شنبه, ۵ مهر, ۱۳۹۹ / 26 September, 2020
شبکه عصبی
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
مرد اخلاق و اخلاص یعنی حاج داوود کریمی
حاج داوود را مردی از تبار اولیا دیدم. این گفته یکی از پزشکان معالج حاج داوود در آلمان بود. به من گفت، سوال کرد که نظر شما چیست، من در پاسخ آقای پروفسور نجابت که به گفته حاج داوود واقعا اسم با مساعی داشت زیرا اسم پروفسور با رفتار و اعمال ایشان کاملا مطابقت داشت و می‌توان گفت آقای نجابت که انسان صادق، نجیب و به معنای واقعی یک مسلمان آزاده که مدت 28 سال بود در آلمان زندگی می‌کرد و به قدری شیفته حاج داوود شده بود که هر شب حداقل یک تا دو ساعت بعد از اتمام کار به اتاق حاج داوود می‌آمد و صحبت می‌کرد و همیشه یک جلد قرآن در جیب دکتر(پروفسور نجابت) بود در بعدازظهر روز تاسوعای سال 82 (11 اسفند) به اتاق حاج داوود آمد و گفت، حاجی تاریخ عمل را از 14 اسفند به 12 اسفند می‌خواهم تغییر …
ابداع ترکیبات جایگزین فلزات نادر با کمک هوش مصنوعی
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / هوش مصنوعی / فلزات / زمین / شبکه عصبی
ابداع ترکیبات جایگزین فلزات نادر با کمک هوش مصنوعی
پژوهشگران آمریکا و چین در بررسی مشترکی، هوش مصنوعی را برای ابداع ترکیباتی به کار گرفته‌اند که می‌توانند جایگزین فلزات نادر باشند.
مدیریت کارآمد برق با کمک شبکه عصبی مبتنی بر هوش مصنوعی
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / هوش مصنوعی / شبکه عصبی / انرژی / پنل خورشیدی
مدیریت کارآمد برق با کمک شبکه عصبی مبتنی بر هوش مصنوعی
پژوهشگران آمریکایی، یک شبکه عصبی مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به مدیریت دقیق و ایمن نیرو کمک کند.
هیولایی که تسلا پرورش می‌دهد
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
هیولایی که تسلا پرورش می‌دهد
شرکت تسلا موتورز از ساخت یک «رایانه آموزش شبکه عصبی» با نام Dojo خبر داد. به گزارش تایم، این سامانه تا پایان سال‌جاری میلادی به تحقق رانندگی کاملا خودران کمک شایانی خواهد کرد. شبکه عصبی نوعی ماشین یادگیری است که بعد از مغز انسان، خود را مدل قرار داده و یک شبکه عصبی مصنوعی ایجاد می‌کند که از طریق الگوریتم به رایانه امکان یادگیری با ترکیب داده‌های جدید. به گزارش تایمز، «ایلان ماسک» رئیس و بنیانگذار تسلا مدعی شده که این سامانه برای خود یک هیولایی است. او در اظهارات و توئیت‌های خود چنان به وجد آمده که …
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
تسلا درحال ساخت یک رایانه آموزش شبکه عصبی «هیولا» است
ایلان ماسک، رئیس و بنیان‌گذار شرکت تسلا موتورز می‌گوید: شرکتش درحال ساخت یک رایانه آموزش شبکه عصبی موسوم به Dojo است که تا پایان سال‌جاری میلادی به تحقق رانندگی کاملا خودران کمک خواهد کرد.
درمان ام‌اس با استفاده از روش جدید
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / بیماری ام اس / درمان / شبکه عصبی / تیک عصبی
درمان ام‌اس با استفاده از روش جدید
ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس‌دیلی، نوشت: محققان دانشگاه تگزاس با آزمایش روی موش‌های مبتلا به ام‌اس دریافتند کاهش میزان نوعی پروتئین که در کبد تولید می‌شود، به طور قابل توجهی مانع بروز علائم بیماری شده و بهبود موش‌های مبتلا به این بیماری را تسریع می‌کند.
تشابه مغز انسان و شبکه عصبی مصنوعی در تجسم و دیدن تصاویر
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
تشابه مغز انسان و شبکه عصبی مصنوعی در تجسم و دیدن تصاویر
پژوهشگران درزمینه‌ی ارتباط میان تصویرسازی ذهنی و دیدن تصاویر با چشم تشابهاتی در عملکرد مغز و شبکه‌های مصنوعی عصبی پیدا کرده‌اند.
تشخیص زودهنگام «تب مالت» با فرمول‌های ریاضی!
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
تشخیص زودهنگام «تب مالت» با فرمول‌های ریاضی!
بیماری "بروسلوزیس"یا "تب مالت"، ازجمله بیماری‌هایی است که با مصرف محصولات لبنی ناسالم به افراد منتقل می‌شود. محققان کشور برای تشخیص به‌موقع این بیماری، استفاده از یک مدل شبکه عصبی مصنوعی را مورد استفاده قرار داده و به موفقیت‌های خوبی دست یافته‌اند.
آموزش فیزیک به هوش مصنوعی می‌تواند سازگاری آن را افزایش دهد
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / هوش مصنوعی / شبکه عصبی / فیزیک / دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی
آموزش فیزیک به هوش مصنوعی می‌تواند سازگاری آن را افزایش دهد
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کردند تا با آموزش فیزیک به هوش مصنوعی، میزان سازگاری آن را افزایش دهند.
شکر با مختل کردن شبکه عصبی مغز موجب چاقی می شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
شکر با مختل کردن شبکه عصبی مغز موجب چاقی می شود
نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد مصرف بیش از حد شکر باعث اختلال در عملکرد برخی نورون های کلیدی و حساس مغزی شده و همین مساله به تشدید روند چاقی کمک می کند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
تشخیص شخصیت با سلفی
محققان یک مطالعه مدعی شدند که فناوری تشخیص چهره می‌تواند با تجزیه و تحلیل یک سلفی شخصیت فرد را تشخیص دهد.به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، محققان، یک شبکه عصبی مصنوعی ساختند که ۱۲۸ فاکتور مختلف چهره یک فرد مانند عرض دهان، ارتفاع لب یا چشم را تعیین می‌کند.این سیستم از این داده‌ها استفاده کرد تا فرد را بر اساس ۵ ویژگی شخصیتی مختلف طبقه‌بندی کند.این پنج ویژگی شخصیتی شامل رنجوری، روشنفکری، برون‌گرایی، توافق‌پذیری و عذاب وجدان هستند. نتایج به دست آمده توسط این سیستم هوش مصنوعی، با پرسشنامه‌ای که توسط داوطلبان تکمیل شد، مورد مقایسه قرار گرفت که در ۵۸ درصد مواقع صحیح بود.محققان روسی پروژه اظهار کردند که صحت این سیستم هوش مصنوعی در تشخیص شخصیت زنان، بیشتر از مردان است. در مجموع، ۳۱ هزار عکس سلفی …
نشانه‌های عصبی کرونا را بشناسید
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / ویروس کرونا / شبکه عصبی
نشانه‌های عصبی کرونا را بشناسید
آنا نوشت: نتایج حاصل از تحقیق دانشمندان بیانگر آن است که ویروس کرونا می‌تواند منجر به بروز نشانه‌های عصبی نیز بشود.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی با کمک هوش مصنوعی
یک استارت‌آپ حوزه هوش مصنوعی، نرم‌افزاری ابداع کرده است که می‌تواند به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مکان‌های عمومی کمک کند. به گزارش «ایسنا» و به نقل از فیوچریسم، استارت‌آپ موسوم به «لندینگ ای‌آی» (Landing AI)، نوعی نرم‌افزار ویدئویی ابداع کرده که می‌تواند نشان دهد آیا مردم در فضاهای عمومی، فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند یا خیر. در پستی که شرکت سازنده در مورد این نرم‌افزار جدید منتشر کرده، آمده است: «لندینگ ای‌آی، یک ابزار تشخیص فاصله‌گذاری ابداع کرده که مبتنی بر هوش مصنوعی است و می‌تواند با تحلیل ویدئوها بفهمد که فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت می‌شود یا خیر.» این سیستم به یک شبکه عصبی مجهز است که عابران پیاده را شناسایی می‌کند و یک کادر را دور تصویر آنها قرار می‌دهد. اگر دو کادر بیش از اندازه …
دنیای طلایی کورکوما
۱۳۹۹/۰۱/۰۱
دنیای طلایی کورکوما
خاصیت زردچوبه این است که می‌تواند میزان فاکتور نورون‌زایی مغز را افزایش دهد. این فاکتور درواقع نوعی هورمون رشد است که باعث رشد و گسترش شبکه عصبی در مغز می‌شود. این خاصیت زردچوبه می‌تواند در به تعویق انداختن بسیاری از بیماری‌های مغزی مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر موثر باشد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / آی تی / دی اکسید کربن / شبکه عصبی / کربن / هوش مصنوعی
هوش مصنوعی به ذخیره دی‌اکسید کربن کمک می‌کند
انگجت| پژوهشگران دانشگاه‌ام.آی.تی سیستمی مبتنی‌بر یادگیری ماشینی ابداع کرده‌اند که می‌تواند مکان‌های مناسب را برای ذخیره دی‌اکسید کربن مشخص کند.
ربات آفتو
درد را هم حس می‌کند
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / پوست / شبکه عصبی / مکانیک / هوش مصنوعی / zwnj
ربات آفتو درد را هم حس می‌کند
دیجیت| محققین ژاپنی موفق شده‌اند یک ربات کودک بسیار واقعی بسازند که می‌تواند به کمک پوست مصنوعی خود،
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / سیارک ها / زمین / سنگ های آسمانی / دانشگاه لیدن / ناسا / شبکه عصبی / هوش مصنوعی / برخورد سیارک ها با زمین
یازده سیارک در آستانه برخورد با زمین!
محققان دانشگاه لیدن هلند توانستند با بهرگیری از شبکه عصبی، ۱۱ سیارک نسبتا بزرگ را شناسایی کنند که احتمال برخورد آن‌ها با زمین بالاست، این در حالی است که ناسا از تشخیص خطرناک بودن آن‌ها برای زمین بازمانده بود.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / تراشه عصبی / مغز و اعصاب / علوم اعصاب
بازسازی شبکه عصبی آسیب دیده با نوعی پروتئین
میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به علت آسیب دیدن شبکه عصبی خود با مشکلات فراوان مواجه می‌شوند، اما نوعی پروتئین می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
باکتری روده در خدمت درمان پارکینسون
به گفته محققان، باکتری خاص پروبیوتیکی که در روده انسان وجود دارد، می‌تواند از تجمع غیرطبیعی یک پروتئین جلوگیری کند که به سیستم عصبی انسان آسیب زده و در نهایت باعث تشدید بیماری پارکینسون می‌شود. به گزارش نیواطلس، علت گسترش بیماری پارکینسون، مرگ گسترده سلول‌های مغزی به‌علت آسیب دیدن شبکه عصبی آن است. یکی از علل این مسئله تجمع پروتئینی در بدن به نام alpha-synuclein است. این پروتئین سمی شبکه عصبی مغز را تخریب می‌کند و مقابله با آن از طریق یک باکتری روده، امیدوارکننده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
مترجم ذهنی رایانه‌ای برای تبدیل فکر به کلمه!
محققان دانشگاه براون با ابداع یک رابط کاربری میان رایانه و مغز برای اولین بار موفق به استخراج کلمات انگلیسی از ذهن انسان‌ها بدون نیاز به ادای آنها توسط افراد شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تک اکسپلوریست، محققان با انجام این بررسی توانستند یک الگوریتم رمزگشایی جدید برای ذهن‌خوانی افراد و دسترسی بی‌واسطه به شبکه عصبی آنها بیابند. برای انجام این بررسی دو ایمپلنت در ابعاد نخود که دارای ۹۶ آرایه میکروالکترودی است روی مغز یک داوطلب نصب شد تا فعالیت نورون‌های مغزی ثبت شود. از این طریق ضبط و ثبت کلمات انگلیسی که در ذهن این فرد جریان داشت، ممکن شد. فعلا از این طریق شناسایی و استخراج کلمات ساده‌ای مانند درخت، خوب، شمال، برنامه و... از ذهن انسان ممکن شده و محققان امیدوارند بتوانند از این طریق در …
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / شبکه عصبی / افکار / امواج مغزی
توسعه شبکه‌ای عصبی برای به تصویر کشیدن افکار انسان‌ها
پژوهشگران شرکت روسی" نوروباتیکس"(Neurobotics) و "موسسه فیزیک و فناوری مسکو"(Moscow Institute of Physics and Technology) در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند شبکه عصبی ذهن‌خوانی توسعه داده‌اند که با بررسی فعالیت مغز افراد، افکار آنها را به تصاویر تبدیل می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۷ / جنین / نوزاد / بارداری / مواد شیمیایی / مغز
ارتباط قرارگیری مادر در معرض مواد شیمیایی و IQ پایین کودک
محققان دریافتند ترکیبات شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز با تاثیر بر رشد مغز و شبکه عصبی مرتبط هستند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
محققان الگوریتم شبکه عصبی با قابلیت بازسازی تصاویر تار توسعه دادند
محققان دانشگاه MIT الگوریتم شبکه‌ی عصبی توسعه دادند که می‌تواند از تصاویر و ویدئوهای تارشده، اطلاعات ارزشمند را بازسازی کند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / هوش مصنوعی / مغز / حافظه / نورون
وقتی ماشین‌ها مثل انسان‌ها فکر می‌کنند!
پژوهشگران آمریکایی، نوعی شبکه عصبی ارائه داده‌اند که می‌تواند با کمی آموزش، مانند انسان‌ها فکر کند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۴
چرا تسلا در فناوری خودران از لیدار استفاده نمی‌کند؟
تسلا به‌جای استفاده از حسگر لیدار از هوش مصنوعی و شبکه عصبی مصنوعی بهره می‌برد که به‌زودی در خودروهای این شرکت استفاده می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵
تشخیص اوتیسم در کودکان با نظارت بر مردمک چشم و ضربان قلب
دو دانشمند علوم اعصاب با همکاری دو پزشک بیمارستان کودکان بوستون آمریکا در مطالعه اخیرشان یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که می‌تواند احتمال ابتلا به «اوتیسم» و «سندروم رت» در کوکان را با نظارت بر آماس مردمک چشم و ضربان قلب آنها شناسایی کند.به گزارش ایسنا، اختلالات طیف اوتیسم مانند «سندرم رت» معمولاً در سنین پایین و خرسالی شناسایی می‌شود اما اکنون دانشمندان علوم اعصاب با همکاری پزشکان بیمارستان کودکان بوستون سیستم هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که به باور آنها توسط این سیستم می‌توان با نظارت بر مردمک چشم و ضربان قلب کودکان این اختلال‌ها را زودتر از پیش تشخیص داد.سندرم رت از اختلالات نادر ناشی از مشکلات رشد مغزی است که از رشد طبیعی نوزادان جلوگیری می‌کند. نوزادان مبتلا به این سندروم تا …
۱۳۹۸/۰۵/۱۲
کامپیوتر‌هایی که مانند انسان فکر می‌کنند! / هوش مصنوعی دروغ گفتن یاد می‌گیرد!
پیچیده‌ترین شبکه عصبی بیولوژیکی که انسان تا کنون کشف کرده مغز انسان است. مغز انسان از میلیارد‌ها نورون تشکیل شده و هر یک از این نورون‌ها با بیلیارد‌ها شبکه عصبی به هم متصل شده‌اند و این چیزی است که شخصیت ما را تغییر می‌دهد. یعنی شیوه اتصال نورون‌ها در مغز آدم‌ها با هم متفاوت است. به همین دلیل ما شخصیت‌های متفاوت و درک متفاوتی داریم. کاری که هوش مصنوعی انجام می‌دهد این است که این شبکه عصبی را بر اساس آزمون و خطا‌ها تغییر می‌دهد. مثلاً یک بار به شما یک پیشنهادی می‌دهد و بازخورد منفی می‌گیرد. بر اساس آن بازخورد منفی، شبکه خود را تغییر می‌دهد و این تغییر اینقدر اتفاق می‌افتد تا به جایی برسد که ثابت شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶ / رایانه / مغز
ابداع رایانه‌ای که می‌تواند تصاویر غم‌انگیز و شاد را تشخیص دهد
دانشمندان علوم اعصاب با ترکیب فناوری ماشین‌های یادگیری و علم اعصاب موفق به ایجاد یک شبکه عصبی که می‌تواند احساسات انسان‌ها را از روی تصاویر آنها شناسایی کند، شدند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵
شبکه عصبی جدید احساسات را درک می‌کند
تهران- ایرنا - محققان دانشگاه کلرادو بودلر واقع در آمریکا، با استفاده از فناوری یادگیری ماشین و مطالعه تصاویر مغز انسان توانستند یک شبکه عصبی توسعه دهند که توانایی تشخیص احساسات را دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶ / تراشه عصبی / شرکت اینتل / هوش مصنوعی / رایانه
تراشه ای که رایانه را به مغز تبدیل می کند
شرکت اینتل از تولید پردازنده قدرتمندی خبر داده که قادر به شبیه سازی ۸ میلیون فرایند به شیوه‌ای مشابه با شبکه عصبی مغز است و انقلابی در صنعت رایانه ایجاد می‌کند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۴
همکاری بایدو و اینتل در زمینه آموزش پردازنده شبکه عصبی جدید نروانا (Nervana)
شرکت بایدو و اینتل همکاری جدید خود را در زمینه آموزش پردازنده‌ی شبکه عصبی جدید نروانا (Nervana) شرکت اینتل اعلام کردند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۳
شناسایی صورت افراد با شنیدن صدای آنان
محققان دانشگاهی سیستم هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که با شنیدن کلیپ‌های صوتی از افراد می‌تواند مشخصات صورت آنها را شناسایی کند. محققان دانشگاه MIT یک سیستم هوش مصنوعی جالب اما ترسناک ابداع کرده‌اند که می‌تواند با شنیدن صدای افراد مشخصات صورت آنها را شناسایی کند. محققان در یک پژوهش جدید به نام Speech2Face توضیح داده‌اند نرم‌افزار هوش مصنوعی با دسترسی به قطعه‌های صوتی می‌تواند تصویری از صورت‌های افراد را بازسازی کند. برای این منظور میلیون‌ها کلیپ آموزشی متعلق به یوتیوب که در آنها بیش از ۱۰۰ هزار نفر حضور داشتند، در یک شبکه عصبی وارد شدند. محققان درباره این پژوهش نوشته‌اند: هدف ما بررسی آن است که تا چه حد می‌توان با بررسی شیوه حرف زدن یک فرد، ظاهر او را شناسایی کرد. مشخص است که به‌طور دقیق نمی‌توان …
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
تشخیص سرطان با هوش مصنوعی گوگل
گوگل با استفاده از اسکن‌های سرطان ریه "مؤسسه ملی سرطان" (National Cancer Institute) و "دانشگاه نورث وسترن" (Northwestern University)، موفق به توسعه یک شبکه عصبی برای تشخیص علائم اولیه سرطان و شدت بدخیمی آن شد. این کاری است که فراتر از توانایی‌های یک رادیولوژیست است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۷ / دانشگاه ام ای تی / شبکه عصبی / هوش مصنوعی
شبکه‌های عصبی کوچک که آموزش آنها ساده‌تر است
محققان دانشگاه "ام‌آی‌تی" شبکه‌های عصبی کوچک‌تری را پیدا کرده اند که برای آموزش سریع‌تر و ارزان‌تر هستند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
این بیماری ها را دست های شما فاش می کند
اقتصادنیوز: دستان شما شامل برخی از حساس‌ترین گیرنده‌های لمسی در سراسر بدن است و همه گیرنده‌های لمسی با یک شبکه عصبی به مغز شما متصل می‌شوند. اگر حتی یکی از این عصب‌ها یا یکی از بخش‌های آن‌ها در مواردی آسیب دیده باشند، ممکن است مغز شما اطلاعاتی را که دستانتان در حال ارسال است، دریافت نکند و ممکن است نتیجه چنین حالتی بی‌حسی باشد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •