شنبه, ۲۲ شهریور, ۱۳۹۹ / 12 September, 2020
مرکز آمار
افزایش نرخ بیکاری در ترکیه
۱ ساعت قبل
افزایش نرخ بیکاری در ترکیه
مرکز آمار ترکیه اعلام کرد میزان بیکاری در این کشور از ۱۳ درصد فراتر رفت.
متهم موج جدید تورم در اقتصاد ایران را بشناسید
۴ ساعت قبل / تورم / رشد اقتصادی / مجید سلیمی‌ بروجنی / مرکز آمار ایران / بانک مرکزی / نقدینگی / افزایش قیمت / کاهش قیمت ها / ارز / بازار طلا و ارز
متهم موج جدید تورم در اقتصاد ایران را بشناسید
برخی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند با توجه به نوسان نرخ دلار و رشد قیمت سهام و قیمت املاک و مستغلات، به نظر نمی‌آید که روند تورم قابل توقف باشد یا به سرعت تغییر جهت دهد، بنابراین در این شرایط تنها چیزی که می‌تواند حداقل تورم ماهانه را در حد یک و دو درصد نگه دارد، کنترل انتظارات تورمی است.
ایران یک جامعه مرد سالار است
۱۴ ساعت قبل / اشتغال / بیکاری / جامعه / زمستان / زنان
ایران یک جامعه مرد سالار است
بازار کار همچنان مردانه است و زنان کماکان فرصت کمتری برای اشتغال پیدا می‌کنند. باوجود اینکه آخرین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد بیکاری در زمستان سال گذشته به نسبت زمستان ۹۷، با کاهش ۱.۷ درصدی به ۱۰.۶ درصد رسیده است،
سهم ۶۵ درصدی معادن کوچک از تولید بخش معدن
۲ روز قبل / ایمیدرو / وزارت صنعت معدن و تجارت / مرکز آمار ایران / اشتغال زایی
سهم ۶۵ درصدی معادن کوچک از تولید بخش معدن
تهران- ایرنا - بررسی طرح فعالسازی معادن کوچک مقیاس گویای آن است که ۹۸.۳ درصد کل معادن کشور مشخصه کوچک مقیاس دارند که ۶۵ درصد از سهم تولیدات معدنی را به خود اختصاص داده‌اند.
۲ روز قبل / اشتغال در اروپا
کاهش شمار شاغلین اروپایی
 به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، در سه ماهه دوم امسال نرخ اشتغال در منطقه یورو و اتحادیه اروپا نسبت به سه ماهه قبل به ترتیب ۲.۹ درصد و ۲.۷ درصد کاهش یافته است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نرخ اشتغال  در سطح منطقه یورو ۳.۱ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲.۹ درصد کاهش پیدا کرده است. این بیشترین میزان ریزش جمعیت شاغل در سطح کشورهای اروپایی از زمان ثبت آمارهای مربوطه در سال ۱۹۹۵ تاکنون بوده است.
۲ روز قبل
سیگنال خروج از رکود رئیس کل
رئیس کل بانک مرکزی درخصوص نمودار رشد شاخص تولید صنعتی بورسی و شاخص تولید صنعتی مرکز آمار ایران توضیحاتی ارائه داد که نشان از خروج از رکود در دو ماه اخیر دارد.
۲ روز قبل
قوانین در کشاکش اما و اگرها
[شهروند] مشکلات معیشتی و اقتصادی زنان سرپرست خانوار یکی از چالش‌های دولت یازدهم بود که  از ابتدای شکل‌گیری دولت مطرح می‌شد. نگاهی به اعداد و ارقام سرشماری‌ها نشان‌می‌دهد که بخش عمده‌ای از جمعیت این  زنان فاقد شغلی  با درآمد مشخص هستند. بر اساس آمارهای ارایه‌شده در کشور بیش از سه میلیون زن سرپرست خانوار یا خودسرپرست وجود دارد که به دلیل برخوردار نبودن از پشتوانه مالی و فقدان یک چتر حمایتی به سختی نیازهای اولیه زندگی را تامین می‌کنند و اگر در این زمینه مساعدت‌های نهادهای حمایتی و دولتی نباشد، درصد بالایی از این افراد به زیر خط فقر سقوط می‌کنند. در همین راستا دولت یازدهم  با شناسایی و اولویت‌بندی مشکلات و نیازهای اصلی …
کاهش نرخ تورم سالانه تولیدکننده
۲ روز قبل / تورم تولیدکننده / شاخص قیمت تولیدکننده / شاخص کل قیمت تولیدکننده
کاهش نرخ تورم سالانه تولیدکننده
مرکز آمار اعلام کرد:‌ شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۹۹ نسبت به دوره مشابه در سال قبل به ٢٣.۶درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ١٣.١واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نوشته کاهش نرخ تورم سالانه تولیدکننده اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۳ روز قبل / اقتصاد اروپا / وضعیت اقتصادی اروپا
وضعیت وخیم اقتصادی اروپا
به گزارش ایسنا، مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش بازبینی شده خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در دومین فصل سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی ۱۱.۸ درصد و منفی ۱۱.۴ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه نخست در منطقه یورو ۸.۱ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۸.۲ درصد کاهش پیدا کرده است. این بدترین عملکرد اقتصادی کشورهای اروپایی از زمان تاسیس اتحادیه اروپا محسوب می شود.  
درد مزمن 
و درمان مشترک
۳ روز قبل / جهان / درمان / دولت / رشد اقتصادی / کسب و کار
درد مزمن و درمان مشترک
گزارش اخیر مرکز آمار از رشد اقتصادی کشور در بهار امسال برای من صنعتگر و فعال اقتصادی و تشکلی بسیار غم‌انگیز و ناراحت‌کننده بود.
نرخ تورم چند استان بالای 30 درصد است؟
۳ روز قبل
نرخ تورم چند استان بالای 30 درصد است؟
طبق گزارش مرکز آمار ایران، در مرداد ماه 1399 عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (1395=100) به 235.9 رسید که این عدد نسبت به ماه قبل 3.5 درصد افزایش را نشان می دهد. یعنی نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای کشور 3.5 درصد بوده است.
مکاتبه با مرکز آمار برای تعیین سهم بخش تعاون
۳ روز قبل
مکاتبه با مرکز آمار برای تعیین سهم بخش تعاون
عبداللهی، رییس اتاق تعاون ایران با اعلام سهم فعلی بخش تعاون گفت: اگر ۳۰ درصد عواید فروش سهام واگذاری شرکت‌های دولتی برای تقویت تعاونی‌ها هزینه‌ شود، بخش تعاون بیش از پیش تقویت خواهد شد.
آخرین سرشماری عشایر مربوط به ١٢ سال پیش است
۴ روز قبل / عشایر / سرشماری نفوس و مسکن 95 / مرکز آمار ایران / سازمان امورعشایر کشور
آخرین سرشماری عشایر مربوط به ١٢ سال پیش است
رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه آمار موجود از عشایر کشور مربوط به ١٢ سال پیش است، گفت: بنابرسرشماری سال ۸۷، عشایر ۱.۵ درصد از جمعیت کشور و ۳۰ درصد از دام کشور را در ختیار دارند.
کدام صنایع کمترین تورم را تجربه کردند؟
۵ روز قبل / وزارت صنعت،معدن و تجارت / صنعت / تولید
کدام صنایع کمترین تورم را تجربه کردند؟
گزارش شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت فصل بهار١٣٩٩ از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.
نرخ ولادت و وفات در ایران
۵ روز قبل / ولادت / مرگ و میر / مرکز آمار ایران / افزایش جمعیت / کاهش جمعیت / بحران
نرخ ولادت و وفات در ایران
در این ویدیو به مقایسه نرخ ولادت و وفات به تفکیک زن و مرد در ایران از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ پرداخته شده است.
تورم تولید بخش صنعت در فصل بهار منتشر شد
۵ روز قبل / مرکز آمار / تورم صنعت / فصل بهار
تورم تولید بخش صنعت در فصل بهار منتشر شد
گزارش شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت فصل بهار١٣٩٩ از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.
ایجاد 270 هزار میلیارد تومان ارزش افزوده توسط تعاونی‌ها
۵ روز قبل / عدالت اجتماعی / تعاونی / اقتصاد ایران / اقتصاد / رضا وفایی یگانه / مدیر اقتصادی اتاق تعاون
ایجاد 270 هزار میلیارد تومان ارزش افزوده توسط تعاونی‌ها
مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران گفت: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران کل تولید اقتصاد کشور در سال 1398 به قیمت جاری معادل 3416 هزار میلیارد تومان بوده است که معادل 6 الی 8 درصد از آن در بخش تعاون ایجاد شده است. به عبارتی معادل 270 هزارمیلیارد تومان از ارزش افزوده کشور در بخش تعاون ایجاد می شود.
۵ روز قبل
خبر سیاسی
با دستور رئیسی انجام شد ابلاغ بخشنامه تسریع در رسیدگی به پرونده‌های دارای شاکی متعدد با دستور رئیس قوه‌ قضائیه بخشنامه ضرورت تسریع در رسیدگی به پرونده‌هایی که دارای خواهان یا شاکی متعدد هستند، به مراجع قضائی سراسر کشور ابلاغ شد. ابراهیم رئیسی، رئیس قوه ‌قضائیه بخشنامه ضرورت تسریع در رسیدگی به پرونده‌هایی را که دارای خواهان یا شاکی متعدد هستند به مراجع قضائی سراسر کشور ابلاغ کرد.در متن بخشنامه ابلاغی آمده است:نظر به ضرورت تسریع در رسیدگی به پرونده‌هایی که دارای خواهان یا شاکی متعدد می‌باشد و با توجه به اینکه معمولا این‌گونه پرونده‌ها دارای اهمیت و پیچیدگی بوده و رسیدگی به آنها مستلزم فرصت کافی و تخصص لازم می‌باشد، به منظور رسیدگی دقیق و سریع …
داشبورد مدیریتی آنلاین زنان سرپرست خانوار رونمایی شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده / معصومه ابتکار / زن سرپرست خانواده
داشبورد مدیریتی آنلاین زنان سرپرست خانوار رونمایی شد
تهران - ایرنا - داشبورد مدیریتی آنلاین زنان سرپرست خانوار با هدف استفاده از منابع اطلاعاتی مربوط به مرکز آمار و پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان در چهار محور جمعیتی، اجتماعی، اقتصادی و سلامت در ۵۱ شاخص کلی و اصلی با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده رونمایی شد.
معادن سنگ لاشه سهم ۲۵ درصد از کل معادن را دارند
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / وزارت صنعت معدن و تجارت / مرکز آمار ایران / معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت
معادن سنگ لاشه سهم ۲۵ درصد از کل معادن را دارند
تهران-ایرنا- سهم سنگ لاشه در مجموع معادن کشور حدود ۲۵ درصد برآورد شده که بالاترین میزان محسوب می‌شود. همچنین بیش از ۳۰ درصد معادن فعال به این ماده معدنی اختصاص دارد.
یک وعده غذا چند؟ | تشدید خطر سوء تغذیه | خرید گوشت آرزو شده است؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
یک وعده غذا چند؟ | تشدید خطر سوء تغذیه | خرید گوشت آرزو شده است؟
بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار، تورم سالانه در مرداد ماه سال جاری با ۰.۶ واحد کاهش به ۲۵.۸ درصد رسید از سوی دیگر نرخ تورم ماهانه نیز کاهشی حدود ۳ درصدی داشته و عدد ۳.۵ درصد را ثبت کرده است.
چرا مردم تورم بیشتری را احساس می‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / تفاوت تورم و گرانی / تورم بانک مرکزی / تورم مرکز آمار / نرخ تورم
چرا مردم تورم بیشتری را احساس می‌کنند؟
این روزها با افزایش چند برابری نرخ ارز و قیمت برخی کالاها و خدمات، گلایه مردم از تورم بار دیگر بالا گرفته است. در حالی که نرخ تورم سالانه مرداد ماه ٩٩ برای خانوارهای کشور ٢۵,٨ درصد اعلام شده، مردم تورم  را بیش از این‌ها احساس می‌کنند. اما چرا مردم نمی‌توانند تورم رسمی را باور کنند؟ نوشته چرا مردم تورم بیشتری را احساس می‌کنند؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
اتهام اقتصادی جدید علیه ترامپ؛تحریف کاهش نرخ بیکاری
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / بیمه بیکاری / کاهش نرخ بیکاری آمریکا
اتهام اقتصادی جدید علیه ترامپ؛تحریف کاهش نرخ بیکاری
اقتصاد نیوز : مرکز آمار نیروی کار (BLS) نرخ بیکاری آمریکا در ماه گذشته را ۱۰.۲ درصد اعلام کرد که این میزان کمتر از آن چیزی بود که در آمریکا توسط تحلیل‌گران اقتصادی پیش‌بینی می‌شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
یک وعده غذا، چند؟
بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار، تورم سالانه در مرداد ماه سال جاری با 0.6 واحد کاهش به 25.8 درصد رسید از سوی دیگر نرخ تورم ماهانه نیز کاهشی حدود 3 درصدی داشته و عدد 3.5 درصد را ثبت کرده است. با وجود کاهش تورم سالانه و ماهانه، این کاهش در سطح جامعه «احساس» نمی‌شود. طی سال‌های اخیر تضعیف قدرت خرید خانوارها شدت گرفته به گونه‌ای که کاهش‌های گاه به گاه تورم نیز نتوانسته بر سفره خانوارها و کوچک شدن سبد خریدشان به خصوص برای کالاهای خوراکی تاثیر بگذارد و مشاهدات میدانی نشان می‌دهد، خانوارها نسبت به گذشته نه چندان دور، مواد غذایی کمتری خریداری می‌کنند. با وجود اینکه مرکز آمار گزارش تازه‌ای در خصوص مصرف سرانه گوشت و مرغ منتشر نکرده اما آخرین آمار که مربوط به …
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
ریشه‌یابی گره‌های صنعتی
مرکز آمار ایران اعلام کرده که در فصل بهار ۱۳۹۹ رشد محصول ناخالص ملی با احتساب نفت منفی 3/ 5 درصد و بدون نفت منفی 7/ 1 درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل بوده است. همین گزارش افزوده است که رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی 1/ 0، گروه صنایع و معادن منفی 4/ 4 و گروه خدمات منفی 5/ 3 درصد نسبت به فصل بهار سال ۱۳۹۸، رشد داشته است.
آسیب‌پذیری گروه خدمات در برابر کرونا؛ مقاومت گروه کشاورزی
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / تسهیلات بانکی / ویروس کرونا / مرکز آمار ایران / بانک مرکزی / رشد اقتصادی / نفت / اقتصاد کشاورزی / اقتصاد کرونا
آسیب‌پذیری گروه خدمات در برابر کرونا؛ مقاومت گروه کشاورزی
تهران- ایرناپلاس- آمارهای رشد اقتصادی در بهار کرونایی امسال نشان می‌دهد گروه کشاورزی و صنعت بدون نفت، با رشد مثبت توانستند در مقابل آسیب‌های کرونا مقاومت کنند. با این حال، گروه خدمات با رشد منفی ۳.۵، بیشترین آسیب را از شیوع این ویروس دیده است. بخش عمده کسب‌وکارهای این بخش، مشمول تسهیلات ۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت بوده‌اند.
