جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 20 April, 2018

هوا و اقلیم شناسی


هوا و اقلیم شناسی
‎ ‎لایه ازون در حال ترمیم است دانشمندان می گویند که نخستین مدرک قطعی دال بر اینکه لایه ازون در حال ترمیم شدن است را به دست آورده اند.‏
گروهی از محققان آمریکایی دریافته اند که سرعت تخریب لایه ازون به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.‏
با این وجود دانشمندان می گویند که ترمیم کامل این لایه دست کم پنجاه سال طول می کشد. ‏
لایه ازون قبلا در هر دهه هشت درصد نازک تر می شد، ولی اکنون این سرعت به چهار درصد رسیده است و امیدواریم که این تخریب تا ‏چند سال دیگر متوقف شود ‏
به گفته دانشمندان، ترمیم لایه ازون نتیجه ممنوع شدن کاربرد مواد شیمیایی مخرب بوده است.‏
این ممنوعیت در "موافقتنامه مونترآل" ذکر شده است که در سال ۱۹۸۷ در این شهر امضا شد.‏
این موافقتنامه استفاده از موادی مانند گاز سی اف سی را که عمدتا در اسپری ها و یخچال ها کاربرد دارد، منع کرده است.‏
محققان، اطلاعاتی که در طول بیست سال گذشته توسط سه ماهواره و سه دستگاه مستقر روی زمین جمع آوری شده بود، تجزیه و ‏تحلیل کرده و دریافتند که در لایه استراتوسفر بالایی - خارجی ترین لایه ازون - سرعت تخریب تا حد قابل توجهی کمتر شده است.‏
پروفسور مایکل نیوچرچ، استاد دانشگاه آلاباما در آمریکا و از سرپرستان گروه تحقیق، می گوید: لایه ازون قبلا در هر دهه هشت درصد نازک ‏تر می شد، ولی اکنون این سرعت به چهار درصد رسیده است و امیدواریم که این تخریب تا چند سال دیگر متوقف شود.‏
گرچه لایه های بالایی ازون رو به ترمیم است، ولی عواملی چون گرم شدن کره زمین که دما را افزایش می دهد و بر چگونگی وزش باد ‏موثر است، ترمیم ازون را در لایه های پایین تر به تاخیر می اندازد. ‏

جواد کریمیان

منبع : مطالب ارسال شده

مطالب مرتبط

ابرهای مرموز

ابرهای مرموز
چه وقت یک ابر، یک ابر واقعی نیست؟ شاید زمانی که اعمالی غیرعادی دارد بطوری‌که گاه حتی به انسان‌ها حمله می‌‌کند. در این زمان است که شاهد جلوه‌ای معماگونه از حضور ابرها هستیم. ما به جز رویت بشقاب پرنده‌های فضایی، عجایب دیگری نیز در آسمان‌ها داریم. قرن‌هاست که شاهدان عینی گزارشاتی عجیب و تکان‌دهنده از ابرهای به ظاهر معمولی ولی در اصل غیرمعمولی داده‌اند. حتی برخی از این گزارشات در نشریات علمی معتبر به چاپ رسیده‌اند.
● ابرهایی انباشته از سنگ
آیا فکر می‌‌کنید تنها باران، برف یا تگرگ از ابرها می‌‌بارد؟ باید بگوییم که تفکر شما غلط است. در سپتامبر سال ۱۸۱۴ در شهر آژن فرانسه، ابری سفید، کوچک و کروی شکل در آسمان آبی ظاهر شد. آن ابر خیلی آهسته در آسمان حرکت می‌‌کرد ناگهان شروع به چرخیدن کرد. شاهدان می‌‌گویند سر و صدای کرکننده‌ای از ابر به گوش رسید و بعد در برابر چشمان حیرت‌زده مردم، بارانی از سنگ‌های ریز و درشت از آن، به سوی زمین سرازیر شد. بعد از مدتی بارش ابر آرام آرام محو گردید.
● حرکت در برابر باد
صرف نظر از کارشناسان پدیده‌های آسمانی، شاید هیچکس مثل دریانوردان، ابرها را نشناسد. روز ۲۲ مارس سال ۱۸۷۰ خدمه کشتی لیدی که در دریاچه شناور بود، ابری جالب توجه مشاهده کرده و مشخصات آن را گزارش داده و در سفرنامه کشتی به ثبت رساندند و این گزارش در نشریه انجمن آسمان شناسان سلطنتی به چاپ رسید. در این مقاله به نقل از «ناخدا بنر»، ناخدای کشتی آمده بود: «این ابر تقریبا به شکل کره بود و چهار قسمت داشت. قسمت اصلی و بزرگ‌تر از مرکز آن شروع می‌‌شد به سمت عقب امتداد می‌‌یافت و در انتها نوک آن رو به بالا برگشته بود. رنگ آن مثل اغلب ابرها خاکستری روشن بود ولی خیلی غیرعادی به نظر می‌‌رسید. این ابر از ارتفاع بیست درجه نسبت به خط افق تا ارتفاع هشتاد درجه نسبت به خط افق حرکت می‌‌کرد و به نسبت دیگر ابرها خیلی پایین به نظر می‌‌رسید. عجیب ‌تر اینکه برخلاف جهت باد حرکت می‌‌کرد و ظاهرا باد مخالف، هیچ تاثیری بر سرعت حرکت آن نداشت. ملاحان به مدت نیم ساعت این ابر را مشاهده کردند، این ابر مثل بقیه ابرها تغیر شکل نداد و از هم پاشیده نشد بلکه آنقدر رفت تا در تاریکی غروب از دید دریانوردان پنهان گردید.
● باران حشرات
در سال ۱۸۹۷ آقای «جان زلنی» شاهد اتفاق ویژه و غیرقابل توصیف بود. او در مقاله‌ای که در سال ۱۹۳۲ در مجله «ساینس» به چاپ رسید از ابری درخشان و از نوع ابرهای کرمولوس نوشت، که از سوی شرق وارد آسمان شهر «هاچینسون» در مینی سوتا گردید. او در این باره توضیح می‌‌دهد: «آن ابر خیلی واضح ، مداوم با رنگ سفیدی می‌‌درخشید و درست از بالای شهر عبور می‌‌کرد. وقتی به بالای شهر رسید، باران شدیدی از حشرات بر روی شهر باریدن گرفت به‌طوری که در هر فوت مربع حدود پنجاه تا صد حشره افتاده بود. پس از آزمایشات انجام شده معلوم شد که این حشرات از نوع معمولی نیم بالان هستند. زلنی پدیده عجیب دیگری نیز از ابرها نقل کرد که این بار در شهر «ماسراتا» در کشور ایتالیا روی داده بود. در همان سال در ایتالیا بارانی از دانه‌های گیاهی از ابری سرخ رنگ بارید، دانه‌هایی که مردم محلی با آنها آشنایی نداشتند.
● مثلث‌هایی بر ابرها
همه ما بارها لکه‌های تیره را بر روی ابرها دیده‌ایم ولی آیا لکه‌هایی را دیده‌اید که بر روی ابرها جابه‌جا شوند؟
در تاریخ هشتم آوریل سال ۱۹۱۲ مقاله‌ای در نشریه علمی بسیار معتبر انگلستان به نقل از چارلز تیلدن اسمیت به چاپ رسید.اسمیت در این مقاله نوشت که در منطقه «چیزبری» در ویلت شایر انگلستان چیزی در آسمان دید که هرگز مشابه آن را پیش‌تر ندیده بود: «هر چند که سال‌هاست بر روی آسمان و پدیده‌های آسمانی مطالعه می‌‌کنم ولی هرگز چنین چیزی را ندیده بودم.» اسمیت می‌‌نویسد دو تکه متحرک را بر روی ابرها دیده که به سرعت در حرکت بودند. در حقیقت ابرها حرکت می‌‌کردند آنها در جای خود ثابت مانده بودند و چنین به نظر می‌‌رسید که مدام در حال تعویض ابرها هستند. این لکه‌های تیره رنگ به شکل بادبزن یا مثلث به نظر می‌‌رسیدند. اسمیت بیش از نیم ساعت به آنها خیره مانده بود ولی آنها همچنان سر جای خود بودند.
● یک ابر مهاجم
ممکن است که ابرهای طوفان زا خطرناک و بدیمن به نظر برسند ولی در حقیقت آنها عمدتا مشکل‌آفرین نیستند. تابستان سال ۱۹۷۵ بود که در یک صبح نیمه گرم اتفاقی عجیب برای «تام دی ارکول» معلم علوم مدرسه در خلیج اویستر واقع در لانگ آیلند افتاد. آن روز دی‌ارکول از خانه بیرون آمد تا سوار اتومبیل شده و به سرکار خود برود که ابری غیرمعمول توجه او را به خود جلب نمود. این ابر کوچک که تقریبا به اندازه یک توپ بسکتبال بود برفراز شیروانی خانه او قرار داشت و آرام حرکت می‌‌کرد و این‌طرف و آن‌طرف می‌‌رفت. این معلم می‌‌گوید: «به نظر می‌‌رسید که آن ابر کوچک در برابر چشمان من حرکت می‌‌کرد وآهسته آهسته بزرگ‌تر می‌‌شد. این ابر که به اندازه یک توپ بسکتبال بود در برابر حیرت من کم‌کم بزرگ شد. بعد موضوع بغرنج‌تر شد و اتفاقی افتاد که برای هر کسی تعریف می‌‌کنم باور نمی‌‌کند. همانطور که با سرگشتگی و حیرت به آن نگاه می‌‌کردم کمی جمع شد درست مانند انسانی که لبهایش را به هم بفشارد و سپس از هم باز شد مثل اینکه بخواهد به من تف بیندازد. باران تند و بسیار کوتاهی بر روی من و ماشینم ریخت به‌طوری که هر دوی ما خیس شدیم و سپس ابر ناپدید شد و از هم پاشید.
مهناز پور مردشتی

وبگردی
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!