سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 March, 2018

معرفی دیان فیتزموریس (Deanne Fitzmaurice)


معرفی دیان فیتزموریس (Deanne Fitzmaurice)
دیان فیتزموریس (Deanne Fitzmaurice) زنی ۴۷ ساله است كه ۱۶ سال برای «سانفرانسیسكو كرونیكل» عكاسی كرده. رشته عكاسی را در دانشگاه سانفرانسیسكو خوانده و عكس هایش در نشریات معروف آمریكایی مثل تایم، نیوزویك، یو اس نیوز، پیپل و... چاپ شده. او همان كسی است كه جایزه پولیتزر ۲۰۰۵ یعنی معتبرترین جایزه روزنامه نگاری آمریكایی را در بخش گزارش تصویری از آن خود كرد. او صالح خلف را پیدا كرد، مجروح ۹ ساله جنگ عراق كه تا سرحد مرگ از او خون رفته بود. مردم با صالح با تیتر «جراحی قلب شیر» آشنا شدند. دیان فیتزموریس در ۵ نوبت، گزارش های مفصل تصویری از پروسه جراحی تا سلامت كامل صالح را در روزنامه كرونیكل چاپ كرد. این گزارش ها از صحنه های دلخراش و جراحات عمیق به چشم و صورت صالح شروع شد و تا دویدن او در سالن بیمارستان و شادی اش در میان پرستاران ادامه یافت. در این میان سیل ای میل و نامه به سردبیر كرونیكل سرازیر شد و مردم خواستار قرارگرفتن در مورد جزئیات بیشتر این شیر كوچك عراقی شدند. مردم دیگر می دانستند كه صالح با پدرش رحیم در بیمارستان اوكلند روزها را می گذراند و جراحی های بزرگ و كوچك روی او انجام می شود. اعضای دیگر خانواده صالح هم در این مدت به او پیوستند. دیان می گوید: «خیلی از مواقع من و مردیث (گزارشگر این ماجرا) با هم می نشستیم و گریه می كردیم. بعد دوربین را برمی داشتم و جلو می رفتم. باید به این خانواده روحیه می دادیم. صالح تنها كسی نبود كه در این جنگ ظالمانه تا سرحد مرگ رفته بود. مجروحان زیادی از عراق به بیمارستان اوكلند منتقل شده بودند ولی چیزی در صالح كوچولو وجود داشت كه از روز اول مرا جذب خود كرد. صالح به ما اجازه می داد تا حتی در اوج دردكشیدن در كنارش باشیم. روح شاد و زیبای صالح بهترین وسیله برای آشنایی و پیوند ما بود. او فقط عربی می دانست و من فقط انگلیسی. اما وظیفه انسانی عكاس است كه در چنین شرایطی با سوژه ارتباط روحی برقرار كند. من از او عكس می گرفتم و عكس ها را روی ال سی دی دوربین نشانش می دادم. او آنقدر هیجان زده می شد كه مرا به وجد می آورد. صالح و خانواده اش به من آنقدر اعتماد داشتند كه روزهای آخر واقعاً جزیی از فامیلشان شده بودم.»
دیان پسركی را به تصویر كشید كه یك چشم و یك دستش را در اثر انفجار بمب در نزدیكی خانه شان از دست داده بود.او برادرش را حین بازی در همان اطراف از دست داد. سردبیر كرونیكل به خاطر آشنایی با روحیه حساس عكاسش با سابقه ۱۶ ساله، او را رها گذاشت تا داستان غم انگیزش را از جنگ توصیف كند. فیتزموریس می گوید: «از جنگ متنفرم. از هر نوع كشتاری بیزارم. توان اینكه به عراق بروم و از نزدیك حجم بالای خونریزی و قتل عام را تماشا كنم، نداشتم. به دنبال شرایطی بودم كه بتوان به جزئیات و مسائل حاشیه ای جنگ بپردازم تا اینكه صالح را پیدا كردم. ایده من قبول شد... برای نشان دادن تنفرم از جنگ و كشتن مردم بی گناه، خداوند بی گناه ترین موجود را سر راهم قرار داد. صالح بهترین دلیل برای نمایش مظلومیت مردم عراق بود.» او این روش را سال ها پیاده كرده. به موضوعی علاقه مند می شود و ایده اش را به صورت گزارش تصویری از سوژه مورد نظر پی می گیرد. فاحشه خانه های نوادا، یكی از سوژه هایی بود كه او سال ها پیش انجام داد و با سروصدای زیادی مواجه شد. او به زندگی خصوصی زنان در تقابل با مدیر این مراكز رسوخ كرد و نشان داد كه چطور با تجارت جسم و روح این زنان و دخترانشان، مدیران صاحب همه چیز می شوند. دیان با این روش مردم را متوقع كرده تا همیشه پیگیر موضوعات بكر و تازه از سوی روزنامه كرونیكل باشند. فیتزموریس در بیشتر مواقع گزارش عكس هایش را خودش می نویسد. سوژه هایش گاه خطرناك تر از آن هستند كه یك زن به میان آنها برود. او در میان قاچاقچیان و موتور سواران وحشی هم رفته و از ظریف ترین روابط و شرایط زندگی آنها عكاسی كرده. همسرش هم عكاس روزنامه كرونیكل است. او در مورد دیان می گوید: «كسی نمی تواند جلوی احساسات انسان دوستانه او را بگیرد. اگر احساس كند جایی وجود دارد كه به عده ای از آدم ها ظلم می شود، دوربینش را برمی دارد و با همه خداحافظی می كند. ما با این روحیه عجیب دیان كنار آمده ایم و البته عادت كرده ایم كه نتیجه انسانی عملش را هم ببینیم.نیتش قبل از این كه به حرفه اش فكر كند، حس همیاری و كمك به آدم ها است. همین حس از او عكاس ساخته. این چیزها را نمی توان در دانشگاه ها یاد گرفت!» دیان فیتزموریس، جوایز زیادی را در زمینه عكاسی از آن خود كرده؛ تا به حال برگزیده انجمن روزنامه نگاران حرفه ای، اتحادیه ملی عكاسان مطبوعات، اتحادیه عكاسان مطبوعاتی كالیفرنیا شده و همچنین برنده عكس سال عكس های خبری سال ،۲۰۰۲ هم شده است.
او معتقد است، عكاسی فقط این نیست كه همان چیزی را ثبت كنی كه در حال وقوع است. عكاسی زمانی جوابگوی همه مسائل و مشكلات خواهد بود كه به سراغ لایه های زیرین اجتماع رفته و موضوعاتی را عكاسی كنی كه دیگران از دیدن و تحلیل كردنشان معذورند. او می گوید: «من همه چیز را وقتی یاد گرفتم كه فهمیدم نباید منتظر بمانم تا دانشگاهم تمام شود. تازه فهمیدم كه خارج از دانشگاه موضوعات حقیقی موج می زنند. سوژه و دردهای جامعه را نمی توان در میان كاغذ و كتاب ها پیدا كرد. كارم را كه در روزنامه های كوچك و بی اهمیت و انتشاراتی غیر معروف شروع كردم فهمیدم ایده آل هایم چیست. ایده آل من عكاسی تبلیغاتی، مد، ورزشی یا آتلیه ای نبود. دلم می خواست دنبال چیزهایی بروم كه بوی گند می دهند! چیزهایی كه همه از آنها فرار می كنند. این كار یعنی نه! شنیدن. و من رفتم و عادت كردم. حالا دیگر پوستم برای تبدیل كردن «نه» به «بله» كلفت شده و این برایم لذتبخش است.»


منبع : سایت عکاسی

مطالب مرتبط

مصاحبه با آرمان اسپانیان، عکاس

مصاحبه با آرمان اسپانیان، عکاس
کتابی بزرگ، در دست داشت، وقتی که به دفتر سایت عکاسی آمد.
اگر بگویم این کتاب دایره المعارف عکاسان ارمنی بود، حدس زدن نامش دیگر چندان دشوار نیست.
او آرمان استپانیان عکاس پنجاه و دوساله کشورمان است.
استپانیان در این دیدار خبرهای تازه‌ای از برگزاری نمایشگاه آثار عکاسان و نقاشان ارمنی با خود آورده بود، به آخرین کارها و برنامه هایش اشاره کرد و به پرسش‌های ما درباره سرانجام کتاب کلیساهای تهران، پاسخ گفت.
گفت و گوی ما با او را بخوانید:
▪ قرار بود نمایشگاهی از عکس‌های شما در گالری راه ابریشم به نمایش در آید.
ـ بله این نمایشگاه از قبل برنامه‌ریزی شده و قرار بود مجموعه‌ای از کارهای من و خانم گوهر دشتی را در بر داشته باشد. آثار برای گرفتن مجوز، به مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد ارایه شد. بالاخره خبر رسید که گالری راه ابریشم مورد اعتماد است و نمایشگاه اجازه برگزاری دارد. اما تنها سه روز به افتتاح نمایشگاه مانده بود و در آن فرصت کوتاه نمی‌توانستیم کارها را انجام دهیم. پس تصمیم گرفتیم که از برگزاری نمایشگاه صرفنظر کنیم.
در حال حاضر قرار است سه عکس از این مجموعه در اکسپو ارایه شود، چند عکس دیگر از آن هم در نمایشگاه آثار عکاسان ارمنی، در معرض دید قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر رایزنی برای نمایش آن در خارج از کشور هم آغاز شده است.
▪ برنامه نمایشگاه آثار عکاسان ارمنی قطعی شده است؟
ـ بله، قرار است از ۱۴ آذر نمایشگاهی از آثار عکاسان و نقاشان ارمنی در مجموعه فرهنگی هنری صبا برپا شود که من دبیر بخش عکس آن و سروژ بارسقیان دبیر بخش نقاشی است.
در بخش عکس، آثاری از سه دوره پهلوی اول ، دوم و انقلاب اسلامی به نمایش در می آید که می‌توانم بگویم تاکنون مجموعه‌ای با این کیفیت روی دیوار نرفته و می‌تواند بسیار جذاب و دیدنی باشد.
اگر عکاسان دوره قاجار هم در این مجموعه قرار می‌گرفت، مروری بود بر تاریخ عکاسی ارامنه ایران.
صحبت‌های اولیه برگزاری این نمایشگاه، به چهار ماه پیش بر می‌گردد که آقای سهراب هادی، مشاور و برنامه ریز فرهنگستان هنر، تماس گرفتند و از برنامه ریزی برای برگزاری این نمایشگاه سخن گفتند.
در جلسات اولیه قرار بر این بود که نمایشگاهی از آثار عکاسان ارمنی ایران، از ژوزف پاپازیان، اولین مدرس دارالفنون، تا امروز برپا شود.
بعد از دو ماه بخش قاجار حذف شد و نمایشگاه به دوره‌های پس از آن محدود شد.
▪ دراین نمایشگاه چند اثر از چند عکاس به نمایش در می آید؟
ـ چیزی در حدود دویست و بیست عکس از آثار سی و هشت تا چهل عکاس، در معرض دید قرار خواهد گرفت.
البته تعدادی از عکس‌ها باید خریداری شود از جمله مجموعه‌ای ده تایی از واهه ترپانچیان مربوط به دوره پهلوی اول و ده اثر از کارهای سیاه و سفید نیکول فریدنی.
▪ کتاب کلیساهای تهران شما سال گذشته خبر ساز بود و نهایتا شنیدیم قراراست این اثر خمیر شود. آیا خبر جدیدی از سرنوشت کتاب دارید؟
ـ از سرنوشت کتاب خبر جدیدی ندارم. آخرین بار در تدفین نیکول فریدنی بود که مجتبی آقایی، مدیر تجسمی و امور موزه‌های سازمان فرهنگی و هنری، در پاسخ به پرس و جوی دوستان و آشنایان درباره کتاب، گفتند با اصلاحیه‌هایی بیرون می‌آید.
برای من بسیار عجیب است که عکس کلیسا را چطور می خواهند اصلاح کنند، یا نقشه معماری و پراکندگی جمعیت را. چون در این کتاب چیزی جز اینها نیست.
▪ محتوای کتاب دقیقا چیست و چطور به فکر گردآوری آن افتادید؟
ـ سال ۸۴، محسن هاشمی مدیر وقت تجسمی و امور موزه‌های سازمان فرهنگی از من خواست مدیران فرهنگسراهای تهران را به ارمنستان ببرم تا از موزه های این کشور بازدید کنند. در همان سفر وی به من پیشنهاد کرد به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس شهرداری تهران، کتاب کلیساهای این شهر را در مجموعه ای عکاسی، همراه با تاریخچه، معماری و پراکندگی جمعیت ارامنه از دوره قاجار تا کنون تهیه کنم. دیدم کار قشنگی است و قبول کردم. در نهایت قرارداد کتاب در بهمن ۱۳۸۵ بسته شد.
با یکی از دوستانم به نام آرا مگردومیان، عکاسی را شروع کردیم. که در حدود دویست تا دویست و پنجاه عکس شد.
▪ پراکندگی جمعیت ارامنه از دوره فتحعلی شاه را محقق و آرشیتکتی به نام آرپیار پطروسیان تهیه کرده است.
ـ برادر من، آرلن استپانیان هم که آرشیتکت است کار طراحی نقشه های کلیسا ها را انجام داد.
صفحه آرایی کتاب را هم خودم انجام دادم و کار با امضای آقای هاشمی برای چاپ رفت و نشر شهر آن را شمارگان ۱۵۰۰ نسخه به چاپ رساند.
▪ نسخه‌ای از اثر چاپ شده وجود دارد؟
ـ بله من ده نسخه‌ای که سهمیه خودم بود را از نشر شهر گرفتم و این پس از تغییر و تحول مدیریت در شهرداری و آمدن آقای احمد نوریان به عنوان رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری بود.
اما وقتی از شورای خلیفه گری ارامنه سفارش صد نسخه از کتاب را دادند، نشر شهر اعلام کرد اجازه پخش و توزیع کتاب را ندارند.
ظاهرا آقای نوریان اظهار داشته که این کتاب تبلیغ مسیحیت است و مجموعه تحت مدیریت وی نباید مسیحیت را تبلیغ کنند.
▪ نمی‌توان کتاب را جایی دیگر منتشر کرد؟
ـ امتیاز معنوی این کار به هر حال مال من است و می توانم آن را در هر سایتی که بخواهم منتشر کنم.
در مورد چاپ آن هم سازمان میراث فرهنگی ابراز علاقمندی کرده است و پیشنهاد من این است که اگر کتاب را نمی‌خواهند، حداقل امتیازش را واگذار کنند.
به هر حال این مجموعه با صرف وقت و هزینه زیاد تهیه شده و چاپ شده و امیدوارم منتشر شود تا مورد استفاده پژوهشگران، دانشجویان و علاقمندان قرار گیرد.
▪ گویا دایرة المعارف عکاسان ارمنی با همکاری شما، در ارمنستان منتشر شده، کمی درباره آن توضیح دهید.
ـ محققی نام واهان کوچار دایرة المعارف عکاسان ارمنی سراسر جهان را گرد آوری کرده است.
او حدود یک سال و نیم پیش کسی را فرستاده بود تا اطلاعات تاریخ عکاسی ارامنه ایران را از من بگیرد و در این کتاب منتشر کند.
در این مجموعه، بیوگرافی و عکس افراد به همراه بعضی آثار بسیار معروف گرد آمده است.
از عکاسان ارمنی ایران، به اریک گریگوریان، برنده جایزه ورد پرس فوتو، کوریون سرکیسیان، هوریک ماریان، سورن سپانیان، شاکه پطروسیان، رافی آوانسیان و من اشاره شده است.
از قدیمی‌ها هم می‌توان به نام‌هایی چون آنتوان سوریوگین، استپان استپانیان، عکاس دوره مشروطیت، ژوزف پاپازیان اولین مدرس دارلفنون و چالیک یگانیان است که از سر بریده میرزا کوچک خان را عکس گرفته، اشاره کرد.
کتاب خوبی است و دلم می‌سوزد که ما این کار ها را اینجا، در کشور خودمان، نمی‌توانیم انجام دهیم.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
اشتباهاتِ یک کارآفرین تازه کار!
ایفای نقش به عنوان یک کارآفرین موفق، بدون شک کار سختی است. قطعا هر کارآفرینی که امروز به موفقیت دست یافته است، روزی رویاهای بزرگی در سر پرورانده است و این رویاها را به مرحله عمل رسانده تا بتواند به مدیری موفق تبدیل شود.