یکشنبه, ۶ بهمن, ۱۳۹۸ / 26 January, 2020
جغرافیا
سید افقهی: نمی‌توان با پاک‌کن معامله قرن، تاریخ و جغرافیا را پاک کرد
ایرنا / ۸ ساعت قبل / سیاسی
سید افقهی: نمی‌توان با پاک‌کن معامله قرن، تاریخ و جغرافیا را پاک کرد
تهران- ایرنا- تحلیلگر مسائل منطقه تاکید کرد: نمی‌توان پاک‌کن را برداشت و تاریخ را تحریف و کشوری را از جغرافیای سرزمینی پاک کرد.
  جرد کوشنر  دونالد ترامپ  اسرائیل  فلسطین
استادی که کم‌فروشی نمی‌کند؛ بزرگداشت پرویز کردوانی در انجمن مفاخر
روزنامه اعتماد / ۱۶ ساعت قبل / اجتماعی
استادی که کم‌فروشی نمی‌کند؛ بزرگداشت پرویز کردوانی در انجمن مفاخر
مراسم بزرگداشت پرویز کردوانی، استاد نمونه دانشگاه تهران، کویرشناس و چهره ماندگار عرصه جغرافیا با حضور جمع زیادی از علاقه‌مندان به حوزه جغرافیا و محیط‌زیست چهارشنبه 2 بهمن ماه در تالار شهید مطهری(ره) انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.
روزنامه ابتکار / ۴۱ ساعت قبل / ...
تقدیر وزیر اقتصاد از اقدامات بانک ملی ایران در حوزه بانکداری دیجیتال
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تقدیر از بانک ملی ایران در ارائه دستاوردهای فناورانه خود به نظام بانکی کشور در رویداد «ملی شو 3» گفت: ملی شو باید به معنای واقعی ملی شدن و وسیله‌ای برای افتخار به پرچم مقدس کشور و درخشش ایران در جهان باشد تا نه تنها به تاریخ و جغرافیا بلکه به اقتصادمان نیز افتخار کنیم.به گزارش «ابتکار»، فرهاد دژپسند در این مراسم که با حضور اعضای هیئت مدیره بانک ملی ایران، مدیران شرکت آسان پرداخت و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد، با بیان اینکه باید از سرمایه‌های ملی به بهترین نحو ممکن و در بالاترین موقعیت سرمایه‌گذاری بهره ببریم، گفت: آیا کوتاه کردن مسیر دستیابی به مهم بدون به کارگیری فناوری های نوین میسر خواهد بود؟ باید دانش‌بنیان کردن و بهره‌مندی از فناوری‌های نوین در کنار تامین …
کردوانی با عشق به جغرافیا کار می‌کند
ایرنا / ۳ روز قبل / فرهنگی و هنری
کردوانی با عشق به جغرافیا کار می‌کند
تهران-ایرنا- رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: فضای دانش با غفلت پیش نمی‌رود و این فضای عشق است که کارها را ممکن می‌کند، پرویز کردوانی با عشقی وافر در حوزه جغرافیا کار می‌کند.
  سازمان حفاظت محیط زیست  زمین شناسی  مفاخر فرهنگی
بزرگداشت چهره ماندگار جغرافیا از سوی انجمن مفاخر برگزار می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / فرهنگی و هنری
بزرگداشت چهره ماندگار جغرافیا از سوی انجمن مفاخر برگزار می‌شود
تهران- ایرنا- مراسم بزرگداشت پرویز کردوانی استاد نمونه دانشگاه تهران، کویرشناس و چهره ماندگار عرصه جغرافیا چهارشنبه ۲ بهمن ماه در تالار اجتماعات شهید مطهری (ره) انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.
  چهره ماندگار سال 1387  پرویز کردوانی
ببینید | تصویری برای یادآوری تاریخ و جغرافیا به رئیس‌جمهور فرانسه
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / عکس
ببینید | تصویری برای یادآوری تاریخ و جغرافیا به رئیس‌جمهور فرانسه
امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه در حالی اخیراً در صفحه توئیتر خود از عبارت جعلی خلیج عربی-فارسی بجای خلیج فارس استفاده کرده که در نقشه‌های تاریخی کشورش به وضوح از عبارت "Golfe Persique" (خلیج فارس) برای اشاره به این پهنه آبی استفاده شده است. منبع: yjc
  تاریخ تهران
مراسم بزرگداشت پرویز کردوانی برگزار می‌شود
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / فرهنگی و هنری
مراسم بزرگداشت پرویز کردوانی برگزار می‌شود
مراسم بزرگداشت پرویز کردوانی کویرشناس و چهره ماندگار حوزه جغرافیا روز چهارشنبه ۲ بهمن در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.
  خیابان ولی عصر  پرویز کردوانی  دانشگاه تهران  آلمان
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / ...
ویلاسازی با مجوز مرغداری
‏  [مهتاب جودکی] تپه‌ماهورهای بهبهان را تراشیده‌اند و در گودیِ میان بلندی‌ها دیوار کشیده‌اند. این ساخت‌وساز در دومتری معدن سنگ‌شکن جاده شیرعلی رو‌به‌روی پیست موتورسواری بهبهان را چه کسانی و با چه مجوزی انجام داده‌اند؟ تصاویری که به دست «شهروند» رسیده، نشان می‌دهد که تپه‌ماهورها را تخریب و تسطیح کرده‌اند، چند تپه دیگر را تراشیده‌اند، جاده‌ای برای عبور ماشین ساخته‌اند و برق هم به منطقه کشیده‌اند. زمین این منطقه به 14 قطعه تقسیم شده و میان قطعات دیوار کشیده‌اند. منابع طبیعی می‌گوید اینها زمین‌های جهاد کشاورزی است و جهاد کشاورزی می‌گوید این زمین‌ها شخصی است. شنیده‌های …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
وقتی صحنه قتل شبیه تابلوی نقاشی است
رمان پلیسی ««نیلوفرهای آبیِ سیاه» نوشته میشل بوسی با ترجمه عباس آگاهی، توسط انتشارات جهان‏کتاب منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش مهر، رمان پلیسی ««نیلوفرهای آبیِ» سیاه» نوشته میشل بوسی با ترجمه عباس آگاهی به‌تازگی توسط انتشارات جهان‏کتاب منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب نودمین عنوان مجموعه پلیسی نقاب است که این‌ ناشر چاپ می‌کند. مخاطبان ایرانی ادبیات پلیسی، پیش‌تر در سال ۹۶ با ترجمه آگاهی از رمان «پرواز بدون او» با این‌نویسنده فرانسوی آشنا شده‌اند. میشل بوسی متولّد ۱۹۶۵ و استاد رشته جغرافیا در دانشگاه روآن است و رمان پرواز بدون او (۲۰۱۲) جایزه «بهترین رمان پلیسی حوزه زبان فرانسه» و «خانه مطبوعات» را از آن خود کرده است. «پرواز بدون او» هفتادمین عنوان مجموعه نقاب بود که خرداد ۹۶ به بازار …
بسیج سازندگی شبکه سازی جهادی را در کشور دنبال می‌کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / سیاسی
بسیج سازندگی شبکه سازی جهادی را در کشور دنبال می‌کند
کرمان - ایرنا - رییس سازمان بسیج سازندگی کشور با بیان اینکه شبکه سازی جریان جهادی در بسیج سازندگی دنبال می‌شود گفت: ۱۲ هزار و ۸۰۰ گروه جهادی جغرافیا محور و ۱۱ هزار گروه محله محور در کشور فعالیت دارند.
  کرمان  تسهیلات اشتغال  سازمان بسیج سازندگی  محرومیت  گروه های جهادی
در قفس جغرافیا بمانیم، باخته‌ایم
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / سیاسی
در قفس جغرافیا بمانیم، باخته‌ایم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی در مراسم اختتامیه جشنواره ابوذر، به بررسی شرایط حاکم بر جو رسانه‌ای ایران و جهان پرداخت. به گزارش خراسان، سیدعباس صالحی گفت: رسانه رکن مقوم توسعه استان است و اگر در برنامه‌ریزی‌ها، از رسانه‌ها به خوبی استفاده شود، مسیر توسعه منطقه‌ای، هموارتر می‌شود. وی افزود: نظام ارتباطات رسانه ای ما، تغییرات قابل توجهی پیدا کرده‌است و مسلماً هیچ اتفاقی نمی‌تواند بدون توجه به این تغییرات، رقم بخورد.
شماره 200 ماهنامه
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / فرهنگی و هنری
شماره 200 ماهنامه "فکه" منتشر شد
شماره دویستم‌ ماهنامه "فکه" به بررسی جغرافیا و تاریخ منطقه عملیاتی فکه در طول هشت سال دفاع مقدس پرداخته است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
حاکمیت وحدت ملی
کورش الماسی- وحدت کلمه، همبستگی، اتحاد، آشتی و انسجام ملی، نمودِ احساس یک نیاز مبرم مدیریت کلان سیاسی است که تقریباً از سال‏های اول انقلاب شنیده می‏شود. دلسوزان بسیاری تلاش می‏کنند از طریق درک و تحلیل انواع چالش‏های اجتماعی و ملی که پر بیراه نیست اگر گفته شود، زیست مدنی را در معرض بی‏سابقه‏ترین مخاطرات قرار داده است، راهکارهایی برای برون‏رفت تدوین کنند. اما بنا بر شواهد بی‏‏شمار از عرصه‏های گوناگون به‏ویژه معیشت شهروندان، تلاش بی‏وقفه دلسوزان وطن‏پرست منجر به بهبود انواع چالش‏های نامطلوب و خطرناک نمی‏شود. ایران یک حس مشترک مبتنی بر تاریخ، فرهنگ، جغرافیا و قهرمان‏های ملی (آریو برزن، همت، فردوسی، باقری، خیام، سردار اسد، سعدی، ستار‏خان و...) است. ایران محصول هزاران سال سختی، شادی، درد و رنج، …
نخستین جشنواره معلمان مولف جغرافیا برگزار می‌شود
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / فرهنگی و هنری
نخستین جشنواره معلمان مولف جغرافیا برگزار می‌شود
مراسم تقدیر از برگزیدگان نخستین جشنواره معلمان مولف و پژوهشگر جغرافیا فردا دوشنبه دوم دی در سرای اهل قلم برگزار می‌شود.
شب امیدواری
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / فرهنگی و هنری
شب امیدواری
«یلدا» را اگر حواس‌مان نباشد مستعد پیوستن به لشکر ابتذال است. نوروز با آن عظمت و لطافت را از سر غفلت، دو دستی تقدیم «شیوه مبتذل زندگی» کردیم، یلدا هم اگر نجنبیم می‌رود کنار دست چهارشنبه‌سوری و قاشق زنی و سیزده بدر و سبزه گره زدن و از این قبیل. پدران خردمند ما خون‌دل‌ها خوردند تا رسوم ایرانی را زنده نگه دارند و با این تاریخ و جغرافیا پیوندش بزنند.
تاثیر جغرافیا بر حوادث تاریخی در بحثی با کارشناسان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / فرهنگی و هنری
تاثیر جغرافیا بر حوادث تاریخی در بحثی با کارشناسان
تهران- ایرنا- تاثیر جغرافیا بر حوادث تاریخی از جمله موضوعاتی است که در نشستی با حضور سه کارشناس به بهانه سالگرد وقایع ۲۱ آذر ماه سال‌روز نجات آذربایجان مورد بررسی قرار گرفت.
  انقلاب اسلامی ایران  آذربایجان غربی  تاریخ ایران  دانشگاه تهران
بیان تجربیات کارآفرینی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
بیان تجربیات کارآفرینی "مرد زیتونی" در گفت‌وگو با دانشجویان
کارگاه انتقال تجربیات کارآفرینی به همت انجمن علمی دانشجویی جغرافیا و واحد کارآفرینی و اشتغال دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
  دانشگاه شهید بهشتی  کارآفرینی  زیتون
برگزاری حلقه مطالعاتی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
برگزاری حلقه مطالعاتی "مسئله شهری و سازوکارهای برنامه‌ریزی"
انجمن علمی دانشجویی برنامه‌ریزی آمایش سرزمین با همکاری انجمن علمی دانشجویی جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه تربیت مدرس جلسه دوم حلقه مطالعاتی مسئله شهری و سازوکارهای برنامه‌ریزی را برگزار می‌کند.
  مسئله شهری
ملال کهنه یک آبادی
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / فرهنگی و هنری
ملال کهنه یک آبادی
بخشی از ادبیات جغرافیاست. جایی که در آن روایت رخ می‌دهد‌. شاید این جغرافیا در رمان و داستان بیشتر به چشم بیاید و خودش را نشان دهد. یعنی حتماً باید رمان در یک مکان روایت شود. داستان باید لوکیشن داشته باشد. حتی بی‌زمان و مکان‌ترین‌ رمان و داستان‌ها هم دارند از یک اقلیم پیروی می‌کنند. بنابراین رد جغرافیا را می‌شود در این آثار به‌خوبی دید.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸-۰۹-۱۲ / سیاسی
از «توازن اعتماد» به «توازن خشونت»
پژوهشگر حوزه امنیت و سیاست بین‌الملل: اعتراضات در ایران در طول چهل سال گذشته فراز و نشیب‌های زیادی داشته که از جهات مختلف قابل تحلیل و بررسی است. در این میان، از دهه ۷۰ تاکنون دوره‌های اعتراضی‌۱۰ ساله‌ای را تجربه کرده‌ایم که قصد نداریم در اینجا به صورت خاص به آنها بپردازیم. اما جنس این اعتراضات، میزان خشونت اعمالی در آنها، خواسته‌های معترضان در هر دوره و همچنین جغرافیا و رهبری اعتراضات تفاوت‌هایی با دوره‌های پیشین داشته است که در این نوشتار به دنبال یک مقایسه اجمالی و نتیجه‌گیری از اعتراضات آبان 98 هستیم.
ایران و تاجیکستان در مسیر تحکیم دوستی و توسعه همه‌جانبه همکاری‌ها
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / اقتصادی
ایران و تاجیکستان در مسیر تحکیم دوستی و توسعه همه‌جانبه همکاری‌ها
ایران و تاجیکستان در دنیای حوزه تمدنی فارسی و در عرصه‌ای از جغرافیا که شاید بتوان در کنار همه عناوین دیگر، مهم‌ترین بخش آن را جغرافیای نوروزخطاب کرد مسیر پر فراز و نشیبی را در سه دهه گذشته طی کرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که جمهوری تاجیکستان را پس از فروپاشی شوروی به‌رسمیت شناخت و سفارتخانه خود را در آن کشور افتتاح کرد.
کتاب دانش محیط‌زیستی بر اجتماعی شدن محیط‌زیست تاکید دارد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / ...
کتاب دانش محیط‌زیستی بر اجتماعی شدن محیط‌زیست تاکید دارد
عضو هیئت علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در کتاب دانش محیط‌زیستی نویسنده به فرهنگ‌سازی حفاظت از محیط‌زیست و اجتماعی‌شدن محیط‌زیست تاکید دارد که بسیار جالب است.
  استانی-علمی و آموزشی
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / ...
مسواک زدن مسافر روی سکوی ایستگاه قطار!
مسافر جوانی که پیش از رسیدن قطار اقدام به مسواک زدن کرده بود به سوژه رسانه‌ها تبدیل شد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، فقر فرهنگی، جغرافیا و مکان خاصی نمی‌شناسد و ممکن است در همه جا دیده شود. البته ممکن است در برخی کشورها میزان آن بیشتر و در برخی دیگر میزان آن کمتر باشد. با این حال نمی‌توان فقر فرهنگی را فقط مختص یک جغرافیای خاص دانست. اتفاقی که به تازگی در یکی از ایستگاه‌های قطار انگلیس رخ داده، صحت این ادعا را تایید می‌کند. انتشار تصاویری که یک پسر جوان را در حال مسواک زدن روی سکوی ایستگاه راه آهن لندن نشان می‌دهد، خبرساز شده است. در تصاویر منتشر شده این پسر جوان پس از اتمام مسواک زدن محتویات دهان خود را روی کف سکوی ایستگاه پرتاب می‌کند. این تصاویر ابتدا توسط کاربری با نام «ملیسا ترمیدور» با کپشن …
منابع المپیاد دانش‌آموزی زیست‌شناسی و جغرافیا اعلام شد
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / اجتماعی
منابع المپیاد دانش‌آموزی زیست‌شناسی و جغرافیا اعلام شد
مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان منابع المپیاد دانش‌آموزی زیست‌شناسی و جغرافیا را اعلام کرد.
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / ...
برگزاری کارگاه آموزش تسهیلگری در رشته‌های جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی و شهری
انجمن علمی ـ دانشجویی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه تربیت مدرس کارگاه آموزش تسهیلگری در رشته‌های جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی، برنامه‌ریزی شهری، برنامه‌ریزی منطقه‌ای و آمایش سرزمین را برگزار می‌کند.
  تهران
واکاوی چالش‌های جغرافیا از زبان استادان و دانشجویان/هشدارهای جغرافیدانان به مسئولان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / اقتصادی
واکاوی چالش‌های جغرافیا از زبان استادان و دانشجویان/هشدارهای جغرافیدانان به مسئولان
جغرافیدانان کشورمان می‌گویند تا وقتی به جغرافیا اهمیت داده نشود خسارات…
  دانشی که در ایران مغفول مانده است  جغرافیا  دانشجویان