سه شنبه, ۸ بهمن, ۱۳۹۸ / 28 January, 2020
تخریب بنای تاریخی
فرونشست زمین بنای شیخ علاءالدوله سمنانی بررسی خواهد شد
ایرنا / ۱۸ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
فرونشست زمین بنای شیخ علاءالدوله سمنانی بررسی خواهد شد
سمنان- ایرنا-  رییس اداره بناهای تاریخی  وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: مطالعات پژوهشی مجموعه تاریخی شیخ علاءالدوله سمنانی با تاکید بر مساله فرونشست زمین مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  سمنان  تخریب بنای تاریخی  بنای تاریخی
حفاران غیرمجاز موجب تخریب ستون دخمه تاریخی «فقره‌قا» مهاباد شدند
ایرنا / ۲۱ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
حفاران غیرمجاز موجب تخریب ستون دخمه تاریخی «فقره‌قا» مهاباد شدند
مهاباد- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: حفاران غیرمجاز بخشی از ستون دخمه سنگی و تاریخی «فقره‌قا» این شهرستان را که مربوط به دوران مانایی‌هاست، تخریب کردند.
  مهاباد  تخریب بنای تاریخی  میراث فرهنگی
روزنامه همشهری / ۳۴ ساعت قبل / ...
صدای استان‌ها
   بی‌توجهی به بنای تاریخی منطقه چاه نفت خوریان بنای تاریخی منطقه چاه نفت خوریان در سمنان به دلیل بی‌توجهی و رسیدگی نکردن مسئولان میراث فرهنگی در حال تخریب است. برخی تجهیزات داخل این بنا که در دوره پهلوی اول از سوی روس‌ها ساخته شد بر اثر بی‌توجهی به یغما رفته است. اقامتگاه‌های زیرزمینی آن هم در حال فروریختن و نابودی است. محمدی از سمنان    سریش‌آباد پایانه مسافربری ندارد در شهرستان سریش‌آباد کردستان، با وجود جمعیت چند هزار نفری، پایانه مسافربری وجود ندارد. البته چند منطقه را بدون امکانات تبدیل …
زخم تجدد بر تن هویت تاریخی معماری سمنان
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / فرهنگی و هنری
زخم تجدد بر تن هویت تاریخی معماری سمنان
سمنان- ایرنا- معماری شهری سمنان بخشی از هویت فرهنگی جامعه بود که در گذر زمان و گذار بی‌رحم تجدد به بهانه توسعه شهری، نیاز به مراقبت بیشتری داشت. اکنون نفس‌های باقیمانده‌های معماری تاریخی این شهر به شماره افتاده است که ضرورت دارد در برنامه‌ریزی‌های شهری این ارزش‌های بومی بیشتر مدنظر قرار گیرد.
  شهرداری سمنان  سمنان  بافت فرسوده  تخریب بنای تاریخی  بنای تاریخی
تاریخ در این مکان می‌لرزد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / فرهنگی و هنری
تاریخ در این مکان می‌لرزد
سمنان- ایرنا- قطار نمی‌خواهد اما آدم‌ها آهن‌ها را کشیده‌اند تا از روی این شهر عبور کند و هفت هزار سال تاریخ و تمدن روزانه صدها بار بلرزد.
  سمنان  تخریب بنای تاریخی  میراث فرهنگی  دامغان
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
میز خبر
تخریب شبانه خانه قاجاری در استهبان [شهروند] عملیات تخریب خانه‌ای تاریخی متعلق به دوره قاجار از شب سه‌شنبه در بافت تاریخی استهبان در استان فارس آغاز شد و صبح دیروز دیگر هیچ نشانی از این بنای تاریخی باقی نماند.دوستداران میراث فرهنگی استهبان با اعلام این خبر اعلام کردند این خانه دارای ارزش‌ تاریخی و متعلق به دوره قاجار با برخورداری از تزیینات سر درِ سنگی دوره پهلوی اول بود.به گزارش صدای میراث، از خانه تاریخی قاجاری استهبان جز چند خشت چیز دیگری باقی نمانده و این خانه با خاک یکسان شده است. این خانه در بافت تاریخی استهبان در محدوده مصوب بافت تاریخی آن شهر قرار داشت که براساس اطلاعات رسیده با ماشین‌آلات شهرداری تخریب شده است. گفته می‌شود مالک این بنای تاریخی به جا مانده از …
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فیلم
(ویدئو) ترامپ در مسیر فکری داعش و نازی‌ها
ترامپ با تهدید حمله به آثار تاریخی و فرهنگی ایران در مسیر فکری داعش و نازی‌ها قرار گرفته است. در قرن اخیر جنگ‌طلب‌ها آثار تاریخی زیادی را تخریب کرده اند. از بنای بامیان در افغانستان تا تخریب‌های متعدد آثار تاریخی عراق توسط نیرو‌های داعش.
  دونالد ترامپ  نازیسم  داعش
راه‌اندازی پویش مردمی برای حفظ خانه‌های تاریخی شیراز
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / فرهنگی و هنری
راه‌اندازی پویش مردمی برای حفظ خانه‌های تاریخی شیراز
شیراز-ایرنا- تخریب‌های عمدی از یک سو و فرسودگی خانه‌های تاریخی بافت قدیم شیراز از سوی دیگر زنگ‌های خطر را برای این بناها به صدا درآورد که راه اندازی پویش مردمی مستندنگاری برای حفظ خانه‌های تاریخی شیراز واکنشی به این هشدار است.
  مستندساز  گردشگری  تخریب بنای تاریخی  شیراز  میراث فرهنگی  تملک خانه های تاریخی
امکان تخریب بیمارستان تاریخی مرادیان وجود ندارد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ...
امکان تخریب بیمارستان تاریخی مرادیان وجود ندارد
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: هرچند بیمارستان مرادیان از فهرست آثار ثبت ملی خارج شده، اما هنوز یک بنای ارزشمند تاریخی است و میراث فرهنگی مجوز تخریب و تغییر کاربری آن را نمی‌دهد.
  _بیمارستان  بنای تاریخی  مسیح  کرمانشاه  استانی-فرهنگی و هنری
چرا باغ خونی شهر مشهد را به‌ مزایده گذاشته‌اند
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۰۹-۲۷ / فرهنگی و هنری
چرا باغ خونی شهر مشهد را به‌ مزایده گذاشته‌اند
باغ خونی واقع در مشهد قدیم را که از معدود باغ‌های باقیمانده از گذشته است، به مزایده گذاشته‌اند. اوایل چشمه آن را خشکاندند و بعد 2عمارتش را تخریب کردند و اکنون قیمت این باغ قاجاری را 255میلیارد تومان اعلام کرده‌اند درحالی‌که این بنای تاریخی ثبت ملی شده است.
ارگ ناژوان، شناسنامه تاریخی فراموش شده در دل میراث طبیعی اصفهان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / فرهنگی و هنری
ارگ ناژوان، شناسنامه تاریخی فراموش شده در دل میراث طبیعی اصفهان
اصفهان- ایرنا- ارگ ناژوان به عنوان یکی از آثار تاریخی این بیشه طبیعی و تنها ارگ به جا مانده در محدوده شهری اصفهان در حال تخریب بوده و در چند قدمی این بنای بزرگ، گودبرداری وسیعی برای احداث هتل انجام گرفته است.
  شهرداری اصفهان  تخریب بنای تاریخی  اصفهان  میراث فرهنگی
پنجه تخریبگران بر چهره شهر هخامنشی خراسان شمالی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / فرهنگی و هنری
پنجه تخریبگران بر چهره شهر هخامنشی خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- «ریوی» دنیایی پر از رمز و راز است، در این محوطه باستانی باید با احتیاط گام برداشت. زیرا در یکی از ساتراپی‌های هخامنشیان گام برمی‌دارید و ممکن است در زیر پای شما گذرگاهی رخ بنماید که روزگاری زنان و مردان این ساتراپی و یا خانواده‌هایی که در عصر مفرغ زندگی می‌کرده اند، از آن عبور کرده باشند.
  بجنورد  هخامنشیان  آثار باستانی  تخریب بنای تاریخی  خراسان شمالی  میراث فرهنگی  مانه وسملقان
حفظ و مرمت یکی از خانه‌های تاریخی قزوین به دنبال انتشار خبری در ایرنا
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / فرهنگی و هنری
حفظ و مرمت یکی از خانه‌های تاریخی قزوین به دنبال انتشار خبری در ایرنا
قزوین - ایرنا - در پی انتشار خبری با عنوان "فروش خانه تاریخی در قزوین با شرط امکان تخریب در سایت دیوار" هفته جاری در خبرگزاری ایرنا، این موضوع پیگیری اداره کل میراث فرهنگی را به دنبال داشت و در نهایت با رایزنی این دستگاه با مالکان این خانه، مقرر شده تا این بنا مرمت و حفظ شود.
  استان قزوین  تخریب بنای تاریخی  میراث فرهنگی
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / اجتماعی
چوب حراج بر یک خانه تاریخی ۱۵۰ ساله در قزوین (+عکس)
خزائلی تصریح کرد: بحث تخریب این‌گونه خانه غیرممکن و بیشتر شبیه شوخی است و هیچ‌کدام از مراجع صدور پروانه به‌طور قطع اجازه تخریب این بنای تاریخی را نخواهند داد.
دستور دادستان مانه‌وسملقان به قطع درختان شهر هخامنشی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / فرهنگی و هنری
دستور دادستان مانه‌وسملقان به قطع درختان شهر هخامنشی
بجنورد- ایرنا - دادستان مانه و سملقان دستور قلع و قمع درختان کاشته شده بر روی محدوده تاریخی ریوی، از آثار مربوط به دوران هخامنشی در غرب خراسان شمالی، را صادر کرد.
  هخامنشیان  دادستان  آثار باستانی  تخریب بنای تاریخی  خراسان شمالی  میراث فرهنگی  قوه قضاییه  مانه وسملقان
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
فروش خانه تاریخی در قزوین با شرط امکان تخریب
یکی از خانه‌های تاریخی متعلق به دوره قاجاریه در قزوین با شرایطی خاص (امکان تخریب و ساخت بنای نو) در سایت دیوار به فروش گذاشته شده است.
پل‌های تاریخی زاینده‌رود با جاری شدن متناوب آب آسیب می‌بیند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / فرهنگی و هنری
پل‌های تاریخی زاینده‌رود با جاری شدن متناوب آب آسیب می‌بیند
اصفهان- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: خشک و مرطوب شدن بستر زاینده‌رود به ویژه در دمای بالا موجب هوادیدگی و در نتیجه تغییرات سنگ‌ها و خاک‌ها می‌شود که این روند پل‌های تاریخی موجود آن را آسیب می‌زند.
  زاینده رود  تخریب بنای تاریخی  اصفهان  میراث فرهنگی
درخواست مسئولان مرودشت برای بررسی اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / فرهنگی و هنری
درخواست مسئولان مرودشت برای بررسی اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید
شیراز-ایرنا- برخی از مسئولان شهرستان مرودشت بر این باورند که آلایندگی‌های ناشی از فعالیت پتروشیمی شیراز بر مجموعه جهانی تخت جمشید اثرات مخرب دارد و باید بر اساس مطالعات علمی هر چه زودتر برای این امر چاره‌اندیشی شود.
  پتروشیمی  آلایندگی هوا  تخت جمشید  مرودشت  تخریب بنای تاریخی  شیراز  میراث فرهنگی
زخم‌های ناجور بر پیکر اژدها
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۸-۱۸ / فرهنگی و هنری
زخم‌های ناجور بر پیکر اژدها
فراز تپه‌ای که چشم‌انداز شهر لار مرکز شهرستان لارستان فارس از آن پیداست،دژ اژدهاپیکر خودنمایی می کند؛ مقبره‌ای که نوشته‌های یادگاری‌نویسان بر پیکر آن خود را بر چشم و ذهن مردم فرو می‌کند.
  گردشگری  جاذبه توریستی  تخریب بنای تاریخی  میراث فرهنگی  لارستان  فارس
پایگاه مشروطه خواهی بابل در آستانه فروپاشی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / فرهنگی و هنری
پایگاه مشروطه خواهی بابل در آستانه فروپاشی
ساری - ایرنا - خانه تاریخی شیخ کبیر در بابل که اولین پایگاه مشروطه خواهی این شهرستان محسوب می‌شود در آستانه فروپاشی است و مسئولان میراث فرهنگی هم نبود اعتبار لازم را علت رهاشدگی این بنای نامی عرصه سیاست می‌دانند.
  تخریب بنای تاریخی  اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مازندران  بابل
آتشکده آذرخش
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / عکس
آتشکده آذرخش
ایرنا- شیراز - آتشکده آذرخش یکی از آتشکده های خاموش ایران و منسوب به دوره ساسانیان است. این بنای منحصر به فرد تاریخی که با وسعت 420 متر مربع، یک پارچه از کوه تراشیده شده است، در پنج کیلومتری شهر داراب و در دامنه کوه پهنا قرار دارد.آتشکده آذرخش در زمان اتابکان بخشی از آن تخریب و به مسجد تبدیل می شود. از این رو آن را مسجد سنگی نیز می نامند.
  آتشکده
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / ...
چرا باید از تهران تاریخی حفاظت کنیم؟
فرزاد رستمی‌فر‪-‬ فضا صرفاً یک موضوع علمی نیست که عاری از طنین ایدئولوژیک و سیاسی باشد. فضا همیشه و همواره موضوعی سیاسی و استراتژیک بوده است. اگر می‌بینید امروزه عقلانیت انتزاعی چنان وانمود می‌کند که فضا تماما فرمی [تهی] است که گویی نسبت به هر آنچه درونش رخ می‌دهد خنثی و بی تفاوت است، از آن‌ روست که فضا پیشاپیش اشغال شده است ... تولید فضا فقط ابزاری است در دست اشخاص و گروه‌هایی که فضا را از آن خود می‌کنند تا مدیریت و استفاده از آن را در ید قدرت خود نگه دارند (آنری لوفور).تهران در سابقه پایتختی خود که عددی اندک بیش از 200 سال است، افت و خیزهای بسیار زیادی را پشت سر گذاشته و شاید به بتوان ادعا کرد که با ترسیم نمودار این تغییرات، تصویر واضحی از تاریخ این دوران خصوصاً دوره معاصر به‌دست آید؛ تصویری …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۰۸-۰۴ / فرهنگی و هنری
قتل 170 سال قدمت تاریخی!
شهرداری قم بنای تاریخی «ارباب علی یوسف زاده» را بدون هیچ گونه اطلاع، ابلاغ و استعلام از میراث فرهنگی تخریب کرد؛ سال‌هاست که هر از گاهی خبر‌هایی از تخریب یک اثر باستانی به گوش می‌رسد و هر بار هم مسئولین مربوطه از زیربار مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند. در این بین آثار باستانی یکی پس از دیگری تخریب می‌شوند و این برای جامعه‌ای مثل جامعه ما فاجعه محسوب می‌شود؛ چرا که با این کار آیندگان از دانستن آن چه که در گذشته رخ داده است محروم می‌شوند.
فرسودگی شبکه فاضلاب مانع رفع نم‌زدگی دیوار مسجد جامع اصفهان شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / فرهنگی و هنری
فرسودگی شبکه فاضلاب مانع رفع نم‌زدگی دیوار مسجد جامع اصفهان شد
اصفهان- ایرنا- معاون حفظ و احیای بناهای اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: برای رفع مشکل نم‌زدگی دیوار مسجد جامع اصفهان اقدامات فنی لازم توسط این اداره‌کل انجام شد اما فرسودگی شبکه فاضلاب مانع نتیجه بخش بودن این اقدامات بازدارنده شده است.
  مسجد جامع اصفهان  تخریب بنای تاریخی  اصفهان  مرمت  میراث فرهنگی
مدرسه تاریخی هدایت‎
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / عکس
مدرسه تاریخی هدایت‎
ایرنا- ارومیه- مدرسه هدایت در خیابان عطایی ارومیه قرار دارد.کتیبه های مدرسه تخریب شده است که به همین دلیل تاریخ دقیق احداث و نام معمار سازنده آن مشخص نیست اما با توجه به نوع مصالح و فرم معماری، تاریخ احداث آن به اواخر دوره قاجار می‌رسد.این بنا در واقع توسط شهریاران احداث شده است و در جنگ جهانی اول هم مدتی فرانسوی‌ها از بنای هدایت استفاده کرده‌اند. مدرسه هدایت در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۳۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. عکس مهدی رهنورد
ظاهرا میراث فرهنگی زورش به ویرانگران در یزد نمی‌رسد
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / فرهنگی و هنری
ظاهرا میراث فرهنگی زورش به ویرانگران در یزد نمی‌رسد
نرگس آبیار کارگردان سینما بار دیگر نسبت به تخریب یک بنای تاریخی در روستای ابرندآباد یزد با روش آب انداختن در خانه هشدار داد. مدیرکل میراث فرهنگی یزد هم اعلام کرد تخریبی انجام نشده است.
  میراث فرهنگی  یزد  بافت تاریخی
۴۰ اثر تاریخی ری در معرض تخریب است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / فرهنگی و هنری
۴۰ اثر تاریخی ری در معرض تخریب است
شهرری- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری گفت که هم اکنون ۴۰ اثر تاریخی جنوب پایتخت در معرض تخریب است و نیاز به مرمت فوری دارد.
  شهرستان ری  تخریب بنای تاریخی  میراث فرهنگی
بال‌های شکسته عمارت پروانه‌ای
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / فرهنگی و هنری
بال‌های شکسته عمارت پروانه‌ای
از طنز تاریخ است یا بد روزگار، کار به جایی رسیده تا عمارت ۱۲۵ ساله پروانه‌ای صدراعظم ناصرالدین‌شاه از جلال و جبروتش افتاد و اصالتش به بازی گرفته شد. سال‌هاست این خانه به تملک اداره پست وزارت ارتباطات در آمده اما چه فایده؟ این اداره برای درآمدزایی آن را به جای حفاظت لوکیشن فیلم کرده است. حالا وزارت ارتباطات می گوید به زودی با مشارکت شهرداری اقدامی جدی در این زمینه می‌کند.
  تخریب بنای تاریخی
جلوگیری از مرمت حمام خان تبریز
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / فرهنگی و هنری
جلوگیری از مرمت حمام خان تبریز
تبریز-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی، جلوگیری مالکان و تعدد وراث ملک مربوط به حمام خان را دلیل اصلی مرمت نشدن این بنای تاریخی در تبریز عنوان کرد.
  گردشگری  تبریز  تخریب بنای تاریخی  میراث فرهنگی
تایید مجوز تخریب از سوی اداره میراث فرهنگی فارس/صدور دستور توقف
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / فرهنگی و هنری
تایید مجوز تخریب از سوی اداره میراث فرهنگی فارس/صدور دستور توقف
معاون میراث فرهنگی کشور گفت که دستور توقف تخریب بنای تاریخی دارای ارزش در بافت تاریخی شیراز را صادر کردیم.
  شیراز  خانه تاریخی  تخریب
«خانه اربابی» شهرری مستندنگاری می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
«خانه اربابی» شهرری مستندنگاری می‌شود
شهرری- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ری گفت: خانه اربابی تاریخی و قدیمی در قلعه عظیم‌آباد شهرری با اعتبار ۲۵۰ میلیون ریال مستندنگاری می‌شود.
  تخریب بنای تاریخی  میراث فرهنگی  خانه اربابی
میراث فرهنگی:‌ تپه باستانی «پوئینک» را با بیل مکانیکی تخریب کرده‌اند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / فرهنگی و هنری
میراث فرهنگی:‌ تپه باستانی «پوئینک» را با بیل مکانیکی تخریب کرده‌اند
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:‌ مشاهده و بررسی‌ها نشان می‌دهد تپه باستانی پوئینک در شهرستان قرچک با استفاده از بیل مکانیکی تخریب شده است.
  اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران  تپه پوئینک  قرچک  تخریب بنای تاریخی  میراث فرهنگی
چهار ستون بدن این بنای تاریخی می‌لرزد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / فرهنگی و هنری
چهار ستون بدن این بنای تاریخی می‌لرزد
حاج سلطان‌العلما، مدرسه‌ای است تاریخی در کاشمر که از چندین سال قبل به دلیل فرسوده شدن و برداشتن چندین شکاف، متولیان مجبور شده‌اند این بنای ارزشمند را با زدن ۴ ستون چوبی بر دیواره‌ها سرپا نگه دارند؛ حالا زمزمه‌های تخریب این بنا شنیده می‌شود.
  حاج سلطان‌العلما  مدرسه تاریخی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۵/۱۸ / ...
حریم امن پلاسکو برای میراث تهران
گروه جامعه: 30 دی ماه 95 ساختمانی در ضلع شمال شرقی چهارراه استانبول تهران فرو ریخت، ساختمانی که خود بخشی از هویت تاریخ معاصر تهران بود. 2 سال و 7 ماه از آن زمان می‌گذرد. بحث‌های بسیاری درباره سرنوشت زمین و ساختمان نیمه سوخته‌اش در محافل علمی و حتی مدیریتی شهر مطرح شده. عده‌ای که مدافع هویت تاریخی شهر هستند، معتقدند نباید ساختمان جدیدی بنا شود. عده‌ای خواهان بازسازی آنند. برخی می‌گویند باید به طور کامل تخریب شود و بنای مدرن‌تر و مستحکم‌تری به جای قبلی ساخته شود. برخی دیگر پیشنهاد استفاده‌ مجدد در همان مغازه‌های باقی مانده که نظام مهندسی می‌گفت استحکام کامل را برای استفاده‌ مجدد دارد، دادند و مالک که انگار از سر تمایل بر تخریب تاکید داشت، از بی‌تابی بنای باقی مانده از «پلاسکو» سخن گفت؛ سخنی که …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۵/۰۶ / ...
با مجوز شهرداری تهران خانه شاملو تخریب می‌شود؟
همسایه‌های خانه می‌گویند، مالک مجوز گودبرداری خانه «شاملو» را گرفته، همین امروز و فردا باید خانه را تخریب کنند تا کار گودبرداری براساس تاریخ مجوز شروع شود. میراث فرهنگی هم خانه را نه فقط به خاطر نسبیتش با این شاعر، ‌بلکه به دلیل ارزش‌های معماری‌اش واجد ثبت می‌داند و بر حفاظتش تاکید دارد.به گزارش ایسنا، بیش از سه ماه از انتشار نخستین خبرها درباره‌ رایزنی‌های مالک خانه شاملو در خیابان نجات‌اللهی (ویلا)‌ نبش کوچه خسرو می‌گذرد؛ رایزنی‌هایی که به نظر می‌رسد به نتیجه رسیده‌اند و حتی شهرداری مجوز گودبرداری خانه را هم صادر کرده است، آن هم برخلاف درخواستی که در همان زمان میراث فرهنگی استان تهران از شهرداری مبنی بر جلوگیری از تخریب خانه کرده بود. همین یک ماه قبل بود که سازمان میراث فرهنگی با همکاری شهرداری …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / ...
چه چیزی در آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد سوخت؟
میدان حسن‌آباد یکی از میادین دارای قدمت پایتخت است که پیش‌تر با نام‌های میدان ملک‌المتکلمین یا میدان هشت گنبد شناخته می‌شد و چند شب گذشته آتش آن را دربرگرفت.به گزارش ایمنا، میدان حسن‌آباد از لحاظ موقعیت در تقاطع خیابان امام خمینی‌(ره) با خیابان وحدت اسلامی و حافظ قرار گرفته و در این میدان به علت نزدیکی با بازار ابزارفروشان، انبارهای متعدد دپوی کالا وجود دارد. محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران در خصوص آتش‌سوزی این بنای تاریخی گفته است: «‌یک انبار محل نگهداری کالا در میدان حسن‌آباد تهران دچار حریق شد که با توجه به مجاورت آن با بنای تاریخی میدان حسن‌آباد حریق به بخش‌هایی از این بنا سرایت کرد.» او افزود: «حریق در ضلع شمال غرب میدان حسن‌آباد رخ داده و درست جنب ایستگاه شماره یک آتش‌نشانی …
تخریب یا مرمت در ارگ بم؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / ...
تخریب یا مرمت در ارگ بم؟
این روزها خبرهایی در شبکه‌های مجازی دست به دست می شود مبنی بر حضور چند روزه پیمانکارانی که به دلیل تعریف پروژه‌ای چند صد میلیون تومانی به بهانه مرمت کاروانسرای غرب ارگ بم؛ که در حال تخریب این بنای تاریخی هستند.
  ارگ بم
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ / ...
آتش در کمین تاریخ
گروه ایرانشهر: تابستان که می‌شود بازار آتش‌سوزی هم در مراتع و جنگل‌های ایران داغ می‌شود. البته این آتش‌سوزی فقط به جان طبیعت نمی‌افتد. محوطه‌های تاریخی روباز که در دل مراتع و دشت‌های مستعد آتش‌سوزی قرار دارند نیز از این ماجرا جان سالم به در نمی‌برند. در جدیدترین آتش‌سوزی که همین چند روز پیش رخ داد هگمتانه در آتش سوخت. گرچه به سرعت مهار شد و به گفته مسئولان میراث به آثار تاریخی آسیبی وارد نشده اما همچنان بیم آن می‌رود که آتش باز هم به جان این منطقه بیفتد. همانند اتفاقی که بارها برای قبرستان خالد نبی در استان گلستان افتاد و آن را نابود کرد. گرچه آتش به بسیاری از قبرهای سنگی خسارت زیادی وارد نکرد اما مرتع به طور کامل از بین رفت و چیزی جز یک دشت سوخته با سنگ‌های شکسته از بی‌توجهی بر جای نگذاشت. با …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ / ...
اعلام ممنوعیت تخریب مدرسه قاجاری «کاخ» در لاله‌زار
مدیرکل میراث‌فرهنگی استان تهران در نامه‌ای به شهردار منطقه ۱۲، هرگونه تخریب و ساخت‌وساز در ملک واجد ارزش قرار گرفته در کوچه زوارئیان (کاخ) خیابان لاله‌زار موسوم به «مدرسه کاخ» را ممنوع اعلام کرد. به گزارش ایسنا، در تنها بن‌بست ضلع جنوبی کوچه شهید زوارئیان یا همان «کاخ سابق» حدفاصل خیابان‌های سعدی شمالی و لاله‌زار نو، مجموعه‌ای قدیمی با دو بنای شمالی و جنوبی در دو ضلع یک حیاط بزرگ قرار گرفته‌اند که بنای شمالی‌اش در دو طبقه ساخته شده اما سال‌هاست کل ساختمان به عنوان انبار استفاده می‌شود. و سرانجام خبرهایی مبنی بر احتمال تخریب بنا به دنبال تخلیه‌ آن مطرح شدند، یعنی یکی از قدیمی‌ترین بناهای مدارس تهران قاجار که هر چند در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده بود اما جزو بناهای واجد ارزش شناخته می‌شد، به راحتی …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / ...
فرو ریختن ارگ ۲۰۰۰ ساله در شهر غزنین
تخریب بخش قابل توجهی از یک ارگ مربوط به قرن ۱۲ میلادی در شهر غزنین، موجب افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت میراث فرهنگی و تاریخی افغانستان شده است.به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این ارگ قدیمی با نام «غزنین» شناخته می‌شود در اصل دارای ۳۶ برج بوده است که طی چند وقت اخیر ۱۴ برج آن به سبب چندین دهه جنگ، باران‌های سنگین و سهل‌انگاری تخریب شده‌اند. این ارگ و دژ تاریخی یکی از چندین محوطه باستانی منحصر در افغانستان از مرکز بودایی پیش از اسلام در دره بامیان تا مناره قرن دوازدهمی جام در منطقه دورافتاده استان غور است که همگی نیازمند فوری محافظت از میراث فرهنگی ارزشمندشان هستند. مقامات شهر غزنین که سال گذشته در جریان سنگین‌ترین نبردها تقریباً به کنترل نیروهای طالبان درآمده است، اعلام کردند بخش‌هایی از دژ و …
حکم نهایی تخریب یک بنای ثبت ملی پایتخت صادر شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ / فرهنگی و هنری
حکم نهایی تخریب یک بنای ثبت ملی پایتخت صادر شد
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران اعلام کرد: حکم نهایی تخریب خانه تاریخی «حسام لشگر» واقع در منطقه ۱۲ پایتخت توسط دیوان عدالت اداری صادر شد و مستندات ما کارساز نبود.
  میراث فرهنگی  شهر تهران
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / ...
سقف کلیسای نوتردام استخر می‌شود یا گلخانه!؟
دولت فرانسه رقابتی برای ارائه طرح‌های بازسای کلیسای تاریخی نوتردام به راه انداخته و در این راستا معماران و شرکت‌های بین‌المللی طرح‌های متفاوت و بعضا عجیب و غریبی ارائه داده‌اند.به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، دولت فرانسه در تلاش است با بازسازی کلیسای تاریخی نوتردام پاریس، شکوه و جلال گذشته را به آن بازگردانند و به همین دلیل رقابتی بین‌المللی برای ارائه بهترین طرح‌های معماری را راه‌اندازی کرده است. بنا بر اعلام «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، آنها پذیرای طراحی‌های معاصر نیز هستند که کلیسا را زیباتر از گذشته کند. ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه نیز خواستار ساخت یک مناره جدید بر روی سقف کلیسا شده که بر اساس تکنیک‌ها و چالش‌های امروزی ساخته می‌شود. پس از اینکه بخش عمده‌ای از سقف کلیسا نوتردام …
ظریف: برای نوتردام غمگین شدم +عکس
اقتصادآنلاین / ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ / اقتصادی
ظریف: برای نوتردام غمگین شدم +عکس
​محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به حریق در کلیسای نوتردام پاریس، نسبت به تخریب بخشی از این بنای تاریخی ابراز تاسف کرد.
واکنش ظریف نسبت به نابودی بخشی از کلیسای نوتردام+عکس
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ / سیاسی
واکنش ظریف نسبت به نابودی بخشی از کلیسای نوتردام+عکس
وزیر امور خارجه ایران نسبت به تخریب بخشی از این بنای تاریخی ابراز تاسف کرد.
ساخت وساز غیرمجاز در حریم یک اثر تاریخی در زابل تخریب می شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ / فرهنگی و هنری
ساخت وساز غیرمجاز در حریم یک اثر تاریخی در زابل تخریب می شود
زاهدان- ایرنا- رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زابل گفت: با دستور استاندار سیستان و بلوچستان پیگیری برای تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم بنای تاریخی بانک ایران و انگلیس زابل انجام می شود.
پرونده قضایی برای تخریب «یخدان میرفتاح» تشکیل شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۱/۱۹ / فرهنگی و هنری
پرونده قضایی برای تخریب «یخدان میرفتاح» تشکیل شد
همدان - ایرنا - دادستان دادگاه عمومی و انقلاب ملایر با اشاره به تخریب بنای تاریخی «یخدان میرفتاح» در بارندگی های اخیر، گفت: پرونده رسیگی قضایی این اثر تاریخی تشکیل شده و به احتمال قصور یا رعایت نکردن مقررات قانونی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رسیدگی می شود.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۱/۱۹ / اقتصادی
تشکیل شورا برای مرمت اضطراری «فلک‌الافلاک»
معاون سازمان میراث‌فرهنگی کشور از تشکیل شورای راهبردی قلعه «فلک‌الافلاک» برای مرمت اضطراری آن با توجه به تخریب بخشی از تپه قلعه در جریان بارش‌های سیل‌آسا خبر داد. محمدحسن طالبیان گفت: «در سال‌های گذشته بخشی از سازه بتنی و رینگ دور قلعه اجرا شده ولی به دلیل نبود اعتبار این طرح متوقف شده است. در جریان بارندگی‌های اخیر بخشی از خاک‌های دستی تپه آن دچار ریزش شد که این خاک‌ها باید تثبیت شوند.» وی تصریح کرد: «در این هفته شورای راهبردی قلعه فلک‌الافلاک متشکل از مهندسان با تخصص‌های مختلف، به منظور ارزیابی وضع موجود از قلعه بازدید خواهند کرد. در این هفته یا هفته آینده نیز برای مرمت اضطراری قلعه فلک‌الافلاک و تکمیل یا تغییر طرح استحکام بخشی این بنای تاریخی با توجه به شرایط جدید به‌وجود آمده تصمیم‌گیری خواهد …
تخریب شاخص‌ترین اثر معماری «نایبند» + فیلم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۱/۱۶ / فرهنگی و هنری
تخریب شاخص‌ترین اثر معماری «نایبند» + فیلم
در همهمه‌ی خروشانی آبی که نوروز امسال به پای بناهای تاریخی رسید اما اینجا لودرها و نه سیل‌ها، طاق و بنای باقی مانده از مسجد تاریخی نایبند در عسلویه را تخریب کردند.
55 آنلاین / ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ / ...
«نمک‌» بلای جان شوشتر شد
نمک‌های کارون به در و دیوار سازه جهانی شوشتر پاشیده و شوره به بخش‌هایی از این بنای تاریخی نفوذ کرده است. به این ترتیب نگرانی‌ها برای پیش‌روی این رسوب‌گذاری و تخریب تدریجی این اثر جهانی بیشتر شده است.
تخریب برخی بناهای تاریخی یزد با بارش‌های اخیر
ایسنا / ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ / فرهنگی و هنری
تخریب برخی بناهای تاریخی یزد با بارش‌های اخیر
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد به دنبال انتشار خبری مبنی بر تخریب عمدی بنای آب انبار مشترک زرتشتیان و مسلمانان در یزد، گفت: بناهای زیادی به دنبال بارش‌های اخیر تخریب شده که مرمت آن‌ها به دلیل محدودیت توان میراث فرهنگی، اولویت‌بندی شده‌ و در حال انجام است.
نوای ناقوس تخریب کلیسای مریم مقدس شیراز به گوش می رسد
ایرنا / ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ / فرهنگی و هنری
نوای ناقوس تخریب کلیسای مریم مقدس شیراز به گوش می رسد
شیراز-ایرنا- فروریختن بخش‌هایی از سقف و ایوان‌های بنای تاریخی حدود 400ساله پس از هر بارندگی ،سهم کلیسای مریم مقدس شیراز با ارزش‌های معماری و هنری از دوران کنونی است.
باغ وثوق الدوله بنیاد مستضعفان پارک شهری شد
ایلنا / ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ / اجتماعی
باغ وثوق الدوله بنیاد مستضعفان پارک شهری شد
ایلنا: باغ وثوق‌الدوله یکی از باغ‌های متعلق به بنیاد مستضعفان بود که با داشتن بنای ارزشمند میراثی در این باغ بزرگ به عنوان یکی از میراث تاریخی و طبیعی شهر تهران محسوب می‌شود اما به دلیل بی‌توجهی، به مرور زمان بخش اعظمی از درختان کهنسال این باغ نابود شد و این میراث ارزشمند در معرض تخریب قرار داشت.