چهارشنبه, ۷ آبان, ۱۳۹۹ / 28 October, 2020
عملیات بازار باز
«عملیات بازار باز» ابزاری موثر برای مدیریت نرخ بهره در کشور
۱۶ ساعت قبل
«عملیات بازار باز» ابزاری موثر برای مدیریت نرخ بهره در کشور
مشهد- بازار بدهی یکی از مهم‌ترین ارکان نظام تأمین مالی در اقتصاد هر کشوری است که کارکرد بسیار مهمی در تأمین مالی دولت و بنگاه‌های اقتصادی دارد این بخشی از یادداشت مصطفی باقری کارشناس امور اقتصاد و دارایی برای بازار است.
اجماع دو قوه علیه خلق پول
۲ روز قبل
اجماع دو قوه علیه خلق پول
رئیس مجلس در یک اظهارنظر بر تامین کسری بودجه دولت از طریق ابزار کم‌هزینه مانند «انتشار اوراق دولتی» و «بازارگردانی آن از سوی بانک مرکزی در قالب عملیات بازار باز» تاکید کرده است. پیش‌تر رئیس‌جمهور…
گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز
بانک مرکزی در مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی پنج سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف دو بانک‌ دریافت کرد.
عملیات ریپو چیست؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / بانک مرکزی / ریپو / عملیات ریپو
عملیات ریپو چیست؟
بانک مرکزی اعلام کرد که عملیات «ریپو» برای نخستین بار در توسعه عملیات بازار باز به‌کار گرفته شده است. براساس گزارش بانک مرکزی، هدف از این ابزار، تامین نقدینگی کوتاه‌مدت بانک‌ها است. نوشته عملیات ریپو چیست؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
انجام عملیات «ریپو» برای اولین بار در ایران
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / بانک مرکزی / عملیات ریپو / نرخ سود بین بانکی
انجام عملیات «ریپو» برای اولین بار در ایران
به گزارش الف به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، هم‌راستا با مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در زمینه توسعه «عملیات بازار باز» و تأکید رییس جمهوری مبنی بر هدایت نرخ سود بازار بین بانکی با سازوکار بازار، برای اولین بار بانک مرکزی روز دوشنبه 28 مهرماه 1399 با هدف تأمین نقدینگی بسیار کوتاه‌‌مدت (اضطراری) بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی، در قالب قرارداد توافق بازخرید (ریپو) با درخواست اعتبارگیری یک بانک متقاضی موافقت کرد.
چراغ سبز روحانی به سود غیردستوری؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / ارز / رییس جمهوری / روحانی / اوراق مالی اسلامی / عملیات بازار باز / سود غیردستوری
چراغ سبز روحانی به سود غیردستوری؟
اقتصادنیوز : رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی، بر استفاده از ابزار نرخ سود به‌صورت غیردستوری و منطبق بر مکانیزم بازار تاکید کرد. به گفته روحانی، روش‌های دستوری ثبات بازارها را برهم می‌زند و نیاز است که بانک مرکزی، برای هدایت نرخ سود بین بانکی از ابزارهای قانونی و بازار باز استفاده کند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
منعِ اختلاف و نزاع
با گذشت بیش از ۵ روز از سخنرانی حسن روحانی درمورد «صلح‌امام‌حسن» که سیل انتقادها و هجمه‌ها به رییس‌جمهوری به راه افتاد، هنوز واکنش‌ها ادامه دارد و عده‌ای در موافقت با صلح و عده‌ای در مخالفت با آن سخن می‌گویند و می‌نویسند. کما اینکه دیروز هم حسین شریعتمداری در «کیهان» و هم مسیح مهاجری در روزنامه «جمهوری اسلامی» در قامت موافق و مخالف به مصاف هم رفتند. این رویارویی جریانی شاید باعث شد که سخنرانی رییس‌جمهوری در نشست ستاد اقتصادی دولت برخلاف معمول که بر محور اقتصاد بود، با هشدارهایی نسبت به رفتارهای جریانی و جناحی و سیاسی توامان شود. رییس‌جمهوری در این نشست با تاکید بر ضرورت حفظ آرامش سیاسی و لزوم انسجام در …
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
دشمنان برای اختلافات داخلی سرمایه‌‏گذاری ویژه کرده‏‌اند
دعوت روحانی از همه دلسوزان نظام برای پرهیز از منازعهرئیس‌جمهوری حمایت از معیشت خانوار را از بزرگ‫ترین دغدغه‌‏های کنونی دولت دانست و گفت: برنامه‌‏های دولت در حوزه معیشت مردم و اقتصاد خانوار ایجاد ثبات و توازن منطقی در قیمت کالاهاست. با تشدید نظارت‏ها به دنبال مقابله با نوسانات قیمتی هستیم که غالبا با ایجاد جو روانی کاذب از سوی برخی سودجویان رقم می‏خورد.حسن روحانی دیروز در یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با اشاره به برنامه‏‌های دولت برای مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا افزود: اگر چه تحریم‌‏های غیرانسانی و غیرقانونی آمریکا موجب کاهش درآمدهای ارزی کشور شده است و درآمدهای ارزی کشور در سال 99، قابل قیاس با درآمدهای ارزی کشور در اوایل دهه 90 نیست، اما با گذشت بیش از 2.5 سال از این …
روحانی:‌ به دنبال مقابله با نوسانات قیمتی هستیم/ حمایت از اقدام بانک مرکزی در عملیات بازار باز
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
روحانی:‌ به دنبال مقابله با نوسانات قیمتی هستیم/ حمایت از اقدام بانک مرکزی در عملیات بازار باز
رئیس‌جمهور گفت: بانک مرکزی برای هدایت نرخ سود بین بانکی از ابزارهای قانونی و بازار باز استفاده کند. عملیات بازار باز، حرکتی مفید برای به جریان انداختن اوراق دولتی و نقدینگی و‌ تدبیری مهم برای ترغیب مشارکت مردم و پویایی آنها در بازار محسوب می‏‌شود.
قفل عملیات بازار باز گشوده شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / بازار باز / بانک مرکزی / نرخ تورم
قفل عملیات بازار باز گشوده شد
بانک‌مرکزی در چارچوب عملیات بازار باز ۵/ ۴۹ میلیارد تومان اوراق دولتی خریداری کرد. این اولین بار است که عملیات بازار باز با اعمال سیاست‌های بانک‌مرکزی مواجه شده است. به عبارت دیگر بانک‌مرکزی وارد گود شده تا به‌صورت فعالانه وضعیت بازار پول را هدایت کند. نوشته قفل عملیات بازار باز گشوده شد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
خرید ۴۹۵ میلیارد ریال اوراق دولتی توسط بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / بانک مرکزی / اوراق دولتی / بازار بین‌بانکی / عملیات بازار باز
خرید ۴۹۵ میلیارد ریال اوراق دولتی توسط بانک مرکزی
بانک مرکزی در چارچوب عملیات بازار باز و در مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی در این هفته، اوراق پیشنهادی مربوط به دو سفارش از میان چهار سفارش دریافت شده را به ارزش 495 میلیارد ریال خریداری کرد.
بی‌اعتنایی دوباره بانکها به عملیات بازار باز/ دلیل: کفایت نقدینگی در بازار بین‌بانکی
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / عملیات بازار باز / بانک مرکزی ایران / نظام بانکی / اوراق بدهی
بی‌اعتنایی دوباره بانکها به عملیات بازار باز/ دلیل: کفایت نقدینگی در بازار بین‌بانکی
بانک مرکزی اعلام کرد: هیچ یک از بانکها در مهلت تعیین‌شده، سفارش فروش اوراق بدهی دولتی نداشته و این امر را نشان از کفایت میزان نقدینگی در بازار بین بانکی دانسته است.
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / بودجه / تورم / دستگاه های اجرایی / دستمزد / رییس جمهور
سیاست‌گذاری پولی مستقل و عملیات بازار باز راهکار کنترل تورم
هفتم مهرماه ۹۹ رییس‌جمهور با ابلاغ بخشنامه بودجه ۱۴۰۰ به دستگاه‌های اجرایی، هدف‌گذاری پیش بینی تورم سال آینده را ۲۲ درصد با پشتوانه استفاده از ابزار عملیات بازار باز اعلام کرد.
چگونه اقتصاد ایران را از تورم رها کنیم؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
چگونه اقتصاد ایران را از تورم رها کنیم؟
سعدوندی، کارشناس اقتصادی معتقد است با تمرکز بر سیاست گذاری پولی مستقل و استفاده از ابزار عملیات بازار باز می‌توان در شرایط حساس کنونی نرخ تورم را کنترل کرد.
درآمد ۵ هزار و ۶۹۹ میلیاردی دولت از محل فروش اوراق در هفته جاری
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / اوراق بدهی / اوراق قرضه / وزارت امور اقتصادی و دارایی / عملیات بازار باز
درآمد ۵ هزار و ۶۹۹ میلیاردی دولت از محل فروش اوراق در هفته جاری
طی هفته جاری مبلغ  ۵ هزار و ۶۹۹ میلیارد تومان برای مصارف بودجه عمومی از محل انتشار اوراق مالی اسلامی (اعم از اسناد خزانه اسلامی) تامین مالی شد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
هدف‌گیری تورم 22 درصدی برای 1400
بانک مرکزی با اجرای عملیات بازار باز، نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق عرضه اوراق در بازار بدهی تامین کرده و نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی از بازار سرمایه انجام شده است.
هدف‌گیری تورم 22 درصدی برای 1400/  تامین مالی 100 هزار میلیاردی دولت از اوراق و فروش سهام
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / بانک مرکزی / تورم / تامین مالی / بازار
هدف‌گیری تورم 22 درصدی برای 1400/ تامین مالی 100 هزار میلیاردی دولت از اوراق و فروش سهام
بانک مرکزی با اجرای عملیات بازار باز، نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق عرضه اوراق در بازار بدهی تامین کرده و نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی از بازار سرمایه انجام شده است.
کفایت نقدینگی در بازار بین بانکی هفته گذشته/ بانکها این هفته اوراق بدهی خریداری نکردند
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / عملیات بازار باز / بانک مرکزی ایران / اوراق بدهی
کفایت نقدینگی در بازار بین بانکی هفته گذشته/ بانکها این هفته اوراق بدهی خریداری نکردند
بانک مرکزی در هفته جاری هیچ سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف بانک‌ها دریافت نکرده که این امر نشان‌دهنده کفایت میزان نقدینگی در بازار بین‌بانکی است.
زمانی برای سر به‌راهی نقدینگی
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / اوراق بدهی / ستاد هماهنگی اقتصادی دولت / وزارت امور اقتصادی و دارایی / بانک مرکزی / عملیات بازار باز / نقدینگی / تورم / حسن روحانی
زمانی برای سر به‌راهی نقدینگی
تهران- ایرناپلاس- افراد زیادی نقدینگی را عامل تورم می‌دانند و می‌گویند باید با کنترل و هدایت نقدینگی جلوی تورم را گرفت. پرسش اینجاست که آیا نقدینگی قابل هدایت و کنترل است؟ اساساً نقدینگی چیست و چگونه موجب تورم می‌شود؟
کفایت نقدینگی بازار در هفته منتهی به ۲۶ شهریور
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / اوراق بدهی / عملیات بازار باز / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / نقدینگی
کفایت نقدینگی بازار در هفته منتهی به ۲۶ شهریور
تهران - ایرنا - بانک مرکزی در هفته جاری هیچ سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف بانک‌ها دریافت نکرده که نشان‌دهنده کفایت میزان نقدینگی در بازار بین‌بانکی است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
پیامد نرخ بهره منفی در اقتصاد
برخی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند با توجه به نوسان نرخ دلار و رشد قیمت سهام و قیمت املاک و مستغلات، به نظر نمی‌آید که روند تورم قابل توقف باشد یا به سرعت تغییر جهت دهد، بنابراین در این شرایط تنها چیزی که می‌تواند حداقل تورم ماهانه را در حد یک و دو درصد نگه دارد، کنترل انتظارات تورمی است.بررسی تورم در ماه‌های اخیر حاکی از آن است که روند آن در ۶ ماهه اخیر صعودی شده و انتظار می‌رود تورم ۱۲ ماهه رفته رفته روند معکوسی به خود گیرد؛ به طوری که متوسط تورم ماهانه در سال ۱۳۹۸ معادل ۰.۷ درصد بوده که در چهار ماهه اول سال ۱۳۹۹ به ۴.۳ درصد رسیده است. همچنین طی ۲۰ ماه گذشته تورم تیرماه ۱۳۹۹ رکورد شکسته و به ۶.۵ درصد رسید.به گزارش خبرآنلاین، کارشناسان معتقدند روند صعودی نرخ ارز، وضعیت کسب‌وکارها در دوران بیماری …
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
پیشنهاد همتی به سهامداران عمده
توسعه ایرانی- رئیس کل بانک مرکزی گفت: مالکان عمده سهام که طی چند ماه اخیر به دلیل رشد قیمت سهام‌شان منتفع شده‌اند، نقش بازارسازی را ایفا کنند و برای اطمینان دادن به سرمایه‌گذاران خرد، درجهت نقدشوندگی بازار و محافظت در برابر نوسانات، اقدام کنند. عبدالناصر همتی در صفحه مجازی نوشت: اقبال مردم به بورس موضوع مهمی است و عملکرد سرمایه‌‌گذاران کوچک و بزرگ، پشتوانه بازار سرمایه است. لذا، نظر به ورود طیف گسترده سرمایه‌گذاران جدید، تعامل حرفه‌ای، ارایه آموزش‌های سرمایه‌گذاری و شفافیت نهادهای مجری معاملات و معامله‌گران با این دسته از سرمایه‌گذاران، منجر به حفظ منافع و تداوم حضور بلندمدت و فعالیت آن‌ها در بازار خواهد بود. همتی افزود: شایسته است، …
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
صدور کیف الکترونیک پول
رئیس کل بانک مرکزی ضمن ارائه گزارش خلاصه تحولات نقدینگی در مرداد امسال گفت: رشد نقدینگی در پنج ماهه سال‌جاری نسبت به پایان سال ۱۳۹۸ حدود ۱۲ درصد است که باتوجه به تحولات سال‌ جاری همچون تامین منابع مالی مبارزه با آثار اقتصادی کرونا، رقم مناسبی ارزیابی می‌شود.به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی در هزار و دویست و نود و نهمین جلسه شورای پول و اعتبار، ضمن ارائه گزارش خلاصه تحولات نقدینگی در مرداد ماه سال جاری، تصریح کرد: از ابتدای سال‌جاری حدود ۵۸ هزار میلیارد تومان اوراق دولت به فروش رسیده که تاثیر مهمی در جلوگیری از پولی شدن کسری بودجه داشته است. با توجه به تحولات اجزای پایه پولی، پایه پولی در پنج ماهه سال‌جاری، نسبت به پایان سال ۹۸، حدوداً ‌چهار درصد رشد داشته و ضریب فزاینده نقدینگی نیز به محدوده ۷.۵ …
جزئیات ۳ مصوبه مهم شورای پول و اعتبار / رشد نقدینگی 5 ماهه اول سال به 12 درصد رسید
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / بانک مرکزی / رشد نقدینگی / شورای پول و اعتبار / عملیات بازار باز
جزئیات ۳ مصوبه مهم شورای پول و اعتبار / رشد نقدینگی 5 ماهه اول سال به 12 درصد رسید
رئیس کل بانک مرکزی ضمن ارائه «گزارش خلاصه تحولات نقدینگی در مرداد ماه سال جاری» گفت: رشد نقدینگی در پنج ماهه سال‌جاری نسبت به پایان سال ۹۸، در حدود ۱۲درصد است که باتوجه به تحولات سال‌ جاری همچون تأمین منابع مالی مبارزه با آثار اقتصادی کرونا، رقم مناسبی ارزیابی می‌شود. نوشته جزئیات ۳ مصوبه مهم شورای پول و اعتبار / رشد نقدینگی 5 ماهه اول سال به 12 درصد رسید اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
همتی:  مقام معظم رهبری در این شرایط سخت حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خوبی از بانک مرکزی داشته و دارند/ با عملیات بازار باز می توان تورم را مهار کرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
همتی: مقام معظم رهبری در این شرایط سخت حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خوبی از بانک مرکزی داشته و دارند/ با عملیات بازار باز می توان تورم را مهار کرد
به گفته رییس کل بانک مرکزی مقام معظم رهبری در این شرایط سخت حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خوبی از بانک مرکزی داشته و دارند و اگر حمایت‌ها و پشتیبانی ایشان نبود، قطعا نمی‌توانستیم در این مسیر موفق باشیم. وی افزود: عملیات بازار باز یک سیاست پذیرفته شده در همه بانک‌های مرکزی دنیاست. همتی اظهار امیدواری که از این ابزار بتوان برای کنترل نقدینگی و مهار تورم در کشور به خوبی استفاده کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / اوراق بدهی دولت / اوراق تامین مالی
دولت چقدر اوراق قرضه فروخت؟
به گزار ایسنا، بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی این اتاق، دولت در ماه‌های گذشته، عملکرد متغیری را در زمینه فروش اوراق قرضه به ثبت رسانده است. بر این اساس تا پایان مرداد ماه مجموعا ۵۷.۱ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه از سوی دولت منتشر شده است که یا از طریق بانک مرکزی در عملیات بازار باز به فروش رفته یا خارج از حراج توسط وزارت اقتصاد عرضه شده است.
بانک مرکزی:معامله‌ای در بازار باز نداشتیم
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / بانک مرکزی / رئیس بانک مرکزی / قیمت ارز و سکه
بانک مرکزی:معامله‌ای در بازار باز نداشتیم
بانک مرکزی با توجه به مازاد نقدینگی در بازار بین بانکی و نیز بالا بودن قیمت‌های پیشنهادی در هفته جاری معامله‌ای در خصوص عملیات بازار باز نداشت.
بانک مرکزی: عملیات بازار باز در هفته جاری معامله‌ای نداشت
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
بانک مرکزی: عملیات بازار باز در هفته جاری معامله‌ای نداشت
بانک مرکزی اعلام کرد: هفته جاری با توجه به مازاد نقدینگی در بازار بین بانکی و نیز بالا بودن قیمت‌های پیشنهادی، در عملیات بازار باز معامله‌ای صورت نگرفت.
فروش ۵۷ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه/ بالاترین نرخ بازدهی؛ ۲۱.۵ درصد
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / امور اقتصادی و دارایی / بانک مرکزی / فروش / اوراق / قرضه
فروش ۵۷ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه/ بالاترین نرخ بازدهی؛ ۲۱.۵ درصد
ایلنا: از ابتدای سال 1399 تا پایان مرداد، در مجموع حدود 57.1 هزارمیلیارد تومان اوراق قرضه دولتی از طریق عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی و یا خارج از حراج توسط وزارت…
بازی برد- برد بانک­‌ها و دولت
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / اوراق دولتی / سیاست پولی / بانک مرکزی
بازی برد- برد بانک­‌ها و دولت
رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد که بانک‌ها موظفند درصدی از سپرده‌های خود را به‌صورت اوراق دولتی در ترازنامه خود نگه دارند. این تصمیم بر اساس سیاست‌های جدید پولی بانک مرکزی، در راستای اقدامات احتیاطی اقتصاد کلان و تکمیل بسترسازی عملیات بازار باز صورت گرفته است. سیاستی که می‌تواند به یک بازی برد-برد برای بانک‌ها و دولت تبدیل شود. بانک‌ها می‌توانند ترکیب ترازنامه خود را به نفع دارایی نقدپذیر اوراق دولتی تغییر دهند و از سود اوراق بهره ببرند. دولت نیز خواهد توانست مکانیزم حراج اوراق دولتی را ادامه دهد و کسری بودجه خود را از این طریق پوشش دهد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
الزام بانک‌ها به نگهداری درصدی از سپرده‌ها در ترازنامه
توسعه ایرانی - رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک‌ها بایستی درصدی از سپرده‌های خود را به صورت اوراق دولتی در ترازنامه‌هایشان نگهداری کنند. عبدالناصر همتی رئیس کل این بانک اعلام کرد: بر اساس سیاست‌های جدید پولی بانک مرکزی و در راستاى اقدامات احتیاطى اقتصاد کلان و تکمیل بسترسازى عملیات بازار باز، بانکها و موسسات اعتبارى موظف خواهند شد درصدی از سپرده هاى خود را به صورت اوراق دولتی در ترازنامه خود داشته باشند.
آیا تصمیم بانک مرکزی در اصلاح بورس تاثیر داشت؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / شورای پول و اعتبار / نرخ سود بانکی / نرخ تورم / ریزش شاخص بورس / عملیات بازار باز / بانک مرکزی / پرسش از خبر / بورس
آیا تصمیم بانک مرکزی در اصلاح بورس تاثیر داشت؟
تهران- ایرناپلاس- اصلاح روزهای اخیر بورس می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. در حالی برخی افراد تصور می‌کنند افزایش «نرخ سود» موجب اصلاح بورس شده که لازم است به یک پرسش، پاسخ داده شود: «کدام نرخ سود؟» نرخ سود سپرده بانکی از اواخر تیرماه تاکنون بدون تغییر و حداکثر ۱۸ درصد بوده است. بنابراین به‌نظر می‌رسد اشاره این افراد، به تغییرات «کریدور نرخ سود» باشد که اساساً تأثیری بر بورس ندارد.
اوراق سلف نفتی، اجرای عملیات بازار باز را تسهیل می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / نقدینگی / بازار باز بانکی / بورس انرژی / نفت / تورم
اوراق سلف نفتی، اجرای عملیات بازار باز را تسهیل می‌کند
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با تاکید بر اینکه فروش اوراق سلف نفتی، عمق بازار بدهی ایران را افزایش می‌دهد، گفت: هر چه عمق بازار بدهی و معاملات بر روی اوراق دولتی بیشتر باشد، اجرای عملیات بازار باز آسان‌تر خواهد بود.
مکانیزم افزایش نرخ سود بازار بین بانکی فعال شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / بانک مرکزی ایران / نرخ سودبانکی / عملیات بازار باز
مکانیزم افزایش نرخ سود بازار بین بانکی فعال شد
بررسی ها نشان می دهد که بانک مرکزی در آخرین سیاست خود در بازار بین بانکی، دالان نرخ سود را در فاصله ۱۴ تا ۲۲ درصدی تعیین کرده است. این سیاست از امروز اجرایی می شود.
بانک مرکزی برای کنترل تورم چه کرد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
بانک مرکزی برای کنترل تورم چه کرد؟
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی، تحولات و اقدامات انجام شده را تشریح کرد.
آثار کرونا بر اقتصاد ایران مشخص شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
آثار کرونا بر اقتصاد ایران مشخص شد
بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی به صورت دوره‌ای و منظم تحولات و اقدامات انجام گرفته، گزارشی منتشر کرد.
بانک مرکزی: نرخ ارز تعدیل می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
بانک مرکزی: نرخ ارز تعدیل می‌شود
بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی به صورت دوره‌ای و منظم تحولات و اقدامات انجام گرفته، گزارشی منتشر کرد.
مروری بر تحولات اقتصاد کلان و اقدامات انجام گرفته برای کنترل تورم
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / بانک مرکزی ایران / اقتصاد ایران / پیامد اقتصادی کرونا / تورم
مروری بر تحولات اقتصاد کلان و اقدامات انجام گرفته برای کنترل تورم
بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی در نظر دارد به صورت دوره‌ای اقدامات انجام گرفته در این راستا را به اطلاع برساند.
جزئیات اقدامات بانک مرکزی برای مهار تورم/ آثار کرونا بر اقتصاد ایران مشخص شد/ بانک مرکزی: نرخ ارز تعدیل می شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / رشد اقتصادی / حجم نقدینگی / تورم / اقتصاد / بانک مرکزی
جزئیات اقدامات بانک مرکزی برای مهار تورم/ آثار کرونا بر اقتصاد ایران مشخص شد/ بانک مرکزی: نرخ ارز تعدیل می شود
بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی به صورت دوره‌ای و منظم تحولات و اقدامات انجام گرفته، گزارشی منتشر کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
سنگ بزرگ کسری بودجه در مقابل هدف‌گذاری تورم
تامین بودجه سال جاری آن هم در شرایطی که کرونا و تحریم‌های نفتی بر اقتصاد کشور فشار وارد آورده‌اند، یکی از دغدغه‌های مسوولان است که اگر راهکارهای مناسبی برای تامین آن درنظر گرفته نشود، می‌تواند به بحران مالی ختم شود و نرخ تورم را افزایش بیشتری دهد. در این راستا رییس مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی وزارت اقتصاد ضمن اعلام اینکه تا پایان شهریور امسال، ۶۲ هزار میلیارد تومان به‌صورت نقدی برای تامین مالی هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر بودجه منتشر می‌شود، گفت: «مابقی هزینه‌های بودجه از محل اسناد خزانه اسلامی یا اوراق موضوع تبصره ۵ ماده واحده قانون بودجه سال ۹۹ تامین می‌شود.» مهدی بنانی با اعلام خبر تامین مالی بیش از ۴۲ هزار …
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
همواره از بانک ملت به عنوان نمادی شاخص ساز یاد می شود
رییس هیات مدیره بانک ملت همچنین با اشاره به این نکته که در نیمه دوم سال گذشته، بانک مرکزی به عنوان نهاد سیاستگزار پولی، عملیات بازار باز را با هدف مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی و کنترل نقدینگی، آغاز کرد، ادامه داد: بانک مرکزی با تصمیمات اثربخش خود، به طور غیرمستقیم نقش موثری را در حمایت از بازار سرمایه کشور ایفا کرد.
راه خروج از خندق تورمی
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
راه خروج از خندق تورمی
بانک مرکزی ایران برای نخستین‌بار در تاریخ خود اقدام به عملیات بازار باز کرده است. اما عملیات بازار باز به چه معناست و چه مزیت‌هایی نسبت به دیگر ابزارهای سیاست‌گذاری پولی دارد؟ سیاست‌گذار پولی چگونه با استفاده از این ابزار بر متغیرهای اقتصادی از جمله نرخ بهره و تورم اثر می‌گذارد؟ و تجربه دیگر کشورهای جهان از به‌کارگیری عملیات بازار باز چه بوده است؟
حراج اوراق دولتی چاره‌ای برای جبران کسری بودجه
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / اوراق دولتی / بانک مرکزی / بودجه
حراج اوراق دولتی چاره‌ای برای جبران کسری بودجه
علی قنبری می‌گوید: «بانک مرکزی در چارچوب اجرای عملیات بازار باز که در آن اعطای تسهیلات به ‏بانک‌ها منوط به اخذ وثیقه است، به دولت کمک کرده تا کسری بودجه خود را از طریق انتشار اوراق بدهی و فروش آن‌ها به ‏بانک‌ها و نهاد‌های مالی غیربانکی تأمین کند‎. در حراج اوراق بدهی، دولت از منابع موجود در بازار پول، تأمین مالی کرده و از ‏مراجعه به بانک مرکزی و دریافت پول پر قدرت خودداری می‌کند‎.»
گفت‌وگو|امکان کاهش نرخ تورم به ۲ درصد با انتشار اوراق بدهی دولتی/ چرا با وجود تورم و تحریم اقتصاد ایران دچار فروپاشی نشد؟
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / تورم / قاچاق ارز
گفت‌وگو|امکان کاهش نرخ تورم به ۲ درصد با انتشار اوراق بدهی دولتی/ چرا با وجود تورم و تحریم اقتصاد ایران دچار فروپاشی نشد؟
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه امکان انتشار ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی برای جبران کسری بودجه در قالب عملیات بازار باز وجود دارد، پیشنهاد انتشار اوراق بدهی دولتی ۳ ماهه با نرخ سود نزدیک به نرخ تورم، با هدف کاهش تورم به۲ تا ۵ درصد را مطرح کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
۳۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت بدون خلق نقدینگی جدید تامین شد
در راستای دستیابی به هدف تورمی اعلامی و در چارچوب سیاستگذاری جدید پولی، بانک مرکزی تلاش می کند با مدیریت نقدینگی در جامعه و هدایت آن به سمت متقاضیان بخش واقعی همچون دولت، ضمن تامین نیاز آنها از رشد کنترل نشده نقدینگی جلوگیری کند.به گزارش ایلنا به نقل از بانک مرکزی، بر همین اساس این بانک در چارچوب اجرای عملیات بازار باز که در آن اعطای تسهیلات به بانک‌ها منوط به اخذ وثیقه است، به دولت کمک کرده تا کسری بودجه خود را از طریق انتشار اوراق بدهی و فروش آنها به بانک‌ها و نهادهای مالی غیر بانکی تامین کند‌.‌ در این روش که «حراج اوراق بدهی دولت» نام دارد، دولت از منابع موجود در بازار پول تامین مالی و از مراجعه به بانک مرکزی و دریافت پول پر قدرت خودداری می کند. در این چارچوب تاکنون ۷ مرحله اوراق بدهی دولت …
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / دولت / روابط عمومی / کسری بودجه / معاون / نقدینگی
اخبار
بانک مرکزی اعلام کرد: از ابتدای اجرای عملیات بازار باز تاکنون ۷ مرحله اوراق بدهی دولت حراج و حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت از این محل تامین شده بدون آنکه نقدینگی جدیدی خلق شود. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •