دوشنبه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۹ / 21 September, 2020
آلاشت
الحاق روستا به شهر، محل اختلاف اهالی آلاشت با مدیریت شهری
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / استانداری مازندران / مازندران / توسعه روستایی / آلاشت / سوادکوه
الحاق روستا به شهر، محل اختلاف اهالی آلاشت با مدیریت شهری
ساری – ایرنا - پیشنهاد الحاق روستای گلیان از توابع شهر کوهستانی آلاشت سوادکوه به محدوده این شهر از سوی شهرداری و شورای شهر به اداره کل راه و شهرسازی برای تعریف و تصویب طرح جامع شهری طی روزهای اخیر محل بروز اختلافاتی بین برخی اهالی و فعالان اجتماعی این شهر با مدیریت شهری شده است.
سفال و جاجیم مازندران در راه ملی شدن
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
سفال و جاجیم مازندران در راه ملی شدن
ساری- معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزیر میراث فرهنگی گفت: سفال سلیم آباد و جاجیم آلاشت در مسیر ملی شدن بوده و پرونده آن در دست بررسی است.
آلاشت شهر ملی نساجی سنتی شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / تنکابن / مازندران / آلاشت / صنایع‌دستی / سوادکوه
آلاشت شهر ملی نساجی سنتی شد
ساری - ایرنا - معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت که پیشنهاد تبدیل شدن شهر " آلاشت " به شهر ملی نساجی سنتی در شورای راهبردی شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی در وزارت میراث فرهنگی تصویب شده است.
پیشنهاد ثبت آلاشت به عنوان شهر ملی جاجیم
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / مازندران / آلاشت
پیشنهاد ثبت آلاشت به عنوان شهر ملی جاجیم
ساری - ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی‌، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از پیشنهاد ثبت شهر آلاشت و روستای سلیم‌آباد تنکابن به عنوان شهر و روستای ملی صنایع ‌دستی خبر داد.
معرفی آبشار زیبای گزو در جنگل لفور + تصاویر
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / آبشار گزو / گردشگری / پارسی خبر / سبک زندگی / جنگل لفور
معرفی آبشار زیبای گزو در جنگل لفور + تصاویر
از مسیر فیروزکوه به سمت قائم‌شهر که می‌روید، پهنه‌ای وسیع از زیبایی در مقابل چشمان شما گستره می‌شود. از زیباهای ورسک و پل باشکوه آن که سیرآب می‌شوید، تازه به ابتدای بهشت رسیده‌اید. در هر گوشه  از مسیر، بهشتی پنهان شده است که ندیدن هر یک از آنها، افسوسی بزرگ خواهد بود. منطقه گزو یکی از همین مقاصد است که زیبایی‌هایش شما را شگفت زده خواهد کرد. در مسیر فیروزکوه، از پل سفید که عبور می‌کنید، باید راه آلاشت را در پیش بگیرید. بعد به جاده روستای کارمزد می‌رسید. از ابتدای جاده آلاشت تا روستای کارمزد حدود نیم ساعت در راه خواهید بود. همین زمان لازم است تا به امامزاده سه بزرگوار مشهور به گزو در منطقه برسید. تا امامزاده گزو حدود 40 کیلومتر راه دارید که باید آن را در مسیری خاکی سپری کنید. امامزاده‌ای در دل …
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
گرشاسب برمی‌خیزد
چهارمین جلد رمان «پَتَش خُوارگر» نوشته آرمان آرین توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شد. به گزارش مهر، چهارمین جلد رمان «پَتش خُوارگر» نوشته آرمان آرین به‌تازگی توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شده است. «پتش خوارگر» بناست یک‌ رمان پنج‌جلدی باشد که پیش از این، ۳ جلدش با عناوین «حماسه سرآغاز»، «مردی از تبار اژدها» و «بر بنیادهای هستی» منتشر شده‌اند.«پتش خوآرگر» براساس اَوِستا و بندهش نوشته شده و آرین در آن، مثل «پارسیان و من» اثر دیگرش، به بازآفرینی دست زده است. «پتش خوآرگر» گرچه بر بستر اوستا و بندهش جاری شده اما در کلیت خود تازه است. شخصیت‌های اصلی داستان هم نو هستند ولی در کنار آنها، شخصیت‌های اوستا نیز حضور دارند.آرین نیز در گفت‌وگویی که سال ۹۵ درباره این‌مجموعه با مهر داشت، گفته بود: در …
دستگیری عامل آتش‌سوزی عمدی خودرو در سوادکوه
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / استانی-اجتماعی
دستگیری عامل آتش‌سوزی عمدی خودرو در سوادکوه
فرمانده انتظامی شهرستان سوادکوه از شناسایی عامل آتش سوزی عمدی خودرو و منزل شخصی در شهر آلاشت خبر داد. 
فرصت‌سوزی در تنها رصدخانه شمال کشور
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / رخداد های نجومی / مازندران / آلاشت / انجمن نجوم ایران
فرصت‌سوزی در تنها رصدخانه شمال کشور
ساری – ایرنا - تنها رصدخانه شمال کشور در شهر کوهستانی آلاشت به دلیل نبود برنامه مشخص برای بهره‌برداری و نگهداری نامناسب، مدت‌هاست که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و از آن به عنوان یک فرصت منحصربه‌فرد در گردشگری استفاده‌ای نمی‌شود.
مطالبه دهه نودی‌های آلاشت برای حفظ و احیای بافت سنتی
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / دفتر حفظ و احیای بناها و بافت‌های تاریخی / مازندران / اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مازندران / آلاشت / میراث فرهنگی
مطالبه دهه نودی‌های آلاشت برای حفظ و احیای بافت سنتی
ساری - ایرنا - تعدادی از کودکان اهل آلاشت، امروز پنجشنبه با گشت و گذاری در کوچه‌های قدیمی این شهر در حالی که کاغذنوشته‌هایی مبنی بر حفاظت از بافت سنتی این شهر کوهستانی مازندران به دست داشتند، خواستار توجه بیشتر مسئولان شهر و اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به حفظ و احیاء بافت سنتی شهرشان شدند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
حسن انوشه؛‌ ایران‌دوستی بزرگ، کتاب‌شناسی بی‌همتا
«حسن انوشه» زاده نوزدهم اسفند 1323 خورشیدی در «کاسگرمحله سبزه‌میدان بابل» پسر عباسعلی، که باغبان بوستان خانواده پهلوان آلاشتی، در همین محله بود، دوره‌های دبستان و دبیرستان را در زادگاهش پیمود و در سال 1344به رشته زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران راه یافت. در 1348 و در دوران خدمت سربازی با بهاءالدین خرمشاهی، کامران فانی و سعید حمیدیان آشنایی و دوستی یافت. پس از پایان این دوره به بابل باز گشت و به خدمت در آموزش و پرورش در شاهی آن روزگار درآمد.
پویش نیکوکاری در فضای مجازی؛ سهم آلاشتی‌ها در مقابله با کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / کمیته کشوری کرونا / سهم_من_در_مهارکرونا / سازمان های مردم نهاد / مازندران / شبکه اجتماعی مجازی / آلاشت / مشارکت های مردمی / مشارکت اجتماعی / سوادکوه / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
پویش نیکوکاری در فضای مجازی؛ سهم آلاشتی‌ها در مقابله با کرونا
ساری - ایرنا - اهالی شهر کوهستانی آلاشت مازندران سهم خودشان برای مقابله با کرونا را با استفاده از فرصت فضای مجازی و در قالب یک پویش مردمی برای تهیه برخی تجهیزات و مایحتاج بهداشتی مورد نیاز مراکز درمانی آلاشت، زیراب و قائمشهر و خانواده‌های ساکن آلاشت و چند روستای اطراف ادا کردند.
هشدار راهداری در باره خطر ریزش کوه در منطقه پارسی سوادکوه
۱۳۹۸/۱۲/۱۸
هشدار راهداری در باره خطر ریزش کوه در منطقه پارسی سوادکوه
رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سوادکوه و سوادکوه شمالی با اعلام ریزش کوه در منطقه پارسی این منطقه ، هشدار داد که خطر ریزش همچنان در مسیر جاده منتهی به آلاشت منطقه پارسی شهرستان سوادکوه وجود دارد ، بنا بر این رانندگان احتیاط کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۷ / استانی-اجتماعی / بارش برف / کوهستان
تلاش برای نجات افراد گرفتار در برف ادامه دارد
مدیر کل مدیریت بحران مازندران گفت: در نواحی کوهستانی استان شاهد بارش برف بودیم به‌صورتی‌که در سوادکوه، چهاردانگه و ۴ روستای آلاشت از جمله لاکوم، لرزنه،گردنه‌سر و سرین برف مسیرهای ارتباطی را تحت تاثیر قرار داد و عده‌ای از افراد که برای تفریح به نقاط برف‌گیر رفته بودند، گیر افتاده که هلیکوپتر امداد برای نجات افراد به مناطق اعزام شد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۸ / رصدخانه آلاشت / شهرداری / تلسکوپ / رصد خورشید
رؤیت اجرام آسمانی بعد از عبور از ۳۶۵ پله در بلندترین رصدخانه استان‌های شمالی
رصدخانه آلاشت از مرتفع‌ترین رصدخانه‌های کشور است که در ارتفاعات این شهر بنا شده است و با تجهیز آن با ابزارهای نجومی، علاقه‌مندان را به دیدن زیبایی‌های طبیعت در آسمانی به دور از آلودگی‌های نوری دعوت می‌کند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۴ / مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران / مازندران / شرکت گاز
کارهای بزرگ و پرهزینه حتی در زمان تحریم متوقف نمی شود
ساری- ایرنا- استاندار مازندران گفت: گاز رسانی به شهر کوهستانی آلاشت نشان می دهد که کارهای بزرگ و پر هزینه حتی در زمان تحریم متوقف نمی شود و این نشانه ظرفیت ملی شخص وزیر نفت در دولت تدبیر وامید است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۴ / مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران / مازندران / شرکت گاز
طرح گاز رسانی به «آلاشت» مازندران بهره برداری شد
ساری- ایرنا- طرح گازرسانی به شهر کوهپایه ای " آلاشت " و هفت روستای همجوار امروز سه شنبه با حضور معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران٬ معاون گازرسانی شرکت گاز ، استاندار مازندران و جمعی از مسوولان استان به بهره برداری رسید.
۱۳۹۸/۰۳/۰۹ / کوچ ییلاقی / دامداران / مازندران
آغاز کوچ دامداران مازندران به مناطق ییلاقی با سنت قرق شکنی
ساری – ایرنا – کوچ عشایر و دامداران مازندران به مناطق ییلاقی با اجرای مراسم سنتی قرق شکنی در منطقه " سنگرج " منطقه آلاشت در شهرستان سوادکوه آغاز شد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۲
سیلاب شهر زیراب سوادکوه را دربرگرفت
ساری – ایرنا – در پی بارندگی شدید و طغیان رودخانه سیلاب از شهر آلاشت به شهر زیراب در شهرستان سوادکوه سرازیر شد .
۱۳۹۷/۱۲/۱۷
وقتی که مرگ زندگی می بخشد
ساری - ایرنا - تاریخ اهدای عضو در ایران، مرگ «میلاد ذبیحی آلاشتی» جوان روستایی شهرستان سوادکوه را هرگز از یاد نخواهد برد، مرگی که سبب تولد 14 زندگی شد و موجی را ایجاد کرد که به تعهد سپاری صدها نفر دیگر برای اهدای عضو انجامید.
۱۳۹۷/۱۲/۰۴
جاجیم بافی در آلاشت
ایرنا - ساری - جاجیم بافی در آلاشت سوادکوه
۱۳۹۷/۱۲/۰۴
جاجیم آلاشت؛ قربانی بی مهری عصر تکنولوژی
ساری- ایرنا- امروز در میان هیاهوی ماشین و تکنولوژی، از بلندای ارتفاعات 'آلاشت' مازندران ته مانده صدای کوبه هایی به گوش می رسد که محصول آن روزگارانی مایه فخر و مباهات دخترانی بود که از سر انگشتانشان هنر می بارید.
۱۳۹۷/۱۲/۰۴
جاجیم آلاشت؛ زینت تخت شاهی در سرازیری سقوط
ساری - ایرنا - امروز در میان هیاهوی ماشین و تکنولوژی از بلندی ارتفاعات ' آلاشت ' مازندران ته مانده صدای کوبه هایی به گوش می رسد که محصول آن روزگارانی مایه فخر و مباهات دخترانی بود که از سر انگشتانشان هنر می بارید.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •