یکشنبه, ۶ بهمن, ۱۳۹۸ / 26 January, 2020
معماران
روزنامه اعتماد / ۲۲ ساعت قبل / ...
داستان این مطالب
آنچه پیش رو دارید مجموعه مطلبی است درباره «طرح توسعه دانشگاه تهران» یا «طرح ساماندهی دانشگاه تهران» یا «طرح شهر دانش» که بیش از 20 سال است اجرای آن در جریان است اما به سرانجامی نرسیده است. مثل همه طرح‌های بزرگ این طرح نیز ذی‌نفعانی دارد. آثاری از اجرای آن نیز مترتب است. روزنامه اعتماد پیش‌تر جلساتی که اعضای شورای شهر تهران با ساکنان منطقه همجوار با دانشگاه تهران داشته‌اند را منتشر کرده بود. این طرح آثاری بر ساکنان منطقه همجوار با دانشگاه تهران داشته و در آینده هم خواهد داشت که در همین صفحه نظرات شهروندان را می‌خوانید. طرف دیگر این طرح «دانشگاه تهران» است. تاکنون دانشگاه تهران کمتر در این باره اطلاع‌رسانی کرده است. …
روزنامه اعتماد / ۲۲ ساعت قبل / ...
ستوه از طرح‌های شهری
تصور کنید درست در همین لحظه که مشغول خواندن این یادداشت هستید، عده‌ای از همکاران و هم‌حرفه‌ای‌های من در دفاتر معماری و شهرسازی، در حال تخیل و ایده‌پردازی درباره این هستند که چه می‌شود اگر خانه شما، خانه همسایگان‌تان، خانه پدری‌تان یا هر خانه دیگری که فکرش را بکنید، از صحنه شهر حذف شده و به جایش نهادی عمومی، فضایی سبز و باز، برج‌هایی اداری، مراکزی تجاری یا میدانگاهی عمومی ساخته شود. در نظام موجود معماری و شهرسازی کشور، این اصلا احتمال کمی نیست. من و شما بی‌خبر از همه جا در حال برنامه‌ریزی برای زندگی خودمان و سرمایه‌ای هستیم که احتمالا طی سالیان متمادی به دست آورده‌ایم، تا اینکه یک روز خبر می‌رسد که املاک‌مان در «طرح» …
بدعت یا ناآگاهی؟ این یادداشت در پاسخ به جوابیه آقای علی مطهری با عنوان « التزام عملی یا عدم اظهار نظر » نوشته‌شده‌است.
روزنامه اعتماد / ۴ روز قبل / سیاسی
بدعت یا ناآگاهی؟ این یادداشت در پاسخ به جوابیه آقای علی مطهری با عنوان « التزام عملی یا عدم اظهار نظر » نوشته‌شده‌است.
استاد مطهری که یکی از معماران فکری انقلاب و از پایه‌گذاران اندیشه اسلامی در عصر حاضر است یک ویژگی بارز داشت و آن اینکه وقتی می‌خواست نظر یکی از اندیشمندان یا مکاتب فکری را نقد کند ابتدائا آن را به‌‌طور صحیح بیان و سپس نقدهای خویش را مطرح می‌کرد.
تغییر زمان برگزاری همایش ملی میراث معماری کرانه های ساحلی جنوب ایران
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
تغییر زمان برگزاری همایش ملی میراث معماری کرانه های ساحلی جنوب ایران
در پی استقبال گسترده مراکز پژوهشی وتحقیقاتی ، علاقمندان ، معماران وشرکت های مشاور این حوزه، زمان برگزاری "همایش ملی میراث معماری کرانه های ساحلی جنوب ایران و شهرهای فردا" از اول بهمن 98 به هفته آخر فروردین 99 موکول شد.
  ایران  ساخت و ساز  محیط زیست  معماری  وزارت راه و شهرسازی
عکس / کلیسایی با 200 سال قدمت در یکی از روستاهای نزدیک تبریز
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / عکس
عکس / کلیسایی با 200 سال قدمت در یکی از روستاهای نزدیک تبریز
کلیسای سهرقه یا سهرل روی تپه ای مشرف به روستای سهرل واقع شده و در ۴۰ کیلومتری شمال غربی تبریز قرار دارد.این کلیسای یکی از کلیساهای ارامنه کاتولیک است و نام آن از اسم یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام یوحنا که ارامنه به آن هوانس می گویند، گرفته شده است و قدمت بنای این کلیسا را به قرن ۵ و ۶ میلادی نسبت دادند ولی بنای اصلی بارها بر اثر ویرانی تجدید بنا شده است. قدمت بنای فعلی که توسط معماران روسی و فرانسوی و استادکاران آذربایجانی ساخته شده، به سال ۱۸۴۰ میلادی می رسه. گنبد بنا طرح آجرکاری داره که از مهمترین کارهای دوران قاجاریه محسوب میشود. این اثر در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۷۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کلیسای سهرقه
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / عکس
کلیسای سهرقه
ایرنا- تبریز-کلیسای سهرقه یا سهرل روی تپه ای مشرف به روستای سهرل واقع شده و در ۴۰ کیلومتری شمال غربی تبریز قرار دارد.این کلیسای یکی از کلیساهای ارامنه کاتولیک است و نام آن از اسم یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام یوحنا که ارامنه به آن هوانس می گویند، گرفته شده است و قدمت بنای این کلیسا را به قرن ۵ و ۶ میلادی نسبت دادند ولی بنای اصلی بارها بر اثر ویرانی تجدید بنا شده است. قدمت بنای فعلی که توسط معماران روسی و فرانسوی و استادکاران آذربایجانی ساخته شده، به سال ۱۸۴۰ میلادی می رسه. گنبد بنا طرح آجرکاری داره که از مهمترین کارهای دوران قاجاریه محسوب میشود. این اثر در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۷۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  کلیسا
پویش مردمی برای توقف تخریب بافت تاریخی شیراز
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
پویش مردمی برای توقف تخریب بافت تاریخی شیراز
دبیر انجمن معماران ایران با اشاره به راه‌اندازی پویش مردمی برای جلوگیری ازتخریب بافت تاریخی شیراز گفت: در چند سال اخیر تخریب گسترده خانه های تاریخی در محدوده شرقی حرم مطهر شاهچراغ (ع) در بافت تاریخی شیراز رخ داده است که طرحی با عنوان مستندنگاری خانه‌های تاریخی شیراز در سال ۸۶ به تصویب شورای این شهر رسید، اما این مصوبه تاکنون اجرا نشده و اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی و همچنین اداره کل راه‌وشهرسازی فارس براساس قانون وظایفی در این باره دارند که تاکنون از عمل به آن سرباز زده اند.
آیا معماران جنگ افغانستان بازخواست خواهند شد؟
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / سیاسی
آیا معماران جنگ افغانستان بازخواست خواهند شد؟
پایگاه اینترنتی امریکن کانسروتیو در مطلبی به اقدامات نادرست واشنگتن در افغانستان و امتناع سیاستمداران آمریکایی از پذیرش اشتباهاتشان پرداخت.
ساخت بزرگترین دیوار زنده اروپا در لندن
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / علمی و آموزشی
ساخت بزرگترین دیوار زنده اروپا در لندن
تهران- ایرنا- معماران انگلیسی ساختمان سبزی را در لندن می‌سازند که سالانه ۶ تُن اکسیژن آزاد می‌کند.  
  محیط زیست  لندن  آلودگی هوا  اروپا
تلاش برای توجه بیشتر معماران به حفظ طبیعت در ساختمان سازی
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اجتماعی
تلاش برای توجه بیشتر معماران به حفظ طبیعت در ساختمان سازی
معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران، در اختتامیه چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار و مصرف بهینه انرژی، بر توجه بیشتر معماران به حفظ طبیعت در ساختمان سازی اشاره کرد.
  علیرضا گلپایگانی  ساخت و ساز  شهرداری تهران
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ...
30 درصد مصرف انرژی در ساختمان ها است
رویکرد شهرداری استفاده از بهترین معماران و توجه به آیتم معماری پایدارو سبز بوده به شکلی که این موضوع در دستور کارشهرداری تهران قرار گرفته است.
تهویه به وسیله ایجاد کوران طبیعی و بهره‌گیری از بادگیرهای کوتاه در ساختمان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / علمی و آموزشی
تهویه به وسیله ایجاد کوران طبیعی و بهره‌گیری از بادگیرهای کوتاه در ساختمان
یک پژوهشگر و مدرس دانشگاه در رشته معماری می‌گوید: معماران همواره تلاش کرده‌اند که از کوران طبیعی استفاده کنند.
  استانی-علمی و آموزشی  بادگیر  معماران
«دیپلماسی نامه‌نگاری» ایران با اعراب، از معماران روابط تا جنگ طلب جوان؛ آیا «روحانی» معمار نوین روابط تهران و ریاض است؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / سیاسی
«دیپلماسی نامه‌نگاری» ایران با اعراب، از معماران روابط تا جنگ طلب جوان؛ آیا «روحانی» معمار نوین روابط تهران و ریاض است؟
زمزمه‌هایی در روزهای اخیر توسط رسانه‌های خبری مبنی بر ارسال نامه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به رهبران کشورهای عربی عضو در شورای همکاری خلیج‌فارس مطرح شدند؛ خبری که در نهایت عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه را دست به‌کار کرد تا بر صحت این خبر مهر تایید بزند.
  عربستان  ایران و عربستان  اکبر هاشمی رفسنجانی  حسن روحانی  امنیت هرمز  ابتکار صلح هرمز  سلمان‌ بن‌ عبدالعزیز - آل سعود  محمد بن سلمان
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / ...
صدای زنگ خطر از هتل‌های شیک ایران
«هتل‏بوتیک‌» حدود ۱۰ سال است که در ایران مرسوم شده؛ ‌هتل‌هایی با معماری خاص و خدماتی شیک و البته گران که اخیرا کلنگ توسعه آن‌ها در ایران به زمین کوبیده شده و شعارهای محکمی در راستای ضرورت افزایش روزافزون آن‌ها سر داده شده است. همین موضوع آینده نگران‌کننده‌ای را برای این رسته از هتل‌ها رقم زده است.هتل‏بوتیک‌ (Boutique-Hôtel) معمولا اتاق‌های محدودی دارد که خدماتی ویژه و متفاوت از هتل‌های بزرگ عرضه می‌کند، شیک و لوکس بودن و اصالت داشتن مهم‌ترین معیار این هتل‌ها است. آن‌چه اغلب، هتل‏بوتیک‌‌ها را شهره می‌کند ویژگی‌های طراحی بنای آن‌ها است که از هنر معماران بنام برگرفته شده است.جرقه هتل‏بوتیک‌‌ها از آمریکا زده شد، از شهر نیویورک که بعدها به کشورهای دیگر رسید. پدیده‌ای که از دل صنعت تفریحات شبانه بیرون …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / ...
خانه وارطان ثبت ملی شد
خانه وارطان در خیابان طالقانی به دلیل داشتن معماری پهلوی دوم و تعلق این بنا به نام یکی از معماران برجسته ایرانی در فهرست میراث ملی ثبت شده است.به گزارش خبرنگار مهر، این بنا با قدمتی بیش از ۷۰ سال در آخرین جلسه ثبت آثار تاریخی تهران که روز ۲۵ مهر ماه برگزار شد، به عنوان اثر ملی شناخته شد ولی هنوز شماره ثبت به آن تعلق نگرفته است.این اثر بر اساس نظر شورای ملی ثبت آثار غیرمنقول تاریخی و فرهنگی، واجد ارزش ثبت ملی شناخته شد و پس از تایید وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مراجع قانونی ذی‏ربط ابلاغ می‌شود.بنای خانه وارطان نیز که یکی از این بناهای مورد بررسی قرار گرفته بوده است، در مالکیت وزارت راه و شهرسازی بود که آن را به یک شرکت زیر‌مجموعه سپرد و اکنون به عنوان خانه معماران فعال است و در …
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / ...
ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد
دو نفر از معماران اولیه مذاکرات هسته‌ای با ایران در یادداشتی روز دوشنبه هر گونه انتظار از سوی تهران مبنی بر رفع تحریم‌ها بدون موافقت با نوعی «توافق تکمیلی» را «غیرعملی» توصیف کرده‌اند.
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / فرهنگی و هنری
"تصاویری که تاکنون در هیج کجا ندیدید" به روایت یک مستند
«در این فیلم تصاویری می‎بینید که قبلا در هیچ‎کجا دیده نشده است؛ فیلم‌هایی که بخشی از حصار تاریخی ایران را به تصویر می‌کشد و خود ما معماران همیشه به شکل دوبُعدی آن را می‌دیدیم، اما شکل سه‌بُعدی آن را ندیده بودیم.»
  مستند بلند زمستان است
برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در خوزستان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در خوزستان
رئیس اداره نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خوزستان از برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان، ‌کاردان‌ها و معماران تجربی در خوزستان خبر داد.
  مهندسی  اخبار اقتصادی - خوزستان  استانی-اقتصادی