سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 February, 2018

آسیب‌شناسی تعاونی‌های مرزنشینان


اعطای امتیازات ویژه برای مرزنشینان نیز در این راستا بوده است. شواهد نشان می‌دهد، کاهش تسهیلات و حمایت‌ها از ساکنان مناطق مرزی، اثرات منفی گسترده‌ای دارد. از جمله، مهاجرت، تخلیه مناطق مرزی و رواج قاچاق کالا، بر این اساس، با رشد تهدیدها علیه کشور و تحولات مرزی، بر این اساس، با رشد تهدیدها علیه کشور و تحولات مرزی، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توجه به ساکنان مناطق مرزی نیز افزایش یافت و مزایائی خاص برای مرزنشینان در نظر گرفته شد که عمده‌ترین آنها، تجارب خارجی و مبادلات مرزی بود.
طبق مقررات کشور، هر یک از ساکنان نقاط مرزی به نسبت درجه محرومیت تعیین شده، می‌توانند کالا از نوعی که در آئین‌نامه اجرای قانون صادرات و واردات مشخص می‌شود، برای یک‌بار در سال وارد کند.
طبق قانون مقررات صادرات و واردات، کالاهای وارده توسط مرزنشینان از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد معافیت حقوق گمرکی و سود بازرگانی برحسب نوع کالا، برخوردارند.واردات کالای موضوع مبادلات مرزی نیاز به کسب مجوز ورود ندارد. ولی در هر مورد رعایت بهداشت و استانداردهای اجباری، ضروری است. دارندگان کارت مبادلات مرزی می‌توانند کالای خود را از کشورهای مقابل استان محل سکونت خود یا از مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور وارد کنند. به منظور تسهیل در انجام مبادلات مرزی، در هر منطقه یک شرکت تعاونی تشکیل شده است. مرزنشینان در این قالب فعالیت می‌کنند.این تعاونی‌ها به ازای مجموع سهمیه ارزی اعضاء و طبق قانون مقررات صادرات و واردات، اقدام به واردات می‌کنند. براساس قانون، آنها نیاز به کارت بازرگانی ندارند. دولت به ازای هر مرزنشین عضو این تعاونی‌ها (منظور کمک)، سالانه ۳۹ دلار سهمیه ارزی در نظر گرفته که در دو نوبت شش ماهه به آنها اعلام می‌شود.به گفته محمد پورنگ معاون توسعه تجارت خارجی سازمان بازرگانی کردستان، سهمیه ارزشی به مفهوم پرداخت دلار و ارز به مرزنشینان نیست. آنها می‌توانند تا میزان سهمیه اختصاصی اقدام به واردات کنند و از عوارض گمرکی و سود بازرگانی معاف باشند. سقف ارزشی کالاهای وارداتی توسط تعاونی‌های مرزنشین در سال ۸۳ معادل چهار میلیون و ۴۰۰ هزار ریال برای هر عضو در یک‌سال بود. هدف اصلی از تشکیل تعاونی‌های مرزنشینان، جلوگیری از مهاجرت، تأمین کالا و مایحتاج مردم منطقه، ایجاد روحیه تعاون بین اعضاء و کاهش مشکلات دولت در تأمین کالای مردم مناطق مرزی است.آمارها نشان می‌دهد که ۱۳ تعاونی مرزنشین با حدود سیصد هزار نفر عضو در مناطق مرزی استان فعالیت دارند.شهرستان مریوان دارای شش تعاونی با بیش از ۱۳۰ هزار عضو، بانه دارای چهار تعاونی با بیش از ۶۵ هزار عضو، سقز دارای سه تعاونی با بیش از ۷۶ هزار عضو و سروآباد دارای یک تعاونی با حدود ۳۰ هزار عضو است.به لحاظ جمعیتی، تعاونی شماره ۸۹۶ مرزنشینان مرکزی مریوان با بیش از ۳۶ هزار نفر دارای بیشترین عضو و تعاونی ۱۰۱۶مرکز بانه با بیش از ۶۱ هزار نفر، دارای کمترین عضو در بین کل تعاونی‌ها است.به گفته سازمان بازرگانی کردستان، در سال ۸۲ نزدیک به ۱۰ میلیون دلار سهمیه ارزی به تعاونی‌های مرزنشینان استان اختصاص یافت. این تعاونی‌ها موفق شدند بیش از هفت میلیون دلار کالا از طریق بازارچه‌های استان و بیش از یک و نیم میلیون دلار کالا از سایر گمرکات کشور به خارج صادر کنند. تعاونی‌های مرزنشینان کردستان در سال ۸۱، حدود ۴۱ هزار دلار کالا از طریق بازارچه‌های استان و بیش از سه میلیون دلار کالا از سایر گمرکات کالا وارد کردند. این روند سپس راکد شد و در زمینه واردات کالا این تعاونی‌ها در سال ۸۲، واردات نداشتند.آمار تهیه شده توسط سازمان بازرگانی کردستان نشان می‌دهد، در نیمه نخست سال ۸۳، تعاونی مرکزی مریوان و تعاونی سروآباد این شهرستان با بیش از ۶۵۷ هزار دلار صادرات، تعاونی اورامان با بیش از ۷۵ هزار دلار واردات، فعال بوده‌اند. عملکرد بقیه تعاونی‌ها صفر بوده است.
علت توقف فعالیت تعاونی‌های مرزنشین براساس گفته مدیران این تعاونی‌ها، فرمانداران و کارشناسان بازرگانی، عوامل مختلفی است که در چند سال اخیر متراکم شده.طبق اظهار نظر این منابع، بدهی تعاونی‌های مرزنشینان به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، اصلی‌ترین علت رکود فعالیت آنها است. تعاونی‌های مرزنشینان طبق مقررات صادرات و واردات در صورت وارد کردن اقلامی نظیر برنج و شکر، می‌بایست مابه‌التفاوت قیمت خرید آن از کشور مبدا یا قیمت عمده‌فروشی داخل کشور را به سازمان حمایت بپردازند.این تعاونی‌ها بدهی مربوط به مابه‌التفاوت واردات برنج و شکر در سال ۸۱ را به سازمان حمایت نپرداخته و برای اعمال فشار جهت پرداخت این بدهی‌ها، از انجام مبادلات مرزی محروم شده‌اند. به گفته ”محمد پورنگ“ معاون توسعه تجارت سازمان بازرگانی کردستان، به تازگی سیاستگذاران وزارت بازرگانی تصمیم گرفتند این ممنوعیت را از بخش صادرات بردارند.براساس اطلاعات واصله و به گفته برخی از کارشناسان بازرگانی، اغلب مرزنشینان عضو تعاونی‌ها به‌دلیل نداشتن تجربه، تمکن مالی و ناآشنائی با اصول اولیه تجارت، سهمیه ارزی خود را به مبالغ ناچیز (هر دلار ۴۰۰ تا ۵۰۰ ریال) به تجار کردستان و دیگر استان‌های کشور می‌فروشند. فروش سهمیه ارزی توسط اعضاء تعاونی‌های مرزنشین موجب شده تا این تعاونی‌ها برای اخذ مابه‌التفاوت کالاهای وارداتی برای پرداخت به سازمان حمایت با مشکل روبه‌رو شوند.
مالیات و محدودیت اقلام وارداتی
اخذ ۲۵ درصد درآمد سالیانه به‌عنوان مالیات، محدود بودن فهرست اقلام وارداتی به ۴۸ قلم و نیاز مرزنشینان به سه کالای برنج، چای و شکر و تولیدی نبودن تعاونی‌ها و خرید محصولات با واسطه و بالا رفتن هزینه کالاهای صادراتی از دیگر مشکلات مهم تعاونی‌های مرزنشین است.واردات سه قلم کالای یاد شده، به شرط پرداخت مابه‌التفاوت آن به سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده برای تعاونی‌های مرزنشین، در حالی است که این کالاها به‌صورت قاچاق و به‌طور گسترده وارد منطقه می‌شود و قیمت آن نیز کمتر است و تعاونی‌ها در صورت واردات رسمی این کالا با نبود تقاضا مواجه خواهند بود.از دیگر مشکلات تعاونی‌های مرزنشین، اختصاص ۹۰ درصد صادرات آنها به کالاهای تولیدی در مناطق آذربایجان شرقی و غربی است. به‌دلیل نبود گمرک رسمی در بازارچه سیف سفز (نزدیک‌ترین بازارچه به این استان‌ها) آنها ناچار می‌شوند با پرداخت هزینه‌های بالای حمل و نقل، کالاها را به سنندج ارسال و بعد از تشریفات گمرکی دوباره به مرز سیف هدایت کنند. این کار هزینه‌های اضافی در بردارد. بی‌توجهی به ساماندهی واردات و صادرات از مرزهای شرقی کشور به‌ویژه مناطق کردنشین علاوه بر فرصت‌سوزی و ضرر و زیان درازمدت، موجب افزایش قاچاق در منطقه شده است. تبعات سوءاقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن در کوتاه‌مدت به مراتب زیانبارتر خواهد بود.”سردار رحیمی خورشیدوند“، فرمانده انتظامی ناحیه کردستان در مورد آمار کشفیات کالای قاچاق در سال ۸۳ در استان می‌گوید: یک میلیون و ۵۰۰ هزار قلم انواع لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در نیمه نخست سال جاری توسط مأموران انتظامی این استان کشف و ضبط شد. این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال پیش ۵۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. اغلب این کالاها فاقد استاندارد بوده و ترکیبات شیمیائی آنها مورد اطمینان نیست.به گفته وی، لوازم آرایشی و بهداشتی مجاز به لحاظ ترکیبات، پروانه ساخت و مطابقت با استانداردهای بین‌المللی توسط وزارت بهداشت کنترل شده و استفاده از آنها زیانی برای مردم ندارد. علاوه بر این، در صورت بروز مشکل، کالاهای قاچاق قابل پی‌گیری نبوده و هیچ فرد مشخص مسئولیت آن را به عهده ندارد. در شش ماهه نخست سال ۱۳۸۳، ۵۱۶ هزار قوطی و بطری مشروبات الکلی، ۸۰۸ هزار پاکت سیگار و ۵۸۴ هزار متر پارچه قاچاق در این استان کشف و ضبط شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲۷۲، ۱۷۴ و ۲۰۴ درصد افزایش داشت.
همچنین پرونده‌های بالای ۱۰ میلیون ریال قاچاق کالا در سال ۸۳ به ۹۶۳ پرونده رسید که نسبت به سال قبل ۲۱۳ درصد افزایش داشت. وی در رابطه با پوشش مناطق مرزی، تصریح می‌کند: در بیش از ۷۰ درصد مرز مشترک استان کردستان با عراق، پاسگاه‌های مرزی دایر است. ولی به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه، خلاءهای مرزی برای ورود کالای قاچاق وجود دارد.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

تجارت آب جای تجارت نفت را می‌گیرد


تجارت آب جای تجارت نفت را می‌گیرد
بعضی تری اسپراگ را یك احمق می‌دانند و بعضی دیگر نابغه. اما حقیقت آن است كه او به پركردن كیسه‌های غول‌پیكر اقیانوس پیمایی اعتقاد دارد كه آب را به مناطق كم آب حمل می‌كند و تشنگی مردم این مناطق را برطرف كرده و شاید به برقراری صلح كمك كند.اگر این كار به نظر مسخره می‌آید، از یاد نبریم كه كمتر از 5/2‌درصد از آب‌های دنیا آب تازه و نوشیدنی است. این منبع و منشا حیات در معرض خطر آلودگی، بیماری‌های آبی و تغییر الگوی بارش در اثر گرم شدن زمین قرار دارد. این حقایق كه در نتیجه تحقیقات جهانی به دست آمده، نشان می‌دهد كه دنیا در آینده‌‌ای نزدیك صحنه رقابت شركت‌‌‌ها و كشورها برای به دست آوردن آب و دسترسی به آن خواهد شد.دیگر اوپك را فراموش كنید.كارشناسان می‌گویند: كارتل بعدی دنیا سازمانی از كشورهای صادركننده آب است نه نفت. بعضی دیگر از كارشناسان خصوصی‌سازی محلی آب را برای آینده جهان خطرناك دانسته و می‌گویند، با این كار دسترسی به آب برای كشورهای فقیر یا مردم فقیر كشورها محدود و دشوار می‌شود. آب طلای آبی و بسیار ارزشمندی است. یك مقام كانادایی و از مسوولان آب این كشور می‌گوید: در آینده‌ای نزدیك شاهد جنبشی جهانی برای تصرف مناطق آبی و دسترسی به آب تمیز و نوشیدنی خواهیم بود، همان‌طور كه درباره نفت شاهد بودیم. قرن آینده قرن آب است.نشانه‌های تمایل شركت‌ها به سرمایه‌گذاری در آب در حال ظهور كردن است.انگلیس كه با كمبود آب مواجه، در حال بررسی طرح خطوط لوله آب است تا آب اسكاتلند را به انگلیس منتقل كند. تركیه هم قرار است در طرحی مشابه به اروپای مركزی و قبرس، یونان، مصر و مالت آب بفروشد.كیسه‌های غول‌پیكر آب آقای اسپراگ هم مورد توجه قرار گرفته‌‌اند. این تاجر كالیفرنیایی در تلاش است كاخ سفید را متقاعد كند ابتدا از طریق پر كردن 20 تا 30‌كیسه از <كیسه‌های اسپراگ> از آب تركیه و فرستادن آن برای فلسطینی‌ها و اسرائیل، میانجیگری در صلح خاورمیانه را آغاز كند. او می‌گوید، هزینه انتقال چند صد مایلی آب از این طریق كمتر از یك پنی در هر بشكه است.در اواخر دهه ۱۹۹۰، شركت حمل و نقل آب آكواریوس، اولین شركتی بود كه این كیسه‌‌‌‌های غول‌پیكر را برای حمل آب و صادرات آن انتخاب كرد تا از این طریق به جزایر یونان آب منتقل كند.در سال ۲۰۰۰، یك شركت دیگر با نام نوردیك، شروع به استفاده از این كیسه‌ها برای حمل ۵‌میلیون بشكه آب كرد. این حجم آب ۱۰‌برابر محموله شركت آكواریوس بود و از تركیه به شمال قبرس می‌رفت.تركیه برای فروش آب به اسرائیل بی‌میل نیست و دو طرف مشغول بحث درباره قیمت و شیوه انتقال آن هستند.اسپراگ می‌گوید، در آن منطقه، آب موضوع حساس و حیاتی است. وقتی كشورها از نظر آب به استقلال برسند، خیلی از مشكلات حل می‌شود.صادركنندگان دیگر آب از شیوه‌های حمل و نقل دیگری استفاده می‌كنند. نیاز بیش از ۵۰‌كشور دنیا به آب، صادرات این مایع حیات را پررونق كرده است. در بسیاری از این كشورها آب یا كافی نیست، یا آلوده است یا اصلا وجود ندارد.یك شركت صادرات آب در ونكوو كانادا حق انحصاری برداشت ۸/۴‌میلیارد بشكه آب در سال از یخچال‌های طبیعی را به مدت ۳۰‌سال از شهر ستیكا در آلاسكا به دست آورده است. این شركت در فكر صادرات این آب به آسیا و خاورمیانه است. در ماه سپتامبر این شركت اعلام كرد، پایگاه حمل و نقلی را در شهر ستیكا ساخته است كه قادر به انتقال ۵۰هزارتن آب است. آب‌های بطری شده یكی دیگر از چالش‌های آینده است. تجارت این آب روبه رونق است و فروش آن در دهه گذشته در سراسر جهان به ۵۰میلیارد دلار رسیده است و سالانه ۱۰درصد رشد می‌كند. در گزارش دو سالانه <آب جهان> كه توسط چند نویسنده و ناظر بین‌المللی تهیه شده آمده است، تنها 10كشور در سال گذشته نزدیك به 29میلیاردبشكه از آب‌های بطری شده را مصرف كرده‌اند.نكته قابل توجه این است كه رشد فروش آب‌های بطری شده بیشتر در كشورهای در حال توسعه دیده می‌شود. مثلا مصرف چین بین سال‌های1997و2002،‌ چهار برابر شده و به 6/2میلیاردبشكه رسیده است. با پول همین مقدار آب می‌توان برای بقیه مردمی كه از این آب استفاده نكرده‌اند، آب خرید.اما نشانه‌هایی وجود دارد حاكی از اینكه بعضی كشورهای در حال توسعه میلیون‌ها دلار پول مورد نیاز برای هزینه در زیرساخت‌های آب تمیز را آماده نكرده‌اند. این كشورها به جای آماده سازی و سرمایه‌گذاری این پول بیشتر به بخش خصوصی تكیه كرده‌اند كه آب پاكیزه و قابل شرب را سریع‌تر از سیستم‌های عمومی و دولت، به مناطق نیازمند می‌برد، البته هزینه این كار هم بالاتر است. عدم دسترسی به آب تمیز قابل شرب جان 35میلیون‌نفر را در دهه آینده تهدید می‌كند.این تهدید و دورنمای نگران كننده وضعیت آب در جهان، در كنار احتمال ایجاد یك كارتل آبی همچون كارتل نفتی، احتمال درگیری‌های محلی بر سر استفاده خصوصی از منابع آب را هم دامن زده است. یكی از نمونه‌های این درگیری كه از هم‌اكنون آغاز شده اختلاف بر سر آب زیرزمینی در آمریكا میان شركت‌های آب بطریی و شهروندان محلی است. صنعت آب بطری شده می‌گوید كه مورد بی‌عدالتی واقع شده، اما مدافعان حفظ و حفاظت از منابع آب زیرزمینی نظر دیگری دارند.شركت‌های آب بطری شده، بخش خصوصی، شركت‌های حمل و نقل و خطوط لوله كشی از هم‌اكنون دست به كار شده‌اند. سازمان ملل هم برای طراحی سیستمی برای دسترسی به آب به عنوان یك حق بشری تحت فشار قرار دارد.

وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران - تهدید نیروی انتظامی توسط وحوش #دراویش، ساعتی قبل از جنایت تروریستی با اتوبوس:«فقط نیم ساعت وقت دارید تا باید بدون قید و شرط برادرمون رو آزاد کنید...»
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    گیاهخوارها هم می توانند غذا های متنوع بخورند
    در فصل نوبرانه‌ها و سبزیجات سبز و تازه، این خورش سبز رنگ و خوشمزه بهاری را هم مهمان سفره‌های تان کنید. مطمئن باشید به لیست غذاهای مورد علاقه‌تان اضافه می‌شود.