پنجشنبه, ۲۱ فروردین, ۱۳۹۹ / 9 April, 2020
انتشارات علمی و فرهنگی
برگزاری جشنواره «کرونااُمید» ویژه کودکان ونوجوانان
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / سازمان تامین اجتماعی / ویروس کرونا / بهداشت و سلامت / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
برگزاری جشنواره «کرونااُمید» ویژه کودکان ونوجوانان
تهران - ایرنا - جشنواره «کروناامید» به همت موسسه فرهنگی و هنری آهنگ آتیه و شرکت انتشارات علمی و فرهنگی و موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی با هدف ارائه محتوای فرهنگی و آموزشی جهت سرگرمی و افزایش شادی و نشاط کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
فلسفه رادیکال؟
نشست نقد و بررسی کتاب «مبانی فلسفه رادیکال» امروز شنبه 3 اسفند ماه برگزار می‌شود. این نشست به همت آکادمی فلسفه هنر مارزوک با حضور حسام سلامت پژوهشگر علوم اجتماعی، فواد حبیبی مترجم و محمدمهدی اردبیلی پژوهشگر حوزه فلسفه برگزار می‌شود. در خبر برگزاری این نشست آمده است: «کتاب «مبانی فلسفه رادیکال» کتابی نوشته چاد کائوزر، با ترجمه مشترک فواد حبیبی و امین کرمی است که در 332 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و به قیمت 25 هزار تومان توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است. چاد کائوزر در کتاب «مبانی فلسفه رادیکال» فلسفه انتقادی را صرفا با الحاق پسوند «رادیکال» متمایز نمی‌سازد. برای او فلسفه قسمی تغییر نظری در امر رادیکال است و چیزی که تغییری …
نشست نقد کتاب «بومی سازی رئالیسم جادویی در ایران» برگزار می‌شود
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / انتشارات علمی و فرهنگی / نقد کتاب / جایزه کتاب سال
نشست نقد کتاب «بومی سازی رئالیسم جادویی در ایران» برگزار می‌شود
نشست نقد و بررسی کتاب «بومی سازی رئالیسم جادویی در ایران» اثر برگزیدۀ سی و هفتمین دورۀ کتاب سال در انتشارات علمی و فرهنگی برگزار می‌شود. 
نگاهی به زندگی و آثار والت ویتمن با برگ‌های علف
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
نگاهی به زندگی و آثار والت ویتمن با برگ‌های علف
یکی از پروژه‌های اصلی و راهبردی انتشارات علمی و فرهنگی ترجمه مجموعه‌هایی است که ناشران بزرگ دنیا منتشر کرده‌اند. از مجموعه‌هایی که تاکنون پنج جلد آن منتشر شده، مقدمه کیمبریج بر نام‌آوران ادبیات و اندیشه است.
آشنایی با آثار و اندیشه‌های ادگار آلن پو
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
آشنایی با آثار و اندیشه‌های ادگار آلن پو
کتاب «مقدمه کیمبریج بر ادگار آلن پو» نوشته بنجامین فرانکلین فیشر با ترجمه قاسم مومنی از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر و روانه بازار شد.
چاپ نوزدهم قابوسنامه به تصحیح مرحوم یوسفی در بازار
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / انتشارات علمی و فرهنگی
چاپ نوزدهم قابوسنامه به تصحیح مرحوم یوسفی در بازار
تهران- ایرنا- چاپ نوزدهم «قابوسنامه» نوشته ع‍ن‍ص‍رال‍م‍ع‍ال‍ی از گنجینه‌های نثر فارسی قرن پنجم به تصحیح «دکتر غلامحسین یوسفی»، استاد شهیر زبان و ادبیات فارسی به بازار آمد.
«من عاشقم» مایاکوفسکی رنگ انتشار به خود دید
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / ولادیمیر مایاکوفسکی / انتشارات علمی و فرهنگی / بازار نشر / تازه های نشر / روسیه
«من عاشقم» مایاکوفسکی رنگ انتشار به خود دید
مجموعه گزیده‌ای از بهترین اشعار ولادیمیر مایاکوفسکی با عنوان «من عاشقم» توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد.
کتاب «تأثیر فرهنگی معماری ایران در چین» منتشر شد
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / افغانستان / سین کیانگ / چین
کتاب «تأثیر فرهنگی معماری ایران در چین» منتشر شد
کتاب «تأثیر فرهنگی معماری ایران در چین؛ نمونه‌هایی از هنر معماری اویغوری» نوشته جوری قدیر و خالق داوود با ترجمه نادره بدیعی از سوی انتشارات علمی فرهنگی منتشر شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
انتصابات عجیب در بزرگ‌ترین بنگاه نشر دولتی کشور
یک‌هفته پس از انتصاب مدیرعامل جدید موسسه انتشارات علمی فرهنگی، تغییرات و انتصابات عجیب دیگری در این بنگاه بزرگ نشر در حال رخ‌دادن است.به گزارش مهر، یک هفته پس از معارفه بی‌سروصدای مدیرعامل موسسه انتشارات علمی و فرهنگی به‌عنوان بزرگ‏ترین بنگاه نشر دولتی ایران، خبرهای منتشر شده از این موسسه حاکی از آن است که مدیرعامل تازه منصوب شده که حضورش در این مسند پرحاشیه بوده، این روزها در حال انتصاب مدیران پرحاشیه دیگری در این ‌موسسه است.بر این‌اساس، نادره رضایی طی روزهای اخیر، مرتضی ظفرزاده را به‌عنوان مشاور اجرایی خود انتخاب کرده است. وی پسر علی ظفرزاده مشاور مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی است که در رساندن رضایی به این مسند نقش قابل توجهی داشته است. در اتفاقات دیگر این موسسه و با توجه به خروج هیئت مدیره …
درآمدی برای رمزگشایی از زبان دیریاب دریدا
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / فلسفه / انتشارات علمی و فرهنگی
درآمدی برای رمزگشایی از زبان دیریاب دریدا
تهران- ایرنا- «درآمدی بر آثار ژاک دریدا» نوشته سوزانه لوده‌من، اثر تحقیقی بر اندیشه‌های دریدا با بیانی واضح است که ترجمه و به تازگی وارد بازار نشر شده است.
«تاریخ مردم شناسی و فرهنگ مردم در عصر پهلوی» نقد و بررسی می‌شود
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / مردم شناسی / میراث فرهنگی / پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
«تاریخ مردم شناسی و فرهنگ مردم در عصر پهلوی» نقد و بررسی می‌شود
نشست نقد و بررسی کتاب «تاریخ مردم شناسی و فرهنگ مردم در عصر پهلوی» تألیف حمیدرضا دالوند عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی از انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی مورد بحث قرار می گیرد.
انتصاب عجیب در قدیمی‌ترین مؤسسه انتشاراتی کشور/ مدیر جدید علمی و فرهنگی از امضاکنندگان نامه به اوباما انتخاب شد
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
انتصاب عجیب در قدیمی‌ترین مؤسسه انتشاراتی کشور/ مدیر جدید علمی و فرهنگی از امضاکنندگان نامه به اوباما انتخاب شد
دیروز در سکوت کامل خبری مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی تغییر کرد. نام مدیر جدید میان اسامی امضاکنندگان نامه به رئیس‌جمهور سابق آمریکا دیده می‌شود.
یک انتصاب مشکوک در یک موسسه فرهنگی
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / نادره رضایی / موسسه فرهنگی و هنری / اوباما
یک انتصاب مشکوک در یک موسسه فرهنگی
دیروز در نبود اهالی رسانه، مدیرعامل انتشارات علمی فرهنگی با 38 سال قدمت، تغییر کرد و مسعود کوثری، جای خود را به نادره رضایی داد؛ زنی که در شمار امضاکنندگان نامه فعالان سیاسی به باراک اوباما قرار دارد.
امضاکننده نامه به اوباما مدیر مؤسسه فرهنگی با ۲۰ میلیارد تومان بودجه شد
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
امضاکننده نامه به اوباما مدیر مؤسسه فرهنگی با ۲۰ میلیارد تومان بودجه شد
دیروز در نبود اهالی رسانه، مدیرعامل انتشارات علمی فرهنگی با 38 سال قدمت، تغییر کرد و مسعود کوثری، جای خود را به نادره رضایی داد؛ زنی که در شمار امضاکنندگان نامه فعالان سیاسی به باراک اوباما بود؛ نامه‌ای که می‌گفت: «مردم ایران خود را قربانی تنش‌ها میان دو دولت ایران و آمریکا می‌دانند.»
یک انتصاب پرحاشیه در انتشارات علمی و فرهنگی/خداحافظی کوثری
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / انتشارات علمی و فرهنگی / مسعود کوثری / سازمان تامین اجتماعی
یک انتصاب پرحاشیه در انتشارات علمی و فرهنگی/خداحافظی کوثری
با انتصاب یک شخصیت پرحاشیه به سمت مدیرعاملی انتشارات علمی و فرهنگی مسعود کوثری از این موسسه خداحافظی کرد.
درویش خان راوی یک رمان شد/عاشقانه‌ای درباره موسیقی
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / انتشارات علمی و فرهنگی / موسیقی ایرانی / ادبیات
درویش خان راوی یک رمان شد/عاشقانه‌ای درباره موسیقی
رمان «درویش‌خان» که اثری عاشقانه درباره موسیقی به شمار می‌رود به قلم حسن هدایت منتشر شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
انتشار یادنامه دکتر مهدی حمیدی شیرازی
به زودی یادنامه دکتر مهدی حمیدی شیرازی، شاعر، ادیب و پژوهشگر معاصر، توسط انتشارات نوید منتشر خواهد شد.به گزارش ایسنا، یادنامه استاد مهدی حمیدی شیرازی، از اساتید نامدار ادبیات معاصر و شاعر و ادیب شیرازی، تدوین شده است و به زودی به همت انتشارات نوید و قطب علمی پژوهش‌‎های فرهنگی و ادبی فارس منتشر می‌شود. در یادنامه تدوین شده، مقالاتی از دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، دکتر مظاهر مصفا، دکتر محمدجعفر یاحقی، دکتر مصطفی محقق داماد، دکتر منصور رستگار فسایی، علی عبداللهی، دکتر مهدی فیروزیان، کاوه بهبهانی، دکتر فرزانه معینی،دکتر محمد مرادی و چند صاحب نظر دیگر گردآوری شده است.نام دکتر مهدی حمیدی شیرازی در صدر اسامی بزرگانی همچون دکتر لطفعلی صورتگر، دکتر افراسیابی، دکتر مژده، دکتر موید شیرازی، دکتر رستگار فسایی، …
انتشار اثر ترجمه زندگی‌نامه ملاله یوسف‌زی برنده جایزه صلح نوبل
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / تروریسم / جایزه صلح نوبل / انتشارات علمی و فرهنگی / گروه طالبان / کتاب
انتشار اثر ترجمه زندگی‌نامه ملاله یوسف‌زی برنده جایزه صلح نوبل
تهران - ایرنا - ترجمه کتاب زندگی‌نامه و شرح خاطرات ملاله یوسف‌زی برنده جایزه صلح نوبل و از چهره‌های فعال در حوزه توسعه تحصیل و دانش در پاکستان که سال ۲۰۱۲ توسط گروه طالبان هدف گلوله قرار گرفت با عنوان «من گل گندم هستم» منتشر شد و به پیشخوان کتابفروشی‌ها راه یافت.
«روایت و ذهن نویسا» چاپ شد
۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / انتشارات علمی و فرهنگی / ادبیات / روایت شناسی
«روایت و ذهن نویسا» چاپ شد
کتاب «روایت و ذهن نویسا» نوشته کورش علیانی توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر و راهی بازار نشر شد.
تازه‌های نشر؛ فلسفه سیاسی از غرب تا شرق
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / چین / فلسفه / معرفی کتاب / بازار کتاب
تازه‌های نشر؛ فلسفه سیاسی از غرب تا شرق
ایرنا نوشت: «شهریار منجی؛ معنای شاهکار ماکیاولی» و «تفکر چین باستان و قدرت چین مدرن» دو اثر با موضوع فلسفه سیاسی از دنیای شرق و غرب است که به همت انتشارات علمی و فرهنگی روانه بازار کتاب شده است.
«رویای کوچه وحشت» در کتابفروشی‌ها
۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / معرفی کتاب / بازار کتاب / کتاب
«رویای کوچه وحشت» در کتابفروشی‌ها
ایرنا نوشت: داستان بلند «رویای کوچه وحشت»، نوشته «مهین منتظری رودبارکی» و برای گروه سنی نوجوان توسط انتشارات علمی و فرهنگی و در ۳۱۶ صفحه روانه کتابفروشی‌ها شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
جشنواره نشان دهخدا دوسالانه شد
مهر: مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی اعلام کرد جشنواره نشان دهخدا (انتخاب کتاب سال اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های سراسر کشور در حوزه علوم انسانی) از این به بعد دوسالانه برگزار می‌شود. مسعود کوثری مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی طی گفتگویی اظهار داشت این جشنواره امسال مراحل نهایی خود را به انجام رسانده و برگزیدگان خود را نیز شناخته است. اما به منظور همراهی اهالی فرهنگ با شرایط اقتصادی جامعه، صرفه‌جویی در هزینه‌های ادارات دولتی و نیمه دولتی و همچنین رسیدگی بیشتر به وضعیت معیشتی کارکنان، جشنواره نشان دهخدا امسال برگزار نشده و به سال آینده موکول می‌شود. خاطرنشان می‌شود جشنواره نشان دهخدا از سال ۱۳۹۴ برگزار شده و امسال به پنجمین دوره خود رسیده است. این جشنواره به میزبانی انتشارات علمی و فرهنگی و با مشارکت …
کتاب زندگینامه و خدمات علمی‌وفرهنگی طاهره صفارزاده  منتشر شد
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / طاهره صفارزاده / تازه های نشر / معرفی کتاب
کتاب زندگینامه و خدمات علمی‌وفرهنگی طاهره صفارزاده منتشر شد
کتاب زندگینامه و خدمات علمی و فرهنگی مرحومه طاهره صفارزاده با تدوین و تنظیم نادره جلالی از سوی انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹
انتشار «الهی‌نامه» عطار به زبان ژاپنی
«الهی‌نامه» عطار به زبان ژاپنی ترجمه و منتشر شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط‏عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ترجمه این مجموعه توسط آیانو ساساکی، ایران‌شناس و رئیس بخش فارسی دانشگاه مطالعات خارجی توکیو انجام شده و در قالب هشتصد‏و‏نود‏و‏ششمین مجموعه «تویو بونکو» (کتابخانه شرقی) از مشهورترین مجموعه کتاب‌ها در ژاپن با حمایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن به چاپ رسیده است.«الهی‌نامه» عطار به زبان ژاپنی توسط انتشارات «هیبونشا» از مهم‏ترین مجموعه‌های انتشاراتی ژاپن در زمینه‌های علمی و فرهنگی در ۲۰۰۰ نسخه منتشر شده و در حال حاضر در بازار کتاب این کشور در حال عرضه است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹
بیش از ۶۰ اثر در مرحله داوری نهایی جشنواره دهخدا
ایرنا: ۶۱ عنوان کتاب از ۲۹ ناشر به مرحله داوری نهایی پنجمین دوره جشنواره نشان دهخدا (انتخاب کتاب سال اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در حوزه علوم انسانی) رسید. پنجمین دوره جشنواره نشان دهخدا (انتخاب کتاب سال اعضای هیات علمی دانشگاه‌های سراسر کشور در حوزه علوم انسانی) به میزبانی انتشارات علمی و فرهنگی و با مشارکت وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تامین اجتماعی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، خانه کتاب و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار می‌شود. داوران جشنواره فرایند داوری نهایی آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره را آغاز کرده اند.۶۳۰ عنوان کتاب از ۷۰ ناشر دانشگاهی و پژوهشی، همچنین صاحبان آثار برای این دبیرخانه ارسال …
آیین تجلیل و گرامیداشت زنده‌یاد سیدعبدالغفار طهوری برگزار می‌شود
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / انتشارات طهوری / کتابفروشی / مراسم بزرگداشت
آیین تجلیل و گرامیداشت زنده‌یاد سیدعبدالغفار طهوری برگزار می‌شود
چهل ونهمین آیین بزرگداشت از مفاخر و شخصیت‌های علمی و فرهنگی آذربایجان به تجلیل از شادوران سیدعبدالغفار طهوری، بنیانگذار انتشارات طهوری اختصاص دارد.
«جامعه نمایش» گی دبور دوباره ترجمه شد/ناشر قبلی هم بازنشر کرد
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / انتشارات علمی و فرهنگی / نشر آگه / بازار نشر
«جامعه نمایش» گی دبور دوباره ترجمه شد/ناشر قبلی هم بازنشر کرد
ترجمه گودرز میرانی از «جامعه نمایش» گی دبور توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد. نشر آگه نیز ترجمه بهروز صفدری از این کتاب را بازنشر کرد.
انتشارات علمی و فرهنگی برترین ناشر جشنواره ادبی قلم زرین
۱۳۹۸/۰۴/۱۶
انتشارات علمی و فرهنگی برترین ناشر جشنواره ادبی قلم زرین
ایلنا: با اعلام برگزیدگان و شایستگان تقدیر در هفدهمین دوره جایزه قلم زرین، انتشارات علمی و فرهنگی به عنوان یکی از ناشران برتر این دوره از جشنواره معرفی شد.
ترجمه نبیلی از «لبه تیغ» موام را سه ناشر همزمان بازنشر می‌کنند!
۱۳۹۸/۰۴/۰۹ / سامرست موآم / انتشارات امیرکبیر / بازار نشر / انتشارات علمی و فرهنگی
ترجمه نبیلی از «لبه تیغ» موام را سه ناشر همزمان بازنشر می‌کنند!
ترجمه مهرداد نبیلی از رمان «لبه تیغ» اثر ویلیام سامرست موام را سه ناشر امیرکبیر، فرزان روز و علمی و فرهنگی به صورت همزمان بازنشر می‌کنند.
بازدید نائب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی از غرفه انتشارات علمی و فرهنگی در نمایشگاه کتاب تهران
۱۳۹۸/۰۲/۱۴
بازدید نائب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی از غرفه انتشارات علمی و فرهنگی در نمایشگاه کتاب تهران
ایلنا: عضو و نائب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی از غرفه انتشارات علمی و فرهنگی از شرکت‌های تابعه این سازمان در نمایشگاه کتاب تهران بازدید کرد.
گزارش  بازدید مقام معظم رهبری از غرفه انتشارات علمی و فرهنگی/«گرگ بیابان» هرمان هسه مورد توجه ویژه قرار گرفت
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
گزارش بازدید مقام معظم رهبری از غرفه انتشارات علمی و فرهنگی/«گرگ بیابان» هرمان هسه مورد توجه ویژه قرار گرفت
ایلنا: رهبر معظم انقلاب در بازدید از نمایشگاه کتاب تهران از غرفه انتشارات علمی و فرهنگی وابسته به سازمان تامین اجتماعی بازدید کردند.
کامران پارسی‌نژاد با «ادبیات داستانی در ایران» به نمایشگاه می‌آید
۱۳۹۷/۱۲/۲۶
کامران پارسی‌نژاد با «ادبیات داستانی در ایران» به نمایشگاه می‌آید
کامران پارسی نژاد از آماده انتشار شدن کتابش با عنوان «ادبیات داستانی در ایران» از سوی انتشارات علمی و فرهنگی خبر داد.
امروز می‌توانیم مرجع علمی در دنیا شویم/مدیریت جهادی، عینا مدیریت علمی است
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
امروز می‌توانیم مرجع علمی در دنیا شویم/مدیریت جهادی، عینا مدیریت علمی است
دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه می‌توانیم مرجع علمی در دنیا شویم و داریم به آن سمت حرکت می‌کنیم، گفت: امروز بیش از دو درصد تولید انتشارات برتر جهانی برای ایران است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •