یکشنبه, ۳۰ شهریور, ۱۳۹۹ / 20 September, 2020
تغییرات آب و هوا
پایان دوران نفت؛ استقرارنظم نوین انرژی در قرن ۲۱! حکمرانی موقت چین در راه است؟
۲۷ ساعت قبل / انرژی / تغییرات آب و هوایی / درآمد / سیاسی و اقتصادی / سیل
پایان دوران نفت؛ استقرارنظم نوین انرژی در قرن ۲۱! حکمرانی موقت چین در راه است؟
اقتصادنیوز : نفت به قرن بیستم نیرو داد و محرک ماشین‌ها‌، جنگ‌ها، اقتصاد‌ و... آن بود. اما اکنون جهان در آستانه یک شوک انرژی جدید است، شوکی که می‌تواندسرعت حرکت به سمت نظمی نوین را تسریع کند.
نفت یا اقلیم؛ چرا ترامپ علم را مسخره کرد؟
۲ روز قبل / گرمایش جهانی / تغییرات آب و هوایی / دونالد ترامپ
نفت یا اقلیم؛ چرا ترامپ علم را مسخره کرد؟
اظهارات ترامپ درباره گرمایش جهانی دوباره جنجالی شده است.
اقیانوس‌ها تنظیم‌ کننده اصلی تغییرات آب و هوا هستند
۳ روز قبل / تغییرات آب و هوا / یونسکو / پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی
اقیانوس‌ها تنظیم‌ کننده اصلی تغییرات آب و هوا هستند
تهران - ایرنا - سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو گفت: ‏به خوبی می‌دانیم که اقیانوس‌ها تنظیم کننده اصلی تغییرات آب و هوا هستند، امری که یکی از مهمترین چالش‌های جهانی است بنابراین باید در حفاظت از این حوضه‌های آبی کوشا و جدی باشیم.
اینفوگرافیک | شش نکته مهم برای کنترل آلرژی در پاییز
۳ روز قبل / آلرژی
اینفوگرافیک | شش نکته مهم برای کنترل آلرژی در پاییز
تغییرات آب و هوایی ممکن است باعث بروز آلرژی زودتر و طولانی‌تر از سال‌های گذشته شود. وزش شدید باد نیز به افزایش علائم آلرژی کمک می‌کند زیرا باد می‌تواند گرده گیاهان، علف‌ها و درختان را تا بیش از ۱۶۰ کیلومتری منبع خود جابه‌جا کند؛ بنابراین لازم است افراد برای جلوگیری از مشکلات بیشتر، پیشگیری‌هایی انجام دهند که در این اینفوگرافیک به شش مورد از این راه‌های پیشگیری اشاره شده است. منبع: ایسنا
محیط زیستتغییرات آب و هوایی بیش از همه جزایر گرمسیری را تهدید می‌کند | فاجعه انسانی زیست محیطی با کرونا
۳ روز قبل
محیط زیستتغییرات آب و هوایی بیش از همه جزایر گرمسیری را تهدید می‌کند | فاجعه انسانی زیست محیطی با کرونا
جزیره‌های گرمسیری بر اساس پژوهش مشترک دو نهاد آلمانی، بیش از سایر نقاط کره زمین از جانب بلایای طبیعی تهدید می‌شوند. پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که امن‌ترین کشور در این رابطه یک کشور حاشیه خلیج فارس است.
آیا تغییرات آب و هوا باعث افزایش شیوع کرونا می‌شود؟
۴ روز قبل / کرونا / تغییرات آب و هوا / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / شنا / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
آیا تغییرات آب و هوا باعث افزایش شیوع کرونا می‌شود؟
تهران - ایرنا - سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: میزان انتشار ویروس کرونا ارتباطی با تغییرات دما ندارد اما با سرد شدن هوا به دلیل آن که افراد تمایل دارند در محیط‌های سربسته بمانند سرعت انتشار ویروس بیشتر می‌شود.
ترامپ: کره‌زمین خنک خواهدشد/ علم چیزی درباره تغییر اقلیم نمی‌داند
۴ روز قبل / دونالد ترامپ / تغییرات آب‌وهوایی / تغییر اقلیم / آتش‌سوزی جنگل‌های کالیفرنیا
ترامپ: کره‌زمین خنک خواهدشد/ علم چیزی درباره تغییر اقلیم نمی‌داند
اقتصادنیوز؛ ​دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه «فکر نمی‌کنم علم چیزی درباره تغییرات آب و هوایی بداند»، گفت که کره زمین خنک‌تر خواهد شد.
ترامپ: روند گرم شدن کره زمین معکوس می­‌شود / هوا رو به سرد شدن خواهد رفت
۴ روز قبل
ترامپ: روند گرم شدن کره زمین معکوس می­‌شود / هوا رو به سرد شدن خواهد رفت
ترامپ در گفت‌و‌گو با «ود کرافوت»، رئیس آژانس منابع طبیعی کالیفرنیا درباره آتش‌سوزی جنگل­‌ها در غرب آمریکا نگرانی‌­ها درباره تغییرات آب و هوایی را نادیده گرفت و گفت: «تو فقط تماشا کن.» کرافوت در پاسخ به ترامپ گفت: «امیدوارم علم با شما هم‌نظر باشد.»
ترامپ نقش علم در تغییرات آب و هوایی را زیر سوال برد
۴ روز قبل / تغییرات اقلیمی / دونالد ترامپ / جو بایدن / کالیفرنیا / آمریکا ۲۰۲۰
ترامپ نقش علم در تغییرات آب و هوایی را زیر سوال برد
تهران-ایرنا- دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که بارها تغییرات آب و هوایی را فریب توصیف کرده است در دیدار با مقام‌های کالیفرنیا در پی آتش سوزی گسترده در این ایالت گفت: فکر نمی کنم علم چیزی درباره تغییرات آب و هوایی بداند.
بایدن: ترامپ در آتش سوزی‌های آمریکا مقصر است
۴ روز قبل / اخبار "آمریکا" / دونالد ترامپ / جوزف بایدن
بایدن: ترامپ در آتش سوزی‌های آمریکا مقصر است
نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 بر این باور است که رئیس جمهور ایالات متحده با رد تغییرات آب و هوایی، عملا در آتش سوزی‌های این کشور مقصر است.
۵ روز قبل
«نابرابری و بیکاری» علیه انتخابِ عقلانی
فقرا به دلیل عدم تعادل در توزیع درآمدها زیر فشار روانی شدید، تسلیم انتخاب‌های غیرعقلانی می‌شوند. به گزارش ایلنا، کرونا، زلزله، سیل، رانش زمین، آتش‌سوزی و... همه و همه این روزها تهدیدی برای موجودیت انسان محسوب می‌شوند؛ موجودی که مستقیم و غیرمستقیم روزی خود را از روی سفره‌های رو یا زیر سطح زمین برمی‌دارد. بحران‌‌های طبیعی چه از جنس بیماری باشند و چه از جنس سوانح، هر یک بخش یا تمام زندگی انسان را از او می‌گیرند و منزوی‌اش می‌سازند. این‌گونه هر سال عده بیشتری فقیر می‌شوند؛ فقر مانند اسید که صورت انسان را از زیبایی تهی می‌کند، اجتماع را از هیبت می‌اندازد و خانواده را درگیر انتخاب‌های غیرعقلانی می‌کند. در یک نگاه …
داوطلبانه در کویر
با نذری به زلالی آب
۵ روز قبل
داوطلبانه در کویر با نذری به زلالی آب
[شهروند] پیامدهای گوناگون تغییرات آب و هوا به سرعت در حال افزایش است. این اتفاق در سراسر جهان ناگزیر است؛ بیشترین پیامدهای منفی آن متوجه مردم فقیر و ساکن مناطق حاشیه‌ای است که از امکانات صنعتی شهری کمتر برخوردار هستند. این جوامع به دلیل فقر، کمتر قادر به انطباق با وضع موجود هستند و همین نابرابری‌ها موضوع تغییرات آب و هوا و بشردوستی را بیشتر در هم می‌تند. در این میان اصول و اهداف نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر مبنی بر حمایت از زندگی و کرامت انسان‌ها بهترین پاسخ برای رسیدگی به این چالش است. در ایران نیز معیشت مردم استان‌های متأثر از خشکسالی  به دلایل  مختلف همچون از دست دادن زمین‌های کشاورزی و مشاغل و کمبود آب به خطر افتاده است. نذر آب …
حرکت جهانی به سمت تولید انرژی‌های پاک
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
حرکت جهانی به سمت تولید انرژی‌های پاک
همزمان با کاهش هزینه انرژی‌های بادی و خورشیدی، کشورهای سراسر دنیا با سرعت به سمت تولید و استفاده از انرژی‌های پاک می‌روند. بزرگترین نیروگاه انرژی خورشیدی اروپا در اسپانیا ساخته شده است. پروژه‌ی ۵۰۰ مگاواتی “Nunez de Balboa” که در مساحتی به بزرگی ۱۲۰۰ زمین فوتبال ساخته شده و بیش از ۱.۴ میلیون عدد پنل خورشیدی دارد و می‌تواند سالانه برای ۲۵۰ هزار نفر انرژی پاک تولید کند و سالانه از انتشار ۲۱۵ هزار تن کربن دی اکسید جلوگیری کند. متخصصان انرژی بر این باورند که انرژی‌های بادی و خورشیدی تا سال ۲۰۳۰ به مقرون به صرفه‌ترین منابع تامین انرژی جهان، تبدیل خواهند شد. چشم‌اندازی امیدوارکننده که تحولی بزرگ در مبارزه با تغییرات آب و هوایی جهان ایجاد خواهد کرد.
انتشار دی اکسید کربن امسال تا هفت درصد کاهش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / سازمان ملل متحد / قطب جنوب / روزنامه دیلی میل
انتشار دی اکسید کربن امسال تا هفت درصد کاهش می‌یابد
تهران - ایرنا - سازمان ملل اعلام کرد که امسال انتشار دی اکسید کربن در سراسر جهان می‌تواند تا هفت درصد کاهش یابد، اما تغییرات آب و هوایی بدون وقفه ادامه دارد.
سازمان هواشناسی جهانی : کرونا هم حریف آلودگی هوا نشد
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / کرونا / کرونا / آلودگی هوا / سازمان ملل / هواشناسی / آب / حرارت / گرما
سازمان هواشناسی جهانی : کرونا هم حریف آلودگی هوا نشد
سازمان هواشناسی جهانی با انتشار بیانیه‌ای گفت: با وجود همه گیری ویروس کرونا و اعمال قرنطینه در بسیاری از شهرها و کشورها تغییرات آب و هوایی متوقف نشده است.
بزرگ‌ترین طرح شیرین‌سازی آب کشور در هرمزگان به بهره‌برداری می‌رسد
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / تغییرات آب و هوا / آب و فاضلاب / هرمزگان / قاسم تقی زاده خامسی / منابع طبیعی
بزرگ‌ترین طرح شیرین‌سازی آب کشور در هرمزگان به بهره‌برداری می‌رسد
تهران - ایرنا - معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: بزرگ‌ترین طرح شیرین‌سازی اب کشور در هرمزگان مهرماه به بهره‌برداری می‌رسد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
ترامپ متهم اصلی برهم زدن نظم جهانی
روزنامه گلوبال تایمز با اشاره به خروج دولت آمریکا از توافق هسته ای، مطرح کرد که تلاش کشورها برای شکل دادن نظم نوین جهانی با یک جانبه گرایی دولت ترامپ و تلاش آن در راستای حفظ استیلای آمریکا ناسازگار است. به گزارش ایسنا، روزنامه گلوبال تایمز چین در گزارشی درباره عملکرد دولت آمریکا در عرصه بین‌المللی نوشت: 75 سال پیش تمام کشورها به طور مشترک سازمان ملل را ایجاد کرده و منشور سازمان ملل را طراحی کردند که پایه و اساس نظم نوین بین‌المللی است. طبق منشور سازمان ملل هدف بنیان‌گذاری این سازمان «نجات دادن نسل‌ها از بلای جنگ است که دو بار در طی زندگی مان اندوهی وصف‌ناپذیر برای بشریت به همراه داشته است». گلوبال تایمز در ادامه می‌نویسد: نظم ایده آل جهانی بدون شک از آنچه در واقعیت است متفاوت می‌باشد. قدرت هر …
مشکل کم آبی در مناطق عشایر نشین خراسان
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / زندگی عشایری / کم آبی / خراسان شمالی
مشکل کم آبی در مناطق عشایر نشین خراسان
ایرنا - تغییرات آب و هوایی و خشکسالی های مداوم در نقاط مختلف دنیا باعث نابودی بسیاری از منابع آبی مانند رودخانه ها و چاه های آب شده است.این مشکل در زندگی عشایری تأثیر بیشتری داشته و موجب شده تا عده ای از عشایر استان های خراسان رضوی و شمالی در مناطق قوچان (خراسان رضوی) باروج و آشخانه (خراسان شمالی) از ادامه این گونه زندگی دست کشیده و به زندگی شهری روی آورده اند.هر چند آبرسانی با تانکر باری از مشکلات کم آبی عشایر را برداشته اما گستردگی جغرافیایی منطقه و تعداد کم تانکرها آبرسانی را با مشکلاتی مواجه کرده است.
هوا در کدام مناطق سرد می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / آب و هوا / سازمان هواشناسی / تغییرات آب و هوایی / بارش برف - باران / سرما
هوا در کدام مناطق سرد می‌شود؟
میزان نوشت: یک کارشناس سازمان هواشناسی به بررسی وضعیت جوی چند روز آینده کشور پرداخت.
گرسنگی ماندگار می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
گرسنگی ماندگار می‌شود؟
پیش از شیوع کرونا، آینده کار بر اساس متغیرهای کلانی همچون تغییرات تکنولوژی و نوآوری، تغییرات مربوط به انتقال جمعیت، تغییرات آب و هوا و محیط‌زیست، جهانی شدن یا به عبارت درست‌تر جهانی‌سازی تحلیل می‌شد، اما در دوره کرونا و پس از آن به‌واسطه تاثیر‌پذیری متغیرهای فوق از ویروس، اندیشمندان بازار کار و اشتغال لاجرم شرایط جدید را در تحلیل‌های خود محاسبه خواهند کرد. در دوره قبل از کووید ۱۹ حدود ۳/ ۳ میلیارد شاغل در سطح جهان کار می‌کردند و بیش از 4/ 1 میلیارد نفر از آنان اشتغال خانوادگی یا خود اشتغالی داشتند و در کنار اینها ۴۷۰ میلیون بیکار نیز حضور داشتند که حدود ۱۸۸ میلیون نفر از این بیکاران به دلیل ناکارآمدی نهادهای بازارکار - نه ناکارآمدی اقتصاد- و با وجود فرصت شغلی در نقاط دیگر بیکار بوده‌اند.
وگانیسم و تغییرات آب و هوایی
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
وگانیسم و تغییرات آب و هوایی
کیوان پهلوان/ نویسنده و پژوهشگر موسیقی: وگانیسم (به فرانسوی: Véganisme)‌ یا گیاه‌خواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. مهم‌ترین دلایل وگان‌شدن افراد (کسانی که به وگانیسم اعتقاد دارند) مسائل اخلاقی یا رعایت حقوق حیوانات، حفاظت محیط‌زیست و حفظ سلامتی است. گرچه برخی به‌دلیل تفکرات معنوی رو به گیاه‌خواری کامل می‌آورند اما پایه و هدف اصلی وگان‌ها مبارزه با مفهوم عرضه و تقاضا در محصولات صنعتی است که در روند تولید آنها به حیوانات و محیط‌زیست …
انتخابات ۲۰۲۰؛ سیاست خارجی آمریکا از نگاه دو نامزد رقیب
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / روسیه / دونالد ترامپ / چین / ایالات متحده آمریکا / جو بایدن / آمریکای لاتین / آمریکا ۲۰۲۰
انتخابات ۲۰۲۰؛ سیاست خارجی آمریکا از نگاه دو نامزد رقیب
تهران-ایرنا- انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ دونالد ترامپ و جو بایدن دو نامزد رقیب این انتخابات از حزب جمهوری خواه و دموکرات را در حوزه مسائل سیاست خارجی از جمله موضع گیری در قبال چین، تغییرات آب و هوایی، مقابله با کرونا و تروریسم ، امنیت سایبری، مسائل دفاعی، دیپلماسی، مسائل تجاری، کره شمالی، روسیه و ونزوئلا به چالش کشیده است.
آیا تغییرات اقلیمی در کردستان رخداده است؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / استانی-علمی و آموزشی / تغییرات اقلیمی
آیا تغییرات اقلیمی در کردستان رخداده است؟
تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های معتدل اکنون به یکی از مشکلات بزرگ بشر در قرن معاصر تبدیل شده، تغییرات آب و هوایی که با تغییر در میزان و نوع بارش‌ها همراه بوده و توانسته زندگی میلیون‌ها انسان را تحت تاثیر خود قرار دهد و بیشتر مردم این تغییرات را مختص به کشورهای دیگر می‌دانند، اما کارشناسان شروع تغییرات اقلیمی در کردستان را تایید می‌کنند.
نیمی از اقیانوس‌های جهان تحت تأثیر تغییرات اقلیمی هستند
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / اقیانوس / تغییرات اقلیمی
نیمی از اقیانوس‌های جهان تحت تأثیر تغییرات اقلیمی هستند
محققان می گویند تاکنون نیمی از اقیانوس های جهان تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته اند.
نامزدهای نهایی بهترین عکس آب‌وهوایی سال معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / عکاسی / تغییرات آب و هوا / تغییرات اقلیمی / عکس برداری
نامزدهای نهایی بهترین عکس آب‌وهوایی سال معرفی شدند
تهران- ایرنا- انجمن سلطنتی هواشناسی انگلیس ۲۶ عکس را به عنوان نامزدهای نهایی رقابت برای جایزه بهترین عکس آب‌وهوایی سال ۲۰۲۰ انتخاب کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
زمین خواهد سوخت!‏
[ترجمه فرشاد رضایی] نِیومی کلاین، روزنامه‌نگار کانادایی که بیشتر به‌دلیل‌ نقدهایش بر جهانی‌سازی ‏شرکتی مشهور شده از فعالان بزرگ سیاسی ضدجهانی‌سازی نئولیبرالی است و خواهان تغییر آن ‏به گونه‌ای است که اثرات زیان‌بار اقتصادی، سیاسی و محیط‌زیستی آن حذف شود. او در‌سال ۲۰۰۰ ‏کتاب «بدون مارک» را منتشر کرد که به جنبش ضد جهانی‌سازی تبدیل شد. او در این کتاب، فرهنگ ‏مصرفی برندمحور و عملکرد شرکت‌های بزرگ را مورد حمله قرار داده ‌است. کتاب دیگر او «دکترین ‏شوک: ظهور سرمایه‌داری فاجعه» در جدول آثار پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفت و «نه به لوگوهای ‏تجاری» با اشاره به عصر شکل‌گیری برندها …
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
سخنرانی سرنوشت‌ساز بایدن
اگر جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در رقابت‌های انتخاباتی ایالات‌متحده به عنوان چهل و ششمین رییس‌جمهور امریکا انتخاب شود، بعدها از سخنرانی پنجشنبه شب او در شب اعلام رسمی نامزدی‌اش با عنوان لحظه «تعیین سرنوشت یک مرد و همگرایی یک ملت» یاد می‌کنند. نامزد دموکرات‌ها توانست با مهم‌ترین سخنرانی زندگی‌اش و وعده مقابله با ترس، تاریکی و طاعون دولت ترامپ به کمک نور، عشق و امید، محبوبیت خود را به عنوان نامزد پیشرو ارتقا بخشد. به گزارش «سی‌ان‌ان»، ترامپ و کارزار انتخاباتی‌اش ماه‌هاست تلاش می‌کنند بایدن 77 ساله را به عنوان پیرمردی حواس‌پرت معرفی کنند که دست‌هایش می‌لرزد و تندروهای چپ‌گرا در حزب دموکرات …
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
30درصد راه‌های روستایی قزوین نیازمند بهسازی است
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: ۳۰درصد راه‌های آسفالت روستایی نیز به دلیل تغییرات آب و هوایی، فعالیت معادن و عبور بارهای غیرمجاز نیاز به لکه گیری و بهسازی دارند.به گزارش خبرنگار ابتکار از قزوین؛ جواد حق لطفی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: این استان دارای ۶هزار و ۶۷۷کیلومتر راه است که از این میزان پنج هزار کیلومتر راه روستایی و بقیه راه‌های شریانی اعم از آزادراه، بزرگراه و راه اصلی هستند.حق لطفی اضافه کرد: ۷۳۷کیلومتر از راههای روستایی این استان که عمدتا روستاهای بیش از بیست و ۵۰خانوار را تشکیل می‌دهند راه شوسه بوده و آسفالت آنها نیازمند ۴۵۰میلیارد تومان اعتبار است.او ادامه داد: همچنین ۳۰درصد راه‌های آسفالت روستایی نیز به دلیل تغییرات آب و هوایی، فعالیت …
هشدار مرکل درباره تشدید اوضاع وخیم انسانی در دنیا به‌دنبال بحران‌های بین‌المللی
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / اخبار "آلمان" / آنگلا مرکل
هشدار مرکل درباره تشدید اوضاع وخیم انسانی در دنیا به‌دنبال بحران‌های بین‌المللی
صدر اعظم آلمان درباره تشدید شرایط اضطراری بسیاری انسان‌ها در دنیا پیامد بحران کرونا و تغییرات آب و هوایی بخصوص در مناطق بحرانی هشدار داد.
ورود  انرژی های تجدید پذیر به عرصه  انتخاباتی آمریکا
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / دونالد ترامپ / تغییرات آب و هوایی / انتخابات امریکا / انرژی های تجدیدپذیر
ورود انرژی های تجدید پذیر به عرصه انتخاباتی آمریکا
کارزار انتخاباتی «جو بایدن»، رقیب «دونالد ترامپ» در انتخابات پیش روی ایالات متحده آمریکا طرحی جامع برای انرژی تهیه کرده است که هدف آن رسیدن به انرژی ۱۰۰ درصد پاک تا سال ۲۰۵۰ عنوان شده است.
عبور آب و هوای زمین از نقطه بازگشت‌پذیر
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / گرمایش زمین / یخجال طبیعی / ذوب شدن / تغییرات آب و هوایی
عبور آب و هوای زمین از نقطه بازگشت‌پذیر
از سال ۲۰۰۰ و در طی مدت زمان کوتاه ۵-۶ ساله، میزان ذوب یخ به طرز چشمگیری افزایش یافت. در این سال‌ها به صورت سالانه حدود ۵۰۰ گیگاتن یخ ذوب می‌شود، اما تغذیه یخچال‌های طبیعی افزایش نیافته است.
کاهش ۳ تا ۸درجه‌ای دمای نوار شمالی کشور از شنبه
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / تغییرات آب و هوا / بارش باران / سازمان هواشناسی
کاهش ۳ تا ۸درجه‌ای دمای نوار شمالی کشور از شنبه
تهران - ایرنا- کارشناس هواشناسی از کاهش ۳ تا ۸ درجه‌ای دما در نیمه شمالی کشور و بارش‌های پراکنده در استان‌های نوار شمالی تا روز سه‌شنبه خبر داد.
ناشرهری‌پاتر، امتیاز کتاب دالایی‌لاما را گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
ناشرهری‌پاتر، امتیاز کتاب دالایی‌لاما را گرفت
انتشارات بلومسبری، صاحب امتیاز کتاب‌های هری‌پاتر توانست رقبای انگلیسی خود را کنار بزند و امتیاز چاپ کتاب جدید دالایی­‌لاما، رهبر بوداییان تبت را کسب کند.  به گزارش بوکسلر، «جیم مارتین» ویراستار ارشد انتشارات بلومسبری عنوان این کتاب را «تنها خانه ما» اعلام کرده است که فقط جلد این کتاب را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است. امتیاز چاپ این کتاب را در آمریکا و کانادا انتشارات هارپرکالینز گرفته است.  رهبر بوداییان تبت در این کتاب از رهبران سیاسی جهان خواسته است که تغییرات آب و هوایی در کره زمین را جدی بگیرند …
هوای قزوین و خرم آباد ناسالم است
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / سازمان حفاظت محیط زیست / تغییرات آب و هوا / واحدهای آلاینده
هوای قزوین و خرم آباد ناسالم است
تهران- ایرنا- رییس گروه پایش آلودگی هوا و صوت سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: هوای شهرهای قزوین با شاخص ١٠٣ و خرم آباد ١٠٧ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.
پرسش‌های بی‌پاسخ
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
پرسش‌های بی‌پاسخ
در سال 2019، سازمان بین‌المللی کار در اعلامیه صدمین سال تاسیس خود، آینده کار را دستور اصلی قرار داد و در این اعلامیه تحولات و دگرگونی دنیای کار را به رسمیت شناخت. به‌دنبال این بحث، تنظیم آینده کار براساس نوآوری در تکنولوژی، تغییرات انتقال جمعیتی، تغییرات آب و هوایی و جهانی شدن یا جهانی‌سازی ضروری دانسته شد. به‌دلیل اینکه پس از 100 سال فعالیت مشترک کشورهای جهان، فقر، نابرابری، بی‌عدالتی، جنگ و فجایع دیگر، همچنان سرنوشت مشترک و سعادت بشر را تهدید می‌کند، طراحی نقشه راه با اقدامات سازمان و اجزای سه‌جانبه آن یعنی دولت‌ها، کارگران و کارفرمایان را برای شکل دادن به یک رویکرد انسان محور در آینده کار به‌عنوان یک اصل ثابت توصیه کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / گرمایش جهانی / تغییرات آب و هوایی
روند افزایش دمای ایران در ۵۰ سال اخیر را ببینید/ نمودار
تغییر اقلیم باعث گرم‌تر شدن هوا در ایران شده است.
چه بلایی بر سر خرس‌های قطبی تا پایان قرن می‌آید؟/ عکس
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / خرس / تغییرات آب و هوایی / گرمایش جهانی
چه بلایی بر سر خرس‌های قطبی تا پایان قرن می‌آید؟/ عکس
براساس مطالعه‌ای که در مجله نیچر منتشر شده است، تا سال‌ ۲۰۴۰ به احتمال زیاد خرس‌های قطبی با مشکلاتی در تولید مثل روبرو شده و این موضوع منجر به انقراض‌های محلی می‌شود.
۱۵ مرداد پایان زمان نرمال کشت دوم برنج است
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / تغییرات آب و هوا / مازندران / برنج
۱۵ مرداد پایان زمان نرمال کشت دوم برنج است
ساری - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نسبت به بی توجهی برخی کشاورزان به زمان مناسب کشت دوم برنج با استفاده از نشای مجدد هشدار داد و گفت که زمان نرمال کشت دوم برنج به این روش تا ۱۵ مرداد ماه است.
تغییر اقلیم را در ایران ببینید؛ افزایش دما، افزایش تبخیر و تشدید خشکسالی
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / تغییرات آب و هوایی / گرمایش جهانی / کم آبی - خشکسالی
تغییر اقلیم را در ایران ببینید؛ افزایش دما، افزایش تبخیر و تشدید خشکسالی
دمای ایران در ۵۰ سال اخیر حدود دو درجه سلسیوس بیشتر شده است.
گرما و رکورد مصرف برق، مشکلی که با همراهی مردم حل می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / تغییرات آب و هوا / مصرف بهینه برق / اصفهان
گرما و رکورد مصرف برق، مشکلی که با همراهی مردم حل می‌شود
اصفهان- ایرنا- افزایش کم سابقه دمای هوا در مرداد امسال، باعث شکسته شدن رکورد مصرف برق کشور و استان‌های پر جمعیتی مانند اصفهان شد که اگر همراهی مردم در مصرف بهینه این انرژی نباشد شاید روزهای سختی را در پیش رو داشته باشیم.
تهدید امنیت غذایی در انگلیس در سایه کرونا، برگزیت و تغییرات اقلیمی
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / ویروس کرونا / اتحادیه اروپا / انگلستان / هراس جهانی از ویروس کرونا
تهدید امنیت غذایی در انگلیس در سایه کرونا، برگزیت و تغییرات اقلیمی
لندن – ایرنا – کمیته پارلمانی مواد غذایی مجلس عوام انگلیس هشدار داده که سه عامل بحران کرونا، خروج لندن از اتحادیه اروپا و تغییرات آب و هوایی اصلی ترین تهدید برای امنیت غذایی میلیون‌ها نفر در انگلیس بشمار می‌روند.
سه میلیارد حیوان قربانی جنگل سوزی های استرالیا
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / آتش سوزی / تغییرات آب و هوا / استرالیا / صندوق جهانی حیات وحش
سه میلیارد حیوان قربانی جنگل سوزی های استرالیا
تهران- ایرنا- سازمان حفاظت از طبیعت استرالیا با انتشار نتایج جدیدی از تحقیقات در مورد تبعات آتش سوزی در جنگل ها و مراتع این کشور بر حیات وحش اعلام کرد: آتش سوزی جنگل ها و بیشه زارهای استرالیا که در اوایل سال جاری پس از چندین ماه خاموش شد ،جان قریب به سه میلیارد حیوان را از گونه های مختلف دراین کشور گرفت یا سبب فراری دادن آنها شد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
تجربه درد
گاه درد ما را به شکنندگی و محدودیت خودمان عمیقا آگاه می‌کند، متواضع‌مان می‌سازد، فهم بهتری از خودمان به ما می‌دهد و شیوه نگریستن ما را به عالم دگرگون می‌کند. چهارشنبه گذشته، روزی که یادداشت «درد دویدن» منتشر شد، دردی را تجربه کردم که آزمونی بود برای ارزیابی آنچه نوشته بودم. می‌خواستیم به قله دماوند صعود کنیم. به لحاظ بدنی و ذهنی آماده بودم. شب به گوسفندسرا رسیدیم و قرار بود شب را آنجا بمانیم، صبح راهی بارگاه سوم شویم، شب را آنجا بمانیم و فردایش به سمت قله برویم. کوله‌پشتی خودم را بر دوش انداختم و کفش و دیگر وسایل را به دست گرفتم و به سوی جایی که قرار بود چادرها را برپا کنیم، رفتم. هنوز چند گام برنداشته بودم که زمین خاکی کمی شیبدار شد. خواستم بالا …
الحاق کرانه‌باختری منابع آب و غذای منطقه را تهدید می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / الحاق کرانه باختری
الحاق کرانه‌باختری منابع آب و غذای منطقه را تهدید می‌کند
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که طرح برنامه‌ریزی شده اسرائیل برای الحاق اراضی کرانه باختری رود اردن می‌تواند منابع آب و امنیت غذایی در منطقه را به مخاطره اندازد و پیامدهای تغییرات آب و هوایی سختی را در پی داشته باشد.
موج گرمای کم‌سابقه عراق را فراگرفت
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / تغییرات آب و هوا / عراق / بغداد
موج گرمای کم‌سابقه عراق را فراگرفت
بغداد - ایرنا - موجی از گرمای کم‌سابقه عراق را فراگرفته و بر اساس اعلام کارشناسان هواشناسی، این کشور برای یک هفته در شرایط «نیمه جوش» بسر خواهد برد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
تولید روزانه ۴۰۰ تن پسماند خطرناک در استان تهران
معاون فنی محیط زیست استان تهران گفت: بدون شناخت فرآیند تحول و تاریخ محیط زیست و طبیعت، نمی‌توانیم تصمیمات درستی بگیریم.به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، محمدعلی حسین پور اظهار کرد: ساختارهای غیرمحیط‌زیستی مانند ساختار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... به طور مستقیم و غیرمستقیم بر عملکرد محیط زیستی تاثیر می‌گذارند و عملکرد محیط‌زیستی نتیجه پیچیده و گسترده‌ای از شکل‌های محیط زیست با دیگر نهادهای غیرمحیط‌زیستی است. وی با اشاره به اینکه در استان تهران به طور مثال سرانه پسماند شهری ۷۵۰ تا ۸۰۰ گرم به ازای هر نفر است، پسماند خطرناک ۴۰۰ تن در روز و میزان تولید پسماند صنعتی ۲۸۰۰ تن در روز است، اظهارکرد: این در حالی است که درصد بازیافت پسماندهای عادی در حدود ۵۰۰ تن در روز است که این میزان …
اختلال در زنجیره عرضه
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
اختلال در زنجیره عرضه
همه‌گیری ویروس کرونا به مرگ بیش از نیم میلیون نفر در جهان منجر شده و این رقم همچنان در حال افزایش است. در گزارشی که به تازگی از سوی آکسفام منتشر شده آمده است، بحران گرسنگی که تحت تاثیر همه‌گیری کرونا شدت پیدا کرده است، می‌تواند به مرگ‌های بیشتری در هر روز نسبت به مرگ‌های حاصل از ابتلا به کرونا منجر شود. پایان سال‌جاری هر روز حدود ۱۲ هزار نفر در جهان از گرسنگی حاصل از همه‌گیری کرونا جان خود را از دست خواهند داد. در مقابل، داده‌های منتشرشده از سوی دانشگاه جانز‌هاپکینز نشان می‌دهد مرگبارترین روز همه‌گیری کرونا هفدهم ماه آوریل بود که در آن ۸۸۹۰ نفر جان خود را از دست دادند. مدیر آکسفام می‌گوید: «همه‌گیری کرونا جدیدترین بحران برای میلیون‌ها نفر است که از پیش با اثرات جنگ، تغییرات آب و هوایی، نابرابری …
تغییرات آب و هوایی خرس های قطبی را منقرض می کند
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / گرمایش زمین / خرس قطبی / گونه های در حال انقراض
تغییرات آب و هوایی خرس های قطبی را منقرض می کند
طبق تحقیقی جدید با ادامه روند گرمایش زمین احتمال دارد تا ۲۱۰۰ خرس های قطبی منقرض شوند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
افزایش دما نوار ساحلی را غیرقابل سکونت می‌کند
[امین شول سیرجانی] تغییرات اقلیمی واقعیت است یا افسانه؟ این سوال از نظر بسیاری از کارشناسان پیش پا افتاده و مبتدیانه است. بسیاری از کارشناسان ‏تغییرات اقلیمی، محیط‌زیست، جغرافیا و رشته‌های دیگر تغییرات آب و هوایی را به‌عنوان واقعیت پذیرفته‌اند اما گویی در ایران و ‏برخی دیگر از کشورها هنوز این واقعیت درک نشده است. مجید شفیع‌پور، رئیس موسسه ملی تغییرات اقلیمی و محیط‌زیست دانشگاه ‏تهران در گفت‌وگو با «شهروند» با بدیهی دانستن تغییرات اقلیمی و اثر آن بر وضع زیستن انسان‌ها کوشیده است دورنمای آثار تغییرات ‏آب و هوایی را بر اقلیم ایران مشخص کند. او ازجمله پژوهشگرانی است که می‌کوشد دقیق و مبتنی بر داده‌های علمی سخن بگوید. از …
پایان جهانی که می شناختیم نزدیک است
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / همه گیری کرونا / بحران اقتصادی جهانی / موج دوم همه گیری / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا / تنش های ژئوپلیتیک / جنگ سرد آسیا / تغییرات آب و هوایی
پایان جهانی که می شناختیم نزدیک است
همه گیری کووید ۱۹ بیش از اینکه یک فاجعه بهداشت عمومی باشد، یک واقعه تعریف کننده تاریخ با پیامدهای گسترده در توزیع جهانی ثروت و قدرت است. با سقوط آزاد اقتصادها و افزایش تنش های ژئوپلیتیک، بازگشت به حالت عادی یا آنچه پیشتر عادی تعریف می شد، وجود ندارد. گذشته، گذشته و اکنون فقط آینده مانده است.
باد شدید در ۹ استان می‌وزد
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / سازمان هواشناسی / آب و هوا / تغییرات آب و هوایی
باد شدید در ۹ استان می‌وزد
میزان نوشت: یک کارشناس سازمان هواشناسی کشور از وزش باد شدید در ۹ استان خبر داد.
مصرف آب شرب تهران رکورد زد/۴۷درصدآب شرب را پرمصرف‌ها مصرف می‌کنند
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / کم آبی - خشکسالی / بارش برف - باران / تغییرات آب و هوایی
مصرف آب شرب تهران رکورد زد/۴۷درصدآب شرب را پرمصرف‌ها مصرف می‌کنند
مدیرعامل آبفای استان تهران گفت:مصرف آب دیروز در تهران به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب رسید که پیش بینی می‌شود در روزهای گرم آینده به ۴ میلیون مترمکعب نیز برسد که رکورد بی سابقه ای است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
شکاف جهان واقعی است و ما شاهد تعمیق آن هستیم
دبیرکل سازمان ملل گفت: بزرگترین دستاورد این نهاد بین‌المللی با نزدیک شدن به هفتاد و پنجمین سالروز تشکیل آن، این است که از زمان جنگ جهانی دوم مهم‫ترین قدرت‌های جهانی با یکدیگر جنگ نکرده‌اند و از وقوع جنگ هسته‌ای جلوگیری شده است. او گفت بزرگ‫ترین ناکامی آن ناتوانی‌اش در جلوگیری از اشاعه درگیری‌های متوسط و کوچک بوده است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مصاحبه با آسوشیتدپرس در آستانه سالروز امضای منشور این نهاد به سال ۱۹۴۵ در سان فرانسیسکو گفت، حتی در دوران «رویارویی بزرگ» میان اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده و با تمام مشکلاتی که امروز در جهان وجود دارد «ما رویارویی مهمی در میان قدرت‌های بزرگ نداریم». اما گوترش گفت، بزرگ‫ترین ناامیدی او به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد، درد و رنج بیشماری است …
شکایت دادستان آمریکا از غول‌های نفتی به علت آسیب به محیط زیست
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / آلودگی هوا / آلودگی های زیست محیطی
شکایت دادستان آمریکا از غول‌های نفتی به علت آسیب به محیط زیست
دادستان کل ایالت مینه‌سوتا در شمال آمریکا دادخواستی را علیه شرکت‌های نفتی اکسون، مؤسسه نفت آمریکا (API) و شرکت صنایع کوک تنظیم کرد و اعلام کرد که این شرکت‌ها چندین دهه مردم را در مورد تغییرات آب و هوایی فریب داده اند.
گوترش: مشکلات کنونی جهان با چند جانبه گرایی قابل حل است
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / ویروس کرونا / آنتونیو گوترش / سازمان جهانی بهداشت / هراس جهانی از ویروس کرونا
گوترش: مشکلات کنونی جهان با چند جانبه گرایی قابل حل است
تهران- ایرنا- دبیرکل سازمان ملل مشکلات اصلی جهان را مقابله با ویروس کرونا، بی عدالتی های گسترده و تغییرات آب و هوایی دانست و راه برون رفت از این مشکلات را بازگشت به چند جانبه گرایی خواند.
ببینید | آخرین پیش بینی وضعیت آب و هوایی کشور در روزهای آینده
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / سازمان هواشناسی / گرما / تغییرات آب و هوایی
ببینید | آخرین پیش بینی وضعیت آب و هوایی کشور در روزهای آینده
امیر سرکرده کارشناس سازمان هواشناسی، از گرم شدن تدریجی هوا در روزهای اول تیر خبر داد.
نوستراداموس درباره سال ۲۰۲۰ چه پیشگویی کرده بود؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / نوستراداموس / پیشگویی / دونالد ترامپ / سبک زندگی / پارسی خبر / جنگ
نوستراداموس درباره سال ۲۰۲۰ چه پیشگویی کرده بود؟
پیروان نوستراداموس و طرفداران تئوری توطئه اعتبار او را به پیشگویی آینده و اتفاقات جهانی می‌دانند، پیشگویی‌هایی که او آن‌ها را در رباعیاتی رمزنگاری‌شده نوشته است. گفته می‌شود که نوستراداموس ظهور آدولف هیتلر در سال ۱۹۳۳ و همچنین آتش‌سوزی بزرگ لندن در سال ۱۶۶۶ را نیز پیشگویی کرده بود. کریگ همیلتون، پیشگوی بریتانیایی، رخدادهایی را از سال ۲۰۲۰ پیشگویی کرده بود که شباهت‌های عجیبی با پیشگویی‌های نوستراداموس دارد. در این مطلب سعی بر این بوده که تعدادی از پیشگویی‌های نوستراداموس از سال ۲۰۲۰ را برایتان بازگو کنیم و شباهت‌هایش با پیشگویی‌های همیلتون را نیز بررسی خواهیم کرد. جنگ، استیضاح ترامپ و افزایش مخاطره‌آمیز سطح آب دریاها یکی از تشابهات پیشگویی‌های نوستراداموس از سال ۲۰۲۰ و پیشگویی‌های همیلتون مرگ …
دریافت وام ۹.۲ میلیون دلاری تاجیکستان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / دوشنبه / سازمان ملل متحد / برنامه عمران ملل متحد / آسیای میانه
دریافت وام ۹.۲ میلیون دلاری تاجیکستان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی
تهران- ایرنا - تاجیکستان برای راه اندازی پروژه‌ای با هدف معرفی یک رویکرد بلند مدت به منظور افزایش مقاومت کشاورزان و دامداران در برابر تغییرات آب و هوایی، یک وام ۹.۲ میلیون دلاری از برنامه عمران ملل متحد دریافت کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
ثبت گرم‌ترین ماه در تاریخ کره زمین
محققان مرکز تغییرات آب و هوایی کوپرنیوس تاکید کرده‌اند که ماه مه سال‌جاری، گرم‌ترین ماه مه تاریخ بوده است و پیش‌بینی می‌شود که سال 2020 یکی از 10 سال گرم تاریخ باشد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» فریا وامبورگ، یکی از محققان مرکز کوپرنیوس که وظیفه رصد تغییرات آب و هوایی در اتحادیه اروپا را عهده‌دار است، در این باره به سی‌ان‌بی‌سی گفت که ماه گذشته (مه) گرم‌ترین مه تاریخ ثبت شده بوده است و این موضوع به‌طور قطع یک زنگ خطر است. وی افزود: حتی نگران‌کننده‌تر از این موضوع آن است که دمای متوسط 12 ماه گذشته، به یکی از گرم‌ترین 12 ماهه از ابتدای ثبت داده‌های آب و هوایی تاکنون بدل شده است. به اعتقاد وی بیش از 98 درصد احتمال دارد که سال‌جاری در میان یکی از پنج سال گرم تاریخ ثبت شده …
کشت برنج در خوزستان بشرط افزایش آب سدها/ ۷۰ درصد آب مصرفی در محصولات کم‌آب است
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / کشاورزی / محصولات کشاورزی / کمیسیون کشاورزی و امور آب مجلس / تغییرات آب و هوایی
کشت برنج در خوزستان بشرط افزایش آب سدها/ ۷۰ درصد آب مصرفی در محصولات کم‌آب است
ایلنا نوشت:‌ به گفته معاون آب و خاک وزارت کشاورزی مقرر است که در استان خوزستان به شرط کافی بودن آب در رشد سدها، امتیاز کشت برنج از مردم سلب نشود.
سرعت گرمایش جهانی با از دست دادن اقیانوس‌ها افزایش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / سازمان حفاظت محیط زیست / محیط زیست دریایی
سرعت گرمایش جهانی با از دست دادن اقیانوس‌ها افزایش می‌یابد
تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌‎های دریایی و سواحل دریایی سازمان محیط‌زیست تاکید کرد: دریاها و اقیانوس‌ها حدود ۸۳ درصد کربن تولید شده را جذب می‌کنند بنابراین اگر این پهنه‌های آبی را از دست بدهیم سرعت گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی به شدت افزایش می‌یابد.
۱۰ خطری که انسان‌ را تهدید می‌کند | آیا بشر از بین می‌رود؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / ویروس کرونا
۱۰ خطری که انسان‌ را تهدید می‌کند | آیا بشر از بین می‌رود؟
آتش‌سوزی ویرانگر، دودهای خطرناک، خشکسالی شهرها و بسیاری دیگر که همگی عواقب ناشی از تغییرات آب و هوا تنها بخشی از خطراتی است که انسان را تهدید می کند. براساس گزارشی که "کمیسیون آینده بشر" منتشر کرده است، ۱۰ خطر احتمالی فاجعه آمیز بقای انسان‌ها را تهدید می‌کند.
هوای یزد ناسالم برای تمام گروه‌ها است
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / شهرام سپهرنیا / تغییرات آب و هوا / سازمان حفاظت محیط زیست
هوای یزد ناسالم برای تمام گروه‌ها است
تهران - ایرنا - رییس گروه پایش آلودگی هوا و صوت سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: هوای یزد با شاخص ١۵۴ ناسالم برای تمام گروه‌ها است و هوای شهرهای بندر جاسک با شاخص ۱۰۷، اهواز ۱۱۷ و شیراز ۱۲۴ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.
آشنایی با بیماری های چشمی/ علت بیرون زدگی چشم‌ها چیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / بیماری چشم / بینایی / خشکی چشم / سبک زندگی / پارسی خبر
آشنایی با بیماری های چشمی/ علت بیرون زدگی چشم‌ها چیست؟
چشم‌ها از جمله حساس‌ترین و آسیب پذیرترین قسمت‌های بدن ما هستند. اما یک آسیب دیدگی یا نیاز به دریافت نسخه‌ای جدید برای اصلاح مشکلات چشم تنها دلایلی نیستند که می‌توانند ما را راهی مطب چشم پزشک کنند. به توجه به آسیب پذیری بالای چشم ها، نشانه و علائمی که در این اندام‌ها شکل می‌گیرند همانند خارشی که از بین نمی‌رود یا تغییرات ناگهانی در قدرت بینایی نباید نادیده گرفته شوند. حرکات غیرعادی چشم اگر احساس می‌کنید که چشم‌های شما بدون این که تلاشی برای حرکت دادن آن‌ها انجام دهید به عقب و جلو می‌روند باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این می‌تواند نشانه‌ای از یک ضایعه در عضلات چشم یا آسیب عصبی باشد، اما احتمال این که به مساله‌ای جدی‌تر نیز اشاره داشته باشد، وجود دارد. دیسمتری حرکات سریع چشم (saccadic dysmetria) …
ضرورت حفاظت از «جام زرین پاییزه»
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / استانی-علمی و آموزشی / گیاهان دارویی / گونه درحال انقراض / انقراض / پژوهش
ضرورت حفاظت از «جام زرین پاییزه»
گل "جام زرین پاییزه" گیاهی ارزشمند است که  به دلایل مختلفی مانند تغییرات آب و هوایی و چرای بی‌رویه در رویشگاه‌های بومی و طبیعی آن و عدم حفاظت لازم، به‌شدت در معرض انقراض قرار گرفته است و چنانچه به طور جدی مورد توجه، پژوهش و سازگاری قرار نگیرد، با خطر انقراض مواجه خواهد شد.
هشدار هواشناسی سطح زرد در غالب نقاط کشور
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / تغییرات آب و هوا / سازمان اورژانس کشور
هشدار هواشناسی سطح زرد در غالب نقاط کشور
تهران - ایرنا - سازمان اورژانس کشور، هشدار هواشناسی سطح زرد را برای غالب نقاط کشور اعلام کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
تجربه‌هایی از جوامع توانمند و انعطاف‌پذیر در مخاطرات
‏  [راضیه زرگری] در طول دهه‌های گذشته، جهان شاهد افزایش چشمگیر تعداد بلایا بوده ‏است؛ از کمتر از 100 فاجعه در‌سال 1975 به بیش از 400 فاجعه در‌سال 2010. طبیعی است ‏که با این شیب صعودی، تعداد افراد آسیب‌دیده از بلایای طبیعی و خسارات اقتصادی ناشی از ‏فجایع نیز افزایش یافته است. فدراسیون جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در این میان به‌عنوان ‏بزرگ‌ترین نهاد داوطلبانه برای پاسخگویی به بحران‌ها با چالش‌های اساسی در رشد آسیب‌‏پذیری‌های مرتبط با بلایا روبه‌روست؛ از تهدیدات جهانی تغییرات آب و هوا و حوادث شدید ‏طبیعی تا تخریب محیط‌زیست و ناامنی غذایی. رشد جمعیت و شهرنشینی بدون برنامه‌ریزی‏، جنگ و درگیری …
چامسکی: کاخ سفید اسیر یک خود بزرگ‌پندار و جامعه‌گریز شده است
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
چامسکی: کاخ سفید اسیر یک خود بزرگ‌پندار و جامعه‌گریز شده است
نوآم چامسکی، زبان‌شناس و فیلسوف آمریکایی و از تحلیلگران سیاسی سرشناس هشدار داد، واشنگتن در مسیری پرآشوب قرار گرفته و هیچ برنامه فدرالی برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا در دست ندارد، ضمن اینکه از بودجه مربوط به سلامت عمومی کاسته و از طرف دیگر تبعات تغییرات آب و هوایی را هم نادیده می‌گیرد.
وضع هوای کشور دو روز آینده؛ آسمان تهران ابری می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / سازمان هواشناسی / آب و هوا / تغییرات آب و هوایی
وضع هوای کشور دو روز آینده؛ آسمان تهران ابری می‌شود
میزان نوشت: یک کارشناس سازمان هواشناسی کشور وضعیت جوی دو روز آینده را پیش بینی کرد.
گرمای تابستان جلوی گسترش کرونا را می‌گیرد؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / گرمای تابستان / کرونا / بهروز محمدی
گرمای تابستان جلوی گسترش کرونا را می‌گیرد؟
تجربه کار با ویروس‌های دیگر این را به خوبی نشان داده است که بدون واکسن و اقدامات کنترلی، دما (تغییرات آب و هوایی) تنها زمانی می‌تواند موثر باشد که شمار زیادی از انسان‌ها (میزبان) به ایمنی لازم در مقابل ویروس کرونا دست یافته باشند.
کشورهای حوزه خلیج فارس به سمت همکاری منطقه ای پیش می روند؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / خلیج فارس / کشورهای حوزه خلیج فارس / کووید-19 / بحران بهداشت و درمان / همه گیری کرونا / همکاری های منطقه ای / روابط ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس
کشورهای حوزه خلیج فارس به سمت همکاری منطقه ای پیش می روند؟
چالش های فرامرزی به واکنشی ورای مرزها نیاز دارند. این مساله به ویژه برای یک بیماری همه گیر جهانی، مسائل محیط زیستی و تغییرات آب و هوا صدق می کند. اگرچه با توجه به تنش های ژئوپلیتیک در منطقه چندان ممکن به نظر نمی رسد، اما ظاهرا در میان ذینفعان در منطقه خلیج فارس نوعی «لحظه همبستگی منطقه ای» قابل تبدیل به «جنبش همبستگی منطقه ای» به وجود آمده است.
اعتراض متفاوت حامیان محیط زیست در لندن
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
اعتراض متفاوت حامیان محیط زیست در لندن
اعتراض حامیان محیط زیست به تغییرات آب و هوایی در لندن ، معترضان به نشانه اعتراض، کفش‎های خود را در میدان ترافالگار قرار دادند.
راز بالا آمدن آب دریاها فاش شد! + توئیتر
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
راز بالا آمدن آب دریاها فاش شد! + توئیتر
بالا آمدن آب دریا در نتیجه تغییرات اقلیم ناشی از انسان است و نه تغییر در مدار زمین. //// در طول 66 میلیون سال گذشته زمین هم دارای شرایط یخبندان و هم غیر یخبندان بوده است که ناشی از تغییر در خصوصیات مداری زمین بوده است. محققان دانشگاه راتگرز با مقایسه دیتای بالا آمدن آب دریا در سالهای اخیر با 66 میلیون سال گذشته به این نتیجه رسیده‌اند که این بار انسان دلیل تغییرات آب و هوایی بوده است.
هشدار کارشناسان درباره افزایش سریع سطح آب دریاها
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / ویروس کرونا / تغییرات آب و هوا / سازمان ملل متحد / دریا / تخریب محیط زیست / هراس جهانی از ویروس کرونا
هشدار کارشناسان درباره افزایش سریع سطح آب دریاها
تهران– ایرنا– مطالعات بیش از ۱۰۰ کارشناس و متخصص نشان می‌دهد، سطح آب دریاها سریعتر از پیش‌بینی‌های گذشته در حال افزایش بوده و ممکن است از یک متر تا پایان قرن حاضر فراتر رود؛ مگر آنکه انتشار گازها در سراسر جهان کاهش یابد.
تئوری توطئه و انکار واقعیت‌ها، از تغییرات اقلیمی تا بحران کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / ویروس کرونا / تغییرات آب و هوا / اخبار جعلی / لندن / هراس جهانی از ویروس کرونا
تئوری توطئه و انکار واقعیت‌ها، از تغییرات اقلیمی تا بحران کرونا
تهران - ایرنا - افرادی مثل دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که تغییرات آب ‌و هوایی و اقلیمی را انکار می‌کنند، در دوران شیوع بیماری کووید-۱۹ نیز دست از انکار بر نداشته‌اند و با انتشار اخبار جعلی و تئوری‌های توطئه تلاش می‌کنند شیوع این ویروس مرگبار را نیز کم اهمیت نشان دهند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
طبیعت نفس می‌کشد
در گرماگرم همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، ممنوعیت سفر و فرمان‌های قرنطینه خانگی سطح آلودگی هوا در زمین کاهش چشمگیری داشته، گاز مونواکسید کربن که عمدتا توسط اتومبیل‌ها تولید می‌شود، در مقایسه با سال ۲۰۱۹ تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته است. تولید گاز دی‌اکسید کربن که از طریق گرم کردن کره زمین در تغییرات آب و هوایی سهم دارد، نیز در روز‌های اخیر کاهش یافته است. جنگل‌ها همچنین از پراکنده کردن زباله‌های آلاینده کمی آسوده شده اند. طبیعت مطمئنا قدر این فرصت که در فصل زیبای بهار برایش رخ داده را می‌داند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / ایران / تغییرات آب و هوایی / جامعه / درآمد / سرمایه
تاثیر ابرروندهای جهانی بر صنایع ایران در 2020
«فائزه هدایت نظری» در گزارشی به بررسی «تاثیر ابرروندهای جهانی بر صنایع ایران در 2020 » پرداخته است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
مایکل مور مستندی را به مناسبت روز زمین منتشر کرد
مستندساز آمریکایی مستندی با عنوان «سیاره انسان‌ها» را به مناسبت روز زمین به صورت رایگان منتشر کرد.به گزارش مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، کمپانی فیلم مایکل مور به نام «رامبل میدیا» اولین فیلم بلندی را که تولید کرده به صورت رایگان در یوتیوب منتشر کرد.این فیلم با عنوان «سیاره انسان‌ها» به کارگردانی جف گیبز ساخته شده و مایکل مور تهیه‌کننده اجرایی آن بوده است.این مستند بلند به مناسبت پنجاهمین سالگرد «روز زمین» در دسترس همگان قرار گرفته است.مستند «سیاره انسان‌ها» ۱۴۰ دقیقه‌ای است و روز سه‌شنبه در یوتیوب همزمان با ۲۲ آوریل روز زمین در اختیار عموم قرار گرفت.این فیلم به مدت ۳۰ روز به صورت رایگان در دسترس است.نویسندگی، کارگردانی و تهیه فیلم را جف گیبز بر عهده داشت که پیش‌تر با مور در چندین پروژه به عنوان …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •