جمعه, ۱۴ آذر, ۱۳۹۹ / 4 December, 2020
محمدرضا شمس
کاش ادبیات کودک تابع مُد بود
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / محمدرضا شمس / تبعیت ادبیات از مُد
کاش ادبیات کودک تابع مُد بود
محمدرضا شمس می‌گوید: متاسفانه در ادبیات کودک و نوجوان ما جسارت لازم برای تغییر وجود ندارد و نویسندگان ما مثل بازیگری که در یک نقش جا افتاده است فقط از یک سبک و سیاق تبعیت می‌کنند؛ این‌جاست که باید گفت کاش تبعیت از مُد در ادبیات کودک وجود داشت.
مجموعه «قصه‌هایی از ادبیات شفاهی ایران»‌ پنج‌تایی شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / انتشارات فاطمی / ادبیات کودک و نوجوان / افسانه شعبان‌نژاد / اسدالله شعبانی / محمدرضا شمس / ادبیات فارسی
مجموعه «قصه‌هایی از ادبیات شفاهی ایران»‌ پنج‌تایی شد
با انتشار چهارعنوان دیگر از مجموعه «قصه‌هایی از ادبیات شفاهی ایران»‌ توسط انتشارات فاطمی، این‌مجموعه با پنج‌عنوان در بازار نشر حضور دارد.
نتیجه غم‌انگیز حذف داستان از کتاب‌های درسی
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / داستان و داستان‌ نویسی
نتیجه غم‌انگیز حذف داستان از کتاب‌های درسی
محمدرضا شمس با اشاره به خارج شدن داستان از کتاب‌های درسی ادبیات، بچه‌هایی را که چیزی از ادبیات نمی‌دانند و نویسندگان تازه‌کار را که رسم‌الخط بلد نیستند، حاصل ضعف سیستم مدرسه‌ها می‌داند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
ژانر و ضدژانر
نشست «ژانر و ضدژانر» به همت شورای کتاب کودک روز شنبه  (۱۵ شهریورماه) از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در صفحه اینستاگرامی این نهاد به نشانی 1341. https://instagram.com/cbcبرگزار می‌شود. محمدرضا شمس، نویسنده و مترجم ادبیات کودک و نوجوان در این نشست مجازی درباره مفهوم ژانر و تقسیم‌بندی آن، سفر پیرنگ در سیر تاریخی (عصر گردآوری خوراک، عصر کشاورزی و عصر صنعت، شهرنشینی)، پدیده خرده‌پیرنگ‌ها در دوران شهرنشینی و ادبیات باواسطه یا ادبیات ضدژانر و ادبیات بی‌واسطه یا ادبیات ژانر سخن خواهد گفت.
«قصه‌های سَر و تَه» محمدرضا شمس بازنشر شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / محمدرضا شمس / هشت پا / سال نو / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
«قصه‌های سَر و تَه» محمدرضا شمس بازنشر شد
«قصه‌های سَر و تَه» نوشته محمدرضا شمس، ۱۴ داستان آشنا و قدیمی کوتاه است که از سوی کانون پرورش فکری وارد بازار کتاب شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
۲۳ عنوان کتاب جدید در کانون پرورش فکری
۲۳ عنوان کتاب جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سوی انتشارات کانون آماده چاپ شد. به گزارش مهر، در سال «جهش تولید» و در شرایط بحرانی ناشی از شیوع بیماری کرونا در کشور، نویسندگان حوزه ادبیات کودک و نوجوان با انگیزه‌ای مضاعف برای کودکان و نوجوانان قلم می‌زنند.اکنون هم‌زمان با روز ملی ادبیات کودک و نوجوان، حاصل اندیشه و قلم نویسندگان ایران در روزهای پرتشویش و سخت کرونا به بار نشست است و شاهد آماده شدن ۲۳ عنوان کتاب با موضوع‌های متنوع با چشم‌اندازی ویژه و نگاهی امیدوارانه به آینده‌ای روشن در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستیم.این آثار به قلم نویسندگان نام‌آشنای حوزه ادبیات کودک و نوجوان همچون مصطفی رحماندوست، زهره پریرخ، فرهاد حسن‌زاده، طاهره ایبد، زنده‌یاد سوسن طاقدیس، محمدرضا …
در خط قرمزها تجدیدنظر شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / ادبیات / خانواده / رشد / کودک و نوجوان / والدین
در خط قرمزها تجدیدنظر شود
محمدرضا شمس با بیان اینکه کوچک‌ترین برخورد بین خانواده‌ها در کتاب با ممیزی روبه رو می‌شود، می‌گوید:
شمس: کوچکترین برخورد بین خانواده‌ها در کتاب با ممیزی روبه‌رو می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
شمس: کوچکترین برخورد بین خانواده‌ها در کتاب با ممیزی روبه‌رو می‌شود
محمدرضا شمس با بیان این‌که کوچکترین برخورد بین خانواده‌ها در کتاب با ممیزی روبه‌رو می‌شود، می‌گوید: باید مقداری درباره ممیزی و خط قرمزها تجدیدنظر و اجازه ورود نویسنده‌ها به برخی از مسائل داده شود.
راهنمای بهبود تاب‌آوری جسمی روانی از منظر طب ایرانی
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / محمدرضا شمس اردکانی / ویروس کرونا / طب اسلامی / طب ایرانی
راهنمای بهبود تاب‌آوری جسمی روانی از منظر طب ایرانی
«راهنمای کاربردی بهبود تاب‌آوری جسمی‌روانی از منظر طب ایرانی» برای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور، ارسال شد.
دانشجویان طب و داروسازی سنتی با منطق و فلسفه آشنا شوند
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / طب سنتی / محمدرضا شمس اردکانی / دانشگاه امام صادق (ع)
دانشجویان طب و داروسازی سنتی با منطق و فلسفه آشنا شوند
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت پیشنهاد داد: دانشجویان جدیدالورود رشته طب و داروسازی سنتی با علوم پایه‌ پیش‌نیاز آموزش پزشکی و دروس علوم انسانی از جمله منطق و فلسفه آشنا شوند.
کارگری که سردار سازندگی شد/ «دلهره‌های آخرین خاکریز» از اولین‌ها درباره شهدای جهاد است
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / جهاد سازندگی / ادبیات انقلاب اسلامی / ادبیات دفاع مقدس / کتاب و ادبیات
کارگری که سردار سازندگی شد/ «دلهره‌های آخرین خاکریز» از اولین‌ها درباره شهدای جهاد است
وقتی زندگی‌نامه شهید محمدرضا شمس‌آبادی را مرور می‌کنیم با غالب فعالیت‌های جهاد سازندگی آشنا می‌شویم. شهید شمس‌آبادی به عنوان کارگر وارد جهاد می‌شود، سال ۶۳ به عضویت شورای مرکزی جهاد درمی‌آید. سال ۶۵ هم فرمانده گردان جواد‌‌‌‌الأئمه(ع) می‌شود.
معرفی کتاب «دلهره‌های آخرین خاکریز» در «به خانه بر می‌گردیم»
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / برنامه تلویزیونی / شبکه پنج سیما / جهاد سازندگی
معرفی کتاب «دلهره‌های آخرین خاکریز» در «به خانه بر می‌گردیم»
همزمان با سالروز تاسیس «جهاد سازندگی» زندگی جهادگر شهید محمدرضا شمس‌آبادی در شبکه پنج مرور می‌شود.
دستور زنگنه برای پیگیری حادثه خودکشی در تاسیسات نفتی یادآوران
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
دستور زنگنه برای پیگیری حادثه خودکشی در تاسیسات نفتی یادآوران
وزیر نفت درحکمی محمدرضا شمسایی،مشاور امور عمرانی خود را برای پیگیری علت واقعی حادثه خودکشی یکی از کارکنان شاغل در شرکت پیمانکاری دست دوم تاسیسات میدان نفتی یادآوران مامور کرد تا موضوع را از جوانب مختلف بررسی و گزارش را به همراه پیشنهاد خود ارائه کند.
دورهمی مجازی فعالان ادبیات کودک و نوجوان به یاد سوسن طاقدیس
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / سوسن طاقدیس / محمود برآبادی / فریدون عموزاده خلیلی / حمیدرضا شاه‌آبادی / محمدرضا شمس / منوچهر اکبرلو / ریحانه جعفری
دورهمی مجازی فعالان ادبیات کودک و نوجوان به یاد سوسن طاقدیس
مراسم نکوداشت سوسن طاقدیس، نویسنده پیشکسوت کودک و نوجوان، به صورت گفت‌وگوی زنده برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
دیالوگ
 محمدرضا شمس، نویسنده و مدرس ادبیات کودک و نوجوان: «هر شب در کانال تلگرامی «قصه‌های من» قصه‌هایی از خودم و نویسنده‌های خوب ایرانی و خارجی را می‌‌خوانم و گاهی هم کتاب‌ها معرفی می‌شوند. با توجه به شیوع ویروس کرونا این جریان شکل پررنگ‌تری به خود گرفته و وظیفه من و دوستانم سنگین‌تر شده است، چون در این روزهای سخت بچه‌ها نیاز دارند سرگرم باشند و امیدشان را از دست ندهند. باید جلوی خسته‌شدن و دلتنگی آنها را که ممکن است به افسردگی بینجامد، گرفت.» عباس رزیجی، کارگردان «دم سرد»: «حالا که اکران فیلم‌ها به سمت نمایش آنلاین رفته و ساختار نمایش عمومی فیلم‌ها درحال تغییر است، به دو نکته مهم باید توجه …
نخستین برنامه طب ایرانی در پیشگیری و درمان کووید ۱۹ ابلاغ شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / طب ایرانی / محمدرضا شمس اردکانی / وزارت بهداشت
نخستین برنامه طب ایرانی در پیشگیری و درمان کووید ۱۹ ابلاغ شد
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، ویرایش نخست برنامه تدابیر پیشگیرانه و درمان‌های کمکی طب ایرانی در بیماری کوید ۱۹ را ابلاغ کرد.
اجرای پروتکل های طب سنتی در مقابله با کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / محمدرضا شمس اردکانی / طب سنتی / ویروس کرونا
اجرای پروتکل های طب سنتی در مقابله با کرونا
مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، گفت: طب سنتی می‌تواند در بحران‌های حوزه سلامت، از جمله بحران کرونا مؤثر باشد.
طب سنتی می تواند برای بهبود کرونا مفید باشد
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / محمدرضا شمس اردکانی / طب سنتی / وزارت بهداشت
طب سنتی می تواند برای بهبود کرونا مفید باشد
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، از همراهی طب سنتی با طب نوین برای درمان بیماران کرونا خبر داد.
طنز کجا و بچه‌ها کجا؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / طنز کودک و نوجوان / طنز / ادبیات کودک و نوجوان / مصطفی رحماندوست / طاهره ایبد / محمود برآبادی / احمد اکبرپور / محمدرضا یوسفی / محمدرضا شمس / حسین تولایی
طنز کجا و بچه‌ها کجا؟
نویسندگان و شاعران کودکان و نوجوانان از دلایلی که باعث می‌شود طنز ایرانی کمتر به مذاق بچه‌ها خوش بیاید و از فاصله‌ای که میان کودکان و نوجوانان با نویسندگان آثار طنز افتاده است می‌گویند. در این میان همچنین به بافت جامعه ما که درگیر تشریفات و به همان نسبت از طنز دور است اشاره می‌شود.
دستگیری رمال فریبکار و کشف کتب قدیمی
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / محمدرضا شمسایی فر / دستگیری سارق / کلاهبرداری
دستگیری رمال فریبکار و کشف کتب قدیمی
رئیس کلانتری ۱۶۱ ابوذر از دستگیری رمال ۵۰ ساله در مغازه منبت کاری خبر داد و گفت: در بازرسی از داخل مغازه وی ۱۰ جلد کتاب با قدمت ۱۵۰ سال کشف شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
محمدرضا شمس: از کودکی با افسانه «حسن کچل» زندگی کرده‌ام
محمدرضا شمس، خالق مجموعه‌های «پهلوان پشه» و «هزار و یک افسانه»- دو اثر راه‌یافته به مرحله دوم جایزه کتاب سال- می‌گوید: از کودکی با افسانه حسن کچل زندگی کرده‌ام و همین مساله سبب شد مجموعه یه‌جلدی «پهلوان پشه» را بنویسم.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
نامزدهای کتاب سال در گروه «کودک و نوجوان» معرفی شدند
اگر کتاب‌خوان باشی برایت جذاب است که برترین‌ کتاب‌های سال گروه کودک و نوجوان را بشناسی. نامزدهای سی وهفتمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در گروه «کودک و نوجوان» در بخش‌های مختلف معرفی شدند. به گزارش خبرگزاری ایسنا، در بخش «داستان تألیف کودک و نوجوان»، پنج کتاب با عنوان‌های «پهلوان پشه» نوشته‌ی محمدرضا شمس،  «تق‌تق‌تق» نوشته‌ی هدی حدادی، « توم بوم کارامبی» نوشته‌ی حدیث لزرغلامی، «خواب پلنگ» اثرهادی حکیمیان و«دروازه مردگان؛ قبرستان عمودی» از حمیدرضا شاه‌آبادی نامزدهای این دوره از کتاب …
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
از جهان کودکان باز نمانیم
سی و یکمین فهرست کتاب‌های «لاک‌پشت پرنده» متعلق به کتاب‌های برتر فصل پاییز در همکاری مشترک مؤسسه شهر کتاب و فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان منتشر شد. این کتاب‌ها در حقیقت راهنمای والدینی است که خواهان خرید کتاب‌های تأیید شده منتقدان و کارشناسان ادبی برای فرزندانشان هستند. محمدرضا شمس، نویسنده و مترجم کودک و نوجوان، یکی از افرادی است که نام او با داستان «چاه و ماه» در این فهرست درج شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / طنز کودک و نوجوان / ادبیات کودک و نوجوان / محمدرضا شمس / طنز ادبی
طنز دیروز را به خورد بچه می‌دهیم
محمدرضا شمس می‌گوید: خیلی وقت‌ها طنزهایی که نوشته و منتشر می‌شود،…
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
روحانیون نیکوکار عرصه سلامت تجلیل شدند
شفقنا- معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: روحانیت نقش مهمی در عرصه سلامت داشتند حال هم از نظر جنبه فردی در لباس روحانیت و هم در زمینه هدایت و رهبری مردم در زمینه مسائل سلامت محور در طول تاریخ تاثیرگذار بودند. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، محمدرضا شمس اردکانی صبح چهارشنبه در نخستین همایش تجلیل و تکریم […]
۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / طب ایرانی / محمدرضا شمس اردکانی / وزارت بهداشت
استفاده از ظرفیت پزشکان عمومی در ارائه خدمات طب سنتی
مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، گفت: باید از ظرفیت پزشکان عمومی برای پاسخ به نیازهای طب سنتی در کشور استفاده نمود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / محمدرضا شمس / فرهنگسرای ارسباران / ژانر وحشت / احسان رضایی / مصطفی رحماندوست
منتخبان جشنواره «افسانه‌ها» معرفی شدند
اختتامیه‌ پنجمین دوره‌ مسابقه‌ ملی داستان‌نویسی افسانه‌ها به همت کانون افسانه‌ها با حضور جمعی از نویسندگان، مترجمان، محققان و دوست‌داران ادبیات گمانه‌زن در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / محمدرضا شمس اردکانی / وزارت بهداشت / بهداشت / طب ایرانی
نقش موثر سلامتکده‌ ها در کاهش هزینه‌ های درمان
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت بر تلاش بیشتر این مراکز برای آموزش اصول اصلاح سبک زندگی و خودمراقبتی به مردم و ارتقای سلامت جامعه، تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / افسانه شعبان‌نژاد / احمد اکبرپور / محمدرضا شمس / فرهاد حسن زاده / چین
معرفی کتاب‌های طوطی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای چین
نمایشگاه کتاب کودک شانگهای چین تنها نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان در منطقه‌ی آسیا اقیانوسیه است، هفتمین دوره‌ آن با همکاری نمایشگاه کتاب کودک بولونیا با حضور ناشران در چین برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / محمدرضا شمس اردکانی / طب ایرانی / وزارت بهداشت
راه‌اندازی علوم حکمت بنیان در دانشکده‌های طب ایرانی
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به سرآمدی ایران در علوم حکمت بنیان، بر تلاش برای راه‌اندازی این علوم در دانشکده‌های طب ایرانی و فعال کردن علوم بین رشته‌ای تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
رقابت ۶۸ کشور برای گران‌ترین جایزه ادبیات کودک
تعداد ۲۳۷ نامزد از ۶۸ کشور جهان برای کسب جایزه ۴۰۰ هزار پوندی ادبیات کودک و نوجوان «آسترید لیندگرن» در سال ۲۰۲۰ با یکدیگر رقابت می‌کنند.به گزارش ایسنا بر اساس اطلاعاتی که سایت جایزه منتشر کرده، در میان ۲۳۷ نامزد این جایزه ادبی که در جریان نمایشگاه کتاب فرانکفورت آلمان معرفی شدند، ۴۹ نفر برای اولین‌بار به جمع نامزدها راه یافته‌اند که از میان نویسندگان، تصویرگران، مروجان کتاب‌خوانی و قصه‌گویان از سراسر جهان انتخاب شده‌اند.بیش از ۱۰۰ نهاد در سراسر جهان نامزدهای خود را برای این جایزه ادبی در سال ۲۰۲۰ پیشنهاد داده‌اند و در نهایت ۴۶ درصد از نامزدهای این جایزه ادبی را زنان، ۴۱ درصد را مردان و ۱۳ درصد را نیز سازمان‌ها و نهادهای ادبی تشکیل می‌دهند.بریتانیایی‌ها با ۲۰ نامزد شامل نویسنده و تصویرگر، پررنگ‌ترین …
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / نویسنده / انجمن نویسندگان کودک و نوجوان
یک قصه‌گو، یک مروج
انجمن نویسندگان کودک نوجوان امسال محمدرضا شمس و مهدی حجوانی را به عنوان نامزدهای ۲۰۲۰ جایزه آسترید لیندگرن معرفی کرد. لیندگرن، نویسنده سوئدی با مجموعه کتابهای «پی­پی جوراب بلند» در دنیا شهرت دارد. جایزه آستریدلیندگرن به مبلغ ۵ میلیون کرون گران­ترین جایزه در ادبیات کودک و نوجوان است و به نویسندگان، تصویرگران، قصه گویان، مروجان و موسسان نهادهای ترویج کتاب تعلق می گیرد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱ / محمدرضا شمس / جایزه آسترید لیندگرن
بدون امکانات و تجربه، با رقیبانی قدر
محمدرضا شمس می‌گوید: معرفی نامزد برای جایزه‌های جهانی زمانی خوب است که آمادگی کامل داشته باشیم. ما امکانات، آمادگی و تجربه لازم را نداریم و از طرفی رقیبان ما رقیبان قدری هستند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱
جزئیات معرفی نویسندگان ایرانی به جایزه آستریدلیندگرن/ شمس و حجوانی معرفی شدند
محمدرضا شمس و مهدی حجوانی نامزد دریافت جایزه‌ آستریدلیندگرن ۲۰۲۰ شدند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / محمدرضا شمس / لالایی / ضرورت حفظ لالایی‌ها / فراموش شدن لالایی‌ها
تلویزیون در مقابل لالایی
محمدرضا شمس می‌گوید: لالایی باعث نزدیکی پدر و مادرها به بچه‌ها می‌شود اما امروزه تلویزیون پدر و مادرها را از بچه‌ها دور کرده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ / قصه‌های بترس برای بچه‌های نترس / محمدرضا شمس / شبح سفیدپوش / داس مرگ / اسکلت خون آشام
انتشار داستان‌های ترسناک برای بچه‌ها
مجموعه سه‌جلدی «قصه‌های بترس برای بچه‌های نترس» نوشته محمدرضا شمس در ژانر وحشت راهی بازار شد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۲
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت منصوب شد/ لزوم ورود طب سنتی به مراکز بیمارستانی و تخصصی
وزیر بهداشت در حکمی، دکتر محمدرضا شمس اردکانی را به‌عنوان مشاور خود و مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت منصوب کرد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۴
«بابانوئل» کجا، «ماه‌پیشونی» و «عمونوروز» کجا!
محمدرضا شمس ‌با اشاره به کارهایی که غربی‌ها برای حفظ شخصیت‌های افسانه‌ای‌شان مثل «بابانوئل» انجام می‌دهند، به کم‌کاری ما در این زمینه اشاره کرد و «ماه‌پیشونی» و «عمونوروز» را مثال زد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •