شنبه, ۴ بهمن, ۱۳۹۹ / 23 January, 2021
بنای تاریخی
آغاز تخریب دیوارهای زندان سمنان/کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان آزاد شد
۴ ساعت قبل
آغاز تخریب دیوارهای زندان سمنان/کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان آزاد شد
شهردار سمنان از آغاز تخریب حصارهای پیرامونی کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان و دیوارهای بلند زندان سمنان خبر داد و گفت: بعد از انقال زندانیان و اخذ مجوزهای لازم این بنای تاریخی بعد از چهار دهه آزاد و در معرض دید شهروندان قرار می‌گیرد.
تخریب «طاق کسری» در بغداد
۵ ساعت قبل / تخریب بنای تاریخی / عراق / بنای تاریخی / بغداد
تخریب «طاق کسری» در بغداد
ایرنا-بغداد- مدائن شهری در عراق است؛ که آثار تاریخی ارزشمندی از امپراتوری ساسانیان را در خود جای داده که می‌توان به کاخ ساسانی «ایوان مدائن» یا «طاق کسری» اشاره کرد. این شهر در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر بغداد، پایتخت عراق و ساحل رود دجله واقع شده و مهم‌ترین اثر تاریخی برجای‌مانده از ساسانی محسوب می شود.
مسجد تاریخی گراش نماد هویت واصالت مردم جنوب فارس
۳۲ ساعت قبل / گراش / مسجد / لارستان / بنای تاریخی / فارس
مسجد تاریخی گراش نماد هویت واصالت مردم جنوب فارس
لارستان-ایرنا- مسجد تاریخی "آخوند" گراش فارس که از شاهکارهای هنر معماری ایرانی و اسلامی عصر صفویه برجا مانده، یکی از زیباترین و کهن‌ترین بناهای تاریخی و نمادی از هویت و اصالت مردمان این دیار است که حتی می‌توان با واکاوی بیشتر در این زمینه به چگونگی شرایط زندگی مردم جنوب فارس در آن روزگار پی برد.
احیاء «خانه پدری جلال»، با رویکرد فرهنگی، هنری و آیینی
۳ روز قبل
احیاء «خانه پدری جلال»، با رویکرد فرهنگی، هنری و آیینی
«خانه پدری جلال آل احمد»، که سرنوشت آن، در چند سال گذشته از جمله دغدغه‌های دوستداران میراث فرهنگی بود، در برگزاری آخرین فراخوان عمومی توسط صندوق احیاء، به سرمایه‌گذاری کاربلد از جنس میراث فرهنگی واگذار شد. سیده محبوبه کاظمی دولابی تاکید کرد قصد دارد این بنای تاریخی و شخصیت‌های برجسته آن را در سطح ملی و بین المللی معرفی کند.
تمدید فراخوان واگذاری حق بهره برداری از هشت بنای تاریخی فرهنگی
۵ روز قبل / میراث فرهنگی / مزایده بنای تاریخی / صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی
تمدید فراخوان واگذاری حق بهره برداری از هشت بنای تاریخی فرهنگی
صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و بهره برداری از اماکن تاریخی، مهلت شرکت در فراخوان عمومی واگذاری مرمت، احیا و حق بهره برداری مدت معین ۸ مجموعه را تا چهارم بهمن تمدید کرد.
پیکر رنجور باستانی‌ترین بافت تاریخی اصفهان
۵ روز قبل / اختصاصی ایرنا / تخریب بنای تاریخی / اصفهان / میراث فرهنگی / گردشگری و میراث فرهنگی نصف جهان
پیکر رنجور باستانی‌ترین بافت تاریخی اصفهان
اصفهان- ایرنا- تخریب سه خانه واجد ارزش و افزایش ارتفاع سه طبقه در حریم خانه صفوی پرورش و بنای ارزشمندی که گفته می‌شود یک کنیسه است، شاهد عینی بر بی‌توجهی نهادهای شهری در روند شتابناک تخریب و در سایه قرارگرفتن آثار بافت جویباره، از باستانی‌ترین و ارزشمندترین بافت‌های تاریخی شهر اصفهان است.
کاروانسرای خشکرود با کاربری های تعریف شده به بخش خصوصی واگذار می شود
۱۳۹۹/۱۰/۲۷ / گردشگری / زرندیه / خشکرود / اختصاصی ایرنا / کاروانسرای شاه عباسی / تخریب بنای تاریخی
کاروانسرای خشکرود با کاربری های تعریف شده به بخش خصوصی واگذار می شود
ساوه -ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: برای این بنای تاریخی کاربری های گردشگری، رفاهی و خدماتی تعریف شده و با جدیت در پی واگذاری آن به بخش خصوصی هستیم.
واگذاری حق بهره‌برداری از قلعه تاریخی چالشتر چهارمحال و بختیاری لغو شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۷ / صندوق مرمت احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی / شهرکرد / چهارمحال وبختیاری / بنای تاریخی
واگذاری حق بهره‌برداری از قلعه تاریخی چالشتر چهارمحال و بختیاری لغو شد
شهرکرد - ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: قلعه تاریخی چالشتر از فهرست مزایده صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی خارج‌شده است و حق بهره‌برداری از آن واگذار نمی‌شود.
بازار قیصریه اردبیل گازدار می شود
۱۳۹۹/۱۰/۲۶ / استانی-اجتماعی / بازسازی / بازار / بنای تاریخی
بازار قیصریه اردبیل گازدار می شود
رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل گفت: بازار تاریخی اردبیل به نام قیصریه گازدار شده و مشکل سیستم گرمایشی در این بازار رفع خواهد شد.
(تصاویر) خانه فروغ الملک
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / فروغ الملک / شیراز / عمارت تاریخی
(تصاویر) خانه فروغ الملک
خانه فروغ الملک قوامی که به عنوان موزه هنر مشکین فام شهرت یافته است. این بنا در سال ۱۲۱۰ هجری قمری ساخته شده است و این بنای تاریخی، کاربری مسکونی داشته است و همانند اکثر خانه‌های تاریخی دیگر، دارای چهار قسمت اصلی بیرونی، اندرونی، مطبخ خانه، حمام و اصطبل است. بنای بیرونی این عمارت توسط راهرو‌هایی به حیاط عمارت متصل است. در قسمت جنوبی این بنا، یک سالن بزرگ برای پذیرایی از میهمانان در نظر گرفته شده است. در ضلع غربی، عمارت شاه نشین با پنجره‌های چوبی و قشنگش جای خوش کرده است. پنجره‌هایی که دارای تزئینات گره کاری هستند.
۱۳۹۹/۱۰/۲۴
مدرسه «قصه‌های مجید» هم به تاریخ پیوست!
عکس‌ها هم همین را می‌گویند؛ «حالا از مدرسه «حلبیان» اصفهان (همان مدرسه قصه‌های مجید) جز دیوارهای تخریب‌شده، سقف‌های فروریخته، کلاس‌های خاک‌خورده، پنجره‌های شکسته و خاطرات تلنبارشده و غم فروخورده‌ ما چیزی باقی نمانده است.»به گزارش ایسنا، سرنوشتِ مدرسه‌ «قصه‌های مجید» و آسیب‌هایی که مرور زمان و بی‌توجهی‌ها به آن وارد کرده فقط به امروز و همین چند سال قبل مربوط نیست، انگار قصه‌ این تخریب را دست‌کم بیش از پنج سال است که نوشته‌اند. هر چند اصل داستان را درست ۳۰ سال قبل بازی کردند و یک خاطره‌ جمعی برای همه مردم ساختند؛ خاطره‌ای که حالا قصد از بین بردنش را دارند، به همین راحتی.مدرسه‌ «قصه‌های مجید» که در خیابان یخچال شهر اصفهان قرار دارد، بیش از پنج سال قبل نخستین هشدارها را گرفت؛ وقتی از تبدیل شدنش به …
تجارت با وعده  واکسن در ناصرخسرو
۱۳۹۹/۱۰/۲۴
تجارت با وعده واکسن در ناصرخسرو
اینجا همان جایی است که بر سر جان انسان‌ها معامله می‌کنند، باور کردنی نیست که این خیابان زیبا با این همه بنای تاریخی…
۳۴ بنای تاریخی در خراسان شمالی مرمت می‌شود
۱۳۹۹/۱۰/۲۳
۳۴ بنای تاریخی در خراسان شمالی مرمت می‌شود
ایلنا: معاون میراث‌فرهنگی خراسان شمالی از مرمت ۳۴ بنای تاریخی استان با اعتبار ۴۳میلیارد و ۵۰۲میلیون ریال در ۹ماهه سال جاری خبر داد.
۱۳ اثر تاریخی مازندران ثبت ملی شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۳
۱۳ اثر تاریخی مازندران ثبت ملی شد
ساری - ایرنا - معاون میراث‌فرهنگی مازندران اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت: در تازه‌ترین جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ۱۳ بنای تاریخی مازندران ثبت ملی شد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۳
در تکاپوی نجات طاق کسری
با ریزش بخش دیگری از طاق کسری در عراق در طول دو هفته گذشته تعدادی از هنرمندان و فعالان فرهنگی در نامه‌ای سرگشاده از دو دولت ایران و عراق درخواست کردند تا با مرمت و ایجاد پایگاه حفاظت و پژوهش طاق کسری و ثبت منظر فرهنگی این بنای تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو «طاق کسری را نجات دهند».
تماشا کنید: زنگ خطر در تیسفون / فروریختن بخش دیگری از طاق کسری؛ بنای ۱۵۰۰ ساله ایرانی در معرض نابودی کامل
۱۳۹۹/۱۰/۲۲
تماشا کنید: زنگ خطر در تیسفون / فروریختن بخش دیگری از طاق کسری؛ بنای ۱۵۰۰ ساله ایرانی در معرض نابودی کامل
چندی پیش برخی از شبکه‌های اجتماعی در کشور عراق، خبر دادند که بخشی از سقف بنای معروف و باستانی، طاق کسری، در منطقه المدائن بغداد فرو ریخته است. از سال‌ها قبل حرف‌هایی درباره همکاری بین ایران و عراق برای مرمت این بنای فاخر در میان مسئولان ایرانی و عراقی زده می‌شد اما اتفاق نیفتاد. حتی باستان شناسان ایرانی بارها از مقامات ایرانی خواسته‌اند تا نسبت به مرمت این بنای تاریخی در همکاری بین دو کشور رایزنی شود. چرا که طاق کسری به اعتقاد آنها به مرمت اضطراری نیاز دارد و هر بار بخشی از آن فرو می‌ریزد.
«نوشیجان» در انتظار ثبت جهانی به عنوان نیایشگاه دوران مادها
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ / استانی-شهرستانها / تپه نوشیجان / ثبت جهانی / یونسکو / میراث فرهنگی / بنای تاریخی
«نوشیجان» در انتظار ثبت جهانی به عنوان نیایشگاه دوران مادها
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر مطرح کرد: پرونده ای با عنوان نیایشگاه های دوران مادها شامل ارگ باستانی نوشیجان و ابنای تاریخی موجود در شهرستان های ملایر، قهاوند و فامنین به منظور ثبت جهانی به سازمان جهانی یونسکو معرفی خواهد شد.
قطور شدن پروند تخریب خانه‌های تاریخی اصفهان این بار با خانه عطاری
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ / تخریب بنای تاریخی / اصفهان / میراث فرهنگی / گردشگری و میراث فرهنگی نصف جهان
قطور شدن پروند تخریب خانه‌های تاریخی اصفهان این بار با خانه عطاری
اصفهان- ایرنا- خانه صفوی عطاری در محله جفای اصفهان به تازگی با استناد به رای دیوان عدالت اداری تخریب شد، اتفاقی که این سال‌ها خانه‌های تاریخی و واجد ارزش را نشانه گرفته تا علاوه بر سود کلان از زمین‌های بایر شده،حریم آثار بافت تاریخی بیش از پیش با ارتفاع گرفتن ساخت و سازهای مخدوش تهدید شود.
فرماندار: کاروانسرای سمنان به‌زودی از بند دیوارهای زندان رها می‌شود
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ / سمنان / فرمانداران / بنای تاریخی
فرماندار: کاروانسرای سمنان به‌زودی از بند دیوارهای زندان رها می‌شود
سمنان- ایرنا-فرماندار سمنان گفت: کاروانسرای شاه عباسی سمنان به زودی از بند دیوارهای زندان قدیم آزاد می‌شود.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲
طاق کسری را نجات دهید
گروه اجتماعی| جمعی از هنرمندان و معماران با امضای نامه‌ای خطاب به دولت‌های ایران و عراق خواهان توجه سریع به وضعیت اثر تاریخی طاق کسری شدند. امضاکنندگان این نامه نوشته‌اند: به استحضار همگان می‌رساند: بنای تاریخی ایوان طاق کسری در خطر جدی است. یادگار بسیار ارزشمند تمدن ساسانی با ارزش‌های مشترک جهانی که برای نسل‌های حال و آینده به جای مانده، تنها اثر باقی‌مانده از شهر باستانی تیسفون {بزرگ‌ترین شهر تمدن میان رودان} و نماد پیوستگی میان فرهنگ و تمدن امروز دو ملت ایران و عراق در معرض آسیب فوری قرار دارد. ایوان طاق کسری، بزرگ‌ترین طاق آجری جهان، میراث فرهنگی هر دو کشور ایران و عراق محسوب شده و به دلیل جایگاه منحصر به‌فرد در تاریخ ساخته‌های معمارانه، …
۱۳۹۹/۱۰/۲۳
خانه پدری جلال در قُرُق یک قاچاقچی؟!
خواهرزاده جلال آل‌ احمد و نوه‌ حاج سیداحمد طالقانی که دوران کودکی و جوانی خود را در خانه پدری جلال زندگی کرده از تبدیل این بنای تاریخی به پاتوق فردی معروف به «امیر چلچله» که کارش توزیع مواد مخدر است، خبر می‌دهد.به گزارش ایسنا، بعد از تبریک‌هایی که برای کاربری جدید «خانه پدری جلال آل احمد» داده شد و دبده و کبکبه‌ای که متولیان وقت میراث فرهنگی برای انتخاب خانه «باستان‌شناسان» در خیابان خیام، کوچه کارکن اساسی داشتند و افتتاحیه‌ای که برای آن گرفتند و حتی یکی دو روز در هفته تا چند ماه خانه را برای فعالیت باز نگه داشتند، سرانجام صداها خوابید و به نتیجه نرسیدنِ طرح - که در همان روز افتتاح هم باستان‌شناسان پیشکسوت آن را پیش‌بینی می‌کردند - خانه را از هر فکر و ایده‌ای خالی کرد؛ اما حالا از وضعیت بد این …
۱۳۹۹/۱۰/۲۲
تهدید خانه تاریخی جلال
خواهرزاده جلال آل‌‌احمد و نوه‌ حاج سیداحمد طالقانی که دوران کودکی و جوانی خود را در خانه پدری جلال زندگی کرده از تبدیل این بنای تاریخی به پاتوق فردی معروف به «امیر چلچله» که کارش توزیع مواد‌مخدر است، خبر می‌دهد. محمدحسین دانایی، خواهرزاده جلال آل‌احمد به ایسنا گفت: امروز خانه پدری جلال محلی برای انباشت و تفکیک زباله و محل اجتماع معتادان و پاتوق «امیر چلچله» برای توزیع مواد‌مخدر شده است. او افزود: برخلاف صحبت‌ها و قول‌هایی که برای این بنای تاریخی داده بودند، متأسفانه به بدترین شکل ممکن عمل می‌کنند؛ …
۱۳۹۹/۱۰/۲۱
هنرمندان هم برای نجات طاق کسری دست به کار شدند
تعدادی از هنرمندان و فعالان فرهنگی در نامه‌ای سرگشاده از دو دولت ایران و عراق درخواست کردند تا با مرمت و ایجاد پایگاه حفاظت و پژوهش طاق کسری و ثبت منظر فرهنگی این بنای تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو «طاق کسری را نجات دهند».
کارزار مردمی برای مرمت یک بنای تاریخی
۱۳۹۹/۱۰/۲۱
کارزار مردمی برای مرمت یک بنای تاریخی
در حالی کارزار مردمی برای مرمت فوری تاق کسری به راه افتاده که این درخواست را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین درخواست‌هایی دانست که برای نجات یک بنای تاریخی تا کنون مطرح بوده است.
چشم طمع حفاران غیرمجاز به میراث فرهنگی
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / قاچاق اشیاء عتیقه / میراث فرهنگی / بنای تاریخی / سقز
چشم طمع حفاران غیرمجاز به میراث فرهنگی
سنندج - ایرنا - غارتگران عرصه میراث فرهنگی همواره به عتیقه‌های موجود در آثار تاریخی چشم طمع داشته‌ و از این طریق می‌خواهند یک شبه پولدار شوند که به تازگی یکی از آثار باستانی سقز چندین بار مورد هجمه این افراد قرار گرفته است.
چشم مسجد رحیم خان کور شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
چشم مسجد رحیم خان کور شد
خانه‌ای قدیمی که در دلِ بافت تاریخی پیرامون مسجد رحیم خان تنیده شده بود، خراب‌شده و جای آن را تیرآهن‌هایی گرفته که قرار است به یک ساختمان جدید بدل شوند؛ ساختمانی که تا این لحظه، بخشی از نورگیر مسجدِ ثبت ملی شده را مسدود کرده و مشخص نیست شکل نهایی آن سنخیتی با بنای تاریخی مجاور خود خواهد داشت یا خیر.
درهای هتل قوی اهواز پس از ۵۰ سال به روی مردم بازشد
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / میراث فرهنگی / بنای تاریخی / اهواز
درهای هتل قوی اهواز پس از ۵۰ سال به روی مردم بازشد
اهواز - ایرنا - بنای هتل قوی اهواز پس از گذشت ۵۰ سال درهای خود را به روی مردم اهواز باز کرد تا تجدید خاطراتی صورت گیرد و نسل جدید هم این بنای تاریخی را از نزدیک ببیند.
برج آرامگاهی علاءالدوله قدیمی ترین اثر ثبت ملی شده ورامین
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / گردشگری / ورامین / میراث فرهنگی / بنای تاریخی / ابنیه تاریخی پایتخت در قاب ایرنا
برج آرامگاهی علاءالدوله قدیمی ترین اثر ثبت ملی شده ورامین
تهران- ایرنا- در حاشیه جنوبی میدان امام خمینی(ره) ورامین، برج تاریخی مرتفعی واقع شده که از آن به عنوان مرقد یکی از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) یاد شده و قدیمی‌ترین اثر ثبت ملی شده این شهرستان می‌باشد.
درخواست مرمت فوری طاق کسری
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
درخواست مرمت فوری طاق کسری
کارزار نجات طاق کسری که از 2روز قبل در فضای مجازی راه‌اندازی شده است، در نامه‌ای به وزیر میراث‌فرهنگی درخواست مرمت فوری این بنای تاریخی ساسانی واقع در جنوب بغداد را ارائه کرد. به گزارش همشهری، متن کامل نامه درخواست از وزیر میراث‌فرهنگی برای مرمت فوری طاق کسری بدین شرح است: جناب آقای دکتر مونسان وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر بسیار کوتاه و تلخ بود: «بخش دیگری از طاق کسری فروریخت.» طاق تمدن و هویت ایرانی، در حالی نفس‌های پایانی خود را می‌کشد که از همیشه بی‌پناه‌تر مانده و شاید …
آمادگی ایران برای مرمت کسرا و رتبه دار شدن روستاهای گردشگری
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ / علی اصغر مونسان / صنایع دستی / سازمان برنامه و بودجه / دولت تدبیر و امید / مازندران / استان تهران / علی ‌اصغر مونسان / میراث فرهنگی / ولی تیموری / عراق
آمادگی ایران برای مرمت کسرا و رتبه دار شدن روستاهای گردشگری
تهران- ایرنا- رسانه‌های عراقی هفته گذشته بار دیگر از ریخته شدن بخشی از طاق کسرا خبر دادند که به دنبال آن ایران آمادگی خود را برای مرمت این بنای تاریخی اعلام کرد. انجام کارهایی برای جذب گردشگر برای رتبه دار شدن روستاهای کشور از جمله خبری‌های حوزه میراث فرهنگی و گردشگری است که در ادامه مرور می‌شوند.
چرا طاق کسری برای ایرانی‌ها مهم است؟/ مرمتی که عملی نمی شود
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / میراث فرهنگی / طاق کسری / باستان شناسی
چرا طاق کسری برای ایرانی‌ها مهم است؟/ مرمتی که عملی نمی شود
بنای تاریخی طاق کسری سالهاست که در وعده های دو کشور ایران و عراق بلاتکلیف مانده است؛ بنای دوره ساسانی با معماری ایرانی که در داخل خاک عراق گرفته و هر بار بخشی از آن فرو می ریزد.
حمام تاریخی میرزا یوسف بابل در آستانه فروپاشی
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / مازندران / تخریب بنای تاریخی / بابل
حمام تاریخی میرزا یوسف بابل در آستانه فروپاشی
ساری - ایرنا - حمام تاریخی میرزا یوسف بابل که از آثار ثبتی تحت تملک اوقاف و امرو خیریه می‌باشد، این روزها با فروریختن بخشی از گنبد بنا در مسیر تخریب و فروپاشی قرار گرفته است.
بافت فرسوده یا بنای تاریخی؛ ۱۳۰ هزار نفر از جمعیت قزوین در بافت فرسوده ساکن هستند
۱۳۹۹/۱۰/۱۷
بافت فرسوده یا بنای تاریخی؛ ۱۳۰ هزار نفر از جمعیت قزوین در بافت فرسوده ساکن هستند
قزوین- ۵۰۴ هکتار بافت فرسوده شهر قزوین، امنیت ۱۳۰ هزار نفر جمعیت ساکن در این محدوده را به خطر انداخته است، بافت فرسوده‌ای که حالا چون توموری سهمگین در حال رشد و نفوذ بر پیکره شهر است.
میل کوره‌های آجرپزی ملایر در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / همدان / ملایر / اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری همدان / بنای تاریخی
میل کوره‌های آجرپزی ملایر در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود
همدان- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر گفت: پرونده میل کوره‌های آجرپزی این شهرستان در ورودی شهر ملایر از سمت سامن تهیه و برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور ارسال خواهد شد.
بلای خطر تهدید و تخریب اینبار بر سر بازار تاریخی هنر اصفهان
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / تخریب بنای تاریخی / اصفهان / میراث فرهنگی / گردشگری و میراث فرهنگی نصف جهان
بلای خطر تهدید و تخریب اینبار بر سر بازار تاریخی هنر اصفهان
اصفهان- ایرنا- نبود نظارت کافی از بازار تاریخی هنر اصفهان موجب شده تا شماری ازبازاریان جرزهای برخی مغازه ها را برای نصب بالابر و جانمایی صندوق بتراشند؛ ایجاد حفره، ارتعاش و تضعیف جرز دیوارها به گفته کارشناسان این بنای ۴۰۰ ساله را با خطر جدی تخریب روبرو کرده است.
مرمت خانه تاریخی اعتصام‌الملک آشتیانی با مشارکت  مالک
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / استان مرکزی / ایران / روابط عمومی / گردشگری / گردشگری و صنایع دستی
مرمت خانه تاریخی اعتصام‌الملک آشتیانی با مشارکت مالک
رییس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان آشتیان از مرمت بنای تاریخی اعتصام‌الملک آشتیانی با مشارکت مالک آن خبر داد.
اگر ۱۶ سال قبل صدای طاق کسری را شنیده بودند...
۱۳۹۹/۱۰/۱۷
اگر ۱۶ سال قبل صدای طاق کسری را شنیده بودند...
در حالی برای دومین‌بار بخش‌هایی از طاق کسری فرو ریخت که نه تنها مسوولان میراث فرهنگی کشور عراق در طول کمتر از ۱۰ سال گذشته دو بار از متولیان میراث فرهنگی ایران خواسته بودند تا برای مرمت این بنای تاریخی به آن‌ها کمک کنند، بلکه ۱۶ سال قبل نیز با مشاهده نخستین ترک‌ها روی این بنای تاریخی کارشناسان ایرانی آمادگی خود برای مرمت این بنا را اعلام کرده بودند. شاید اگر این اقدام انجام می شد امکان حضور آن‌ها در کنار ایوان مدائن فراهم شده بود و امروز آه و ناله‌ برای تخریب کامل هر لحظه‌ای این بنا بلند نمی‌شد.
برزخ ۷ ساله عشرت‌آباد!
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / عشرت آباد / بنای تاریخی / شورای شهر / میراث فرهنگی
برزخ ۷ ساله عشرت‌آباد!
هر چند در طول زمان عرصه و حریم بنای تاریخی عشرت‌آباد دستخوش ساخت و ساز مجتمعی درون سازمانی شد و از گودبرداری تا ساخت و بهره‌برداری چند ساختمان بلندمرتبه که دیدِ منظری عشرت‌آباد را از میدان سپاه به طور کامل گرفت، به سرانجام رسید، اما عشرت‌آباد هنوز وامانده از جلساتی است که متولیان میراث فرهنگی و مدیریت شهری در آن حرف می‌زنند با، اما و اگرهایشان.
تئاتر شهر زخم خورد
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / میراث فرهنگی / تئاتر شهر / مترو
تئاتر شهر زخم خورد
همه نوع اتفاقات و بلاهایی که باید برسر یک بنای تاریخی بیاید تا از هم بپاشد، به سر بنای ثبت ملی شده «تئاتر شهر» آمده است.
تفرج در باغ «بزرگ آقا»
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / سفر - گردشگری / همشهری محله / تاریخ - آثار باستانی / منطقه ۱۴ / شهردار / تاریخ عمومی ایران / معماری
تفرج در باغ «بزرگ آقا»
۱۵۰ سال پیش وقتی میرزا حسن خان وثوق‌الدوله در اراضی سلیمانیه، باغ ییلاقی خود را ساخت هیچ‌وقت فکر نمی‌کرد روزی عمارت و باغش به یک مکان گردشگری و بنای تاریخی تبدیل شود.
بنای تاریخی و قدیمی قره کلیسا در چالدران +فیلم
۱۳۹۹/۱۰/۱۶
بنای تاریخی و قدیمی قره کلیسا در چالدران +فیلم
این کلیسا در چالدران واقع می‌باشد و مزار تادئوس فرستاده حضرت مسیح درآن قرار دارد،قدمت این کلیسا به قرن هفتم میلادی بازمی‌گردد،نام این کلیسا در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است
بخشی از طاق کسری فرو ریخت
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / ایران و عراق / باستانی / شبکه های اجتماعی / عراق / معاون
بخشی از طاق کسری فرو ریخت
برخی افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی عراق تصاویری از طاق کسری در بغداد منتشر کرده و نوشته‌اند که همزمان با آغاز سال ۲۰۲۱ بخشی از سقف این بنای تاریخی فرو ریخت. برخی از شبکه‌های اجتماعی در کشور عراق، خبر داده‌اند
چرا «ارباب حلقه‌ها»یی برای شناسایی جغرافیا و هویت ایرانی به کودکان نداریم؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / موزه / افسانه / بنای تاریخی / گذری بر خاک نمناک / مجید شفیعی / قصه‌هایی از ده بنای ایرانی میراث جهانی
چرا «ارباب حلقه‌ها»یی برای شناسایی جغرافیا و هویت ایرانی به کودکان نداریم؟
ایلنا: مجید شفیعی درباره مجموعه داستان «گذری بر خاک نمناک» می‌گوید: من در این مجموعه می‌خواستم که اثر و بنای تاریخی را از غبار گرفتگی و نگاه موزه‌ای که بر آن مستولی…
درخواست فرهنگوران برای حفاظت برکه تاریخی اوز فارس
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / گردشگری / تخریب بنای تاریخی / اوز / لارستان / فارس
درخواست فرهنگوران برای حفاظت برکه تاریخی اوز فارس
لارستان – ایرنا- برخی فرهنگوران و دوستداران میراث فرهنگی شهرستان اوز فارس معتقدند که برکه (اب انبار) قدیمی این شهرستان موسوم به سلفی با قدمتی بیش از ۶۰۰ سال که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده اکنون در آستانه تخریب و نابودی قرار گرفته است و باید حفاظت شود.
مسجد تاریخانه دامغان، جواهری به ارزش تاریخ کهن ایرانیان
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / پژوهشگر / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی / دامغان / ریاست پژوهشکده باستان شناسی / بنای تاریخی
مسجد تاریخانه دامغان، جواهری به ارزش تاریخ کهن ایرانیان
سمنان - ایرنا - مسجد تاریخانه دامغان از نخستین مساجد ایران و جزو بناهای اوایل دوره اسلامی، به عنوان مظهری از زیبایی و شکوه معماری، در تاریخ می‌درخشد، ثبت جهانی این بنا از اهداف بلندمدت اداره میراث فرهنگی و فعالان این حوزه است تا به معرفی و ماندگاری بیشتر آن کمک کند.
۱۳۹۹/۱۰/۱۵
بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری اصفهان به روی گردشگران باز شد
هم‌زمان با شیوع موج سوم بیماری کرونا، بیش از ۵۰۰ بنای تاریخی و جاذبه گردشگری استان اصفهان براساس مصوبات ستاد مبارزه با بیماری کرونا از ابتدای آذرماه سال جاری تعطیل شد، با توجه به سیر نزولی کرونا و تبدیل وضعیت استان اصفهان از قرمز به نارنجی و سپس زرد، براساس مصوبات ستاد مبارزه با بیماری کرونا، تمامی بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بازگشایی شد. براساس دستورالعمل‌های بهداشتی صادره از ستاد مقابله با بیماری کرونا و همچنبن مصوبات صادره از وزارتمیراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، ضمن استقرار دستگاه‌های ضد عفونی در ورودی بناهای تاریخی شاخص، بازدید از بناهای سرپوشیده، با حضور محدود گردشگران انجام می‌شود و بناهای دارای فضای باز نیز با محدودیت‌های کمتر، میزبان گردشگران و دوستداران …
بخشی از طاق کسری فروریخت | بی‌توجهی عراق به اثر تاریخی ایران در خاک خود
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / فرهنگ - میراث فرهنگی / عراق
بخشی از طاق کسری فروریخت | بی‌توجهی عراق به اثر تاریخی ایران در خاک خود
برخی افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی عراق تصاویری از طاق کسری در بغداد منتشر کرده و نوشته‌اند همزمان با آغاز سال ۲۰۲۱ بخشی از سقف این بنای تاریخی فروریخته است.
۲۸ اثر طبیعی کشور واجد شرایط ثبت ملی شناخته شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / گردشگری / مازندران / بنای تاریخی
۲۸ اثر طبیعی کشور واجد شرایط ثبت ملی شناخته شد
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر ثبت آثار گفت: ۲۸ اثر از استان‌های البرز ،کردستان، زنجان، لرستان و مازندران در جلسه امروز شورای ملی ثبت میراث طبیعی واجد شرایط ثبت شناخته شد.
قلعه سه کوهه
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / سیستان و بلوچستان / میراث فرهنگی / بنای تاریخی
قلعه سه کوهه
ایرنا - زابل -قلعه سه کوهه از مهمترین قلعه های دوره اسلامی محسوب می شود که در دوره افشاریه برفراز تپه های مرتفع ساخته شده است.قلعه سه کوهه شهرستان هامون در روستای سه کوهه شمال سیستان وبلوچستان قرار دارد.
پرسشی درباره ۹ بنای تاریخی ابلاغی به استاندار
۱۳۹۹/۱۰/۱۳ / وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / آثار تاریخی / آثار باستانی
پرسشی درباره ۹ بنای تاریخی ابلاغی به استاندار
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبتِ ملی ۹ بنای تاریخی تهران را که در طول چند ماه گذشته خبر‌هایی از احتمال تخریب تعدادی از آن‌ها به گوش می‌رسید به استاندار تهران ابلاغ کرد.
پنج هزار میلیارد ریال در واگذاری بناهای تاریخی کشور جذب شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۳ / صندوق مرمت احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی / گردشگری / سمنان / توسعه ایران / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / مرمت / میراث فرهنگی / ایرانگردی
پنج هزار میلیارد ریال در واگذاری بناهای تاریخی کشور جذب شد
سمنان- ایرنا- مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: پنج هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال سرمایه مستقیم و غیرمستقیم بخش خصوصی با واگذاری ۲۹ بنای تاریخی به همت این صندوق جذب شد.
عملیات غیر مجاز۲ شرکت در عرصه باستانی ارجان بهبهان متوقف شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۳ / بهبهان / میراث فرهنگی / بنای تاریخی
عملیات غیر مجاز۲ شرکت در عرصه باستانی ارجان بهبهان متوقف شد
 اهواز - ایرنا - مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی ارجان و چگاسفلی بهبهان گفت: عملیات تعرض به عرصه محوطه باستانی ارجان که توسط ۲  شرکت در حال انجام بود متوقف شد.
بقعه «مالک» در سنقر کرمانشاه مرمت شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۳
بقعه «مالک» در سنقر کرمانشاه مرمت شد
رئیس اداره میراث فرهنگی سنقر و کلیایی از مرمت بنای تاریخی بقعه مالک این شهرستان پس از چهار دهه خبر داد.
موزه مردم شناسی فردوس بیرجند در پیچ و خم اعتبارات
۱۳۹۹/۱۰/۱۳ / اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی / گردشگری / خراسان جنوبی / فردوس / اعتبارات / موزه
موزه مردم شناسی فردوس بیرجند در پیچ و خم اعتبارات
بیرجند - ایرنا - تنها موزه مردم شناسی فردوس که در یک بنای تاریخی و ثبت ملی واقع شده، با وجود مرمت و سایر اقدامات ولی در پیچ و خم کمبود اعتبارات قرار گرفته و نیازمند توجه ویژه مسوولان و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی است.
پرونده ثبت جهانی کاروانسرای مرنجاب تکمیل شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۲ / گردشگری / اختصاصی ایرنا / کویر مرنجاب / میراث فرهنگی / کاشان / آران وبیدگل / یونسکو / بنای تاریخی / گردشگری و میراث فرهنگی نصف جهان
پرونده ثبت جهانی کاروانسرای مرنجاب تکمیل شد
کاشان - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آران و بیدگل گفت: پرونده کاروانسرای تاریخی مرنجاب به عنوان اثری دارای شرایط ثبت جهانی برای ارسال به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) تکمیل شد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۱ / میراث فرهنگی
13 بنای تاریخی کرمان به مزایده گذاشته شد
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: 13 بنای تاریخی این استان برای مرمت و واگذاری حق بهره برداری به مزایده گذاشته شده است.
استان سمنان به ۱۰۰ نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی نیاز دارد
۱۳۹۹/۱۰/۱۱ / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی / دامغان / باستان شناسی
استان سمنان به ۱۰۰ نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی نیاز دارد
سمنان- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: این استان با بیش از ۶۰۰ اثر و بنای تاریخی باارزش به ۱۰۰ نیروی یگان حفاظت نیازمند است.
۱۳۹۹/۱۰/۱۱
هویت‌ پایدار موزه‌ها
موزه‌ یک نهاد یا موسسه غیرانتفاعی است که بخشی از میراث فرهنگی، طبیعی، تاریخی و هنری بشر را حفظ می‌کند، آن را می‌شناسد و شناسایی و این میراث را به جامعه جهانی معرفی می‌کند تا مردم آزادانه با آن ارتباط برقرار کنند. به عبارتی دیگر، موزه‌ها حافظ فرهنگ و تاریخ یک ملت هستند. موزه‌ها نماینده هر بخش و جزو خاصی از جامعه و فرهنگ که باشند، تنوع دارند و تنوع موزه‌ها به اندازه تنوع تمام پدیده‌های زندگی انسان است. بنابراین فارغ از موضوع موزه‌ها، فارغ از اینکه موزه‌ها نماینده چه جلوه‌ای از فرهنگ باشند و چه کارکردی داشته باشند، یا اینکه موزه‌ها در یک بنای نوپا شکل گرفته باشند، یا در یک بنای تاریخی، در یک بستر سایت-موزه تعریف شده باشند یا اکوموزه، ورای …
همکاری نکردن مالک خصوصی مانعی برای جهانی کاروانسرای باغ شیخ ساوه است
۱۳۹۹/۱۰/۱۰
همکاری نکردن مالک خصوصی مانعی برای جهانی کاروانسرای باغ شیخ ساوه است
ساوه - ایرنا - رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان گفت: فعالیت های مربوط به تکمیل پرونده کاروانسرای باغ شیخ پرونده برای ثبت جهانی باید تا پایان امسال تکمیل شود اما یکی از مهم‌ترین مشکلات بی نتیجه بودن مذاکره با مالک و ورثه این بنای تاریخی و همکاری نکردن آنها است.
برندگان مزایده 7 بنای تاریخی کشور مشخص شدند
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / آثار باستانی
برندگان مزایده 7 بنای تاریخی کشور مشخص شدند
با اعلام نتایج تمدید فراخوان بهره‌برداری از بناهای تاریخی، 7 بنای تاریخی دیگر با مشارکت بخش خصوصی مرمت و احیا می‌شوند.
۱۳۹۹/۱۰/۰۸
درخواست رئیس ایکوم ایران برای بودجه ۱۴۰۰
رئیس ایکوم ایران امیدوار است تا فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری در مجلس با دورنگری و دوراندیشی اشکالات و کمبودها را در موزه‌ها و میراث فرهنگی در مصوبه‌ بودجه لحاظ کند.سیداحمد محیط طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وجود نقطه ضعف‌هایی که در حوزه اعتبارات موزه‌ها و به خصوص میراث فرهنگی وجود دارد، می‌گوید:‌ یکی از مهمترین اعتبارات موزه درآمدهای موزه‌ای است. درآمدِ موزه به‌ دست‌آمده از بلیت‌فروشی است که بر اساس مصوبه‌ مجلس، از حدود دهه ۴۰ تا سال ۱۳۸۳ درآمدها اختصاصی بودند (یعنی از موزه به جای دیگری واریز نمی‌شد و از همان ابتدا در حساب موزه بود) که تا سال ۸۳ ادامه داشت، اما از سال ۸۳ این درآمدها از حالت اختصاصی خارج شد و در درآمدهای عمومی قرار گرفت که به حساب خزانه ریخته می‌شود.او با تاکید …
واگذاری بناهای تاریخی به مردم، با کدام شرایط؟
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / گردشگری / بناهای تاریخی / خصوصی سازی / علی ‌اصغر مونسان / پرسش از خبر / مرمت / میراث فرهنگی / بنای تاریخی / صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی
واگذاری بناهای تاریخی به مردم، با کدام شرایط؟
تهران- ایرناپلاس- واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی و مردم نیازمند شرایط خاصی است؛ از تدوین آیین‌نامه‌ای با هدف جلوگیری از متضرر شدن سرمایه‌گذاران در این بخش تا درآمدزایی دولت از این روند و البته مهمتر از همه، آسیب‌ندیدن بناهای تاریخی.
۱۳۹۹/۱۰/۰۷
تقویم تاریخ
اتمام بنای ایاصوفیه در قسطنطنیه 1483 سال پیش، برابر با بیست و هفتم دسامبر 537 میلادی، کار ساخت کلیسای ایاصوفیه در قسطنطنیه یا استانبول کنونی به پایان رسید. این بنا به دستور و زیر نظر ژوستینیان یکم، امپراتور مقتدر روم شرقی در جای ویرانه‌های دو کلیسای قبلی مربوط به قرن چهارم میلادی ساخته شد. ایاصوفیه پس از افتادن قسطنطنیه به دست عثمانی‌ها در سال 1453، با اضافه شدن مناره به صورت مسجد درآمد ولی نام قدیمی خود را حفظ کرد. آتاتورک در دوران حکومت خود این بنای تاریخی را تبدیل به موزه کرد، اما این اواخر با دستور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ایاصوفیه مجددا به مسجد تغییر کاربری داد.   زادروز پدر علم ستاره‌شناسی جدید 449 سال پیش، برابر با بیست و هفتم دسامبر 1571 میلادی، یوهانس …
جانِ «زند نوابی» را ذره ذره می‌گیرند
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / خانه زند نوابی / تخریب / بنای تاریخی / میراث فرهنگی
جانِ «زند نوابی» را ذره ذره می‌گیرند
به نظر می‌رسد رای شعبه ۲ دیوان عدالت اداری کار خودش را کرده و خانه تاریخی «زند نوابی» نه تنها برخلاف گفته‌ معاون میراث فرهنگی تهران که قرار بود با مالک رایزنی کند، راهی برای نجات ندارد، بلکه قرار است زجرکش شود و جانش را ذره ذره بگیرند.
آجرهای
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / گردشگری / تخریب بنای تاریخی / بوکان
آجرهای "قلایچی" با تکمیل موزه بوکان به خاستگاه خود منتقل می‌شوند
مهاباد- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان گفت: با تکمیل موزه در حال ساخت این شهرستان، ۴۹ قطعه آجر تپه باستانی قلایچی که به تازگی از سوئیس به کشور بازگردانده شده‌اند، در خاستگاه اصلی خود به نمایش در می‌آیند.
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / خبرگزاری جمهوری اسلامی / ورامین / پیشوا / میراث فرهنگی / بنای تاریخی
"یوسف رضا"؛ روستای هدف گردشگری در دل تاریخ
تهران- ایرنا – شمال کمربندی ورامین - پیشوا و قلعه تاریخی ایرج، بزرگترین قلعه خشتی جهان، روستای هدف گردشگری "یوسف رضا" قرار دارد که یکی از روستاهای آباد پیشوا شناخته می‌شود و به دلیل واقع شدن بقعه امامزاده یوسف رضا، به این نام معروف است.
کاربری منزل در تبعید رهبر معظم انقلاب در ایرانشهر به مزایده گذاشته شد
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / مزایده بنای تاریخی / صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی / آثار تاریخی
کاربری منزل در تبعید رهبر معظم انقلاب در ایرانشهر به مزایده گذاشته شد
صندوق احیای بناهای تاریخی، خانه در تبعید رهبر معظم انقلاب در شهرستان ایرانشهر را با کاربری، موزه، پذیرایی و فرهنگی به مزایده گذاشت.
(تصاویر) ارگ بم ۱۷ سال بعد از زلزله
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / ارگ بم / زلزله / بم / کرمان
(تصاویر) ارگ بم ۱۷ سال بعد از زلزله
ارگ بم بزرگترین سازه خشتی در جهان است که در شهر بم در استان کرمان قرار دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. بامداد پنجم دی ۱۳۸۲ زمین لرزه‌ای به قدرت ۶.۶ ریشتر شهر بم را لرزاند و باعث شد این بنای تاریخی تخریب شود. اکنون ۱۷ سال از زلزله می‌گذرد و قسمت‌هایی از ارگ بازسازی شده است. اما روند بازسازی همچنان ادامه دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •