شرقی روستای «سید احمد» از به هم پیوستن چند چشمه به هم تشکیل می‌شود. رودخانه شاوور در مسیر شمال به جنوب پس از گذشتن و تقسیم در شهر شوش میان دو رودخانه کرخه و دز به حرکت ادامه می‌دهد و به رودخانه دز می‌ریزد. عدم لایروبی، ورود پسماند کشاورزی و ریختن نخاله ساختمانی جهت احداث پارک موجب بازگشت فاضلاب از رودخانه به ساحل و پیاده‌روی ساحلی شده که این امر باعث مشکلات بهداشتی و بوی نامطبوع برای ساکنان کنار رودخانه شده و جلوه بدی برای شهر باستانی شوش بوجود آورده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
کودکان شاوور شوش در خوزستان قربانیان تردد کامیون‌ها
وجود ۶۰۰ دستگاه کامیون در این شهر به تهدیدی جدی برای کودکان تبدیل شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
برخورد مرگبار قطار با خودرو در اهواز
[شهروند] شامگاه سه‌شنبه قطار اهواز- تهران در بلاک بامدژ-  آهودشت با یک خودرو پژو برخورد کرد که سه سرنشین خودرو  جان باختند. سرنشینان خودروی پژو از اهالی روستای بیت جوی مجید بودند که در مسیر برگشت از مراسم ختم با قطار مسافربری تصادف کردند. در این تصادف که حدود ساعت 19 و30دقیقه نزدیک ایستگاه آهودشت و روستای مزرعه سه از توابع بخش شاوور شهرستان شوش رخ داد، تمامی سرنشینان خودرو به دلیل انفجار جان باختند. هیچ‌یک از مسافران این قطار آسیبی ندیدند. قطار اهواز- تهران پس از تصادف با خودروی سواری پژو با کمک مسئولان راه‌آهن جنوب و ‌شوش به ایستگاه بامدژ منتقل و با تغییر لوکوموتیو با اندکی تأخیر به سمت مقصد حرکت کرد. مردم منطقه نبودِ محافظ در مسیر راه‌آهن را دلیل اصلی این‌گونه …
برخورد با قطار، پژو ۴۰۵ را آتش زد/۳ نفر کشته شدند
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / قطار / سانحه تصادف / اهواز
برخورد با قطار، پژو ۴۰۵ را آتش زد/۳ نفر کشته شدند
اهواز - لحظاتی پیش به علت برخورد قطار با پژو ۴۰۵ دارای سرنشین در بخش شاوور شهرستان شوش پژو آتش گرفت.
قاچاقچیان دوباره سراغ «بیت‌مشحوت» رفتند
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / زمین / گردشگری و صنایع دستی / معاون / نیروی انتظامی / وزارتخانه
قاچاقچیان دوباره سراغ «بیت‌مشحوت» رفتند
«شوش بخش شاوور، روستای بیت مشحوت؛ هنوز هر شب حفاران غیرمجاز این زمین‌ها را حفاری می‌کنند. حتی زمینی که یکی از کشاورزان هر سال به آن تعرض کرده و گندم کشت می‌کند.»
بازداشت برپا کننده فاتحه خوانی در شوش خوزستان
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
بازداشت برپا کننده فاتحه خوانی در شوش خوزستان
رییس دادگاه عمومی بخش شاوور شهرستان شوش گفت:برپا کننده یک آیین فاتحه‌خوانی در بخش شاوور شهرستان شوش که بدون توجه به ممنوع بودن تجمع‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، اقدام به برپایی مجلس ختم کرده بود دستگیر و روانه زندان شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
افتتاح ۲ مدرسه در مناطق محروم شاوور
رئیس آموزش و پرورش شاوور از ساخت دو مدرسه در مناطق محروم شاوور با اعتبار ۴ میلیارد تومان خبر داد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / بانک پاسارگاد
ساخت ۲ مدرسه در شاوور توسط بانک پاسارگاد
اسماعیل دوستی عضو هیأت عامل بانک پاسارگاد در این مراسم با اشاره به اهمیت برگزاری جشن توسط بخش خصوصی در دهه فجر، اظهار کرد: در ۳ روز گذشته در استان لرستان و خوزستان در حال افتتاح مدارس ساخته شده توسط بانک پاسارگاد هستیم و این افتخار است که بانک پاسارگاد در مسئولیت‌های اجتماعی دخیل است و هزینه می‌کند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
گذر از 1000 روز بدون حادثه مهم در شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از گذر این شرکت از 1000 روز بدون حادثه ی مهم در این شرکت خبر داد .قباد ناصری در تکمیل این خبر اظهار کرد: از ابتدای سال 1396 تاکنون این شرکت توانسته است با رعایت دقیق الزامات HSE و بازرسی های مداوم فنی بیش از 1000 روز بدون حادثه جدی و مهم را پشت سر بگذارد .وی با عنوان اینکه کسب این رکورد یک افتخار قابل توجه برای این شرکت است گفت: رودخانه های مهم و پرآب کشور به همراه سدهای بزرگ در حوزه ی عملیاتی این شرکت قرار دارند و این بر حساسیت و ظرافت کار می‌افزاید اما از آنجاییکه توجه به اصول ایمنی و محیط زیست سرلوحه ی اهداف و برنامه های این شرکت است موفق به کسب این رکورد ارزشمند شدیم .وی با تقدیر از کارکنان همه مدیریت ها و ادارات این شرکت گفت : کسب این افتخار …
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - خوزستان / بازمانده از تحصیل
فقر و مشکلات فرهنگی، دلایل ترک تحصیل در شاوور شوش
رئیس آموزش و پرورش شاوور شهرستان شوش گفت: با توجه به اینکه بیشتر ساکنین منطقه شاوور بی‌بضاعت هستند و همچنین با توجه به وجود مشکلات فرهنگی در این منطقه، ترک تحصیل وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷
روستای زیرآب‌رفته مگران3 جابه‌جا نمی‌شود
فرماندار شوش با اشاره به آخرین وضعیت روستای زیر آب رفته مگران 3 از تغییر تصمیم در جابه‌جایی این روستا خبر داد. «عدنان غزی» در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در سیلاب خوزستان، روستای مگران 3 از توابع شاوور به طور کامل زیر آب رفت و خانه‌های زیادی در آن آسیب دیدند. 44 منزل به تعمیر نیاز دارند و 11 منزل نیز احداثی برآورد شده‌اند که باید دوباره ساخته شوند. وی گفت: روستای مگران 3 در بستر رودخانه کرخه قرار دارد و پس از وقوع سیل و زیر آب رفتن آن تصمیم گرفته شد که جابه‌جا شود. اما به تازگی این تصمیم تغییر …
۱۳۹۸/۰۵/۰۸
به گلوله بستن برادر در شوش
رییس دادگستری بخش شاوور شوش از وقوع درگیری منجر به قتل در روستای سید عباس خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۷
برادرکشی در یک روستای شوش
رییس دادگستری بخش شاوور شوش گفت: درگیری ۲ برادر در یکی از روستاهای شوش منجر به قتل یکی از آنها شد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / درگیری / شوش
ادامه درگیری طایفه ای در الوان شوش
دزفول-ایرنا- درگیری طایفه ای شهر الوان بخش شاوور شهرستان شوش که یک کشته و ۱۳ مصدوم بر جاگذاشته بود تا شامگاه یکشنبه ادامه یافت.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳
درگیری مسلحانه طایفه‌ای در شوش یک کشته و پنج زخمی داشت
همشهری آنلاین: درگیری طایفه‌ای مسلحانه در شهر الوان بخش شاوور شهرستان شوش در شمال خوزستان یک کشته و پنج زخمی جا گذاشت.
۱۳۹۸/۰۳/۰۴
اتمام ارزیابی خسارات مناطق سیل‌زده خوزستان توسط بیمه میهن
کار کارشناسی و ارزیابی خسارت مناطق سیل‌زده خوزستان توسط بیمه میهن به اتمام رسید و بنابر تاکید هیات‌مدیره این شرکت پرداخت خسارت واحد‌های کارشناسی شده بلافاصله انجام خواهد شد. به گزارش روابط‌عمومی بیمه میهن، گروه کارشناسی و ارزیابی خسارت شرکت بیمه میهن میزان خسارات وارده به واحد‌های مسکونی تحت بیمه این شرکت در شهرهای سیل‌زده اهواز، شوش، شوشتر، باوی، شاوور، سیدعباس، دزفول، سوسنگرد، بستان، دشت‌آزادگان و هویزه را به‌صورت شبانه‌روزی ارزیابی کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / شوش / قتل / قتل کودک
مرگ دردناک دو کودک روستایی
بخشدار شاوور شوش درباره علت مرگ این دو کودک گفت: این کودکان که در خانه تنها بودند، به دلیل اتصال برق پمپ مکش آب، دچار برق گرفتگی شدند و جان خود را از دست دادند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۷ / اجتماعی / سیل 98 / شوش / سیل روستای مگرن
استاندار خوزستان مشکلات سیل زدگان شوش را بررسی کرد
دزفول - ایرنا - استاندارخوزستان عصر جمعه از اردوگاه سیل زدگان روستای مگرن سه از توابع بخش شاوور شهرستان شوش بازدید و مسائل و مشکلات ساکنان این منطقه را بررسی کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۷ / اجتماعی / برق گرفتگی / شوش / حادثه
برق، جان 2 کودک را در شوش گرفت
دزفول - ایرنا - بخشدار شاوور شوش گفت: 2 کودک 11 و هشت ساله اهل روستای بنه رحیمه در بخش شاوور شهرستان شوش بدلیل برق گرفتگی جان خود را از دست دادند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۵
بازدید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم از مناطق سیل زده
اهواز - ایرنا - معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور محمد امید در سفر یک روزه خود به استان خوزستان از مناطق سیل زده بخش شاوور شهرستان شوش بازدید کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۳۰
سردار سلیمانی: به وجود عرب‌ها افتخار می‌کنیم
سردار سلیمانی در بازدید از مناطق سیل زده در روستای مزرعه سه بخش شاوور شهرستان شوش حضور یافت.
۱۳۹۸/۰۱/۲۵
فارس ، وضعیت برق منطقه سیل زده شوش خوزستان را ارزیابی کرد
شیراز- ایرنا- مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری فارس و نماینده استاندار در ستاد مدیریت بحران مستقردر استان خوزستان گفت: کارشناسان شرکت توزیع برق فارس وضعیت برق مناطق سیل زده شهرستان شوش به ویژه منطقه آسیب دیده شاوور را بررسی و ارزیابی میدانی کردند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۱
سیلاب در روستای سید عباس
شوش - ایرنا - طغیان رودخانه کرخه باعث جاری شدن سیلاب در روستای سید عباس بخش شاوور شوش شده است. عکس: مجتبی پناهی
۱۳۹۸/۰۱/۱۹
آسیب 4600 خانه در خوزستان/ مدارس شوش و شاوور تا پایان هفته تعطیل‌اند/ قطع آب 44 روستا
خوزستانی که تا همین دیروز هلاک بود از تشنگی، آبی به زمینهای کشاورزی اش نمی رسید و برای تابستان 98 مدیریت اضطراری پیش بینی شده بود، حالا تا بامهای روستا در آب فرو رفته و تنها سر نخلهای بلند قدش پیداست.
۱۳۹۸/۰۱/۱۷
آب کرخه به جاده سراسری اهواز-اندیمشک رسید/ جاده بسته نیست
افزایش دبی خروجی سد کرخه و به تبع طغیان این رودخانه در بخش شاوور باعث طغیان رودخانه کرخه و پیش روی آن به سمت جاده اهواز- اندیمشک شده است.
۱۳۹۸/۰۱/۱۶
ساکنان بخش «شاوور» شوش در جدال با سیلاب
اهواز – ایرنا- سیلاب به بخش شاوور از توابع شهرستان شوش در استان خوزستان رسیده و بسیاری از روستاها را محاصره کرده است اما با این وجود برخی از ساکنان همچنان در روستاها مانده اند تا با سیلاب مقابله کنند اما برای تردد و تهیه اقلام ضروری دچار مشکل هستند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۴
سیل بند‌های سه روستای شوش شکسته شد
طغیان رودخانه کرخه و دز در بخش شاوور و مرکزی شوش باعث شکسته شدن سیل بند سه روستای این شهرستان شد. «عدنان غزی» با بیان اینکه این روستا‌ها ۹۰۰ خانوار با حدود ۲ هزار و ۶۰۰ نفر جمعیت دارند افزود: نیرو‌های هلال احمر، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی در محل مستقر بوده و در حال امدادرسانی به مردم هستند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۴
طغیان رودخانه موجب شکسته شدن سیل بند سه روستا در شوش شد
دزفول - ایرنا - طغیان رودخانه کرخه در بخش شاوور و مرکزی شهرستان شوش باعث شکسته شدن سیل بند سه روستای این شهرستان شد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۴
روستاهای سیل زده بخش شاوور شوش
شوش - ایرنا - با افزایش ورودی سد های کرخه و دز برخی روستاهای بخش شاوور شوش دچار ابگرفتگی و در معرض خطر سیل قرار گرفته اند. عکس: مجتبی پناهی
۱۳۹۸/۰۱/۱۳
اعلام حالت فوق‌العاده در «شوش» / تخلیه بیش از ۳۰ روستا
فرماندار شوش با اعلام حالت‌ فوق‌العاده در "شوش"، از تخلیه بیش از ۳۰ روستا و اتخاذ تمهیدات و امکانات لازم برای اسکان موقت ساکنان مناطق در معرض خطر سیل خبر داد. وی افزود: شوش دارای سه رودخانه دز، کرخه و شاوور است که از شمال تا جنوب آن را در برمی‌گیرد. سه بخش درگیر در مجاورت این سه رودخانه، منطقه مرکزی، فتح المبین و شاوور است.
۱۳۹۸/۰۱/۰۶
دستور تخلیه روستاهای حاشیه دز و کرخه در شوش
فرماندار شوش از صدور دستور تخلیه یک روستا در بخش مرکزی شوش و چند روستا در بخش شاوور خبر داد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۹
60 مدرسه در شهرستان شوش به اسکان مسافران نوروزی اختصاص یافت
دزفول - ایرنا - مدیر آموزش و پرورش شهرستان شوش گفت: 60 مدرسه در شاوور و شوش به اسکان مسافران نوروزی از 29 اسفند تا 12 فروردین اختصاص یافته است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۸
جشن تکلیف 2 هزار دانش آموز در شوش و شاوور برگزار شد
دزفول - ایرنا - رییس اداره آموزش و پرورش شوش گفت: جشن تکلیف بیش از 2 هزار دانش آموز دختر پایه سوم و پسر پایه هشتم با حضور والدین و دانش آموزان شوش و شاوور در حرم مطهر حضرت دانیال نبی(ع) برگزار شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •