شنبه, ۵ بهمن, ۱۳۹۸ / 25 January, 2020
علی دهباشی
روزنامه شهروند / ۶ ساعت قبل / ...
منهای سینما
       شب داریوش شایگان و شناخت هند برگزار می‌شود. مجله «بخارا» با همکاری مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی و نشر فرزان روز به مناسبت هشتادوپنجمین سالگرد تولد زنده‌یاد دکتر داریوش شایگان امروز ساعت 17 این مراسم را برگزار می‌کند. در این مراسم کاظم موسوی بجنوردی، فتح‌الله مجتبایی، نیر طهوری، محمدمنصور ‌هاشمی و علی دهباشی درباره آشنایی، سوابق مطالعاتی و آثاری که داریوش شایگان درباره فلسفه، ادیان و مذاهب هند و جریان‌های فرهنگی در گذشته تاریخی هند که به زبان فرانسه و فارسی نوشته است، سخنرانی می‌کنند.
روزنامه اعتماد / ۷ ساعت قبل / ...
داریوش شایگان و شناخت هند
شب «داریوش شایگان و شناخت هند» برگزار می‌شود. در این مراسم کاظم موسوی بجنوردی، فتح‌الله مجتبایی، نیر طهوری، محمدمنصور هاشمی و علی دهباشی درباره آشنایی، سوابق مطالعاتی و آثاری که داریوش شایگان درباره فلسفه، ادیان و مذاهب هند و جریان‌های فرهنگی در گذشته تاریخی هند که به زبان فرانسه و فارسی نوشته‌اند، سخنرانی می‌کنند. این نشست را مجله «بخارا» با همکاری مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی و نشر فرزان‌روز به مناسبت هشتاد و پنجمین سالگرد تولد زنده‌یاد دکتر داریوش شایگان در ساعت پنج بعدازظهر روز شنبه (پنجم بهمن‌ماه ١٣٩٨) مراسمی را در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی (واقع در نیاوران، کاشانک مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، نرسیده …
روزنامه اعتماد / ۵ روز قبل / ...
شب جان روبرتو اسکارچیا
شب «جان روبرتو اسکارچیا» به همت مجله «بخارا» برگزار می‌شود. در این مراسم دکتر جووانی کوراتولا، هایده مشایخ، دکتر لیلا کرمی، فرید قاسملو و علی دهباشی درباره زندگی و خدمات این ایران‌شناس بزرگ ایتالیایی سخنرانی می‌کنند و پیام تصویری دکتر سیمون کریستو فورتی پخش می‌شود. این ایران‌شناس ایتالیایی در سال‌های 1956 و 1957 استاد زبان و ادبیات ایتالیایی در دانشگاه تهران بود. در سال 1968 موسسه ایران‌شناسی در ونیز را تاسیس کرد و هفده سال وقت خود را در این موسسه گذراند. پروفسور اسکارچیا بیش از 170 مقاله و کتاب نوشته است که چند جلد از آنها به فارسی ترجمه شده است: «اماکن هنری ایران»، «هنر صفوی، زند و قاجار» و «هنر و معماری …
۴۰ سال کار مداوم برای نجات میراث ملک خوشنویسی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فرهنگی و هنری
۴۰ سال کار مداوم برای نجات میراث ملک خوشنویسی
تهران- ایرنا- «مجموعه آثار خوشنویسی میرزا غلامرضا اصفهانی» نتیجه ۴۰ سال کار پژوهشی مرحوم مظفر بختیار در شب بخارا رونمایی شد تا از بر حافظه تاریخی هنرهای سنتی ایران نور توجه بتاباند و «ملک در حال آب رفتن خوشنویسی» را نجات دهد.
  علی دهباشی  هنرهای تجسمی  هنرمندان  آیدین آغداشلو  مجله بخارا  خوشنویسی  شب های بخارا
شب ایرج کریمی در هنر فردا
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / فرهنگی و هنری
شب ایرج کریمی در هنر فردا
تهران- ایرنا- مراسم شب ایرج کریمی با نمایش فیلم کوتاه «متافیزیک اندوه» و رونمایی از کتاب «آن تماشاگر» در موسسه هنر فردا برگزار می‌شود. 
  علی دهباشی  موسسه هنر فردا  هوشنگ گلمکانی
زمستان، فصل قصه‌گویی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / فرهنگی و هنری
زمستان، فصل قصه‌گویی است
تهران- ایرنا- پژوهشگر، نویسنده و کارگردان تئاتر، زمسنان را به دلیل کنار هم جمع ‌شدن خانواده‌ها، فصل قصه‌گویی دانست و گفت: آیین‌ها و جشن‌های بسیاری داریم که انتظار بهار را بازگو می‌کنند.
  علی دهباشی  اردشیر صالح پور  دانشگاه هنر  شاهنامه  رستم  یلدا  شب های بخارا
برنامه شب دیدار با رضا قیصریه برگزار می‌شود
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / فرهنگی و هنری
برنامه شب دیدار با رضا قیصریه برگزار می‌شود
برنامه دیدار و گفتگو با رضا قیصریه، روز دوشنبه ۹ دی در موسسه هنر فردا برگزار می‌شود.
  رضا قیصریه  علی دهباشی  مجله بخارا  شب‌های بخارا
​فریدون توللی؛ گذار از شاعری پرشور به انسانی مسخ شده
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / فرهنگی و هنری
​فریدون توللی؛ گذار از شاعری پرشور به انسانی مسخ شده
تهران- ایرنا- سیروس پرهام از دوستان قدیمی فریدون توللی گفت: در دوران خانه‌نشینی توللی، من مبدل شدن او از یک شاعر توانای پرشور به یک انسان مسخ شده ناتوان را دیدم و آخرین بار که به دیدارش رفتم، پشت در خانه‌اش گریستم.
  سیاوش کسرایی  محمدرضا شفیعی کدکنی  علی دهباشی  ادبیات معاصر  نادر نادرپور  ادبیات فارسی  هوشنگ ابتهاج  ایرج افشار  مجله بخارا  دانشگاه تهران
شب محمد بلوری، روزنامه‌نگار حادثه‌نویس
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اجتماعی
شب محمد بلوری، روزنامه‌نگار حادثه‌نویس
محمد بلوری، بهروز بهزادی، محمدمهدی فرقانی، مسعود مهاجر، محمود مختاریان، رضا قوی‌فکر، علی دهباشی و سعید ارکان‌زاده‌یزدی سخنرانان این مراسم خواهند بود.
ماندلا، انقلابی‌گری و مدارا
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / سیاسی
ماندلا، انقلابی‌گری و مدارا
همایش «شب نلسون ماندلا و ایران»‌ عصر دوشنبه با حضور مصطفی معین وزیر علوم در دوران اصلاحات، علی دهباشی روزنامه نگار، کاردار سفارت آفریقای جنوبی و جمعی از علاقه‌مندان به رهبر فقید آفریقای جنوبی برگزار و کتاب «با ماندلا در کشور رنگین کمان» در حاشیه این مراسم رونمایی شد.
  علی دهباشی  هادی خانیکی  آفریقای جنوبی  ایران  نلسون ماندلا
محو نقد «به کوشش علی دهباشی»
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / فرهنگی و هنری
محو نقد «به کوشش علی دهباشی»
شب‌های بخارا که به کوشش دهباشی برگزار می‌شود، هرچند که در زنده کردن یاد شخصیت‌های فرهنگی موثر است، اما در آنها هیچ خبری از «نقد» نیست و این نقد است که اندیشه‌ها را زنده و پویا نگه می‌دارد.
  علی دهباشی  مجله بخارا  شب‌های بخارا
غبار روبی از چهره‌ای فراموش نشدنی
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / فرهنگی و هنری
غبار روبی از چهره‌ای فراموش نشدنی
شب پرویز کیمیاوی ساعت پنج عصر امروز در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد. در این مراسم از کتاب «به روایت پرویز کیمیاوی» تألیف احمد طالبی‌نژاد رونمایی می‌شود و او همراه با جهانبخش نورایی، روبرت صافاریان و علی دهباشی درباره این فیلمساز سخنرانی خواهند کرد تا جایگاه این فیلمساز قدیمی را در تاریخ سینمای ایران تبیین کنند.
روح نصرت‌الله کریمی از هنر ایران دریغ شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / فرهنگی و هنری
روح نصرت‌الله کریمی از هنر ایران دریغ شد
تهران- ایرنا- کارگردان سینمای ایران در آیین تشییع پیکر نصرت‌الله کریمی گفت: روح او از هنر ایران دریغ شد و جسمش را با احترام به ابدیت می‌سپاریم.
  علی دهباشی  خانه سینما  اردشیر صالح پور  فردین خلعتبری  رضا درمیشیان
عصر بخارا در مدح رسام ارژنگی به شب رسید
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / فرهنگی و هنری
عصر بخارا در مدح رسام ارژنگی به شب رسید
تهران- ایرنا- مدح رسام ارژنگی نقاش، مجسمه‌ساز و نمایشنامه‌نویس که بیش از نیم قرن پیش چشم از جهان فروبست توسط هنرمندانی همچون آیدین آغداشلو در شب‌های مجله بخارا سراییده شد.
  علی دهباشی  رسام ارژنگی  آیدین آغداشلو  مجله بخارا  نقاشی  نقاشی  شب های بخارا
شماره جدید «بخارا» منتشر شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / فرهنگی و هنری
شماره جدید «بخارا» منتشر شد
شماره ۱۳۳ مجله «بخارا» با عکس روی جلد منوچهر مرتضوی منتشر شد.
  مجله بخارا  علی دهباشی  محمدرضا شفیعی کدکنی  هوشنگ ابتهاج (سایه)  منوچهر مرتضوی
مردی که عاشق وطنش بود؛ به‌بهانه شب عبدالحسین نوشین در سلسله‌ شب‌های فرهنگی بخارا
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / فرهنگی و هنری
مردی که عاشق وطنش بود؛ به‌بهانه شب عبدالحسین نوشین در سلسله‌ شب‌های فرهنگی بخارا
شب عبدالحسین نوشین با همکاری مجله فرهنگی هنری بخارا و خانه تئاتر امروز عصر در تماشاخانه استاد جوانمرد برگزار می‌شود و بهزاد فراهانی، محمد رحمانیان، اصغر همت، علی دهباشی و فرزاد فره‌وشی از سخنرانان شب عبدالحسین نوشین خواهند بود.
جز عشق، همه‌چیز را می‌توان با قلم نوشت
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / فرهنگی و هنری
جز عشق، همه‌چیز را می‌توان با قلم نوشت
تهران- ایرنا- استاد ایران‌شناسی در شب قلم، با بیان این‌که عشق با قلم نوشته نمی‌شود، گفت: ما ایرانیان همه‌چیز را به قلم می‌نویسیم، جز عشق، چرا که آن را نمی‌توان نوشت.
  علی دهباشی  فرانسه  شاهنامه  شهر سوخته  منوچهر انور  حافظ  ژاله آموزگار  عبدالله انوار  اهل قلم
روایت یک فرانسوی از مولانا، شایگان، کیارستمی و انتظامی
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / فرهنگی و هنری
روایت یک فرانسوی از مولانا، شایگان، کیارستمی و انتظامی
مراسم بزرگداشت یک عمر دستاورد ادبی و هنری ژان کلود کریر نویسنده فرانسوی و معرفی پروژه «سعدی، خواجو و حافظی به روایت نمایشی ژان کلود کریر با حضور او به عنوان نویسنده فیلمنامه، مهدی حسینی، تهیه‌کننده فیلم، فیلیپ تیبو(سفیر فرانسه در تهران)، شهرام ناظری، نهال تجدد، فاطمه معتمدآریا، علی دهباشی و دیگر علاقه‌مندان این چهره‌شاخص فرهنگ، سینما و ادبیات پنجشنبه ۱۶ آبان‌ماه در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد.
ایتالیایی‌ها متمرکز بر صفات منفی ایرانیان نبوده‌اند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / فرهنگی و هنری
ایتالیایی‌ها متمرکز بر صفات منفی ایرانیان نبوده‌اند
تهران-ایرنا- نویسنده و منتقد ادبی گفت: داوری های ایتالیایی‌ها درباره ایران معمولا کمتر متمرکز بر صفات منفی ایرانیان است و به دلیل همین بر خلاف دیگر اروپاییان ما با سفرنامه ایتالیایی‌ها ارتباط بیشتری پیدا می‌کنیم. ویژگی سفرنامه های ایتالیا تعادل است و از این رو برای ما جذابند.
  علی دهباشی  ایتالیا  سازمان اسناد و کتابخانه ملی  سفیر ایتالیا  مجله بخارا  شب های بخارا
شب میرجلال‌الدین کزازی برگزار می‌شود
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / فرهنگی و هنری
شب میرجلال‌الدین کزازی برگزار می‌شود
مراسم شب میرجلال‌الدین کزازی امشب شنبه ۲۰ مهر در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.
  میرجلال‌الدین کزازی  مجله بخارا  علی دهباشی  نشر گویا  خانه اندیشمندان علوم انسانی
گزارش تصویری: شب اسماعیل میرفخرایی
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / ...
گزارش تصویری: شب اسماعیل میرفخرایی
اسماعیل میرفخرایی تهیه کننده مولف، پایه گذار برنامه‌های علمی در رادیو و تلویزیون و از آغازگران این رسانه در ایران است. نشریه بخارا به پاس زحمات بیش از شش دهه فعالیت اسماعیل میرفخرایی در عرصه رسانه، یکی از شب‌های خود را به وی اختصاص داد. در این مراسم که شنبه سیزدهم مهر در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد اکبر عالمی، اسماعیل کهرم، سیاوش صفاریان پور، امیر حامد موسوی و علی دهباشی در مورد وجوه مختلف اسماعیل میرفخرایی سخنرانی کردند.