جمعه, ۴ بهمن, ۱۳۹۸ / 24 January, 2020
سپر حرارتی
توسعه نسل جدید سپرهای حرارتی با نانولوله‌های کربنی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ / علمی و آموزشی
توسعه نسل جدید سپرهای حرارتی با نانولوله‌های کربنی
محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا موفق به تولید ساختار جدیدی برای توسعه نسل بعدی سپرهای حرارتی هواپیماها و فضاپیماهای مافوق صوت شده‌اند که تا دمای ۱۹۰۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت می‌کنند.
  سپر حرارتی  نانولوله کربنی
محافظ ۵ لایه خورشیدی تلسکوپ "جیمز وب" آزمایش شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / علمی و آموزشی
محافظ ۵ لایه خورشیدی تلسکوپ "جیمز وب" آزمایش شد
تکنسین‌های مامور سرهم بندی و آماده سازی بزرگترین تلسکوپ فضایی تاریخ به تازگی یک آزمون حیاتی از محافظ خورشیدی ۵ لایه این تلسکوپ گرفتند که آن را با موفقیت پشت سر گذاشت.
  محافظ خورشیدی  سپر حرارتی  تلسکوپ فضایی جیمز وب  ناسا
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ / ...
آماده سازی کپسول اوریون برای انتقال به مرکز پلام بروک ناسا
آژانس فضایی اروپا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری از افزودن پنل سپر حرارتی به کپسول اوریون منتشر کرده است.
توسعه سپر حرارتی با ضخامت چند اتم برای حفاظت از دستگاه‌های الکترونیکی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / علمی و آموزشی
توسعه سپر حرارتی با ضخامت چند اتم برای حفاظت از دستگاه‌های الکترونیکی
پژوهشگران "دانشگاه استنفورد" در مطالعه اخیرشان به رهبری "سام وزیری"(Sam Vaziri) پژوهشگر ایرانی موفق به توسعه سپر حرارتی با ضخامت چند اتم شده‌اند که می‌تواند از دستگاه‌های الکترونیکی محافظت کند.
  سپر حرارتی  اتم  دستگاه الکترونیکی
ساخت سپر حرارتی به ضخامت ۱۰ اتم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / علمی و آموزشی
ساخت سپر حرارتی به ضخامت ۱۰ اتم
تهران- ایرنا- محققان دانشگاه استنفورد یک سپر حرارتی به ضخامت ۱۰ اتم ساختند که خاصیت عایق‌بندی حرارتی آن معادل عایق‌های شیشه‌ای با ضخامت ۱۰۰ برابر است.
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ / علمی و آموزشی
آزمایش موفقیت‌آمیز سپر حرارتی ماموریت ۲۰۲۰ مریخ
نجومایرنا نوشت: سپر حرارتی ماموریت ۲۰۲۰ مریخ که توسط شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) طراحی و ساخته شده است، توانست آزمایش نهایی بار ثابت را در شرایطی مشابه شرایط دمایی زمان ورود به اتمسفر مریخ با موفقیت سپری کند. این سپر حرارتی ۴ متری یکی از بزرگترین نمونه‌های ساخته شده در نوع خود محسوب می شود.
سپر حرارتی فضاپیمای ناسا آماده شد
فارس / ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ / علمی و آموزشی
سپر حرارتی فضاپیمای ناسا آماده شد
ناسا به منظور اعزام فضاپیما به سیاره مریخ، نیازمند طراحی و تولید یک سپر حرارتی مستحکم بود که این ماموریت را با همکاری لاکهید مارتین با موفقیت به انجام رساند.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۷/۱۲/۲۸ / اقتصادی
رونمایی ایلان ماسک از سپر حرارتی لونه زنبوری
ایلان ماسک، موسس شرکت خصوصی فضایی اسپیس‌ایکس با انتشار یک ویدئو در حساب کاربری خود در توییتر از سپر حرارتی جدید سفینه استارشیپ که شبیه لونه زنبور است رونمایی کرد. سیستم خنک‌کننده تعریقی ایده جدیدی نیست، اما اسپیس‌ایکس قمار بزرگی روی استفاده از این سیستم در موشک استارشیپ که مقصدش مریخ است کرده است. در این سیستم سوراخ‌های میکروسکوپی روی قسمت بادگیر فضاپیما که با جو درگیر می‌شود، تعبیه شده و این قسمت دارای دو جداره است که وسط آن از آب یا متان مایع پر می‌شود. همین‌طور که بادگیر در اثر برخورد با جو داغ می‌شود، مایع از طریق منافذ میکروسکوپی بیرون می‌آید و فلزهای اطراف را خنک می‌کند. این مایع بر اثر شدت گرما تبخیر می‌شود و این کار آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا بدنه فولادی فضاپیما کاملا خنک شود.