مشکلات سیاسی را حل کنید تا اقتصاد کشور جان بگیرد/ ریشه مسائل اقتصادی کشور در دعواهای سیاسی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / اقتصاد ایران
مشکلات سیاسی را حل کنید تا اقتصاد کشور جان بگیرد/ ریشه مسائل اقتصادی کشور در دعواهای سیاسی است
سید مرتضی افقه عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران در روزنامه ایران نوشت:مرکز آمار ایران اعلام کرده که در فصل بهار ١٣٩٩ رشد محصول ناخالص ملی با احتساب نفت منفی ٣,٥ درصد و بدون نفت منفی ١.٧ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل بوده است.
آلودگی آب‌های زیرزمینی از مهمترین آثار مخرب معدن کاوی
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
آلودگی آب‌های زیرزمینی از مهمترین آثار مخرب معدن کاوی
براساس آخرین داده های مرکز آمار  تا سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۹۰۰ معدن در حال…
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
تحریم و کرونا علیه نرخ رشد مثبت
کیمیا نجفیرشد اقتصادی در کنار نرخ تورم، مهم‌ترین شاخص اقتصادی در دنیای امروز است. نخستین معنایی که با شنیدن عبارت رشد اقتصادی به ذهن می‌رسد، افزایش تولید و بهبود وضعیت اقتصادی مردم بوده، مسئله‌ای که جزو مهم‌ترین اهداف و خواسته هر دولتی است. آنطور که بررسی‌ها نشان می‌دهد، در ایران رشد اقتصادی روند بسیار پرنوسانی را سپری کرده و اکنون در طولانی‌ترین دوره رشد اقتصادی منفی سه دهه اخیر قرار دارد.اخیرا مرکز آمار گزارشی در رابطه با وضعیت رشد اقتصادی در بهار امسال منتشر کرده است. طبق این گزارش رشد در دو بخش با نفت و بدون نفت منفی شده؛ به طوری که تولید ناخالص داخلی همراه با نفت ۳.۵ درصد و بدون نفت ۱.۷ درصد کاهش داشت. آنطور که گفته می‌شود بررسی وضعیت رشد اقتصادی از بهار پارسال تا امسال از این حکایت دارد …
اگر کرونا نبود وضع اقتصادی ایران چگونه می‌شد؟ | بیشترین ضرر کرونا به کدام بخش بوده است؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
اگر کرونا نبود وضع اقتصادی ایران چگونه می‌شد؟ | بیشترین ضرر کرونا به کدام بخش بوده است؟
نبض اقتصاد ایران در بهار کرونایی گرفته شد. مرکز آمار ایران اولین تصویر کامل پس از شیوع کرونا را منتشر کرد: رشد اقتصادی در بهار ۹۹ به منفی ۵/ ۳ درصد رسید. همچنین بخش غیرنفتی اقتصاد نیز به میزان ۷/ ۱ درصد کوچک شد. این در حالی بود که رشد بخش غیرنفتی در زمستان گذشته معادل منفی ۴/ ۲ درصد گزارش شده بود؛ درنتیجه ، عملکرد بخش غیرنفتی بدتر از فصل قبل نبود.
دولت روحانی همه رکوردهای رشد منفی اقتصادی را از آن خود کرد +نمودار
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / رشد اقتصادی / اخبار داغ / دولت دوازدهم / دولت یازدهم / مرکز آمار / دولت روحانی / دولت دهم
دولت روحانی همه رکوردهای رشد منفی اقتصادی را از آن خود کرد +نمودار
طولانی‌ترین رشد اقتصادی منفی سه دهه اخیر در دولت روحانی رقم خورد. در دولت دوازدهم، اقتصاد کشور به مدت ۸ فصل متوالی با رشد منفی مواجه شده است.
در کدام دهک هزینه‌ای قرار دارید؟(جدول)
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / هزینه خانوار / دهک / هزینه دهک ها / هزینه دهکی
در کدام دهک هزینه‌ای قرار دارید؟(جدول)
اقتصاد نیوز : آخرین داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که دهک اول هزینه‌ای در مرداد ماه نیاز به یک میلیون و۲۴۸ هزار تومان برای گذران زندگی داشته است.
خودکشی میان دختران و زنان جوان انگلیس دو برابر شده است
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / ایندیپندنت / انگلستان / انگلیس / خودکشی / زنان / دختران جوان / جوانان
خودکشی میان دختران و زنان جوان انگلیس دو برابر شده است
بنابر اعلام مرکز آمارهای ملی انگلستان، آمار خودکشی میان دختران جوان ۱۰ تا ۲۴ سال این کشور نسبت به ۷ سال گذشته دو برابر شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
اقتصاد ایران ۲۰ درصد کوچک‌تر شد
ندا جعفری| در هفته دوم شهریور ماه مرکز آمار جدیدترین آمار‌های مربوط به نرخ رشد اقتصادی را منتشر کرد و بر این اساس رشد اقتصاد ایران در بهار امسال نیز منفی شد. مرکز آمار ایران اعلام کرده، نرخ رشد اقتصادی با احتساب درآمدهای نفتی به منفی ۳.۵درصد و بدون احتساب نفت به منفی ۱.۷درصد رسیده است. عدد محصول ناخالص داخلی در 3 ماهه اول سال ١٣٩٩ به رقم ١٦٥٦ هزار میلیارد ریال با احتساب نفت و ١٤٤٥هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است. در حالی که این رقم در فصل مشابه سال قبل با احتساب فروش نفت ١٧١٦هزار میلیارد ریال و بدون نفت ١٤٧١هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد منفی ۳.۵ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و منفی ١.٧درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال ١٣٩٩ نسبت به بهار سال گذشته دارد.  …
آمار مرکز آمار از تورم، واقعی نیست/ سهم پایین مسکن و خودرو در محاسبه نرخ تورم
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
آمار مرکز آمار از تورم، واقعی نیست/ سهم پایین مسکن و خودرو در محاسبه نرخ تورم
کارشناس اقتصادی با بیان این که کیفیت آمارگیری مرکز آمار درست و مناسب نیست گفت: نرخ تورم کالا‌های با دوام بسیار بالاست، اما سهم آن‌ها در سبد تورم پایین است مثل خودرو و مسکن.
نرخ تورم منطقه یورو منفی شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
نرخ تورم منطقه یورو منفی شد
براساس اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، شاخص قیمت مصرف کننده در منطقه یورو در ماه آگوست برای نخستین بار از مه ۲۰۱۶ تاکنون و در نتیجه ریزش تقاضا ناشی از پاندمی کرونا، وارد قلمرو منفی شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / نرخ بیکاری در اروپا
ادامه روند صعودی نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی
به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، تا پایان ژوئیه ۲۰۲۰ نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا با ۰.۱  درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل و به ترتیب در سطح ۷.۹ درصد و ۷.۲ درصد رسید. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شش ماه اخیر بوده است.
تورم اعلام شده چقدر با واقعیت جامعه همخوانی دارد؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / مرکز آمار / نرخ تورم / سبد خانوار / مرکز آمار ایران / بانک مرکزی
تورم اعلام شده چقدر با واقعیت جامعه همخوانی دارد؟
معاون مرکز ملی آمار گفت: نرخ تورم با گرانی کالاها متفاوت است و تورم سرعت افزایش قیمت ها را نشان می دهد.
نرخ تورم کالاهای با دوام بسیار بالاست/ نوسان قیمت‌ها در استان‌ها تقریباً به هم نزدیک است
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / تورم / مرکز آمار ایران / قیمت کالاها
نرخ تورم کالاهای با دوام بسیار بالاست/ نوسان قیمت‌ها در استان‌ها تقریباً به هم نزدیک است
یک ­کارشناس اقتصادی گفت: نرخ تورم کالاهای با دوام بسیار بالاست اما سهم آنها در سبد تورم پایین است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
خبر تلگرامی
‏D مرکز آمار ایران اعلام کرد: رشد اقتصادی با نفت در فصل بهار امسال منفی ۳.۵ و بدون نفت نیز منفی ۱.۷درصد بوده است./ تسنیم
هم‌پیمانی‌کرونا و‌تحریم علیه اقتصاد ‌ایران
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
هم‌پیمانی‌کرونا و‌تحریم علیه اقتصاد ‌ایران
رضا کربلائی ـ روزنامه‌نگار  منفی 3.5درصد! این تازه‌ترین رونمایی مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص رشد اقتصادی ایران در بهار امسال است، اقتصادی که قرار بود در فصل بهار رشد را تجربه کند حالا تحت ‌فشار تحریم‌ها و البته حمله کرونا آب رفته و سفره‌های مردم کوچک‌تر شده است. پیش‌ازاین مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی هشدار داده بود که حتی اگر اقتصاد ایران از امسال تا 6سال بعدازآن هرسال 8درصد بزرگ‌تر شود، متوسط سطح درآمد ایرانیان به سال1390 برمی‌گردد و در غیراین صورت باید منتظر فقیرتر شدن مردم و افزایش شکاف طبقاتی …
ارتفاع تورم در 31 استان ایران
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
ارتفاع تورم در 31 استان ایران
همدان، تهران، ایلام، لرستان، البرز، کرمان و سرانجام خراسان شمالی 7استان ایران هستند که در مرداد امسال نرخ تورم بالاتر از میانگین شاخص رشد قیمت‌ها در کشور را تجربه کرده‌اند. مرکز آمار ایران نرخ تورم میانگین در کل کشور در دومین ‌ماه از سال‌جاری را 25.8درصد برآورد کرده که استان هرمزگان با ثبت رکورد 31.1درصد بالاترین نرخ تورم و آذربایجان‌غربی با 21.6درصد کمترین فشار تورم را شاهد بوده است. به‌گزارش همشهری، بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور در مرداد امسال در استان لرستان با 5,5درصد افزایش و کمترین …
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / ایران / رشد اقتصادی / شرایط اقتصادی / گاز / واردات
رشد اقتصادی بهار منفی 3.5 درصد
مرکز آمار ایران به عنوان اصلی‌ترین نهاد بررسی‌کننده شرایط اقتصادی کشور، در جدیدترین گزارش خود، وضعیت رشد اقتصادی کشور در بهار امسال را منتشر کرده که نشان‌دهنده رشد اقتصادی منفی 3.5 درصدی است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
نبض اقتصاد در فصل کرونا
نبض اقتصاد ایران در بهار کرونایی گرفته شد. مرکز آمار ایران اولین تصویر کامل پس از شیوع کرونا را منتشر کرد: رشد اقتصادی در بهار 99 به منفی 5/ 3 درصد رسید. همچنین بخش غیرنفتی اقتصاد نیز به میزان 7/ 1 درصد کوچک شد. این در حالی بود که رشد بخش غیرنفتی در زمستان گذشته معادل منفی 4/ 2 درصد گزارش شده بود؛ درنتیجه با وجود کرونا، عملکرد بخش غیرنفتی بدتر از فصل قبل نبود. اما ضربه اصلی کرونا به بخش خدمات بوده است؛ حجم این بخش به میزان 5/ 3 درصد منقبض شد. این منفی‌ترین رشد خدمات در دهه 90 محسوب می‌شود. با این حال، همچنان بخش نفت مهم‌ترین اثر را بر رشد منفی داشته است. رشد اقتصادی این بخش منفی 3/ 14 درصد گزارش شده؛ البته کرونا نیز بر ارزش صادرات نفت خام ایران اثرگذار بوده است. اگر مزاحمت کرونا وجود نداشت، احتمالا …
بدون نفت منفی ۱.۷ درصد؛ با نفت منفی ۳.۵
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
بدون نفت منفی ۱.۷ درصد؛ با نفت منفی ۳.۵
مرکز آمار ایران اعلام کرد: رشد اقتصادی با نفت در فصل بهار امسال منفی ۳.۵ و بدون نفت نیز منفی ۱.۷ درصد بوده است.
مرکز آمار ایران: رشد اقتصادی منفی شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
مرکز آمار ایران: رشد اقتصادی منفی شد
رشد اقتصادی منفیگزارش های رسمی حاکی از رشد منفی اقتصاد ایران در بهار امسال است؛ رشد منفی ۳.۵ درصد با نفت و منفی ۱.۷ درصد بدون نفت.
تثبیت سند ۳۷ هزار هکتار از اراضی ملی گیلان با کاداستر
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / استانی-اجتماعی / کاداستر / مرکز آمار
تثبیت سند ۳۷ هزار هکتار از اراضی ملی گیلان با کاداستر
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت گیلان گفت: از یک میلیون هکتار اراضی ملی استان ۴۷۱ هزار هکتار جانمایی شده و ۱۰۷ هزار هکتار نقشه برداری اصلاح شده انجام دادیم. همچنین برای ۳۷ هزار هکتار آماده صدور سند هستیم.
بورس دوباره قرمزپوش شد؛ سخنگوی دولت: از بورس حمایت می کنیم/ افزایش قیمت‌ در بازار دلار و سکه/ سیگنال افزایشی به بازار طلا با کاهش ارزش دلار/ مرکز آمار: رشد اقتصادی منفی شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
بورس دوباره قرمزپوش شد؛ سخنگوی دولت: از بورس حمایت می کنیم/ افزایش قیمت‌ در بازار دلار و سکه/ سیگنال افزایشی به بازار طلا با کاهش ارزش دلار/ مرکز آمار: رشد اقتصادی منفی شد
این پیمانه تیتر‌هایی همچون عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالای ایران آغاز شد، احتمال ورود بورس آمریکا به روند اصلاح، نگاه سرمایه‌ای به بازار مسکن موجب آشفتگی بازار شد، فروش سهام عدالت بدون اجازه سهامداران ممنوع است و بازگشت پرقدرت هیوندای به چین را در بر دارد.
اعلام نرخ رشد اقتصادی فصل بهار؛ با نفت منفی ۳.۵ و بدون نفت منفی ۱.۷ درصد
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / رشد اقتصادی / مرکز آمار ایران
اعلام نرخ رشد اقتصادی فصل بهار؛ با نفت منفی ۳.۵ و بدون نفت منفی ۱.۷ درصد
مرکز آمار ایران اعلام کرد: رشد اقتصادی با نفت در فصل بهار امسال منفی ۳.۵ و بدون نفت نیز منفی ۱.۷ درصد بوده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / جواد حسین‌زاده / رئیس مرکز آمار / مرکز آمار ایران
رئیس مرکز آمار: هر ایرانی نرخ تورم خود را دارد
رئیس مرکز آمار گفت: اگر بخواهیم تورم سالانه کشور تک‌رقمی شود باید تورم ماهانه زیر ۸/. درصد باشد. این درحالی است که تیرماه ۶.۴ و مرداد ۳.۵ درصد بوده است.
تورم ۷ استان بالاتر از میانگین کشور +آمار
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / تورم / استان لرستان / استان هرمزگان / مازندران / استان آذربایجان غربی
تورم ۷ استان بالاتر از میانگین کشور +آمار
گزارش مرکز آمار درباره تورم دوازده ماهه منتهی به مردادماه خانوار نشان می‌دهد تورم سالانه ۷ استان بالاتر از میانگین کل کشور است و هیچ یک از استان‌های کشور تورم زیر ۲۱ درصد ندارند.
کاهش ۱۱ درصدی قیمت تخم‌مرغ در مردادماه
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / گوجه فرنگی / مرکز آمار ایران / قیمت کالا / تخم مرغ
کاهش ۱۱ درصدی قیمت تخم‌مرغ در مردادماه
تهران - ایرنا - بررسی جداول آماری متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در مردادماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که قیمت تخم‌مرغ در این ماه نسبت به تیرماه ۱۱ درصد کاهش یافته است. 
پر تورم‌ترین استان کشور را بشناسید
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / تورم / نرخ تورم
پر تورم‌ترین استان کشور را بشناسید
مرکز آمار ایران اعلام کرد: بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان (٣١.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ آذربایجان غربی (٢١.٦ درصد) است.
رشد تورم نقطه به نقطه در نقاط شهری و روستایی
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / مرکز آمار ایران / تورم نقطه به نقطه
رشد تورم نقطه به نقطه در نقاط شهری و روستایی
ایلنا: درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٣٠,٤ درصد است.
وضعیت تورم در استان‌های کشور/ هرمزگان در صدر استانهای گران
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / مرکز آمار ایران / تورم / نرخ تورم
وضعیت تورم در استان‌های کشور/ هرمزگان در صدر استانهای گران
مرکز آمار ایران اعلام کرد: بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان (٣١.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ آذربایجان غربی (٢١.٦ درصد) است.
متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در مرداد ٩٩
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در مرداد ٩٩
مرکز آمار ایران گزارش متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در مرداد ٩٩ را منتشر کرد.
رکورد جدید تورم نقطه‌ای در استان هرمزگان/تورم ماهانه در لرستان ۵.۵ درصد رشد کرد+جدول
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / تورم
رکورد جدید تورم نقطه‌ای در استان هرمزگان/تورم ماهانه در لرستان ۵.۵ درصد رشد کرد+جدول
بر اساس اعلام مرکز آمار در مرداد ماه بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان هرمزگان (٣٤.٨ درصد) و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی (٢٤.٨ درصد) است.
رئیس مرکز آمار ایران پاسخ می دهد: چرا نرخ تورم برای مردم باور پذیر نیست؟/ نرخ رشدجمعیت به زیر یک درصد رسیده
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / تورم / مرکز آمار ایران / افزایش جمعیت
رئیس مرکز آمار ایران پاسخ می دهد: چرا نرخ تورم برای مردم باور پذیر نیست؟/ نرخ رشدجمعیت به زیر یک درصد رسیده
روزنامه ایران با جواد حسین‌زاده، رئیس مرکز آمار ایران درباره واقعی بودن یا نبودن نرخ تورم گفت وگو کرده است.
نسبت مستمری‌بگیران در صندوق‌های مختلف بیمه‌ای
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / بازنشستگی / تامین اجتماعی / بازنشستگان / بیمه / مستمریبگیران / صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر
نسبت مستمری‌بگیران در صندوق‌های مختلف بیمه‌ای
ایلنا: بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عمده مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر…
افزایش تورم در ۵ ماهه سال ۹۹ رکورد زد +نمودار
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / تورم / مرکز آمار / بانک مرکزی / نرخ تورم / برجام / اخبار داغ
افزایش تورم در ۵ ماهه سال ۹۹ رکورد زد +نمودار
گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد فشار افزایش تورم در ۵ ماه نخست امسال نسبت به سال ۱۳۹۷ هم بیشتر شده است.
زنگ خطر افزایش شکاف تورمی
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / تورم / ثروت / دستمزد / مرکز آمار ایران / معاون
زنگ خطر افزایش شکاف تورمی
در جدیدترین آمارهایی که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده، روند کاهشی نرخ تورم همچنان ادامه دارد،
رقابت بر سر سرمایه‌ها؛ کدام بازار پرسودترین بود؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۹
رقابت بر سر سرمایه‌ها؛ کدام بازار پرسودترین بود؟
طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه در مرداد ماه سال جاری با کاهشی 2.9 درصدی در مقایسه با تیرماه سال جاری به 3.5 درصد رسید. همچنین بازارها به خصوص بازار سرمایه با تلاطمات بسیاری رو به رو بودند.
واقعیت‌های نرخ رشد اقتصادی زیر ۱ درصد در دهه ۹۰
۱۳۹۹/۰۶/۰۷ / سازمان بهزیستی / آمریکا / کمیته امداد امام خمینی / بانک مرکزی / مرکز آمار ایران / مرکز پژوهش‌های مجلس / دولت / نرخ تورم / تورم / رشد اقتصادی
واقعیت‌های نرخ رشد اقتصادی زیر ۱ درصد در دهه ۹۰
در حالی که مرکز پژوهشهای مجلس تاکید کرده میانگین نرخ رشد ۸ سال اخیر صفر درصد بوده است، سازمان برنامه معتقد است، طی دوره ۱۳۹۱-۱۳۹۸رشد سالانه تولید ناخالص داخلی بالغ بر ۰.۶درصد بوده است.
فاصله تورمی دهک‌ها ؛ تورم به پردرآمدها هم رسید؟ | میانگین نرخ تورم چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
فاصله تورمی دهک‌ها ؛ تورم به پردرآمدها هم رسید؟ | میانگین نرخ تورم چقدر است؟
میانگین نرخ تورم کل کشور در مردادماه امسال ۲۵.۸درصد اعلام شد؛ اما تازه‌ترین اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ تورم در این‌ماه از ۲۳.۴درصد برای دهک اول تا ۲۸.۸درصد برای دهک دهم در نوسان بوده است.
پاسخ سازمان برنامه و بودجه به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / سازمان بهزیستی / مرکز پژوهش‌های مجلس / آمریکا / بانک مرکزی / دولت آمریکا / اقتصاد مقاومتی / برنامه ششم / مقام معظم رهبری / مرکز آمار ایران / کمیته امداد امام خمینی
پاسخ سازمان برنامه و بودجه به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس
سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مبنی بر اینکه نرخ رشد اقتصادی از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۸ صفر درصد بوده، جوابیه‌ای صادر کرد.
رشد تجارت آنلاین در ۹۸
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / تجارت / جهان / درآمد / رشد / مرکز آمار ایران
رشد تجارت آنلاین در ۹۸
گزارش سالانه تجارت الکترونیکی کشور در سال ۹۸ منتشر شد. با در نظر گرفتن آمار ارایه شده در گزارش در حوزه زیرساخت تجارت از جمله رشد ۲۵ درصدی
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
فاصله تورمی دهک‌ها بیشتر شد
هزینه‌های دهک دهم نسبت به پارسال بیش از ۳۷درصد افزایش یافته که در مقایسه با دهک اول ۱۰درصد بیشتر است. آماری که اخیرا مرکز آمار ایران از وضعیت تورم و تغییر قیمت کالا و خدمات مصرفی مردم منتشر کرد، نشان از این داشت که تورم نقطه به نقطه و به عبارتی افزایش هزینه‌های خانوارهای ایرانی نسبت به مردادماه سال گذشته در مجموع ۳۰.۴درصد افزایش داشته که این رقم نسبت به تیرماه امسال هم ۳.۵درصد رشد کرده است.  اما بررسی وضعیت ۱۰ دهک هزینه‌ای نشان از افزایش قابل توجه هزینه بین دهک‌ها نسبت به مرداد پارسال دارد؛ به‌طوری که تورم نقطه به نقطه در دهک دهم به ۳۷.۸درصد رسیده که نسبت به تیرماه بیش از 5درصد رشد دارد. بر این اساس، تأمین هزینه برای پایین‌ترین دهک نسبت به سال قبل به‌طور …
جولان تورم در میدان پردرآمدها
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
جولان تورم در میدان پردرآمدها
میانگین نرخ تورم کل کشور در مردادماه امسال 25.8درصد اعلام شد؛ اما تازه‌ترین اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ تورم در این‌ماه از 23.4درصد برای دهک اول تا 28.8درصد برای دهک دهم در نوسان بوده است. به گزارش همشهری، محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ۲۱.۶درصد برای دهک اول تا ۲۲.۳درصد برای دهک نهم در نوسان بوده و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» این بازه بین ۲۵.۲درصد برای دهک اول تا ۳۰.۶درصد برای دهک دهم برآورد شده است. سبقت …
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / دولت / رشد اقتصادی / مرکز آمار ایران / مسائل اقتصادی / مشکلات
اخبار
هزینه‌های دهک دهم نسبت به پارسال بیش از ۳۷ درصد افزایش یافته که در مقایسه با دهک اول ۱۰ درصد بیشتر است.
رشد سالانه ۰.۶ درصدی تولید ناخالص داخلی طی ۸ سال اخیر
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / برجام / تحریم / خبرگزاری فارس / مرکز آمار ایران / تحریم نفتی / سازمان برنامه و بودجه / اقتصاد مقاومتی / رشد اقتصادی
رشد سالانه ۰.۶ درصدی تولید ناخالص داخلی طی ۸ سال اخیر
تهران - ایرنا - به استناد آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، طی دوره ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸، رشد سالانه تولید ناخالص داخلی، بالغ بر ۰.۶ درصد بوده است. نکته قابل‌توجه، بالا بودن رشد اقتصاد غیرنفتی است که هر دو نهاد آماری کشور موید آن هستند.  
افزایش هزینه‌های زندگی در ایران
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / فقر / مرکز آمار ایران
افزایش هزینه‌های زندگی در ایران
هزینه های دهک دهم نسبت به پارسال بیش از ۳۷ درصد افزایش یافته که در مقایسه با دهک اول ۱۰ درصد بیشتر است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •