سه شنبه, ۸ مهر, ۱۳۹۹ / 29 September, 2020
معماری
در سوگ پدر شهرسازی ایران‌زمین
۱۰ ساعت قبل
در سوگ پدر شهرسازی ایران‌زمین
سیدمحسن حبیبی که برخی از او به‌عنوان پدر شهرسازی ایران یاد می‌کنند، در حالی ششم مهرماه سال‌جاری دار فانی را وداع گفت که دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران از سال‌1381 از تدریس، مشاوره‌های حرفه‌ای و افزون بر این در سمت‌های اجرایی از او بهره می‌برد.  سیدمحسن حبیبی دیپلم متوسطه‌اش را در رشته ریاضی از دبیرستان شاپور کرمانشاه گرفت و دارای دو مدرک در مقطع فوق‌لیسانس ‌در رشته‌های معماری و شهرسازی از دانشگاه تهران و دکتری شهرسازی از دانشگاه پاریس بود. حبیبی در سال۱۳۶۰ از رساله دکتری خود با عنوان ترکیب شهری …
بازنگری طرح تفصیلی به کمیسیون ماده ۵ می‌رود
۱۰ ساعت قبل
بازنگری طرح تفصیلی به کمیسیون ماده ۵ می‌رود
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اعلام کرد: «گزارش کامل بازنگری طرح تفصیلی هنوز کامل نشده است، اما ظرف یک‌ماه آینده در فرایند کمیسیون ماده۵ به تصویب خواهد رسید.» محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی شهر درباره بازنگری طرح تفصیلی تهران، گفت: «بازنگری طرح تفصیلی شهر تهران بعد از ۹سال از ابلاغ آن در ابتدای سال ۹۱ یکی از اولویت‌های جدی کمیسیون شهرسازی و معماری بوده است و به همین منظور حدود یک سال پیش طی مصوبه‌ای در صحن شورای شهر، شهرداری …
ضوابط ساخت و ساز مجتمع‌های مسکونی «دوستدار کودک» اعلام شد
۱۶ ساعت قبل / شهرداری تهران / شهر تهران / کودکان
ضوابط ساخت و ساز مجتمع‌های مسکونی «دوستدار کودک» اعلام شد
تسنیم نوشت: مدیرکل معماری و شهرسازی شهرداری تهران از تهیه دستوالعمل تعیین الزاماتی برای ساخت مجتمع های مسکونی «دوستدار کودک» خبر داد.
احداث شهرک تابناک در لامرد نهایی شد
۱۹ ساعت قبل / استانی-شهرستانها / شورای عالی شهرسازی / شرکت عمران شهر جدید صدرا / سید موسی موسوی / شهر جدید تابناک
احداث شهرک تابناک در لامرد نهایی شد
نماینده مردم شهرستان‌های لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن طرح احداث شهر جدید تابناک در لامرد توسط شورای‌عالی شهرسازی و معماری خبر داد.
گذری به محله سردار دلها در نمایشگاه اقتدار چهل
۲۰ ساعت قبل
گذری به محله سردار دلها در نمایشگاه اقتدار چهل
تهران - ایرنا - محله شهید حاج قاسم سلیمانی با معماری اسلامی - ایرانی یکی از جذاب‌ترین بخش‌های نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار۴۰» است و روزانه نظر بسیاری از بازدید کنندگان را به خود جلب می‌کند.
طرح جامع شهر جدید تابناک تصویب شد
۲۳ ساعت قبل / طاهر خانی
طرح جامع شهر جدید تابناک تصویب شد
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسه امروز شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، طرح جامع شهر جدید تابناک به تصویب رسید.
شهر در غم استاد خویش
۲۴ ساعت قبل / وزارت راه و شهرسازی / اختصاصی ایرنا / معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران / معماری / ناصر فکوهی / دانشگاه تهران
شهر در غم استاد خویش
تهران- ایرنا- «سید محسن حبیبی» نمی‌توانست ناامید باشد، به معنایی، گویی ذاتا نمی‌توانست جز مثبت فکر کند و بی‌شک مثل همه آدم‌های خوب، غم‌های بزرگی در دلش داشت یا شاید خاطراتی که به ناگزیر در زندگی هر کسی ممکن بود پیش بیاید، نمی‌دانم، زیرا هرگز هیچ کدام از آن‌ها را بازگو نکرد.
مجلس سنا؛ معرفی یک معمار خوش‌آتیه
۳۴ ساعت قبل
مجلس سنا؛ معرفی یک معمار خوش‌آتیه
سعید برآبادی      دهه شصتی‌ها بیش از دیگران، ساختمان مجلس سنای تهران را با خاطرات تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان رهبر کشور می‌شناسند. این ساختمان اما یکی از نوادر معماری ایران در دهه 40است که روبه‌روی دانشکده افسری و همجوار با کاخ مرمر در خیابان سپه آن زمان ساخته شد. این دسته از ساختمان‌ها به‌دلیل آنکه نوع و اهمیت کاربری آنها، نفس وجودی‌شان را تعیین می‌کند از اهمیت خاصی برخوردارند. مجلس سنا و سناتورهای آن، چندباری اسباب‌کشی کردند تا در نهایت در حوالی سال …
اضافه شدن چند برنامه نوآورانه در حوزه علوم انسانی در هفته پژوهش
۳۹ ساعت قبل / هفته پژوهش / غلامحسین رحیمی / وزارت علوم تحقیقات و فناوری / علوم انسانی
اضافه شدن چند برنامه نوآورانه در حوزه علوم انسانی در هفته پژوهش
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: امسال در هفته پژوهش چند برنامه نوآورانه از جمله علوم انسانی و معماری، علوم انسانی و حوزه و دانشگاه و ارتباط مراکز علمی و صنعت اضافه شده است.
۴۰ ساعت قبل
روستای زیبای «چلی سفلی»
سالهاست که تخریب بافت قدیمی روستاها به دلایل مختلفی همچون فرسوده بودن و عدم داشتن شرایط مناسب برای زندگی به موضوعی همه گیر تبدیل شده است. با این وجود هستند روستاهای زیبایی که همچنان بافت تاریخی خود را کاملا حفظ کرده وساکنان آن با حفظ، نگهداری وترمیم خانه های خود همچنان در این روستاها زندگی می‌کنند. روستای «چلی سفلی» در فاصله ۱۸ کیلومتری جنوب شهر فاضل آباد در استان گلستان با قدمتی بیش از ۵۰۰ سال، یکی از آنهاست. به علت قرار گرفتن این روستا در دره ای زیبا، محیط جنگلی و کوهستان با داشتن شرایط آب و هوایی سرد و مرطوب و دسترسی آسان به چوب، بیشتر خانه‌های روستا از کاهگل و چوب ساخته شده و به گفته ساکنان آنجا بخشی از خانه‌ها از حدود ۲۰۰ سال پیش تا کنون باقی مانده است. معماری و ساختار این خانه های چوبی …
منابع درآمدی شهرداری بیش از آنچه  پیش بینی شده، قابلیت تحقق دارد
۴۴ ساعت قبل / محمد سالاری / نامگذاری معابر / شهردار تهران
منابع درآمدی شهرداری بیش از آنچه پیش بینی شده، قابلیت تحقق دارد
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: منابع درآمدی شهرداری بیش از آنچه در بودجه پیش بینی شده، قابلیت تحقق دارد، مشروط بر اینکه با شهردار تهران تعیین تکلیف شود.
کاربرد سنگ در معماری داخلی
۴۶ ساعت قبل
کاربرد سنگ در معماری داخلی
سنگ های طبیعی کاربردهای زیادی دارند و می توانند بافتی متفاوت به فضای داخلی بدهند. هر سنگی کاراکتر خاص خود را دارد و به تناسب آن کاراکتر در محیط های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. پرکاربردترین سنگ ها در معماری داخلی گرانیت، کوارتز و ماربل هستند.
چراغ این خانه روشن می‌ماند، اگر... 
۴۶ ساعت قبل / همشهری محله / شهرداری / هنر - گالری / هنر / معماری
چراغ این خانه روشن می‌ماند، اگر... 
ماجرای این روزهای خانه هنرمندان از آن ماجراهایی است که نه دوست دارید درباره‌اش بشنوید و نه چیزی بخوانید.باغ دلگشای هنرمندان حدود ۷ ماه است که وضعیت خوبی ندارد. آنقدر که چند وقتی است صحبت از تعطیلی‌اش می‌شود.
تصاویر خاص از یک سینمای متروکه
۲ روز قبل
تصاویر خاص از یک سینمای متروکه
در مجموعه امروز عکس‌هایی از یک سینمای متروکه را در بروکسل پایتخت بلژیک ببینید. این سالن که Aegidium نام دارد بنظر نمی‌رسد که از بیرون چند اتاق دارد و چند منظوره است. این سالن ترکیبی از مکتب هنری آرنوو (در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیستم) و آرت دکو (سبک هنری رایج در سال‌های حدود ۱۹۲۰-۳۵) است. اتاق اصلی این سینما با طرح‌های زیبای شمال آفریقا معماری شده است.
۲ روز قبل
اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان مودم و موبایل
ایسنا-  مدیرکل دفتر همکاری‌های فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه سازمان فناوری اطلاعات از اعطای تسهیلات به چهار حوزه تولید مودم، تولید تلفن همراه، تجهیزات اکتیو مراکز داده و تولید محتوای بومی خبر داد.  در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، بومی‌سازی و ارتقای ۲۰ درصدی استفاده از خدمات بومی مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است.  رویداد «معرفی دستاوردهای بومی‌سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات» نیز چندی پیش در همین راستا برگزار شد که محصولات شرکت‌های ایرانی از جمله گوشی هوشمند، تبلت، گوشی IP و انواع مودم‌هادر آن به نمایش گذاشته شدند.
۲ روز قبل
مدرسه تاریخی حکیم نظامی آستارا
مدرسه تاریخی حکیم نظامی شهرستان مرزی بندر آستارا در سال ۱۲۸۷ بنیان گذاشته شد و در طول فعالیت خود، فرهیختگان زیادی را پرورش داده است. شخصیت برجسته ای مانند نیما یوشیج، بنیانگذار شعر معاصر ایران، در سال‌های ابتدایی ۱۳۰۰ در این دبیرستان تدریس می‌کرد.این مدرسه قدیمی حیاطی بزرگ، بامی سفالین، در و پنجره‌هایی چوبی و شومینه‌های چدنی دارد که تمامی این نمادها در کنار هم نشان‌دهنده معماری سنتی و بومی این منطقه از استان گیلان هستند. دبیرستان حکیم نظامی با توجه به قدمت ساخت، در ۲۴ اسفندماه سال ۱۳۸۴ با شماره ۱۵۲۲۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و بخش‌های قدیمی آن تبدیل به موزه شده است./ایمنا
باستان‌شناسان کالبد سد خاکی هخامنشی‌ها را شکافتند
۲ روز قبل / سدخاکی / سد بستان خانی دیدگان / کاوش / باستان‌شناسی
باستان‌شناسان کالبد سد خاکی هخامنشی‌ها را شکافتند
کاوش سد «بستانخانی دیدگان» از شاهکارهای مهندسی دوران هخامنشی، با کارکرد آبادانی و با هدف افزایشِ دانش باستان‌شناسان درباره روش‌ها و شگردهای سدسازی و سازه معماری موجود در این سد به عنوان یکی از بی‌همتاترین سازه‌های آبی هخامنشی، آغاز شد.
محدوده شهر گرگان برای اجرای طرح ملی مسکن ۴۸ هکتار افزایش یافت
۲ روز قبل / شهر گرگان / شورای عالی شهرسازی و معماری / طرح ملی مسکن / طرح اقدام ملی مسکن
محدوده شهر گرگان برای اجرای طرح ملی مسکن ۴۸ هکتار افزایش یافت
شورای عالی شهرسازی با افزایش ۴۸ هکتاری مساحت شهر گرگان برای اجرای طرح ملی مسکن موافقت کرد.
۳ روز قبل
«خانه خرمالو» غرق نور و زندگی
شهره کیانوش راد‌   علاقه به بناهای قدیمی و جان بخشیدن به معماری خانه‌های قدیمی مهم‌ترین انگیزه بود تا «سروناز امتیازی» سراغ خرید خانه‌ای در قلهک برود و با بازسازی آن فضایی دلنشین برای زندگی و کار فراهم کند. امتیازی با طراحی و اجرای پروژه احیای این بنای قدیمی که به خانه خرمالو شهرت یافت، توانست فینالیست جایزه معمار سال 1398 در قسمت بازسازی شود. قرار گفت‌وگوی ما با این هنرمند در حیاطی نقلی با دیواره‌های آجری و زیر سایه درخت خرمالو انجام شد؛ جایی که‌گویی ساخته شده برای دورهمی‌های عصرانه. با امتیازی …
سفارت سابق آمریکا از نمای نزدیک
۳ روز قبل
سفارت سابق آمریکا از نمای نزدیک
سعید برآبادی      تنها مطلب فارسی منتشر شده درباره عمارت سفارت سابق آمریکا در ایران مربوط به روزنامه کیهان است. در میان این گزارش مفصل، تنها 2 خط به ویژگی‌های معماری این بنا و معمار آن اشاره دارد و البته که در هیچ منبع دیگری هم، اطلاعات بیشتری درباره این سازه عظیم در خیابان طالقانی موجود نیست. یافتن سرنخی برای سخن گفتن از معماری سفارت سابق آمریکا در تهران یا همان لانه جاسوسی، کار بسیار مشکلی است؛ چرا که معمار این بنا یکی از کم‌کارترین معماران آمریکایی و در نوع خود یکی از کم‌حاشیه‌ترین و در عین‌حال …
(تصاویر) آن روی میدان نقش جهان اصفهان!
۳ روز قبل / میدان نقش جهان / اصفهان / تخریب / صفویه / نقش جهان
(تصاویر) آن روی میدان نقش جهان اصفهان!
میدان نقش جهان اصفهان همچون گوهری در مرکز شهر اصفهان می‌درخشد. هر کس پا به این میدان تاریخی می‌گذارد به زیبایی معماری گوشه گوشه آن لب به تحسین می‌گشاید و زیباییش را وصف می‌کند. اما این نگین انگشتری نصف جهان روی دیگری هم دارد. رویی که شاید کمتر رهگذری به آن دقت کرده و شاید از آن به سادگی گذشته است. شاید این بار که پا به این یادگار عصر صفوی بگذارید و با دقت بیشتری نگاه کنید گوشه‌های تخریب شده، آثار عصر نو بر پیکره تاریخی میدان و صدها خدشه‌ای که بر چهره میدان و بازارهای قدیمی اش وارد شده را به خوبی ببینید.
تاسیس پارک به شکل نعل اسب بر روی امواج دریا
۴ روز قبل / پارک / اسب / معماری / دریا
تاسیس پارک به شکل نعل اسب بر روی امواج دریا
شرکت معماری هیترویک از برنامه های خود برای تاسیس یک پارک دریایی بر روی امواج اقیانوس در نزدیکی شهر سان فرانسیسکو خبر داده است.
دانشگاه علم و فرهنگ، رتبه یک نوآوری کشور
۴ روز قبل
دانشگاه علم و فرهنگ، رتبه یک نوآوری کشور
دانشگاه علم و فرهنگ به عنوان برترین دانشگاه غیر دولتی کشور وابسته به‌ جهاد دانشگاهی(ACECR) بوده و در قالب پنج دانشکده «فنی و مهندسی»، «هنر و معماری»، «علوم انسانی»، «علوم گردشگری» و «علوم و فناورى‎هاى نوین زیستى» فعالیت می‌کند.
ویروس کرونا با اقامتگاه های بوم گردی چه کرد؟ / دلایل حمایت دولت روحانی از گسترش واحدهای بوم گردی
۵ روز قبل
ویروس کرونا با اقامتگاه های بوم گردی چه کرد؟ / دلایل حمایت دولت روحانی از گسترش واحدهای بوم گردی
عبادی، کارشناس بوم گردی و معماری بومی، اعتقاد دارد که باید به واحدهای بوم گردی تسهیلاتی داده شود تا این واحدها دوره بحرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا را بگذرانند و فعالیت آنها در دوره بعد از کرونا تداوم پیدا کند
۵ روز قبل
موزه: تبلور یا بازنمایی؟
برترین برند چراغ‌های روشنایی موجود در بازار، شیشه‌های با کیفیت و بدون اعوجاج تولیدشده توسط کارخانه‌های معروف، پایه‌های پلیمری آزمایش‌شده و فاقد تاثیرات تخریبی در کوتاه‌مدت و بلندمدت، دستگاه‌های هواساز گرانقیمت با قابلیت کنترل دقیق دما و رطوبت و امکانات متعدد دیگر در بناهای تاریخی اسم و رسم‌دار یا آثار معماری جدید و پرطمطراق مورد استفاده قرار می‌گیرند تا با ایده‌پردازی، سناریونویسی هنرمندانه و کار تخصصی پرسنل، موزه‌ای موفق راه‌اندازی شود و در ادامه راه دانشگاه‌ها، ادارجات، سازمان‌ها، سمن‌ها و ... نقش خود را ایفا می‌کنند تا موزه عملکردی بهتر و بهره‌برداری بیشتری از تاثیرگذاری بر ذهن مخاطبان داشته باشد. اما این …
۵ روز قبل
کاخی مهجور مرواریدی که بی‌استفاده ماند!
مهرشهر منطقه‌ای در شهر کرج است. در این شهر بنایی قرار دارد که نسبت به آن کاملا بی‌توجهی صورت گرفته؛ کاخ شمس یا کاخ مروارید که توسط بنیاد فرانک لوید رایت طراحی و ساخته شد. در دهه ۴۰ شمسی این منطقه از چند روستا از جمله حسین‌آباد افشار تشکیل شده بود. شمس پهلوی، خواهر محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران، به دلیل بیماری آسم این منطقه را برای زندگی انتخاب کرد و کاخ مروارید، محل زندگی او، به دست بنیاد فرانک لوید رایت طراحی و ساخته شد. به گزارش خبرآنلاین، کاخ مروارید در زمینی ۱۱۱ هکتاری قرار دارد و زیربنای آن در حدود ۲۵۰۰ متر مربع است، سازه اصلی و طرح کاخ همانند سفره‌ماهی است که صدفی را دربرگرفته است. همه فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به‌شکل دانه‌های مروارید اجرا شده است. …
مرز پرگهر
۵ روز قبل / معماری / zwnj / سیستان / خواجه / پرگهر
مرز پرگهر
کوه خواجه تنها عارضه طبیعی دشت سیستان با ارتفاع تقریبی 609 متر از سطح دریا است که در هنگام پرآبی جزیره کوچکی را در میان دریاچه هامون شکل می‌دهد.
بررسی عملکرد سازمان املاک در ساماندهی املاک شهرداری تهران
۵ روز قبل / پرونده املاک شهرداری / محمد سالاری / شورای شهر
بررسی عملکرد سازمان املاک در ساماندهی املاک شهرداری تهران
روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری و فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در بازدید از سازمان املاک و مستغلات شهرداری به بررسی وضعیت واگذاری املاک شهرداری تهران پرداختند.
آخرین وضعیت پلاسکو و گود پرخطر برج میلاد تشریح شد
۵ روز قبل / شهرداری تهران / معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران / برج میلاد تهران
آخرین وضعیت پلاسکو و گود پرخطر برج میلاد تشریح شد
تهران- ایرنا- معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از حل مشکل پارکینگ پلاسکو خبر داد و از سوی دیگر از تلاش شهرداری برای در اختیار گرفتن گود مجاور برج میلاد سخن گفت.
ساخت کاخ جشنواره در گود برج میلاد | اولتیماتوم به مالکان گودهای رها شده
۵ روز قبل / شهرداری / تهران
ساخت کاخ جشنواره در گود برج میلاد | اولتیماتوم به مالکان گودهای رها شده
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در خصوص آخرین وضعیت پلاسکو، پادگان ۰۶، گودهای رها شده تهران و ... توضیح داد.
سازنده گود برج میلاد درباره امنیت آن اطمینان خاطر داده است
۵ روز قبل
سازنده گود برج میلاد درباره امنیت آن اطمینان خاطر داده است
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: هنوز اخطار جدی مبنی براینکه تغییراتی در ساختار زمین روی داده باشد به شهرداری انعکاس پیدا نکرده و بنیاد تعاون ناجا این اطمینان را داده که از نظر ایمنی و پایداری گود را خطری تهدید نمی‌کند.
سوادگری زمین ،شهر تهران را به سمت دو قطبی شدن پیش برده است
۵ روز قبل / عبدالرضا گلپایگانی / معماری و شهرسازی / شهر تهران / بافت فرسوده / پادگان 06
سوادگری زمین ،شهر تهران را به سمت دو قطبی شدن پیش برده است
معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران گفت: نگاه صرف سوداگری به زمین و تجمع خدمات در بخش خاصی از شهر باعث شده که شهر تهران به سمت قطبی شدن فقیر و غنی پیش برود.
نگاه معمارانه به خانه‌های ویران
۵ روز قبل / عکس روز / تصاویر روز / معماری
نگاه معمارانه به خانه‌های ویران
مرجان تیوون معمار هلندی است که به سبکی متفاوت با نگاهی معمارانه از خانه‌های ویران عکاسی کرده است.
معاون شهردار: زندگی در تهران به سمت دوقطبی‌شدن حرکت می‌کند/اخطار به مالکان گودهای رها شده در شهر
۵ روز قبل
معاون شهردار: زندگی در تهران به سمت دوقطبی‌شدن حرکت می‌کند/اخطار به مالکان گودهای رها شده در شهر
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: متأسفانه تهران به سمت قطبی شدن یعنی محله داراها و ندارها در حال پیش رفت است این امر روند ناخوشایندی است که در سابقه سنت شهری ایرانی وجود نداشته است
اولتیماتوم شهرداری به مالکان گودهای رها شده/مدیریت شهری در پایتخت با کل کشور فرق دارد
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / عبدالرضا گلپایگانی / معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران / حریم تهران / گودهای پرخطر
اولتیماتوم شهرداری به مالکان گودهای رها شده/مدیریت شهری در پایتخت با کل کشور فرق دارد
معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: مالکان خودشان گودها را پیش از شهرداری پر کنند وگرنه هزینه مضاعفی باید پرداخت کنند.
معضل گودبرداری‌های رها شده در تهران تا پایان سال حل می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / شهرداری تهران / شهر تهران / عبدالرضا گلپایگانی
معضل گودبرداری‌های رها شده در تهران تا پایان سال حل می‌شود
تهران- ایرنا- معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران اعلام کرد که شهرداری تا پایان امسال تمامی گودبرداری های رها شده برای ساخت و ساز را تا پایان امسال ساماندهی و پُر می‌کند.
مشخصات پردازنده‌ گرافیکی AMD Navi Flounder مبتنی بر معماری RDNA 2 رؤیت شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
مشخصات پردازنده‌ گرافیکی AMD Navi Flounder مبتنی بر معماری RDNA 2 رؤیت شد
پردازنده گرافیکی جدید AMD از خانولده Navi 22 مهز به ۴۰ واحد پردازشی و ۲۵۶۰ هسته است که احتمالا در Radeon RX 6700 استفاده می‌شود.
تهران به سمت شهر دارا و ندارها رفته است / هشدار به مالکان گودهای رها شده / پرونده های تخلفات ساختمانی در تهران  نصف شده است
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / شهر تهران / شهردار تهران / مسکن / معاون / معماری
تهران به سمت شهر دارا و ندارها رفته است / هشدار به مالکان گودهای رها شده / پرونده های تخلفات ساختمانی در تهران نصف شده است
اقتصادنیوز : معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران گفت : شهر تهران به شهر داراها و ندارها تبدیل شده است و پروژه های کوچک مقیاس برای برهم زدن این روند ناخوشایند است .
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
علیه اجتماعات انسانی
کرونا روح جهان مدرن را هدف قرار گرفته است. اما ذات تأویلی این ادعا کماکان مثال و ادله اثبات‌پذیر می‌طلبد، چرا که اگر بپذیریم کرونا دشمن بشریت شده، پس پربیراه نخواهد بود که این ادعا را هم مطرح کنیم که برای شکست چنین دشمنی باید از روح زمانه‌ای که در آن قرار داریم، وام بگیریم. زمانی که برج‌های دو قلو هدف هواپیماهای مسافربری خطوط هوایی ایالات متحده قرار گرفتند دو احتمال مهم فلسفی می‌توانست در جهان غرب مطرح شود. اول آنکه دشمنی مدرن بر پدیده‌هایی به‌ طور کلی مدرن و البته با بی‌نهایت ابزارهای کوچک مدرن در درونش حمله کرده است. به این معنی که روح مدرنیته خودش را در موضع انتقامی سخت قرار داده است. دوم آنکه می‌پذیرفتیم که علت این حادثه نوستالژی سنتی مردمانی درد …
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
دانشمند لایق
مرحوم دکتر غلامعلی لیاقتی پاییز سال 1307 شمسی در تهران و در خانواده‌ای از اهالی آذربایجان متولد شد؛ تحصیلات خود را تا ششم ابتدایی در دبستان ترغیب و دوره متوسطه خود را در دبیرستان‌های ایرانشهر، فیروز بهرام و البرز گذراند، در سال 1333 با اخذ درجه لیسانس در مهندسی برق رتبه اول را از هنرسرای عالی کسب کرد و به استخدام شرکت سهامی تلفن شهری ایران درآمد. پیرو آن در سال 1336 با استفاده از بورسیه دانشجویان رتبه اول دانشگاه‌های ایران به کشور آلمان برای ادامه تحصیل اعزام شد و با اخذ درجه فوق لیسانس مخابرات از دانشگاه کالسروهه و سپس در شهر مونیخ آلمان زیر نظر پروفسور مانکه با ارایه رساله الکتروآکوستیک در مورد اندازه‌گیری و تحقیق در میدان‌های صوتی در کمترین مدت ثبت شده تا آن زمان در …
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
زنانه‌ترین بنای ایران
قزوین را شهر آب انبارها می‌دانند. در میان آب انبارهای تاریخی این شهر، آب انبار زنانه بازار که سمت غربی مسجد النبی(ص) قزوین قرار دارد، در زمان خود بزرگترین آب انبار بازار این شهر محسوب می‌شده است. به گزارش خبرآنلاین، آب انبارها برای ذخیره آب و معمولا در زیر زمین ساخته می‌شدند، زیرا در این صورت آب در تابستان خنک می‌ماند. این سازه جالب در مناطق کم آب و کویری دیده می‌شد و معماری آن متناسب با شرایط جغرافیایی منطقه بنا می‌شده است. آب این مخزن از آب باران یا جویبارهای فصلی تهیه می‌شود. آب انبار اغلب در فصل‌های پر آب مانند پاییز و زمستان، پر می‌گردید و در فصول کم آب مانند بهار و تابستان از آب مخزن استفاده می‌کرد. به صورت کلی آب انبار یکی از شاخص‌های غالب در سکونت‌گاه‌های کویری است. آب انبارها در تمامی …
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
شعبه مرکزی بانک سپه افتتاح شد
سعید برآبادی      به فاصله 5سال پس از آنکه محسن فروغی، شعبه اصلی بانک ملی را در سبزه‌میدان ساخت، وارطان هوانسیان از اثرش در خیابان سپه با عنوان بانک سپه شعبه بازار رونمایی کرد؛ جدال 2غول بزرگ معماری در روزگاری بود که هنوز بسیاری از پروژه‌های دولتی و خصوصا بانکی تنها به‌دست چند معمار سرشناس امکان ساخت داشتند. وارطان در این ساختمان، ترکیبی از همه آنچه که تا آن روز آموخته‌بود به‌کار بست تا جایی که خود در توصیف این پروژه نوشته است: «خیابان سپه، شرقی‌ـ‌ غربی بود و این بنا در 8-7 طبقه ساخته شد. در طراحی این …
ساعت آفتابی مسافران ری
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
ساعت آفتابی مسافران ری
نصیبه سجادی مسافران و بازرگانانی که در مسیر جاده ابریشم از خراسان تا ری می‌آمدند، با رسیدن به بنای آجری برج طغرل که در شرق آرامگاه ابن‌بابویه قرار دارد، به آسانی می‌توانستند زمان دقیق روز را تخمین بزنند. معماری برج طغرل به گونه‌ای است که می‌توان از آن به‌صورت یک ساعت طبیعی استفاده کرد. در نمای بیرونی این برج خشتی 24کنگره وجود دارد که دور تا دور برج را دربرگرفته‌اند. هنگام طلوع آفتاب، یکی از کنگره‌های ضلع شرقی برج روشن می‌شود و اشعه آفتاب از داخل آن به بیرون می‌تابد. با برآمدن روز و گذشت هر ساعت، …
شمایل‌نگاری خدا
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
شمایل‌نگاری خدا
کتاب «شمایل‌نگاری خدا و موجودات فــــراطـــبیــعی در هنر ابتدایی هخامنشی» نوشته مارک گریسون را علی‌اصغر سلحشور به فارسی برگردانده و از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است. نسخه اصلی ‌کتاب سال ۲۰۰۹ توسط انتشارات دانشگاه زوریخ چاپ شده است. هنر هخامنشیان فقط در معماری باشکوه کاخ‌ها، نقوش برجسته زیبا و چشم‌نواز، ظروف فلزی خوش‌ساخت و ظریف خلاصه نمی‌شود. بلکه مهرهای به‌دست‌آمده از قلمرو پهناور شاهنشاهی نیز هنر فاخر و پربار هخامنشی را بیش از پیش یادآور می‌شود. ازجمله آثار به‌جامانده که بر آنها نقش مهرهای هخامنشی …
کیک‌پزی به سبک کاخ باروک
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
کیک‌پزی به سبک کاخ باروک
لندن: دو شیرینی‌پز بریتانیایی کیک‌هایی به سبک معماری باروک و سبک روکوکو طراحی کرده و می‌پزند که به‌عنوان زیباترین کیک‌های دنیا از سوی کاربرهای فضای مجازی انتخاب شدند. به گزارش آدیتی سنترال، این کیک‌ها تمام جزئیات گچبری‌های کاخ‌های دوره باروک اروپا، همچون رنگ‌های طلایی و غیره را دارند. این کیک‌ها به نام شیرینی‌پزهای مشهور بریتانیا ادی و ریچارد نامگذاری شده‌اند و هریک گاهی تا چند هزار پوند قیمت دارند.
کوچه دوطبقه؛ جلوه ای زیبا از معماری اصیل بافت تاریخی فرهنگی کاشان
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / بافت تاریخی / پنجره مهر / بافت فرسوده
کوچه دوطبقه؛ جلوه ای زیبا از معماری اصیل بافت تاریخی فرهنگی کاشان
کاشان - کاشان دیار نخستین ها سرشار از الگوهای معماری اصیل ایرانی است که می توان نمونه هایی از آن را در فیلم کوچه‌ای دو طبقه در بافت تاریخی و فرهنگی کاشان مشاهده کرد.
عمده ساختمان‌های نیمه‌کاره شهر مشکلات حقوقی دارند
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / منطقه هرمزگان / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - هرمزگان / شهرداری بندرعباس
عمده ساختمان‌های نیمه‌کاره شهر مشکلات حقوقی دارند
معاون معماری و شهرسازی شهرداری بندرعباس گفت: بسیاری از ملک‌ها و آپارتمان‌های سطح شهر به دلایل مختلف نیمه‌کاره رها شده‌اند که عمدتاً دارای مشکلات حقوقی هستند و تعدادی از آن‌ها متعلق به اشخاص حقیقی و گروه دیگر هم به اشخاص حقوقی تعلق دارند.
جزئیات آزمون عملی در کدرشته های هنری کنکور ارشد ۹۹ اعلام شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / موسیقی ایرانی / موسیقی کلاسیک / سازمان سنجش / معماری
جزئیات آزمون عملی در کدرشته های هنری کنکور ارشد ۹۹ اعلام شد
مهر نوشت: جزئیات آزمون تشریحی و یا پروژه عملی در ۷ کدرشته‌ هنری آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۹ منتشر شد.
هدیه جالب امیر قطر به سفیر ایران+ عکس
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / جمهوری اسلامی ایران / قطر / معماری / سفیر / امیر
هدیه جالب امیر قطر به سفیر ایران+ عکس
اقتصاد نیوز : نشان "الوجبه" که امیر قطر به سفیر کشورمان داد چه بود و این نشان به چه کسانی اهدا می شود.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
برجام با خروج آمریکا در یک وضعیت شبه بن بست گرفتار شده است
رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تقلای دولت آمریکا برای نابود کردن برجام به عنوان یکی از دستاوردهای مهم چندجانبه‌گرایی در چارچوب نظام عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای تصریح کرد که برای صیانت از چندجانبه‌گرایی راهی جز پایان دادن به رفتارهای مخرب آمریکا وجود ندارد.به گزارش ایرنا، «علی اکبر صالحی» که به صورت مجازی در مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سخنرانی می‌کرد خاطر نشان کرد که ایران آمادگی خود را برای همکاری با جامعه جهانی اعلام می‌کند تا دیپلماسی و چندجانبه گرایی را به مرکز روابط بین الملل بازگرداند.وی با اشاره به «شرایط کاملاً جدی و منحصر به فرد ناشی از بیماری همه گیر کرونا» افزود: در میان چنین محیط تاریک و دردناک منحصر به فرد که تقریباً تمامی اعضای آژانس به طریقی از این …
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
دیوار خطرناک واقع در منطقه6 رفع خطر می‌شود
روابط عمومی منطقه6 شهرداری تهران پیرو چاپ پیام مردمی با موضوع وضعیت خطرناک دیوار ساختمان نوساز بین خیابان34 و 36 در ستون با مردم روز 17تیرماه پاسخ داده است: درخصوص شکایت مطرح شده و انجام پیگیری ویژه توسط کارشناسان معاونت شهرسازی و معماری منطقه6 با توجه به بازدید انجام شده از ملک فوق مشاهده شد که نسبت به ایجاد خسارت و ریزش دیوار در حد ملک جنوبی شده است و مالک نسبت به اخطارهای صادره توسط ناحیه بی‌توجه است. بنابراین مقرر شد طبق صورتجلسه کمیسیون رفع خطر نسبت به اخذ حکم قضایی توسط اداره حقوق منطقه اقدام …
(تصاویر) سردر خانه‌های قدیمی هویت فراموش شده معماری ایرانی
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / خانه قدیمی / ایران قدیم / هویت
(تصاویر) سردر خانه‌های قدیمی هویت فراموش شده معماری ایرانی
در این گزارش تصویری نگاهی می‌کنیم به سردر خانه‌های قدیمی که روزگاری شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ایرانیان را در معماری خانه‌ها مستتر داشتند.
نوش‌آباد؛ اعجاز معماری در بزرگ‌ترین شهر زیرزمینی جهان
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / سرویس زیارت و گردشگری / جاذبه های گردشگری جهان / جاذبه‌های گردشگری ایران / گردشگری / میراث فرهنگی
نوش‌آباد؛ اعجاز معماری در بزرگ‌ترین شهر زیرزمینی جهان
از آثار تاریخی منحصر به فرد در ایران می‌توان به شهر «نوش‌آباد» اشاره کرد. نوش‌آباد یکی از شگفت‌انگیزترین و بزرگ‌ترین شهرهای زیرزمینی جهان است که معماری چشم‌نواز آن مخاطب را جذب خود می‌کند.
تصاویر/ اصفهان قدیم؛ شاید مردم این شهر ندیده باشند
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / اصفهان قدیم / عکس / معماری / هنر
تصاویر/ اصفهان قدیم؛ شاید مردم این شهر ندیده باشند
اعتلای ماندگاری را باید مولود مساعد بودن موقعیت تاریخی، اقلیمی و فرهنگی خطه پهناور استان اصفهان دانست که این شهر در مرکزیت آن واقع شده است.
7   عضو شورا: پاسخ حناچی غیرقابل قبول است
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / اینترنت / پایتخت / شورای شهر تهران / شهرداری / معماری
7 عضو شورا: پاسخ حناچی غیرقابل قبول است
آنگونه که محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران در حاشیه نشست علنی دیروز این شورا اعلام کرد، طی سه سال فعالیت شورای پنجم پایتخت،
فرانسوی بانفوذ وپسر نخست‌وزیر
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
فرانسوی بانفوذ وپسر نخست‌وزیر
  حافظ روحانی   محسن فروغی، دومین فرزند پسر محمدعلی فروغی (ذکاءالملک) در دومین دوره نخست‌وزیری پدرش در دوره رضاشاه برای تحصیل به فرانسه فرستاده شد و بعد در دوره خانه‌نشینی پدر در نیمه دوم دهه1310 با اخذ مدرک معماری از مدرسه هنرهای زیبا پاریس یا همان بوزار در سال1316 به ایران بازگشت. احتمالا نفوذ پدر تأثیر مستقیمی بر زندگی او داشت. چنانچه خودش هم درگیر سیاست شد و مقام‌های سیاسی گوناگونی را نیز تجربه کرد. چنانچه در دوره‌ای کوتاه پیش از پیروزی انقلاب وزیر فرهنگ و هنر و وزیر علوم بود. محسن فروغی، مؤسس …
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
مجتمع تجاری بوستان پونک
مجتمع بوستان، یکی از بزرگ‌ترین بازارها و پاساژهای تهران است و در شمال‌غرب میدان پونک واقع شده است. البته این میدان دیگر سال‎هاست میدان نیست و به چهارراه تبدیل شده اما ساختمان عظیم‌الجثه شمال‎غرب میدان هنوز پابرجاست. معماری این ساختمان بزرگ که شامل حدود یک هزار واحد تجاری و اداری است از شکل دایره بهره فراوان برده است.    تعداد مغازه‌های بوستان به قدری زیاد و متنوع است که هر آنچه را که بخواهید بخرید در اینجا می‎توانید پیدا کنید؛ از پوشاک شامل کفش، مانتو، لباس و لباس‎های مجلسی و کت و شلوار تا کتاب …
زعفرانیه، محله با اصالت و خوش نشین
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / سرمایه گذاری / مسکن / معماری / نقدینگی / طلا و ارز
زعفرانیه، محله با اصالت و خوش نشین
این روزها که بازارهای کلان اقتصادی، ریسک های بالای خود را نشان داده و مردم با فراز و نشیب های سرمایه گذاری در بازارسرمایه، طلا و ارز آشنا شده اند، همچون گذشته بازار مسکن در کانون توجه قرار گرفته و به نظر می رسد نقدینگی سرگردان در بخش های مختلف، به بازار مسکن سرازیر می شود. این امر را مردم با تجربه زیان های احتمالی بازارهای مختلف رقم می زنند؛ زیرا خرید خانه جزو کم ریسک ترین سرمایه گذاری ها…
الزام شهرداری به تهیه رمزینه پاسخ سریع برای آثار معماری و ارزشمند
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / شهرداری تهران / شورای شهر تهران / آثار فرهنگی / بافت تاریخی / رمزینه
الزام شهرداری به تهیه رمزینه پاسخ سریع برای آثار معماری و ارزشمند
کلیات طرح « الزام شهرداری تهران به تهیه رمزینه پاسخ سریع ( Q.R.Code ) برای آثار معماری ارزشمند معاصر ، بافت و بناهای تاریخی و گردشگری و مکان رویدادهای شهر تهران»تصویب شد.
ایجاد رمزینه برای آثار تاریخی و گردشگری پایتخت
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
ایجاد رمزینه برای آثار تاریخی و گردشگری پایتخت
شورای شهر تهران کلیات طرح الزام شهرداری تهران به تهیه رمزینه پاسخ سریع (Q.R.Code) برای آثار معماری ارزشمند معاصر، بافت و بناهای تاریخی و گردشگری و مکان رویدادهای شهر تهران را تصویب کرد.
قبرستان هفتاد ملا واقع در زاهدان +عکس
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
قبرستان هفتاد ملا واقع در زاهدان +عکس
خبرگزاری میزان-قبرستانی که با قدمت ۸۰۰ ساله که از مقبره کوروش الهام گرفته شده است در دل کوهی کم ارتفاع از جنس ماسه سنگ در ناحیه‌ای کوهستانی در حوزه طبیعی کوهستانی دامنه‌های شمالی تفتان دراستان سیستان وبلوچستان، شهرستان میرجاوه بخش لادیز، روستای روپس واقع شده است. این گورستان با مقبره‌هایی عجیب با معماری ایرانی،و در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
قانون برخورد با خانه‌های هوایی ضمانت اجرایی ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / استانی-اجتماعی / شورای شهر مشهد / مسکن / بام‌فروشی / مشهد / کمیسیون ماده100
قانون برخورد با خانه‌های هوایی ضمانت اجرایی ندارد
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد درخصوص خانه‌های هوایی گفت: اما باتوجه به اینکه حجم این ساختمان‌ها و ساخت و سازها زیاد است با قانون ماده 100، نحوه برخورد ضمانت اجرایی زیادی ندارد.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
فرهنگ‌ها همیشه از هم آموخته‌اند
در رمان «دور دنیا در هشتاد روز» آقای فوگ قهرمان داستان وقتی پایش به هندوستان می‌رسد در جزیره‌ای با مراسم «ساتی» رودررو می‌شود که در آن مردم محلی رسم داشتند، همسر مرد تازه درگذشته را با اوآتش بزنند و دفن کنند. از نگاه زن بخت ‌برگشته و اهالی  روستا این کار جزو پیش پا افتاده‌ترین کارها به حساب می‌آمد. اما آقای فوگ رسم ساتی را به هیچ گرفت و زن را از هیمنه آتش رهانید. او با سماجتی که ممکن بود به بهای جانش تمام شود، این کار را عملی به دور ازآدمیزادی می‌دانست و کاری که درست می‌پنداشت را به انجام رساند. چند صباح پیش نگارنده این ستون از رسانه‌ای مستندی تماشا می‌کرد که در آن در یکی از روستاهای جنوب شرق آسیا در دهکده‌ای …
آغاز مرمت و ساماندهی بخشی از بافت تاریخی سمنان
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / استان سمنان / شاخص / گردشگری / معاون / معماری
آغاز مرمت و ساماندهی بخشی از بافت تاریخی سمنان
پی‌بندی و استحکام‌بخشی دیوار با خشت و ملات گل، دوخت و دوز خشت‌های آسیب دیده، دوخت و دوز ترک‌های عمیق، قالب‌سازی برای انواع قوس‌ها، طاق‌زنی، تثبیت،
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
یکی از نخستین نشان‌های شهری ایران
سعید برآبادی      به اعتباری می‌توان آرامگاه بوعلی‌سینا در همدان را شروع دور تازه‌ای از مدرنیسم ایرانی در معماری دوره پهلوی دوم دانست؛ مدرنیسمی که حالا کم‌کم بیشتر از قبل دارد ریشه‌های خود را در تاریخ می‌جوید، اما معماری روز دنیا در آن مغفول نیست. نام هوشنگ سیحون درمیان است؛ معماری که او را به‌عنوان معلم چندنسل از معماران معاصر ایران می‌شناسند. علاقه عجیب او به معماری سنتی ایران، سفرها و گردش‌های دانشجویی‌اش به قصد کشف معماری بومی ایران، تبحرش در درآمیختن نو و کهنه و درنهایت چیره دستی‌اش در کشیدن …
روش برخورد با همسایه پر سروصدا
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / همسایه آزاری / سر و صدای همسایه / سبک زندگی / پارسی خبر
روش برخورد با همسایه پر سروصدا
کمتر کسی بین ما وجود دارد که هنگام ناراحتی از سر و صدای همسایه دست به چنین انتخابی بزند، اما خب کلافگی از سر و صدای همسایه، تجربه مشترک بیشتر ماست، اما به راستی زمانی که همسایه پر سر و صدایی داریم، چه کار‌هایی می‌توانیم انجام دهیم تا هر دو طرف کمترین تنش را تجربه کنند و چطور می‌توانیم تذکر دهیم که امید به تاثیر بیشتری داشته باشیم؟ موقعیت را ارزیابی کنید اگر همسایه شما فرزند کوچکی دارد یا می‌خواهد بنایی کند، انتظار داشتن زندگی بدون سر و صدا، انتظار به جایی نیست. یادتان باشد وقتی انتظارمان را تعدیل می‌کنیم، از سر و صدا آزار کمتری می‌بینیم. افزایش آستانه تحمل را جدی بگیرید در برخی موقعیت‌ها آستانه تحمل ما دربرابر صدا کاهش می‌یابد. به عنوان مثال مطالعه‌ای در دانشگاه کارولینسکا در سوئد نشان می‌دهد …
مصوبه‌ای که ۷ سال اجرا نشد / شورای عالی شهرسازی طراحی بافت شهری برای پادگان ارومیه را تایید کرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / پادگان ارتش / شهرداری ارومیه / شورای عالی شهرسازی و معماری
مصوبه‌ای که ۷ سال اجرا نشد / شورای عالی شهرسازی طراحی بافت شهری برای پادگان ارومیه را تایید کرد
با تصویب شورای عالی شهرسازی، اراضی پادگان لشکر ۶۴ ارومیه که قرار بود در سال ۹۲ به بافت شهری افزوده شود، چند دستگاه ملی و محلی پس از ۷ سال مسئول تهیه طراحی ویژه این اراضی خواهند شد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
کاروانسرای خانات تهران
کاروانسرای خانات واقع در خیابان صاحب جمع، (شمال میدان شوش، جنوب چهارراه مولوی) میدان امین السلطان است؛ این کاروانسرا بزرگترین کاروانسرای درون شهری تهران بوده است. این بنا در اواخر دوران ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است و نزدیک به دو قرن قدمت دارد. معماری آن به شیوهٔ آجر کاری است و دارای دو بخش حیاط و راهروی ورودی است. عمارت کاروانسرای خانات، بزرگترین بنا در نوع خود در داخل بافت مرکزی شهر تهران و همچنین داخل بافت تاریخی بوده که فاقد حریم مصوب است. این مکان به علت آتش سوزی سال ۱۳۵۷ بلااستفاده بود و در نهایت در اسفند ماه سال ۱۳۸۸ جهت برپایی جشن نوروزی بازگشایی مجدد شد. کاروانسرای خانات در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و اکنون از این مکان به عنوان بورس خشکبار استفاده می‌شود./میزان
بنایی که ۱۴۰ سال است ناتمام مانده!
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / کلیسای ساگرادا فامیلیا / معماری / اسپانیا
بنایی که ۱۴۰ سال است ناتمام مانده!
یک معمار کاتالان زندگی خود را وقف ساخت کلیسایی کرد که بنای آن هنوز پس از گذشت حدود ۱۴۰ سال از زمان آغاز ساخت، ناتمام باقی مانده است.
داستان آرامگاهی که منفجر شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
داستان آرامگاهی که منفجر شد
سعید برآبادی      سال1329، نقطه‌عطفی در کارنامه معماری پهلوی به شمار می‌رود؛ سالی که در آن، آرامگاه‌سازی‌ به‌عنوان یکی از انواع معماری فرهنگی به چنان جایگاهی می‌رسد که محسن فروغی از دربار محمدرضا دستور ساخت آرامگاهی برای رضاشاه را دریافت می‌کند.  اهمیت این بنای 9هزار متری که 25متر ارتفاع  داشت و در 2طبقه ساخته شده بود، همجواری با حرمِ حضرت عبدالعظیم بود. فروغی در ابتدا ارتفاع این آرامگاه را اندکی (حدودا 7متر) کوتاه‌تر از گنبدِ حرم درنظر گرفت تا احترام به معماری اسلامی و مهم‌ترین شخصیت مذهبی تهران …
تلاش برای راه‌اندازی مرکز نوآوری صنایع نرم و فرهنگی در قزوین
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / جهاد دانشگاهی قزوین / اشتغال / قزوین
تلاش برای راه‌اندازی مرکز نوآوری صنایع نرم و فرهنگی در قزوین
قزوین - رئیس مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری جهاد دانشگاهی قزوین گفت: راه‌اندازی مرکز نوآوری صنایع نرم و فرهنگی در حوزه میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری یکی از برنامه‌های جدی ما در مرکز خدمات
یکی از مدیران AMD: ذن 3 معماری بسیار قدرتمندی است
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
یکی از مدیران AMD: ذن 3 معماری بسیار قدرتمندی است
یکی از مدیران اجرایی AMD در فاصله‌ی چند هفته مانده به رونمایی پردازنده‌های سری رایزن ۴۰۰۰ مبتنی‌بر ذن ۳، این معماری جدید را معماری بسیار قدرتمندی خطاب کرده است.
موزه و مقبره استاد شهریار
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / تبریز / آذربایجان شرقی / سید محمد حسین شهریار / معماری / موزه استاد شهریار
موزه و مقبره استاد شهریار
ایرنا- تبریز- خانه استاد محمدحسین بهجت‌تبریزی، متخلص به شهریار، شاعر معاصر ایرانی، به موزه و یکی از جاذبه های گردشگری تبریز تبدیل شده است. این خانه موزه مربوط که به دوره پهلوی دوم است و در محله مقصودیه تبریز قرار دارد در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۷۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.منزل استاد شهریار، در زیربنایی بالغ بر ۲۵۰ متر و مساحتی حدود ۲۴۱ متر در ۲ طبقه ساخته شده‌است.مدفن استاد در مقبرة‌الشعرای تبریز قرار دارد.در این بنای زیبا بیش از چهارصد شاعر، عارف و ادیب ایرانی به خاک سپرده شده اند. 27 شهریور روز درگذشت این شاعر شهیر آذربایجانی با تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی برگزیده شد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
«برگُزین» روزنامه‌های ایران
در این ستون ـ بی‌هیچ دخل و تصرفی ـ گزیده‌ای از مطالب روزنامه‌های سراسری کشور را، فردای انتشار می‌توانید مطالعه کنید.همشهری و جان گرفتن خانه‌های قدیمیبعد آن که « «علی نجف‌آبادی» بازمانده و نوه سرهنگ «فردوس نجف‌آبادی» رئیس اسبق شهربانی اصفهان به‌جای تخریب بنای زیبای خیابان پارس در محدوده میدان فردوسی معروف به «خانه سرهنگ» همراه با دوستانش دست به‌ دست هم دادند و با طراحی جدید رخت نو به تن این بنای قدیمی و فرسوده کردند، روزنامه ی همشهری نیز دست به کار شده و در گزارشی با عنوان: «معماران‌جوان به‌خانه‌های‌قدیمی‌جان می‌دهند» ضمن تمجید از این کار و نظائری دیگر از این دست کارهای ارزنده می‌نویسد:«در تهران کم نیستند خانه‌ها و بناهای قدیمی که قدمت برخی از آنها به بیش از 50سال می‌رسد. بناهایی با معماری‌های …
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
کاروانسرای زغالی‌‌های همدان
همدان آثار گردشگری و تاریخی بسیاری در خود نگاه داشته است که کاروانسرای زغالی‌ها یکی از این جاذبه‌های تاریخی می‌باشد. به گزارش خبرآنلاین، همدان در روزگار حکومت مادها، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان جزو شهرهای مهم ایران بوده و در برخی کتاب‌های تاریخی به عنوان پایتخت این سلسله‌های باستانی یاد شده است. در هر صورت همدان یکی از شهرهای باستانی ایران می‌باشد که قدمت آثار باقی مانده در آن از حکومت ماد‌ها تا پهلویان می‌رسد. اغلب آثار باستانی همدان در محوطه باستانی هگمتانه و در نزدیکی کتیبه‌های گنج‌نامه است و در داخل شهر امروزی همدان، آثار باقی مانده از سلسله‌های بعد از اسلام می‌باشد. کاروانسرای زغالی‌های همدان یکی از آثار تاریخی برجای مانده از دوران قاجار است که در میانه شهر همدان قرار دارد. کاروانسراها …
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
حمام شاهزاده‌ها
حمام شاهزاده‌ها در دوره صفوی ساخته شده است. بانی این اثر معماری یکی از شاهزادگان صفوی به نام شهربانو بیگم، دختر شاه سلطان حسین صفوی است. این بنا در تقاطع دو بازار قدیمی اصفهان به نام‌های رنگرزها و بازارچه نو قرار گرفته، این حمام به تازگی مرمت و احیا شده است و به زودی به موزه تبدیل خواهد شد./ ایرنا
«زیج منیژه انزل» سرپل ذهاب بنایی متعلق به اوایل دوره اسلامی
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / آثار تاریخی / باستان شناسی / گردشگری / معماری / نجوم
«زیج منیژه انزل» سرپل ذهاب بنایی متعلق به اوایل دوره اسلامی
بر اساس یافته‌های باستان‌شناسی، هرچند معماری بنای «زیج منیژه انزل» شبیه به بناهای اواخر دوره ساسانی است
بررسی طرح کلان شبکه ملی اطلاعات پایان یافت
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / اعضای شورای / حسن روحانی / فضای مجازی / گوگل / معماری
بررسی طرح کلان شبکه ملی اطلاعات پایان یافت
شورای عالی فضای مجازی بررسی طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات را به سرانجام رساند و ۵۰ اقدام کلان برای نهادهای متولی این پروژه ملی، تکلیف کرد.
ببینید | طراحی داخلی و معماری با «بارمان طراحان پارس»
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
ببینید | طراحی داخلی و معماری با «بارمان طراحان پارس»
توضیحات رئیس دانا مدیرعامل برند «بارمان طراحان پارس» توضیحاتی درباره فعالیتشان داد. منبع: حبرآنلاین
الگوهای بین‌المللی مشارکت شهروندان در پروژه‌های شهری و تجربه تهران
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
الگوهای بین‌المللی مشارکت شهروندان در پروژه‌های شهری و تجربه تهران
جدیدترین تجارب بین‌المللی نحوه مشارکت شهروندان در پروژه‌های شهری، با حضور دکتر علی مدنی‌پور استاد دانشکده معماری، برنامه‌ریزی و منظر دانشگاه نیوکاسل انگلستان و مدیران شهرداری تهران مورد بررسی قرار گرفت.
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
روستا‌های رهاشده در سیستان (عکس)
از پنجاه سال گذشته عواملی، چون سیلاب، خشکسالی و طوفان شن، ویرانی در روستا‌های منطقه سیستان را رقم زده است؛ به طوری که باعث شده افراد روستا‌ها را ترک و به نقاط شهری و دیگر استان‌ها مهاجرت کنند. در گذشته بدلیل نبود تکنولوژی افراد با توجه به اقلیم و وجود باد‌های ۱۲۰ روزه سقف‌ها را به صورت گنبدی می‌ساختند و در سقف و دیوار‌های آن از دریچه‌های رو به باد ایجاد می‌کردند تا در فصل تابستان فضای خانه سرد شود و همچنین استفاده از دیوار‌های بیش از ۷۰ سانتیمتر باعث می‌شد تا در فصل زمستان سرمای کمتری را تجربه کنند. این روستا‌ها که از نعمت لوله کشی آب شرب و برق برخوردار هستند، بدلیل سیلاب ها، خشکسالی‌ها و طوفان‌های شن باز هم خالی از سکنه شده اند. گل بری در بیرون و داخل منازل، وجود تعداد طاق‌های زیاد و متفاوت، …
اینجا ایران است+ عکس
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / استان گیلان / معماری / عکس / دیدنی / اینجا
اینجا ایران است+ عکس
اقتصاد نیوز : بندر انزلی یکی از دیدنی ترین شهرهای استان گیلان هم به جهت طبیعی و هم معماری های دیدنی است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / ایرانگردی / گردشگری
تصویری زیبا از بندر انزلی
مشرق نوشت:بندر انزلی یکی از دیدنی ترین شهرهای استان گیلان هم به جهت طبیعی و هم معماری های دیدنی است.
تصاویر: ماسوله
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
تصاویر: ماسوله
شهر تاریخی و توریستی ماسوله، یکی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای مه‌آلود، تابستان‌های خنک و زمستان‌های پر برف است. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردار جنگل فومن، ۶۰ کیلومتری شهر رشت، ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان واقع شده است. ماسوله شهری تاریخی و توریستی است که همچون یک دهکده به نظر می‌رسد و به عنوان نمونه‌ای شاخص از معماری پلکانی در سطح جهانی شناخته می‌شود. طبیعت بهشت‌گونه آن در کنار جلوه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر، زیبایی آن را دو چندان کرده است.
فاز سوم مرمت قلعه هزاره میناب آغاز شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / ایران / گردشگری و صنایع دستی / معماری / zwnj / قلعه
فاز سوم مرمت قلعه هزاره میناب آغاز شد
تنها بنای تاریخی شهر میناب، قلعه‌ای موسوم به قلعه هزاره است. قلعه هزاره یا «قلعه بی‌بی مینو»، واقع در بخش مرکزی شهرستان میناب و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •