جمعه, ۴ مهر, ۱۳۹۹ / 25 September, 2020
ابن عربی
ترجمه و شرح کتاب «الحکمة» ابن‌عربی چاپ شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / ابن عربی / عرفان اسلامی / کتاب
ترجمه و شرح کتاب «الحکمة» ابن‌عربی چاپ شد
ترجمه و شرح کتاب «الحکمة» ابن‌عربی به قلم علی شالچیان ناظر توسط انتشارات سلوک ما منتشر و راهی بازار نشر شد.
شرح جدیدی از «کتاب الحکمة» در کتابفروشی‌ها
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / کتاب و ادبیات
شرح جدیدی از «کتاب الحکمة» در کتابفروشی‌ها
شرح جدیدی از «کتاب الحکمة»، اثر محی‌الدین ابن عربی، به کوشش علی شالچیان ناظر از سوی انتشارات سلوک ما منتشر شد.
کتابی دیگر از ابن عربی ترجمه شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / علی شالچیان / انتشارات «سلوک ما» / «کتاب الحکمة» / آثار محی الدین ابن عربی / عرفان نظری و عرف
کتابی دیگر از ابن عربی ترجمه شد
ترجمه و شرح کتاب «الحکمة» منتشر شد. «کتاب الحکمة» از آثار محی الدین ابن عربی است که وی در این کتاب، نکته‌های فراوانی را در موضوع عرفان نظری و عرفان عملی، به صورت جملات کوتاه آورده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
فهم جلال آل‌احمد
دفاع از جلال آل‌احمد این روزها کار آسانی نیست. نویسنده به سادگی مورد هجمه قرار می‌گیرد که از نویسنده‌ای غرب‌ستیز دفاع  می‌کند که به همراه آن دیگری (شریعتی) مسبب همه بدبختی‌هایی است که امروز بر سر ایران آمده. این نگاه منفی به آل احمد، نتیجه خوانش‌هایی ناهمزمان (آناکرونیک) و غیرتاریخی است که بعضا برخی نویسندگان و پژوهشگران بعدی آن را مسبب شده‌اند. در حالی که اگر مهم‌ترین کتاب آل‌احمد را در متن مناسبات تاریخی و زمان خود بنگریم، واقعیتی دیگر عیان می‌شود. سال 1340 یعنی وقتی که او اولین طرح غربزدگی را در قالب گزارش‌هایی به شورای هدف فرهنگ ارایه کرده، 38 سال سن داشته، یعنی همان سال درگذشت آیت‌الله بروجردی، آغاز طرح اصلاحات ارضی، دو …
چرا شمس با عارفان تند است؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی
چرا شمس با عارفان تند است؟
قاسم کاکایی در نشست «شمس تبریزی و ابن عربی» درباره ویژگی‌های شخصیتی این دو چهره صحبت کرد و از این گفت که چرا شمس با عارفان تند است.
نشستی درباره شمس تبریزی و ابن‌عربی
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
نشستی درباره شمس تبریزی و ابن‌عربی
سی‌ویکمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی، چهارشنبه دوازدهم شهریور ساعت ۱۱صبح با سخنرانی قاسم کاکایی به «شمس تبریزی و ابن عربی» اختصاص دارد که به‌صورت مجازی پخش خواهد شد. به گزارش همشهری، اگر از نام مولانا بگذریم، یکی از پربسامدترین نام‌های اهل معرفت معاصر با شمس تبریزی که شمس از وی در مقالات یاد کرده و از ملاقات‌های خود با وی سخن گفته است، شیخ محمد در دمشق است. شمس از وی به‌عنوان شگرف مرد، ریسمانی ستبر و کوهی عظیم یاد می‌کند و در عین حال انتقادات بسیار سختی به وی روا می‌دارد. آیا …
بازخوانی ایدئولوژیک شیخ اکبر / تجلیل ابن عربی از حجاج بن یوسف
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / ابن عربی / انتشارات دلیل ما / تجدید چاپ / تازه های نشر
بازخوانی ایدئولوژیک شیخ اکبر / تجلیل ابن عربی از حجاج بن یوسف
دومین چاپ کتاب «ابن‌عربی از نگاهی دیگر: تحقیقی جامع پیرامون عقاید، مذهب، عرفان و فتاوی ابن‌عربی» نوشته سید محسن طیب‌نیا منتشر شد. نویسنده عقاید ابن عربی را به نقد کشیده است.
باید از دل فلسفه اسلامی، پاسخی برای مشکلات معاصر یافت
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / ابن عربی / کمیسیون ملی یونسکو / حافظ
باید از دل فلسفه اسلامی، پاسخی برای مشکلات معاصر یافت
تهران- ایرنا- مترجم و پژوهشگر آثار شهاب الدین سهروردی گفت: دغدغه اصلی، یافتن حرفی برای امروز از دل فلسفه اسلامی است تا بتوان پاسخی برای مشکلات دوران معاصر یافت.
از آندلس تا ایران؛ در جست‌وجوی زندگی «شیخ اکبر»
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / کتاب و ادبیات
از آندلس تا ایران؛ در جست‌وجوی زندگی «شیخ اکبر»
«در جست‌وجوی کبریت احمر» از جمله معدود آثاری است که درباره زندگی ابن عربی نوشته شده است. برخی بر این باورند که کتاب کلود عداس در حوزه مطالعات و پژوهش‌های ابن عربی ارمغانی است که باید قدر آن را دانست.
«عنقای مغرب» منتشر شد/اثبات مهدویت شیعی توسط ابن‌عربی
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / امیرحسین اللهیاری / ابن عربی / انتشارات مولی / مهدویت / بازار نشر / تازه های نشر / معرفی کتاب
«عنقای مغرب» منتشر شد/اثبات مهدویت شیعی توسط ابن‌عربی
«عنقا مغرب فی ختم الاولیا و شمس المغرب» اثر شیخ اکبر محی الدین ابن‌عربی و ترجمه و حواشی امیرحسین اللهیاری توسط نشر مولی منتشر شد.
امام خمینی از اصل امامت شیعه تفسیری عرفانی و فلسفی عرضه کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / امام خمینی(ره) / سالروز ارتحال امام خمینی / محمد زارع شیرین کندی
امام خمینی از اصل امامت شیعه تفسیری عرفانی و فلسفی عرضه کرد
ابن عربی به کرات از ولایت اولیاالله سخن گفته است و سیدحیدر آملی، ملاصدرا و فیض کاشانی به سخنان او صورت شیعی بخشیده‌اند. امام خمینی نیز همراه با این نظریه از اصل امامت تفسیری عرفانی عرضه کرد.
ترجمه منظوم غزل‌های عاشقانه ابن‌عربی در توصیف دختر شیخ زاهر
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / ابن عربی / انتشارات مولی / امیرحسین اللهیاری / بازار نشر / تازه های نشر / معرفی کتاب / کتاب و کتابخوانی / غزل
ترجمه منظوم غزل‌های عاشقانه ابن‌عربی در توصیف دختر شیخ زاهر
«عشق را زبانی دگر» شامل ترجمه منظوم امیرحسین اللهیاری از «ترجمان الاشواق» ابن‌عربی توسط انتشارات مولی منتشر شد.
لمحه‌ای کم‌نور از قیامت در جهان امروز متجلی شده/ یک ویروس چند نانومتری تکنولوژی ساخت بشر را به تعطیلی کشاند/ کرونا فهم جدیدی از طبیعت را برای انسان به دنبال آورد
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / ایلنا / کرونا / دانشگاه علامه طباطبایی / علامه طباطبایی / اسلاوی ژیژک / ابن عربی / کرونا و فلسفه / کرونا و الاهیات / نظر اسلام در مورد کرونا / محسن حبیبی
لمحه‌ای کم‌نور از قیامت در جهان امروز متجلی شده/ یک ویروس چند نانومتری تکنولوژی ساخت بشر را به تعطیلی کشاند/ کرونا فهم جدیدی از طبیعت را برای انسان به دنبال آورد
ایلنا: محسن حبیبی می‌گوید: ما با کرونا واجد فهم جدیدی از طبیعت و طبیعی بودن شدیم. یعنی اینکه ما تا پیش از این وضعیت گمان می‌کردیم وضع طبیعی امور همین است که وجود…
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
گاه ناچیزی مرگ
پنجمین چاپ رمان «گاه ناچیزی مرگ» نوشته محمدحسن علوان و ترجمه امیرحسین‌اللهیاری توسط نشر مولی منتشر شد.محمد حسن علوان، نویسنده معاصر عربستانی است که سال ۲۰۱۷ جایزه بوکر عربی را برای نگارش رمان «موت الصغیر» به خود اختصاص داد. این رمان درباره زندگی محی الدین بن عربی چهره تابناک اندیشه و عرفان اسلامی است. ابن عربی را به تأثیرات مهم و اساسی‌اش بر تفکر اسلامی و همچنین به تالیفات پرشمارش می‌شناسند. عمده آثار او از جمله مجموعه عظیم «فتوحات مکیه» نیز به فارسی ترجمه و منتشر شده است.ارجاعات بسیار به آثار، آرا و اندیشه‌های ابن عربی، شروحی که در قرون متعدد به ویژه در دهه‌های اخیر در جهان اسلام و ایران بر کتاب‌های او نوشته‌اند، هرچند که …
«گاه ناچیزی مرگ» بازنشر شد/لمس سیمای زمینی ابن‌عربی
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / امیرحسین اللهیاری / ابن عربی / انتشارات مولی
«گاه ناچیزی مرگ» بازنشر شد/لمس سیمای زمینی ابن‌عربی
پنجمین چاپ رمان «گاه ناچیزی مرگ» نوشته محمدحسن علوان و ترجمه امیرحسین اللهیاری توسط نشر مولی منتشر شد.
آفاق فکرت در سپهر فطرت کتاب شد
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / ابن عربی / دانشگاه شهید بهشتی / ملاصدرا / سید حسین نصر / حامد زارع / فلسفه / دانشگاه تهران / موسسه تاریخ حکمت و فلسفه در اسلام / دانشگاه تهران / غلامحسین ابراهیمی دینانی
آفاق فکرت در سپهر فطرت کتاب شد
تهران-ایرنا- آفاق فکرت در سپهر فطرت، چهارمین کتاب از مجموعه آفاق اندیشه، در گفت‌وگو با فیلسوفان معاصر ایرانی، به زندگی و اندیشه غلامرضا اعوانی می‌پردازد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
سخن زیبای دین در کلام شورانگیز ابن‌عربی
دهمین چاپ کتاب «چنین گفت ابن عربی» اثر نصر حامد ابوزید و ترجمه سیدمحمد راستگو منتشر شد. ابوزید در این کتاب چرایی ضرورت پرداختن به ابن عربی در جهان معاصر را بحث کرده است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
سایه آرای ابن عربی در آینه شعر بیدل/ «وحدت وجود» چه تأثیری بر هندوستان گذاشت؟
علی اکبر شوبکلایی در کتاب «صلح کل» کوشیده تا حضور اندیشه ابن عربی و به خصوص آرای او درخصوص وحدت وجود را در آینه شعر بیدل بنمایاند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / ابن عربی / علی باقری / انتشارات پازینه / معرفی کتاب
«جهان در پناه یازده اسم اعظم» کتابی سراسر راز و نیاز
شاهرود- «جهان در پناه یازده اسم اعظم» بانام دوم شرح السری الی مقام الاسری از شیخ علی‌اکبر محی‌الدین ابن عربی با شرح و توضیح علی باقری توسط انتشارات پازینه برای دومین بار به چاپ رسید.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / ابن عربی / ملاصدرا / بنیاد حکمت اسلامی صدرا / همایش
فراخوان مقاله بیست‌وچهارمین همایش ملاصدرا
تهران- ایرنا- بنیاد حکمت اسلامی صدرا بر آن است تا بیست و چهارمین همایش از سلسله همایش‌های بزرگداشت حکیم ملاصدرا را با موضوع «فلسفه و هنر» برگزار کند.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
«گاه ناچیزی مرگ» به چاپ چهارم رسید
چاپ چهارم رمان «گاه ناچیزی مرگ» اثر محمدحسن علوان با ترجمه امیرحسین اللهیاری توسط نشر مولی به چاپ چهارم رسید. این رمان روایتی جذاب از زندگی ابن عربی است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
تب و تاب نقد استاد
نواندیشی دینی «در کشاکش دین و دولت» قرار نیست تحلیل اختلاف شیعه و سنی باشد. استاد محمدعلی موحد هم اصلا در پی چنین کاری نبوده است؛ آن‌قدر که حتی در نشست نقد کتاب گفت:   «قطعا اگر کسی چنین برداشتی از کتاب کرده باشد، زبان الکن من بوده است و اینکه نتوانسته‌ام آنچه را که به دنبالش بودم، بیان کنم.» هر چند به قطع و یقین هم نمی‌شد گفت که استاد در آن جلسه چه گفت! چون حال مزاجی‌شان مساعد نبود و میکروفن هم به لطف دوستان برگزارکننده نزارتر از حال استاد بود. هر چقدر هم شرکت‌کنندگان تذکر دادند، صدای بلندگوها بالاتر نرفت و درنهایت همگی ناچار گوش تیز کردیم ببینیم صحبت‌های استاد چه بود. چون پیش از آن حاتم قادری، محقق و استاد دانشگاه، درباره کتاب گفته بود: «اگر اشتباه نکرده باشم کل اندیشه این کتاب براساس نواندیشی …
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / امیرحسین اللهیاری / انتشارات مولی / ابن عربی
تائیه ۷۶۱ بیتی ابن‌فارض به شعر فارسی برگردان می‌شود
امیرحسین اللهیاری این روزها مشغول برگردان تائیه ابن‌فارض به قصیده فارسی است. این قصیده عربی ابن‌فارض ۷۶۱ بیت دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۱
آرامگاه شاه نعمت الله ولی در کرمان
شاه نعمت‌الله ولی در سال ۸۳۲ و به قولی ۸۳۴ ه‍.ق در شهر کرمان درگذشت و در ماهان در میان باغی مدفون شد. بقعه و آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ و به شماره‌ی ۱۳۲ در میان آثار ملی ایران، به ثبت رسیده است.سید نورالدین نعمت‌الله کرمانی معروف به شاه نعمت‌الله ولی در حقیقت در حلب از شهرهای سوریه به دنیا آمد. پدرش میرعبدالله ولی از بزرگان عرب و از سادات جلیل‌القدر بود که نسبش با نوزده واسطه به رسول اکرم (ص) می‌رسید و مادرش هم زنی ایرانی بود. در نهایت و پس از سالها تحصیل در محضر محی‌الدین ابن عربی، در دوران جوانی برای ادامه تحصیل به شیراز آمد.شاه نعمت‌الله ولی در سال ۸۳۲ هجری قمری پس از ۱۰۰ سال زندگی، در ماهان وفات یافت.
۱۳۹۸-۰۸-۱۸
دوست داریم در تخیل زندگی کنیم
بنده قصد شرح دادن اصطلاح عالم خیال را از نگاه فلسفه ندارم، اینکه مثلا ابن عربی یا ملاصدرا درباره آن چه می‌گویند. همین طور، قصد ندارم در باره عالم تخیل در ادبیات صحبت کنم. آن هم موضوعی است که مثل اولی، هزاران صفحه درباره آن نوشته شده است. بلکه بحثم این است که مردم ما، دوست دارند با پرهیز از تعقل و تجربه، تصوراتی برای خود بسازند، میان مفاهیم خیالی، سامانه‌ای از نظم و نسق پدید آورند، و از آنها در زندگی بهره و امورشان را پیش ببرند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / تازه های نشر / ابن عربی / پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی / ملاصدرا / ابوعلی سینا / عرفان
آثار تازه نشر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی معرفی شد
تهران- ایرنا- «ازدواج موقت»،‌ «غار آبی»، «حکیم همه‌دان»،‌ «دین و تکامل»،‌ «نظریه فطرت در تفسیر فلسفه و عرفان اسلامی» و «خداشناسی عرفانی در کتاب و سنت» ۶ کتاب جدید پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و کانون اندیشه جوان است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / شرق / اسلام / فردوسی / عطار / مولانا / سنایی / سهروردی / هایدگر / بوعلی سینا / هانری کربن
دلایل علاقمندی هانری کربن به مطالعه تشیع و اسلام ایرانی/ اسلام ایرانی محدود به جغرافیای ایران نیست/ کربن، خیال خلاق ابن‌عربی و حکمت اشراقی سهروردی را پاسخگوی خلاء فکری و معنوی بشر می‌دانست
ایلنا: مترجم اثر سترگ «اسلام ایرانی» معتقد است: هانری کربن معتقد بود اسلام ایرانی در واقع نوع مواجه ذهنی و روحی ایرانیان با…
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / مثنوی معنوی / ابن عربی / صدرالدین قونوی / فتوحات مکیه / مولانا / بدیع‌ الزمان فروزانفر / روز بزرگداشت مولوی / عبدالحسین زرین کوب / قونیه / انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
مولانا، مولای شمس است
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: آیا شمس مولای مولانا بود یا مولانا مولای شمس؟ خود شمس می‌گوید: مولانا، تویی مراد من. انبان جان من، افروخته و انباشته از دُر، دنبال دلی می‌گشتم به وسعت دریا تا این بار بر او نهم، تا تو را یافتم محمد جلال‌الدین بلخی.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶
از فلسفه غرب به حافظ و ابن عربی
به باور جیمز وینستون موریس ژرفترین بُعد انسان و انسانیت عشق است و آثار آیینی و ادبی تلاشی برای بیان این حقیقت نهفته است. او از گرایشش به حافظ و ابن عربی می‌گوید
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / حسن حسن زاده آملی / ابن عربی / معرفی کتاب / بازار نشر
تصحیح صمدی آملی از «دروس شرح فصوص‌الحکم قیصری» منتشر شد
جلد دوم «دروس شرح فصوص الحکم قیصری» آیت‌الله حسن زاده آملی به کوشش و تصحیح داود صمدی آملی منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۵ / امیرحسین اللهیاری / ابن عربی / انتشارات مولی
اللهیاری «ترجمان الاشواق» ابن‌عربی را به غزل فارسی برگرداند
کتاب «عشق را زبانی دیگر» شامل ترجمه به غزل فارسی از «ترجمان الاشواق» ابن عربی، به قلم امیرحسین اللهیاری از سوی انتشارات مولی منتشر می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / امیرحسین اللهیاری / ابن عربی / انتشارات مولی
«مهدویت» نزد ابن عربی و نقد خوانش ایدئولوژیک از تاریخ
نخستین ترجمه فارسی از «عنقای مغرب» اثر ابن‌عربی به قلم امیرحسین اللهیاری منتشر می‌شود؛ کتابی که حاوی نظریات ابن عربی درباره «مهدویت» است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / امیرحسین اللهیاری / ابن عربی / ادبیات عرب / انتشارات مولی
روایتی پر شور از عشق‌ورزی ابن‌عربی/ ارزش متون صوفیه در چیست؟
امیرحسین اللهیاری می‌گوید ابن‌عربی در فتوحات داستان‌های عاشقانه شورانگیز خود از جمله به «نظام» دختر شیخ مکین الدین را روایت کرده و نویسنده «گاه ناچیزی مرگ» از این روایت‌ها بهره برده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۱
داستان یک قربانی؛ از کرکگور تا ابن عربی
در سوره مبارکه صافات، داستان قربانی کردن حضرت اسماعیل به دست حضرت ابراهیم خلیل آمده است. حضرت ابراهیم علیه‌السلام به دفعات در خواب دید که فرزندش را قربانی می‌کند. پیرامون آنچه ابراهیم خلیل انجام داد نظرات مختلفی بیان شده است. ورای دیدگاه دینی که عمل پیامبر خدا را اوج بندگی و خلوص بیان کرده‌اند نظرات دیگری هم بیان شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۱ / معرفی کتاب / ادبیات جهان / ادبیات عرب
معراج‌نامه ابوالعلا؛ جدال با ابن قارح در دوزخی بودن شاعران
مآخذ دانته در نوشتن کمدی الهی را شرح معراج پیامبر اعظم(ص) در فتوحات مکیه ابن عربی دانسته‌اند، اما معراجنامه ابوالعلا با نام «رسالةالغفران» پیش از همه اینها نوشته شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
در سوگ فیلسوف و عرفان شناس ایرانی
تهران- ایرنا- زنده یاد محسن جهانگیری استاد فلسفه دانشگاه تهران، پژوهشگرعرفان ابن عربی و فلسفه اسپینوزا در حالی یکم اردیبهشت ماه 98 و در سن 90 سالگی پس از دوره ای بیماری چشم از جهان فروبست که آثار و تالیفات او مرجع مهمی برای پژوهشگران عرفان و فلسفه به شمار می رود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۵
عطار و ابن عربی
در این مقاله سعی کرده ام نسبت و ارتباط دو تن از بزرگترین حکیمان و عارفان حوزه اسلامی را مورد بحث و تأمل قرار دهم. از یک سو فریدالدین عطار نیشابوری که به حق یکی از سرآمدان مطلق اظهار و اکمال حضور عرفان در شعر فارسی است و دیگر سو شیخ محیی الدین ابن عربی که او را بزرگترین عارف نظری جهان اسلام می شناسند.
۱۳۹۸/۰۱/۰۵
نگاهی به دیدگاه ابن عربی به تقویم ایرانی
ابن عربی برخلاف مسلمانان خارج از ایران، به تقویم ایرانی توجه خاصی داشت. در حالی که مسلمین خارج از ایران به تقویم قمری اکتفا می‌کردند، وی تقویم شمسی را مورد بررسی قرار داده و تاویل‌های عرفانی چندی را با آن تطبیق داده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •