جمعه, ۲۰ تیر, ۱۳۹۹ / 10 July, 2020
زبان اشاره
۲۵ ساعت قبل
خطابه یک فرنگی‌مآب منتقد فرنگ
رضا موسوی طبری، کانال پیاله: «خلاصه اندرزهای جناب آقای فروغی در کانون بانوان» عنوان خطابه‌ای است از محمدعلی فروغی که در آذر ماه سال 1319ش در مطبوعه‌ای به چاپ رسید و چندی پیش نگارنده آن را در فصلنامه دریچه تجدید چاپ کرد، چراکه در تدوین آثار آن سیاستمدار فقید مغفول واقع شده بود. در آن تاریخ چنان‌که اهل اطلاع می‌دانند فروغی واپسین ‌ماه‌های خانه‌نشینی خود را می‌گذراند. او که در تیر 1314ش از مقام رییس‌الوزرایی عزل شده بود کمی پیش از ایراد سخنرانی مذکور، در شهریور یا مهر 1319ش به‌ کلی از خدمات دولتی بازنشسته شد و کسی تصور نداشت که چند ماه بعد عنان اختیار کشور به دست این دولتمرد معزول بیفتد. مع‌هذا سخنان فروغی در این جمع اهمیت بسیار …
شوخی با واژه‌های فرهنگستان از کجا می‌آید؟
۴۱ ساعت قبل
شوخی با واژه‌های فرهنگستان از کجا می‌آید؟
شوخی با واژه‌های فرهنگستان که از گذشته تا حال میان عوام و خواص در جامعه رواج داشته است، دلایل مختلفی دارد؛ عده‌ای آن را از سر مخالفت با آدم‌ها می‌دانند و عده‌ای دیگر آن را نشانه توجه مردم به زبان فارسی، و برخی هم به بی‌دقتی در برخی واژه‌گزینی‌ها اشاره دارند. در این میان اما فرهنگستان از نبود برخی ارتباطات گله‌مند است.
اصطلاحاتی که مهران مدیری و عادل فردوسی‌پور وارد زبان کرده‌اند
۴۴ ساعت قبل / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / اسماعیل امینی / زبان فارسی
اصطلاحاتی که مهران مدیری و عادل فردوسی‌پور وارد زبان کرده‌اند
ایسنا نوشت:‌ شوخی با واژه‌های فرهنگستان که از گذشته تا حال میان عوام و خواص در جامعه رواج داشته است، دلایل مختلفی دارد؛ عده‌ای آن را از سر مخالفت با آدم‌ها می‌دانند و عده‌ای دیگر آن را نشانه توجه مردم به زبان فارسی، و برخی هم به بی‌دقتی در برخی واژه‌گزینی‌ها اشاره دارند. در این میان اما فرهنگستان از نبود برخی ارتباطات گله‌مند است.
۳ روز قبل
روایت رویاهای گمشده
امروزه در بیشتر جوامع، الگوهای فکری در مورد انتخاب رشته تحصیلی و شغلی تحت تاثیر منافع و مسائل اقتصادی دستخوش تغییری عظیم شده است، جوانان بسیاری سال‌ها به دنبال پذیرش و برطرف کردن نیاز مالی و تامین وسایل آسایش خود به ناچار دست از رویاپردازی کشیده و شغل و حرفه به ابزاری برای فراهم کردن رفاه و موقعیت اجتماعی بدل شده است. تعلیم و تربیت اما، کارش تنها انتقال دانش و آداب و ارزش‌های اجتماعی یا تربیت نیروی تکنسین یا دانشمند نیست، بلکه می‌تواند جوانانی و در نتیجه جامعه‌ای آزاده و البته خلاق را شکل دهد.  پریمو لوی 1 این فیلسوف و داستانسرای ایتالیایی قرن بیستمی چند سال پس از ویران شدن اردوگاه‌های کار اجباری و همزمان با انتقادات فراوان به تقسیم کار در صنایع که جزو روزمرّگی …
اسرائیلی‌ها: خوش شانس از میان ما کسی است که بتواند به اروپا یا آمریکا بگریزد
۳ روز قبل / رژیم صهیونیستی / نتانیاهو / حزب الله لبنان
اسرائیلی‌ها: خوش شانس از میان ما کسی است که بتواند به اروپا یا آمریکا بگریزد
یک رسانه عرب زبان در گزارشی به زوال رژیم صهیونیستی اشاره کرده و به نقل از یک مورخ اسرائیلی آورده است: خوش شانس، کسی است که بتواند به اروپا یا آمریکا بگریزد.
احمد آرام: سرقت‌های ادبی راحت‌تر و به‌روزتر شده‌اند
۳ روز قبل
احمد آرام: سرقت‌های ادبی راحت‌تر و به‌روزتر شده‌اند
احمد آرام با اشاره به سرقت‌های مدرن می‌گوید: سارق از عناصر داستانی، فضاسازی و زبان هیچ اطلاعی ندارد اما سوژه‌های مختلف در دسترس اوست که آن‌ها را قیمه‌قیمه می‌کند و در جاهای مختلف داستانش می‌گنجاند.
از سرقت‌های مدرن تا داستان‌های قیمه‌قیمه
۴ روز قبل / سرقت ادبی / داستان ایرانی / احمد آرام
از سرقت‌های مدرن تا داستان‌های قیمه‌قیمه
احمد آرام با اشاره به سرقت‌های مدرن می‌گوید: سارق از عناصر داستانی، فضاسازی و زبان هیچ اطلاعی ندارد، اما سوژه‌های مختلفی در دسترس اوست که آن‌ها را قیمه‌قیمه می‌کند و در جاهای مختلف داستانش می‌گنجاند.
افزایش تعداد کد رشته‌های آموزشی مرکز جهاددانشگاهی انزلی
۴ روز قبل / استانی - علمی دانشگاهی / جهاد دانشگاهی
افزایش تعداد کد رشته‌های آموزشی مرکز جهاددانشگاهی انزلی
رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی بندرانزلی با اشاره به افزایش تعداد کد رشته‌های آموزشی مرکز جهاددانشگاهی بندر انزلی گفت: امور تجارت و کسب و کار و کارشناسی حرفه ای مترجمی همزمان زبان انگلیسی از رشته های جدید در این مرکز است.
آمریکا و رژیم صهیونیستی لبنان را به سوی جنگ داخلی سوق می‌دهند
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / لبنان / رژیم صهیونیستی / ایالات متحده آمریکا
آمریکا و رژیم صهیونیستی لبنان را به سوی جنگ داخلی سوق می‌دهند
یک رسانه عرب زبان با اشاره به اوضاع نابسامان اقتصادی لبنان به نقش آمریکا و رژیم صهیونیستی و شیخ نشینان خلیج فارس در آن پرداخته و درباره وقوع جنگ داخلی که بسیار خطرناک خواهد بود، هشدار داد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
نگاهی به زندگینامه میرزاده عشقی؛ به مناسبت روزمرگش
عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بوعلی‌سینا با اشاره به اینکه «میرزاده عشقی مؤسس نخستین اپرای ایران است»، اعلام کرد: تئاتر و اپرا از جمله فعالیت‌هایی بود که ایرانیان از فرنگی‌ها اقتباس کرده و در ایران اجرا کردند. روشنفکران ایرانی برای توسعه زندگی مدرن از این قبیل اقدامات استقبال کرده، اما افراد مذهبی با آنان مخالفت کردند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
خطری بالقوه
«دادگاهی درون‌پارلمانی» شاید تعبیری مناسب باشد برای توصیف تغییر و تحولاتی که اصولگرایان راه‌یافته به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در غیاب چهره‌های اصلاح‌طلب و حتی معتدل بنا دارند در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان که از بدو تاسیس تاکنون با مشکلات و معضلات بسیاری مواجه بوده، ایجاد کنند. این تغییرات و تحولات اگر تا پایان بی‌تغییر باقی مانده و به اصطلاح اسیر چکش‌کاری‌های درون و برون‌کمیسیونی نشود، این هیات علاوه بر «رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس»، «یک نفر از قضات دیوان عالی کشور با پیشنهاد رییس قوه قضاییه و به انتخاب مجلس و یک نفر از حقوقدانان شورای نگهبان با معرفی دبیر شورای نگهبان و انتخاب مجلس» به این هیات اضافه خواهند …
فرانسه و ترکیه بر سر لیبی به جان هم افتاده‌اند
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
فرانسه و ترکیه بر سر لیبی به جان هم افتاده‌اند
یک رسانه عرب زبان با اشاره به تشدید جنگ لفظی میان ترکیه و فرانسه به عنوان دو کشور ناتو بر سر لیبی می نویسد: نفرین لیبی، ناتو را رها نمی کند و آنرا به کما و فروپاشی خواهد برد.
روایت رسانه‌های اسپانیولی زبان از مقاومت برجامی جهان دربرابر واشنتگن
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / برجام / سازمان ملل متحد / شورای امنیت سازمان ملل
روایت رسانه‌های اسپانیولی زبان از مقاومت برجامی جهان دربرابر واشنتگن
تهران- ایرنا- رسانه های اسپانیولی زبان روز چهارشنبه با اشاره به نتایج نشست مجازی شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل درباره خواسته غیرمنطقی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، مقاومت حداکثری اعضای این شورا در برابر خواسته دولت ترامپ بازتاب دادند.
دستکشی که زبان اشاره را به گفتار تبدیل می کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
دستکشی که زبان اشاره را به گفتار تبدیل می کند
محققان دستکشی مجهز به حسگرهای مختلف ابداع کرده اند که زبان اشاره را به گفتار تبدیل می کند و می تواند ۶۶۰ علامت را شناسایی کند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
آنچه علی کریمی را «علی کریمی» ساخته است
عصر ایران- کاوه معین‌فر: در روز یک‌شنبه (8 تیر) خبر آمد که علی کریمی دعوت حضور در برنامه دورهمی مهران مدیری را رد کرده است و در توضیح این اتفاق گفته است: «از آقای مدیری به خاطر دعوت‌شان به برنامه دورهمی خیلی تشکر می‌کنم. از قول میهمان‌های برنامه و خودشان شنیدم که بخش‌هایی از بعضی برنامه‌ها سانسور می‌شود. به هر حال اگر برنامه‌شان پخش زنده بود با کمال میل می‌رفتم.» نکته مهم در این پیام علی کریمی اشاره به فضای تلویزیون و برنامه دورهمی از زبان مهمانان قبلی و سخنان خود مدیری است و آنهم اشاره به سانسور موجود در این برنامه. بارها در طول چند سال گذشته شاهد بوده‌ایم که مهمانانی از برنامه دورهمی بعد از پخش آن، مصاحبه کرده و از شکل پخش و انتخاب موضوعات و سخنان‌شان از در برنامه دورهمی گلایه کرده‌ و ناراحت …
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
زمین‌های سوخته
گروه اجتماعی| زنجیره خبرهای ریز و درشت آتش‌سوزی‌های کشور به موازات زنجیره خبرهای ریز و درشت کرونا ادامه‌دار شده است؛ خبرهای آتش گاهی کم‌رنگ می‌شوند و گاهی مانند حالا که سه تن دیگر از نیروهای داوطلب جان‌شان را برای مهار آتش گذاشتند، پررنگ‌تر. همین جان‌هایی که از دست رفتند سبب شد تا دوباره در شبکه‌های اجتماعی و از زبان برخی کارشناسان یادی شود از صحبت‌های عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست که چندی پیش روبه‌روی دوربین خبرگزاری ایسنا نشست و گفت: «آتش‌‌سوزی‌هایی که تا حال اتفاق افتاده کمتر از هزار و 500 هکتار بوده. این مساله عادی است منتها چون امروز شبکه‌های تلویزیونی مخالف نظام جمهوری اسلامی هی بزرگ می‌کنند؛ …
مدرسه‌ تابستانی تهران برای ناشنوایان
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
مدرسه‌ تابستانی تهران برای ناشنوایان
ایلنا: دوره‌های آموزشی هنری «مدرسه‌ تابستانی تهران» به‌زودی همراه با زبان اشاره نیز منتشر می‌شود.
وضعیت مصدومیت امیری از زبان پزشک پرسپولیس
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / وحید امیری / پرسپولیس / مصدومیت
وضعیت مصدومیت امیری از زبان پزشک پرسپولیس
پزشک تیم فوتبال پرسپولیس با اشاره به مصدومیت وحید امیری اعلام کرد که شدت آسیب‌دیدگی او پس از انجام آزمایش‌های نهایی مشخص می‌شود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
جنجال نامه آیت‌الله
نماینده بنیانگذار جمهوری اسلامی در ماجرای اشغال سفارت ایالات متحده در تهران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده مجالس خبرگان رهبری و شورای اسلامی و حالا دبیرکل مجمع روحانیون مبارز است. سیدمحمد موسوی خوئینی‌ها یکی از شناخته شده‌ترین یا به بیان دقیق‌تر ازجمله مهم‌ترین بزرگان در قید حیات نظام جمهوری اسلامی است، در سکوت روزگار گذرانیده و حالا از قرار معلوم این روزها قصد شکستن این روزه سکوت را دارد؛ چنان‌که در 2 هفته گذشته با 2 نامه سرگشاده دوباره به صفحه اصلی اخبار رسانه‌ها بازگشته؛ بازگشتی که برای او بی‌جنجال هم نبود چنان‌که روز گذشته و 24 ساعت پس از انتشار نامه‌اش به رهبری، کنشگران و البته مطبوعات و رسانه‌های متعلق به منتهی‌الیه راست سیاست …
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
چپی‌ها و موضع دوگانه
آنچه در این میان کمی غیرقابل پیش‌بینی بود، حمله و انتقاد برخی چهره‌های اصلاح‌طلب یا نزدیک به این جریان سیاسی به نامه موسوی‌خوئینی‌ها به عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی بود. صادق زیباکلام در همین رابطه در اظهاراتی که «فردا» آن را منتشر کرده، درباره این نامه گفته است: «اگر قرار باشد در دادگاهی متهمان به وجود آمدن وضع کنونی احضار شوند؛ نخستین فردی که باید در آن دادگاه حاضر و محاکمه شود خود آقای موسوی‌خوئینی‌هاست.» احمد زیدآبادی نیز در همین راستا و درباره تاثیر این نامه به «انصاف‌نیوز» گفته است: «حوزه تاثیر بر نظام تصمیم‌گیری این نامه‌ها به خصوص از طرف فردی مانند آقای خوئینی‌ها، اگر معکوس نباشد، صفر …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
آیت‌الله بهشتی؛ از «فقه شیعی» تا «حقوق اساسی»
مرحوم شهید بهشتی تنها کسی است که بعد از مشروطه با وجود بحران‌ها و کشت و کشتاری که پیرامون قانون اساسی صورت گرفت، دست به انقلابی قانونی زد. توانست فقه را به قانون اساسی بیاورد که این مهم در مجلس خبرگان رهبری حتی آیت‌الله منتظری نیز در به سرانجام رساندن این مهم به توفیق نرسید اما آیت‌الله بهشتی موفق به تحقق این مهم شد. آیت‌الله منتظری با وجود تمام فقاهت و روشنفکری و نوآوری که در فقه و اسلام داشت و نوآورترین فقیه بود از عهده این کار برنیامد و ناچار شد در جلسات مجلس خبرگان از کرسی ریاست کنار بایستد تا آیت‌الله بهشتی در صحن مجلس خبرگان بر این کرسی بنشیند و این مهم را به انجام برساند.  اما اینکه آیت‌الله بهشتی چگونه موفق به انجام و تحقق این مهم شد شاید به این واسطه …
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
جایگاه ادبیات در فضای آموزشی
زمانی که یک جوان یا نوجوان ایرانی بخواهد درباره تاریخ و فرهنگ کشورش به شناختی نسبی برسد، بهترین راه برایش آن است که به مطالعه و تامل در ادبیات پارسی بپردازد. ادبیات ما، دربرگیرنده بخش بسیار اعظمی از تاریخ این مرز و بوم است، یعنی روایتی از فراز و فرود‌ها، تخت‌نشینی‌ها و حکومت‌ها، جنگ‌ها و اتحاد‌ها، خیانت‌ها و خدمات، گرایش‌های فکری و مذهبی، رشد‌های فرهنگی، نبوغ سیاسی، موقعیت دین و عرفان و عشق و همچنین نقش طواغیت و انقلابات و دگرگونی‌هایی است که در طول تاریخ در کشور ایران رخ داده است. درواقع تاثیری که ادبیات می‌تواند روی جامعه و سرنوشت یک کشور ایجاد کند، هیچ انقلاب و دگرگونی قادر بر این تاثیر‌گذاری نیست. ادبیات پارسی به دو بخش تقسیم می‌شود: …
لیلی انور: عطار به دنبال بیداری انسان است
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / عطار نیشابوری / کمیسیون ملی یونسکو / شعر / ادبیات
لیلی انور: عطار به دنبال بیداری انسان است
تهران - ایرنا - استاد دانشگاه و مترجم منطق الطیر به زبان فرانسه با اشاره به کاربردی بودن کلام عطار برای انسان امروز گفت: این شاعر به دنبال بیدار کردن ما از خواب غفلت است.
امنیت ریاض و آبهای عمان در دست انصارالله است/ ناتوانی خطوط دفاعی عربستان
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / یمن / انصارالله / عربستان سعودی
امنیت ریاض و آبهای عمان در دست انصارالله است/ ناتوانی خطوط دفاعی عربستان
یک روزنامه عرب زبان با اشاره به عملیات اخیر یمنی ها در خاک عربستان سعودی نوشت که این عملیات ترس و وحشت گسترده ای را در میان سعودی ها برانگیخت.
پشت پرده خبرسازی دروغ علیه روحانی از زبان سخنگوی دولت/ماجرا از یک «ی» شروع شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / علی ربیعی / سخنگوی دولت / حسن روحانی / ریاست جمهوری / شهرداری تهران
پشت پرده خبرسازی دروغ علیه روحانی از زبان سخنگوی دولت/ماجرا از یک «ی» شروع شد
سخنگوی دولت با اشاره به شایعاتی علیه رئیس جمهور گفت: ماجرا از یک «ی» شروع شد که ی «ریاست جمهوری» را حذف و با عنوان ساخت ملک «رییس جمهور» خبر را منتشر کرده بودند.
استاد دانشگاه پکن: ایران و چین نقش بسزایی در تمدن بشری ایفا کرده اند
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ویروس کرونا / دانشگاه علامه طباطبایی / چین
استاد دانشگاه پکن: ایران و چین نقش بسزایی در تمدن بشری ایفا کرده اند
پکن- ایرنا- رئیس موسسه مطالعات چین و استاد دانشگاه فرهنگ و زبان پکن با اشاره به اهمیت تاریخ و تمدن ایران و چین در جهان تصریح کرد: ایران و چین نقش بسزایی در تعالی تمدن بشری ایفا کرده اند.
بز‌ها زبان انسان را می‌فهمند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
بز‌ها زبان انسان را می‌فهمند؟
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد بز‌ها قادر به ترجمه زبان بدن و ایما و اشاره انسان‌ها هستند و از این حیث با سگ‌ها در یک سطح قرار می‌گیرند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
علت آلودگی هوا در شرایط قرنطیه از زبان کلانتری
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اقدامات این سازمان برای کاهش آلودگی هوا در کشور گفت: متاسفانه در مواردی محیط زیست قربانی سیاست‌های کلان می‌شود و ما بین بد و بدتر گیر کرده‎ایم.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
راز موقوفه دکتر افشین
«فردی به نام مرحوم دکتر افشین در سال ۵۷ و ۵۸ املاکش را وقف می‌کند برای احداث بیمارستان؛ متولی موقوفه را دادستان کل و رییس دیوان‌ عالی قرار می‌دهد. سال‌های سال این مساله مانده بود و بخشی از آن را هم اوقاف دست انداخته بود.» این نخستین جملاتی است که محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور شامگاه یکشنبه، وقتی به بهانه فرارسیدن هفته قوه قضاییه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، مقابل انبوه مخاطبان تلویزیون از اقدامات ریز و درشت دستگاه قضا سخن می‌گفت، در پاسخ به ابهاماتی که درباره یک موقوفه 1500 میلیاردی مطرح شده، به زبان آورد. آن‌طور که خبرگزاری‌ها در پوشش اظهارات شامگاه یکشنبه دادستان کل‌کشور گزارش داده‌اند، منتظری درباره این پرونده که گفته می‌شود …
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
برجام قربانی زیاده‌خواهی‌های دو سویه
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در رشته توئیتی با اشاره به عوامل ناکامی برجام نوشت: برجام قربانی زیاده‌خواهی دوسویه شد؛ دلواپسانی عرب زبان و عبری زبان که به آمریکایی‌ها می‌گفتند چرا زیاد دادید و کم گرفتید و دلواپسانی فارسی زبان که به ایرانی‌ها می‌گفتند چرا کم گرفتید و زیاد دادید. به گزارش ایلنا، حسام الدین آشنا، معاون فرهنگی و رسانه‌ای رئیس جمهور دیروز در رشته توئیتر در حساب کاربری خود نوشت: «برجام قربانی زیاده خواهی دوسویه شد؛ دلواپسانی عرب زبان و عبری زبان که به آمریکایی‌ها می‌گفتند چرا زیاد دادید و کم گرفتید و دلواپسانی فارسی زبان که به ایرانی‌ها می‌گفتند چرا کم گرفتید و زیاد دادید. هر دو طرف به ظاهر بسیار بیشتر می‌خواستند ولی در عمل هر دو بسیار کمتر بدست‌آوردند.» وی افزود: آن چه …
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
ویژگی‌های نمایندگان جدید از زبان کدخدایی
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به دیدارش با رییس، نواب رییس و برخی نمایندگان مجلس گفت که شورای نگهبان آماده همکاری با مجلس است.
پیشنهاد تدریس زبان انگلیسی از کلاس سوم ابتدایی
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / زبان انگلیسی / مقطع ابتدایی / آموزش و پرورش
پیشنهاد تدریس زبان انگلیسی از کلاس سوم ابتدایی
یک پژوهشگر حوزه آموزش و پرورش با اشاره به اینکه طبق نظریه دوره حیاتی، شروع تدریس زبان خارجی در سنین ٨-١٠ سالگی برای یادگیری زبان دوم مناسب است و می تواند از کلاس سوم یا چهارم ابتدایی به صورت مدون و پیشرفته تدریس شود و تا در پایان کلاس نهم ادامه یابد گفت: در این صورت دانش آموزان می توانند به فهم و بیان زبان انگلیسی مسلط شوند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
یک چینی با نقاب کادیلاک!
بسترن که سدان‌های آن در کشورمان هم عرضه شد و چند وقتی است به بستیون تغییر نام داده، برندی متعلق به شرکت چینی فاو (FAW) است. این برند سدان میان سایزی به نام B70 در سبد محصولات خود داشت که در ابتدا خودروی محبوبی بود اما بعداً تولید آن به دلیل فروش پایین خاتمه یافت. حال اما تصاویری از نسل جدید این خودرو با نام بستیون B70 توسط وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین منتشر شده که نشان می‌دهد این سدان چینی جدید به‌زودی رسماً رونمایی و به بازار عرضه خواهد شد.نسل جدید B70 طبق زبان طراحی تازه‌ای شکل گرفته که شیک‌تر، جوان‌پسندتر و اسپرت‌تر از نسل قبلی است اما بدون شک الهام گیری از برخی ویژگی‌های طراحی کادیلاک در آن کاملاً دیده می‌شود. در جلوی خودرو چراغ‌های Y شکل بلافاصله انسان را به یاد چراغ‌های محصولات کادیلاک …
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
مردم منتظر گرانی دلار بودند
  [یزدان مرادی] دو‌سال پیش، دلال‌هایی که از ترس دستگیرشدن توسط مأموران پلیس، در کوچه پس‌کوچه‌های خیابان فردوسی تهران پنهان شده بودند، پیش‌بینی می‌کردند که قیمت دلار در بیشترین رقم به 10‌هزار تومان برسد. آنها این عدد را با تردید به زبان می‌آوردند و حتی بین‌شان بحث هم اتفاق می‌افتاد، چون آن‌موقع (اردیبهشت 97) قیمت دلار حدود 6‌هزار تومان بود و دولت هم بر حضور همه‌جانبه در بازار برای کنترل نرخ ارز تأکید داشت. حالا اما در آستانه تابستان 99، فقط ‌هزار تومان فاصله باقی‌مانده تا قیمت دلار به 20‌هزار تومان برسد، با این تفاوت که اکثر مردم، اختلاف‌نظری درباره رسیدن دلار به نرخ‌های بالاتر ندارند و افزایش مستمر …
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
سعادتمند: برای قائدی پیشنهاد 2‌میلیون دلاری دریافت کردیم
 در هفته‌های اخیر اخباری درباره پیشنهاد چند تیم اروپایی به مهدی قائدی، ستاره استقلال در رسانه‌ها منتشر شده است. انتشار اخباری درباره حضور این بازیکن در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی هم به شایعات دامن زده است. احمد سعادتمند، مدیرعامل استقلال روز گذشته به صورت رسمی درباره برنامه ترانسفر بازیکنان توسط باشگاه به نکات مهمی اشاره کرد و گفت: «نه قائدی و نه هیچ بازیکن دیگری فروشی نیستند و می‌خواهیم برای فصل بعد محکم‌تر و قوی‌تر عمل کنیم. کسی از تیم ما نمی‌رود و بازیکنی را ارزان نمی‌فروشیم. می‌گویند قائدی پیشنهاد ۷۰۰‌هزار دلاری دارد، اما ما برای او پیشنهاد 2میلیون دلاری دریافت کردیم. این را می‌گویم که قائدی را با کمتر از 5‌میلیون دلار …
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / اسماعیل امینی / زبان فارسی
امینی: چرا باید بگویند «کلیه محورهای مواصلاتی مسدود است»؟
ایسنا نوشت: اسماعیل امینی با اشاره به زبان‌های جعلی و ساختگی و غیرطبیعی بودن زبان خبرها و گزارش‌های رسانه‌ها، از دلایل مقاومت در برابر فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌گوید.
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / واژه‌سازی / واژه‌گزینی / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / اسماعیل امینی
زبان‌های جعلی و مقاومت در برابر فرهنگستان
اسماعیل با اشاره به زبان‌های جعلی و ساختگی و غیرطبیعی بودن زبان خبرها و گزارش‌های رسانه‌ها، از دلایل مقاومت در برابر فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌گوید.
تداوم اعزام نفتکش های ایرانی به ونزوئلا و چالشی جدید برای ترامپ
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / ایران / ونزوئلا / ایالات متحده آمریکا
تداوم اعزام نفتکش های ایرانی به ونزوئلا و چالشی جدید برای ترامپ
یک رسانه عرب زبان با اشاره به تداوم اعزام نفتکش های ایرانی به ونزوئلا به واکاوی آن پرداخته و از تنگنایی که ترامپ و دولتش بدان در این زمین گرفتار شده، پرده برداشته است.
ماجرای
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
ماجرای "مفقود شدن نمونه‌های کرونا" از زبان سرپرست علوم پزشکی اهواز
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر مفقود شدن ۱۱ هزار تست کرونا در خوزستان گفت: ممکن است نمونه‌ای قابلیت و استاندارد لازم برای انجام تست را نداشته باشد، اما اینکه نمونه‌ای مفقود شود، امکان‌پذیر نیست؛ این موضوع کاملا مردود است.
نگاه دوم: زیستن در جهنم سکوت، ضعف بهزیستی در خدمات توانبخشی به ناشنوایان
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
نگاه دوم: زیستن در جهنم سکوت، ضعف بهزیستی در خدمات توانبخشی به ناشنوایان
مشکل مهم در سازمان بهزیستی، ضعف شدید در آموزش و حتی اشراف بر زبان اشاره در ایران است. نیاز ناشنوایان به زبان اشاره ارتباطی به کاشت حلزون یا استفاده از سمعک ندارد، نکته تاسف‌برانگیز اینجاست که متولیان سیاست گذاری در حوزه ناشنوایان، به دلیل شنوا بودن درکی از مشکلات ناشنوایان ندارند و تصور می‌کنند چون به زبان صوت صحبت می‌کنند نسبت به ناشنوایان برتری دارند و تدابیر بهتری اتخاذ می‌کنند. یکی از دلایلی که شهر و جامعه برای فرد ناشنوا و اساسا معلول جای دشواری برای زندگی شده همین عدم درک شنوا‌ها از دشواری‌های ناشنوایان در حوزه سیاست گذاری است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
سرمایه همدلی و همزبانی
این روزها حدود یک ماه از رویدادی می‌گذرد که قلب هر انسانی را به درد آورد و تصاویر دردناکی را به جهان مخابره کرد؛ رویدادی که خبرش شوک‌آور بود و بهت‌آفرین، تیتر خبر ساده، اما درد بزرگی در پس آن نهفته بود: برخی ادعا  کردند حدود پنجاه نفر از اتباع افغانستان که قصد داشتند به صورت غیرقانونی وارد خاک ایران شوند توسط نیروهای مرزبانی به زور به آب هریرود افتاده و تعدادی از ایشان غرق شده‌اند. تصاویری از چند جنازه در بیمارستانی در هرات و مصاحبه با دو نفر از همراهان ایشان که روایتگر رویداد رخ داده بودند، به سرعت فضای رسانه‌ای رسانه‌های افغانستان و رسانه‌های فارسی زبان بین‌المللی را پر کرد. برخی از چهره‌ها و مقامات افغانستان در توییتر واکنش نشان دادند …
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
رئیس‌جمهوری پس از 48 روز از هشدار اولیه، دوباره مردم را نسبت به بازگشت محدودیت‌ها انذار داد
کرونا را شکست ندادیم!زهرا داستانیحال که آمارهای وزارت بهداشت از افزایش شمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ایران و بازگشت وضعیت قرمز به برخی استان‌ها از جمله تهران حکایت دارد، حرف از بازگشت محدودیت‌ها و تعطیلی کسب‌وکارها از زبان مسئولان ارشد کشور به گوش می‌رسد. محدودیت‌هایی که نزدیک به 2 ماه از کاسته شدنش در تهران و بیش از 2 ماه در سایر شهرستان‌ها می‌گذرد و به رغم هشدارهای رسانه‌ها و کارشناسان هر روز بر شمار بازگشایی کسب‌و‌کارهای خطرناکی که به افزایش قربانیان آن می‌انجامد افزوده می‌شود. کسب‌وکارهایی که حالا پس از یک دوره تعطیلی و ضرر اقتصادی دوباره ممکن است تعطیل شوند و محدودیت‌های آمد و شدی که ممکن است مردم را دوباره به «در خانه ماندن» مجبور کند. اما حالا که هوشیاری مردم درباره بیماری کووید …
نتیجه مذاکرات بغداد و واشنگتن از زبان مشاور الکاظمی
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
نتیجه مذاکرات بغداد و واشنگتن از زبان مشاور الکاظمی
مشاور نخست‌وزیر عراق با اشاره به ارزیابی مثبت بغداد از گفت‌وگوهای جاری با واشنگتن ، تاکید کرد که کشورش خواهان همکاری و ارتباط با همه کشورهای جهان جز رژیم صهیونیستی است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
روزگار کرونایی مردم ایران
محمد عاملی| تغییرات به وجود آمده از شیوع ویروس کرونا بی‌شباهت به یک سونامی با ابعاد جهانی نیست. تغییرات گسترده‌ای که همه ابعاد حیات اجتماعی را متاثر از خود ساخته است. اگرچه توجهات بیشتر بر پیامدهای اقتصادی و سیاسی این بیماری عالم‌گیر متمرکز بود اما تاثیرات گسترش این ویروس ابعاد خرد‌تر زندگی اجتماعی و به صورت خاص زندگی روزمره مردم را نیز متاثر از خود ساخته است؛ موضوعی که به دلیل اهمیت کمتر آن به نسبت مسائل سیاسی و اقتصادی اغلب کمتر بدان توجه می‌شود. به همت مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) هشت موج نظرسنجی تاکنون صورت گرفته که از رهگذر آن می‌توان تا حد قابل‌توجهی از وضعیت مردم در روزگار شیوع کرونا مطلع شد.  در این نوشتار نیز هدف ما نشان دادن زندگی مردم …
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
روسیه و چین در برابر توطئه آمریکا ایستادگی کنند
رئیس‌جمهوری گفت: از دولت با زبان روان انتقاد شود اما همه شرایط ما را هم در نظر بگیرند و منصفانه نقد کنند. البته دولت هم وارد حاشیه‌سازی نشده و برای مردم کار می‌کند.به گزارش ایسنا،‌ حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی دیروز در جلسه هیئت دولت با اشاره به کرونا، ضمن بیان اینکه ما راهی نداریم جز اینکه سبک زندگی را عوض کنیم، گفت: تا زمانی که این ویروس وجود دارد و دنیا به واکسن مطمئنی دست پیدا کند، راه دومی برای ما وجود ندارد. بازگشایی‌ها باید به تدریج ادامه پیدا کند. در این هفته و هفته آینده بازگشایی‌هایی داریم اما بازگشایی ها باید قدم به قدم و با احتیاط انجام شود.وی تاکید کرد: با این حال راه‌حل اصلی تغییر سبک زندگی است. در آداب و رسوم، مراسم‌ها، معاشرت‌ها و برخوردها همه جا باید مراعات کنیم و سبک زندگی …
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
تیکی‌تاکا به ‌سبک دست ‌راستی‌ها
شاید آن روز که علیرضا زاکانی با همراهی جمعی از نمایندگان تهران و سایر شهرها کتبا و رسما اعتراض خود را به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم و منتخب مردم گچساران در مجلس یازدهم اعلام کرد کمتر کسی تصور می‌کرد که شورای نگهبان دست رد به سینه این نمایندگان اصولگرا بزند اما حالا و پس از یکی، دو هفته کش و قوس این اتفاق افتاده و این شورا در نامه‌ای به مجلس و نمایندگان معترض رسما اعلام کرد که مدارک در دست آنان را پیش از این بررسی کرده و با علم به آن به ‌رغم ردصلاحیت اغلب چهره‌های تاثیرگذار اصلاح‌طلب مجلس دهم، صلاحیت تاجگردون را برای حضور در انتخابات تایید کرده‌اند. خبری که با واکنش‌های منفی کاربران و ناظران اصولگرا در رسانه‌های ارتباط …
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
می‌گفتند ناشنوا نمی‌تواند فیلم بسازد
  [نیره خادمی] خسرو شکیبایی مطمئن بود لادن روزی موفق می‌شود. گفته بود هر وقت خواستی فیلمی بسازی، حاضرم در آن بازی کنم. عزت‌الله انتظامی هم که ‌سال 86 جایزه و تقدیرنامه نخستین جوان فیلمساز ناشنوا را به دست لادن داده بود، قرار بود در فیلم او نقش جبار باغچه‌بان را بازی کند، اما قسمت نشد که هیچ‌کدام از این دو هنرمند بزرگ جلوی دوربین نخستین جوان فیلمساز کم‌شنوای ایرانی بروند. لادن صحرائی ناکام از آموزش‌های دانشگاهی و آموزشگاهی رشته بازیگری و کارگردانی، در نهایت راه خود را برای ساخت فیلم کوتاه، مستند و شناساندن مشکلات ناشنوایان پیدا کرد. هشت فیلم کوتاه ساخت و در چند جشنواره ازجمله جشنواره بین‌المللی فیلم کیش و جشنواره محله جایزه دریافت کرد.  از 6‌ …
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
بچه رپتور چینی!
مقامات بلندپایه شرکت گریت وال تایید کرده‌اند که پیکاپ جدید این شرکت بنام پائو (PAO) رسماً به بازار چین عرضه شده است. این پیکاپ در سه نسخه مختلف مسافری، تجاری و آفرود ارائه می‌شود که همگی از یک پیشرانه بنزینی استفاده می‌کنند و بازه قیمتی آن‌ها بین 168,800 یوآن معادل 24 هزار دلار تا 199,800 یوآن معادل 28 هزار دلار است. به‌زودی نسخه دیزلی این پیکاپ هم ارائه خواهد شد که پیش‌بینی می‌شود در نمایشگاه خودروی چنگدو به نمایش درآید. پائو در زبان چینی به معنای توپ جنگی یا اسلحه بزرگ است.گریت وال در بازار پیکاپ‌های چین به موفقیت بسیار خوبی دست پیدا کرده و عرضه سری پائو نشان‌دهنده جاه‌طلبی این شرکت برای ورود به بازارهای جهانی بین‌المللی است. نسخه آفرود این پیکاپ در مقایسه با نسخه‌های مسافری و تجاری به کیت …
ترامپ زبان دعوت به گفت‌وگو و مذاکره با ایران را ترک کند
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / دونالد ترامپ / ایران / مذاکره / توافق هسته ای / برجام / تحریم‌های آمریکا
ترامپ زبان دعوت به گفت‌وگو و مذاکره با ایران را ترک کند
روزنامه رای الیوم چاپ لندن در یادداشتی با اشاره به دعوت اخیر ترامپ از ایران برای انجام مذاکره نوشت: اگر ترامپ می خواهد که تهران به اقدامات خود پایان دهد و مانع پیروزی او در ریاست جمهوری نشود باید زبان دعوت به گفت‌وگو و مذاکره را ترک کند و به جای آن به برجام بازگردد و تمامی تحریم‌ها را بردارد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
ماندگاری در حافظه شعرخوانان
دکتر شفیعی‌کدکنی ادیب، نویسنده، پژوهشگر و در عین حال فقیه است اما پیش از همه اینها شاعر. از کودکی بنا به رهیافت‌هایی که از پدر می‌گرفت به سوی جهان پر رمز و راز و سحرآسای شعر روانه شد. او نخستین جلوه‌های آموزش را در حوزه دین و شعر توامان به خود دید. او علاوه بر پدر از جانب مادر هم به میراث و غریزه شاعری مهیا بود و مادرش هم-اگرچه نوشتن نمی‌دانست- غریزه شاعری داشت و در شعر طبع‌آزمایی می‌کرد.  از شفیعی‌کدکنی کتاب‌های شعر متعددی منتشر شده که از آن میان می‌توان به «زمزمه‌ها، شبخوانی، از زبان برگ، در کوچه‌باغ‌های نِشابور، بوی جوی مولیان، از بودن و سرودن، مثل درخت در شب باران، هزاره دوم آهوی کوهی و حالا طفلی به نام شادی» …
یادداشت شریعتمداری|عِرض خود می‌بری و کذا و کذا...!
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / حسین شریعتمداری
یادداشت شریعتمداری|عِرض خود می‌بری و کذا و کذا...!
حسین شریعتمداری در یادداشتی عنوان کرد: مدتی است برخی از کسانی که غیر از وابستگی نزدیک به این یا آن شخصیت سیاسی و یا مذهبی نظام، هویت قابل اشاره و درخور ذکری ندارند، به بدگویی و سیاه‌نمایی علیه نظام و ارزش‌های آن روی آورده و سخنانی بر زبان می‌آورند.
حمله حسین شریعتمداری به علی مطهری
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / حسین شریعتمداری / علی مطهری
حمله حسین شریعتمداری به علی مطهری
کیهان در یادداشتی به قلم حسین شریعتمداری نوشت: مدتی است برخی از کسانی که غیر از وابستگی نزدیک به این یا آن شخصیت سیاسی و یا مذهبی نظام، هویت قابل اشاره و درخور ذکری ندارند، با سوءاستفاده از وابستگی خود به آن شخصیت‌ها، به بدگویی و سیاه‌نمایی علیه نظام و ارزش‌های آن روی آورده و سخنانی بر زبان می‌آورند که نه فقط سخیف و دم‌دستی است بلکه از شدت بلاهت، خنده‌دار نیز هست!
توئیت‌ تأمل برانگیز سفیر انگلیس به زبان فارسی درباره هنگ کنگ
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / اخبار "انگلیس" / اخبار "چین"
توئیت‌ تأمل برانگیز سفیر انگلیس به زبان فارسی درباره هنگ کنگ
سفیر انگلیس در تهران در پیامی توئیتری به زبان فارسی با اشاره به تصمیم اخیر چین درباره هنگ کنگ، تهدید کرد که اگر پکن در مورد تصمیم خود تجدیدنظر نکند، لندن روابط خود را با هنگ کنگ تقویت خواهد کرد.
رازگشایی محمدرضا حیاتی از ‎نقش همتی در خواندن خبر رحلت امام(ره)
۱۳۹۹/۰۳/۱۴
رازگشایی محمدرضا حیاتی از ‎نقش همتی در خواندن خبر رحلت امام(ره)
شنیدن خبر رحلت امام(ره) از زبان محمدرضا حیاتی از ماندگارترین صحنه‌های پخش اخبار در تلویزیون است. او در این فیلم به نقش عبدالناصر همتی، رئیس فعلی بانک مرکزی در خواندن خبر رحلت اشاره می‌کند.
فیلم | نقش رئیس کل بانک مرکزی در خواندن خبر رحلت امام(ره) | خاطرات جالب حیاتی از ۱۴ خرداد ۶۸
۱۳۹۹/۰۳/۱۴
فیلم | نقش رئیس کل بانک مرکزی در خواندن خبر رحلت امام(ره) | خاطرات جالب حیاتی از ۱۴ خرداد ۶۸
شنیدن خبر رحلت امام(ره) در ساعت ۷ صبح روز ۱۴ خرداد از زبان محمدرضا حیاتی از ماندگارترین صحنه‌های پخش اخبار در تلویزیون است. خاطرات حیاتی از این روز همیشه شنیدنی بوده و او در این فیلم به نقش عبدالناصر همتی، رئیس فعلی بانک مرکزی در خواندن خبر رحلت اشاره می‌کند.
هنگامی که ترامپ به مخفیگاه می گریزد یعنی اوضاع خطرناک است
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
هنگامی که ترامپ به مخفیگاه می گریزد یعنی اوضاع خطرناک است
یک رسانه عرب زبان با اشاره به اینکه اعتراضات در آمریکا دامنه دار خواهد بود، آورده است: هنگامی که ترامپ به مخفی گاه زیر کاخ سفید می گریزد، مفهموش این است که اوضاع خطرناک است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
کشف اشیاء تاریخی عتیقه در تهران
فرمانده یگان امداد پلیس پایتخت از دستگیری یک قاچاقچی اشیاء عتیقه و کشف تعدادی اشیاء تاریخی عتیقه خبر داد و گفت: دوره تاریخی اشیاء کشف شده در حال بررسی است.سرهنگ دلاور القاصی‌مهر در بیان جزئیات این خبر گفت: ساعت ۱۶ روز یکشنبه واحد گشت انتظامی یگان امداد تهران بزرگ هنگام انجام ماموریت در حوالی اتوبان آزادگان به یک دستگاه خودروی سواری سمند مظنون شدند و دستور توقف خودرو را اعلام کردند. فرمانده یگان امداد پلیس پایتخت توضیح داد: راننده خودروی سواری سمند به محض مشاهده گشت انتظامی یگان امداد از محل متواری و عملیات تعقیب و گریز خودرو آغاز شد و ماموران این یگان موفق شدند پس از دقایقی تعقیب و گریز خودروی متواری را متوقف و راننده آن را به هویت سعید دستگیر کنند. این مقام انتظامی با اشاره به اینکه ماموران …
آخرین جزئیات درباره حل مشکل آب منطقه غیزانیه خوزستان از زبان واعظی
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / غلامرضا شریعتی / محمود واعظی / وزارت نیرو
آخرین جزئیات درباره حل مشکل آب منطقه غیزانیه خوزستان از زبان واعظی
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به پیگیری‌های مداوم رییس جمهوری در خصوص ضرورت حل مشکل آب و دیگر مشکلات مردم شریف و غیور استان خوزستان تاکید کرد: بخش عمده مشکل آب منطقه غیزانیه هفته آینده حل می‌شود.
جزئیات مذاکرات استراتژیک آتی میان بغداد و واشنگتن از زبان سفیر آمریکا/ادعای مقام آمریکایی در مورد دست داشتن ایران در ناآرامی های ایالات متحده/ واکنش تند پامپئو به توئیت ظریف درباره نژادپرستی آمریکا/ انتصاب 5 استاندار جدید برای استان های سوریه
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
جزئیات مذاکرات استراتژیک آتی میان بغداد و واشنگتن از زبان سفیر آمریکا/ادعای مقام آمریکایی در مورد دست داشتن ایران در ناآرامی های ایالات متحده/ واکنش تند پامپئو به توئیت ظریف درباره نژادپرستی آمریکا/ انتصاب …
ادعای مقام آمریکایی در مورد دست داشتن ایران در ناآرامی های ایالات متحده، واکنش تند پامپئو به توئیت ظریف درباره نژادپرستی آمریکا، انتصاب 5 استاندار جدید برای استان های سوریه و خنثی سازی طرح تروریستی داعش در چند استان عراق از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به جزئیات مذاکرات استراتژیک آتی میان بغداد و واشنگتن از زبان سفیر آمریکا نیز اشاره کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
موضع حکیمانه
«خوب گفتی ولی بایستی باغ‌مان را بارور کنیم» این بند پایانی کتاب کاندید اثر ولتر است. کاندید خود جوانی است عاشق فلسفه که در نزد استاد شریف خود آقای پانگلوس به تحصیل فلسفه نیز کوشیده است در کاخ بارون دایی خود زندگی می‌کند. به این دلیل که عاشق دختر بارون می‌شود، از کاخ اخراج شده و پس از آن توفان حوادث بر سر او نازل می‌شود. از جنگ و خونریزی و آدم‌‌خواری گرفته تا شلاق خوردن و تجاوز و دزدی همین‌طور به جنگ‌های 7 ساله در میان ایالت‌های آلمان و همچنین زلزله لیسبن در 1755 نیز اشاره می‌کند. حوادث تاریخی این کتاب به شکلی آیرونیک و انتقادی در تقابل جدی با پیش‌فرض‌های پانگلوس است که به ‌شدت لایب نیتسی مشرب بوده و از این دنیا به عنوان …
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
آموزشگاه‌های علمی و زبان بازگشایی می‌شود
پیرو بازگشایی مدارس دولتی و غیردولتی در آموزش و پرورش، آموزشگاه‌های علمی آزاد و زبان با رعایت دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا که از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده است، بازگشایی می‌شود. به گزارش ایلنا، مجتبی زینی‌وند، معاون وزیر و رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی گفت: در این دستورالعمل پیش‌بینی‌های لازم جهت حفظ سلامت دانش‌آموزان و کارکنان مراکز علمی و زبان پیش‌بینی شده است از جمله ضدعفونی کردن محیط آموزشگاه‌ها، تامین مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده به اندازه کافی، ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی در محل کلاس‌ها یا سایر فضاهای فیزیکی، ارایه آموزش‌های لازم به مربیان، کارکنان و دانش‌آموزان جهت رعایت مسائل بهداشتی …
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
کشف بیش از ۸۰۰ تن مواد مخدر توسط ناجا در سال ۹۸
جانشین فرمانده ناجا گفت: سال گذشته در کل کشور بیش از ۹۰۰ تن کشفیات انواع مواد مخدر داشتیم که بیش از ۸۰۰ تن از این رقم را ناجا کشف کرده که بیش از ۹۵ تن از این کشفیات در نقاط صفر مرزی بوده است.سردار قاسم رضایی در حاشیه بازدید از مرزهای استان خراسان رضوی گفت: مرزها خط مقدم آسایش و آرامش کشور هستند و خوشبختانه نیروی انتظامی به عنوان یک سازمان مقدس و بزرگ مسئولیت خطیر و گسترده حفظ و حراست از مرزهای کشور را بر عهده دارد. وی افزود: پس از انقلاب اسلامی و حضور مرزبانان مخلص و متدین در نقاط صفر مرزی، با توجه به آرمان عمیق انقلاب اسلامی که ایجاب می‌کند از دستاورد انقلاب محافظت شود؛ این مرزها وضعیت خاصی را پیدا کردند.جانشین فرمانده ناجا تصریح کرد: همواره  دشمنان به دنبال منافع نامشروع خود بوده و از هرگونه …
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
امکان رستگاری
‏  [ترجمه زهرا نوروزی]   «پلیس حافظه» نام رمانی است که یوکواوگاوا نویسنده ژاپنی آن را در‌سال ۱۹۹۴ نوشته است. کتاب در‌سال 2019 به زبان انگلیسی و توسط پانتئون بوکز با ترجمه استفان سنایدر ‏منتشر شد. «پلیس حافظه» رمانی علمی- تخیلی است که تحت‌تأثیر سبک نوشتاری کافکا نوشته شده ‌است. تایم ‏در مقاله‌ای که در تابستان ۲۰۱۹ منتشر کرد، «پلیس حافظه» را یکی از بهترین کتاب‌های فصل نامید: ‏‏«رمان افسانه‌ای اوگاوا به شدت یادآور تم «۱۹۸۴» جورج اورول و «فارنهایت ۴۵۱» ری بردبری و «صد‌سال ‏تنهایی» گابریل گارسیا مارکز است اما با این حال صدا و قدرت خاص خود را دارد.‏‎ …
سودان به دنبال سراب رضایت آمریکا و اسرائیل نرود
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / سودان / رژیم صهیونیستی / عبدالفتاح البرهان
سودان به دنبال سراب رضایت آمریکا و اسرائیل نرود
یک رسانه عرب زبان با اشاره به حرکت شتابزده مقامات جدید سودان برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی آنرا دارای نتیجه معکوس و بی ثمر دانسته است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
کتابخانه‌های روسیه
کتابخانه‌های روسیه یکی از بزرگترین کتابخانه‌های جهان است و در میان آن‌ها می‌توان به کتابخانه ملی روسیه در مسکو اشاره کرد که گنجینه عظیمی حدود ۳۴ میلیون کتاب، مجله، روزنامه، نسخه خطی و اسناد و مدارک از سراسر جهان را به ۲۴۷ زبان نگهداری می‌کند و در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌دهد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
اقدامات ۲,۵ سال گذشته شورای عالی استان‌ها از زبان الویری
گروه اجتماعی| پس از شکایت علیرضا احمدی نماینده استان قم در شورای عالی استان‌ها درباره آخرین انتخابات هیات رییسه این شورا و با حکم وزارت کشور او به سمت ریاست شورای عالی استان‌ها رسید. پیش‌تر مرتضی الویری رییس شورای عالی استان‌ها بود. الویری در سی و یکمین اجلاس عمومی این شورا با تشریح اقدامات انجام شده ظرف ۲,۵ سال گذشته در شورای عالی استان‌ها گفت: شورای عالی استان‌ها در این دوره توانست الگوی مناسبی برای هماهنگی نهادی در کشور باشد. مرتضی الویری همچنین در این جلسه گفت: در این اجلاس مجددا انتخابات هیات رییسه برگزار خواهد شد و ضمن احترام و تمکین به قانون لازم می‌دانم، اشاره کنم که در ۲.۵ سال گذشته تمام تلاش ما در راستای انجام اقداماتی بوده که شأن و جایگاه حقوقی شورای …
روزگار بحران‌زده ما به سلامت زبان و جهان سعدی نیاز دارد
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / ویروس کرونا / سعدی / شعر / ادبیات / کرونا و کسب‌وکارها: از دورکاری تا رونق آنلاین‌ها / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
روزگار بحران‌زده ما به سلامت زبان و جهان سعدی نیاز دارد
تهران - ایرنا - داور پویش فرهنگی «شش بیت سعدی» با اشاره به آنکه سعدی نماینده کامل زبان و اندیشه ایرانی است خاطرنشان کرد: روزگار بحران‌زده ما به سلامت زبان و جهان سعدی نیاز دارد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
همه مدیون سروش حبیبی هستیم
استاد سروش حبیبی بی‌گمان و بدون تردید از سرآمدان ترجمه در ایران به شمار می‌رود. اگر قرار باشد 10تن را به عنوان برگزیده ترجمه ادبی برشماریم قطعا نام سروش حبیبی در کنار محمد قاضی (اگر چه نسل بعد از او بود)، ابوالحسن نجفی، ابراهیم یونسی و دیگر بزرگان قرار می‌گیرد. استاد سروش حبیبی یک ویژگی داشت که حتی کمتر در بین مترجمین نام‌آور ما وجود دارد و آن احاطه‌اش به زبان‌های روسی، فرانسوی، آلمانی و‌ انگلیسی است. مترجمان نام‌آور ما غالبا تک‌زبانه بودند یا حداکثر با زبان دوم آشنایی ضمنی داشتند. همین ویژگی باعث شده سروش حبیبی در جایگاه بالاتر و والاتری قرار گیرد. او در مقدمه‌ای که بر کتاب «جنگ و صلح» لئو تولستوی نوشته، اشاره کرده که در زمان ترجمه …
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
«بازی با زبان و رمزگشایی» منتشر شد
کتاب «بازی با زبان و رمزگشایی» نوشته رباب محب به تازگی راهی بازار کتاب شده است. به گزارش ایسنا، «بازی با زبان و رمزگشایی: تمرین زبان برای نوآموزانی که با مشکلات زبان‌آموزی، تکلم، خواندن و نوشتن روبه‌رو هستند» در ۲۱۵ صفحه با شمارگان ۳۰۰ نسخه در انتشارات سیب سرخ منتشر شد.رباب محب با اشاره به اینکه بسیاری از نوآموزان به دلایلی با یادگیری زبان، خواندن و نوشتن با دشواری‌های آموزشی روبه‌رو می‌شوند، درباره این کتاب گفت: تا همین سال‌های اخیر، اساس تدریس بر آموزش خواندن و نوشتن پایه‌گذاری می‌شد و در عمل ارتباط میان زبان‌ شفاهی و کتبی از همان سال‌های اول دبستان به‌دست فراموشی سپرده می‌شد اما پژوهش‌های سال ۱۹۸۰-۱۹۹۰ نشان داد که زبان‌ گفتاری و مهارت‌ خواندن و نوشتن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.او افزود: دانش …
کتابخانه های روسیه؛ یکی از زیباترین ها و بزرگترین ها در جهان
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
کتابخانه های روسیه؛ یکی از زیباترین ها و بزرگترین ها در جهان
کتابخانه های روسیه یکی از بزرگترین کتابخانه های جهان است و در میان آنها می توان به کتابخانه ملی روسیه در مسکو اشاره کرد که گنجینه عظیمی حدود 34 میلیون کتاب، مجله، روزنامه، نسخه خطی و اسناد و مدارک از سراسر جهان را به 247 زبان نگهداری می‌کند و در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌دهد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اندیشیدن با فرم
هر چه به تاریخ هنر به ویژه تاریخ معاصر هنرهای نمایشی رجوع می‌کنیم در غالب موارد یک نکته کاملا مشهود است. اینکه هنرمندان(اینجا هنرمندان اروپای غربی و شرقی) در مقاطع سهمگین تاریخی‌شان به جست‌وجوی راهکارهایی مشغول شده‌اند برای بازنمایی وضعیت پیش آمده. به عنوان نمونه وقتی به شوروی کمونیستی و اقمارش می‌نگریم، نام یرژی گروتفسکی لهستانی با تاریخ تئاتر آن کشور و البته جهان پیوندی ناگسستنی دارد. گروتفسکی در زمینه فرم و محتوا به سمتی حرکت کرد که یکسره واکنشی بود به وضعیت؛ وقتی در نظر بگیریم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گروتفسکی تکیه بر مشارکت تماشاگر در زبان اجرا بوده، رویکرد هنرمند کاملا در برابر سیستم توتالیتر و زورگوی زمانه‌اش قرار می‌گیرد که جامعه‌ و مردمی …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
جوهر انسان در سختی شکوفا می‌شود
قطب‌الدین صادقی مانند بسیاری دیگر از هنرمندان تئاتر روزهای قرنطینه را در خانه سپری کرده. این کارگردان و مدرس دانشگاه می‌گوید شرایط تهدیدآمیز پیش آمده فرصتی است که هنرمند می‌تواند و باید از آن بهره‌بگیرد. او با ذکر مثال‌هایی از تاریخ هنر و جهان سینما و ادبیات به مقاطع سخت تاریخ، همچون جنگ‌های جهانی اشاره می‌کند که جوامع علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با رنج‌های بی‌شمار، درعین حال میل به زندگی و سازندگی را از یاد نبردند. صادقی تاکید دارد نوشتن از خودِ تیرگی در این شرایط دردی دوا نمی‌کند و چه بهتر که نویسنده و کارگردان تئاتر هم‌زمان با طرح موضوع نوید‌دهنده فردایی روشن باشد. پیشنهاد این هنرمند در این زمانه بیان مسائل به زبان طنز است یا به …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
تودیعِ رییس
صبح فردا، هفتم خرداد ماه رسما دوران 12 ساله حضور علی لاریجانی در مجلس شورای اسلامی به پایان می‌رسد و حدود یک ماه دیگر از میان محمدباقر قالیباف و حمیدرضا حاجی‌بابایی یک نفر حداقل برای یک سال بر کرسی تکیه می‌زند که لاریجانی از ابتدای مجلس هشتم تا پایان دوره دهم در اختیار داشت و نه حداد عادل اصولگرا و نه محمدرضا عارف اصلاح‌طلب نتوانستند این کرسی را از او بستانند. سال‌ها حضور لاریجانی بر پارلمان سبب شده تا خداحافظی‌اش از این مسند با واکنش‌های مختلفی همراه شود. میان تحلیل‌های رنگارنگ درباره آینده سیاسی، عده‌ای نیز دست به گمانه‌زنی گوناگون زده و برخی هم زبان به تقدیر از او گشوده‌اند. حسن روحانی در قامت رییس‌جمهوری در جریان برگزاری نشست شورای …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
شاعر غنا و طبیعت
ترانه‌ای ماندگار که در سال 1350 به وسیله مهدی اخوان لنگرودی سروده شد و در آلبومی به نام «گل یخ» توسط کورش یغمایی در سبک فولک راک اجرا شد. او به سال 1۳۲۴ خورشیدی در لنگرود، واقع در شرق استان گیلان ‌زاده شد و در سال ۱۳۵۱ در رشته جامعه‌شناسی از دانشگاه ملی ایران «دانشگاه شهید بهشتی» فارغ‌التحصیل و برای اخذ مدرک دکتری راهی وین شد. آثار شعری‌اش عبارتند از: «سپیدار، ۱۳۴۵» با مقدمه محمود پاینده لنگرودی، «چوب و عاج، ۱۳۶۹»، «آبنوس بر آتش، ۱۳۷۰»، «خانه، ۱۳۷۵»، «سالیا، ۱۳۷۸»، «گل یخ»، «برگزیده اشعار، ۱۳۷۸» و «وطن، 1395». همچنین از اخوان لنگرودی علاوه بر شعر، داستان‌ها …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
قرعه‌های پوچ قیمت خودرو
کیمیا نجفیاحتکار، قفل شدن معاملات، عدم تعادل میان عرضه و تقاضا، قیمت‫گذاری‌های غلط و... از جمله چالش‌هایی است که این ‌روزها بازار خودرو با آن دست‫وپنجه نرم می‌کند. در این میان نیز مسئولان با ارائه راهکارهای مختلف سعی در آرام کردن فضا را دارند، راهکارهایی که طبق گفته برخی از کارشناسان نه تنها دردی را دوا نمی‌کند بلکه فساد را بیشتر و زمینه را برای یکه‌تازی دلالان و سودجویان فراهم می‌کند.عرضه نامناسب از سوی خودروسازان از جمله مسائلی است که این ‫روزها مورد بحث قرار گرفته و انتشار اعداد و ارقامی درخصوص میزان تولید و همچنین تعداد خودروهای عرضه‌شده به بازار حواشی زیادی را به راه انداخته است. طبق آمار وزارت صنعت از ابتدای سال تاکنون ایران خودرو و سایپا 112 هزار و 489 دستگاه خودرو تولید کردند اما فقط …
ظریف به زبان عربی فرارسیدن عید فطر را تبریک گفت
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
ظریف به زبان عربی فرارسیدن عید فطر را تبریک گفت
محمدجواد ظریف در پیامی توییتری به توانایی ‌های امت اسلامی اشاره کرد و چنین ابراز داشت: ما به توانایی‌ ها و پیروزی امت اسلامی ایمان راسخ داریم.
نقش بی بدیل رهبرمعظم انقلاب درمدیریت بحران کرونا از زبان وزیربهداشت
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / رفتار مومنانه و همدلانه ایرانیان در روزگار کرونا
نقش بی بدیل رهبرمعظم انقلاب درمدیریت بحران کرونا از زبان وزیربهداشت
تهران - ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت نقش بی بدیل رهبر معظم انقلاب درمدیریت بحران کرونا، گفت: بزرگترین دلگرمی‌های من در این روزها رهبری بودند.
نتایج گفتگوهای کرونایی وزیر بهداشت با پنج کشور عرب‌ زبان
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
نتایج گفتگوهای کرونایی وزیر بهداشت با پنج کشور عرب‌ زبان
وزیر بهداشت با اشاره به گفتگوی‌هایش با همتایان منطقه‌ای در زمینه وضعیت کرونا، گفت: افتخارات جمهوری اسلامی ایران در مقابله با کرونا را با پنج کشور عرب زبان همسایه و غیرهمسایه تبادل و برای ارایه کمک‌های فنی و تخصصی در مدیریت بیماری، اعلام آمادگی کردیم.
توصیف قدرت کرونا در تهران از زبان زالی | ویروس تاجدار بر بارداری، جنین و زمان زایمان تاثیر دارد؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
توصیف قدرت کرونا در تهران از زبان زالی | ویروس تاجدار بر بارداری، جنین و زمان زایمان تاثیر دارد؟
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با اشاره به افول و کاهش محسوس آمار مبتلایان به کرونا در تهران، بر لزوم ادامه رعایت متعهدانه بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید کرد و به ارائه توضیحاتی در خصوص تاثیر کرونا بر بارداری و بازگشایی اماکن عمومی و همچنین مثلث خطر در ابتلا به کرونا پرداخت.
آخرین پیامک کاظم‌پور از زبان زنگنه: حقوق کارگران را زیاد کنید
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / بیژن نامدار زنگنه
آخرین پیامک کاظم‌پور از زبان زنگنه: حقوق کارگران را زیاد کنید
وزیر نفت با اشاره به خدمات مرحوم «حسین کاظم‌پور اردبیلی»، ‌ گفت: امروز با ره‌توشه پرباری به محضر خدا رفت و امیدوارم به من هم این توفیق را بدهد تا با ره توشه‌ای بروم که در درگاه خدا شرمسار نباشم.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
ترامپ و شی آغازگر جنگ سرد نوین؟
رهبران چین و آمریکا جنگ لفظی تند و تیزی بر سر شیوع کروناویروس و کووید-۱۹ به راه‌ انداخته‌اند و هر دو تمایل دارند پایگاهشان را در داخل حفظ کنند. با ادامه لفاظی‌ها وقوع یک جنگ سرد جدید دور از انتظار نیست. جولیان بورگر و اما گراهام-هریسون در مطلبی برای آبزرور با اشاره به بحران کرونا و تیرگی روابط چین و آمریکا در بررسی رویارویی‌های جدید در حال ظهور می‌نویسند: «در واقع سیاست خارجی، توجه چندانی را در کمپین‌های انتخابات آمریکا به خود اختصاص نداد. این حوزه در حد چند دقیقه در مناظره‌های انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها مورد بحث قرار گرفت اما این برای قبل از شیوع کروناویروس بود. در حال حاضر احساسات ضد چین، تم اولیه تلاش دوباره دونالد ترامپ برای تثبت جایگاهش در …
طرز تهیه کوکوی اشپل
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
طرز تهیه کوکوی اشپل
اَشپَل به تخم ماهی یا دیگر جانوران دریایی گفته می‌شود. اشپل در آشپزی ملل گوناگون به کار می‌رود. در شمال ایران و در ساحل دریای خزر، به ویژه استان گیلان و استان مازندران، با اشپل ماهی‌های گوناگون خوراک درست می‌کنند که از جمله می‌توان به ماهی سفید، خاویار، ماهی کولی و ماهی سیم (در زبان گیلکی: کولمه) اشاره کرد. یکی از غذاهای مرسوم که با اشپل تهیه می‌شود، کوکو است. طرز تهیه کوکوی اشپل را در تابناک فرامی‌گیرید.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
نقاشی‌های زهرا را بشنوید
   [نیره خادمی] جهان پر از رنج است/ با این حال اما/ درختان گیلاس شکوفه می‌دهند.‌ هایکو را کوبایاشی ایسا، ‌هایکوسرای ژاپنی حدودا 200‌سال پیش نوشته و درخت گیلاس و شکوفه‌هایش را زهرا بلوچ زهی با چشم گرداندن در تصاویر دنیای مجازی روی بوم نقاشی آورده است. درخت گیلاس زهرا اما همین چند روز پیش همراه تابلوی انار، تابلوی نخل‌ها و چند اثر دیگر او در آتش سوخت. نه اینکه ناخواسته باشد، زهرا خودش همه را آتش زد. برای یک لحظه زندگی بدون حامی برای زهرای شانزده ساله کم‌شنوا سخت شد و فکر کرد که چقدر «تنهاست» و چقدر «تنهایی سخت است». بدون پدر و مادر، بدون معلم، بدون نشستن در کلاس نقاشی و آموزش‌های استاندارد حتی بوم، پارچه و قاب نقاشی‌اش …
آیا معاهده «وادی عربه» نفس های آخر خود را می‌کشد؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / رژیم صهیونیستی / کرانه باختری / اردن
آیا معاهده «وادی عربه» نفس های آخر خود را می‌کشد؟
یک رسانه عرب زبان با اشاره به به موضع گیری شدید اللحن پادشاه اردن علیه رژیم صهیونیستی، به واکاوی آن پرداخته است.
شرکت علاقه‌مندان ۱۵ کشور در دوره‌های مجازی روش تدریس زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
شرکت علاقه‌مندان ۱۵ کشور در دوره‌های مجازی روش تدریس زبان فارسی
تهران- ایرنا- معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با اشاره به شرکت مخاطبانی از ۱۵ کشور جهان در دوره‌های تربیت مدرس متخصص آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان گفت: تاکنون ۱۴۳ نفر در این دوره ثبت نام کردند و ۱۳ نفر به مرحله پایانی رسیده و آزمون داده‌اند که از این تعداد ۹ نفر نمره بالای ۷۰ کسب کرده و موفق به دریافت گواهی نامه بین المللی بنیاد سعدی شده‌اند.
روایت موزه ملی ایران به زبان اشاره
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / ویروس کرونا / جبرئیل نوکنده
روایت موزه ملی ایران به زبان اشاره
تهران- ایرنا- موزه ملی ایران در آستانه روز جهانی موزه‌ها به زبان اشاره روایت می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
واکنش کاربران فضای مجازی به حمایت امریکا از طالبان
بعد از انتشار پیام زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور افغانستان به 3 زبان انگلیسی، پشتون و فارسی در شبکه اجتماعی توییتر که در آن مدعی شده ‌بود، تحقیقات امریکا نقش داعش در حملات مرگبار هفته گذشته به بیمارستانی در کابل را نشان می‌دهد، کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی به ‌شدت از او انتقاد کردند و واشنگتن را به جانبداری از طالبان و تلاش بی‌فرجام برای محافظت از توافق صلح خود با طالبان متهم کردند. کاربران افغان با به کار بردن عبارت «خر همان خر است، فقط پالانش را عوض کرده‌اند» طالبان و داعش را از یک قماش توصیف و تاکید کردند که افکار عمومی در افغانستان معتقد است که داعش هم محصول سیاست‌های امریکا و دست‌پرورده این کشور است. یک …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
جهانی ته استکانی
بهمن  فاطمی| خیام در میان شاعران کهن فارسی از چند جهت اهمیت دارد. بی‌شک یکی ‌از این خصلت‌ها زبان سلیس و بیان گیرای اوست که مباحث پیچیده ذهن ریاضی‌دان پیوند خورده با حکمت و فلسفه‌اش را در قالب مصاریعی منظوم به مخاطبش ارایه کرده است. اگر بنا باشد مولفه‌هایی را به لحاظ ادبی در رباعیات خیام ببینیم که متضمن اهمیت جهان شعری او باشد، بی‌شک پیش از هر چیز باید به سیاق بیان او در قالب عروضی رباعی اشاره کرد. بیان سلیس او چنان پیچیده‌ترین مفاهیم هستی‎شناختی زمان خود را با زبانی بی‌تکلف درمی‎آمیزد که بی‌هیچ آسیبی به مفهوم و بی‌‎آنکه ذره‌ای از پیچیدگی آن بکاهد و به مفاهیمی ساده تقلیلش دهد، به مختصات بیانی ساده درش می‌آورد:  «آن …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
نقش قاچاقچیان انسان در ماجرای دهانه ذوالفقار
گروه اجتماعی| سیزده روز پس از آنچه در منطقه مرزی «دهانه ذوالفقار» در تاریکی شب و هوای بارانی روی داده و پس از آن مرگ 10 و ناپدید شدن 15 افغان که می‌خواستند وارد خاک ایران شوند روایت شد، هیاتی مشترک از مرزبانی دو کشور تحقیق درباره این موضوع را آغاز کردند. تا پیش از این جلسه مشترک جز روایت‌هایی که شبکه‌های فارسی‌زبان غربی از زبان بازماندگان حادثه منتشر کردند هیچ اطلاعات دقیقی در این باره منتشر نشده بود و صرفا روایت‌ افرادی منتشر شد که ادعا می‌کردند نیروهای مرزبانی ایران آنها را تهدید کرده بودند از راهی که وارد خاک ایران شده بودند، برگردند. راه مورد بحث رودخانه هریرود بود که اتفاقا در فاصله 11 تا 13 اردیبهشت خروشان و هوای منطقه هم بارانی بوده است. آنچه تاکنون …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •