جمعه, ۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ / 18 September, 2020
عبدالله عبدالله
ایران از مذاکرات صلح بین افغان ها حمایت می کند
۲ روز قبل / عبدالله عبدالله / مذاکرات صلح افغانستان / دوحه
ایران از مذاکرات صلح بین افغان ها حمایت می کند
تهران - ایرنا - عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ای ملی افغانستان امروز چهارشنبه با بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل دیدار و گفت وگو کرد.
تاثیر اختلافات سران افغانستان بر مذاکرات صلح با طالبان
۳ روز قبل / طالبان / عبدالله عبدالله / محمداشرف غنی / اخبار "افغانستان"
تاثیر اختلافات سران افغانستان بر مذاکرات صلح با طالبان
مذاکرات بین‌الافغانی بین دولت افغانستان، احزاب و گروه طالبان در حالی آغاز شده است که اختلافات سران دولت افغانستان بر سر ترکیب شورای عالی مصالحه بر اساس برخی گزارش‌ رسانه‌ها ادامه دارد.
۳ روز قبل / عبدالله عبدالله / افغانستان / طالبان / القاعده / ایالات متحده آمریکا / دوحه / جمهوری اسلامی / ترامپ
مذاکرات دوحه و انتخابات‌ آمریکا
تهران- ایرنا- مذاکرات بین دولت افغانستان و گروه طالبان در حالی در دوحه قطر برگزار شد. فاصله زمانی کوتاه بین این مذاکرات با انتخابات‌آمریکا این شائبه را ایجاد کرده است که این مذاکرات ممکن است مورد بهره‌برداری تبلیغاتی ترامپ قرار گیرد و بعد از انتخابات این گفت و گوها موضوعیت خود را برای آمریکای ترامپ از دست بدهد.
۴ روز قبل / افغانستان / طالبان / مذاکرات صلح افغانستان / دوحه
برخی مقام‌های افغانستان از دوحه به کابل بازگشتند
تهران- ایرنا- برخی مقام‌های دولت افغانستان از جمله عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی و حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه این کشور، پس از شرکت در نشست مقدماتی صلح در قطر شب گذشته به کابل بازگشتند.
۴ روز قبل
شروع کار سخت در مذاکرات صلح افغانستان
مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان امروز یکشنبه به مسائل اصلی پرداخته و در همین راستا یکی از مسائل کلیدی متعدد این مذاکرات جست‫وجو برای یک صلح پایدار در این کشور است.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در جریان مراسم افتتاحیه آرامی که روز شنبه در شهر دوحه پایتخت قطر برگزار شد، دولت افغانستان و حامیانش شامل آمریکا خواستار آتش‫بس شدند.با این حال طالبان در جریان حضورش پای میز مذاکرات اشاره‌ای به ترک مخاصمه نکرد. مقام ارشد حوزه فرآیند صلح در دولت افغانستان به خبرگزاری فرانسه عنوان کرد، طالبان ممکن است در ازای آزادسازی تعداد بیشتری از شبه نظامیان محبوس در زندان این گروه پیشنهاد آتش‫بس را بدهد.عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی در دولت افغانستان گفت: این امر می‌تواند یکی از ایده‌های …
تماشا کنید: صلحِ بر روی یخ! / آیا مذاکرات میان طالبان و حکومت مرکزی منجر به توافق خواهد شد؟
۵ روز قبل
تماشا کنید: صلحِ بر روی یخ! / آیا مذاکرات میان طالبان و حکومت مرکزی منجر به توافق خواهد شد؟
مذاکرات بین الافغانی از دیروز -شنبه- در دوحه پایتخت قطر میان هیات دولت و طالبان آغاز شده است. در این مذاکرات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان حضور دارند.
۵ روز قبل
آغاز مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در دوحه
مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان در قطر آغاز شد. این نخستین نشست مذاکرات صلح افغانستان با حضور هیات‌هایی از اقشار مختلف از جمله مقام‌های دولتی افغانستان و هیئت گروه طالبان است.به گزارش ایسنا، شرط این دور مذاکرات که سرنوشت جنگ و صلح در افغانستان را تعیین خواهد کرد، آزادی پنج هزار زندانی طالبان از بند دولت بود که اخیراً تکمیل شد. این دور از مذاکرات سرنوشت آینده سیاسی افغانستان را رقم خوهد زد. انتظار می‌رود دو طرف روی آتش‌بس و توافقنامه سیاسی بحث کنند.مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در آغاز این مذاکرات حضور دارد و گفته طرفین نباید یک فرصت تاریخی را برای پایان دادن به جنگ از دست بدهند. این در حالی است خشونت‌ها افزایش یافته است.گفت‫وگوهای صلح برای ماه مارس یعنی حدود شش ماه پیش برنامه‫ریزی شده …
عبدالله عبدالله: برای صلح دائمی و مذاکرات صادقانه آمده‌ایم
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / طالبان / عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله: برای صلح دائمی و مذاکرات صادقانه آمده‌ایم
ایرنا نوشت: عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی در نشست افتتاحیه مذاکرات بین افغانی در دوحه قطر گفت که ما با نیت نیک برای تحقق صلح دایمی و مذاکرات و بحث‌های صادقانه برای رسیدن به توافق جامع میان دو طرف به اینجا آمده‌ایم و از تمام کشورهای دور و نزدیک می‌خواهم تا کشور ما را در رسیدن به صلح یاری نمایند.
کورسوی امید برای دستیابی گروه‌های افغان به توافق در نشست دوحه
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / عبدالله عبدالله / قطر / افغانستان / زلمی خلیلزاد / دونالد ترامپ / طالبان
کورسوی امید برای دستیابی گروه‌های افغان به توافق در نشست دوحه
تهران - ایرنا - نخستین گفت و گوهای صلح افغانستان که صبح امروز /شنبه/ با سخنرانی «سلطان بن سعد المریخی» وزیر امور خارجه قطر در دوحه پایتخت این کشور آغاز به کار کرد، کورسوی امیدی برای دستیابی به یک صلح پایدار در افغانستان می‌تواند باشد، مشروط به اینکه آمریکا همچون گذشته تنها به منافع خود فکر نکند و این گروه‌ها مصالح ملت افغان را سرلوحه این دوره از مذاکرات برای رسیدن به توافق قرار دهند.
عبدالله عبدالله: افغانستان قدردان کشورهای منطقه است
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / افغانستان / مذاکرات بین الافغانی / طالبان / عبدالله عبدالله / ایالات متحده امریکا
عبدالله عبدالله: افغانستان قدردان کشورهای منطقه است
افتتاحیه مذاکرات بین‌ الافغانی با سخنرانی رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و قدردانی وی از همراهی کشورهای منطقه در تسریع روند صلح آغاز شد.
عبدالله: با دستیابی به صلح نیازی برای حضور نیروهای خارجی در افغانستان نیست
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / عبدالله عبدالله / طالبان / اخبار "افغانستان"
عبدالله: با دستیابی به صلح نیازی برای حضور نیروهای خارجی در افغانستان نیست
رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان گفت که با تامین صلح نیازی به حضور نیروهای خارجی در این کشور نیست و تصریح کرد که شرایط صلح باید فراهم شود.
طالبان : افغانستان باید مستقل و دارای یک نظام اسلامی باشد
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / قطر / عبدالله عبدالله / طالبان
طالبان : افغانستان باید مستقل و دارای یک نظام اسلامی باشد
تهران - ایرنا - ملا عبدالغنی برادر رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که ما خواستار افغانستان مستقل ، پیشرفته و دارای یک نظام اسلامی هستیم .
مذاکرات بین‌الافغانی از امروز در دوحه آغاز می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / مذاکرات بین الافغانی / ایالات متحده امریکا / مایک پمپئو / طالبان افغانستان / انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 / عبدالله عبدالله
مذاکرات بین‌الافغانی از امروز در دوحه آغاز می‌شود
هیئت‌های دیپلماتیک آمریکا و افغانستان برای برگزاری مراسم افتتاحیه مذاکرات بین‌الافغانی وارد «دوحه» پایتخت قطر شدند.
اولین مذاکره
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
اولین مذاکره
محمدامین خرمی- خبرنگار مذاکرات صلح افغانستان با تأخیر 6ماهه از امروز در پایتخت قطر آغاز می‌شود تا شاید گروه‌های افغان بتوانند به 2دهه جنگ و خونریزی در این کشور پایان دهند و تاریخ‌ساز شوند. هیأت 21نفره دولت افغانستان دیروز از کابل به دوحه پرواز کرد تا امروز در نشست افتتاحیه مذاکرات بین‌الافغانی برای صلح در افغانستان شرکت کند. عبدالله عبدالله، رئیس شورای‌عالی مصالحه و شماری از مقام‌های دولتی ازجمله محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان، سیدسعادت نادر، وزیر دولت در امور صلح و عبدالسلام رحیمی، …
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / افغانستان / صلح با طالبان / عبدالله عبدالله
عبدالله‌عبدالله: صفحه دشمنی با طالبان باید بسته شود
به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری آوا، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان امروز سه‌شنبه در نشستی در کابل اعلام کرد که با هیچ فردی در داخل کشورش دشمنی ندارد و به همین دلیل، صفحه دشمنی با طالبان باید بسته شود. 
سفر نماینده ویژه وزیر امور خارجه در امور افغانستان به کابل
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / افغانستان / وزارت امور خارجه / عبدالله عبدالله / حمدالله محب / محمد حنیف اتمر
سفر نماینده ویژه وزیر امور خارجه در امور افغانستان به کابل
هیئت ایرانی در سفر اخیر به افغانستان بر اهمیت برقراری ثبات پایدار، ضرورت وحدت کلمه و وفاق ملی نیروهای سیاسی افغانستان تأکید کرد.
اهمیت دستیابی به صلح در افغانستان به عنوان مقدمه امنیت و توسعه پایدار
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / محمد اشرف غنی / ایران و افغانستان / ابراهیم طاهریان / مشاور امنیت ملی افغانستان / عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان / سفر نماینده ویژه وزیر امور خارجه ایران در امور افغانستان به کابل / محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان / حمد الله محب
اهمیت دستیابی به صلح در افغانستان به عنوان مقدمه امنیت و توسعه پایدار
ایلنا: نماینده ویژه وزیر امور خارجه کشورمان در امور افغانستان در راس هیاتی در سفر چند روز پیش خود به کابل با مقامات عالی‌رتبه دولت جمهوری اسلامی افغانستان دیدار و…
سفر هیات ایرانی در راستای ثبات و توسعه پایدار افغانستان انجام شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / عبدالله عبدالله / سازمان ملل متحد / محمد اشرف ‌غنی / وزارت امور خارجه / قانون اساسی / حامد کرزی
سفر هیات ایرانی در راستای ثبات و توسعه پایدار افغانستان انجام شد
تهران-ایرنا- هیات ایرانی در سفر اخیر به افغانستان بر اهمیت برقراری ثبات پایدار، ضرورت وحدت کلمه و وفاق ملی نیروهای سیاسی افغانستان و اهمیت برقراری صلح به‌عنوان مقدمه امنیت و توسعه پایدار و قابل محاسبه تأکید کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
طالبانیزه کردن قدرت
دولت مرکزی افغانستان ادعا می‌کند به‌طور کامل آماده مذاکره با طالبان است اما تاخیری که در مذاکرات پدید آمده دلیلش طالبان است و بهتر است هر چه سریع‌تر مذاکرات آغاز شود، اما واقعیت آن است که اختلاف‌نظرها در ارتباط با مذاکرات بین‌الافغانی هم درون حاکمیت مرکزی افغانستان و هم درون طالبان بسیار زیاده بوده و این اختلاف‌نظرهاست که تاخیر کنونی در روند مذاکرات را سبب شده است. در دولت افغانستان بروز این اختلاف‌نظرها را می‌توان در تفاوت نگاه‌های آقای عبدالله عبدالله، رییس اجراییه با آقای اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان جست‌وجو کرد. آقای عبدالله معتقد است می‌توان در گفت‌وگو با طالبان انعطاف به خرج داد و راه را برای اصلاح قانون اساسی باز گذاشت …
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
آماده برای مصالحه یا مستحکم‌تر شدن سنگر مقابله
گروه شبه‌ نظامی طالبان، فرد جدیدی را به عنوان رییس هیات مذاکره‌کننده این گروه در مذاکرات بیناافغانی معرفی کرده است. مذاکراتی که گمانه‌زنی در مورد آغاز آن از هفته پیش آغاز شد اما هنوز برگزاری آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. مولوی عبدالحکیم، رییس جدید هیات مذاکره‌کننده طالبان یک روحانی صاحب فتوا در این گروه است که گفته می‌شود بدون نیاز به مشورت دائم با شورای رهبری گروه، راسا حین مذاکرات تصمیم‌گیری کند. طالبان گفته است که شنبه ‌شب کل تیم ۲۱ نفره مذاکره‌کنندگان خود را معرفی کرده اما دفتر سیاسی این گروه شبه ‌نظامی در دوحه قطر همراه با زلمای خلیل‌زاد، فرستاده امریکا در امور افغانستان همچنان منتظر هستند تا نمایندگان مذاکره‌کننده دولت افغانستان …
تعویق سفر عبدالله به دوحه؛ طالبان بدون احزاب با دولت افغانستان مذاکره نمی‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / عبدالله عبدالله / طالبان / اخبار "افغانستان"
تعویق سفر عبدالله به دوحه؛ طالبان بدون احزاب با دولت افغانستان مذاکره نمی‌کند
آگاه امور طالبان اظهار داشت که سفر رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان به قطر برای تایید هویت زندانیان طالبان و عدم اعلام تیم احزاب سیاسی به تاخیر افتاده و البته طالبان نیز بدون احزاب با دولت مذاکره نمی‌کند.
غنی قربانی می‌شود یا عبدالله همراه با طالبان؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
غنی قربانی می‌شود یا عبدالله همراه با طالبان؟
یک کارشناس مسائل شبه قاره معتقد است: با توجه به فرمولی که طالبان ارائه داده بود که با دولت فعلی مذاکره نمی‌کنند این احتمال وجود دارد که در قطر مذاکره به نتیجه نرسد و در این شرایط اشرف غنی قربانی شده و احتمال همراهی عبدالله عبدالله با این تفکر طالبان وجود دارد.
پشت‌پرده پیشنهاد تعدیل قانون اساسی افغانستان از سوی عبدالله عبدالله/ دلایل تغییر تیم مذاکره‌کننده طالبان با دولت افغانستان
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / افغانستان / طالبان / عبدالله عبدالله / دوحه / اشرف غنی / هیبت‌الله آخوندزاده / مذاکرات بین‌الافغان / عبدالحکیم حقانی / برهان‌الدین ربانی
پشت‌پرده پیشنهاد تعدیل قانون اساسی افغانستان از سوی عبدالله عبدالله/ دلایل تغییر تیم مذاکره‌کننده طالبان با دولت افغانستان
ایلنا: تحلیلگر افغان گفت: طالبان بیشتر متمایل است تا با جمعیت اسلامی افغانستان بر سر میز مذاکره بنشیند و اختلافات خود را حل کند، نه سایر اقوام، قبایل و شخصیت‌ها و به…
طالبان مذاکره‌کننده ارشد خود را معرفی کرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
طالبان مذاکره‌کننده ارشد خود را معرفی کرد
گروه طالبان مولوی عبدالحکیم حقانی، یک روحانی تندرو را به عنوان مذاکره کننده ارشد این گروه با دولت افعانستان در مذاکرات صلح معرفی کرده است. به گزارش آسوشیتدپرس، مولوی عبدالحکیم، روحانی تندروی طالبان، فرد مورد اعتماد هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان است که ریاست سیستم قضایی این گروه را که در دوران حکومت طالبان بر افغانستان برعهده داشت. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد که ما یک تیم جامع و قوی را برای مذاکرات بین افغان‌ها تشکیل داده‌ایم. این گروه شامل اعضای شورای رهبری (شورای رهبری طالبان) و رئیس قضایی امارت اسلامی طالبان است که به عنوان رهبری این تیم منصوب شده است. مقام‌ها می‌گویند، تیم‌های مذاکره‌کننده تلاش می‌کنند تا بر روی یک آتش‌بس دائم …
افزایش اختلافات داخلی در افغانستان این بار بر سر قانون اساسی
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / طالبان / محمداشرف غنی / عبدالله عبدالله / اخبار "افغانستان"
افزایش اختلافات داخلی در افغانستان این بار بر سر قانون اساسی
پس از تاکید رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان بر امکان تعدیل قانون اساسی در مذاکرات با طالبان، ریاست جمهوری این کشور تصریح کرد که ماهیت نظام این کشور در قانون اساسی قابل تغییر نیست.
عبدالله: اگر نیاز باشد قانون اساسی در نتیجه مذاکرات بین‌الافغانی تعدیل می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / اخبار "افغانستان" / عبدالله عبدالله
عبدالله: اگر نیاز باشد قانون اساسی در نتیجه مذاکرات بین‌الافغانی تعدیل می‌شود
رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان اعلام کرد که قانون اساسی این کشور درصورت نیاز در مذاکرات صلح بین دولت و طالبان تعدیل خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
اعزام هیات کابل به قطر در آستانه مذاکرات بین‌الافغان
سخنگوی رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان گفت، دولت کابل تمامی زندانیان باقی مانده طالبان را روز چهارشنبه آزاد می‌کند و هیاتی از دولت قرار است امروز (پنجشنبه) به دوحه بروند تا درباره مذاکرات بین افغان‌ها گفت‌وگو کنند. به گزارش آسوشیتدپرس، فریدون خوزان، سخنگوی عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان در حالی این مطلب را عنوان کرد که یکی از منابع امنیتی گفته دولت کابل تمامی زندانیان طالبان را آزاد می‌کند، مگر آنهایی که آزادیشان از سوی فرانسه و استرالیا با مخالفت همراه است. این دو کشور مخالف آزادی برخی از اعضای طالبان هستند که به حملات مرگبار علیه شهروندان آنها دست زده‌اند. منابع در قندهار گفته‌اند، طالبان نیز در عوض چهار کماندوی ارتش افغانستان را شب گذشته …
هیئت مذاکراتی دولت تا روز پنج‌شنبه به دوحه می‌رود
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / طالبان / عبدالله عبدالله
هیئت مذاکراتی دولت تا روز پنج‌شنبه به دوحه می‌رود
ایلنا: سخنگوی رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، گفت که دولت این کشور تا ساعات پایانی امروز -‌چهارشنبه- باقی زندانیان طالبان را آزاد کرده و هیئت مذاکراتی دولت…
ادامه اختلافات بین عبدالله و غنی بر سر اجرای کامل توافقنامه سیاسی
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / عبدالله عبدالله / افغانستان / اشرف غنی
ادامه اختلافات بین عبدالله و غنی بر سر اجرای کامل توافقنامه سیاسی
کابل - ایرنا - رئیس جمهوری افغانستان با اینکه روز گذشته (دوشنبه)پس از سه ماه تاخیر نام ۱۰ وزیر پیشنهادی را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کرد ولی همچنان بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله بر سر اجرای کامل توافقنامه سیاسی اختلاف وجود دارد.
عبدالله: رئیس جمهور افغانستان صلاحیت تشکیل شورای عالی مصالحه را ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / محمداشرف غنی / عبدالله عبدالله / اخبار "افغانستان"
عبدالله: رئیس جمهور افغانستان صلاحیت تشکیل شورای عالی مصالحه را ندارد
رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در واکنش به فهرست ارائه شده ریاست جمهوری این کشور از اعضای این شورا، تاکید کرد که بر اساس توافق‌ها رئیس جمهور صلاحیت تشکیل شورای مصالحه را ندارد.
تعیین اعضای شورای مصالحه ملی فقط در صلاحیت رییس شورا است
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / عبدالله عبدالله / افغانستان / محمد اشرف غنی / افغانستان و چالش دو دولت همزمان
تعیین اعضای شورای مصالحه ملی فقط در صلاحیت رییس شورا است
کابل- ایرنا- رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان اعلام کرده است که مطابق توافق سیاسی بین ارگ و سپیدار، تعیین اعضای شورای عالی مصالحه ملی نه به عهده رئیس جمهوری، بلکه از وظایف خودش است.
واکنش‌های گسترده به اعلام اسامی اعضای شورای مصالحه افغانستان
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / عبدالله عبدالله / مذاکرات صلح افغانستان / محمد اشرف غنی
واکنش‌های گسترده به اعلام اسامی اعضای شورای مصالحه افغانستان
کابل - ایرنا - رییس جمهوری افغانستان در فرمانی نام اعضای شورای عالی مصالحه ملی به ریاست عبدالله عبدالله را با ۹ معاون و ۳۴ عضو اعلام کرد که با واکنش‌های زیادی مواجه شد.
منابع نزدیک به عبدالله: فهرست شورای عالی مصالحه دستکاری شده است
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / محمداشرف غنی / عبدالله عبدالله / اخبار "افغانستان"
منابع نزدیک به عبدالله: فهرست شورای عالی مصالحه دستکاری شده است
منابع نزدیک به رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان می‌گویند که ریاست جمهوری افغانستان هنگام انتشار اسامی اعضا این شورا در فهرست دستکاری کرده است.
حامد کرزی عضویت شورای عالی مصالحه ملی افغانستان را رد کرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / افغانستان / طالبان / مذاکرات صلح افغانستان / حامد کرزی
حامد کرزی عضویت شورای عالی مصالحه ملی افغانستان را رد کرد
کابل - ایرنا - حامد کرزی رییس جمهوری سابق افغانستان پس از اعلام شورای عالی مصالحه ملی به ریاست عبدالله عبدالله، درخواست ریاست جمهوری برای عضویت در این شورا را رد کرده و گفته است به عنوان یک افغان به تلاش‌های خود در این روند ادامه می دهد.
اختلافات برای تکمیل کابینه دولت افغانستان همچنان باقی است
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / محمداشرف غنی / عبدالله عبدالله / اخبار "افغانستان"
اختلافات برای تکمیل کابینه دولت افغانستان همچنان باقی است
در حالیکه بیش از 3 ماه از توافق ایجاد دولت مشارکتی می‌گذرد اما هنوز کابینه دولت جدید تکمیل نشده و اعضای شورای عالی مصالحه نیز بطور رسمی اعلام نشده است.
عمران‌خان از عبدالله‌عبدالله دعوت کرد به پاکستان سفر کند
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / گفتگوهای بین الافغان / عبدالله عبدالله / عمران خان
عمران‌خان از عبدالله‌عبدالله دعوت کرد به پاکستان سفر کند
نخست‌وزیر پاکستان در تماس تلفنی دو جانبه با رئیس شورای عالی مصالحه ملی در افغانستان از وی برای سفر به اسلام‌آباد دعوت کرد.
عمران‌خان با عبدالله عبدالله درباره لزوم مذاکرات بین الافغانی گفت‌وگو کرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / عبدالله عبدالله / پاکستان / عمران خان / مذاکرات صلح افغانستان
عمران‌خان با عبدالله عبدالله درباره لزوم مذاکرات بین الافغانی گفت‌وگو کرد
اسلام‌آباد - ایرنا - نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه طی گفت‌وگوی تلفنی با رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان بر لزوم آغاز فوری گفت‌وگوها میان گروه‌های داخلی این کشور تاکید کرد.
گفت‌وگوی عمران‌خان و عبدالله: صلح و ثبات افغانستان و پاکستان به یکدیگر وابسته است
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / طالبان / اخبار "افغانستان" / عمران خان / عبدالله عبدالله
گفت‌وگوی عمران‌خان و عبدالله: صلح و ثبات افغانستان و پاکستان به یکدیگر وابسته است
نخست وزیر پاکستان و رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در یک تماس تلفنی تاکید کردند که صلح و ثبات دو کشور به یکدیگر وابسته است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
طالبان به گفت ‌و گوهای بین‌‌الافغانی بپیوندد
سیدرسول موسوی، دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه کشورمان روز گذشته در نشست ویدیو کنفرانسی قلب آسیا - روند استانبول که با حضور مقامات ارشد کشورهای عضو این روند به ریاست تاجیکستان برگزار شد طی سخنانی با اشاره به نشست قبلی که سال گذشته در استانبول برگزار شد، گفت: در این مدت تحولات دلگرم کننده‌ای در افغانستان رخ داد که ثابت کرد، راه‌حل‌های خوب برای مشکلات بزرگ در دسترس هستند. رهبران افغانستان توانستند روند انتخاب رییس‌جمهور را به شیوه‌ای مناسب نهایی کنند و این موضوع نشان داد که اختلافات می‌تواند از طریق مذاکرات حل شود. مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه علاقه‌مند به همکاری با اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان …
دور تازه رایزنی‌های عبدالله برای کسب حمایت چهره‌های سیاسی افغانستان
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / طالبان / عبدالله عبدالله / اخبار "افغانستان"
دور تازه رایزنی‌های عبدالله برای کسب حمایت چهره‌های سیاسی افغانستان
در حالیکه رئیس جمهور افغانستان آزادی زندانیان طالبان را متوقف کرده است و شورای عالی مصالحه نیز بر آزادی این زندانیان تاکید دارد، رئیس این شورا دور تازه دیدارهایش را برای کسب حمایت چهره‌های سیاسی آغاز کرده است.
عبدالله خواستار آزادی زندانیان جنجالی طالبان شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / عبدالله عبدالله / طالبان / اخبار "افغانستان"
عبدالله خواستار آزادی زندانیان جنجالی طالبان شد
در حالیکه دولت افغانستان روند آزادی زندانیان طالبان را متوقف کرده است، رئیس شورای عالی مصالحه این کشور خواستار آزادی این زندانیان و آغاز فوری مذاکرات شد.
زمان آغاز گفت ‌وگو با طالبان مشخص نیست
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / کابل / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / کابل / طالبان / مذاکرات صلح افغانستان
زمان آغاز گفت ‌وگو با طالبان مشخص نیست
کابل - ایرنا - سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان اعلام کرد که هنوز زمان دقیق آغاز مذاکرات بین الافغانی با گروه طالبان نهایی نشده، اما محل و برنامه‌های آن مشخص گردیده است.
کرزی: تصمیم‌های لویه‌جرگه توسط دولت افغانستان و شورای مصالحه عملی شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / عبدالله عبدالله / اخبار "افغانستان"
کرزی: تصمیم‌های لویه‌جرگه توسط دولت افغانستان و شورای مصالحه عملی شود
رئیس جمهور سابق افغانستان در دیدار با رئیس شورای عالی مصالحه این کشور تاکید کرد که دولت و این شورا تصمیم‌های لویه‌جرگه مشورتی صلح را اجرا کنند.
هدف برگزاری لویه‌جرگه، ترس از پذیرش تبعات آزادی زندانیان طالبان بود/ خروجی بین‌الافغان، استقرار دولت موقت است
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / افغانستان / طالبان / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / دونالد ترامپ / زلمی خلیل‌زاد / لویه جرگه / بین‌الافغان
هدف برگزاری لویه‌جرگه، ترس از پذیرش تبعات آزادی زندانیان طالبان بود/ خروجی بین‌الافغان، استقرار دولت موقت است
ایلنا: مشاور رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان گفت: دولت چند هزار زندانی طالبان را بدون مشورت با هیچ شخصی آزاد کرد و حالا برای آزادی ۴۰۰ زندانی، لویه‌جرگه برگزار کرد که…
آزادی زندانیان طالبان به امید مذاکره
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
آزادی زندانیان طالبان به امید مذاکره
 اعضای لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان در نشست دیروز خود تصمیم گرفتند برای تسهیل گفت‌وگوهای صلح، ۴۰۰زندانی باقی‌مانده‌ طالبان نیز آزاد شوند. به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، در بیانیه لویه جرگه و در سخنان عبدالله عبدالله که ریاست این مجمع را به‌عهده دارد، دلیل تصمیم به آزادی زندانیان طالبان اینطور آمده: تا هیچ بهانه‌ای برای تعویق مذاکرات صلح وجود نداشته‌باشد. براساس آنچه منابع افغان گفته‌اند، کابل انتظار دارد که با آزادی هرچه سریع‌تر این 400زندانی، مذاکرات بین‌الافغانی طی روزهای آینده برگزار شود. طالبان …
لویه جرگه صلح افغانستان، با آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۸
لویه جرگه صلح افغانستان، با آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کرد
«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه صلح افغانستان گفت: اعضای لویه‌جرگه با آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کردند.
تصمیم لویه‌جرگه مشورتی درباره زندانیان طالبان امروز اعلام می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / عبدالله عبدالله / طالبان / اخبار "افغانستان"
تصمیم لویه‌جرگه مشورتی درباره زندانیان طالبان امروز اعلام می‌شود
لویه‌جرگه مشورتی صلح پس از دریافت نظرات کمیته‌های کاری این نهاد امروز تصمیمش را درباره سرنوشت 400 زندانی طالبان اعلام می‌کند.
تبادل زندانیان و آغاز مذاکرات؛ محور دیدار نماینده آمریکا با رهبران افغانستان
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / خلیلزاد / غنی / سایت افغانستان خبرگزاری فارس
تبادل زندانیان و آغاز مذاکرات؛ محور دیدار نماینده آمریکا با رهبران افغانستان
در دیدار نماینده آمریکا با اشرف غنی و عبدالله عبدالله رییس‌جمهور و رییس شورای مصالحه ملی افغانستان، تمدید آتش‌بس و یا کاهش خشونت، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و تبادل زندانیان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
نماینده آمریکا با مقامات افغانستان در کابل دیدار کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / افغانستان / ایالات متحده آمریکا / زلمی خلیل زاد / مذاکرات صلح / اشرف غنی / عبدالله عبدالله / حامد کرزای / طالبان
نماینده آمریکا با مقامات افغانستان در کابل دیدار کرد
فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان در جریان سفر منطقه‌ای خود با مقامات افغانستان دیدار و گفتگو کرد.
ریاست جمهوری افغانستان ۵ وزیر پیشنهادی عبدالله را رد کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / محمداشرف غنی / عبدالله عبدالله / اخبار "افغانستان"
ریاست جمهوری افغانستان ۵ وزیر پیشنهادی عبدالله را رد کرد
برخی منابع در ریاست جمهوری افغانستان تایید کرده‌اند که ۵ وزیر پیشنهادی معرفی شده توسط تیم عبدالله به دلیل عدم شایستگی رد شده‌اند.
رایزنی عراقچی با «عبدالله عبدالله» در کابل
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / عبدالله عبدالله / سیدعباس عراقچی / ایران و افغانستان
رایزنی عراقچی با «عبدالله عبدالله» در کابل
سید عباس عراقچی با عبدالله عبدالله دیدار و رایزنی کرد .
(تصاویر) اعطای رتبه مارشالی به دوستم
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / ژنرال دوستم / افغانستان / مارشال / عبدالله عبدالله
(تصاویر) اعطای رتبه مارشالی به دوستم
الی‌ترین نشان نظامی در افغانستان رسما به عبدالرشید دوستم اعطا شد.
آیا رشد جمعیت بالای افغانستان موجب بحران خواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / عبدالله عبدالله / بنگلادش / پرسش از خبر / مصطفی مستور / دولت وحدت ملی افغانستان / هپاتیت / محمد اشرف غنی
آیا رشد جمعیت بالای افغانستان موجب بحران خواهد شد؟
کابل - ایرنا - رئیس جمهوری افغانستان چندی پیش در نشستی با جوانان این کشور، از بحران جمعیت پیش رو در سال‌های آینده سخن گفت و خواستار ایجاد گفتمان ملی در مورد کنترل افزایش جمعیت شد.
نماینده مجلس‌ افغانستان: حفظ برجام به رونق اقتصادی و امنیتی منطقه کمک می کند
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / عبدالله عبدالله / سازمان ملل متحد / شورای امنیت سازمان ملل / دونالد ترامپ / محمد اشرف غنی
نماینده مجلس‌ افغانستان: حفظ برجام به رونق اقتصادی و امنیتی منطقه کمک می کند
کابل - ایرنا - «سید جمال فکوری بهشتی» نماینده بامیان در مجلس افغانستان گفت: برجام یک توافقنامه مهم در سطح منطقه و جهان است و حفظ آن، به رونق اقتصادی و امنیتی منطقه و جهان کمک می کند.
منابع افغان: به زودی وزیران پیشنهادی کابینه به پارلمان معرفی می‌شوند
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / افغانستان
منابع افغان: به زودی وزیران پیشنهادی کابینه به پارلمان معرفی می‌شوند
منابع ارگ ریاست جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی صلح این کشور گفته‌اند به زودی وزیران پیشنهادی کابینه برای رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی خواهند شد.
دعوت از عبدالله برای سفر به پاکستان؛ مرحله جدید در صلح افغانستان
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / عبدالله عبدالله / پاکستان / شاه محمود قریشی / ارتش پاکستان / قمر جاوید باجوا
دعوت از عبدالله برای سفر به پاکستان؛ مرحله جدید در صلح افغانستان
اسلام‌آباد - ایرنا - دعوت از «عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان برای سفر به پاکستان، گام جدید اسلام‌آباد در مسیر پیشبرد فرآیند صلح و ترمیم روابط با کشور همسایه خود به شمار می‌رود، دعوتی که در دوره گذشته با عدم تمایل رئیس اجرایی سابق افغانستان همراه بود اما تحولات اخیر حاکی از تغییر مواضع طرفین است.
رئیس شورای مصالحه افغانستان برای نخستین بار به پاکستان می‌رود
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
رئیس شورای مصالحه افغانستان برای نخستین بار به پاکستان می‌رود
عبدالله عبدالله در پی توافق با اشرف غنی برای نخستین بار پس از به عهده گرفتن شورای عالی مصالحه افغانستان به پاکستان سفر خواهد کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / آتش بس طالبان و افغانستان / عبدالله عبدالله
عبدالله: پیش‌شرطی برای مذاکرات نداریم/ طالبان با اصل «یک فرد یک رای» مخالفت نکند
به گزارش تسنیم، «عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان اظهارداشت که دولت هیچ پیش شرطی در روند صلح ندارد اما طالبان نیز اصل یک فرد یک رای مخالفت نکند که بخش عمده نظام جمهوری است.
سفری که شائبه‌ها را از بین برد
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / عبدالله عبدالله / اشرف غنی / افغانستان / شورای عالی امنیت ملی / طالبان / ایالات متحده آمریکا / علی شمخانی / محمد جواد ظریف
سفری که شائبه‌ها را از بین برد
تهران- ایرنا- سفر سرپرست وزارت خارجه افغانستان و رایزنی‌های طولانی وی با مقامات کشورمان از جهات مختلفی حائز اهمیت است و عزم و اراده دو کشور را برای توسعه و تعمیق روابط نشان می‌دهد.
مذاکرات بین‌الافغان به این زودی‌ نتیجه نمی‌دهد/ آمریکا سناریوی طالبان – افغان را کلید زده است/ منتظر موج جدید مهاجرت از افغانستان باشید
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / افغانستان / ایران / حامد کرزی / طالبان / عبدالله عبدالله / قطر / داعش / دوحه / اشرف غنی / زلمی خلیل‌زاد
مذاکرات بین‌الافغان به این زودی‌ نتیجه نمی‌دهد/ آمریکا سناریوی طالبان – افغان را کلید زده است/ منتظر موج جدید مهاجرت از افغانستان باشید
ایلنا: مشاور رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان گفت: واشنگتن هر روز به دنبال مشکل‌سازی برای ایران از ناحیه افغانستان است و به همین دلیل تهران از روز اول می‌دانست که هدف…
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
موافقت اشرف غنی با شروع دور جدید مذاکرات با طالبان
نماینده ویژه وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان موافقت خود را برای ازسرگیری گفت‌وگوها با طالبان در دوحه اعلام کرده است. به گزارش اسپوتنیک مطلق القحطانی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان با برگزاری دور جدیدی از مذاکرات صلح با طالبان در دوحه، پایتخت قطر موافقت کرده است. مطلق القحطانی پس از دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان با شروع دور جدیدی از مذاکرات با طالبان در دوحه‌ قطر موافقت کرده است. اعلام آتش‌بس همزمان با آغاز مذاکرات داخلی افغانستان و تبادل زندانیان میان دولت افغانستان و شبه نظامیان طالبان، بخشی از توافق‌نامه‌ …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •