پنجشنبه, ۱ آبان, ۱۳۹۹ / 22 October, 2020
چنگیزخان مغول
ویدئو / آغاز حمله مغول و جهانگشایی چنگیزخان
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / چنگیزخان مغول / مغولان / ایران و مغولستان / حمله مغول
ویدئو / آغاز حمله مغول و جهانگشایی چنگیزخان
مغولان به رهبری چنگیز خان پس از ایجاد امپراطوری خود و تسلیم شیا غربی (شی‌شیا) و قسمت شمالی قلمرو جین در چین، نگاه خود را به سمت غرب انداختند. اقدامات حاکم لیاو غربی (قره خیتای) «کوچلوق» و شاه امپراطوری خوارزم، «علاءالدین محمد دوم» بهانهبزرگی برای چنگیز خان به حمله به آسیای میانه و ایران شرقی داد. طی کارزار سه سالۀ مغول‌ها، شهرهای آباد تبدیل به آواره و بسیاری از مردم، کشته شدند. پسر محمد دوم - «جلال‌الدین» - توانست در نبردهای پروان و رود سند در برابر مهاجمان مقاومت کند؛ اما این فقط آغاز حمله مغول بود. این ویدئو، به مناسبت یکم مهر، سالروز حمله مغول‌ها به ایران ترجمه و در ایسنا منتشر شده است.
سیستان و بلوچستان؛ غمگین از قحطی آب و سیلابِ وعده
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
سیستان و بلوچستان؛ غمگین از قحطی آب و سیلابِ وعده
روزنامه اینترنتی فراز نوشت: امروز بیش از ۷۵۰ سال از آخرین باری که یک ویرانی بزرگ در شرق ایران اتفاق افتاد، می‌گذرد؛ عطاملک جوینی، از تاریخ نویسان آن دوران در مورد حمله چنگیزخان مغول می نویسد: «هر کجا که ۱۰۰ هزار کس بود، ۱۰۰ کس نماند». اما در دنیای امروز که احتمال حمله چنگیزخان به صفر رسیده، دشمن دیگری پیدا شده است که بنا به گفته کارشناسان، ۲۴ درصد جمعیت روستانشین سیستان و بلوچستان را آواره شهرها کرده و جمعیت حاشیه نشین شهرهای سیستان و بلوچستان را به ۴۵۰ هزار نفر رسانده است. این دشمن بی شمشیر و کمان؛ «بی آبی» است…!
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / چنگیزخان مغول
چنگیزخان مغول
تقریبا همه زندگی‌اش در جنگ گذشت. با سلسله جورچن‌ها که بر شمال چین حکومت می‌کردند جنگید، شهرهای آنان را غارت و مردم‌شان را بی‌رحمانه قتل‌ عام کرد. به قلمرو دولت خوارزمشاهی هم - که ایران امروز ما هم بخشی از آن بود - یورش برد و سلطان محمد خوارزمشاه را مغلوب و متواری کرد. شرق جهان اسلام را به خاک و خون کشید و چند شهر بزرگ را در خراسان و ماوراءالنهر به کام مرگ و تباهی انداخت.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
وقتی آدولف هیتلر و چنگیزخان مغول فرهنگ‌‌دوست می‌شوند
وحید میرزایی طـــنــزنـویــس
۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / ولادیمیر پوتین / چنگیزخان مغول / مغولستان / رئیس جمهور / روسیه
(تصویر) عکس چنگیزخان پشت سر پوتین
رهبران روسیه و مغولستان در اولان باتور در حالی دیدار کردند که عکس چنگیز خان مغول پشت سر محل دیدار آنان دیده شد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / چنگیزخان مغول
کشتند و بردند و رفتند
جوینی در تاریخ جهانگشا، گوشه‌ای از آن چه روی داد را چنین روایت می‌کند: «یکی از بخارا پس از آن واقعه گریخته بود و به خراسان آمده، حال بخارا از او پرسیدند. او گفت: آمدند و کندند و سوختند و کشتند و بردند و رفتند و جماعت زیرکان اتفاق کردند که در پارسی موجزتر ازین سخن نتواند بود.»
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / دونالد ترامپ / افغانستان / آمریکا
سفیر سابق افغانستان در پاکستان ترامپ را با چنگیز خان مغول مقایسه کرد
به دنبال اظهارات مناقشه‌برانگیز رییس جمهور آمریکا مبنی بر این‌که می‌توانسته افغانستان از صحنه زمین محو کند، سفیر سابق افغانستان در پاکستان این حرف‌های ترامپ را مشابه با مقاصد و اهداف چنگیزخان مغول و جنایتکاران قبل و بعد از او دانست.
۱۳۹۸/۰۱/۰۷
این زن قوی ترین فرزندزاده چنگیزخان مغول است
جدیدترین اخبار گوناگون را در «تابناک با تو» از دست ندهید. در این سایت شما هر روز گزید‌ه‌ای از آخرین اخبار پیرامون موضوعات خانواده، سلامت و بهداشت، سرگرمی و دانستنی‌ها، آشپزی، فیلم و عکس‌هایی از سراسر جهان، دکوراسیون و ... را دنبال خواهید کرد. همچنین «تابناک باتو» هر روزه آماده است، مطالب ارسالی شما را نیز متناسب با موضوعات نامبرده در سایت منتشر کند. گزارش کامل از گزیده‌خبرهای امروز «تابناک با تو» را با کلیک بر تیتر آن بخوانید.
۱۳۹۷/۱۲/۲۴
دستِ قوی بخش حقوقی میراث برشانه‌ی «ثابت پاسال»
«بعضا شنیده‌ام می‌گویند چون پیشینه "بنا" به فلان شخص برمی‌گردد به همین دلیل قابلیت حفظ و نگهداری ندارد. این یعنی چون فلان بنا منتسب به خاندان چنگیزخان مغول است باید تخریب شود یا چون تعدادی از افرادی که حتی تاریخ قضاوت‌های بسیار بدی در موردشان داشته اما در جوار اماکن متبرکه ما دفن شده‌اند، باید تخریب شوند؟!»
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •