یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 22 April, 2018

راویان سرگشتگی انسان معاصر


راویان سرگشتگی انسان معاصر
گروه آناتما (Anathema) در سال ۱۹۸۹ در شهر لیورپول انگستان پایه‌گذاری شد. دنی کاوانا (گیتار)، وینسنت کاوانا (خواننده - گیتار)، جیمی کاوانا (گیتار بیس)، جان داگلاس (درامز) و لس اسمیت (کی‌بورد) اعضاء اصلی و بنیان‌گذاران این گروه موسیقی پیشرو و مستعد سبک هوی متال انگلیس به‌شمار می‌روند، که نام آناتما (به معنای نفرین و تکفیر) را بر خود نهادند. تاریخ شانزده‌سالهٔ این گروه موسیقی اهل لیورپول (زادگاه اعضاء گروه اسطوره‌ای به سبک راک‌اندرول یعنی بیتلز) سرشار از فراز و نشیب، تغییر سبک‌ها مکرر، جدائی اعضاء اصلی و موفقیت و شکست بوده است.
آناتما از سال ۱۹۹۰ و با ارائه یک آلبوم آزمایشی Demo با عنوان ”همه رنج‌های ایلیاد“ فعالیت حرفه‌ای را آغاز کرد. یک سال بعد دومین آلبوم آزمایشی گروه با عنوان ”ایمان از بین رفته است“ شامل چهار آهنگ به بازار موسیقی عرضه شد. در سال ۹۲ آناتما با ضبط و انتشار یک صفحه هفت اینچی Single به‌طور رسمی وارد عرصهٔ موسیقی شد. این آلبوم ”کرست فالن“ نام داشت که تعدادی از قطعه‌های دوران آغاز فعالیت گروه را در خود داشت. کرست فالن سرآغاز تلاش‌های اعضاء گروه برای دست‌یابی به سبکی نو و قابل تشخیص از موسیقی متال، که تلفیقی از سبک Gothic ROCK باز زیر شاخهٔ Doom Metal به‌شمار آمد. ویژگی زیرشاخهٔ Doom metal استفاده از سازها، کرخوانی‌ها و فضای موسیقی کلیسائی و مذهبی، در بستر سبک‌ متال است. آواهای مذهبی پیش از این در آثار خوانندگانی چون انیگما به‌کار رفته است و با اقبال عمومی مواجه شده بود. اما تلفیق این آواها با سبک هوی متال کاری دشوار به‌نظر می‌رسید. اوج موفقیت این‌گونه متال در دومین آلبوم رسمی گروه ”عاشقانه‌ها“ در سال ۹۳ بود، که نام آناتما را در سراسر اروپا و آمریکای شمالی پرآوازه ساخت. در قطعات این آلبوم فضائی غم‌بار، افسرده و تاریک، همراه با گونه‌ای روحانیت حزین و خاص احساس می‌شد. سال ۱۹۹۴ سالی سرنوشت‌ساز برای آناتما بود. حضور در یک آلبوم منتخب آثار در کنار گروه‌هائی چون Paradise Lost, Sodom, Kreator اعتباری افزون به گروه بخشید و آناتما را در ردیف پیشروان سبک Black Metal قرار داد. گروه سپس با تلفیق موسیقی با روک و صداهای فراگیر آن با سبک قبلی در مینی آلبوم ”Pentecost III“ در سال ۹۵ به ستایشی هذیان‌وار و خودآزارانه از گروه قدیمی Sabbath Black دست زد.
در همین سال آلبوم دیگری با عنوان ”معمای خاموش“ از آناتما منتشر شد، که همچنان محملی بود برای تجربه‌گرائی‌ها و نوآوری‌های گروه برای دستیابی به مرزهائی تازه از موسیقی متال، پیش از انتشار معمای خاموش درن‌وایت خوانندهٔ اصلی آن زمان از گروه کناره‌گیری کرد و وینسنت کاوانا علاوه بر نواختن گیتار، خوانندگی را نیز برعهده گرفت. موسیقی آناتما پس از جدائی وایت به‌لحاظ بافت دراماتیک دچار تغییرات اساسی شد و آلبوم معمای خاموش از مایه‌های ملودیک‌تر و متفاوت با خط‌مشی گذشته گروه بهره جست. فضا رویاگون، نعره‌های سنگین گیتار ونت‌های سمفونیک برای کی‌بورد (مشابه آنچه پیش از آن پینک‌فلوید اراده داده بود) از مشخصه‌های آثار آناتما در این دوران است. آلبوم ”ابدیت“ به سال ۱۹۹۶ نیز به همین منوال ضبط شد. در این سال آناتما در کنسرت بزرگداشت گروه venom و در کنار گروه‌های سرشناسی چون Cradle of filth حضوری پررنگ داشت. در اول مارس ۹۶ کنسرتی در شهر کراکوف لهستان، مهد موسیقی گوتیک وراک اروپای شرقی و با حضور علاقه‌مندان گروه از سراسر اروپا برگزار شد که مشهورترین کنسرت آناتماست و بارها دی‌وی‌دی و مجموعه‌ قطعات این اجراء زنده تجدید انتشار یافت و تا هم‌اکنون نیز پرفروش‌ترین محصول چندرسانه‌ای ”Multi media“ آناتما به‌شمار می‌رود. در سال ۱۹۹۸ و پس از افتی مقطعی، آناتما با حضور در یادوارهٔ گروه Slayer به اجراء نوین قطعاتی از پینگ فلوید، Status Quo, Tears forffears، رولینگ استونز و دیگران دست زد. سپس مینی آلبومی با سه ترانه به نام ”آینده آلترناتیو“ منتشر شد که در واقع مانیفست موسیقی آلترناتیو انگلستان در آستانهٔ هزارهٔ سوم شناخته می‌شود. در پایان همان سال ”آلترناتیو ۴“ بزرگترین موفقیت حرفه‌ای گروه را رقم زد.
آلبوم ”قضاوت“ در سال ۱۹۹۹ دنبالهٔ تلاش‌های آناتما برای دستیابی به سبکی انتزاعی موسوم به Doom metal بود، که در سال‌های آغازین فعالیت توسط این گروه ابداع شد. در این زمان لس اسمیت نوازنده درامز نیز از گروه جدا شد و آناتما به یک گروه خانوادگی بدل گشت. برادران کاوانا با رجعت به معیارها و ملاک‌های زمان پایه‌گذاری گروه در سال ۲۰۰۱ دو آلبوم موفق Resonance و ”روز خوبی برای مردن“ را ارائه دادند، که به عقیدهٔ کارشناسان و منتقدان موسیقی دومی به‌عنوان بهترین آلبوم گروه تا کنون شناخته شده است. آلبوم Resonance II دستاورد آشنائی آناتما با مایه‌ها و سازهای موسیقی فولکور جهان (به‌عنوان مثال سازهای شرقی چون تنبور) پیشرفتی جالب توجه در کیفیت آثار گروه به‌وجود آورد. آناتما در اشعار خود به راوی تنهائی و سرگشتگی انسان معاصر بدل شده است. عشق‌های ناکام، سرخوردگی و یأس‌های فلسفی، غرق شدن نسل جوان در الکل، موادمخدر و نفسانیات، آیندهٔ نامعلوم و گذشته‌گریزی تلخ و غمبار و ناپایداری رویاها از مؤلفه‌های اشعار گروه است. این تلخی و سیاهی اشعار در ترکیب با سبک ویژه و تکنوازی‌های فوق‌العاده قدرتمند گیتار توسط دنی و وینسنت کاوانا، آثار گروه را برای علاقه‌مندان موسیقی متال به یادماندنی ساخته است.
چون شناور شدم، / دور از تو
در اتاقی شلوغ، تنها
با خود اندیشیدم
گریزی نیست از این
هراس، پشیمانی، تنهائی
تصاویر عشق و نفرت
انعکاس فریادهای فرو خفته
ای کاش نمی‌دانستم، هرگ نمی‌دانستم
خاطرات همواره عذابم می‌دهند
گاه به یاد می‌آورم تمامی دردهائی را که روزی از سر گذرانده‌ام.
پشیمانی - آترناتیو ۴


منبع : خبرگزاری آنا

مطالب مرتبط

موسیقی ایران پونصد تومن... فقط پونصد...

سال ۱۳۵۱ برای اولین‌بار قانون كپی‌رایت در ایران بررسی شد و قرار بود كه در مجلس به تصویب برسد، اما اوضاع جوی آن زمان، ظاهراً باعث شد تا كسی دیگر به آن توجهی نكند، چون آن‌قدر مسائل مهم‌تر از كپی‌رایت احتمالاً مطرح بوده كه وقت بررسی این قانون نمی‌مانده... اما امروز... امروز هم با وجود معضلات صد هزار بار بزرگ‌تر به نسبت آن دوران، مثل ترافیك، قتل و... مسئولین و مردم باز هم بی‌خیال موضوع كپی‌رایت شده‌اند. نكته اینجاست كه اگر موسیقی ایران را در آن‌طرف آبها نمی‌شناختند، باز تحمل درد كپی كردن غیر قانونی در داخل كشور راحت‌تر بود، اما مشكل اینجاست كه خارجیها هم كه از اوضاع ایران در زمینه نبود كپی‌رایت باخبرند، از این موضوع نهایت استفاده را می‌كنند و آثار فاخر موسیقی ایران را به راحتی خرید و فروش كرده، به روی خودشان نمی‌آورند. از سویی وقتی در داخل این اتفاق غیر اخلاقی به صورت شبانه‌روزی رخ می‌دهد، چه توقع اخلاقی می‌توان از خارجیها داشت؟ درحالی‌كه قریب به اتفاق هنرمندان موسیقی ایران، موافق وجود كپی‌رایت هستند، هنوز كسی به فكر وضع این قانون نیفتاده، دلیل این اكثریت هم، متضرر شدن ناشران موسیقی در سالهای اول پیاده شدن این قانون در كشور است.
به نظر می‌آید كه تا این حد از خودگذشتگی هنرمندان به نفع ناشران، اتفاقی مبارك است، اما آیا خارج از ایران هم این‌قدر خوشبینانه به حقوق ما نگریسته می‌شود؟

خانه موسیقی

خانه موسیقی كه چندماهی از برگزاری جشن سالگردش می‌گذرد، قرار است روی این قانون تأمل بیشتری كرده و با هم‌فكری مسئولین و موسیقیدانان، بتواند این قانون را در ایران پیاده كند.
«كامبیز روشن‌روان» آهنگساز و رئیس هیئت‌مدیره خانه موسیقی در این زمینه می‌گوید: مسئله رعایت حق‌التألیف و نشر آثار موسیقی از اهمیت زیادی برخوردار است و ما در این دوره، به آن اهمیت زیادی خواهیم داد تا بتوانیم هرچه سریع‌تر، این قانون را در كشور پیاده كنیم.
پی‌‌گیری موضوع كپی‌رایت نیاز به برنامه‌ریزی دارد، ما باید روی این قانون سرمایه‌گذاری كنیم، قانون پیشین را كه در مورد كپی‌رایت به تصویب رسیده بود، بررسی كرده و آن را احتمالاً از نو بازنویسی كنیم. باید از سویی شرایط جامعه را هم بسنجیم و قانونی را تصویب كنیم كه بتواند پاسخگوی نیازهای موسیقی كشور باشد.
دكتر «محمد سریر» آهنگساز نیز كه در حال حاضر در این دوره از انتخاب هیئت‌مدیره خانه موسیقی به‌عنوان سخنگو انتخاب شده است، می‌گوید:
در كشور ما قانون كپی‌رایت اجرا نمی‌شود، چون تلویزیون مسبب اصلی این جریان است، اول از همه این موضوع باید در این رسانه حل شود، و متأسفانه چه كسی می‌تواند این قانون را به تلویزیون تحمیل كند؟
باید چند مورد خلاف را پی‌‌گیری كرد، در‌ِ چند فروشگاهی را كه تكثیر غیر مجاز دارند، پلمب كرد، چند فرد را كه خلاف می‌كنند، دستیگر كرد. اما آیا شما تا به حال در روزنامه‌ای خوانده‌اید كه كسی را به جرم تكثیر غیر مجاز آلبوم گرفته باشند؟ چند آلبومی را كه با هزار زحمت چند نفر آهنگساز و خواننده روی آن كار كرده‌‌اند، در قالب یك سی‌دی، به قیمت ۵۰۰ تومان كنار خیابان می‌فروشند و هیچ كسی هم به كار آنها كاری ندارد. با این اوصاف طبیعی است كه هیچ‌كس به این قانون بها ندهد. باید در ابتدا قانون اجرایی آن تعریف شود تا مردم هم مجبور به رعایت آن شوند.
او ادامه می‌‌دهد: ما با دو مقوله متفاوت قانون و اجرا مواجه هستیم. در صورتی كه قانونی وجود داشته باشد، اما اجرا نشود، به هیچ دردی نمی‌خورد. قانونی كه اجرا نمی شود لزوم و مرجعی ندارد و نمی‌تواند فراگیر باشد. از این قانون هم باید دولت حمایت كند. در كشور ما هم این قانون اجرا نمی‌شود چون تلویزیون مسبب اصلی این جریان است، اول از همه این موضوع باید در این رسانه حل شود.
او در پایان می‌گوید: در كشوری كه مسئولین اجرایی كارهای خیلی مهم‌تری دارند، پیدا كردن نت و دزدیدن آلبوم چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد؟ باید برای جامعه یك موضوع جا بیفتد و هنوز هم موضوع كپی‌رایت در مملكت ما جا نیفتاده است. فعلاً زمزمه‌هایی در مورد روی كار آمدن مجدد این قانون می‌شود، اما اینكه چقدر به اجرا نزدیك می‌شود، باید بگویم كه تنها باید امیدوار بود. اما واقعیت این است كه فكر نمی‌كنم به این سادگیها درست شود چون شرایط در جامعه ما مهیا نیست. مسئولین هم در حال حاضر با اولویتهایشان جلو می‌روند، می‌خواهند در ابتدا مشكل قتلها، ترافیك، آلودگی و.. را حل كنند و حالا اگر وقتی هم باقی ماند، به موسیقی و كپی‌رایت بپردازند. شاید باید امیدوار بود...!
هنرمندان موسیقی
«سامان احتشامی» نوازنده و آهنگساز كه به قول خودش تمام آلبومهایش را در قالب یك سی‌دی از كنار خیابان خریده است، وضعیت كپی‌رایت موسیقی را در ایران افتضاح می‌داند و می‌گوید: وضعیت كپی‌رایت در هنر ایران، افتضاح است، چند روز پیش یك شركت ناشناس، تمام آلبومهایم را در قالب یك سی‌دی كنار خیابان به مبلغ پانصد تومان می‌فروخت.
متأسفانه مشكل كپی‌رایت موسیقی در ایران به تكثیر غیر قانونی آثار ختم نمی‌شود، بلكه ما بعضاً با مؤسسات قانونی هم در زمینه تولید و انتشار آثار موسیقایی به مشكل برمی‌خوریم. كمتر هنرمندی در ایران، صاحب مؤسسه نشر است تا بتواند خود بر انتشار و تكثیر آثارش نظارت كند و اغلب هنرمندان و به‌خصوص موسیقیدانان، بلافاصله پس از خلق آثار برای فروش هر چه سریع‌تر آن اقدام می‌كنند. برای این كار هم مجبورند با قیمتی كه ناشر می‌خواهد، اثرشان را سریعاً به قیمتی ناچیز بفروشند، چون می‌دانند كه در غیر این صورت برای سالها آثارشان خاك می‌خورد.«احتشامی» ادامه می‌دهد: مشكل اینجاست كه هنرمند ما نمی‌داند برای چه تیراژی پول می‌گیرد؟ یعنی زمانی كه شما قرارداد می‌بندید كسی آمار تیراژ آن را در اختیار شما نمی‌گذارد، اگر هم فرضاً این سؤال مطرح شود و جوابی هم داده شود، هیچ سندیتی ندارد. اگر اثر یا آلبوم شما بیست‌بار هم تجدید چاپ شود، به شما سودی تعلق نمی‌گیرد. در این زمینه باید بخش نظارتی اعمال ‌نظر كند، تا حقوق هنرمندان، به‌خصوص موسیقیدانان از بین نرود. به اندازه كافی، تكثیرهای غیر قانونی دل هنرمندان را به درد آورده است، بهتر است كه حداقل از نظر قانونی مرجعی برای این صحبتها وجود داشته باشد.
فؤاد حجازی، نوازنده و آهنگساز كه او را در این سالها بیشتر با آهنگسازی آثار علیرضا عصار می‌شناسیم، از آن دست آهنگسازانی است كه آثارش به‌شدت مورد توجه ناشران غیر قانونی آثار است. او كه دلیل اصلی رعایت نكردن كپی‌رایت را نداشتن یك جایگاه مشخص برای موسیقی می‌داند، می‌گوید:
متأسفانه كپی‌رایت موسیقی در فرهنگ مردم ما جایی ندارد، مردم تنها به محتوای داخل آلبومها نگاه می‌كنند و توجهی به اینكه این آلبوم از كجا و به چه شكلی به دستشان رسیده است، ندارند.
موسیقی هنوز ریشه فرهنگی ندارد و از آن بهره‌برداری فرهنگی نشده است. باید همه دست به دست هم بدهند تا موسیقی را به مقوله‌‌ای فرهنگی تبدیل كنند. متأسفانه در این بین هم بازار و هم مصرف‌كننده ضربه رعایت نكردن كپی‌رایت را می‌خورند.وی ادامه می‌دهد: متأسفانه بزرگ‌ترین مشكل و مسبب این مسئله در ایران، ناتوانی بازار در پخش آلبومها است. هیچ‌وقت تصمیم نگرفته‌اند كه هیئتی را تشكیل دهند، سیاستی را مشخص كنند و بودجه‌ای را برای جلوگیری از تكثیر بی‌رویه آلبومهای موسیقی اختصاص دهند. درست است كه دولت هم متأسفانه از این موضوع حمایتهای لازم را نمی‌كند، اما باز اگر خود تولید‌كنندگان، توزیع‌كنندگان و ناشرین بخواهند، می‌شود كارهایی كرد.
حجازی در ادامه این گفت‌وگو در مورد اهمیت موسیقی در ایران می‌گوید: متأسفانه خود موسیقی جایگاه ثابت و محكمی را در ایران ندارد، نمی‌توان انتظار داشت كه كسی دلش برای تكثیرهای غیر قانونی بسوزد. آن‌قدر مسائل مهم‌تر از موسیقی برای مردم ما مطرح است كه دیگر به كپی‌رایت نمی‌رسد. رعایت نكردن حق‌ تألیف و نشر به عقب‌ماندگی ایران برمی‌گردد. سالهاست كه در كشورهایی مانند تركیه نیز این اتفاق می‌افتد. تكثیرهای غیر قانونی مخصوص ایران نیست. در عین حال ممكن است كه این مشكل با ارتقا بودجه موسیقی كمرنگ‌تر شود.
اما در این میان، نظرات كیوان ساكت، آهنگساز و نوازنده تار و سه‌تار كاملاً از زاویه دیگری است، او می‌گوید:
اگر كپی‌رایت در ایران رعایت می‌شد، هنرمندان نیازی به تولید سریع، بی‌دقت و پیاپی آثار موسیقی نداشتند.
با وجود كپی‌رایت نه تنها حقوق مادی و معنوی هنرمندان موسیقی تضمین می‌شود، بلكه سطح موسیقی رشد خواهد كرد. همچنین نیازی نیست كه هنرمندان برای كسب درآمد، دائماً در طول سال به تولید آلبوم بپردازند و آن را به جامعه ارائه كنند، در صورتی كه یك هنرمند می‌تواند از یك آلبومش درآمد كافی را در طول ماهها و سالها داشته باشد و با هر بار تجدید چاپ آن، مبلغی را دریافت كند، می‌تواند با خیالی آسوده به خلق آثار هنری بپردازد و نوآوریهایی را كه می‌خواهد، به وجود بیاورد.
وی در مورد دلیل نپرداختن به مسئله كپی‌رایت موسیقی در ایران می‌گوید: اولین ارگانی كه به‌شدت با رعایت كپی‌رایت متضرر خواهد شد، صدا و سیما خواهد بود. سالهاست كه این رسانه بدون در نظر گرفتن حقوق مؤلفین، مصنفین، نوازندگان و خوانندگان به پخش آثار آنها می‌پردازد. اگر كپی‌رایت در این ارگان عظیم رعایت شود، نه تنها تأثیر بالایی در روحیه هنرمندان موسیقی بر جای خواهد گذاشت، بلكه می‌تواند به عنوان یك الگو در ایران مطرح شود. صدا و سیما می‌تواند با رعایت كپی‌رایت از تكثیر غیر قانونی و غیر موجه آلبومها در بین مردم جلوگیری كند. این كار قطعاً تأثیر بسزایی در فرهنگ و خلق و خوی مردم در مواجهه با آثار موسیقایی می‌گذارد.
سرپرست اركستر وزیری در پایان در مورد اینكه آیا در حال حاضر مردم ایران، قدرت پذیرش كپی‌رایت را دارند، خاطرنشان می‌كند: البته كه می‌توانند كپی‌رایت را رعایت كنند. مردم ما منطقی هستند و هرگز نمی‌خواهند كه هنرمندانشان متضرر شوند.«علیرضا قربانی»، خواننده ثابت اركستر موسیقی ملی ایران، یكی از بزرگ‌ترین دلایل رعایت نشدن كپی‌رایت را صدا و سیما می‌داند، قربانی می‌گوید:
متأسفانه صدا و سیما، با توجیه اینكه مردم می‌خواهند كه ما كارهای شما را پخش كنیم، بدون كسب اجازه از صاحبان آثار هنری، دائماً به پخش آثار آنها می‌پردازند.
معتقدم اگر از هر موسیقیدانی در مورد وجود كپی‌رایت در ایران سؤال شود، موافقتش را اعلام می‌كند. اما موضوع اینجاست كه آیا واقعاً این اتفاق می‌افتد؟قربانی در ادامه این گفت‌وگو دلیل اصلی رعایت نكردن كپی‌رایت را رعایت نكردن حقوق ابتدایی هنرمندان می‌داند و می‌افزاید: تا به حال آن‌طوری كه شایسته هنرمندان ایرانی، به‌خصوص هنرمندان موسیقی ایران بوده است، به آنها پرداخته نشده. وقتی كه ما در ایران هنوز روی اصل موسیقی مشكل داریم، دیگر بحثهای فرعی آن خود‌به‌خود زیر سؤال می‌رود. یك روز یك نفر می‌آید و یك روز یكی دیگر می‌رود، یكی دلش می‌خواهد مجوز بدهد، یكی دلش نمی‌خواهد و متأسفانه هیچ قانون مدون و مشخصی هم برای صدور مجوز وجود ندارد. بنابراین رعایت حقوق آنقدرها معنا نمی‌یابد.او ادامه می‌دهد: زمانی كه جشنواره موسیقی فجر برگزار می‌شود، كانتینر صدا و سیما به تالار وحدت می‌آید و تمام برنامه‌ها را ضبط كرده و بعداً در طول سال آنها را پخش می‌كند. دیگر به این موضوع فكر نمی‌كند كه حق و حقوق نوازنده و خواننده و هنرمند چه می‌شود. نه تنها این موضوع بلكه خطاهای موقع اجرای زنده را هم در نظر نمی‌گیرد. شاید یك نوازنده یا خواننده دچار اشتباه شد، آن‌وقت با این كار صدا و سیما، آبروی یك اركستر می‌رود. هر وقت هم كه در این موارد با این دوستان صحبت می‌كنیم، توجیهشان این است كه مردم خیلی اصرار می‌كنند. متأسفانه بسیاری از آثار هنرمندان موسیقی بدون آنكه از كیفیت خوبی برخوردار باشد پخش می‌شوند. جالب است كه حتی برنامه‌ریزان صدا و سیما به حساسیتهای برنامه خودشان هم بی‌توجهند و تنها می‌خواهند كه اهدافشان را به هر قیمتی پیش ببرند.
قربانی می‌گوید: اگر قانون رعایت حق ‌تألیف و نشر عملی باشد، اوضاع بسیار فرق می‌كند و خیلی خوب است، اما به نظر نمی‌آید كه به این زودیها این اتفاق بیفتد. باید اهل فن جلسات متعددی را بگذارند، دور هم بنشینند و به یك نتیجه‌گیری واحد در این مورد برسند.
قربانی به اوضاع كپی‌رایت در خارج از مرزهای ایران اشاره می‌كند و می‌افزاید: وجود كپی‌رایت، حالت ایده‌آل برای فعالیت هنرمندان موسیقی در هر جای جهان است. در دیگر كشورها، هیچ ارگانی نمی‌تواند بدون مجوز اثر شما را پخش كند، چه برسد به اینكه كپی كرده و آنها را در گوشه خیابانها و فروشگاهها بفروشد. از هر طریقی این كار نادرست است.
اخلاق موسیقی
استاد «هوشنگ ظریف»، نوازنده برجسته تار ایرانی، دلیل عمده رعایت نشدن كپی‌رایت را در ایران، بی‌اخلاقی ناشرین غیر قانونی موسیقی می‌داند و می‌گوید: پیش از این مردم با‌اخلاق‌تر بودند.
پیش از این، تا این حد كپیهای غیر قانونی در گوشه و كنار به این راحتی فروخته نمی‌شد، اما الان نه نظارتی بر این جریان صورت می‌گیرد و نه حمایتی از موسیقیدانان می‌شود.تنها می‌توان امیدوار بود كه رعایت كپی‌رایت در ایران عملی بشود. اما واقعاً نمی‌دانم كه این كار شدنی است یا نه. در هر حال باید دولت وارد عمل شود و حقوق موسیقیدانان را باز پس گیرد، این‌طور نباشد كه هر كسی در هر خیابانی آثار موسیقیدانان را چاپ كرده و بفروشد.عضو هیئت‌مدیره خانه موسیقی می‌گوید: خوشبختانه خانه موسیقی هم در حال حاضر در حال پی‌گیری این موضوع است و امیدواریم كه به نتیجه برسد. در هر حال خانه موسیقی هم به تنهایی نمی‌تواند كاری بكند و به حمایتهای دولتی نیازمند است.ظریف كه از او در نوزدهمین جشنواره موسیقی فجر به خاطر یك عمر فعالیت هنری تجلیل شد، می‌‌افزاید: پیش از این ما هرگز با افرادی این‌چنین مواجه نمی‌شدیم كه آثار هنرمندان را در رنگهای مختلف، آزادانه و بدون اجازه در خیابانها بفروشند، اما الان آن‌قدر این موضوع گسترش یافته كه برای همه تبدیل به یك مسئله عادی شده است. در هر حال باید كپی‌رایت در ایران رعایت و از این قانون حمایت شود.وی در پایان در مورد اینكه چرا تاكنون این قانون در ایران پیاده نشده است، می‌گوید: كمتر كسی به این فكر كرده است كه ما هم نیاز به كپی‌رایت داریم، ضمن اینكه پیش از این تعداد كپی‌‌كاران غیر مجاز تا این حد نبود. مردم اخلاق‌گراتر از این حرفها بودند.
حرفهای ناشران
«رامین صدیقی» مدیر‌عامل نشر موسیقی هرمس كه خودش از آن دسته افرادی است كه سالها موضوع كپی‌رایت را در ایران دنبال كرده است، می‌گوید:از آنجا كه دیگر كشورها می‌دانند كه ما قانونی برای كپی‌رایت موسیقی در ایران نداریم، آنها هم كارهای ما را به شكل غیر قانونی پخش می‌كنند، می‌فروشند و از ق‍ِب‍َل كار هنرمندان ایرانی بهره‌های بالای مالی می‌برند. همان كشورهایی كه ما را قبول ندارند، از فعالیت ما درآمدزایی می‌كنند و این هرگز به سود ایران نیست.مسئله كپی‌رایت در ایران به این راحتیها حل نمی‌شود. به این دلیل كه اگر این قانون رعایت شود، بخش عمده‌ای از بازار صنعت موسیقی دچار بحران می‌شود. بحرانی كه به هر حال باید اتفاق بیفتد. در این زمینه دولت باید وارد مذاكره شود و با ایجاد یك سری مراودات بین‌المللی به پیاده شدن این قانون كمك كند. باید مسئولان مركز موسیقی افق كپی‌رایت را در ایران ببنند و سپس به سیاست‌گذاری در این زمینه بپردازند.صدیقی خاطرنشان می‌كند: از آنجا كه من یك ناشر هستم و با مشكلات نبود كپی‌رایت از نزدیك آشنا، چندین بار در این مورد با مسئولین مركز موسیقی صحبت كرده‌ام. تمام لوایح جهانی كپی‌رایت و نظرات ناشران را در این مورد جداگانه در اختیار آقای كاظمی، معاونت هنری وزیر و آقای همافر، رئیس مركز موسیقی گذاشتم، اما با هیچ واكنشی همراه نبود. حتی مقالاتی در این زمینه در نشریه داخلی خانه موسیقی چاپ كردم، اما باز هم بازتابی در پی نداشت و همچون پایان‌نامه یك دانشجوی موسیقی با آن رفتار شد. به مسئله كپی‌رایت باید سالها پیش از این پرداخته می‌شد.مدیر‌عامل نشر موسیقی هرمس می‌افزاید: برای محقق شدن كپی‌رایت، برخی از هم‌صنفهای ما هم كمك نمی‌كنند، چون اگر كپی‌رایت در ایران رعایت شود، ۳۰ درصد آلبومهای منتشره غیر قانونی محسوب شده و از فعالیت آنها جلوگیری خواهد شد. آیا واقعاً با این شرایط موسیقیدانان، ناشران و بازار حاضرند برای اخلاقی شدن و قانونی كردن امور، دست از این سهم بكشند.صدیقی با بیان این موضوع به نبود ثبات اقتصادی در شغل ناشران موسیقی اشاره می‌كند و می‌گوید: از آنجا كه بازار موسیقی در حال حاضر بیشتر در دست ناشران غیر ‌قانونی و كوچه‌بازاری است، شغلهای واسطه بیشتر شده و كمتر كسی به شغل مولد اشتغال دارد. یك ناشر جرئت نمی‌كند صد میلیون پولش را به كار موسیقی بزند، چون ترس برگشت آن را دارد و هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. تكثیر غیر قانونی آثار در ایران و خارج از ایران، اجازه ریسك كردن را به ما نمی‌دهد. تنها پیاده كردن قانون كپی‌رایت مهم نیست، بلكه داشتن اخلاق و روحیه آن هم مهم است، همچنین باید صدا و سیما و مطبوعات بخشی را به این موضوع اختصاص دهند و به كالبد‌شكافی موضوع كپی‌رایت بپردازند.صدیقی با اشاره به بودجه افزایش‌یافته ۳ میلیارد تومانی مركز موسیقی ادامه می‌دهد: در ابتدای سال مركز موسیقی اعلام كرد كه می‌خواهد ۳ میلیارد تومان به ناشران و هنرمندان كمك كند. هنوز كه این اتفاق نیفتاده، اما طبیعتاً در این میان به هر كدام بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان نمی‌رسد و موسیقی ما با این كمك مریض‌تر از آنی می‌شود كه هست. این بودجه باید صرف زیرساختهای موسیقی ایران شود. ساخت زیرساختها هم برنامه دولت است. تمام ناشران می‌دانند چگونه پول دربیاورند، اما نبود قانون كپی‌رایت است كه مانع پیشرفت آنها می‌شود. وی ادامه داد: اگر نمی‌توانند از فعالیت صدا و سیما در زمینه استفاده غیر مجاز آثار جلوگیری كنند، لااقل از پخش موسیقی در ایستگاههای مترو، گوشیهای موبایل و حوزه‌های دیگر جلوگیری كنند. ممكن است كه دشوار باشد، اما شدنی است. زمانی كه سال پیش در بخش انفورماتیك كشور هم تكثیر غیر قانونی اتفاق افتاد، رؤسای این مركز سریعاً به فكر چاره افتادند و توانستند وضعیت پیش‌آمده را مهار كنند، اما در زمینه موسیقی انگار دل هیچ‌كس نمی‌سوزد.«سیدمحمد موسوی» مدیرمسئول موسسه فرهنگی ماهور می‌گوید: وزارت ارشاد نباید به كارهای غیر قانونی رسمیت دهد. دادن مجوز به آثار موسیقایی خارجی كه به درخواست بعضی از ناشران داخلی صورت می‌گیرد، كاری نادرست و مغایر با حیثیت ملی است.اینكه برخی از ناشران آثاری را از موسیقیهای خارج از مرز انتخاب و برای انتشار آن مجوز رسمی از وزارت ارشاد بگیرند و حتی به ثبت كتابخانه‌ ملی ایران هم برسانند امری نادرست و خلاف است. این ناشر پركار عرصه موسیقی ضمن اشاره به این نكته كه از هیچ‌گونه حمایتی برخوردار نیست، در مورد یارانه‌های دولتی می‌گوید: من با تخصیص یارانه به ناشران مخالفم و عقیده دارم كه پرداخت یارانه فساد مالی و كاری به دنبال دارد.مدیر موسسه تولید آثار صوتی «مهرورزان» نیز در این خصوص می‌گوید:مسئولان اجازه ندهند آثار به سرقت‌رفته توزیع شوند.
تكثیر غیر مجاز كارهای پرفروش و پخش آزاد آنها، صدمات مادی و معنوی بسیاری به ناشران آثار موسیقایی وارد آورده است.
وقتی موسسه تهیه‌كننده با هزار زحمت و مرارت موفق به دریافت مجوز اثری می‌شود مطمئناً در انتظار حمایت از سوی مسئولین ذی‌ربط است تا با كنترل صحیح بازار مانع از سوءاستفاده سودجویان شوند.
او با انتقاد از سكوت مسئولان در مقابل فعالیت سارقان آثار صوتی ادامه می‌دهد: متأسفانه هنر‌نشناسان به راحتی آثار دیگران را با كمترین هزینه به نام خود كرده و با كمال جسارت با درج شماره تلفنهای مركز پخش!! به فروش می‌رسانند.

قاضی زاده سمیه

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!