چهارشنبه, ۵ آذر, ۱۳۹۹ / 25 November, 2020
مارگارت آتوود
ترجمه‌ای دیگر از «وصیت‌ها»ی اتوود چاپ شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / مارگارت آتوود / ترجمه / ادبیات جهان / انتشارات ققنوس
ترجمه‌ای دیگر از «وصیت‌ها»ی اتوود چاپ شد
از «کارسون» تا «آتوود»، نگاهی به بخت‌های اول دریافت نوبل ادبیات
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / جایزه نوبل / ادبیات جهان
از «کارسون» تا «آتوود»، نگاهی به بخت‌های اول دریافت نوبل ادبیات
ایرنا نوشت: کمتر از یک هفته به اعلام برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۲۰، چهره‌های برجسته ادبی چون «آن کارسون»، «مارگارت آتوود»، «جویس کارول اوتس» و «هیلاری منتل»، در رسانه‌های خارجی به عنوان بخت‌های اول دریافت این جایزه معرفی می‌شوند.
مارگارت آتوود برنده جایزه یک عمر فعالیت ادبی (چایزه صلح دیتون)
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / مارگارت اتوود / جایزه صلح دیتون
مارگارت آتوود برنده جایزه یک عمر فعالیت ادبی (چایزه صلح دیتون)
«مارگارت اتوود» نویسنده مشهور کانادایی و خالق آثار ادبی تحسین‌شده‌ای همچون «سرگذشت ندیمه»، «آدمکش کور» و «وصیت‌ها» که آینده‌ای دیکتاتوری و ترسناک را برای ایالات متحده به تصویر می‌کشد امسال به عنوان برگزیده جایزه یک عمر دستاورد ادبی «صلح دیتون»، جایزه‌ای برای گرامی‌داشت قدرت ادبیات در حمایت از صلح، عدالت اجتماعی و درک جهانی انتخاب شد.
نویسنده «سرگذشت ندیمه»، جایزه صلح دیتون را گرفت
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / ادبیات جهان / نویسنده / ادبیات داستانی / رمان
نویسنده «سرگذشت ندیمه»، جایزه صلح دیتون را گرفت
ایرنا نوشت: جایزه یک عمر دستاورد ادبی صلح دیتون به مارگارت آتوود، نویسنده سرشناس کانادایی و خالق رمان‌های معروفی چون «سرگذشت ندیمه» و «سال سیلاب» اهدا شد.
جایزه ادبی «صلح دیتون» به آتوود رسید
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / ادبیات جهان / مارگارت اتوود / نویسنده
جایزه ادبی «صلح دیتون» به آتوود رسید
تهران- ایرنا- جایزه یک عمر دستاورد ادبی «صلح دیتون» به «مارگارت آتوود» نویسنده سرشناس کانادایی و خالق رمان‌های معروفی چون «سرگذشت ندیمه» و «سال سیلاب» اهدا شد.
مارگارت آتوود در برنامه‌ای آنلاین سخن می‌گوید/ گفت‌وگو با آن پچت
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / مارگارت آتوود / ادبیات جهان / نویسنده جهانی
مارگارت آتوود در برنامه‌ای آنلاین سخن می‌گوید/ گفت‌وگو با آن پچت
نسخه شومیز «وصیت‌ها» نوشته مارگارت آتوود در برنامه‌ای آنلاین منتشر می‌شود.
بازخوانی مارگارت اتوود از اسطوره پنلوپه چاپ شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / مارگارت آتوود / ترجمه / قصه اساطیر / انتشارات کتاب پاگرد
بازخوانی مارگارت اتوود از اسطوره پنلوپه چاپ شد
رمان «پنلوپیاد» نوشته مارگارت اتوود با ترجمه طهورا آیتی توسط انتشارات کتاب پاگرد منتشر و راهی بازار نشر شد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
کاروان مهر
شماره بیست و دوم کاروان مهر منتشر شد. این شماره از کاروان، برخلاف روال باقی شماره‎ها، مطالبش را نه با ویژه‎نامه خود که با کرونا در ادبیات آغاز می‎کند و به نقل برداشت‎های مارگارت آتوود و آن تایلر از زندگی در کرونا روی می‎آورد. سپس در بخش «یک نگاه، یک زندگی» با مقالاتی از دکتر محمدرضا شفیعی‌کدکنی، سیمین بهبهانی، پوری سلطانی، سروش حبیبی و... سراغ احمد شاملو می‎رود و در همین بخش است که ابراهیم حقیقی در گفت‌وگو با علی بخشی مخاطب خود را به خاطرات همکاری‎اش با شاملو هنگام انتشار کتاب جمعه می‏‎برد. در بخش کاروان هنر و ادبیات معاصر فرانکین لوئیس از اهمیت مولانا در امریکا می‎گوید و مقاله «نگار من» با بهره‎مندی از هشت عکس نگاهی …
۱۳۹۹/۰۳/۰۹
منهای سینما
  کارگردان سریال موفق «چرنوبیل» که برنده جایزه امی شد، قرار است سریال «مغ» یا «مجوس» را نیز کارگردانی کند. ورایتی در این زمینه نوشته یوهان رِنک قرار است با اقتباس از رمان مشهور جان فاولز مینی‌سریال بسازد. این رمان به نام مغ یا مجوس که در‌ سال ۱۹۶۶ منتشر شده، داستان مردی انگلیسی را معلم مدرسه است، در جزیره‌ای یونانی روایت می‌کند  که مرد خود را در محاصره مالک ناشناس این جزیره می‌بیند. پیش از این فیلم سینمایی اقتباسی از این رمان در اواخر دهه ۱۹۶۰ با بازی آنتونی کویین و مایکل کین ساخته شده بود.   مجموعه شعر زمان سروده اتل عدنان، شاعر و هنرمند لبنانی‌تبار مقیم آمریکا جایزه ۶۵‌هزار دلاری بیستمین دوره شعر گریفین را …
چهره‌های شاخص در جشنواره ادبی «هی» زیر سایه کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
چهره‌های شاخص در جشنواره ادبی «هی» زیر سایه کرونا
هیلاری منتل، مگی اوفَرل و مارگارت آتوود در میان نویسندگانی هستند که امسال در نخستین جشنواره تمام دیجیتال «هی» حضور خواهند داشت. به گزارش ‌بوکسلر، این رویداد پیش‌تر به سبب بحران ناشی از کووید-۱۹ لغو شده بود و حالا ۷۰۰ رویداد اصلی آن به ۶۵ مورد کاهش یافته که به‌صورت آنلاین پخش خواهد شد.  فستیوال هی امسال از ۱۸ تا ۳۱ می‌ برگزار خواهد شد که رمان‌نویسانی نظیر آنه‌آن‌رایت، الی اسمیت و الیف شافاک و مورخانی مثل ویلیام دالریمپل و گِرگ جنر و فیزیکدان برجسته برنده نوبل، جیمز پیبلز در آن شرکت خواهند کرد. از …
وصیت‌های مارگارت اتوود در بازار ایران منتشر شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / مارگارت آتوود / ترجمه / ادبیات جهان / نشر سنگ
وصیت‌های مارگارت اتوود در بازار ایران منتشر شد
ترجمه آخرین رمان مارگارت اتوود نویسنده برگزیده جایزه بوکر ۲۰۱۹ با عنوان «وصیت‌ها» توسط نشر سنگ منتشر و راهی بازار نشر شد.
کانادا به پیشنهاد مارگارت آتوود تورهای مجازی کتاب راه انداخت
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
کانادا به پیشنهاد مارگارت آتوود تورهای مجازی کتاب راه انداخت
نویسنده سرشناس کانادایی با راه‌اندازی یک برنامه آنلاین برای نویسندگان کانادایی این امکان را فراهم کرد تا از خانه خود به معرفی کتابشان که قرار بود بهار یا تابستان امسال منتشر شود، بپردازند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
«مارگارت ‌اتوود» به جمع پرفروش‌ها بازگشت
نخستین فهرست هفتگی پرفروش‌های داستانی نشریه نیویورک‌تایمز با بازگشت رمان «‌وصیت‌ها»‌ نوشته «مارگارت آتوود» به ۵ اثر پرفروش داستانی این نشریه منتشر شد.به گزارش ایسنا،‌ رمان «جایی که خرچنگ‌ها ‌آواز می‌خوانند» ‌نوشته‌ «دلیا اوئنز» که در صدر آخرین فهرست هفتگی پرفروش‌های داستانی نشریه قرار داشت،‌ در نخستین فهرست هفتگی آثار داستانی سال ۲۰۲۰ این نشریه نیز در رتبه اول دیده می‌شود. این شصت و نهمین هفته حضور این رمان در این فهرست محسوب می‌شود.در رتبه دوم این فهرست نیز «محافظان» نوشته «جان گریشام» قرار دارد. این رمان که داستان درگیر شدن وکیلی به نام‌ «کالن پست» با چندین قاتل بی‌رحم را روایت می‌کند،‌ برای یازدهمین هفته در این فهرست قرار دارد.رمان «موسسه» نوشته‌ «استفن کینگ» که جدیدترین اثر این نویسنده پرفروش …
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / جایزه بوکر / مارگارت آتوود / جایزه ادبیات بریتانیا
انتقادها به اهدای جایزه بوکر/ هیئت داوران از انتخابش دفاع می‌کند
منتقدان می‌گویند معتبرترین جایزه ادبیات بریتانیا فرصتی تاریخی برای تجلیل از نخستین برنده زن سیاهپوست را از دست داده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
جایزه بوکر به «اتوود»‌ و «اِواریستو» رسید
هیئت داوران این دوره از جایزه ادبی «بوکر» در یک اقدام کم‌سابقه و پس از ۳۰ سال، دو نویسنده را به عنوان برنده این جایزه ادبی انتخاب کرد.به گزارش ایسنا به نقل از گاردین،‌ «مارگارت آتوود» و «برناردین اِواریستو» امسال به‏عنوان برندگان جایزه بوکر ۲۰۱۹ معرفی شدند.پیتر فلورنس، رئیس هیئت داوران این دوره از جایزه ادبی بیان کرد: «هیئت داروان پس از پنج ساعت مشورت نتوانستند تنها یک نویسنده را از بین شش نامزد نهایی امسال انتخاب کنند و «مارگارت اتوود» برای نگارش رمان «وصیت‌ها» و «برناردین اِواریستو» برای خلق رمان «دختر،‌ زن،‌ دیگر» را به‏عنوان برندگان نهایی جایزه بوکر ۲۰۱۹ انتخاب کردند.‏»رمان «وصیت‌ها» که در حقیقت دنباله‌ای بر رمان مشهور «داستان ندیمه» است درحالی به فهرست نامزد های نهایی این جایزه راه‌ یافت …
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
بوکر ۲۰۱۹ به دو نویسنده زن رسید | بوکر «ترین‌ها»
همشهری آنلاین: بنیاد بوکر برای نخستین‌بار در ۳۰ سال اخیر جایزه ۲۰۱۹ خود را مشترک به مارگارت آتوود برای «وصیت‌نامه‌ها» و برناردین اواریستو برای «دختر، زن و دیگران» اهدا کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
آتوود و اواریستو؛ برندگان جایزه بوکر ۲۰۱۹
مارگارت آتوود با رمان «وصیت نامه‌ها» و برنادین اواریستو با داستان «دختر، زن و دیگران» جایزه بوکر ۲۰۱۹ را از آن خود کردند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / جایزه نوبل / ادبیات / ادبیات جهان
تلاش برای برگرداندن اعتبار جایزه نوبل پس از رسوایی ۲ سال پیش
ایبنا نوشت: ماریز کنده و مارگارت آتوود در میان کسانی که گفته می‌شود آکادمی سوئدی برای بازگرداندن اعتبار از دست رفته خود به عنوان برنده اعلام خواهد کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / درگذشت چهره ها / نویسنده جهانی / ادبیات جهان
گرائم گیبسون نویسنده سرشناس کانادایی درگذشت
گرائم گیبسون نویسنده سرشناس کانادایی و شریک زندگی مارگارت آتوود، در ۸۵ سالگی درگذشت.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / بازار کتاب / معرفی کتاب / نویسنده / بازار ترجمه
ترجمه کتاب پرمخاطب مارگارت اتوود به بازار می‌آید
ترجمه کتاب «وصیت‌ها» نوشته مارگارت آتوود که پاسخی به سوالات مخاطبان درباره چگونگی شکل گیری وقایع کتاب «سرگذشت ندیمه» است، به زودی روانه بازار کتاب ایران خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / مارگارت آتوود / نویسنده جهانی / ادبیات جهان
مصاحبه مارگارت آتوود در سینماها پخش می‌شود/ گیلاد به آمریکا برگشت
مارگارت آتوود پس از انتشار جهانی تازه‌ترین کتابش که با عنوان «وصیت‌ها» ادامه رمان مشهور «سرگذشت ندیمه» را روایت می‌کند، ‌درباره این کتاب صحبت کرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۴
نام نویسنده «ملت عشق» در فهرست نامزدهای بوکر
شش فینالیست رقابت بوکر ۲۰۱۹ معرفی شدند. در این فهرست الیف شافاک نویسنده ترکیه با رمان «۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب» و مارگارت آتوود کانادایی با ادامه داستان «سرگذشت ندیمه» که با عنوان «وصیت‌ها» منتشر می‌شود، از جمله این فینالیست‌ها هستند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳
حضور مارگارت آتوود در میان نامزدهای مهم‌ترین جایزه ادبی کانادا
همشهری آنلاین: نامزدهای اولیه جایزه گیلر، که مهم‌ترین جایزه ادبی کانادا است، اعلام شد و نام مارگارت آتوود، نویسنده کانادایی به فاصله ده ساعت از حضور در میان نامزدهای نهایی بوکر در میان نامزدهای اولیه جایزه گیلر هم قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / جایزه ادبی بوکر / لندن / نویسنده / بریتانیا
فهرست کوتاه نامزدهای جایزه بوکر ۲۰۱۹ اعلام شد
تهران- ایرنا- فهرست کوتاه نامزدهای جایزه بوکر سال ۲۰۱۹ منتشر شد و نام «مارگارت آتوود» شاعر و نویسنده کانادایی و «الیف شافاک» نویسنده ترکیه‌ای و مولف کتاب «ملت عشق» از جمله مطرح‌ترین اسامی موجود در این فهرست است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۳
بوکر ۲۰۱۹ کلید خورد
اسامی راه‌یافتگان به دور نخست رقابت جایزه بوکر ۲۰۱۹ شامل ۱۳ کتاب، اعلام شد.به گزارش مهربه نقل از سایت بوکر، دور جدید رقابت بوکر با اعلام اسامی ۱۳ نفر که به فهرست اولیه راه‌یافته‌اند، شروع شد. در این فهرست که دربرگیرنده کتاب‌هایی از ژانرهای متنوع است، نویسندگان کهنه‌کار و نوقلم جای دارند.مارگارت آتوود کانادایی با رمان جدیدش با عنوان «وصیت‌ها» شاخص‌ترین نویسنده این فهرست است. این کتاب ادامه‌ای بر «داستان ندیمه» وی است که هر چند هنوز منتشر نشده و ماه آینده به بازار می‌آید ولی از سوی هیئت داوران در فهرست جای گرفته است. اسامی نامزدهای دور اول بوکر ۲۰۱۹ چنین است: «وصیت‌ها» نوشته مارگرات آتوود؛ «قایق شبانه به طنجه» نوشته کوین باری؛ «خواهرم، قاتل زنجیره‌ای» نوشته اوینکان بریث‌ویت؛ «اردک‌ها، نیوبری‌پورت» …
۱۳۹۸/۰۵/۰۲ / جایزه بوکر / بازار کتاب / ادبیات جهان
الیف شافاک و مارگارت آتوود برای جایزه بوکر رقابت می‌کنند/ لیست نامزدهای بوکر ۲۰۱۹
فهرست بلند نامزدهای جایزه «بوکر» در سال ۲۰۱۹ در حالی منتشر شد که دنباله رمان «سرگذشت ندیمه» نوشته «مارگارت اتوود» شاخص‌ترین نامزد این جایزه ادبی است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •