شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Saturday, 21 April, 2018

آسیب‌شناسی تعاونی‌های مرزنشینان


اعطای امتیازات ویژه برای مرزنشینان نیز در این راستا بوده است. شواهد نشان می‌دهد، کاهش تسهیلات و حمایت‌ها از ساکنان مناطق مرزی، اثرات منفی گسترده‌ای دارد. از جمله، مهاجرت، تخلیه مناطق مرزی و رواج قاچاق کالا، بر این اساس، با رشد تهدیدها علیه کشور و تحولات مرزی، بر این اساس، با رشد تهدیدها علیه کشور و تحولات مرزی، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توجه به ساکنان مناطق مرزی نیز افزایش یافت و مزایائی خاص برای مرزنشینان در نظر گرفته شد که عمده‌ترین آنها، تجارب خارجی و مبادلات مرزی بود.
طبق مقررات کشور، هر یک از ساکنان نقاط مرزی به نسبت درجه محرومیت تعیین شده، می‌توانند کالا از نوعی که در آئین‌نامه اجرای قانون صادرات و واردات مشخص می‌شود، برای یک‌بار در سال وارد کند.
طبق قانون مقررات صادرات و واردات، کالاهای وارده توسط مرزنشینان از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد معافیت حقوق گمرکی و سود بازرگانی برحسب نوع کالا، برخوردارند.واردات کالای موضوع مبادلات مرزی نیاز به کسب مجوز ورود ندارد. ولی در هر مورد رعایت بهداشت و استانداردهای اجباری، ضروری است. دارندگان کارت مبادلات مرزی می‌توانند کالای خود را از کشورهای مقابل استان محل سکونت خود یا از مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور وارد کنند. به منظور تسهیل در انجام مبادلات مرزی، در هر منطقه یک شرکت تعاونی تشکیل شده است. مرزنشینان در این قالب فعالیت می‌کنند.این تعاونی‌ها به ازای مجموع سهمیه ارزی اعضاء و طبق قانون مقررات صادرات و واردات، اقدام به واردات می‌کنند. براساس قانون، آنها نیاز به کارت بازرگانی ندارند. دولت به ازای هر مرزنشین عضو این تعاونی‌ها (منظور کمک)، سالانه ۳۹ دلار سهمیه ارزی در نظر گرفته که در دو نوبت شش ماهه به آنها اعلام می‌شود.به گفته محمد پورنگ معاون توسعه تجارت خارجی سازمان بازرگانی کردستان، سهمیه ارزشی به مفهوم پرداخت دلار و ارز به مرزنشینان نیست. آنها می‌توانند تا میزان سهمیه اختصاصی اقدام به واردات کنند و از عوارض گمرکی و سود بازرگانی معاف باشند. سقف ارزشی کالاهای وارداتی توسط تعاونی‌های مرزنشین در سال ۸۳ معادل چهار میلیون و ۴۰۰ هزار ریال برای هر عضو در یک‌سال بود. هدف اصلی از تشکیل تعاونی‌های مرزنشینان، جلوگیری از مهاجرت، تأمین کالا و مایحتاج مردم منطقه، ایجاد روحیه تعاون بین اعضاء و کاهش مشکلات دولت در تأمین کالای مردم مناطق مرزی است.آمارها نشان می‌دهد که ۱۳ تعاونی مرزنشین با حدود سیصد هزار نفر عضو در مناطق مرزی استان فعالیت دارند.شهرستان مریوان دارای شش تعاونی با بیش از ۱۳۰ هزار عضو، بانه دارای چهار تعاونی با بیش از ۶۵ هزار عضو، سقز دارای سه تعاونی با بیش از ۷۶ هزار عضو و سروآباد دارای یک تعاونی با حدود ۳۰ هزار عضو است.به لحاظ جمعیتی، تعاونی شماره ۸۹۶ مرزنشینان مرکزی مریوان با بیش از ۳۶ هزار نفر دارای بیشترین عضو و تعاونی ۱۰۱۶مرکز بانه با بیش از ۶۱ هزار نفر، دارای کمترین عضو در بین کل تعاونی‌ها است.به گفته سازمان بازرگانی کردستان، در سال ۸۲ نزدیک به ۱۰ میلیون دلار سهمیه ارزی به تعاونی‌های مرزنشینان استان اختصاص یافت. این تعاونی‌ها موفق شدند بیش از هفت میلیون دلار کالا از طریق بازارچه‌های استان و بیش از یک و نیم میلیون دلار کالا از سایر گمرکات کشور به خارج صادر کنند. تعاونی‌های مرزنشینان کردستان در سال ۸۱، حدود ۴۱ هزار دلار کالا از طریق بازارچه‌های استان و بیش از سه میلیون دلار کالا از سایر گمرکات کالا وارد کردند. این روند سپس راکد شد و در زمینه واردات کالا این تعاونی‌ها در سال ۸۲، واردات نداشتند.آمار تهیه شده توسط سازمان بازرگانی کردستان نشان می‌دهد، در نیمه نخست سال ۸۳، تعاونی مرکزی مریوان و تعاونی سروآباد این شهرستان با بیش از ۶۵۷ هزار دلار صادرات، تعاونی اورامان با بیش از ۷۵ هزار دلار واردات، فعال بوده‌اند. عملکرد بقیه تعاونی‌ها صفر بوده است.
علت توقف فعالیت تعاونی‌های مرزنشین براساس گفته مدیران این تعاونی‌ها، فرمانداران و کارشناسان بازرگانی، عوامل مختلفی است که در چند سال اخیر متراکم شده.طبق اظهار نظر این منابع، بدهی تعاونی‌های مرزنشینان به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، اصلی‌ترین علت رکود فعالیت آنها است. تعاونی‌های مرزنشینان طبق مقررات صادرات و واردات در صورت وارد کردن اقلامی نظیر برنج و شکر، می‌بایست مابه‌التفاوت قیمت خرید آن از کشور مبدا یا قیمت عمده‌فروشی داخل کشور را به سازمان حمایت بپردازند.این تعاونی‌ها بدهی مربوط به مابه‌التفاوت واردات برنج و شکر در سال ۸۱ را به سازمان حمایت نپرداخته و برای اعمال فشار جهت پرداخت این بدهی‌ها، از انجام مبادلات مرزی محروم شده‌اند. به گفته ”محمد پورنگ“ معاون توسعه تجارت سازمان بازرگانی کردستان، به تازگی سیاستگذاران وزارت بازرگانی تصمیم گرفتند این ممنوعیت را از بخش صادرات بردارند.براساس اطلاعات واصله و به گفته برخی از کارشناسان بازرگانی، اغلب مرزنشینان عضو تعاونی‌ها به‌دلیل نداشتن تجربه، تمکن مالی و ناآشنائی با اصول اولیه تجارت، سهمیه ارزی خود را به مبالغ ناچیز (هر دلار ۴۰۰ تا ۵۰۰ ریال) به تجار کردستان و دیگر استان‌های کشور می‌فروشند. فروش سهمیه ارزی توسط اعضاء تعاونی‌های مرزنشین موجب شده تا این تعاونی‌ها برای اخذ مابه‌التفاوت کالاهای وارداتی برای پرداخت به سازمان حمایت با مشکل روبه‌رو شوند.
مالیات و محدودیت اقلام وارداتی
اخذ ۲۵ درصد درآمد سالیانه به‌عنوان مالیات، محدود بودن فهرست اقلام وارداتی به ۴۸ قلم و نیاز مرزنشینان به سه کالای برنج، چای و شکر و تولیدی نبودن تعاونی‌ها و خرید محصولات با واسطه و بالا رفتن هزینه کالاهای صادراتی از دیگر مشکلات مهم تعاونی‌های مرزنشین است.واردات سه قلم کالای یاد شده، به شرط پرداخت مابه‌التفاوت آن به سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده برای تعاونی‌های مرزنشین، در حالی است که این کالاها به‌صورت قاچاق و به‌طور گسترده وارد منطقه می‌شود و قیمت آن نیز کمتر است و تعاونی‌ها در صورت واردات رسمی این کالا با نبود تقاضا مواجه خواهند بود.از دیگر مشکلات تعاونی‌های مرزنشین، اختصاص ۹۰ درصد صادرات آنها به کالاهای تولیدی در مناطق آذربایجان شرقی و غربی است. به‌دلیل نبود گمرک رسمی در بازارچه سیف سفز (نزدیک‌ترین بازارچه به این استان‌ها) آنها ناچار می‌شوند با پرداخت هزینه‌های بالای حمل و نقل، کالاها را به سنندج ارسال و بعد از تشریفات گمرکی دوباره به مرز سیف هدایت کنند. این کار هزینه‌های اضافی در بردارد. بی‌توجهی به ساماندهی واردات و صادرات از مرزهای شرقی کشور به‌ویژه مناطق کردنشین علاوه بر فرصت‌سوزی و ضرر و زیان درازمدت، موجب افزایش قاچاق در منطقه شده است. تبعات سوءاقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن در کوتاه‌مدت به مراتب زیانبارتر خواهد بود.”سردار رحیمی خورشیدوند“، فرمانده انتظامی ناحیه کردستان در مورد آمار کشفیات کالای قاچاق در سال ۸۳ در استان می‌گوید: یک میلیون و ۵۰۰ هزار قلم انواع لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در نیمه نخست سال جاری توسط مأموران انتظامی این استان کشف و ضبط شد. این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال پیش ۵۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. اغلب این کالاها فاقد استاندارد بوده و ترکیبات شیمیائی آنها مورد اطمینان نیست.به گفته وی، لوازم آرایشی و بهداشتی مجاز به لحاظ ترکیبات، پروانه ساخت و مطابقت با استانداردهای بین‌المللی توسط وزارت بهداشت کنترل شده و استفاده از آنها زیانی برای مردم ندارد. علاوه بر این، در صورت بروز مشکل، کالاهای قاچاق قابل پی‌گیری نبوده و هیچ فرد مشخص مسئولیت آن را به عهده ندارد. در شش ماهه نخست سال ۱۳۸۳، ۵۱۶ هزار قوطی و بطری مشروبات الکلی، ۸۰۸ هزار پاکت سیگار و ۵۸۴ هزار متر پارچه قاچاق در این استان کشف و ضبط شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲۷۲، ۱۷۴ و ۲۰۴ درصد افزایش داشت.
همچنین پرونده‌های بالای ۱۰ میلیون ریال قاچاق کالا در سال ۸۳ به ۹۶۳ پرونده رسید که نسبت به سال قبل ۲۱۳ درصد افزایش داشت. وی در رابطه با پوشش مناطق مرزی، تصریح می‌کند: در بیش از ۷۰ درصد مرز مشترک استان کردستان با عراق، پاسگاه‌های مرزی دایر است. ولی به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه، خلاءهای مرزی برای ورود کالای قاچاق وجود دارد.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

صادرات مجدد کالا، زیان دیروز، منفعت امروز

صادرات مجدد کالا، زیان دیروز، منفعت امروز
معاون توسعه روابط اقتصادی وزیر بازرگانی و رییس كل سازمان توسعه تجارت ایران درباره چگونگی مذاكرات و تصمیمات اخذ شده توسط كمیته مذكور اظهار داشته است كه از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده، چگونگی پرداختن به صادرات مجدد و نقش آن در توسعه تجارت كشور، افزایش سهم بخش خدمات در تولید ناخالص ملی، ایجاد اشتغال و غیره بود.وی درگفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی ایسنا اعلام كرده است كه كلیات پیشنهاد <توسعه صادرات مجدد كالا> به تصویب رسیده و مقرر شده است كه موارد اجرایی آن در سازمان توسعه تجارت و كمیته بازرگانی اتاق بازرگانی با حضور بنگاه‌ها و شركت‌های تجاری به بحث گذاشته شود و نتایج آن برای اتخاذ تصمیمات بعدی منعكس شود. این مقام مسوول در ادامه تاكید كرده است كه در اجرای مصوبه یادشده از پیشنهادهای كلیه صاحب‌ نظران در خصوص چگونگی توسعه صادرات مجدد از كشور ایران به سایر كشورها استقبال می‌شود. معاون وزیر بازرگانی بر این باور است كه اعضای كمیته كارشناسی شورا برای توسعه صادرات مجدد كالا از كشور تاكید داشتند كه یك تبصره به ماده ۱۴ قانون مقررات گمركی برای ورود كالا به صورت موقت و اجازه صادرات مجدد چنانچه پردازشی روی كالا صورت نگرفته باشد اضافه شود.این اظهارات آن هم از سوی یك مقام رسمی و بازرگانی در شرایطی صورت می‌گیرد كه بنا به شواهد و مصادیق موجود، بخش بازرگانی خارجی در اقتصاد كشور همواره از این موضع صدمه دیده و فرآورده‌های صادراتی ایران پس از بسته‌بندی یا فرآوری توسط سایر شركای بازرگانی در بازارهای جهانی به چندین برابر قیمت به فروش رفته است. واضح است كه اصلی‌ترین اشكال این فرآیند، از دست دادن بازارهای بین‌المللی كالاهای ایرانی است. به دیگر سخن چاره‌اندیشی برای توجه به صادرات مجدد كالا، فریضه‌ای است كه باید سال‌ها پیش ادا می‌شد، اما قضای آن نیز پذیرفتنی است!چرا كه ماهی هر وقت از آب گرفته شود تازه است!نقش و جایگاه صادرات مجدد كالا در اقتصاد كشوری مانند ایران به حدی است كه طبق اعلام و گزارش منتشر شده از سوی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO)، صنعت بسته‌بندی درایران به عنوان بازوی صادرات كالا، دارای یك ضعف بزرگ است. به عبارت دیگر به دلیل ضعف صنایع بسته‌بندی در كشور، بسیاری از كالاهای غیر نفتی پس از صادرات به كشورهای دیگر مورد بسته‌بندی و صادرات مجدد قرار می‌گیرد و به چندین برابر قیمت به فروش می‌رسد. این نهاد بین‌المللی با بررسی محصول خرمای صادراتی ایران به این نتیجه رسیده است كه این محصول به بهای تقریبی هر تن ۵۰۰ دلار به فرانسه و انگلیس صادر می‌شود و این دو كشور پس از بسته‌بندی مجدد خرمای وارد شده از ایران، نسبت به صادرات مجدد آن به قیمت ۳۰۰۰ دلار برای هر تن اقدام می‌كنند. به این ترتیب اگر این اقدام در داخل ایران صورت بگیرد، ۶ برابر سود بیشتر نصیب كشاورزان و فعالان اقتصادی كشور خواهد شد. با بررسی این مثال ساده می‌توان به كاستی‌ها و ضعف‌های مهم موجود در صنایع بسته‌بندی ایران و پی آیند آن ضعف توان صادراتی كشور پی برد.
از این رو بهترین راهكار موثر برای رفع این نقیصه، صادرات خرما در بسته‌های بسیار كوچك و غیرفله‌ای و یا ارتقای سطح بسته‌بندی است. از طرف دیگر برخی از كشورها مانند چین و كره نیز اقدام به واردات انبوه چرم تولید ایران می‌كنندو پس از فرآوری نهایی نسبت به صادرات مجدد آن اقدام و سود هنگفتی را به خود اختصاص می‌دهد.شایان ذكر است كه طبق اطلاعات منتشر شده از سوی یونیدو، سالانه حدود ۴۰ میلیون جفت كفش در ایران تولید می‌شود كه نیمی از این مقدار در ۱۵ شركت تولید كفش‌های ماشینی صورت می‌گیرد و مابقی آن تولید كارگاه‌های كوچك و دست دوز است كه به دلیل كیفیت بالای چرم ایرانی قابلیت صادراتی فراوانی دارد. در یك نتیجه‌گیری می‌توان اعلام كرد، توان صادراتی جمهوری اسلامی در بخش چرم و صنایع وابسته به آن نیز بسیار بالا است اما به دلیل استفاده از روش‌های سنتی با بازده پایین، بهتر است ضمن تجهیز و نوسازی صنایع چرم كشور، آموزش‌های لازم نیز به تولید كنندگان سنتی ارائه شود تا كیفیت محصولات بیش از پیش ارتقا یابد و ضایعات چرم به حداقل ممكن برسد. به این ترتیب امكان فرار چرم مرغوب ایرانی به بازارهای خارجی و صادرات مجدد آن توسط كشورهای دیگر به حداقل خواهد رسید. همچنین باید تمام مراحل آماده‌سازی و فراوری در داخل كشور به انجام برسد تا بیشترین سود و ارز آوری در اختیار تولید كنندگان و بازرگانان ایرانی قرار گیرد. البته ایجاد اتحادیه‌ها و تعاونی‌های دامداران و تولیدكنندگان چرم نیز یكی از اقدامات مثبت به حساب می‌آید كه در برخی از استان‌ها مانند: یزد و آذربایجان تجربه شده است. البته عكس این موضوع نیز صادق است. یعنی بازارهای مصرف در داخل كشور مقصد كالاهای صادرات مجدد دیگر كشورها شده است. برای مثال وزارت اقتصاد ملی سلطان نشین عمان اعلام كرد كه جمهوری اسلامی ایران دومین شریك تجاری عمان در زمینه صادرات مجدد در ماه‌های ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۲ میلادی بوده است. این وزارتخانه در گزارش خود اعلام كرد كه ارزش صادرات مجدد عمان به ایران در این مدت به ۲۸/۷۲ میلیون دلار رسید. ارزش كل صادرات مجدد عمان در این مدت بالغ بر ۲۶۵ میلیون دلار بود كه نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۰۱ حدود ۶/۲۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. گفتنی است كه امارت عربی متحده با جذب ۱۰۸ میلیون دلار كالا از عمان اولین شریك تجاری این كشور در زمینه صادرات بود. نكته مهم و آشكار اینجاست كه رونق تجارت از جنبه‌های سیاسی و اقتصادی حائز اهمیت است و از گذشته‌های دور آشنایی ملل یا به عبارتی اقوام مختلف در جهان با یكدیگر، از طریق داد و ستد كالا و تامین نیازهای متقابل آغاز شده و به تدریج استحكام یافته است. با وجود آن كه تجارت،‌ موتور محركه توسعه اقتصادی پایدار تلقی می‌شود، در مبادلات تجاری توازن و تعادل نیز حائزاهمیت است تا منافع متقابل را به دنبال داشته باشد. امارات متحده عربی از كشورهای واقع در جنوب خلیج‌فارس است. در دو دهه گذشته، منطقه آزاد جبل‌ علی در امیرنشین جایگاه خود را در تجارت منطقه‌ای گشوده است. در این منطقه آزاد شركت‌های تجاری عمده از سراسر جهان دفاتر نمایندگی خود را فعال كرده‌اند و محصولات خود را از دبی به كشورهای منطقه به صورت صادرات مجدد عرضه می‌كنند. رونق تجارت در دبی سبب رونق اقتصادی و توسعه این منطقه شده است. هزاران شغل از تخلیه و بارگیری كشتی‌ها گرفته تا فعالیت‌های گردشگری و انواع ساخت و سازهای اداری، تجاری،‌ اقامتگاه و غذاخوری‌ها و... براثر رونق فعالیت‌های تجاری دبی ایجاد شده‌اند. فعالیت‌ بانك‌های داخلی و خارجی و امنیت سرمایه‌گذاری در دبی موجب شده است كه میلیاردها دلار سرمایه جذب امور اقتصادی و تجاری در این امیرنشین شود. صادرات مجدد نیز در تجارت خارجی دبی نقش و جایگاه ویژه‌ای به دست آورده است.به‌گونه‌ای كه گفته می‌شود نزدیك به دو سوم واردات دبی به كشورهای منطقه صادرات مجدد می‌شود. براساس آمارهای منتشر شده از سوی اتاق بازرگانی و صنایع دبی، ارزش صادرات و صادرات مجدد دبی در سه ماهه اول سال ۲۰۰۱ میلادی به ۲ میلیارد و ۸۰۳ میلیون دلار بالغ شد و ایران با جذب ۲۶ درصد صادرات دبی در این مدت بزرگ‌ترین شریك تجاری این امیرنشین بوده است. براساس آمارهای منتشره از سوی اتاق بازرگانی و صنایع دبی، میزان جذب صادرات و صادرات مجدد دبی از سوی ایران در سه ماهه نخست سال ۲۰۰۱ میلادی به حدود ۴/۷۲۸ میلیون دلار رسید كه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۲درصد افزایش داشت. این در حالی است كه عربستان سعودی با جذب ۵۲۶ میلیون دلار، كویت با ۲۵۴ میلیون دلار و عراق با ۱۶۵ میلیون دلار رتبه‌های دوم تا چهارم را در جذب صادرات و صادرات مجدد دبی در مدت یاد شده كسب كردند. بررسی اقلام وارداتی ایران از دبی نشان می‌دهد كه وسایل صوتی و تصویری، مواد غذایی، مواد بهداشتی، تجهیزات حمل و نقل،‌ قطعات رایانه و دیگر اقلام مصرفی بخش عمده صادرات و صادرات مجدد دبی به ایران را تشكیل می‌دهد. بسیاری از این اقلام در كشورهای جنوب شرقی آسیا ماند: چین، تایوان، كره جنوبی، ژاپن، تایلند، سنگاپور، مالزی و اندونزی و همچنین برخی كشورهای اروپایی تولید و یا به صورت تحت لیسانس در امارات تهیه و به بازارهای منطقه عرضه می‌شود. می‌توان ادعا كرد كه بخش قابل توجهی از اقلام وارداتی از دبی را كالاهای از رده خارج (استوك) شركت‌های اروپایی، آمریكایی و نیز تولیدكنندگان شرق آسیا تشكیل می‌دهند. این كالاها از یك سو از فناوری پایین‌تر و عقب مانده‌تر برخوردارند و از سوی دیگر تجار دبی آنها را به قیمت بسیار نازلی خریداری می‌كنند، زیرا كه جزو ذخایر فروش نرفته شركت‌های یاد شده می‌باشند و آنها علاقه‌مند به فروش آنها به نرخ بسیار پایین برای تخلیه انبارهایشان می‌باشند. كارشناسان اقتصادی با اشاره به وجود سه منطقه آزاد تجاری ایران در خلیج فارس و دهانه دریای عمان (كیش، قشم و چابهار) و فعالیت چندین ساله این مناطق اظهار می‌دارند، چنانچه مناطق یاد شده با برخورداری از قوانین محكم برای ایجاد و حفظ امنیت سرمایه‌گذاری و سرمایه گذاری مناسب در امور زیر بنایی می‌توانستند فعالیت كنند، آنها قادر بودند كه بخشی از بازار صادرات مجدد در منطقه را به دست آورند. به ویژه منطقه آزاد تجاری چابهار كه مسیر عبور (ترانزیت كالا) به آسیای میانه است، موقعیت بسیار حساسی دارد كه با بهره‌برداری مناسب از آن می‌توان بازار شمالی كشور را تغذیه نمود. البته باید گفت كه دبی در صادرات مجدد شماری از كالاهای غیر نفتی ایران به كشورهای منطقه نیز نقش دارد. میوه و سبزی، گل و گیاهان زینتی، خشكبار، فرش دستباف و ... از كالاهای صادراتی ایرانی به دبی است كه از طریق این امیر نشین به دیگر كشورهای حوزه خلیج فارس و حتی بازار اروپا ارسال می‌شود. همچنین نایب رییس اتحادیه صادركنندگان زعفران گفته است: اسپانیا زعفران ایران را كیلویی ۲۷۰ یورو می‌خرد و بعد از بسته‌بندی ۱۲۰۰ یورو می‌فروشد.علی شریعتی‌مقدم ƒ صادركننده نمونه زعفران ƒ در گفت‌وگو با (ایسنا)، افزود: در ۱۰ سال گذشته تولید زعفران در ایران رشد بالایی داشته است و این امر با توجه به قیمت پایین زعفران در كشور باعث شده كاشت زعفران در كشورهایی نظیر اسپانیا مقرون به صرفه نباشد. اما از آنجا كه بازار جهانی زعفران قرن‌ها در اختیار این كشور بوده، زعفران ایران را خریداری و با نام تجاری خود به بازار عرضه می‌كند.به طوری كه اكثر شركت‌های صاحب نام تجاری اسپانیا، زعفران خود را از ایران تامین می‌كنند. شریعتی‌مقدم، با بیان اینكه بیشترین حجم صادرات زعفران ایران به صورت فله‌ای است، گفت: بین ۷۵ تا ۸۵ درصد زعفران ایران به صورت بسته‌های بزرگ به اروپا صادر می‌شود و تنها ۱۵ تا ۲۵ درصد صادرات به صورت بسته‌بندی شده و فرآوری شده انجام می‌شود.او تفاوت قیمت زعفران فله‌ای و بسته‌بندی ایران را بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار عنوان كرد.نایب‌رییس اتحادیه صادركنندگان زعفران كشور، نیاز بازار جهانی زعفران را حدود ۱۷۰ تن زعفران در سال اعلام و خاطرنشان كرد: از این میزان در سال‌های عادی ۱۶۰ تن توسط ایران تولید می‌شود، یونان چهار تن و اسپانیا یك تن آن را تولید و كشورهایی مثل چین، هند، مراكز و افغانستان نیز در مجموع پنج تن تولید زعفران دارند. وی در خصوص حداقل قیمت هر كیلو زعفران در بازارهای داخلی پیشنهاد سه میلیون تومان را مطرح كرد و گفت: متاسفانه قیمت پایین زعفران باعث شده زعفران‌كاران هم برای تولید آن انگیزه كافی نداشته باشند.

وبگردی
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
زبان روسی به عنوان زبان دوم در مدارس !
زبان روسی به عنوان زبان دوم در مدارس ! - آخه قربونت برم اصلاً درکى از دلیل وجودى زبان دوم و فلسفه آموزشیش دارى که این پیشنهاد رو دادى؟ زبان دوم زبانیه که بر اساس میزان کاربرد و گسترش جهانى انخاب میشه، براى ایجاد ارتباط کلامى بیشتر. یعنى ربطى به رابطه سیاسى شما با آمریکا و انگلیس نداره.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!