سه شنبه, ۲۹ مهر, ۱۳۹۹ / 20 October, 2020
وارونگی هوا
خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده و توصیه وزارت بهداشت
۳۲ ساعت قبل / آلودگی هوا / آلودگی هوا و کرونا / تشدید کرونا / خطر تشدید کرونا / شهرهای آآلوده و کرونا
خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده و توصیه وزارت بهداشت
شفقنا- رییس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت با اشاره به نقش آلودگی هوا بر افزایش موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا گفت: امسال با توجه سردتر شدن هوا، وارونگی هوا، آلودگی هوا و شیوع بیماری‌هایی...
آلودگی هوا چه تاثیری بر کرونا دارد؟
۳۴ ساعت قبل / آلودگی هوا / تاثیر آلودگی هوا روی کرونا / کرونا
آلودگی هوا چه تاثیری بر کرونا دارد؟
رییس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت، گفت: امسال با توجه سردتر شدن هوا، وارونگی هوا، آلودگی هوا و شیوع بیماری‌هایی مانند آنفلوانزا، سرماخوردگی و... انتظار داریم در سراسر کشور وضعیت بدتری در خصوص کرونا تجربه کنیم. نوشته آلودگی هوا چه تاثیری بر کرونا دارد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
وزارت بهداشت: در هوای آلوده، قطعا میزان ابتلا به کرونا و شدت آن بیشتر خواهد بود / مردم در شهرهای آلوده تا حد امکان از خانه خارج نشوند
۳۵ ساعت قبل
وزارت بهداشت: در هوای آلوده، قطعا میزان ابتلا به کرونا و شدت آن بیشتر خواهد بود / مردم در شهرهای آلوده تا حد امکان از خانه خارج نشوند
رییس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت با اشاره به نقش آلودگی هوا بر افزایش موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا، گفت: امسال با توجه سردتر شدن هوا، وارونگی هوا، آلودگی هوا و شیوع بیماری‌هایی مانند آنفلوانزا، سرماخوردگی و... انتظار داریم در سراسر کشور وضعیت بدتری در خصوص کرونا تجربه کنیم.
پیش بینی وضعیت بدتر کرونا به واسطه آلودگی هوا
۴۱ ساعت قبل / سبزیجات / سرماخوردگی / ماسک / مرگ / وزارت بهداشت
پیش بینی وضعیت بدتر کرونا به واسطه آلودگی هوا
اقتصاد نیوز : رییس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت با اشاره به نقش آلودگی هوا بر افزایش موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا، گفت: امسال با توجه سردتر شدن هوا، وارونگی هوا، آلودگی هوا و شیوع بیماری‌هایی مانند آنفلوانزا، سرماخوردگی و... انتظار داریم در سراسر کشور وضعیت بدتری در خصوص کرونا تجربه کنیم.
۴۴ ساعت قبل
فوت و فن فرار از آلودگی هوا
با توجه به تشدید آلودگی هوای این روزها به‌ویژه در کلانشهرها سلامتی اقشار مختلف جامعه بیش از پیش در معرض تهدید قرار دارد. آلودگی هوا در روزهای پاییزی حاصل پدیده وارونگی هواست و تجربه نشان داده هر چه به روزهای سرد‌ سال نزدیک‌تر می‌شویم، روزهای آلوده بیشتری را تجربه می‌کنیم. برای اینکه در روزهای خاکستری شهرهای بزرگ دوام بیشتری بیاوریم چند فوت و فن ساده را به شما آموزش می‌دهیم.
پخش مویرگی ویروس کرونا در تهران
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
پخش مویرگی ویروس کرونا در تهران
ویروس کرونا موذی و مرگبار است اما همین ویروس است که مشکلات ساختاری شهرها و برنامه‌ریزی‌های مهم شهری را که این همه سال به آنها بی‌توجهی شده به رخ همه ما می‌کشد. پیشرفت نامتوازن شهری در تهران حالا بلای جان شهروندانش شده. آنهایی که مجبورند کیپ تا کیپ هم در ناوگان شهری محدودی سر کار بروند، در تراکم بالای محلات خود جایی برای چند نفس عمیق نداشته باشند و معلوم نیست با شروع زمستان و وارونگی هوایی که حاصل آلودگی بالای شهری است قرار است چه اتفاقات تازه‌ای بیفتد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
تاثیر اجرا یا لغو طرح ترافیک بر شیوع کرونا
گروه اجتماعی | رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران در مورد تاثیر اجرا یا لغو طرح ترافیک بر شیوع کرونا توضیحاتی ارایه کرد. ناهید خداکرمی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد تاثیر اجرای طرح ترافیک در شیوع کرونا گفت: طرح ترافیک تاثیری در کاهش یا افزایش کرونا ندارد. وی با بیان اینکه مطالعات این موضوع را تایید نکرده است، افزود: مطالعات در هیچ جای دنیا این موضوع که اجرای طرح ترافیک بر شیوع کرونا تاثیر مثبت دارد را تایید نکرده است. رییس کمیته سلامت شورای شهر با اشاره به آغاز فصل سرما و احتمال ایجاد پدیده وارونگی هوا در پایتخت نیز گفت: آلودگی هوا بر ریه شهروندان تاثیر گذاشته و آن را ضعیف‌تر می‌کند و به همین دلیل به نظر می‌رسد اجرای طرح برای کنترل بیماری نیز موثر است. وی با تاکید بر اینکه شدت …
لغو طرح ترافیک تاثیری بر آلودگی هوای تهران داشت؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / سلامت / طرح ترافیک / ترافیک / سازمان محیط زیست / نیرو / تهران / استان تهران / وارونگی هوا / استاندار تهران / انوشیروان محسنی بندپی
لغو طرح ترافیک تاثیری بر آلودگی هوای تهران داشت؟
استاندار تهران گفت: علیرغم اینکه به علت کرونا حدود سه ماه در تهران طرح ترافیک لغو شده بود، آمارها نسبت به سال گذشته تغییرات چندانی نداشته‌اند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / آلودگی هوا / پلیس راهور / ترافیک / خودرو / مترو
صدای کسی درنمی‌آید تا به وارونگی هوا برسیم!
سردار محمدحسین حمیدی، رییس پلیس راهور تهران با تشریح و نقد تفکر خودرو محور اظهار کرد: آلودگی هوا برگرفته از این تفکر است.
لزوم کنترل آنلاین تاکسی‌های تهران/ حمل و نقل عمومی، ایمن، پاسخگو و پاک نیست/صدای کسی درنمی‌آید تا به وارونگی هوا برسیم!
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / حوادث جاده‌ای / موتور سواری / سرویس مدارس / طرح ترافیک / راهور
لزوم کنترل آنلاین تاکسی‌های تهران/ حمل و نقل عمومی، ایمن، پاسخگو و پاک نیست/صدای کسی درنمی‌آید تا به وارونگی هوا برسیم!
رئیس پلیس راهور تهران گفت: اکنون تقریباً تاکسی‌ها در تمام سطح شهر می‌توانند تردد داشته باشند، مرکز کنترلی که به صورت آنلاین و برخط تمام تاکسی‌ها را کنترل کند، وجود ندارد و هنوز ناوگان حمل و نقل عمومی مخصوصاً در حوزه تاکسی تقریباً سنتی اداره می‌شود.
سخنان عجیب استاندار تهران: امکان لغو طرح ترافیک وجود ندارد
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
سخنان عجیب استاندار تهران: امکان لغو طرح ترافیک وجود ندارد
استاندار تهران با بیان اینکه با ورود به فصل پاییز و پدیده وارونگی هوا طرح ترافیک را نمی‌توان لغو کرد، گفت: در حال حاضر برای کارمندان استان تهران دورکاری مطرح نیست.
امکان لغو طرح ترافیک تهران وجود ندارد/ دورکاری کارمندان مطرح نیست
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / انوشیروان محسنی بندپی / استانداری تهران / دورکاری کارمندان
امکان لغو طرح ترافیک تهران وجود ندارد/ دورکاری کارمندان مطرح نیست
تهران- استاندار تهران با اشاره به اینکه امکان لغو طرح ترافیک تهران با توجه به فصل پاییز و پدیده وارونگی هوا وجود ندارد، گفت: فعلا دورکاری کارمندان استان تهران مطرح نیست.
«وارونگی هوا» امسال خطرناک‌تر از هرسال
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / آلودگی هوا / وارونگی هوا
«وارونگی هوا» امسال خطرناک‌تر از هرسال
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت:با نزدیک شدن به فصل سردِ سال شاهد وقوع پدیده وارونگی هوا هستیم که این موضوع با توجه به شیوع ویروس کرونا صدمات بیشتری به شهروندان وارد خواهد کرد.
طرح کاهش آلودگی هوا یا جبران بودجه/ چرا برداشته شدن محدودیت‌های ترافیکی هوای تهران را آلوده نکرد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / آلودگی هوا / طرح ترافیک / طرح فاصله گذاری هوشمند / محمد کاظمی
طرح کاهش آلودگی هوا یا جبران بودجه/ چرا برداشته شدن محدودیت‌های ترافیکی هوای تهران را آلوده نکرد؟
یک کارشناس آلودگی هوا گفت: چون در این روزها وارونگی هوا نداریم، تجمع ذرات در نزیکی زمین رخ نمی‌دهد و آلودگی هم ایجاد نمی‌شود. اما لغو طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا قیاس مع‌الفارق است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / استانی-اقتصادی / بنزین / کیفیت بنزین / پالایشگاه
انگشت اتهام آلودگی هوا به سوی بنزین
اگرچه برخی کارشناسان آلودگی هوای کلان‌شهر اصفهان به خصوص در آذر ماه را ناشی از پدیده وارونگی هوا و صنایع اعلام کردند، اما برخی انگشت اتهام را به سمت کیفیت بنزین برده اند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
دوستت دارم تا نمی‌دانم چه وقت...
امیرعلی علامه‌زاده ـ روزنامه‌نگار نیم‌سال دومِ هر سالی، خیلی چیزهایش فرق دارد؛ مثلا روز کوتاه می‌شود، سرد می‌شود و این‌ها که گفتن ندارد، می‌دانیم. مهم‌تر از آن طاقتی است که طاق می‌شود و حوصله تاب‌آوری در این کمی آفتاب و وارونگی هوای این سال‌ها، که بیشتر از قدیم‌هاست که گویا همه‌چیز بهتر بود، رو به کاهش می‌رود. روزهایی مدرسه‌ها برای این آلودگی هوای تکراری تعطیل می‌شود و گاهی هم برفِ کمیابِ این سال‌ها این تعطیلی‌ها را تکرار می‌کند. جدا از اینکه مقام‌های مربوط چقدر دیروقت تعطیلی آن فردا را اعلام …
۱۳۹۸-۱۰-۰۹
با توجه به رضایت وزیر آموزش و پرورش و وزیر میراث فرهنگی و گردشگری از طرح تعطیلی زمستانی مدارس؛ چرا مجلس اقدام نمی‌کند؟
بنابر اعلام سازمان هوا شناسی قرار بود با پائیزی بارانی و زمستانی خشک همراه باشیم، در همان پائیز بارانی اما شرایط طوری رقم خود که در نهایت چند هفته مدارس به دلیل آلودگی و وارونگی هوا تعطیل اعلام شد، حالا چند روزی است که وارد زمستانی که گفته می‌شود قرار است خشک باشد شده‌ایم و این موضوع بیم آلودگی هوا را بیشتر می‌کند.
۱۳۹۸-۱۰-۰۸
نفس‌تنگی بازار ماسک
فصل پاییز با همه زیبایی‌ها و دلبری‌هایش هرسال 2نگرانی عمده ‌را هم با خود به همراه می‌آورد؛ آنفلوانزا و آلودگی هوا. شرایط آب و هوای پاییز و زمستان زمینه بروز پدیده وارونگی هوا (ال‌ نینو)را فراهم کرده است.
۱۳۹۸-۱۰-۰۷
بوی نامطبوع
مدتی است در شهر تهران به هنگام صبح شهروندان وقتی آماده می‌شوند بعد از صرف صبحانه در پرجمعیت ترین و شلوغ ترین و آلوده‌ترین شهر کشور زندگی روزمره خویش را آغاز کنند، بوی نامطبوع باعث نگرانی ساکنان پایتخت شده است . با وجود سرما و پدیده وارونگی هوا و آلودگی وحشتناک در شهر که موجبات مرگ و میر روزانه تعداد بیشماری از ساکنان تهران می شود، مردم از بوی نامطبوع و عجیب در تهران نگرانند
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / آلودگی هوا / افسردگی
ردپای آلودگی در وارونگی روحی
ردپای قوی از اثر مخرب «وارونگی هوا» در شهر‌های دچار بحران آلودگی بر «وارونگی روحی» شهروندان ساکن در این مناطق از جهان کشف شد. نتایج یک تحقیق پزشکی بلندمدت در ۱۶ کشور دارای ابرشهر‌های آلوده که توسط کالج لندن انجام شده است، نشان می‌دهد رابطه معنادار بین «افزایش غلظت ذرات معلق در هوا» با «افزایش استرس و افسردگی حاد» وجود دارد. یافته‌ها در همه شهر‌های مورد بررسی، منشأ مشترک موج بیماری‌های روحی-روانی را تایید می‌کند. پیش‌تر سازمان بهداشت جهانی خواستار مهار فوری «شرایط اضطرار» در شهر‌های آلوده شده بود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
قاب امروز
شدت گرفتن پدیده وارونگی هوا و افزایش ذرات الاینده باعث شده برخی شهروندان سبک زندگی خود را تغییر دهند و با استفاده از انواع ماسک تلاش کنند از سلامت خود در این روزهای آلوده مراقبت  کنند. عکس : همشهری/  امیر رستمی
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
استیصال برای واکاوی یک بوی نامطبوع
آوین آزادی_روزنامه نگار سوزش ریه، سرخی چشم‌ها، سردرد،سرگیجه،ضعف عمومی و... . این روزها کمتر کسی در تهران هست که این حالات را تجربه نکند. آلودگی هوا امسال هم برای پایتخت‌نشین‌ها ملغمه‌ای همچون مسمومیت و بوی بد نامطبوع منتشر شده در سطح شهر را به همراه داشته و کم‌کم دیگر بر همه محرز شده که بوی نامطبوع تهران ریشه در آلودگی هوا و آلاینده‌های منتشر شده دارد. گازهایی که در روزهای آلودگی شهر به واسطه وارونگی هوا، نوزیدن باد و نباریدن باران در معرض تنفس شهروندان قرار می‌گیرند، احتمالا سمی و حتی کشنده هستند. …
۱۳۹۸/۱۰/۰۶
سوال از وزیر نفت درباره نقش بنزین در آلودگی هوا
یک عضو کمیسیون انژری مجلس شورای اسلامی از طرح سوال خود از وزیر نفت درباره نقش بنزین در آلودگی هوا خبر داد و گفت که این سوال از سوی هیئت رئیسه به کمیسیون انرژی ارجاع شده است.علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه تعدادی از پالایشگاه‌های ما رعایت جهات زیست‏محیطی نکردند و بخشی از آلودگی هوای تهران و کلان‏شهرها ناشی از عدم رعایت استانداردهای زیست‏محیطی است. دلیلش هم این است که ما در کل کشور قیمت یکسانی داریم و برای برخی از پالایشگاه‌ها استفاده از کاتلیست‌ها مقرون به صرفه نیست در‏حالی‏که بخشی از پالایشگاه‌ها از آن استفاده می‌کند.وی با بیان این که «پالایشگاه ستاره خلیج فارس بنزین باکیفیتی را تولید و صادر می‌کند» یادآور شد: در مقابل برخی از پالایشگاه‌های دیگر بنزین بدون کیفیت و بدون رعایت …
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / محمود واعظی / هیئت دولت / مکانیسم ماشه
آلودگی هوا هیچ ربطی به کیفیت بنزین ندارد/«مکانیسم ماشه» عملی نیست
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: من به شما اطمینان می‌دهم که آلودگی هوا هیچ ارتباطی با کیفیت بنزین تولیدی ندارد و به دلیل وارونگی هوا ایجاد شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳
آلودگی هوا و تعطیلی مدارس در تبریز هم ادامه دارد
شفقنا- کلانشهر تبریز این روزها، زیر آلاینده‌های هوا، به سرفه افتاده و حال و روز خوشی ندارد، به قدری که مدارس تبریز از روز شنبه تعطیل هستند. مهر نوشت: آلودگی هوا چند روزی است که مدارس شهر تبریز را تعطیل کرده است، وارونگی هوا و خودروهای تک سرنشین متهم ردیف اول این آلودگی هستند؛ با تصویب کارگروه کاهش آلودگی هوای […]
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / مدارس / استان ها / تعطیلی
مدارس کدام شهرها فردا تعطیل است؟
در پی بروز پدیده وارونگی هوا و بالا رفتن میزان آلاینده‌های جوی هوای برخی استان‌های کشور به وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس رسیده است که این امر باعث تعطیلی مدارس شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / آلودگی هوا / سرما / شهر تهران
آلودگی در شهرهای صنعتی بیشتر می‌شود؛ تداوم سرما و وارونگی هوا
میزان نوشت: کارشناس سازمان هواشناسی از تداوم آلودگی هوا تا روز پنج شنبه در تهران خبر داد و گفت: در شهرهای صنعتی و پرجمعیت افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و غبار صبحگاهی پیش بینی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۹
«یلدا» گم نمی‌شود
ناروشن و سرد، تیره و تلخ است. آسمان این روزها پر از ترکیب‌های پیچیده کربن و گوگرد و نیتروژن است. وارونگی هوا که پدیده‌ای آب‌وهوایی به‌شمار می‌رود، حال و روز مردمان کلانشهرها را دشوارتر کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / کوهنوردی / کوهنوردی در زمان وارونگی هوا
کوهنوردان هنگام آلودگی هوا ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متر را انتخاب کنند
دکتر حمید مساعدیان می‌گوید در شرایطی که هوا آلوده است و وارونگی هوا رخ داده پیشنها می شود کوهنوردان بالای ارتفاع ۳۰۰۰متری به فعالیت کوهنوردی بپردازند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / آلودگی هوای تهران / بوی تهران / شهردار تهران / پیروز حناچی
سرنخ "آلودگی بودار" پیدا شد!
حناچی درخصوص منشأ بوی بد تهران گفت: هم سال گذشته و هم امسال با این بوی بد در پایتخت مواجه هستیم که اتفاقا ارتباط مستقیمی با پدیده وارونگی هوا دارد، چراکه در این زمان‌ها میزان دی‌اکسید گوگرد (SO ۲) در هوای تهران بالا می‌رود و زمانی که آلودگی افزایش می‌یابد، این بوی بد هم تشدید می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / بوی نامطبوع در تهران / وزارت بهداشت / آلودگی هوا / وارونگی هوا
تحقیقات وزارت بهداشت برای یافتن منشاء"بوی نامطبوع" تهران
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در خصوص روند تحقیقات این وزارتخانه درخصوص وجود بوی نامطبوع در شهر تهران،‌ گفت: از آنجایی که احتمال دارد تنفس این بوی نامطبوع به سلامت انسان ضرر وارد کند، ما تحقیقات خود را آغاز کرده‌ایم اما هنوز هیچ نتیجه‌ای مبنی بر مضر بودن بوی نامطبوع به دست نیامده و منتظر کامل شدن تحقیقات هستیم.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / آلودگی هوا / آلودگی هوای تهران
چرا هوای تهران آلوده است؟/ دود اختلاف «محیط زیست» و «کنترل آلودگی هوا» در ریه شهروندان
آلودگی هوا امروز از مرز مجاز عبور کرد و حتی به گروه‌های سالم اعلام شد بهتر است در خانه بمانند. طی سالهای اخیرهوای تهران و برخی از کلان شهرها به دلیل سوء مدیریت نهادهای مختلف آلوده‌تر از قبل شده و در پاییز هر سال بجز وارونگی هوا ( اینورژن) موضوع آلودگی شدید مربوط به سوخت خودروها نیز مطرح است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / استانی-اجتماعی
فردا کامیونی در معابر شهری البرز نمی‌بینیم
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز گفت: به دلیل افزایش آلایندگی‌ها و وارونگی هوا، تردد کامیون در معابر شهری البرز فردا ۲۴ آذر ممنوع شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / وارونگی هوا / شهرداری تهران / پیروز حناچی / مدیریت شهری
برنامه ریزی شهرداری تهران برای بهسازی فضاهای صنعتی متروکه
شهردار تهران گفت: در شرایط سخت اقتصادی که در حال حاضر با آن رو به رو هستیم، روش های جدید تامین منابع همواره در دستور کار شورا و شهرداری است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اختلالات اضطرابی / سلامت روان / آلودگی هوا / بهداشت و سلامت / نفسِ تنگ شهرها
آلودگی هوا افسردگی را تشدید می‌کند
تهران- ایرنا- یک روانپزشک و روان درمانگر گفت: افسردگی فصلی یکی از انواع اختلالات خلقی است که به صورت دوره‌ای در فصول سرد سال بیشتر در بین افراد دارای زمینه بیماری های روانی و عصبی،‌ مشاهده و در زمان وارونگی هوا که آلودگی به همراه دارد،‌ تشدید می شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
منوی جنگ با هوای آلوده | ترکیباتی که ریه‌هایتان را باز می‌کند
هر سال تقریبا در همین ماه‌های سال می‌رویم سراغ موضوع آلودگی هوا، وارونگی هوا، کثیفی فضا. اگرچه ناخوشایند و البته کمی تکراری است، ما هم رفتیم سراغ تغذیه سالم در زمان آلودگی هوا.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / آلودگی هوا / هوای قم / تصاویر
(تصاویر) آلودگی هوای قم؛ ۹ آذر ۹۸
وضعیت هوای قم با وارونگی هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها، از صبح شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ با شاخص ۲۵۴ در وضعیت بسیار ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد. توصیه می‌شود افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان از خروج از منزل خودداری و افراد دیگر از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل اجتناب کنند.
۱۳۹۸-۰۹-۰۹
هوای آلوده، مدیران بی‌نفس
چشم‌ها به آسمان دوخته شده، مسئولان شهری دعا می‌کنند که باران ببارد و چشم مردم نیز به دست مسئولان است که در این روزها که آسمان خاکستری شهرشان، امکان نفس کشیدن را از آنها گرفته اقدام موثری انجام دهند، اما نه آسمان می‌بارد و نه برنامه‌ و تدبیری در این روزها وجود دارد و مانند یک دهه اخیر قصه پرغصه وارونگی هوا در روزهای سرد پاییز و زمستان تهران همچنان بی‌سرانجام و تنها راهکار امید به بارش باران.
۱۳۹۸-۰۹-۰۴
همه متهمان آلودگی هوای تهران
آسمان تهران این روزها دوباره خاکستری و در حالت هشدار قرار گرفت، آنطور که صادق ضیائیان مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور اعلام می‌کند آلودگی‌ها در پایتخت حداقل تا چهارشنبه هفته جاری ادامه دارد. در حالی با سرد شدن هوای تهران و پدیده وارونگی هوا تهران روزهای دود آلودی را می‌گذراند که این روزهای آلودگی این کلانشهر متهمان بسیاری دارد
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / استانی-اجتماعی / آلودگی هوا / وارونگی هوا
کاهش فعالیت صنایع آلاینده اصفهان در هفته جاری
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به تجمیع آلاینده های هوای اصفهان تا پایان هفته جاری، گفت: لغو فعالیت کوره های واحدهای تولید گچ خاک و آجر تا آخر هفته و کاهش فعالیت صنایعی که در لیست آلاینده های محیط زیست هستند، ابلاغ شده و اداره کل حفاظت محیط زیست استان بر کاهش فعالیت این واحدها نظارت می کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۷ / تعطیلی مدارس / آلودگی هوا / استان خوزستان
تعطیلی برخی مدارس در خوزستان به دلیل وارونگی هوا
ایرنا نوشت: مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان گفت: مدارس سه شهر استان خوزستان در روز دوشنبه تعطیل است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / آلودگی هوا / آلودگی هوای کلانشهر ها / وضعیت آب و هوا
تنفس در ۷ کلانشهر سخت شد
وارونگی هوا، وضعیت آلودگی را اگرچه به مرز اضطرار برای همه گروه‌های جامعه نرسانده، اما تداوم این وضعیت، خطرناک به نظرمی‌رسد. کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران مصوباتی را برای کاهش آلایندگی‌ها اجرا کرده‌است. کاهش ۵۰ درصدی بلیت حمل و نقل عمومی یکی از این مصوبات است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱
اگر باد بوزد هوا جریان می‌یابد/اسناد بدهی شهرداری را در روزنامه‌ها منتشر نمی‌کنیم
شهردار تهران گفت: آلودگی هوا ناشی از وارونگی هوا است که در زمستان‌ با آن مواجه هستیم. وقتی جریان باد به حداقل می‌رسد و هوا ساکن می‌شود میزان آلودگی کنترل نمی‌شود و دائم در حال تولید است. اگر باد بوزد هوا بهتر می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / آلودگی هوا / شورای شهر تهران / شهرداری تهران
شهردار تهران: آلودگی هوا در مرز هشدار است/ با وارونگی هوا مواجه هستیم
تسنیم نوشت: شهردار تهران درخصوص آلودگی هوای این روزهای تهران گفت: هم اکنون عدد شاخص آلودگی هوا ۱۲۰ است و در مرز هشدار قرار داریم و این در حالیست که در شهرهای اطراف نیز وضعیت حادتر از تهران است.
۱۳۹۸-۰۸-۲۰
طرح ترافیک جدید راهی برای پر کردن خزانه خالی شهرداری!
از همان اوایل تیرماه که طرح ترافیک جدید اجرایی شد خیلی‌ها بر این باور بودند که این طرح بیش از اینکه به رفع آلودگی هوا کمک کند، در صدد پر کردن خزانه خالی شهرداری است. حالا با رسیدن به روزهای پائیزی که طبق سالیان اخیر با وارونگی هوا نیز همراه است می‌بینیم اولین اقدام برای رفع آلودگی هوا، افزایش 50 درصدی عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک است، موضوعی که کمتر اهمیتی در رفع آلودگی هوا دارد، این در حالی است که در طرح ترافیک قدیم شاهد بودیم در روزهای آلوده، ورود و خروج خودرو‌ها از درب منزل ممنوع اعلام می‌شد و این ممنوعیت تا حد زیادی آلودگی هوا را کاهش می‌داد.
۱۳۹۸-۰۸-۱۹
فراموشی یک طرح؛ قرار بود طرح LEZ برای رفع آلودگی هوای کلانشهر‌ها اجرا شود اما تنها در حد حرف باقی ماند
هر چند به دلیل تنوع عوامل آلاینده و تاثیرگذار در کیفیت هوا دیگر نمی‌توان یک فصل از سال را به عنوان دوره‌ای با هوای سالم نام برد اما آنچه مسلم است این است که در فصول سرد سال شاهد بروز بیشتر پدیده وارونگی دما یا به اصطلاح عامیانه وارونگی هوا هستیم و همین امر موجب تشدید وضعیت ناسالمی هوا می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / آلودگی هوا / هوا / تهران / وارونگی هوا
هوای تهران ناسالم می‌شود
همزمان با اوج ترافیک شبانگاهی، غلظت ذرات معلق مجدداً افزایش پیدا می‌کند و پیش‌بینی می‌شود شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس در اکثر مناطق پایتخت برقرار شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ / فناوری نانو / آلودگی هوا / کاتالیست
کاهش پدیده وارونگی هوا در فصل سرما با نانوکاتالیست ایرانی
یک شرکت ایرانی موفق به تولید کاتالیست هایی با فناوری نانو شد که در راستای کاهش پدیده وارونگی هوا در فصل سرما تاثیر گذار است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ / وارونگی هوا / شرکت فناور / نانوکاتالیست
دستیابی به دانش فنی ساخت نانوکاتالیست‌های خودرو در کشور
محققان یکی از شرکت‌های فعال در زمینه تولید قطعات خودرو اخیر با استفاده از نانو ذرات فلزات گران‌بها موفق به تولید روزانه ۳ هزار قطعه نانوکاتالیست‌های اگزوز خودرو با استاندارد یورو ۴ به منظور کاهش آلودگی هوا شده‌اند.
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
دمای هوای آذربایجان غربی 4 درجه افزایش یافت
مهاباد - ایرنا - رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: به خاطر پدیده وارونگی هوا، دمای هوای آذربایجان غربی در شبانه روز گذشته به طور میانگین چهار درجه سانتی گراد افزایش یافت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •