جمعه, ۳ بهمن, ۱۳۹۹ / 22 January, 2021
اصول فقه
مدیریت فقهی اخلاق‌محور در جامعه کنونی امکان‌پذیر است
۳۳ ساعت قبل / محمدجواد ارسطا / اصول فقه / اخلاق / دانشگاه باقرالعلوم
مدیریت فقهی اخلاق‌محور در جامعه کنونی امکان‌پذیر است
عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم (ع) گفت: ما می‌توانیم بر اساس موازین فقهی، جامعه را به گونه‌ای اداره کنیم که ارزش‌های اخلاقی هم در جامعه استقرار پیدا کند.
تحلیل محتوای دینی ظرفیتی برای استنباط گزاره‌های روانشناختی است
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / روانشناسی / علوم انسانی / متون دینی
تحلیل محتوای دینی ظرفیتی برای استنباط گزاره‌های روانشناختی است
عضو هیئت علمی پژوهشگاه قرآن و حدیث با تأکید بر اینکه تحلیل محتوای متون دینی ظرفیتی بزرگ برای استنباط گزاره‌های روانشناختی است، گفت: ما بی‌نیاز از اصول فقه به معنای اعم و مباحث تجربی نیستیم.
استنباط‌های فقهی توسط هوش مصنوعی دور از انتظار نیست
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی / اصول فقه / هوش مصنوعی
استنباط‌های فقهی توسط هوش مصنوعی دور از انتظار نیست
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: با پیشرفت و طراحی‌های فناوری که امروزه در مراکز مختلف مشاهده می‌کنیم بعید نیست در آینده استنباط‌های فقهی توسط هوش مصنوعی دنبال شود.
مواد امتحانی آزمون تشریحی قضاوت ۱۳۹۹ اعلام شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / آزمون قضاوت / معاونت منابع انسانی قوه قضاییه / اصول فقه
مواد امتحانی آزمون تشریحی قضاوت ۱۳۹۹ اعلام شد
جزییات مواد امتحانی آزمون تشریحی جذب عمومی منصب قضا ۱۳۹۹ اعلام شد.
۱۳۹۹/۰۹/۱۵
تسری نظارت به زندگی خصوصی وکلا
نامه شماره 500/15604/9000 مورخ 24/08/1399 صادره توسط معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه به ر‌وسای دادگستری کل استان‌های سراسر کشور در اجرای بخشنامه شماره 100/900030595 مورخ 30/02/1399 ریاست قوه قضاییه در خصوص نظارت بر وکلای دادگستری، نشان از اراده‌ پیشرفت هر چه بیشتر نهادهای قضایی به حوزه خصوصی وکلا دارد. بند ت از شق 4 این نامه به بررسی استمرار صلاحیت وکلای دادگستری می‌پردازد به این معنی که فارغ از اینکه هر وکیل دادگستری قطعا در زمان صدور پروانه وکالت شرایط صلاحیت ماده 2 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب 1376 را داشته است و این شرایط در استعلام اخذ شده توسط کانون‌های وکلا از نهادهای امنیتی مربوطه تایید شده است، مجددا می‌تواند صلاحیت او مورد «تردید» …
میزگرد علمی «فقه و چالش‌های دنیای معاصر» برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۱۳ / اصول فقه / مسائل فرهنگی / نشست علمی
میزگرد علمی «فقه و چالش‌های دنیای معاصر» برگزار می‌شود
میزگرد علمی «فقه و چالش‌های دنیای معاصر» با حضور اساتید و کارشناسان عصر فردا در فضای مجازی برگزار می شود.
چرا در دوره کنونی به فقه نیاز داریم؟/ مصادیق کارآمدی فقه
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / نجف لکزایی / اصول فقه / پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
چرا در دوره کنونی به فقه نیاز داریم؟/ مصادیق کارآمدی فقه
معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی گفت: فقه می‌خواهد رابطه انسان با خدا و افراد دیگر و محیط زیست را تنظیم و تعریف کند، بنابراین، نیاز به فقه هم در دوره کنونی وجود دارد.
فتوای فقهی منبع قانون است، نه مساوی قانون
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / احمد واعظی / اصول فقه / عدالت اجتماعی / دفتر تبلیغات اسلامی
فتوای فقهی منبع قانون است، نه مساوی قانون
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به نقش فقه سیاسی پویا در بهبود وضعیت عدالت در حوزه‌های دیگر پرداخت و گفت: فتوا یک جنبه کلی دارد و منبع قانون است، نه مساوی قانون.
رهنمودهای فقه اسلامی می‌تواند بحران کرونا را مهار کند
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / آیت الله اعرافی / ویروس کرونا / اصول فقه / پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
رهنمودهای فقه اسلامی می‌تواند بحران کرونا را مهار کند
مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به تأکید اسلام بر صیانت از سلامت خود و دیگران، گفت: خوشبختانه ظرفیت‌های فقه و حقوق اسلامی برای مهار بلایای فراگیر راهکارهای خوبی دارد.
نگاهی حقوقی به مناقشه مربوط به مسجد هفت‌درب
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / فقه و حقوق / موقوفات / وقف / شهرداری / احکام اسلامی
نگاهی حقوقی به مناقشه مربوط به مسجد هفت‌درب
استاد حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد بر اساس دو اصل «مالکیت» و «لا ضرر» اختیارات حاکم مسلمانان را تشریح کرد و گفت: گاهی بین قواعد اسلامی تعارضاتی به وجود می‌آید که باید براساس اصول فقهی و شرعی حل شود.
اندیشمندی که از شدت مطالعه و نوشتن به بیماری قلبی دچار شد
۱۳۹۹/۰۸/۱۴ / قبرستان تخت فولاد / اندیشمندان جهان اسلام / اصول فقه
اندیشمندی که از شدت مطالعه و نوشتن به بیماری قلبی دچار شد
آیت‌الله میرزا ابوالمعالی کلباسی در همه اوقات به تفکر و نوشتن مشغول بود به طوری که بیماری قلبی گرفت. او ۷۰ کتاب نوشت اما نسل جدید شناخت چندانی از او ندارند.
کارگاه آموزشی «شناخت احکام فقهی فضای مجازی» برگزار می شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / کارگاه آموزشی / پژوهشگاه فضای مجازی / اصول فقه / فضای مجازی
کارگاه آموزشی «شناخت احکام فقهی فضای مجازی» برگزار می شود
کارگاه آموزشی «روش شناخت موضوعات احکام فقهی با تاکید بر موضوعات فقهی فضای مجازی» در پژوهشگاه فضای مجازی برگزار می شود.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
آیت‌الله صانعی باور داشت زن می‌تواند ولی‌فقیه باشد
   خانم آذرافزا، شما به عنوان یک کنشگر مدنی که به‌ویژه در حوزه زنان فعال بوده‌اید، احتمالا طی این سال‌ها با آیت‌الله صانعی تعامل داشته‌اید؛ به نظر شما نگاه ایشان به زنان و مسائل این حوزه چگونه بود؟ واقعیت آن است که نگاه آیت‌الله صانعی به مسائل مختلف اجتماعی و سیاسی، نگاهی بسیار به‌روز بود البته با تحفظی که طبیعتا نسبت به اصول فقه داشتند. به یاد دارم چندسال پیش یک نوبت که با جمعی از زنان خدمت ایشان رسیدیم، در بحث‌های مختلف - چه در بحث مسائل حقوقی و چه بحث برابری‌خواهی زنان- شاهد این نگاه به‌روز و متفاوت آیت‌الله صانعی بودیم. با این حال باید تاکید کنیم که این افق دید بلند را در چارچوب اصول تفقه به عنوان یک فقیه بیان می‌کردند …
رونمایی از یک لایحه و یک کتاب در زمینه قانون نویسی و هنجارگذاری حقوقی
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / عباسی / لعیا جنیدی / مقام معظم رهبری / حقوق شهروندی / هیئت دولت / لایحه شفافیت / قانون نویسی / اصول فقه
رونمایی از یک لایحه و یک کتاب در زمینه قانون نویسی و هنجارگذاری حقوقی
در آستانه سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری کشور از سوی رهبری، آیین رونمایی از لایحه اصول و قواعد قانون نویسی و نیز کتاب هنجارگذاری حقوقی در معاونت حقوقی رئیس جمهور انجام شد.
واکنش یک کارشناس به ابطال قانون ۸ هوای پاک
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / خودروهای فرسوده / نحوه اسقاط خودروهای فرسوده / قانون هوای پاک / ماده 8 قانون هوای پاک
واکنش یک کارشناس به ابطال قانون ۸ هوای پاک
در پی ابطال قانون هوای پاک، یکی از کارشناسان صنعت خودرو ابراز کرد که براساس اصول فقهی، زمانی که حقوق فردی منجر به زیان حقوق اجتمامی می‌شود، حکم بایستی به‌نفع اجتماع صادر شود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
خانه‌ای برای رئیس‌جمهوری یا ساختمانی برای ریاست جمهوری؟
انتشار نامه گلایه‌آمیز برخی اهالی محله جماران در شمال تهران، درباره ساخت و ساز همراه با تخلف زمینی در این منطقه، باعث شد که برخی چهره‌ها و رسانه‌ها منتقد دولت، این ماجرا را به حسن روحانی، رئیس جمهوری دولت‌های یازدهم و دوازدهم نسبت دهند.جماران جز آنکه منطقه‌ای خوش آب و هوا در شمال پایتخت است، نام آن با چهره‌های شاخص سیاسی پیوند خورده است. از بیت امام خمینی(ره) تا منزل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که امروز به موزه تبدیل شده در این منطقه قرار دارند. این روزها اما نام جماران، با طرح نامه شکایت‌آمیز جمعی از اهالی این منطقه به شهرداری تهران در‫مورد تخلفات ساخت و ساز زمینی در این منطقه کلیدواژه مورد توجه رسانه‌ها شده است. در این نامه که تصویر آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، آمده است: «احتراما اینجانبان …
تماشا کنید: ۸ نکته در مورد خیام
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
تماشا کنید: ۸ نکته در مورد خیام
روز 28 اردیبهشت به عنوان روز بزرگداشت خیام نیشابوری، مبدع تقویم جلالی و شخصیت پر آوزاه ایران نام گذاری شده است‌. خیام در دوره ی سلجوقیان زیسته و در عرصه جهانی، بیشتر شهرتش را مدیون رباعیات‌اش است و به دلیل مقام علمی به او لقب «حجه الحق» داده‌اند. او بر اصول فقه زمانه خود مسلط بود و می‌گویند او فلسفه، نجوم وستاره‌شناسی را مستقیما از زبان یونانی آموخته است
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / ابوالحسن فیروزآبادی / اصول فقه / فضای مجازی
لزوم پرداختن علمای حوزوی به «فقه فناوری‌های حکومت­‌گریز»
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه فناوری­‌های جدید همچون بلاک­‌چین به دنبال گریز از حکومت­‌ها هستند، گفت: لازم است که علما و فضلای حوزوی به «فقه فناوری­‌های حکومت­‌گریز» بپردازند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
«ایده گفتارهای فقه حکومتی» به جلسه دوم رسید
دومین نشست «ایده گفتارهای فقه حکومتی» با موضوع «اصول فقه حکومتی» از سوی حجت‌الاسلام رضا اسلامی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به بحث گذاشته می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
آیت‌الله هادوی تهرانی: اصول فقه موجود بسیار کارآمد است/ دستاوردهای مهم حوزه علمیه
یک استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم یکی از دستاوردهای مهم سده اخیر حوزه علمیه را، مطالعه دین به شیوه نظام‌­مند برشمرد و گفت: اصول فقه موجود بسیار کارآمد است، ولی درباره استنباط نظام، به این اصول فقه نمی­‌توانیم اکتفا کنیم و ناچاریم که از مباحث دیگری هم استفاده کنیم.
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
مهدی محقق: کرسی‌های ایران‌ و اسلام‌شناسی یکی پس از دیگری تعطیل می‌شود
مهدی محقق می‌گوید اصول فقه شیعه را برای اولین بار به دانشگاه مک‌گیل برده اما به علت بعضی سوء تعبیرها کرسی مطالعات شیعی در آنجا تعطیل شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / اصول فقه / اعرافی / تفسیر قرآن / مرجعیت جدید / همایش ملی حوزه های علمیه و مرجعیت و قرآن کریم
آیت الله اعرافی: نسل پنجم مراجع تقلید برآمده حوزه قم هستند/ بازخوانی اصول فقه با نگاه به تفسیر نیاز مبرم حوزه است
شفقنا- مدیر حوزه های علمیه با اشاره به پنج نسل مرجعیت در دوره معاصر گفت: در نسل پنجم مرجعیت شاهد مراجعی هستیم که کاملا برآمده از حوزه قم هستند. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، آیت الله علیرضا اعرافی شامگاه پنجشنبه در اختتامیه همایش دیدگاه های قرآنی آیت الله فاضل لنکرانی که در سالن همایش های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) […]
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
عضو هیئت علمی پژوهشگاه قرآن و حدیث: علاوه بر فقه الاحکام، نیازمند فقه الاخلاق هستیم
شفقنا-عضو هیئت علمی پژوهشگاه قرآن و حدیث گفت: گره برخی از مسائل اخلاقی با اصول فقه موجود باز نمی شود و به نظر می رسد در کنار اصول فقه الاحکام، نیازمند اصول فقه الاخلاق هستیم. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام والمسلمین عالم زاده نوری شامگاه دوشنبه در سلسله جلسات نکوداشت هفته پژوهش که در مدرسه فیضیه برگزار […]
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اصول فقه / موسیقی ایرانی / حوزه هنری
نشست گفتگو میان فقه و موسیقی برگزار می شود
نشست گفتگو میان فقه و موسیقی در پژوهشکده‌ فرهنگ و هنر اسلامی برگزار می شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴
 مظفری: پژوهش در باب تخطئه و تصویب به حل معارضات حقوق بشری منجر می شود
شفقنا- یک فعال حقوق بشر گفت: علما می توانند با ورود به بحث تخطئه و تصویب این بحث را گسترش دهند، چرا که فتح باب این دو موضوع نقش مهمی در حل معارضات حقوق بشری می تواند داشته باشد. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام والمسلمین مظفری عصر امروز در یکی از سلسله نشست های تخصصی اصول فقه […]
۱۳۹۸/۰۹/۲۴
علی اکبریان: نباید مسائل حقوق بشری را به نظرات شاذ برخی از علما گره زد
شفقنا- استاد حوزه علمیه قم گفت: نمی توان مسائل پیچیده حقوق بشری را به نظرات شاذ در بین معدود علما گره زد، از نظر حل حقوق بشر جای پای محکمی در این بحث تخطئه و تصویب صرف ندارد. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام والمسلمین علی اکبریان عصر امروز در یکی از سلسله نشست های تخصصی اصول فقه […]
۱۳۹۸/۰۹/۲۱
نرم افزار مجموعه آثار حضرت آیت الله سید موسی شبیری زنجانی تولید شد
شفقنا- نرم افزار مجموعه آثار حضرت آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی  توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) تولید شد. این نرم افزار شامل متن ۱۸ عنوان از آثار این مرجع عالی قدر به زبان فارسی و عربی در موضوعات اصول فقه، فقه جعفری، رجال و درایه است. محققان حوزه و دانشگاه با استفاده از این نرم افزار […]
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / موسیقی ایرانی / مقام معظم رهبری / امام خمینی(ره) / اصول فقه
دچار فقر سندی در مورد موسیقی هستیم
نویسنده کتاب «موسیقی، فقه، انقلاب اسلامی، تهدید یافرصت» گفت: در رویکرد رهبر انقلاب نگاه ایجابی به موسیقی وجود دارد ولی این نگاه مورد ملاحظه قرار نگرفته وما دچار فقر سندی درباره موسیقی هستیم.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷
علیدوست: اصول فقه نیاز به تنقیح و تغییرهای ساختاری دارد/ ثلث رساله شیخ اعظم قابل حذف است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که به نظر بخش های ویژه ای از گستره شیعه باید در اصول فقه بیاید، گفت: اصول فقه نیاز به تنقیح، تهذیب در مباحث، تکمیل و اضافه کردن مسائل و در نهایت نیز نیاز به تغییرهای ساختاری دارد. به گزارش شفقنا، ابوالقاسم علیدوست در کارگاه توانمندسازی و دانش افزایی اساتید فقه […]
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / استانی-سیاسی / پژوهشگاه قوه قضاییه
تعریف قوانین بر مبنای اصول فقهی و بومی از ماموریت‌های اداره قوانین پژوهشگاه قوه قضاییه است
رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با تشریح فعالیت‌های اداره قوانین، تعریف قوانین بر مبنای اصول فقهی، اسلامی و بومی را از ماموریت‌های این اداره دانست.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
رئیس انجمن اصول فقه حوزه: انقلاب ایران یک فرانظام است
شفقنا- رئیس انجمن اصول فقه حوزه گفت:با توجه به روح بیانیه گام دوم می توان گفت که ما انقلابی فرا نظام داریم و نظام جمهوری اسلامی وسیله ای برای اجرا شدن اهداف بلند انقلاب است. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق محمدی در نشست علمی تخصصی بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: رسالت اصلی حوزه […]
۱۳۹۸/۰۹/۰۷
مقیمی: برای دستیابی به فقه حکومتی باید از روش های مرسوم اصول فقه فاصله گرفت
شفقنا- استاد حوزه علمیه قم گفت: باید نسبت تعارضات موجود در احکام در اصول فقه مورد بحث قرار گیرد، نمی شود روش های اصول فقه مرسوم باشد و بخواهیم به اجتهاد در فقه حکومتی دست پیدا کنیم. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام والمسلمین مقیمی شامگاه چهارشنبه در میزگرد تخصصی همایش ملی فلسفه فقه نظام که در پژوهشگاه […]
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / موسسه خانه کتاب ایران / بانک / بانکداری بدون ربا / وزارت آموزش و پرورش / انقلاب فرهنگی
واکاوی مدیریت بنگاه‌های نشر و چالش‌های امروز کتاب کودک و نوجوان
تهران- ایرنا- «مدیریت بنگاه‌های نشر با رویکرد آینده‌پژوهی»، «امکان سنجی اصول فقه حکومتی»، «طراحی مدل مطلوب نمونه بانک اسلامی» و «بحران و برون‌رفت؛ چالش‌های امروز کتاب کودک و نوجوان» از مهمترین نشست‌هایی بود که هفته گذشته در کشور برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۲
گزارش شفقنا از بزرگداشت سالگرد درگذشت علامه طباطبایی/ بازنگری در مبانی اصول فقه تا ضرورت احاطه به روایات در تفسیر قرآن
شفقنا- مراسم بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد علامه طباطبایی با رویکرد بزرگداشت اصول فقه در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد و علاوه بر حضرت آیت الله سبحانی که به نکاتی پیرامون اصول فقه پرداختند، مسئولان حوزوی انجمن اصول فقه سخنرانی کردند. نظر به اهمیت مطالب مطروحه در این مراسم در باب علم اصول، گزارشی از این مراسم تقدیم مخاطبان می […]
۱۳۹۸/۰۹/۰۲
تاکید حضرت آیت الله سبحانی بر بازنگری در مبانی اصول فقه و تعیین روزی به نام اصول فقه در تقویم
شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی گفتند: باید در مبانى اصول فقه تجدید نظر شود، از زمان صاحب فصول، مسائل فلسفى، پایه بخشى از مسائل اصول فقه شده است، در حالى که مسائل فلسفى مربوط به علوم حقیقى و تکوینى است و اصول فقه، یک علم اعتبارى و قانونى است. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، مراسم بزرگداشت سى و […]
۱۳۹۸/۰۸/۳۰
حجت الاسلام والمسلمین محمدی: بهره گیری از علم اصول نباید در علوم سنتی منحصر بماند
شفقنا – مسئول انجمن اصول فقه حوزه علمیه قم گفت: تدوین اصول فقه برای علم سنتی بود، اما ظرفیت آن فراتر از این مقدار بوده و بنده معتقدم علم اصول قوت تشیع را در میان اهل سنت نشان می دهد و باید از این علم فراتر از علوم سنتی بهره گرفته شود. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام […]
۱۳۹۸/۰۸/۳۰
آیت الله سبحانی: روز وفات آخوند خراسانی یا شیخ انصاری به نام اصول فقه در تقویم کشور نامگذاری شود
آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت:لازم است یک روز را به نام اصول فقه درتقویم کشور نامگذاری شود و حوزه علمیه مقدمات آن را فراهم کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن: فرهنگنامه های تخصصی قرآن در حال تدوین است/ دانشنامه اصول فقه منتشر می شود
شفقنا- رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از تدوین فرهنگنامه های تخصصی همچون مطالعات زیست محیطی، مطالعات بهداشت و درمان، مطالعات علوم اجتماعی و مطالعات علوم سیاسی خبر داد. حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم در گفت وگو با خبرنگار شفقنا با اشاره به قدمت ۳۲ ساله پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ […]
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / امام موسی صدر / موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر / اصول فقه
آرای فقهی امام موسی صدر در کتاب «فقه زندگی» منتشر شد
مجموعه آرای فقهی امام موسی صدر در کتاب «فقه زندگی» به کوشش حجت‌الاسلام مهدی پورحسین منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / حوزه علمیه / سال تحصیلی جدید / قم / موسسه مرکز فقهی ائمه اطهار (ع ) قم
تخریب علم اصول فقه تاسف‌بار است
قم-ایرنا- رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: تخریب بی سابقه علم اصول فقه درسالهای گذشته تاسف‌بار است، تفسیر قرآن کریم بدون فهم صحیح از علم اصول قابل تفسیر و بیان نیست.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / محمد مسجد جامعی / عاشورا / محرم / امام حسین (ع) / اسلام
حماسه شکوهمند عاشورا؛ چگونه نگاه کنیم؟
۱- بحثی است در اصول فقه تحت عنوان اعتبار و حجیّت «فعل» معصوم که این خود بخشی است از بحث مفصل‌تر دیگری تحت عنوان اعتبار و حجیّت «قول و فعل و تقریر» معصوم. سخن در این است که قول و گفتار معصوم در آنجا که در پی بیان احکام و دستورات شرعی است معتبر است، البته با توجه به رعایت قواعد و ملاک‌هایی که در مبحث «الفاظ» اصول فقه از آن صحبت می‌شود و نیز مباحث مختلف در مبحث «تعارض ادله» و اینکه آن گفتار در شرائط تقیه‌ای بیان شده و یا در شرائط عادی، و اینکه در این موارد چگونه می‌توان نظر معصوم را دریافت.
۱۳۹۸/۰۶/۰۷
سید حسن خمینی: امام به اندازه ای که به استکبار حمله کرد، به تحجر هم حمله کرده است، ولی تلویزیون را که باز می کنید فقط مورد اول را می شنوید
آیت الله سید حسن خمینی گفت: پیدایش «خطابات قانونیه» امام تغییر یک گفتمان بزرگ درون فقهی است؛ که تا امروز هم مغفول مانده است. تبدیل رابطه حکومت با مردم از «مولا و عبد» به «قانون و شهروند»، تغییر گفتمان است. اگر دین وارد عرصه حکومت شده که وجه ممیزه ما است، پشتوانه ای تحت عنوان خطابات قانونیه دارد که امام در مباحث اصول فقه مطرح می کنند. در چارچوب این مباحث امام، رابطه دین و مردم، از موالی و عبید باید به رابطه شهروند و قانونگذار تغییر کند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶
آیا نگاه دقیق فلسفی در اصول فقه در تنافی با عرفیت ذاتی فقه نیست؟
شفقنا – اجتهاد نوشت: کاری که در حوزه فلسفه زبان صورت گرفت، خاستگاه آن در علم اصول بود و بعداً وارد فلسفه شد. ما در فلسفه و در تفکر فلسفی، یک بحثی غیر از شناخت و معرفت داریم به نام ارزش و ملاک و معیار و منابع شناخت. در فلسفه در گذشته به‌عنوان اینکه موضوع آن وجود بماهو وجود بود، […]
۱۳۹۸/۰۴/۰۶ / سید مهدی طباطبایی / مدیریت منابع آب / اصول فقه / صرفه جویی آب
محدودیت منابع آب از نظر قرآن/آب مهم‌ترین مسأله در فقه اسلام است
اسلام مصرف آب را کنترل کرده است. اسلام بر این مسئله دقت نظر داشته که اگر برای گرفتن وضو، آب زیادی مصرف شود، به پای هر فرد نوشته می‌شود، چرا که ملائکه‌ای را مخصوص این کار قرار داده‌اند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۳
کلاس های فقه و اخلاق آیت الله جوادی آملی در دماوند دایر می شود
تهران- ایرنا- آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی از مراجع عظام تقلید روز پنجشنبه با استقبال گرم مردم و مسئولان وارد دماوند شد و کلاس های اصول فقه و اخلاق ایشان نیز تا پایان تابستان در این شهرستان دایر خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵ / ستاد استهلال / ماه رمضان / اعلام ماه مبارک رمضان
شاید فردا آغاز ماه رمضان نباشد
عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به فتاوا و اصول فقهی روشن، تا برای فرد مسلم نباشد اول ماه مبارک رمضان است نمی تواند به نیت ماه مبارک رمضان روزه بگیرد اما می تواند به نیت ماه شعبان روزه داری کند و اگر معلوم شد ماه رمضان است فضایل مبارک ماه رمضان را سهوا هم از دست نداده است.
۱۳۹۸/۰۱/۰۸
دانش اصول فقه/ در مکتب اصولی نجف
شفقنا – اجتهاد نوشت: دانش اصول فقه یکی از علوم پویا و گسترده اسلامی است که نقش بی بدیلی در مقام فهم و استنباط احکام شریعت دارد. مطالعه آثار مختلف اصولی برای خوانندگان تسلط وپختگی فکری به بار می‌آورد و به اشکالات احتمالی فکری آنان در حوزه این دانش پاسخ می‌دهد. موسوعه پانزده جلدی “المباحث الاصولیّه” حاصل تلاش علمی اصولی […]
۱۳۹۷/۱۲/۲۶
مشکل اصول فقه/ عدم کارایی و بی ثمره بودن علم اصول
شفقنا – سایت اجتهاد نوشت: مدتی است ریاست انجمن اصول فقه عزم خود را جزم کرده تا روزی را به نام این علم در تقویم به ثبت برساند. اخیرا هم در این راستا دیداری با یکی از مراجع تقلید داشت تا موافقت ایشان را با خود همراه کند و به نظر می‌رسد این دیدارها ادامه خواهد یافت. در این دیدار حجه […]
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
ثابت و متغیّر و موضع گیری دین و شریعت نسبت به آن
شفقنا – سایت اجتهاد نوشت: یکی از موضوعاتی که طی چند سال گذشته همواره مورد توجه قرار داشته و هر کسی از منظر خود سعی در پرداختن و پاسخگویی به آن را داشته است و با این حال نتوانسته جای خود را در اصول فقه و دروس خارج باز کند، مبحث «ثابت و متغیّر» و موضع گیری دین و شریعت […]
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •