شنبه, ۲۶ مهر, ۱۳۹۹ / 17 October, 2020
خسرو سینایی
اکبر عالمی به خاک سپرده شد
۲ روز قبل / بهشت زهرا / بیمارستان / خاک / خلیج فارس / عکاسی
اکبر عالمی به خاک سپرده شد
ایلنا: اکبر عالمی در کنار مزار خسرو سینایی و محمدعلی کشاورز به خاک سپرده شد.
تصاویر | خاکسپاری زنده‌یاد عالمی در همسایگی کشاورز و سینایی
۲ روز قبل / سینمای ایران / سینما چهره‌ها / سینمای ایران / سینما چهره‌ها
تصاویر | خاکسپاری زنده‌یاد عالمی در همسایگی کشاورز و سینایی
مراسم تشییع مرحوم اکبر عالمی چهارشنبه ۲۳ مهر در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار و این استاد سینما کنار مزار زنده‌یادان محمدعلی کشاورز و خسرو سینایی به خاک سپرده شد.
اکبر عالمی در همسایگی خسرو سینایی و محمدعلی کشاورز به خاک سپرده شد/ عکس
۲ روز قبل / خسرو سینایی / محمدعلی کشاورز / اکبر عالمی
اکبر عالمی در همسایگی خسرو سینایی و محمدعلی کشاورز به خاک سپرده شد/ عکس
مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر اکبر عالمی، به‌دلیل همه‌گیری کرونا، به صورت محدود و با حضور تعدادی از اعضای خانواده، دوستان و هنرمندان در بهشت زهرا (س) تهران برگزار شد.
اکبر عالمی در کنار خسرو سینایی آرام گرفت
۲ روز قبل / اکبر عالمی / کروناویروس
اکبر عالمی در کنار خسرو سینایی آرام گرفت
اکبر عالمی در کنار مزار خسرو سینایی و محمدعلی کشاورز به خاک سپرده شد.
مهرداد اسکویی: امروز،روز عزای شاگردان است
۳ روز قبل / درگذشت اکبر عالمی
مهرداد اسکویی: امروز،روز عزای شاگردان است
مهرداد اسکویی می گوید: به نوآمده‌های سینما حق می‌دهم که به نسل ما غبطه بخورند که استادانی چون اکبر عالمی، خسرو سینایی و منوچهر طیاب داشتیم.
۳ روز قبل
مرگ هنرمند نه کاریست خُرد!
چند روز پیش با ناباوری در روزنامه خواندم که اکبر عالمی هنرمند برجسته فیلم و سینما و مستندساز و مفسر سینمایی که با احساس وظیفه هنری، در 75 سالگی، برای تهیه فیلمی مستند درباره تلاس گروه پزشکی در مبارزه با کرونا و درمان بیماران با تیم چهار نفره‌اش و به خیال خودشان با تجهیزات ایمنی و رعایت دستورالعمل‌ها یا پروتکل‌های بهداشتی در یکی از بیمارستان‌های ویژه درمان کووید19 حضور یافته بودند، خودش و تیمش اسیر این بیماری پلید شده است. خبر حکایت از این داشت که جوانان تیم شرایط مناسبی دارند اما بیماری خودش وخامت بیشتری یافته و ناچار به نصب دستگاه کمک تنفسی شده‌اند. بسیار متاثر و نگران شدم. آشنایی با او را مدیون شادروان خسرو سینایی بودم که عالمی با وجود دانش و تخصص هنری‌اش همواره …
۳ روز قبل
خداحافظ آقای چشم‌سبز مو سپید
گروه فرهنگ و هنر – شاید امروز بسیاری از متولدان دهه 60، سینما را به واسطه اکبر عالمی بشناسند. کسی که در دوران برهوت منابع، هر هفته در برنامه «هنر هفتم»ش مقابل دوربین می‌نشست و بسیاری از نوجوانان آن سال‌ها را شیفته سینما می‌کرد. شاید بتوان به درستی گفت که او عمرش را به پای سینما گذاشت چرا که پس از سال‌ها فعالیت در حوزه سینما، در روند ساخت آخرین مستندش به کرونا مبتلا شد و در نهایت، روز گذشته دار فانی را وداع گفت. این روزها، روزهای خوبی برای هیچکس نیست. خصوصا اهالی هنر هر روز یکی از بزرگان خود را از دست می‌دهد. همین پنجشنبه گذشته بود که موسیقی ایران، محمد رضا شجریان، بزرگ‌ترین اسطوره‌اش را از دست داد و حالا دوباره قرعه به نام سینما و خصوصا حوزه مستند افتاده است. اخبار تلخ با درگذشت خسرو سینایی، …
پاسداشت استاد اکبر عالمی در شبکه مستند
۳ روز قبل / کمال تبریزی / ابراهیم حاتمی کیا / خسرو سینایی / رخشان بنی اعتماد
پاسداشت استاد اکبر عالمی در شبکه مستند
تهران- ایرنا- شبکه مستند با پخش  پرتره «مردی برای تمام فصل ها» یاد و خاطره مرحوم اکبر عالمی عکاس، مستندساز و مجری برنامه هنر هفتم را گرامی می  دارد. 
جهانگردی که بیش از ۱۰۰ فیلم ساخته است/ ناگفته‌هایی از کیارستمی
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / محمود ثانی / فیلم کیارستمی و عصای گم شده / بهروز نشان / گروه هنر و تجربه / عباس کیارستمی / خسرو سینایی
جهانگردی که بیش از ۱۰۰ فیلم ساخته است/ ناگفته‌هایی از کیارستمی
محمود ثانی که به تازگی مستند «کیارستمی و عصای گمشده» را روانه پرده کرده است؛ مستندسازی مسافر است که می‌گوید احتمالاً تا امروز بیش از ۱۰۰ مستند از سفر به کشورهای مختلف، ساخته است!
وقتی «آبادان» لوکیشن «سینما» بود
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / سینمای جنگ / هفته دفاع مقدس / ابراهیم حاتمی‌کیا / ناصر تقوایی / خسرو سینایی / عبدالحسن برزیده / کیومرث پوراحمد / احمدرضا درویش / محمودرضا ثانی / آبادان
وقتی «آبادان» لوکیشن «سینما» بود
یک فیلمساز آبادانی با بیان خاطراتی از فیلم‌هایی که در آبادان ساخته شده، گفت: این شهر که هم پیش از انقلاب و هم پس از انقلاب لوکیشنی خوب برای سینما بود، هنوز هم می‌تواند پلاتویی جذاب برای ساخت فیلم باشد.
عظیمی: به اختلاف نظرها که باعث کندی فعالیت‌های انقلاب اسلامی می‌شود اعتبار ندهید
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / باغ‌ موزه دفاع مقدس / خسرو سینایی / جشنواره فیلم مقاومت / بنیاد فرهنگی روایت فتح
عظیمی: به اختلاف نظرها که باعث کندی فعالیت‌های انقلاب اسلامی می‌شود اعتبار ندهید
تهران- ایرنا- دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، گفت: از همه مسئولین می خواهم به اختلاف نظرها که باعث کندی در انجام فعالیت‌های انقلاب اسلامی می‌شود، اعتبار ندهید.
برگزاری آیین نکوداشت ۵ سینماگر در افتتاحیه جشنواره فیلم «مقاومت»
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / جشنواره فیلم مقاومت / مراسم نکوداشت / خسرو سینایی
برگزاری آیین نکوداشت ۵ سینماگر در افتتاحیه جشنواره فیلم «مقاومت»
آیین نکوداشت پنج سینماگر متعهد انقلاب اسلامی و دفاع‌ مقدس در افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» برگزار می‌شود.
هزینه جشنواره فیلم مقاومت کمتر از ساخت یک فیلم سینمایی است
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / جمشید هاشم پور / خسرو سینایی / جشنواره فیلم مقاومت / جمال شورجه
هزینه جشنواره فیلم مقاومت کمتر از ساخت یک فیلم سینمایی است
تهران- ایرنا- دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، گفت: هزینه برگزاری این جشنواره از یک فیلم سینمایی معمولی هم کمتر است و اگر یک فیلم به ویترین سینما اضافه شود اتفاق عجیب و غریبی رخ نمی‌دهد اما همین فضایی که شکل می‌گیرد تا افراد با یکدیگر ارتباط بگیرند، اثرش می‌تواند از تولید یک فیلم سینمایی بیشتر باشد.
آزمای جدید با پرونده خسرو سینایی و کارگاه نمایش چاپ شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / معرفی نشریات / مطبوعات ایران / کیوسک مطبوعاتی / مطبوعات
آزمای جدید با پرونده خسرو سینایی و کارگاه نمایش چاپ شد
صدوپنجاهمین شماره ماهنامه آزما با پرونده‌هایی درباره خسرو سینایی و کارگاه نمایش در مجموعه تئاتر شهر منتشر شد و روی پیشخوان مطبوعات آمد.
تاریخ شفاهی «سینمای ایران» مستند شد/ مروری بر عملکرد مدیران سینما
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / سیدمحمد بهشتی / محمد علی نجفی / خسرو سینایی / مسعود کیمیایی / داریوش مهرجویی / علیرضا رئیسیان / علیرضا داوودنژاد / سینمای مستند
تاریخ شفاهی «سینمای ایران» مستند شد/ مروری بر عملکرد مدیران سینما
شهرام میراب اقدم کارگردان مجموعه مستند تاریخ شفاهی «سینمای ایران» به ارایه توضیحاتی درباره این مستند پرداخت.
ناگفته‌هایی از «طیاب» و فیلم ناتمامش
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / همایون امامی / خسرو سینایی / منوچهر طیاب
ناگفته‌هایی از «طیاب» و فیلم ناتمامش
همایون امامی می‌گوید: منوچهر طیاب در آخرین روزهای عمر خود در حال ساخت…
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
احمد پژمان از دوستی ۵۰ ساله با طیاب می‌گوید
متاسفم که این روزها خبرهای بد پشت سر هم می‌آیند. هنوز از سوگ خسرو سینایی به در نیامده‌ایم که خبر مرگ دوست عزیزم، منوچهر طیاب به من رسید. منوچهر چند مدتی بود که با سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد و البته به ما نمی‌گفت که این همه بیمار است. اما گمان نمی‌کردم که به این زودی‌ها تسلیم مرگ شود. او با آن روحیه مقاومی که داشت که روزها و شب‌ها در کویر و دشت و کوه‌های ایران می‌ماند و از باد و باران و گرما و سرما و حیوان و حشرات خطرناک نمی‌هراسید، در نهایت تسلیم مرگ شد و این البته جاده‌ای است که همه ما باید تا انتهای آن برویم. منوچهر را قبل از انقلاب تنها می‌شناختمش و سلام و علیکی باهم داشتیم، اما بعد که به امریکا آمد، در نیویورک، دوره‌هایی داشتیم …
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
منوچهر طیاب در وین درگذشت
منوچهر طیاب کارگردان سینمای مستند بامداد روز 4 شهریور ماه در بیمارستانی در وین از دنیا رفت. به گزارش ایسنا، انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ضمن تایید این خبر درگذشت این هنرمند را تسلیت گفت.بنا بر این گزارش هنوز مشخص نیست پیکر منوچهر طیاب به ایران منتقل خواهد شد یا نه. این هنرمند چند ماهی به دلیل سرطان در بیمارستانی در وین بستری بود.منوچهر طیاب متولد سال 1316 در تهران، دانش‌آموخته‌ی رشته معماری در دانشگاه فنی وین و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما و تلویزیون از دانشکده سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی اتریش است. او از سال 1342 با ساخت فیلم «سفال» به حرفه‌ی مستندسازی روی آورد و در 57 سال اخیر، نزدیک به 100 فیلم ارزشمند میراث فرهنگی و تاریخی را کارگردانی کرده است.سال گذشته و در جریان برگزاری …
براى پایان آخرین بازمانده حلقه وینىها ماندولین بنوازید
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
براى پایان آخرین بازمانده حلقه وینىها ماندولین بنوازید
مسعود میر ـ روزنامه نگار خبر را که همه شنیده‌اند پس باید نوشت خداحافظ تصویرگر ناشناخته‌های ایران و جلادهنده شکوه دیدنی‌ها؛ خداحافظ منوچهر طیاب. ماندولین و البرز  سال 1331است و منوچهر طیاب پا به دبیرستان البرز گذاشته و در همان سال‌هاست که با خسرو سینایی رفیق می‌شود. رفاقت‌شان با صدای ماندولین او و آکاردئون دانش‌آموز سال پایین‌تر درهم گره می‌خورد و چشم روشن‌های دبیرستان البرز درس دبیرستان را به امید مهاجرت برای ادامه تحصیل با همین رویاها و نواها به پایان می‌برند.  سینما رؤیای او بود، اما …
یادش همیشه زنده خواهد ماند
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / مستندساز / سینمای مستند / مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی / درگذشت / خسرو سینایی / سینما / منوچهر طیاب / ناصر فکوهی / مستند / عکاسی مستند
یادش همیشه زنده خواهد ماند
تهران- ایرنا- طیاب رفت، همچون سینایی که چند هفته پیش رفت، آن‌ها با خاطرات و تجربه زندگی‌های پربارشان برای همیشه باقی خواهند ماند و زندگی دومی را که قرن‌ها و قرن‌ها ادامه خواهد یافت، آغاز خواهند کرد.
خسرو سینایی درباره منوچهر طیاب چه می‌گفت؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
خسرو سینایی درباره منوچهر طیاب چه می‌گفت؟
منوچهر طیاب مردی بود که به قول خسرو سینایی سعی می‌کرد ریزه‌فرهنگ‌های گمشده ایران را نجات دهد و حالا در فاصله کمتر از یک ماه دو هنرمندی از این دنیا رفته‌اند که توجه به ایران در مستندهایشان جلوه‌ای دیگر داشت.
برای مردی که به دنبال ریزه‌فرهنگ‌های گمشده ایران بود
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / منوچهر طیاب / خسرو سینایی / درگذشت منوچهر طیاب
برای مردی که به دنبال ریزه‌فرهنگ‌های گمشده ایران بود
منوچهر طیاب مردی بود که به قول خسرو سینایی سعی می‌کرد ریزه فرهنگ های گمشده ایران را نجات دهد و حالا در فاصله کمتر از یک ماه دو هنرمندی از این دنیا رفته‌اند که توجه به ایران در مستندهایشان جلوه‌ای دیگر داشت.
یادبود خسرو سینایی در جشنواره حقیقت
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / ارد عطارپور / خسرو سینایی / جشنواره سینما حقیقت
یادبود خسرو سینایی در جشنواره حقیقت
تهران- ایرنا- دبیر جشنواره سینما حقیقت از برگزاری یادبود خسرو سینایی در این رویداد خبر داد و تاکید کرد: اجرای آنلاین جشنواره امکان بهتر دیده شدن آثار این چهره‌ معتبر سینمای مستند را به دنبال خواهد داشت.
۱۳۹۹/۰۵/۲۴
سینمای ما، بین اقتصاد آزاد و دولتی سرگردان است
 [پولاد امین] «چرا یک نسلی از سینماگران ما خانه‌نشین شده‌اند؟ بیضایی جلای وطن کرده، تقوایی دیگر فیلم نمی‌سازد و.... ‏گروهی محدود در سینما حضور دارند. برخی فقط با رانت فیلم می‌سازند و نتیجه‌اش همین است که در سینمای این سال‌ها ‏می‌بینیم.» درد دل‌های مسعود جعفری جوزانی آینه سینمای امروز ماست؛ داستانی که چندین ‌سال است تکرار می‌شود و نتیجه‌اش بیکاری ‏اغلب سینماگران فرهنگی این سرزمین است؛ اتفاقی تلخ که امروز پس از درگذشت خسرو سینایی یک بار دیگر مطرح شده و ‏نگاه‌ها را متوجه این موضوع کرده که چرا سینماگران توانمند و قَدَر در این سینما تاب نمی‌آورند و میدان را یک‌سره می‌سپارند؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
پارک‌های شادی یادگار ماندگار سینایی در مناطق محروم
  [ نیره خادمی ] همه کسانی که خسرو سینایی را می‌شناسند، بر چند وجهی بودن شخصیت فرهنگی او اتفاق نظر دارند. معتقدند با انسانی شریف و تلاشگر روبه‌رو بوده‌اند که در زندگی همیشه زیبایی را پیدا می‌کرد و حالا جز آن نگاه محترم پشت لنزهای دوربین آنچه از او باقی‌مانده، فرهنگی است به درازای تمام سال‌های زندگی‌اش. می‌گویند این فرهنگ نیاز به شناساندن و ماندگاری دارد و گرچه او با آثارش تا ابد در میان همه هست، اما شاید بهتر باشد که مدیریت شهری تهران و ساری به فکر نام‌گذاری خیابان‌هایی به نامش باشند. عصر دوشنبه به مناسبت هفتمین روز درگذشت این کارگردان صاحب سبک ایرانی مراسم بزرگداشت مجازی با حضور گیزلاوارگا سینایی، فرح اصولی و چند نفر دیگر از هنرمندان برای …
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
آرامش در حریم مهرورزی
در کارنامه هنری «خسرو سینایی» که در عرصه‌های نویسندگی، شعر، موسیقی و فیلمسازی آثار ارزنده‌ای از خود به یادگار گذاشته است، فیلم مستند «مرثیه گمشده»  (The Lost Requiem) جایگاه ویژه‌ای دارد. حتی شاید بتوان این اثر را در میان نزدیک به 30 فیلم مستند او، مهجورترین و در عین حال برجسته‌ترین کار این فیلمساز به حساب آورد.  جریان تولید و ساخت و پرداخت این فیلم مستند که در فاصله سال‌های 1349 تا 1362 نزدیک به 13 سال به طول انجامیده، فراگردی به راستی وقت‌گیر، طولانی و دشوار داشته است. ساخته شدن چنین فیلمی تنها در سایه پشتکار، خستگی‌ناپذیری و شکیبایی‌های فراوان یک فیلمساز سختکوش، مقدور و میسر شده است. بخش عمده‌‌ای از نیرو …
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
چون پرده برافتد...
تا آن زمان که فیلم «زنده‌باد» را به جشنواره فیلم کارلووی واری (چک) نفرستاده بود آن‌قدرها با او آشنایی نداشتم. سال 1358 بود و آغاز سالی پرشور و هیاهو و پیچیده که همه‌چیز به نظر غریب و غیرمنتظره می‌رسید. من فیلم «طلوع انفجار» را آماده می‌کردم که به جشنواره کارلووی واری برسانم اما با تاسف به تاریخ معین در آن سال نرسید و شنیدم که «زنده‌باد» خسرو سینایی را جایگزین کرده‌اند. همین مساله موجب دیدار ما با یکدیگر شد.  از دوران قدیم درباره‌اش خوانده بودم. آن‌موقع که در وزارت فرهنگ و هنر شاغل بودم. می‌دانستم که فیلم‌های مستند قابل‌توجهی ساخته است. بعضی‌هایش مثل «آن سوی هیاهو» (1343) و «مرثیه …
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
بر روزگار از دست رفته حسرت می‌خوریم
چند سال پیش طی یک مراسمی که به مناسبت نمایش فیلم «دستگاه» یکی از مستندهای آقای سینایی در خانه هنرمندان برگزار شد و جمعیت قابل توجهی هم در این جلسه حضور داشتند من به نکته‌ای اشاره کردم که مایلم دوباره آن را یادآوری کنم و آن اینکه اگر بشود در جامعه ما برای روشنفکری از نوع متعهد و ایرانی مصادیقی پیدا کرد، خسرو سینایی یکی از آن مصادیق است، هنرمندی چندوجهی که تحصیلکرده فرنگ بود، کل جوانی‌اش را در فرنگ گذرانده بو دولی مطلقا تفکر غربی نداشت، اندیشه‌های وی ایرانی بود نه از نوع شووینیستی، منظورم تفکر شرقی بود او بسیار اینجایی فکر می‌کرد و خیلی به فکر اعتلای وطنش بود. این را از سر تعصبات ملی نمی‌گویم. صحبت من از آنجا ناشی می‌شود که به هر حال هنرمندانی در ایران …
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
حافظه شهر پر است از صدای خنده‌هایت
درست به فاصله 6 روز از درگذشت خسرو سینایی و همزمان با روز خبرنگار، بار دیگر جامعه هنری ایران به شکل ناباورانه و غیرمنتظره‌ای به سوگ هنرمند از دست رفته خود نشست با این تفاوت که این بار هجرت به دیار دوست از جانب جوانان بود. واقعیت این است که روز جمعه حوالی ظهر 17 مرداد وسط طرح مباحث خبرنگاران پیرامون دلمشغولی‌ها و دغدغه‌های آنان به مناسبت روز خبرنگار، به یک‌باره فضای مجازی از نام ماه‌چهره خلیلی و فوت این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون پر شد. در وهله اول آنقدر خبر دور از ذهن و شوکه‌کننده به نظر می‌رسید که باورش سخت بود و حتی لحظاتی طول کشید تا بار سنگین آن بر ذهن و روان همگان بنشیند، تا جایی که بعضی منتظر تکذیب این خبر از جانب خانواده ماه‌چهره خلیلی بودند. …
این‌بار یکشنبه زودتر از شنبه آمد و گذشت...
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
این‌بار یکشنبه زودتر از شنبه آمد و گذشت...
مجید روانجو ـ نویسنده و روزنامه‌نگار خبر کوتاه بود و مختصر: خسرو سینایی، کارگردان سینمای ایران و مستند‌ساز برجسته درگذشت. شوک این خبر، نخست باورپذیر به‌نظر نمی‌آید. پس از آن نیز دقت بر این مهم که وی 80ساله بوده و بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته، شاید محلی از اعراب نداشته باشد. با آنکه امروز مردن از نوشیدن یک لیوان آب آسان‌تر است، با آنکه امروز ارزش زنده‌ماندن و زندگی‌کردن، بهایی دارد هم‌ارز هیچ، با آنکه امروز هنر و کار هنری و هنرمند زیر چرخ‌های انسان‌کش «غم نان» در حال له‌‌و‌لورده‌شدن است …
خسرو سینایی: همه‌ چیز هم دست خود آدم نیست
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / خسرو سینایی
خسرو سینایی: همه‌ چیز هم دست خود آدم نیست
«من اصلا سعی می‌کنم خرافاتی نباشم. ولی یک اتفاق‌هایی می‌افتد که آدم را به جاهایی سوق می‌دهد. بالاخره همه‌ چیز هم دست خودِ آدم نیست.»
خاطره شنیدنی فاطمه معتمدآریا از خسرو سینایی
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / خسرو سینایی / فاطمه معتمدآریا / سینمای ایران
خاطره شنیدنی فاطمه معتمدآریا از خسرو سینایی
ایرنا نوشت: آیین بزرگداشت خسرو سینایی، در فضای مجازی و در صفحه رسمی اینستاگرام کانون کارگردانان سینمای ایران (به‌صورت زنده) برگزار و حاضران در این فضا از ابعاد وجودی، شخصیتی و دغدغه‌های وی در جامعه و... سخن گفتند.
زنده یاد سینایی دغدغه‌ای عمیق برای جامعه داشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری / حمید فرخ نژاد / درگذشت / درگذشت / خسرو سینایی / هنرمندان / سینما / کارگردان / ناصر فکوهی / هوشنگ گلمکانی
زنده یاد سینایی دغدغه‌ای عمیق برای جامعه داشت
تهران-ایرنا-آیین بزرگداشت «خسرو سینایی»، در فضای مجازی و در صفحه رسمی اینستاگرام کانون کارگردانان سینمای ایران (به‌صورت زنده) برگزار و حاضران در این فضا از ابعاد وجودی، شخصیتی و دغدغه‌های وی در جامعه و... سخن گفتند.
اکران ویژه «جزیره رنگین» به یاد خسرو سینایی
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / احمد نادعلیان / خسرو سینایی / مهدی احمدی / فیلم جزیره رنگین
اکران ویژه «جزیره رنگین» به یاد خسرو سینایی
موسسه «هنروتجربه» برای گرامیداشت یاد و خاطره خسرو سینایی، فیلم «جزیره رنگین» آخرین ساخته او را به نمایش درمی‌آورد.
در گذر فرهنگ؛ هفته‌ای که گذشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / خسرو سینایی / کیهان کلهر
در گذر فرهنگ؛ هفته‌ای که گذشت
تهران- ایرنا- درگذشت کارگردان بنام سینمای ایران «خسرو سینایی» و اولین دوره کنسرت آنلاین موسیقی ردیف - دستگاهی با اجراهای گروه‌نوازی با کلام از جمله مهمترین اخبار فرهنگی هنری هفته گذشته است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
روز هشتادم
دوتا چهل هفته گذشته از روزی که اولین قصه پای بی‌قرارم را نوشتم، حالا نمی‌دانم به خیال جشن گرفتن این چله عجیب طولانی است یا احترام به همه قصه‌هایی که شنیده‌ام و گفته‌ام که از خیابان ویلا سر در می‌آورم و تندتند در سر پایینی‌اش راه می‌روم تا به کوچه خسرو برسم. کوچه خسرو برای من یادآور خیلی روزهاست، از روزهای دور مجله چلچراغ و خانه قدیمی آجری بگیر که باغچه‌اش پر بود از درخت عرعر و سایه تا همین سال گذشته و حیاط کافه تهرونی که بی‌هوا تمام شد و صدای آکاردئون خسرو سینایی عزیز که روی نیمکت چوبی منتظران توی حیاط کافه نشسته بود و موسیقی قشنگ تابستانی‌اش خواب پرنده‌های روی درخت‌های کوچه را به هم می‌زد. یادم می‌افتد به آن عصر که …
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
نام و یادش با ما خواهد ماند تا همیشه
«مرثیه‌سرای آوارگانِ ستمدیده، راوی رنج و شادی و مهر، همچنان در کوچه‌های بی‌انتهای عشق، در جست‌وجوی نور و رنگ و زیبایی گام برمی‌دارد. «خسرو سینایی» فیلمساز، موسیقیدان، شاعر، نویسنده، آموزگار و از اهالی شایسته سرزمینِ بی‌مرزِ هنر و فرهنگ از این پس در آثارش به زندگی ادامه می‌دهد. جایش کنار ما خالی ‌‌است، نام و یادش اما خواهد ماند تا همیشه».  در این نامه اسامی هنرمندان مطرحی مانند مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی، بهمن فرمان‌آرا، احمدرضا احمدی، آیدین آغداشلو، لوریس چکناواریان، رخشان بنی‌اعتماد، امیرحسین اعتماد، اصغر فرهادی، غلامحسین نامی، رعنا فرنود، لیلی گلستان، سیدمحمد بهشتی، فرشته طائرپور، منوچهر شاهسواری، معصومه …
آوایی که عتیقه نمی‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
آوایی که عتیقه نمی‌شود
سعید مروتی ـ منتقد سینما و روزنامه‌نگار      خیلی‌ها برای نخستین‌بار با خسرو سینایی در تلویزیون آشنا شدند. به‌عنوان کارشناس آمده بود به برنامه هنرهفتم و حرف‌هایی جنجالی درباره چند فیلم و فیلمساز شاخص تاریخ سینما زد که مهم‌ترینش «سرگیجه» هیچکاک بود. سینایی گفت چرا هیچ‌کس به صحنه خودکشی کیم نووک ایراد نمی‌گیرد که مثل عروسک باربی روی آب مانده تا جیمز استوارت بیاید و نجاتش دهد؟  سینایی که سال‌ها مستند ساخته بود، داشت با معیارهای جهان واقعی درباره فیلم داستانی قضاوت می‌کرد. این را عده‌ای همان موقع …
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
دیالوگ
مهرداد اسکویی، مستندساز و شاگرد خسرو سینایی:  «سینایی از «قطار زمستانی» که سخن می‌گفت، چشمانش روشن‌تر می‌شد. انگار امید در جانش شعله می‌کشید اما نشد که بسازدش و همان‌طور که جسمش رو به ضعف و ناتوانی می‌رفت، امیدش هم به ساخت آن کمتر می‌شد. حالا دیگر این فیلم را در ذهن خود به جهانی دیگر برده است و این حسرتی بزرگ برای من و ماست. یک هنرمند در دو دهه پایانی زندگی‌اش به پختگی می‌رسد و کوله‌باری از تجربه دارد که می‌تواند آن را به خلق هنری تبدیل کند اما آن‌طور که باید از خسرو سینایی حمایت نشد و در حسرت فیلمی رفت که یک دهه آرزوی ساختنش را داشت.»
پیام داریوش مهرجویی در پی درگذشت خسرو سینایی
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / داریوش مهرجویی / درگذشت خسرو سینایی
پیام داریوش مهرجویی در پی درگذشت خسرو سینایی
داریوش مهرجویی با انتشار یادداشتی درگذشت خسرو سینایی را تسلیت گفت.
وزیر فرهنگ: «خسرو سینایی» سرشار از زندگی و پر از انرژی بود
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
وزیر فرهنگ: «خسرو سینایی» سرشار از زندگی و پر از انرژی بود
سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در خانه زنده‌یاد «خسرو سینایی» ضمن گرامیداشت یاد او گفت که این سینماگر برجسته سرشار از زندگی بود.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
آلن پارکر؛ سینما در مسیر آزادی
  [ پولاد امین ] روز گذشته از خسرو سینایی گفتیم. کسی که به قول لوریس چکناواریان «هنرمند به تمام معنای کلمه بود». همزمان با خسرو‌سینایی اما آلن پارکر نیز رفت. فیلمسازی با انبوه آثار درجه یک متفاوت، از «اجاق سرد آنجلا» و «قطار سریع نیمه شب» تا «می‌سی‌سی‌پی می‌سوزد»، «اویتا» و «باگزی مالون» و البته «دیوار پینک فلوید» که به گفته مارتین اسکورسیزی «متفاوت‌ترین موزیکالی است که تاریخ سینما شاهدش بوده». اثری که ابتدا موسیقی و سپس سینما را تا حد فعالیت مستقیم سیاسی ارتقا داد، وقتی در آفریقای جنوبی و پس از آن در متن دیگر مبارزات آزادیخواهانه، دانش‌آموزان و دانشجویان به …
روایت بیژن بیژنی از هم سخنی با خسرو سینایی
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / خسرو سینایی / بیژن بیژنی
روایت بیژن بیژنی از هم سخنی با خسرو سینایی
بیژن بیژنی هنرمند عرصه موسیقی و خوشنویسی در روایت دوستی خود با زنده ‌یاد خسرو سینایی گفته است: «آشنایی با استاد سینایی برایم بسیار دلپذیر بود. هر کجا که می­‌دیدمش حرفی برای گفتن داشت. او هنرمند اندیشمند و صاحب­‌تفکر بود و ضمنا بیان بسیار شیوایی داشت. وقتی سخن می­ گفت هر شنونده­‌ای را مجذوب می­ کرد.»
رئیس‌جمهور درگذشت «خسرو سینایی» را تسلیت گفت
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / خسرو سینایی / حجت الاسلام حسن روحانی / رئیس جمهور اسلامی ایران / پیام تسلیت
رئیس‌جمهور درگذشت «خسرو سینایی» را تسلیت گفت
رئیس‌جمهور درگذشت کارگردان پیشکسوت کشورمان مرحوم خسرو سینایی را تسلیت گفت.
فکر «قطار زمستانی»، روشنش می‌داشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / خسرو سینایی / مهرداد اسکویی / فیلم قطار زمستانی / درگذشت خسرو سینایی
فکر «قطار زمستانی»، روشنش می‌داشت
"از «قطار زمستانی» که سخن می‌گفت، چشمانش روشن‌تر می‌شد. انگار امید…
قدر دوست و دوستی‌هایمان را بدانیم
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / خسرو سینایی / لوریس چکناواریان / مهرداد اسکویی
قدر دوست و دوستی‌هایمان را بدانیم
لوریس چکناواریان، هنرمند پیشکسوت آهنگساز و از دوستان نزدیک زنده یاد خسرو سینایی از دست دادن یک دوست ۶۰ ساله را تجریه دردناکی عنوان کرد و از این هنرمند فقید با عنوان یک شخصیت منحصر به فرد و یکی از اسطوره‌های سینمای ایران یاد کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
همسفرِ کوچه‌های عشق
 نمی‌دانم چرا وقتی خبر وخامتِ حال خسرو خان سینایی را از قول حبیب احمدزاده در فضای مجازی خواندم، حس بدی به وجودم راه یافت و انگار همان موقع آخر خط را خواندم. غروب شنبه که خانم تینا جلالی در تماس تلفنی‌اش بی‌مقدمه گفت «نمی‌خواهید صحبتی در مورد استاد خسرو سینایی داشته باشید؟»، تعبیر زودهنگام آن حس ناگوار را دیدم. حالادر این ترافیک انبوه پیام‌های تسلیت رسمی و کلیشه‌ای و دلنوشته‌های جورواجور که حکم نوشدار و... را دارد، چه بگویم که رنگ و بوی مُرده‌پرستی نداشته باشد؟  طی دو، سه بار دعوتی که از این عزیزِ شریف برای حضور در میزگردهای سینمایی مجله «سینما و ادبیات» داشتم، همواره با انسانی اخلاق‌مدار و سلیم‌النفس و دلبسته …
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
مرثیه خسرو
مسعود میر ـ روزنامه نگار درست مثل نقشی مینیاتوری روی بوم فرح اصولی، مانند یک رنگ خاص از نقوش انتزاعی گیزلا، شبیه یک نغمه گمشده از آکاردئونی قدیمی و مانند فیلمی که هیچ‌وقت ساخته نشد ورؤیای ساختش هم پژمرد، خسرو سینایی برخاست و عصازنان پلان زندگی را ترک کرد. حالا او یکی دیگر از هنرمندان ایران زمین است که عنوان فقید بر نامش سایه انداخت و تمام شد در آوردگاه نفس و نام و نان.  مرثیه مصور کارنامه خسرو سینایی در این یکی دو روز به جهت رعایت آداب زندگی بدون او بارها و بارها بازنشر شده است. به همین …
از بی‌مهری‌هایی که به خسرو سینایی شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / ایران / بازی / بودجه / خانه سینما / دولت
از بی‌مهری‌هایی که به خسرو سینایی شد
مهدی احمدی که در فیلم «عروس آتش» خسرو سینایی بازی کرده بود، می‌گوید: بسیاری از آثار این فیلمساز با بی‌توجهی روبرو بود و با بی‌مهری‌هایی در سینما مواجه شد که یادآوری‌ آنها هم ناراحت‌کننده است. این بازیگر که بیش از ۳۰ سال است
پوراحمد: سینایی کلاه بر سر کسی نمی‌گذاشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / بازی / ساخت فیلم / zwnj / سینایی / کلاه
پوراحمد: سینایی کلاه بر سر کسی نمی‌گذاشت
کیومرث پوراحمد می‌گوید: خسرو سینایی صفات بارزی داشت و یکی از مهم‌ترین‌هایش انسانیت او بود که این روزها خیلی نایاب شده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / درگذشت خسرو سینایی
پیام تسلیت سفارت لهستان در پی درگذشت کارگردان «مرثیه گمشده»
سفارت لهستان در تهران در پیامی درگذشت خسرو سینایی، فیلم‌ساز پیشکسوت ایران را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
خسرو سینایی بدون مراسم در قطعه هنرمندان دفن می‌شود
پیکر خسرو سینایی، کارگردان سینمای ایران، در قطعه هنرمندان به خاک سپرده خواهد شد. به گزارش ایسنا، با توجه به شرایط موجود و دوران پیک کرونا، تدفین پیکر کارگردان «عروس آتش» بدون برگزاری مراسم انجام می‌شود، بنابراین به‌زودی با حضور خانواده به خاک سپرده خواهد شد.  با وجود تردیدهایی که درباره تدفین پیکر این هنرمند پیشکسوت در قطعه هنرمندان بهشت زهرا مطرح شده بود، قرار نیست در قطعه دیگری دفن شود ولی ترجیح دست‌اندرکاران این است که خاکسپاری این هنرمند محبوب بدون تجمع و ازدحام انجام شود. خسرو سینایی یازدهم مرداد ماه در 80 سالگی بر اثر عفونت ریه و کرونا درگذشت.
خسرو سینایی، جستجوگرِ ریزه‌های فرهنگ ایران
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / خسرو سینایی / کارگردانان سینمای ایران / معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
خسرو سینایی، جستجوگرِ ریزه‌های فرهنگ ایران
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام تسلیت خود برای درگذشت خسرو سینایی، او را کارگردانی معرفی کرد که به فرهنگ و هنر جامعه ایران، علاقه‌ای زیاد داشت.
خداوکیلی تا این حد عاشق «خسرو سینایی» بودید؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
خداوکیلی تا این حد عاشق «خسرو سینایی» بودید؟
حجم عظیم مطالبی که در رثای خسرو سینایی منتشر شده است آدم را به فکر وا می‌دارد آیا واقعا چنین شناخت و قرابتی با خسرو سینایی و آثارش وجود داشت؟ یا یک چشم هم چشمی است و ...
گرامیداشت خسرو سینایی در شبکه مستند / «سینایی یک مورد ویژه» از تلویزیون پخش می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
گرامیداشت خسرو سینایی در شبکه مستند / «سینایی یک مورد ویژه» از تلویزیون پخش می‌شود
شبکه مستند یکشنبه ۱۲ مرداد با پخش مستند «سینایی یک مورد ویژه» یاد خسرو سینایی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و مستندساز سینمای ایران را گرامی می‌دارد.
نگاه سینایی به موسیقی و سینما بی‌مثال و جریان‌ساز بود
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
نگاه سینایی به موسیقی و سینما بی‌مثال و جریان‌ساز بود
تهران– ایرنا– آهنگساز، ‌رهبر ارکستر و هنرمند شناخته شده موسیقی کشور گفت: نگاه زنده‌نام خسرو سینایی به موسیقی و سینما بی‌مثال و جریان‌ساز بود، دانش او در موسیقی زبانزد بود و همین مسئله تفاوت او را با بسیاری از کارگردانان سینمای امروز ایران آشکار می‌سازد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •