شنبه, ۲۹ شهریور, ۱۳۹۹ / 19 September, 2020
باستان‌شناسان
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
پراکندگی جغرافیایی تولیدکنندگان طلا
طلا از اولین عناصری است که انسان‌ها به‌عنوان فلز شناختند. قدیمی‌ترین یافته باستان‌شناسی مرتبط به مصریان 6‌هزار سال پیش از میلاد مسیح است. یافته‌های باستان‌شناسان نشان می‌دهد که اشیای زینتی ساخته‌شده از طلا مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد در ایران یافت شده است. در ایران و در دوره قاجار اقداماتی برای بهره‌برداری از معادن طلای موته انجام شد. پس از مشروطیت امتیاز معدن طلای آستانه اراک به اشخاص واگذار شد ولی نتیجه‌ای از آن به‌دست نیامد و با این شرایط شرکت کل معادن ایران از اواسط دهه 1330 مطالعات اکتشافی بر روی معادن طلای موته انجام داده و پس از پیروزی انقلاب اکتشاف مجددی در دو نوبت در کانسار طلای موته توسط شرکت مذکور صورت گرفته است. به‌جز موته بیش از هزاران محدوده و نشانه معدنی طلا در ایران وجود دارد.
کشف ۱۳ تابوت مهر و موم ۲۵۰۰ساله در مصر
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
کشف ۱۳ تابوت مهر و موم ۲۵۰۰ساله در مصر
باستان‌شناسان مصری از کشف یک گورستان ۲۵۰۰ ساله خبر دادند که شامل ۱۳ تابوت باستانی می‌شود.
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
شمشیری عجیب، پس از سال‌ها از دل زمین بیرون زد!
گنجینه‌های عصر برنز به‌تازگی در اسکاتلند کشف شده‌اند. اسکاتلند از بسیاری از جهات شهرت دارد، مانند نواختن نی‌انبان، پودینگی که با دل و جگر درست می‌شود و برخی نوشیدنی‌های مخصوص. اما تابه‌حال اشیاء آنتیک 3000 ساله در این کشور دیده نشده بود. به گزارش خبرآنلاین، مردی 44 ساله بنام ماریوز استپین با یک دستگاه فلزیاب به دنبال برخی سکه‌های قدیمی یا شاید هم جواهرات قرن بیستم بود که در کمال تعجب با لرزش دستگاه خود متوجه چیزی شد که خیلی هم در عمق زمین قرار نداشت. وقتی استپین شروع به کندن کرد، به گنجینه‌ای قدیمی برخورد که متعلق به عصر برنز بود. او به جای آنکه گنجینه را برای خود حفظ کند، با اداره حفظ آثار باستانی اسکاتلند تماس گرفت. به گفته امیلی فریمن، رئیس بخش باستان‌شناسی در مصاحبه‌ای عنوان کرد که این یافته …
انتقال بانوی اشکانی پیدا شده در پیاده‌رو به موزه/ باستان‌شناسان آماده پژوهش شدند
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / گورستان / کاوش / تدفین / اشکانیان / باستان شناس / مهرپرستی / تپه اشرف اصفهان / اسکلت بانوی اشکانی / هنرهای تزیینی اصفهان / موزه هنرهای تزیینی اصفهان
انتقال بانوی اشکانی پیدا شده در پیاده‌رو به موزه/ باستان‌شناسان آماده پژوهش شدند
ایلنا: به گفته سرپرست هیات کاوش تپه اشرف اصفهان به زودی شاهد انتقال اسکلت بانوی اشکانی از محل کاوش به موزه هنرهای تزیینی اصفهان خواهیم بود.
کشف ابزار باستانی عصر آهن
۱۳۹۹/۰۶/۰۹
کشف ابزار باستانی عصر آهن
باستان‌شناسان با کاوش در یک گورستان چندصدساله به مجموعه‌ای از ابزار و سلاح‌های باستانی لهستانی از جمله یک شمشیر نسبتا سالم دست یافتند.
معرفی یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های تاریخی جهان
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / سازه / اثر باستانی / باستان‌شناسی / عربستان
معرفی یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های تاریخی جهان
باستان‌شناسان معتقدند صدها سازه‌ سنگی که گاهی ابعادی بزرگتر از زمین فوتبال آمریکایی دارند و در عربستان سعودی از جمله دامنه‌های یک آتش‌فشان یافت می‌شوند احتمالا از قدیمی‌ترین سازه‎‌های تاریخی جهان هستند.
قدیمی‌ترین تخت‌خواب جهان در غارهای آفریقا کشف شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
قدیمی‌ترین تخت‌خواب جهان در غارهای آفریقا کشف شد
باستان‌شناسان در کاوش‌های خود در غاری در آفریقای جنوبی تخت‌خواب‌هایی کشف کردند که متعلق به ۲۰۰ هزار سال قبل بوده و می‌توان گفت قدیمی‌ترین تخت‌خواب‌های کشف‌شده در تاریخ بشریت محسوب می‌شوند.
کشف یک معبد باستانی زیر یک خانه روستایی
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / معبد / باستان‌شناسی / مالت
کشف یک معبد باستانی زیر یک خانه روستایی
باستان‌شناسانی که مشغول انجام پروژه بازسازی یک مجموعه معبد مشهور واقع در جنوب شرقی «مالت» بودند به اکتشاف شگفت‌آوری دست یافتند.
کشف اسکلت‌های ۲۳ دختر جوان در هفت‌تپه/ عکس
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
کشف اسکلت‌های ۲۳ دختر جوان در هفت‌تپه/ عکس
به اعتقاد یغمایی؛ هرچند هر محوطه باستانی ویژگی‌های خاص خود را دارد اما شوش و خوزستان از خاص‌ترین محوطه‌های ایران هستند. در هفت تپه باستان‌شناسان با گوری که دربردارنده ۲۳ اسکلت دختران جوان است، درحالی‌که گردن‌هایشان بریده شده، مواجه شدند و تپه حصار دامغان نیز با فرهنگ زن‌سالاری باستان‌شناسان را شگفت‌زده کرد.
کشف اسکلت‌های ۲۳ دختر جوان با گردن‌های بریده در هفت‌تپه | شاید دختران جوان خود را تقدیم خدایان کرده باشند
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
کشف اسکلت‌های ۲۳ دختر جوان با گردن‌های بریده در هفت‌تپه | شاید دختران جوان خود را تقدیم خدایان کرده باشند
هرچند هر محوطه باستانی ویژگی‌های خاص خود را دارد اما شوش و خوزستان از خاص‌ترین محوطه‌های ایران هستند. در هفت تپه باستان‌شناسان با گوری که دربردارنده ۲۳ اسکلت دختران جوان است، درحالی‌که گردن‌هایشان بریده شده، مواجه شدند.
حشره‌کش انسان‌های 200هزار سال پیش
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
حشره‌کش انسان‌های 200هزار سال پیش
کیپ تاون: باستان‌شناسان باقیمانده خوابگاه‌های باستانی به قدمت 200هزار سال را کشف کردند. در این کشف، محققان به این نتیجه رسیدند که انسان‌های باستانی از شعور و عقل کافی برخوردار بودند تا از آتش استفاده کنند و محل خواب خود را از حشرات مضر پاک نگهدارند. به گزارش ساینس، باقیمانده جای خواب که از علف درست شده بود در غار «‌Border Cave»، در شمال شرق آفریقای جنوبی کشف شد. ویژگی این جای خواب در آن بود که آنها را عمدا روی‌لایه‌ای از خاکستر به‌عنوان حشره‌کش قرار می‌دادند.
کشف مجسمه‌های چندهزارساله در لهستان
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
کشف مجسمه‌های چندهزارساله در لهستان
باستان‌شناسانی که در یک محوطه ماقبل تاریخ واقع در لهستان مشغول کاوش بودند به دو مجسمه خوک کوچک ۳۵۰۰ساله دست یافتند.
کشف عقلانیت غیرعادی در انسان دوران باستان
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
کشف عقلانیت غیرعادی در انسان دوران باستان
باستان‌شناسان باقیمانده خوابگاه‌های باستانی به قدمت 200 هزار سال را کشف کردند.
مستند «شهر سوخته» به دنبال معرفی یافته‌های جدید است
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / سیستان و بلوچستان / موزه سینما / بهرام بیضایی / شهر سوخته زابل / بابک بهداد
مستند «شهر سوخته» به دنبال معرفی یافته‌های جدید است
تهران- ایرنا- کارگردان مستند «شهر سوخته»، گفت: کاوش‌هایی که در چندین دهه اخیر در «شهر سوخته» صورت گرفته بسیاری از یافته‌های باستان‌شناسان و تاریخ‌نویسان را دگرگون کرده است و این فیلم تلاش دارد تا بخشی از این یافته‌ها را به تصویر بکشد.
آبروی تاریخ اصفهان؛ معطلِ بودجه
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / استانی-فرهنگی و هنری / تپه اشرف / باستان‌شناسی / بودجه / تاریخ
آبروی تاریخ اصفهان؛ معطلِ بودجه
تازه‌ترین یافتۀ هیئت کاوش در تپه اشرف، اسکلت یک دختر ۱۳ ساله مربوط به دورۀ اشکانیان است که در کنار یافته‌های پیشین، ظنِ وجود یک گورستان اشکانی در این محدوده را به یقین نزدیک‌تر می‌کند؛ برای رسیدن به اطمینان کامل دربارۀ یافته‌های این محوطه، البته باستان‌شناسان باید بخشی از پارک و همچنین زیر خیابان مشتاق را کاوش کنند که این مهم تا امروز به دلیل آنچه «کمبود بودجه» عنوان می‌شود، میسر نشده است.
واقعیت‌های حیرت آور درباره افراد چپ دست
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / چپ دست / روز جهانی چپ دست ها / راست دست
واقعیت‌های حیرت آور درباره افراد چپ دست
مثل خیلی از آدم‌های امروزی، انسان‌های نخستین هم راست دست بودند، اما شواهدی وجود دارد که نشان میدهد انسان‌های نئاندرتال در ۵۰۰ هزار سال پیش چپ دست بودند. زنان و مردان غارنشین در آن زمان گوشت خام میخوردند و به دلیل سفت بودن گوشت از ابزاری برای بریدن آن استفاده می‌کردند؛ از یک تکه سنگ. باستان‌شناسان از روی جهت خراش‌هایی که در اثر ضربه سنگ روی دندان آن‌ها ایجاد شده بود، نتیجه گرفته اند که آن‌ها سنگ را در دست چپ خود می‌گرفتند.
جزییات کشف دومین اسکلت بانو و اسب اشکانی در تپه اشرف اصفهان/ تدفین‌های یافت شده از طبقه متوسط دوره اشکانیان هستند+عکس
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / باستان‌شناسان / کاوش / دوره اشکانی / دوره اشکانیان / تپه اشرف اصفهان / اسکلت بانوی اشکانی / اسکلت اسب
جزییات کشف دومین اسکلت بانو و اسب اشکانی در تپه اشرف اصفهان/ تدفین‌های یافت شده از طبقه متوسط دوره اشکانیان هستند+عکس
ایلنا: در ادامه کاوش‌های تپه اشرف اصفهان باستان‌شناسان به بقایایی از یک اسب و اسکلت یک بانوی دیگر دوره اشکانی دست یافتند. گفته می‌شود تدفین‌های یافت شده از طبقه…
نخستین ظروف آشامیدن ایرانی‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۲۳
نخستین ظروف آشامیدن ایرانی‌ها
پرنیان سلطانی سال‌های خیلی دور، زمانی که هنوز پارچ و لیوان به شکل امروزی‌اش مرسوم نبود، ایرانی‌ها برای خودشان ظرف‌های مخروطی‌شکلی می‌ساختند که از آن برای آشامیدن استفاده می‌کردند. ایرانیان باستان به این ظرف‌ها که از جنس‌های مختلف ازجمله سفال، فلز و... ساخته می‌شد و عمدتا شمایلی شبیه حیوانات مختلف داشت، «تَکوک» می‌گفتند. یکی از تکوک‌های ارزشمند به‌جامانده از دوران مادها، تکوک زرینی است که به شکل سر قوچ ساخته شده و این روزها در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شود. این تکوک که باستان‌شناسان زمان ساخت آن …
تپه‌های متمدن
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
تپه‌های متمدن
معراج قنبری  هر زمان که از سیل صحبت به میان می‌آید، برای ما یادآور تخریب و ویرانی و غم و اندوه است. شاید بتوان سیلی که حدود ۹۰ سال پیش در زمین‌های کشاورزی کاشان رخ داد را یکی از نمونه‌های پر برکت از انواع سیل دانست؛ سیلی که از یک منطقه تاریخی مهم پرده برداشت. پس از آن باستان‌شناسان و پژوهشگران به این منطقه رفتند تا اطلاعات بیشتری در مورد آن‌جا به ‌دست بیاورند و بعد از حفاری‌هایی که انجام دادند تعداد زیادی اشیای سفالی مربوط به روزگار کهن و تعدادی از ابزارهایی که در آن دوران بین مردم سیلک استفاده …
باستان‌شناسان رژه کاروان گنج‌یاب را محکوم کردند
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / تمدن / زندگی روزمره / فضای مجازی / قوه قضاییه / معماری
باستان‌شناسان رژه کاروان گنج‌یاب را محکوم کردند
جامعه باستان‌شناسان کشور اقدام رژه کاروان‌های حفاران غیرمجاز و گنج یاب را با انتشار بیانیه‌ای محکوم کرد. سال‌ها و ماه‌های اخیر، دوران سختی است
فصل سوم تهیه نقشه باستانشناسی دشت مرودشت
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / استانی-فرهنگی و هنری / یونسکو / حمید فدایی / روابط عمومی میراث فرهنگی فارس / پایگاه میراث جهانی تخت جمشید / گروه باستان‌شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید
فصل سوم تهیه نقشه باستانشناسی دشت مرودشت
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: سومین فصل بررسی و تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت با مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور توسط باستان‌شناسان داخلی آغاز شده است.
کشف یک کاخ باستانی مربوط به
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / آثار باستانی
کشف یک کاخ باستانی مربوط به "آزتکها" در مکزیک
هنگام بازسازی یک خانه در مکزیکوسیتی بقایای یک کاخ باستانی در این خانه پیدا شد که باستان‌شناسان را برای تحقیقات بیشتر به آنجا کشاند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
کشف عجیب گورستان 100 ساله!
در کلیرواترهایتز فلوریدا، شایعات دیرینه‌ای پخش شده بود مبنی بر اینکه گورستانی گمشده متعلق به سیاه پوستان آمریکا وجود دارد که در هنگام نقل ‌مکان کلیسای باپتیست سنت متیو در دهه 1950 به حال خود رها شده است. به‌گزارش خبرآنلاین، هنگامی‌که باستان‌شناسان از رادار زمین برای نفوذ رصد مکانی که قبلاً قبرستان کلیسا بود استفاده کردند، به آن‌ها ثابت شد که این شایعات درست بوده و اکنون این مکان به یک پارکینگ روباز تبدیل ‌شده که متعلق به کمپانی فرنک‌کروم است.
« سرن‌اباس» ماقبل تاریخی نیست
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
« سرن‌اباس» ماقبل تاریخی نیست
دورست: باستان‌شناسان می‌گویند خلاف باور‌های پیشین، تپه‌نگاره «غول سرن اباس»، مرد عریان گچی واقع در منطقه دورست، بعید است که متعلق به ماقبل تاریخ باشد. به گزارش دیلی‌میل، پژوهشگرانی که در تحقیقات خود درباره این تصویر ۱۸۰فوتی از منبع غیرمترقبه‌ای مانند حلزون‌ها بهره گرفتند، می‌گویند که غول سرن اباس، احتمالا فقط چندصدسال عمر دارد. آنان می‌گویند گوش‌ماهی‌هایی یافت شده که نشان می‌دهد این اثر هنری نمی‌تواند پیش از قرون وسطی حک شده باشد.  
وقتی تاریخ در دل فلات مرکزی ایران جا خوش کرده
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / مرکز فلات ایران / باستان‌شناسی / مطالعه و بررسی باستان‌شناسی / روستای صدرآباد / استان مرکزی / مجتبی باقرشاهی
وقتی تاریخ در دل فلات مرکزی ایران جا خوش کرده
تپه باستانی‌اش را سال ۱۳۳۶ در فهرست آثار ملی ثبت کردند، حتی همین چند سال قبل هم دانشجوی باستان‌شناسی "گزنک" را عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد خود کرد، اما بعد و قبل از آن، محوطه‌ی باستانی "خان‌آباد" در مسیر جاده ساوه؛ چشمش به راهِ بیابانِ سیاه شده از آتشِ خاموش، خشک شد تا کمتر از دو ماه قبل که بالاخره پای باستان‌شناسان هم به این محوطه باز شد.
قدیمی‌ترین استقرار باستانی فلات مرکزی ایران
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
قدیمی‌ترین استقرار باستانی فلات مرکزی ایران
باستان‌شناسان بیش از یک ماه قبل، با پایانِ بررسی سیستماتیک محوطه‌های باستانی روستای صدرآبادِ زرندیه در استان مرکزی، موفق به کشف ۲۱ محوطه باستانی شدند. «تپه گزنک» منطقه‌ای دست‌کم از دوره‌ی ساسانی که روستایی متروکه مسیرِ باستان‌شناسان را برایشان هموار می‌کند. «تپه گزنک» این سایتِ تاریخی که قدیمی‌ترین استقرار باستانی‌اش را از دوره نوسنگی باسفال و جدیدترین‌اش را به دوره صفویه مربوط می‌دانند، به توجه‌های بیشتری برای حفاظت نیاز دارد تا دست‌کم از ورود جوانان محلی، تبدیل محوطه به پیست موتورسواری و گله‌های دامداری به داخل آن تا زمانِ تکمیلِ مطالعاتِ باستان‌شناسی جلوگیری کنند.
کشف قدیمی‌ترین سکونتگاه وایکینگ‌ها در ایسلند
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
کشف قدیمی‌ترین سکونتگاه وایکینگ‌ها در ایسلند
باستان‌شناسان در ایسلند سکونتگاهی کشف کرده‌اند که قدمتش به چندین دهه پیش از زمانی بازمی‌گردد که فرض می‌شود وایکینگ‌ها در این جزیره مستقر شده باشند.
یک اکتشاف مهم در «جاده ابریشم»
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
یک اکتشاف مهم در «جاده ابریشم»
باستان‌شناسانی که در شمال غربی چین مشغول کاوش بودند به اکتشاف بسیار مهمی مرتبط با خاستگاه «جاده ابریشم»‌ دست یافته‌اند.
یک اکتشاف جدید در نزدیکی «استون‌هنج»
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / استون هنج / باستان‌شناسی
یک اکتشاف جدید در نزدیکی «استون‌هنج»
باستان‌شناسان حلقه‌ای از گودال‌هایی عمیق را اطراف منطقه‌ای باستانی و در نزدیکی سازه مشهور «استون‌هنج» کشف کرده‌اند که گمان می‌رود یکی از بزرگترین سازه‌های ماقبل تاریخ کشف‌شده در بریتانیا باشد.
باستان‌شناسان در «ارگ انار»/قلعه ساسانی بین ماندن و تخریب
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / ارگ انار / باستان‌شناسی
باستان‌شناسان در «ارگ انار»/قلعه ساسانی بین ماندن و تخریب
نخستین فصل بررسی‌های باستان‌شناسی شهرستان انار در استان کرمان در راستای تکمیل نقشه باستان‌شناسی کشور و شناخت توالی فرهنگی استقرارهای این شهرستان؛ به شناسایی ۱۲۰ اثر فرهنگی- تاریخی و ۴۷ رشته قنات منجر شد.
کشف استخوان‌های دوره اسلامی در گودبرداری متروی تبریز
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / خاکبرداری / دوره های تاریخی / کشف استخوان / کشف تاریخی / متروی تبریز
کشف استخوان‌های دوره اسلامی در گودبرداری متروی تبریز
شفقنا- پس از کشف استخوان‌های انسانی در محل گودبرداری مترو تبریز، این پروژه تا پایان بررسی باستان‌شناسان متوقف شد. ایلنا نوشت: خاکبرداری‌های مترو در ایستگاه قونقا در ضلع جنوبی باغ گلستان تبریز منجر به نمایان شدن استخوان‌هایی شد که این...
کشف محوطه یک تئاتر قدیمی
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
کشف محوطه یک تئاتر قدیمی
لندن:‌ باستان‌شناسان موفق به کشف قدیمی‌ترین تئاتر لندن شدند؛ تئاتری که در زمان الیزابت اول در نیمه قرن شانزدهم بناشده است. به گزارش ایندیپندنت، ‌این تئاتر که به «رِد لاین» (شیر سرخ) معروف است، «حلقه گمشده» در تاریخ تئاتر انگلستان (بخشی از بریتانیا) است. این کشف جدید در محله «وایت چَپِل» لندن حلقه میان این دو سنت اجرایی است و از این جهت مهم است که راه را برای روی صحنه رفتن نمایشنامه‌های آتی غیرمذهبی شکسپیر، مارلو و دیگران گشود.   
کشف قدیمی‌ترین اثر هنری «چین»
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
کشف قدیمی‌ترین اثر هنری «چین»
باستان‌شناسان معتقدند یک مجسمه کوچک که به شکل پرنده ساخته شده قدیمی‌ترین اثر هنری متعلق به کشور چین است که تاکنون کشف شده است.
ساطور و تبر انسان‌های اولیه
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
ساطور و تبر انسان‌های اولیه
پرنیان سلطانی موزه ایران باستان یا همان موزه ملی ایران، بخشی به نام پارینه‌سنگی دارد که در آن دست‌ساخته‌های بشر از عصر سنگ را به نمایش گذاشته است؛ عصری که در آن انسان‌های اولیه با برش‌دادن سنگ‌ها برای خودشان ابزار زندگی و جنگ‌افزار می‌ساختند. اشیای به‌نمایش درآمده در این بخش، قطعه‌سنگ‌هایی سفت و سخت هستند که به گفته باستان‌شناسان قدمتی از 200هزار تا یک میلیون سال دارند و درواقع قدیمی‌ترین دست‌ساخته‌های بشر به‌حساب می‌آیند! این ابزارهای سنگی باقیمانده از دوره پارینه‌سنگی، برای انسان‌های نخستین …
ویدئو / برای دیدن این تاریخ سرتان را بالا بگیرید!
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / قلعه الموت / قزوین / قلعه حسن صباح / حسن صباح
ویدئو / برای دیدن این تاریخ سرتان را بالا بگیرید!
اسناد تاریخی می‌گویند میان چهار پرتگاه بر فراز قله‌ای بیش از دو هزار کیومتر بالاتر از سطح دریا در روستای گازرخان در الموت شرقیِ قزوین در حدود هزار سال قبل، حسن صباح برای دور ماندن از خلفای عباسی و سپاهیانش مرکز فرماندهی خود را ایجاد کرد؛ قلعه‌ای که باستان‌شناسان سال‌هاست روی آن مطالعه و بررسی می‌کنند و حالا معتقدند هنوز به سال‌ها کاوش نیاز دارند تا شاید بخشی از تاریخِ هزار سالۀ گذشته آن دوره تاریخی را بازیابی کنند. در این ویدئو با قلعه الموت در حوالی قزوین بیشتر آشنا خواهید شد.
آغاز وسیع‌ترین کار میدانی باستان‌شناسان در مرکز فلات ایران
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
آغاز وسیع‌ترین کار میدانی باستان‌شناسان در مرکز فلات ایران
 مجتبی باقرشاهی سرپرست هیئت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: پروژه بررسی سیستماتیک محوطه‌های باستانی روستای صدر آباد زرندیه که تا ۲۵ خرداد ادامه دارد، وسیع‌ترین کار میدانی در مرکز فلات ایران بوده که با نقشه‌برداری و شبکه‌بندی نرم افزاری آغاز شده است.
کشف بزرگترین بنای به‌جامانده از تمدن مایا
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / میراث فرهنگی / مکزیک / باستان شناسی
کشف بزرگترین بنای به‌جامانده از تمدن مایا
تهران-ایرنا- باستان‌شناسان با استفاده از فناوری سنجش از راه دور «لیدار» بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی برجای مانده از دوره تمدن مایا را در ایالت تاباسکوی مکزیک کشف کردند.
حضور دوباره باستان‌شناسان در «قلعه گنج»/ساخت سد ۱۳ محوطه بلوبین را حذف کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / قلعه گنج / روستای بلوبین / کاوش / باستان‌شناسی / ساخت سد / کاوش اضطراری
حضور دوباره باستان‌شناسان در «قلعه گنج»/ساخت سد ۱۳ محوطه بلوبین را حذف کرد
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از آغاز دومین فصل بررسی های باستانشناسی شهرستان قلعه گنج با هدف مستندسازی آثار تاریخی این محوطه خبر داد.
کشف موزائیک‌کاری قرن سومی در باغ انگور
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / ایتالیا / هنرهای تجسمی / باستان شناسی
کشف موزائیک‌کاری قرن سومی در باغ انگور
تهران- ایرنا- باستان‌شناسان ایتالیایی موزائیک‌کاری خیره کننده رومی متعلق به قرن سوم میلادی را در یک تاکستان کشف کردند.
نظارت باستان‌شناسان ناشناس بر احداث خط دوم متروی اصفهان
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / استانی-فرهنگی و هنری / مترو اصفهان / میراث فرهنگی اصفهان / بافت تاریخی / باستان‌شناس
نظارت باستان‌شناسان ناشناس بر احداث خط دوم متروی اصفهان
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان با بیان توضیحاتی درباره چندوچون نظارت باستان‌شناسان این اداره کل بر روند احداث خط دوم متروی این شهر، گفت: ما نمی‌توانیم این باستان شناسان را معرفی کنیم و اگر طی انجام عملیات احداث خط دوم مترو آن‌ها به یافته تاریخی ارزشمندی برسند راهکار ما نه توقف مسیر، بلکه ارائه راهکارهای نجات بخش برای حفظ یا نمایش این یافته است.
دورخیز پاسارگاد برای توسعه گردشگری در سال ۹۹/ زمان تفاهم‌نامه با باستان‌شناسان فرانسوی تمام شد، همگی رفتند/ برنامه‌ای برای کاوش در میراث جهانی پاسارگاد نداریم
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / فارس / پاسارگاد / هخامنشیان / تخت جمشید / آرامگاه کوروش / میراث جهانی / پایگاه میراث جهانی پاسارگاد
دورخیز پاسارگاد برای توسعه گردشگری در سال ۹۹/ زمان تفاهم‌نامه با باستان‌شناسان فرانسوی تمام شد، همگی رفتند/ برنامه‌ای برای کاوش در میراث جهانی پاسارگاد نداریم
ایلنا: پایگاه میراث جهانی پاسارگاد یکی از مهم‌ترین آثار به جای مانده از هخامنشیان است. گفته می‌شود در این دوره برنامه‌ای برای انجام کاوش‌های جدید در این مجموعه تعریف…
کشف بقایای ماموتها ساخت‌ یک فرودگاه را متوقف کرد
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / آثار باستانی
کشف بقایای ماموتها ساخت‌ یک فرودگاه را متوقف کرد
باستان‌شناسان مکزیکی به تازگی بقایای 60 ماموت را در محوطه یک فرودگاه که در حال ساخت و ساز بود، کشف کردند.
بقایای حدود ۶۰ ماموت در مکزیک کشف شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / ماموت / باستان‌شناسی / مکزیک
بقایای حدود ۶۰ ماموت در مکزیک کشف شد
باستان‌شناسان استخوان‌های متعلق به حدود ۶۰ ماموت را در یک فرودگاه تحت ساخت و ساز واقع در شمال شهر «مکزیکو سیتی»‌ کشف کردند.
تصاویر دیدنی از ردپای ۹۵۰ هزار ساله انسان
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / باستان شناسی / پارسی خبر / سبک زندگی
تصاویر دیدنی از ردپای ۹۵۰ هزار ساله انسان
قدیمی‌ترین ردپای انسانی انگلیس که متعلق به هزاران سال پیش است و «مرد پیشگام» نامیده می‌شود، در ساحل نورفلک کشف شد.  براساس آنچه که تخمین زده می‌شود، این ردپا‌ها به بیش از ۹۵۰ هزار سال پیش بازمی‌گردند؛ باستان‌شناسان می‌گویند این قدیمی‌ترین ردپای انسانی است که در اروپا کشف شده است. ردپا‌های کشف شده در ساحل نورفلک به عنوان «Pioneer Man» شناخته می‌شوند؛ سیمون لوئیس، از دانشگاه Queen Mary می‌گوید: ردپا‌های کشف شده اطلاعاتی از زندگی نخستین انسان‌ها در انگلیس در اختیار محققان می‌گذارند. در حال حاضر باستان‌شناسان امیدوار هستند که استخوان‌های فسیلی را کشف کنند تا یافته‌های خود را وسعت دهند. جیسون گیبنز از محقان این پژوهش می‌گوید: منطقه باستانی مهمی در سواحل نورفلک کشف شده که بیشترین اطلاعات درباره انسان‌های …
باستان‌شناسان در شهرسوخته چه می‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / تئاتر / سرمایه / موزه / zwnj / سوخته
باستان‌شناسان در شهرسوخته چه می‌کنند؟
مدیرپایگاه میراث‌جهانی شهر سوخته با اشاره به ادامه کاوش‌ باستان‌شناسان در بخش مسکونی و یادمان این پایگاه گفت:
قدم اول در مطالعه سنگ‌قبر مکشوفه در تاق‌بستان برداشته شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / پایگاه میراث فرهنگی تاق بستان / تاق‌بستان / سنگ نوشته / سنگ قبر
قدم اول در مطالعه سنگ‌قبر مکشوفه در تاق‌بستان برداشته شد
«سنگ نوشته کشف شده در روستای تاق‌بستان، سنگ قبر دو تن از خاندانی شناخته شده اهل قضاوت در قرن چهارم در کرمانشاه است که شاید بررسی‌های باستان‌شناسان بتواند شواهد بیشتری از زندگی آن‌ها را به درستی قرار دهد.»
محراب و جعبه قرآنی مدرسه ری در موزه ملی
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
محراب و جعبه قرآنی مدرسه ری در موزه ملی
تهران - ایرنا- موزه ملی جعبه قرآنی و محرابی که باستان‌شناسان در محوطه مدرسه ری کشف کرده بودند را به عنوان دو اثر تاریخی جدید از گنجینه موزه مادر ایران معرفی کرد.
محرابی که باستان‌شناسان از یک مدرسه کشف کردند
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / موزه ملی ایران / رمضان از نگاه موزه ملی ایران / ماه مبارک رمضان
محرابی که باستان‌شناسان از یک مدرسه کشف کردند
جعبه قرآنی موزه ملی و محرابی که باستان‌شناسان در محوطه مدرسه ری کشف کردند به عنوان دو اثر تاریخی جدید از گنجینه موزه مادر ایران معرفی شدند.
ساکنان باستانی «پمپئی» بازیافت می‌کردند
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / شهر سوخته پمپئی / باستان‌شناسی
ساکنان باستانی «پمپئی» بازیافت می‌کردند
باستان‌شناسانی که در شهر باستانی «پمپئی» مشغول کاوش بودند به شواهدی از بازیافت زباله‌ها توسط رومیان باستان دست‌ یافتند.
مومیایی یک عروس در مصر کشف شد +عکس
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / علم و فناوری / باستان‌شناسان / کاوش / مومیایی / عروس / مصر / جواهرات / باستان‌شناسی / اسپانیا / تابوت
مومیایی یک عروس در مصر کشف شد +عکس
باستان‌شناسان با کاوش در مصر، مومیایی یک دختر نوجوان را کشف کردند که در تابوتی شامل جواهرات متعلق به یک عروس قرار داشت.
روزه‌داری از نگاه پیامبر (ص) روی قدح سفالی سامانیان
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / ماه مبارک رمضان / موزه ملی ایران / همه_باهم_علیه_کرونا
روزه‌داری از نگاه پیامبر (ص) روی قدح سفالی سامانیان
قدح سفالی کتیبه‌دارِ حامل حدیثی از پیامبر اکرم (ص) سده‌های سوم و چهارم هجری و همزمان با حکومت سامانی در کشور ساخته شده است که در یکی از محوطه‌های تاریخی نیشابور توسط باستان‌شناسان کشف شد.
پیشنهاد باستان‌شناسانه برای قدردانی از کادر درمانی
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / جامعه باستان‌شناسی ایران / همه_باهم_علیه_کرونا / اماکن تاریخی / وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی / کروناویروس
پیشنهاد باستان‌شناسانه برای قدردانی از کادر درمانی
جامعه باستان‌شناسی ایران پیشنهاد کرد با پایان وضعیت کنونی کشور، تسهیلاتی مانند بازدید از مکان‌های تاریخی و گردشگری برای مجموعه سلامت و درمان کشور درنظر گرفته شود.
منطقه‌ای رمزآلود در ایران/ اینجا سنگ‌ها چشم دارند! + تصاویر
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / علم و دانش / باستان‌شناسی / کاوش‌های باستان‌شناسی / چگاسفلی / باستان‌شناسان / سنگ افراشته‌ها / پارسی خبر
منطقه‌ای رمزآلود در ایران/ اینجا سنگ‌ها چشم دارند! + تصاویر
یک سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی با اشاره به کشف سنگ‌افراشته‌هایی که در بستر خاک روی هم نهاده شده‌بودند، درباره حجاری‌ها و اشکال عجیب این سنگ‌ها نکاتی را بیان کرد.
راز گوی‌های سنگی دو میلیون‌ساله فاش شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
راز گوی‌های سنگی دو میلیون‌ساله فاش شد
انسان‌ها حدود دو میلیون سال پیش گوی‌های کوچکی از جنس سنگ می‌ساختند. حالا باستان‌شناسان دریافته‌اند این گوی‌ها به عنوان ابزاری برای دستیابی به مغز استخوان حیوانات مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.
کاخ امپراطوری آشور در ویرانه‌های موصل کشف شد
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / گروه تروریستی داعش / سوریه / میراث فرهنگی / عراق / باستان شناسی / یونسکو
کاخ امپراطوری آشور در ویرانه‌های موصل کشف شد
تهران - ایرنا - باستان‌شناسان و محققان دانشگاه هایدلبرگ آلمان یک کاخ باستانی را داخل تونل‌های حفر شده تروریست‌های داعش در موصل کشف کردند.
تعیین جنسیت با استفاده از استخوان قوزک پا
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / تعیین جنسیت جنین / پا / پارسی خبر
تعیین جنسیت با استفاده از استخوان قوزک پا
این روش نه تنها در پزشکی قانونی کاربرد دارد بلکه به باستان‌شناسان نیز کمک می‌کند.
محصولات کشاورزی منطقه آمازون ده‌هزار سال پیش اهلی شده‌اند
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
محصولات کشاورزی منطقه آمازون ده‌هزار سال پیش اهلی شده‌اند
کاوش‌های باستان‌شناسان در کشور بولیوی نشان می‌دهد منطقه‌ی آمازون یکی از مکان‌های اهلی‌کردن گیاهان بوده است.
کاوش در قرنطینه کار دست باستان‌شناسان «پرو» داد
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ / باستان‌شناسی / کشور پرو / کروناویروس / کرونا در جهان
کاوش در قرنطینه کار دست باستان‌شناسان «پرو» داد
یک باستان‌شناس به همراه تیم ۹نفره متشکل از دانشجویانش در «پرو» به دلیل این‌که به رغم قرنطینه کشور، پروژه کاوش در یک گورستان باستانی را ادامه دادند، دستگیر شدند.
شگفتی تازه در تابوت مومیایی مصری
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
شگفتی تازه در تابوت مومیایی مصری
باستان‌شناسان اسکاتلندی برای نخستین‌بار در ۱۰۰ سال گذشته این مومیایی را از تابوت خارج کردند و در جریان مرمت این اثر به نقاشی‌هایی از الهه‌ی مصر باستان «امنتت» یا «ایمنتت» ملقب به «بانوی غرب» در بخش داخلی و خارجی تابوت برخوردند.
سر نخی از مقبره گمشده یکی از فراعنه مصر باستان کشف شد+عکس
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / پارسی خبر / علم و دانش / باستان‌شناسان / مصر / مصر باستان / فراعنه مصر
سر نخی از مقبره گمشده یکی از فراعنه مصر باستان کشف شد+عکس
باستان‌شناسانی که در یکی از مشهورترین محوطه‎‌های تاریخی مصر در حال کاوش بودند به یک جعبه چوبی و یک صندوق سنگی شامل محتویات غیرمعمول برخوردند که ممکن است سرنخی برای کشف مقبره گمشده «توتمس دوم» باشد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / باستان شناسی / میراث فرهنگی / قرقیزستان
سایمالو تاش، گنجینه سنگ‌نگاره‌های باستانی قرقیزستان
«سایمالو تاش» عنوان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها در کشور قرقیزستان است که سالانه باستان‌شناسان زیادی را از سراسر جهان به این منطقه می‌کشاند.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / ایران / پوشش / شاخص / معدن / موزه
نمایش دندان ۴۰ هزار ساله نئاندرتال‌ها در موزه ملی ایران
همزمان با آغاز کار هفدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسان در موزه ملی ایران، ۱۲۳ شیء تاریخی به دست آمده از کاوش‌های انجام شده
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / گردهمایی سالانه باستان‌شناسان / موزه ملی ایران / علی اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان
درخواست وزیر برای کاوش در جیرفت
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از پژوهشگاه میراث فرهنگی درخواست…
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
برجِ کجِ طغرل
گروه جامعه: اگر زلزله نسبتا مهیب دوره زندیه و صفویه برج طغرل یا به قول برخی متون دیگر برج خلیفه یزید را در شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه شهر ری ویران نکرد اما حرکت دستگاه‌های مختلف گودبرداری از جمله برای مترو که حیات چشمه علی ری را نیز با خطر روبه‌رو کرد، انفجارهای پی‫در‫پی در کارخانه‌های اطراف در دل زمینِ باستانی «ری» و درنهایت ساخت مجتمعی فرهنگی که در طول چند سال گذشته ساختش آغاز شده این بنای عصر سلجوقیان را به ویرانه‌ای بدل خواهد کرد؛ اگر مسئولان و مدیران شهری در تهران با همین دست فرمان و تفکر توسعه مبتنی بر سازه‌ و بی‌توجه به حفظ میراث فرهنگی تهران پیش‌ رود. این اولین بار نیست که سازه‌ای باستانی فرو می‌ریزد، کج می‌شود، رنگش به واسطه مرمت غیراصولی تغییر می‌کند، دیوارهایش با نقش …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •