شنبه, ۱۵ آذر, ۱۳۹۹ / 5 December, 2020
میلان کوندرا
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
قصه شهر/ ایستادن در برابر فراموشی
داوود پنهانی- روزنامه نگار «میلان کوندرا» در کتاب «مواجهه» یادداشتی کوتاه درباره رمانی به نام « کار شب » نوشته که هنوز در ایران ترجمه نشده است. نویسنده این رمان « توماس گلاوینیک» است و «کوندرا» از او به‌عنوان نویسنده جوان اتریشی یاد می‌کند. تاریخ نوشتن این یادداشت سال 2008است و آنگونه که «کوندرا» نوشته این کتاب را از سر تصادف به‌دست گرفته و خوانده است و این مطلب کوتاه را درباره آن نوشته است. « یوناس مردی سی‌ساله یک روز صبح از خواب بیدار می‌شود و در می‌یابد که دنیای اطرافش خالی است و در آن بنی‌بشری …
داستان‌هایی برای عبور از لحظه‌های سخت
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / سید علیرضا بهشتی / ادبیات داستانی / میلان کوندرا / کتاب / ادبیات
داستان‌هایی برای عبور از لحظه‌های سخت
تهران- ایرنا- کتاب‌ها، می‌توانند بهانه خوبی برای فراموش کردن لحظه‌های سخت زندگی باشند. با داستان‌هایی که ما را چند دقیقه از این دنیا دور می‌کنند، همراه شوید.
محشر صغرا
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
محشر صغرا
شهروند آنلاین: باید خودش را آتش بزند. تادئوش کونویتسکی برای مخالفت با وضعیت موجود دبه بنزین را در دستش گرفته، برود روبه‌روی ساختمان حزب کمونیست و خودش را آتش بزند. ورشو حالا در آستانه زمستانی سرد است. خفقان هم هوا را گرفته. رژیم همه چیز را از نفس انداخته. حالا دو رفیق قدیمی و مخالف رژیم سراغ تادئوش کونویتسکی می‌روند و پیشنهاد می‌کنند برای مخالفت با سرکوب گسترده رژیم، خودش را آتش بزند. حالا کونویتسکی مانده و مابقی روز؛ دبه بنزین در دستش است و در ورشویی پرسه می‌زند که هم فراواقعی و هم بیش از حد واقعی است. برخوردها و کندوکاوهای او در باره فداکاری‌اش او را به تأمل در بارهٔ سرنوشت خود و کشور دربندش وامـی‌دارد. آیا کونویتسکی تا ته خط خواهد رفت یا نه؟ تادئوش کونویتسکی، نویسنده و کارگردان فیلم اهل لهستان …
جایزه نویسندگان خلاق
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
جایزه نویسندگان خلاق
شهروند آنلاین: جایزه‌ ادبی «مدیسی» در سال ۱۹۵۸ راه‌اندازی شد تا نویسندگان خلاق را با وجود ناشناخته بودن‌شان در دنیای ادبیات مورد تقدیر قرار دهد. این جایزه در سال‌های اولیه تنها ویژه بهترین رمان فرانسوی بود، اما در سال‌های بعد بخش‌ رمان خارجی و سپس بخش مجموعه مقالات نیز به آن افزوده شد. از میان نویسندگان سرشناسی که تاکنون موفق به دریافت جایزه رمان خارجی «مدیسی» شده‌اند می‌توان به پل آستر، اورهان پاموک، میلان کوندرا، اومبرتو اکو و فیلیپ راث اشاره کرد. به گزارش ایبنا به نقل از لیورابدو-هیئت، داوران جایز مدیسی، اسامی نامزدهای دومین فهرست انتخابی خود را در بخش رمان فرانسوی، غیرفرانسوی و اولین فهرست آثارغیرداستانی جایزه مدیسی را در سال 2020 منتشر کردند. برنده نهایی جایزه مدیسی روز 6 نوامبر معرفی خواهد …
از کافکا به کوندرا
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
از کافکا به کوندرا
در جایزه «فرانتس کافکا» که یکی از جوایز معتبر جهانی در حوزه ادبیات است، رسم بر این است برنده این جایزه باید کتابی منتشر کرده باشد که بیانگر کلام و اندیشه فرانتس کافکا، نویسنده معروف اهل چک باشد. حالا در سال 2020 میلان کوندرا، نویسنده چکی‌تبار فرانسوی برنده این جایزه شده است و طبیعتا اثرش بر این مهم تأکید داشته. میلان کوندرا در سال 1929 در برنو چک‌اسلواکی متولد شد. برخی از آثار مهم نویسنده «سبکی تحمل‌ناپذیر هستی» که حالا 91 سالگی را پشت سر می‌گذارد در زمره مهم‌ترین آثار ادبیات کلاسیک قرن بیستم به شمار می‌آیند. کوندرا از سال 1975 در فرانسه زندگی می‌کند و از دهه 30 میلادی آثارش را به زبان فرانسوی می‌نویسد. در سال 1979 دولت وقت چکسلواکی تابعیت کوندرا را لغو کرد و آثار این نویسنده در زادگاهش ممنوع …
جایزه فرانتس کافکا در دستان «میلان کوندرا»
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / میلان کوندرا / جمهوری چک‌ / جایزه کتاب سال
جایزه فرانتس کافکا در دستان «میلان کوندرا»
تهران- ایرنا- بیستمین جایزه ادبی فرانتس کافکا به «میلان کوندرا» نویسنده سرشناس اهل کشور چک اهدا می‌شود.
«میلان کوندرا» برنده جایزه «کافکا» شد
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / جایزه ادبی کافکا / میلان کوندرا
«میلان کوندرا» برنده جایزه «کافکا» شد
برگزارکنندگان جایزه «فرانتس کافکا» اعلام کردند «میلان کوندرا» نویسنده سرشناس اهل جمهوری چک بیستمین دریافت‌کننده این جایزه ادبی خواهد بود.
روهینجایی‌ها همچنان ناامید از کمک
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / مسلمانان روهینجا
روهینجایی‌ها همچنان ناامید از کمک
میلان کوندرا، نویسنده چک-فرانسوی در بخشی از کتاب هویت خود می‌نویسد: "مبارزه انسان در برابر قدرت، مبارزه حافظه با فراموشی است." این دقیقا مصداق بازر وضعیتی است که اکنون مسلمانان روهینجایی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند آن هم سه سال پس از آنکه ۷۵۰ هزار تن از آنها مجبور شدند در پی یورش نیروهای امنیتی میانمار به راخین به بنگلادش بگریزند و در اردوگاه‌های شلوغ و پر جمعیت در "کاکس بازار" و نواحی اطرافش ساکن شوند. جرایم علیه این اقلیت قومی-مذهبی و بدبختی‌های دامنه‌دار آنها نبایستی به دست فراموشی سپرده شود.
حرکت خارق‌العاده میلان کوندرا
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / نویسنده / ادبیات جهان / ادبیات
حرکت خارق‌العاده میلان کوندرا
روزنامه شهروند نوشت: میلان کوندرا، نویسنده سرشناس چک که در زمان جنگ سرد و سیطره کمونیسم در چکسلواکی یکی از بی‌شمار نویسندگان تبعیدی این کشور فرهنگی بود، کتابخانه و آرشیو شخصی خود را به یک کتابخانه در شهر زادگاهش در جمهوری چک اهدا کرد.
اهدای کتابخانه شخصی «کوندرا» به زادگاهش
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / فرانسه / میلان کوندرا / جمهوری چک‌ / کتاب
اهدای کتابخانه شخصی «کوندرا» به زادگاهش
تهران- ایرنا- «میلان کوندرا» نویسنده سرشناس اهل چک کتابخانه و آرشیو شخصی خود را به یکی از کتابخانه‌های عمومی این کشور اهدا می‌کند.
زیستن بدون آزادی
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
زیستن بدون آزادی
علی‌اصغر محمدخانی ـ معاون فرهنگی شهر کتاب ایوان کلیما از نویسندگان معاصر چک است که در ایران بعد از فرانتس کافکا و میلان کوندرا بیشترین مخاطب را دارد و از آثار منتشرشده او می‌توان به کتاب‌هایی چون «روح پراگ»، «در انتظار تاریکی، در انتظار روشنایی»، «کارگل»، «نه فرشته نه قدیس» و «در میانه امنیت و ناامنی» اشاره کرد. آخرین اثر کلیما، «قرن دیوانه من»، به فارسی ترجمه و منتشر شده است. این اثر شرح حالی از اوست که تصویری از اوضاع سیاسی و اجتماعی و فرهنگی چک در 80سال گذشته به‌دست می‌دهد. در این کتاب با زندگی …
ضرورت ترجمه به‌روز آثار ماندگار و سختی‌های ترجمه اثر مشهور کوندرا
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / ترجمه / نشر گویا / میلان کوندرا / ادبیات جهان / جمهوری چک / علی سلامی
ضرورت ترجمه به‌روز آثار ماندگار و سختی‌های ترجمه اثر مشهور کوندرا
علی سلامی معتقد است ترجمه دوباره و به‌روز آثار فاخر و ماندگار جهان ادبیات، پس از یک یا دو دهه یک ضرورت است و باید به آن مبادرت ورزید.
درباره حشمت‌الله کامرانی
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / میلان کوندرا / نهاوند / نویسنده / ترجمه کتاب
درباره حشمت‌الله کامرانی
تهران- ایرنا- حشمت‌الله کامرانی به عنوان مترجمی خلاق و تاثیرگذار شناخته می‌شود که کتاب‌هایی همچون همزاد، جاودانگی و خانه ارواح را ترجمه کرده‌است تا به نوبه خود سهمی در بالندگی فرهنگ این مرز و بوم کهن داشته‌باشد.
اعلام خبر درگذشت حشمت‌الله کامرانی، با یک هفته تاخیر / مترجم آثار داستایوفسکی و ماکسیم گورگی درگذشت
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
اعلام خبر درگذشت حشمت‌الله کامرانی، با یک هفته تاخیر / مترجم آثار داستایوفسکی و ماکسیم گورگی درگذشت
حشمت‌الله کامرانی، مترجم سرشناس کشورمان، هفته گذشته بر اثر ایست قلبی درگذشت که خبر آن با یک هفته تاخیر اعلام شد. «همزاد» به قلم داستایوفسکی ، «انگل» نوشته ماکسیم گورگی، «جاودانگی» اثر میلان کوندرا، «خانه ارواح» نوشته ایزابل آلنده، «فرزندان سانچز» از اسکار لوئیس، «مرگ و دختر جوان» نوشته آلین دورفمن و... از جمله آثار ادبی است که کامرانی به زبان فارسی برگردانده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
سونیا بالای ‌دار
رمان «سونیا بالای‌ دار تاب می‌خورد» نوشته مارک بینچک نویسنده‌ لهستانی . میلان کوندرا نویسنده‌ چک با معرفی بینچک به عنوان یکی از نویسنده‌های برجسته‌ اروپا در مقدمه‌ کتاب می‌نویسد: «این رمان شبیه هیچ رمان دیگری نیست.» مارک بینچک سال ۱۹۵۶ در ورشو به دنیا آمده و از نویسندگان و مترجمان نامی امروز لهستان است . بینچک با رمان«سونیا بالای‌ دار تاب می‌خورد» نام خود را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان اروپا تثبیت کرد. «صبح یکشنبه‌ گرم دیگری بود. مِهِ صورتی مثل بندِ جوراب‌های خیالی از جنس هوا بر فراز جنگل هلنوو به سستی بلند شد. گنجشک‌ها روی پیش‌آمدگی‌های سایه‌بان نگهبانی نشسته …
۱۳۹۸/۱۰/۱۲
بعضی سکوت‌ها به گردن ما حق دارند
میلان کوندرا در کتاب هنر رمان می‌گوید: چندآوایی در فضای سحرآمیز رمان بیش از آنکه تکنیک باشد، شعر است. این شعر توسط پاتریک مودیانو در رمان «کافه جوانی گم شده» به شیواترین صورت پیش چشم مخاطب قرار می‌گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶
شهروندی «چک» بعد از ۴۰ سال به« میلان کوندرا» بازگردانده شد
نویسنده مشهور چک که بیش از ۴ دهه است از کشور زادگاهش رانده شده، دوباره شهروندی کشورش را به دست آورد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / نویسندگان در تبعید / پابلو نرودا / میلان کوندرا / ارنست همینگوی / دانته / ویکتور هوگو / کمدی الهی / سبکی تحمل‌ناپذیر هستی
مهم‌ترین آثار نویسندگان ادبیات جهان در تبعید
برخی از مهم‌ترین آثار ادبیات جهان حاصل تخیل و ادراک نویسنده‌هایی است که یا شخصا زندگی در تبعید را انتخاب کردند و یا به اجبار دور از زدگاه‌شان دست به قلم بردند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
۴۰ سال پس از تبعید | میلان کوندرا دوباره شهروند جمهوری‌چک شد
«میلان کوندرا» نویسنده سرشناس اهل چک پس از ۴۰ سال زندگی در تبعید، بار دیگر تابعیت زادگاه خود را دریافت کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / میلان کوندرا
بازگرداندن تابعیت «میلان کوندرا» پس از ۴۰ سال
«میلان کوندرا» نویسنده سرشناس اهل چک پس از ۴۰ سال زندگی در تبعید، بار دیگر تابعیت زادگاه خود را دریافت کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۰
نمایشنامه خوانی «ژاک و اربابش» در پردیس تئاتر شهرزاد اجرا می شود
کارگردان نمایشنامه خوانی «ژاک و اربابش» عنوان کرد: این اثر به نویسندگی میلان کوندرا است که امروز (بیستم اردیبهشت) در پردیس تئاتر شهرزاد خوانش می شود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۷
«ژاک و اربابش» خوانش می‌شود/ رونمایی از پوستر
نمایشنامه خوانی «ژاک و اربابش» به نویسندگی میلان کوندرا و کارگردانی مریم طاهری جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه در پردیس تئاتر شهرزاد برگزار می شود.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷ / کتاب / نشر ثالث / میلان کوندرا / کتابخانه / ویژه نامه نمایشگاه کتاب تهران / وصیت خیانت شده / فروغ پوریاوری
روحِ محاکمه/ نشر ثالث در نمایشگاهِ کتابِ امسال کتاب‌های میلان کوندرا را با ترجمه‌ی فروغ پوریاوری تجدیدِ چاپ کرده است
وصیت خیانت شده یکی از مهم‏ترین مقالات کوندرا در 9 قسمت نوشته شده است. مقاله ‏ای که رمان نیست ولی همانند رمان، شخصیت‏ ها در قسمت‏ های مختلف کتاب احضار می ‏شوند و کوندرا به این ترتیب اندیشه ‏های عمیق و تفکربرانگیز خود را بیان می ‏کند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۹
میلان کوندرا استاد یاغی ادبیات چک در ۹۰ سالگی
میلان کوندرا استاد ادبیات چک اول آوریل پا به ۹۰ سالگی گذاشت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •