پنجشنبه, ۹ بهمن, ۱۳۹۹ / 28 January, 2021
دانشنامه
درباره عبیدالله زاکانی
۱۸ ساعت قبل / دانشنامه / شاعر / سعدی / شیراز / قزوین / نویسنده / کتاب / ادبیات
درباره عبیدالله زاکانی
تهران- ایرنا- خواجه نظام‌الدین عبیدالله زاکانی یکی از چهره‌های برجسته‌ ادبیات ایران در سده هشتم هجری بود که نگاه دقیقی به وضعیت زندگی اجتماعی و فرهنگی مردم داشت و با قلم انتقادی، تیز و طنزآمیز خود مسایل و مشکلات مردم را به گوش سیاستمداران می‌رساند.
۲ روز قبل
ادبیات معاصر ایران
کتاب دوجلدی «ادبیات معاصر ایران» به سرپرستی اسماعیل سعادت و به کوشش فرزانه رشیدی منتشر شده است. این کتاب که برگزیده مقالات دانشنامه زبان و ادبیات فارسی است، در ۱۳۱۸ صفحه و با قیمت ۲۲۵ هزار تومان در انتشارات سخن و با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر شده است. در معرفی بیشتر این کتاب عنوان شده است: مجموعه حاضر شامل مقالاتی است در معرفی ادبیات معاصر ایران و زندگی و مهم‌ترین آثار ۹۵ تن شاعر و نویسنده دوره معاصر فارسی. مجموعه با مقاله درباره ادبیات معاصر ایران آغاز می‌شود. آغاز ادبیات معاصر فارسی را معمولا انقلاب مشروطه (۱۳۲۴ق/۱۲۸۵ش) یا زمانی دانسته‌اند که ادبیات ایران، بر اثر مواجهه با ادبیات غرب، از حالت سنتی به شیوه نو گرایش یافت.
۴ روز قبل
آغاز درسگفتارهایی درباره بوعلی سینا
ابن‌ سینا، فیلسوف، طبیب، ریاضیدان و دانشمند برجسته ایران است که شهرت جهانی دارد. شهرت او بیشتر در فلسفه و طب بوده و فلسفه او، فلسفه مشایی، متاثر از فلسفه نوافلاطونی و دین اسلام است. وی نخستین کسی است در ایران بعد از اسلام درباره تعلیم و تربیت اظهارنظر کرد و قواعدی را استخراج و اعلام نمود. عمده آثار او به عربی است و اشعاری نیز به عربی و فارسی بدو نسبت داده‌اند. زندگی پرفراز و نشیب و توانایی‌های شگفت‌انگیز او سبب پیدایش افسانه‌های فراوانی پیرامون شخصیت وی شده است. از آثار مشهور او می‌توان به نجات، قانون، شفا، اشارات، دانشنامه علایی، قراضه طبیعیات، مبدا و معاد یاد کرد. همچنین حی‌بن‌یقظان، سلامان و ابسال، معراج‌نامه از داستان‌های تمثیلی- فلسفی اوست.حدود …
تشکر رهبر انقلاب از «پیرمرد جالب»/ جمع و ضرب شوید، نه تفریق و تقسیم!
۵ روز قبل / سالوادور دالی / عاشورا / محمود فرشچیان / وزارت فرهنگ / احمد بیرشک / کتابخانه‌ دانشنامه‌ بزرگ‌ فارسی
تشکر رهبر انقلاب از «پیرمرد جالب»/ جمع و ضرب شوید، نه تفریق و تقسیم!
«احمد بیرشک» ۴ بهمن سال ۱۲۸۵ شمسی به دنیا آمد و آن‌قدر زندگی کرد و به ایران خدمت کرد تا بشود «پیرمرد جالبی» که به‌خاطر ۲ کلمه حرفی که زده بود رهبر ‌انقلاب سفارش کند از طرف ایشان از وی تشکر کنند!
درباره نورعلی برومند
۱۳۹۹/۱۱/۰۱ / دانشنامه / حسین علیزاده / شهرام ناظری / برلین / محمدرضا شجریان / ابوالحسن صبا / چهره ماندگار موسیقی / دانشگاه تهران
درباره نورعلی برومند
تهران- ایرنا- نورعلی برومند استاد موسیقی‌ و نوازنده چیره‌دست‌ انواع‌ سازهای‌ سنّتی‌ ایرانی به شمار می‌رفت که نقش بسزایی در تکامل و انتقال موسیقی به نسل‌های بعد از خود داشت. وی در حفظ و اشاعه ردیف موسیقی سنتی تلاش‌های ارزنده‌ای کرد به گونه‌ای که بسیاری او را احیاگر موسیقی اصیل ایرانی می‌دانند.
۱۳۹۹/۱۱/۰۱
سالمرگ/ دکتر محمد قریب
یکی از نخستین پزشکان متخصص طب اطفال ایران که بعد‌ها با بنیانگذاری علم نوین پزشکی کودکان عنوان پدر پزشکی اطفال ایران را نیز به‌خود اختصاص داد دکتر محمد قریب است. در سال ۱۳۰۶ محمد قریب جزو نخستین گروه دانشجویان ایرانی بود که به قصد ادامه تحصیل به کشور فرانسه رفت. در پایان نخستین سال تحصیلی در شهر رمس فرانسه، توانست جایزه لابراتوار تشریح دانشکده پزشکی را از آن خود کند. محمد قریب در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی از رساله دکترای خود به نام «وقفه‌های تنفسی شیرخواران» دفاع کرد و سرانجام دانشنامه دکترای پزشکی پاریس …
همه ظرفیت‌ها برای تهیه دانشنامه دفاع مقدس مرکزی به میدان بیایند
۱۳۹۹/۱۰/۲۹ / محسن کریمی / سپاه روح الله / اراک / دفاع مقدس / فرهنگ دفاع مقدس
همه ظرفیت‌ها برای تهیه دانشنامه دفاع مقدس مرکزی به میدان بیایند
اراک- فرمانده سپاه روح الله گفت: تهیه دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی تنها برای یکبار رقم می‌خورد و نیاز است تمامی ظرفیت‌ها و توان در این راستا به کارگیری شود.
ویترین/ یوگِنی اُنه گین
۱۳۹۹/۱۰/۲۹
ویترین/ یوگِنی اُنه گین
«یوگِنی اُنه گین» رمان شعرگونه‌ای از الکساندر پوشکین، نویسنده روسی است. این داستان منظوم شاهکار پوشکین است و او به‌مدت 8سال روی آن کار کرد. این کتاب در موسیقی و ادبیات و فیلم تأثیر زیادی گذاشت و مردم عادی نیز به موضوع آن توجه داشته‌اند. رُمان هفت هزار خطی یوگِنی اُنه گین که شخصیت خود پوشکین را هم در ورای چهره قهرمانش نمایان می‌سازد، مانند جنایت و مکافات داستایوفسکی دانشنامه زندگی روسی است و تأثیرات زیادی در موسیقی و ادبیات و فیلم گذاشته ‌است. چایکوفسکی از روی آن، اپرای اوژن اونگین را ساخته است. یوگِنی …
حداد عادل: «دلال عباس» سرمایه جهان اسلام است
۱۳۹۹/۱۰/۲۸ / غلامعلی حداد عادل / بنیاد سعدی / دانشنامه جهان اسلام
حداد عادل: «دلال عباس» سرمایه جهان اسلام است
تهران- ایرنا- مدیرعامل بنیاد دایرةالمعارف اسلامی در وبینار تجلیل از دلال عباس، دانشمند اهل لبنان در قالب نشست «ایران فراسوی مرزها»،‌ این اندیشمند جهان اسلام را زنی خواند که سرمایه جهان اسلام است.
درباره بهمن جلالی
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / عکاسی / صدا و سیما / دانشنامه / خرمشهر / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / دانشگاه هنر / دوره قاجار / گالری قندریز / اصفهان
درباره بهمن جلالی
تهران- ایرنا- بهمن جلالی، پدر عکاسی معاصر ایران به حساب می‌آید که نظرات و ایده‌هایش مختص خودش و ناشی از باریک‌اندیشی ویژه او به عکاسی بود. نگاه بی‌طرفانه جلالی به اتفاقات می‌تواند شاهدی بر تاریخ باشد که مشخصه‌ای است که عکس‌های وی را از دیگران متمایز می‌کند.
دانشنامه نویسی بر شناخت شهروندان از هویت شهر تاثیر مثبتی دارد
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ / استانی-فرهنگی و هنری
دانشنامه نویسی بر شناخت شهروندان از هویت شهر تاثیر مثبتی دارد
نائب رئیس شورای اسلامی شهر سنندج درخصوص اهمیت تدوین دانشنامه سنندج گفت: تاثیر مثبت دانشنامه بر شناخت شهروندان از روح شهر و افزایش امید و انگیزه جوانان با مطالعه و آگاهی بخشی از هویت تاریخی فرهنگی شهر هویدا است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
خیّری که کتابخانه، منزل و حساب‌های شخصی خود را وقف ترویج کتابخوانی کرد
پرویز اذکایی، خیّر همدانی، که در مراسم ملی بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار سال ۱۳۹۹ به وسیله نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به ‌عنوان خیّر نمونه برگزیده شد، کتابخانه، منزل و حساب‌های شخصی خود را وقف ترویج کتابخوانی کرده است.پرویز اذکایی در فروردین ۱۳۱۸ در خانواده‌ای فرهنگی و شهر همدان زاده شد. او تحصیلات ابتدایی را در مدرسه «آلیانس/ اتحاد» گذراند و پس از پایـان خدمت نظام (۱۳۳۹) متصدی کتابخـانه دبیرستانی شد که در آن تحصیل می‌کرد و در مدارس ملّی همدان (خصوصا «دبستان فرهنگ» که پدرش محمدکاظم اذکایی بنیاد کرده بود) تدریس کرد.در سال‌‌های ۱۳۴۰ـ۱۳۴۲، امور چاپ و نشر روزنامه  «نهیب غرب» به او محول شد و همکاری مستمری نیز با …
دانشنامه روحانیت استان بوشهر منتشر شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / استان بوشهر / نماینده ولی فقیه در استان / کتاب / روحانیت
دانشنامه روحانیت استان بوشهر منتشر شد
کتاب «أعلام العلماء» نوشته آیت الله صفایی بوشهری معرفی و ارائه شد.
دانشنامه و مدرک تحصیلی دانشگاه آزاد بیش از ۱۵ملاک امنیتی دارد/امکان جعل مدرک به صفر رسیده است
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / دانشگاه آزاد اسلامی / جعل مدرک تحصیلی
دانشنامه و مدرک تحصیلی دانشگاه آزاد بیش از ۱۵ملاک امنیتی دارد/امکان جعل مدرک به صفر رسیده است
مدیرکل دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با راه اندازی سامانه آموزشیار در دانشگاه امکان هرگونه تخلف احتمالی در نظام آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط با صدور مدرک فارغ التحصیلی به صفر رسیده است.
رونمایی از اولین دانشنامه مکتب شهید سلیمانی در شهر اولین‌ها
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / استانی-سیاسی / اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی
رونمایی از اولین دانشنامه مکتب شهید سلیمانی در شهر اولین‌ها
پیش درآمد دانشنامه مکتب شهید سلیمانی به کوشش اساتید دانشگاه، پژوهشگران و جمعی از پیشکسوتان و علاقه مندان جبهه مقاومت در تبریز تدوین، چاپ و رونمایی شد.
با اولین دانشنامه متافیزیک ایران آشنا شوید!
۱۳۹۹/۱۰/۱۳ / متافیزیک / آموزش علوم ذهنی / ماورا الطبیعه
با اولین دانشنامه متافیزیک ایران آشنا شوید!
چاپ آثار ۲ هزار هنرمند در «دانشنامه سیلک»
۱۳۹۹/۱۰/۱۲
چاپ آثار ۲ هزار هنرمند در «دانشنامه سیلک»
دبیر دانشنامه سیلک، با اشاره به فاز دوم تدوین قطورترین کتاب جهان تحت عنوان «سیلک؛ یادنامه ایران زمین»، از چاپ آثار دو هزار هنرمند در این کتاب خبر داد.
دانشنامه فلسفه اخلاق به چاپ سوم رسید
۱۳۹۹/۱۰/۰۵ / انشاء الله رحمتی / دانشنامه نویسی / فلسفه اخلاق
دانشنامه فلسفه اخلاق به چاپ سوم رسید
دانشنامه فلسفه اخلاق ترجمه ان شاء الله رحمتی به همت نشر سوفیا به چاپ سوم رسید.
درباره سیروس طاهباز
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / ناصر تقوایی / دانشنامه / نیما یوشیج / نویسنده / غلامحسین ساعدی / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
درباره سیروس طاهباز
تهران- ایرنا- سیروس طاهباز از جمله نویسندگان و مترجمان معاصر شناخته می‌شود که نام او به خاطر خدمات خالصانه فرهنگی و ادبی‌اش در زمینه چاپ، نشر و ترویج آثار نیما یوشیج و انتشار مجله‌های مختلف و فعالیت‌های ثمربخش او در پیشبرد ادبیات کودکان در تاریخ فرهنگ و ادب ایران ماندگار شد.
بسیاری از آیین‌ها و رسوم بزرگ ما از یاد رفته است
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / استانی-فرهنگی و هنری
بسیاری از آیین‌ها و رسوم بزرگ ما از یاد رفته است
دکتر قطب الدین صادقی کارگردان، پژوهشگر و نوسیندە با اشاره به اینکه بسیاری از آیین‌ها و رسم و رسومات امروزە فراموش شدە است گفت: تدوین دانشنامه شهر سنندج می تواند بسیاری از رسوم فراموش شده را به آیندگان و نسل های جوان معرفی نماید.
کتاب «دانشنامه تبرستان و مازندران" رونمایی شد
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / سید عباس صالحی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / استانداری مازندران / کتاب
کتاب «دانشنامه تبرستان و مازندران" رونمایی شد
تهران_ ایرنا_ کتاب «دانشنامه‌ تبرستان و مازندران» با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و احمد حسین زادگان استاندار مازندران رونمایی شد.
دانشنامه دفاع مقدس باید پاسخگوی سوالات آیندگان باشد
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / موزه دفاع مقدس / استانی-فرهنگی و هنری / دفاع مقدس / دوران دفاع مقدس / لشکر84 لرستان / ایسنا / دفاع‌مقدس
دانشنامه دفاع مقدس باید پاسخگوی سوالات آیندگان باشد
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفت: در دانشنامه دفاع مقدس باید به همه ابعاد این جنگ هشت ساله توجه شود و مطالب مندرج در آن بتواند پاسخگوی سوالات آیندگان در مورد دفاع مقدس باشد.
دایره المعارف دفاع مقدس در ایلام تدوین شود
۱۳۹۹/۰۹/۳۰ / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه ایلام
دایره المعارف دفاع مقدس در ایلام تدوین شود
استاندار ایلام گفت: اعتبارات تدوین دانشنامه و دایره المعارف دفاع مقدس استان ایلام باید با مشارکت اطلاعاتی و اعتباری دستگاه های مختلفی چون شهرداری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، ارگان های نظامی و سایر نهادها در مدت زمان ۲ تا سه سال تهیه و منتشر شود.
۱۳۹۹/۰۹/۳۰
شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس در یونسکو ثبت می‌کنیم
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سال آینده شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس منطقه در یونسکو به ثبت خواهیم رساند.به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، وبینار «یلدا، همبستگی منطقه‌ای» به مناسبت پاسداشت آیین کهن شب یلدا و تبیین نقش آن در همبستگی مردمان این منطقه با مشارکت مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، موسسه فرهنگی اکو و بنیاد سعدی و با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی بعد از ظهر شنبه برگزار شد.«سعید خطیب‌زاده» سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، «غلامعلی حدادعادل» رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، «سرور بختی» رئیس موسسه فرهنگی اکو، «عبدالغفور لیوال» سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، «نظام‌الدین …
درباره مجدالدین میرفخرایی
۱۳۹۹/۰۹/۲۹ / رشت / دانشنامه / شاعر / گیلان / علی اکبر دهخدا
درباره مجدالدین میرفخرایی
تهران- ایرنا- مجدالدین میرفخرایی مشهور به گلچین گیلانی از نخستین شاعران سراینده شعر نو در ایران به شمار می‌رفت که برخی از شعرهای خاطره انگیز او همچنان در یادها باقی مانده است. به لحاظ زلالی عاطفه و بی‌پروایی بیان و سادگی تصویرها و در عین حال عمق احساس کمتر می‌توان شعری را در ترازوی وی نهاد.   
۱۳۹۹/۰۹/۲۹
تقویم تاریخ
مخترع تداخل سنج و الهام بخش اینشتین 168 سال پیش، برابر با نوزدهم دسامبر 1852 میلادی، آلبرت آبراهام مایکلسون، فیزیکدان روس‌تبار آمریکایی در قلمرو امپراتوری پروس به دنیا آمد. مایکلسون با اختراع ابزاری که «تداخل ‌سنج» نامیده می‌شد شروع به اندازه‌گیری سرعت نور کرد. او با اندازه‌گیری سرعت نور در جهت‌های مختلف نشان داد که سرعت نور مستقل از سرعت منبع نور است. اینشتین بر پایه تحقیقات او موفق به ارایه نظریه نسبیت شد. مایکلسون در سال 1907 جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد و نخستین آمریکایی بود که موفق به دریافت جایزه نوبل در علوم شد. دانشنامه‌ جامع علم و عمل موسیقی ایران 63 سال پیش، برابر با بیست و نهم آذر 1336 خورشیدی، ابوالحسن صبا، استاد برجسته موسیقی، آهنگساز …
بزرگداشتی برای حمید سهیلی /"آثارش دانشنامه بود"
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / جشنواره سینما-حقیقت / حمید سهیلی
بزرگداشتی برای حمید سهیلی /"آثارش دانشنامه بود"
دبیر چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» عشق حمید سهیلی به فرهنگ و ایران را عاملی برای ساخت مستندهای مختلف دانست.
فروش عمومی آثار دانشنامه نیازمند حمایت متولیان فرهنگی است
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / دانشنامه / همدان / حوزه هنری / اندیشه / کتاب / فرهنگ کتابخوانی
فروش عمومی آثار دانشنامه نیازمند حمایت متولیان فرهنگی است
همدان- ایرنا- رئیس حوزه هنری همدان با اشاره به انتشار ۲۲ جلد از کتب دانشنامه استان همدان، خواستار حمایت مسئولان به ویژه متولیان فرهنگی برای خریداری آثار تولید شده و رونق چرخه اقتصاد بخش فرهنگ و هنر استان شد.
برگزاری نشست تدوین دانشنامه سندشناسی و مدیریت اسناد
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / هفته پژوهش
برگزاری نشست تدوین دانشنامه سندشناسی و مدیریت اسناد
نشست پژوهشی و تخصصی گزارش تدوین دانشنامه سندشناسی و دانشنامه مدیریت اسناد در یازدهمین جشنواره علمی و پژوهشی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.
دانشنامه «عصب-روان‌شناسی زبان» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / دانشنامه «عصب- روان‌شناسی زبان»
دانشنامه «عصب-روان‌شناسی زبان» منتشر شد
دانشنامه «عصب-روان‌شناسی زبان» با ترجمه مهلا آرین‌پور زیر نظر حسن عشایری منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۹/۱۹
مفتخریم به نام گرامی ژاله آموزگار
خانم دکتر ژاله آموزگار از زمره استادانی هستند که بیش از سه نسل از دانشجویان از خرمن دانش و فضل‌شان بهره برده و بسیاری از دانشجویان ایشان امروزه از استادان نام‌آور و معتبر دانشگاه‌ها و مراکز عالی داخل و خارج از کشور هستند. عشق به تدریس و ارتباط با نسل جوان دانشجو آنچنان انرژی به ژاله آموزگار داده است که در آستانه 81‌سالگی هنوز خود را با شور و شوق موظف می‌داند تا در کلاس‌های درس حضور پیدا کند. شیوه تدریس دکتر ژاله آموزگار حاصل تجربیات چندین دهه آموزش و بسیار سازنده و پویا بوده است. آثار ایشان چه آنها که به زبان فارسی یا فرانسه و انگلیسی نوشته‌اند هر کدام امروزه از منابع درجه اول برای دانشگاهیان یا محققانی است که درباره تاریخ ایران قبل از اسلام و اسطوره‌های …
«انواع ادبیات و سبک‌های ادبی فارسی» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۱
«انواع ادبیات و سبک‌های ادبی فارسی» منتشر شد
کتاب «انواع ادبیات و سبک‌های ادبی فارسی؛ برگزیده مقالات دانشنامه زبان و ادب فارسی» با سرپرستی اسماعیل سعادت و به کوشش سمیه ربیعی راهی بازار کتاب شده است.
«پنج شاعر بزرگ ایران» در بازار کتاب
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / پنج شاعر بزرگ ایران / اسماعیل سعادت
«پنج شاعر بزرگ ایران» در بازار کتاب
کتاب «پنج شاعر بزرگ ایران: برگزیده مقالات دانشنامه زبان و ادبیات فارسی» به سرپرستی اسماعیل سعادت و به کوشش مژگان گله‌داری منتشر شده است.
درباره حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی محلاتی
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / دانشنامه / مقام معظم رهبری / بنیاد شهید و امور ایثارگران / استان البرز
درباره حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی محلاتی
تهران- ایرنا- حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی شهیدی محلاتی از جمله روحانیون گرانقدری به شمار می‌رفت که سال‌های عمر خویش را متعهدانه در مسیر خدمت به انقلاب اسلامی و همچنین خانواده‌های شهدا و ایثارگران سپری کرد و اقدامات شایسته و ارزشمندی از خود بر جای گذاشت.
روایت مکان‌های فراموش شده جنبش مشروطه در تهران
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / مشروطه / حمید‌رضا حسینی / تهران تب‌آلود / مکان‌رویداد / جنبش مشروطه
روایت مکان‌های فراموش شده جنبش مشروطه در تهران
ایلنا: «مسعود تاره» عضو شورای نویسندگان دانشنامه تهران بزرگ درباره «تهران تب‌آلود» اثر حمیدرضا حسینی نوشت: در هر بخش؛ کتاب به فراخور موضوع آن به سابقه و سرگذشت…
۱۳۹۹/۰۹/۱۰
وکالت‌کاسبی نیست وکیل‌کاسب نیست!
مدتی است دو طرح در مجلس شورای اسلامی واکنش گسترده و اعتراض بسیاری از وکلای دادگستری و کانون‌های وکلا را درپی داشته و بر این اساس دیروز تعدادی از وکلا مقابل ساختمان کانون وکلای دادگستری تجمع کردند و در اعتراضی آرام و مدنی، بار دیگر از مخالفت‌شان با این دو طرح مجلس گفتند؛ طرح الحاقی یک تبصره به ماده 55 قانون وکالت به عنوان «طرح سازماندهی موسسات حقوقی» و طرح اصلاح موادی از قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی. بر اساس طرح سازماندهی موسسات حقوقی که هدف طراحان آن در مجلس، افزایش اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته حقوق و تسهیل دسترسی مردم به خدمات حقوقی عنوان شده، به موسسین موسسات حقوقی که دارای دانشنامه کارشناسی یا بالاتر در رشته حقوق یا فقه و مبانی اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و …
اگر فرزند زیر 6 سال دارید این خبر را از دست ندهید
۱۳۹۹/۰۹/۰۹
اگر فرزند زیر 6 سال دارید این خبر را از دست ندهید
گروهی از متخصصان که همگی دارای دانشنامه دکتری در رشته های مرتبط هستند، به عنوان شورای علمی بر تولید محتواها نظارت دارند.
درباره محسن فخری‌زاده مهابادی
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ / دانشنامه / تروریسم / شورای امنیت سازمان ملل / محسن فخری‌زاده / شهید صنعت دفاعی / محمد جواد ظریف / وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح / بنیامین نتانیاهو
درباره محسن فخری‌زاده مهابادی
تهران-ایرنا- محسن فخری‌زاده مهابادی یکی از تاثیرگذارترین دانشمندان تحقیقات علمی، پژوهشی و صنعت دفاعی ایران به شمار می‌رفت که به عنوان رییس سازمان پژوهش وزارت دفاع نقش بی‌بدیلی در به سرانجام رساندن طرح‌های مختلف داشت و با اقدامات خود توانست توان دفاعی کشور را به تراز قابل قبولی از بازدارندگی برساند.
صدور ۱۶۵ هزار دانشنامه تحصیلی با درج کدالکترونیک در سال ۹۸
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / عبدالحمید انگجی / سازمان امور دانشجویان / وزارت علوم تحقیقات و فناوری / مدرک تحصیلی
صدور ۱۶۵ هزار دانشنامه تحصیلی با درج کدالکترونیک در سال ۹۸
مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان گفت: در سال ۹۸ موفق شدیم ۱۶۵ هزار دانشنامه تحصیلی و ۱۰۴ سابقه تحصیلی را با درج کیو آر کد بر روی مدرک صادر کنیم.
به استعلام مدارک تحصیلی غیر از سامانه سجاد پاسخ نمی دهیم
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
به استعلام مدارک تحصیلی غیر از سامانه سجاد پاسخ نمی دهیم
مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه سال گذشته موفق شدیم ۱۶۵ هزار دانشنامه تحصیلی صادر کنیم، گفت: این سازمان به استعلام مدارک تحصیلی از طریقی غیر از سامانه سجاد پاسخ نمی دهد.
پیوستن دانشگاه‌ها به سامانه سجاد امکان جعل مدرک را کاهش می‌دهد
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / اینترنت / سازمان بازرسی کل کشور / شورای اسلامی / علوم تحقیقات و فناوری / معاون اول
پیوستن دانشگاه‌ها به سامانه سجاد امکان جعل مدرک را کاهش می‌دهد
ایلنا: بازرس کل امور آموزشی و پژوهشی سازمان بازرسی کل کشور گفت: اگر دانشگاه‌ها صدور مدرک تحصیلی و دانشنامه‌های خود را از طریق سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان انجام…
درباره میرزا ابراهیم اصفهانی خوزانی
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / دانشنامه / قاضی / آستان قدس رضوی / اصفهان
درباره میرزا ابراهیم اصفهانی خوزانی
تهران-ایرنا- میرزا ابراهیم اصفهانی خوزانی از فقها و مشایخ بزرگ اسلام سده ۱۲ به شمار می‌رفت که به مقام شیخ الاسلامی اصفهان و قاضی نظامی نادر شاه رسید از وی کتاب و رساله‌هایی از جمله حواشی بر کتاب اربعه، رساله در تحریم غنا و...به یادگار مانده است.
درباره آیت‌الله سیدیحیی جعفری
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / دانشنامه / مقام معظم رهبری / نماینده ولی فقیه کرمان / قاسم سلیمانی / آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی
درباره آیت‌الله سیدیحیی جعفری
تهران- ایرنا- آیت‌الله سیدیحیی جعفری یکی از چهره‌های مبارز و انقلابی کرمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می‌رفت که عمر پربرکت خود را برای تحقق اهداف و آرمان‌های نهضت اسلامی صرف کرد و با حضور در سنگر نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه کرمان خدمات اجتماعی و فرهنگی فراوانی انجام داد.
«یکصد دانشمند تاثیرگذار تاریخ» به چاپ دوم رسید
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / انتشارات معین / دانشنامه نویسی / ترجمه / چاپ دوم / تجدید چاپ
«یکصد دانشمند تاثیرگذار تاریخ» به چاپ دوم رسید
کتاب «یکصد دانشمند تاثیرگذار تاریخ» نوشته راجزر کارا با ترجمه اسکندر قربانی توسط انتشارات معین به چاپ دوم رسید.
معارفه مسعود جعفری‌جزی با یادی از اسماعیل سعادت
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / اسماعیل سعادت / مسعود جعفری‌جزه / مسعود جعفری‌جزی
معارفه مسعود جعفری‌جزی با یادی از اسماعیل سعادت
مراسم معارفه مسعود جعفری‌جزی، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به‌عنوان مدیرگروه جدید گروه دانشنامه تحقیقات ادبی فرهنگستان برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
سونامی تخریب وکالت
مدتی است طرح الحاقی یک تبصره به ماده 55 قانون وکالت با عنوان «طرح ساماندهی موسسات حقوقی» در مجلس شورای اسلامی مطرح است. به موجب ماده 55 قانون وکالت، کلیه اشخاصی که فاقد پروانه وکالت دادگستری هستند از تظاهر و مداخله در عمل وکالت ممنوع شده و متخلف به یک تا 6 ماه حبس محکوم می‌گردد. در این طرح به موسسین موسسات حقوقی که دارای دانشنامه کارشناسی یا بالاتر در رشته حقوقی یا فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی هستند به شرط اخذ پروانه فعالیت از مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه و پس از طی یک دوره آموزشی حداکثر 3 ماهه در این مرکز، مجوز ارایه خدمات حقوقی از قبیل مشاوره حقوقی، تنظیم لوایح و دادخواست و شرکت در جلسات دادرسی و دفاع در شورای حل اختلاف …
مطالعه‌ ابعاد مختلف زندگی انسان موجب التیام فرهنگ‌زدایی می‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / احمد پاکتچی / پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی / علوم انسانی
مطالعه‌ ابعاد مختلف زندگی انسان موجب التیام فرهنگ‌زدایی می‌شود
رئیس پژوهشکده‌ی دانشنامه‌نگاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: شاخه‌ی‌های مختلف علوم انسانی که موضوع مطالعه‌ آنها ابعاد مختلف زندگی انسان است موجب التیام فرهنگ‌زدایی می‌شود.
کتاب «تاریخ مطبوعات همدان» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / دانشنامه / مطبوعات و خبرگزاری های داخلی / همدان / حوزه هنری / کتاب
کتاب «تاریخ مطبوعات همدان» منتشر شد
همدان- ایرنا- کتاب «تاریخ مطبوعات استان همدان» با معرفی نشریات این دیار از زمان چاپ نخستین روزنامه تا امروز، به عنوان بیست و دومین اثر دانشنامه استان به قلم مجید فروتن چاپ شد.
خدمات کنگره شهدای استان مرکزی
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / دفاع مقدس / استان مرکزی / جنگ تحمیلی / چهلمین سالگرد دفاع مقدس
خدمات کنگره شهدای استان مرکزی
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت:کمیته‌های تخصصی تهیه دانشنامه دفاع مقدس استان تشکیل شده و شورای سیاستگذاری آن نیز به طور مرتب جلسات خود را برگزار می‌کند که استفاده از تجربیات کنگره شهدای استان در این امر بسیار می‌تواند موثر باشد.
دومین جلدِ «دانشنامه‌ی محیط‌ زیست» از سوی کانون منتشر شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / کانون پرورش فکری / دانشنامه‌ی محیط‌ زیست
دومین جلدِ «دانشنامه‌ی محیط‌ زیست» از سوی کانون منتشر شد
ایلنا: جلد دوم «دانشنامه‌ی محیط‌ زیست» به قلم هنریک مجنونیان، بهرام حسن‌زاده‌کیابی و شکوه حاجی‌نصرالله‌ از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد.
سه نرم افزار قرآن و سلامت رونمایی شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / معاونت فرهنگی و دانشجویی / سیما سادات لاری / دانشگاه های علوم پزشکی / نرم افزار / قرآن کریم / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
سه نرم افزار قرآن و سلامت رونمایی شد
تهران- ایرنا- سه نرم افزار فرهنگ نامه قرآن و سلامت، دانشنامه تخصصی قرآن و سلامت و فرهنگ موضوعی سلامت در تفاسیر رونمایی شدند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •