پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ / Thursday, 18 October, 2018

معرفی دیان فیتزموریس (Deanne Fitzmaurice)


معرفی دیان فیتزموریس (Deanne Fitzmaurice)
دیان فیتزموریس (Deanne Fitzmaurice) زنی ۴۷ ساله است كه ۱۶ سال برای «سانفرانسیسكو كرونیكل» عكاسی كرده. رشته عكاسی را در دانشگاه سانفرانسیسكو خوانده و عكس هایش در نشریات معروف آمریكایی مثل تایم، نیوزویك، یو اس نیوز، پیپل و... چاپ شده. او همان كسی است كه جایزه پولیتزر ۲۰۰۵ یعنی معتبرترین جایزه روزنامه نگاری آمریكایی را در بخش گزارش تصویری از آن خود كرد. او صالح خلف را پیدا كرد، مجروح ۹ ساله جنگ عراق كه تا سرحد مرگ از او خون رفته بود. مردم با صالح با تیتر «جراحی قلب شیر» آشنا شدند. دیان فیتزموریس در ۵ نوبت، گزارش های مفصل تصویری از پروسه جراحی تا سلامت كامل صالح را در روزنامه كرونیكل چاپ كرد. این گزارش ها از صحنه های دلخراش و جراحات عمیق به چشم و صورت صالح شروع شد و تا دویدن او در سالن بیمارستان و شادی اش در میان پرستاران ادامه یافت. در این میان سیل ای میل و نامه به سردبیر كرونیكل سرازیر شد و مردم خواستار قرارگرفتن در مورد جزئیات بیشتر این شیر كوچك عراقی شدند. مردم دیگر می دانستند كه صالح با پدرش رحیم در بیمارستان اوكلند روزها را می گذراند و جراحی های بزرگ و كوچك روی او انجام می شود. اعضای دیگر خانواده صالح هم در این مدت به او پیوستند. دیان می گوید: «خیلی از مواقع من و مردیث (گزارشگر این ماجرا) با هم می نشستیم و گریه می كردیم. بعد دوربین را برمی داشتم و جلو می رفتم. باید به این خانواده روحیه می دادیم. صالح تنها كسی نبود كه در این جنگ ظالمانه تا سرحد مرگ رفته بود. مجروحان زیادی از عراق به بیمارستان اوكلند منتقل شده بودند ولی چیزی در صالح كوچولو وجود داشت كه از روز اول مرا جذب خود كرد. صالح به ما اجازه می داد تا حتی در اوج دردكشیدن در كنارش باشیم. روح شاد و زیبای صالح بهترین وسیله برای آشنایی و پیوند ما بود. او فقط عربی می دانست و من فقط انگلیسی. اما وظیفه انسانی عكاس است كه در چنین شرایطی با سوژه ارتباط روحی برقرار كند. من از او عكس می گرفتم و عكس ها را روی ال سی دی دوربین نشانش می دادم. او آنقدر هیجان زده می شد كه مرا به وجد می آورد. صالح و خانواده اش به من آنقدر اعتماد داشتند كه روزهای آخر واقعاً جزیی از فامیلشان شده بودم.»
دیان پسركی را به تصویر كشید كه یك چشم و یك دستش را در اثر انفجار بمب در نزدیكی خانه شان از دست داده بود.او برادرش را حین بازی در همان اطراف از دست داد. سردبیر كرونیكل به خاطر آشنایی با روحیه حساس عكاسش با سابقه ۱۶ ساله، او را رها گذاشت تا داستان غم انگیزش را از جنگ توصیف كند. فیتزموریس می گوید: «از جنگ متنفرم. از هر نوع كشتاری بیزارم. توان اینكه به عراق بروم و از نزدیك حجم بالای خونریزی و قتل عام را تماشا كنم، نداشتم. به دنبال شرایطی بودم كه بتوان به جزئیات و مسائل حاشیه ای جنگ بپردازم تا اینكه صالح را پیدا كردم. ایده من قبول شد... برای نشان دادن تنفرم از جنگ و كشتن مردم بی گناه، خداوند بی گناه ترین موجود را سر راهم قرار داد. صالح بهترین دلیل برای نمایش مظلومیت مردم عراق بود.» او این روش را سال ها پیاده كرده. به موضوعی علاقه مند می شود و ایده اش را به صورت گزارش تصویری از سوژه مورد نظر پی می گیرد. فاحشه خانه های نوادا، یكی از سوژه هایی بود كه او سال ها پیش انجام داد و با سروصدای زیادی مواجه شد. او به زندگی خصوصی زنان در تقابل با مدیر این مراكز رسوخ كرد و نشان داد كه چطور با تجارت جسم و روح این زنان و دخترانشان، مدیران صاحب همه چیز می شوند. دیان با این روش مردم را متوقع كرده تا همیشه پیگیر موضوعات بكر و تازه از سوی روزنامه كرونیكل باشند. فیتزموریس در بیشتر مواقع گزارش عكس هایش را خودش می نویسد. سوژه هایش گاه خطرناك تر از آن هستند كه یك زن به میان آنها برود. او در میان قاچاقچیان و موتور سواران وحشی هم رفته و از ظریف ترین روابط و شرایط زندگی آنها عكاسی كرده. همسرش هم عكاس روزنامه كرونیكل است. او در مورد دیان می گوید: «كسی نمی تواند جلوی احساسات انسان دوستانه او را بگیرد. اگر احساس كند جایی وجود دارد كه به عده ای از آدم ها ظلم می شود، دوربینش را برمی دارد و با همه خداحافظی می كند. ما با این روحیه عجیب دیان كنار آمده ایم و البته عادت كرده ایم كه نتیجه انسانی عملش را هم ببینیم.نیتش قبل از این كه به حرفه اش فكر كند، حس همیاری و كمك به آدم ها است. همین حس از او عكاس ساخته. این چیزها را نمی توان در دانشگاه ها یاد گرفت!» دیان فیتزموریس، جوایز زیادی را در زمینه عكاسی از آن خود كرده؛ تا به حال برگزیده انجمن روزنامه نگاران حرفه ای، اتحادیه ملی عكاسان مطبوعات، اتحادیه عكاسان مطبوعاتی كالیفرنیا شده و همچنین برنده عكس سال عكس های خبری سال ،۲۰۰۲ هم شده است.
او معتقد است، عكاسی فقط این نیست كه همان چیزی را ثبت كنی كه در حال وقوع است. عكاسی زمانی جوابگوی همه مسائل و مشكلات خواهد بود كه به سراغ لایه های زیرین اجتماع رفته و موضوعاتی را عكاسی كنی كه دیگران از دیدن و تحلیل كردنشان معذورند. او می گوید: «من همه چیز را وقتی یاد گرفتم كه فهمیدم نباید منتظر بمانم تا دانشگاهم تمام شود. تازه فهمیدم كه خارج از دانشگاه موضوعات حقیقی موج می زنند. سوژه و دردهای جامعه را نمی توان در میان كاغذ و كتاب ها پیدا كرد. كارم را كه در روزنامه های كوچك و بی اهمیت و انتشاراتی غیر معروف شروع كردم فهمیدم ایده آل هایم چیست. ایده آل من عكاسی تبلیغاتی، مد، ورزشی یا آتلیه ای نبود. دلم می خواست دنبال چیزهایی بروم كه بوی گند می دهند! چیزهایی كه همه از آنها فرار می كنند. این كار یعنی نه! شنیدن. و من رفتم و عادت كردم. حالا دیگر پوستم برای تبدیل كردن «نه» به «بله» كلفت شده و این برایم لذتبخش است.»


منبع : سایت عکاسی

مطالب مرتبط

مصاحبه با آرمان اسپانیان، عکاس

مصاحبه با آرمان اسپانیان، عکاس
کتابی بزرگ، در دست داشت، وقتی که به دفتر سایت عکاسی آمد.
اگر بگویم این کتاب دایره المعارف عکاسان ارمنی بود، حدس زدن نامش دیگر چندان دشوار نیست.
او آرمان استپانیان عکاس پنجاه و دوساله کشورمان است.
استپانیان در این دیدار خبرهای تازه‌ای از برگزاری نمایشگاه آثار عکاسان و نقاشان ارمنی با خود آورده بود، به آخرین کارها و برنامه هایش اشاره کرد و به پرسش‌های ما درباره سرانجام کتاب کلیساهای تهران، پاسخ گفت.
گفت و گوی ما با او را بخوانید:
▪ قرار بود نمایشگاهی از عکس‌های شما در گالری راه ابریشم به نمایش در آید.
ـ بله این نمایشگاه از قبل برنامه‌ریزی شده و قرار بود مجموعه‌ای از کارهای من و خانم گوهر دشتی را در بر داشته باشد. آثار برای گرفتن مجوز، به مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد ارایه شد. بالاخره خبر رسید که گالری راه ابریشم مورد اعتماد است و نمایشگاه اجازه برگزاری دارد. اما تنها سه روز به افتتاح نمایشگاه مانده بود و در آن فرصت کوتاه نمی‌توانستیم کارها را انجام دهیم. پس تصمیم گرفتیم که از برگزاری نمایشگاه صرفنظر کنیم.
در حال حاضر قرار است سه عکس از این مجموعه در اکسپو ارایه شود، چند عکس دیگر از آن هم در نمایشگاه آثار عکاسان ارمنی، در معرض دید قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر رایزنی برای نمایش آن در خارج از کشور هم آغاز شده است.
▪ برنامه نمایشگاه آثار عکاسان ارمنی قطعی شده است؟
ـ بله، قرار است از ۱۴ آذر نمایشگاهی از آثار عکاسان و نقاشان ارمنی در مجموعه فرهنگی هنری صبا برپا شود که من دبیر بخش عکس آن و سروژ بارسقیان دبیر بخش نقاشی است.
در بخش عکس، آثاری از سه دوره پهلوی اول ، دوم و انقلاب اسلامی به نمایش در می آید که می‌توانم بگویم تاکنون مجموعه‌ای با این کیفیت روی دیوار نرفته و می‌تواند بسیار جذاب و دیدنی باشد.
اگر عکاسان دوره قاجار هم در این مجموعه قرار می‌گرفت، مروری بود بر تاریخ عکاسی ارامنه ایران.
صحبت‌های اولیه برگزاری این نمایشگاه، به چهار ماه پیش بر می‌گردد که آقای سهراب هادی، مشاور و برنامه ریز فرهنگستان هنر، تماس گرفتند و از برنامه ریزی برای برگزاری این نمایشگاه سخن گفتند.
در جلسات اولیه قرار بر این بود که نمایشگاهی از آثار عکاسان ارمنی ایران، از ژوزف پاپازیان، اولین مدرس دارالفنون، تا امروز برپا شود.
بعد از دو ماه بخش قاجار حذف شد و نمایشگاه به دوره‌های پس از آن محدود شد.
▪ دراین نمایشگاه چند اثر از چند عکاس به نمایش در می آید؟
ـ چیزی در حدود دویست و بیست عکس از آثار سی و هشت تا چهل عکاس، در معرض دید قرار خواهد گرفت.
البته تعدادی از عکس‌ها باید خریداری شود از جمله مجموعه‌ای ده تایی از واهه ترپانچیان مربوط به دوره پهلوی اول و ده اثر از کارهای سیاه و سفید نیکول فریدنی.
▪ کتاب کلیساهای تهران شما سال گذشته خبر ساز بود و نهایتا شنیدیم قراراست این اثر خمیر شود. آیا خبر جدیدی از سرنوشت کتاب دارید؟
ـ از سرنوشت کتاب خبر جدیدی ندارم. آخرین بار در تدفین نیکول فریدنی بود که مجتبی آقایی، مدیر تجسمی و امور موزه‌های سازمان فرهنگی و هنری، در پاسخ به پرس و جوی دوستان و آشنایان درباره کتاب، گفتند با اصلاحیه‌هایی بیرون می‌آید.
برای من بسیار عجیب است که عکس کلیسا را چطور می خواهند اصلاح کنند، یا نقشه معماری و پراکندگی جمعیت را. چون در این کتاب چیزی جز اینها نیست.
▪ محتوای کتاب دقیقا چیست و چطور به فکر گردآوری آن افتادید؟
ـ سال ۸۴، محسن هاشمی مدیر وقت تجسمی و امور موزه‌های سازمان فرهنگی از من خواست مدیران فرهنگسراهای تهران را به ارمنستان ببرم تا از موزه های این کشور بازدید کنند. در همان سفر وی به من پیشنهاد کرد به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس شهرداری تهران، کتاب کلیساهای این شهر را در مجموعه ای عکاسی، همراه با تاریخچه، معماری و پراکندگی جمعیت ارامنه از دوره قاجار تا کنون تهیه کنم. دیدم کار قشنگی است و قبول کردم. در نهایت قرارداد کتاب در بهمن ۱۳۸۵ بسته شد.
با یکی از دوستانم به نام آرا مگردومیان، عکاسی را شروع کردیم. که در حدود دویست تا دویست و پنجاه عکس شد.
▪ پراکندگی جمعیت ارامنه از دوره فتحعلی شاه را محقق و آرشیتکتی به نام آرپیار پطروسیان تهیه کرده است.
ـ برادر من، آرلن استپانیان هم که آرشیتکت است کار طراحی نقشه های کلیسا ها را انجام داد.
صفحه آرایی کتاب را هم خودم انجام دادم و کار با امضای آقای هاشمی برای چاپ رفت و نشر شهر آن را شمارگان ۱۵۰۰ نسخه به چاپ رساند.
▪ نسخه‌ای از اثر چاپ شده وجود دارد؟
ـ بله من ده نسخه‌ای که سهمیه خودم بود را از نشر شهر گرفتم و این پس از تغییر و تحول مدیریت در شهرداری و آمدن آقای احمد نوریان به عنوان رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری بود.
اما وقتی از شورای خلیفه گری ارامنه سفارش صد نسخه از کتاب را دادند، نشر شهر اعلام کرد اجازه پخش و توزیع کتاب را ندارند.
ظاهرا آقای نوریان اظهار داشته که این کتاب تبلیغ مسیحیت است و مجموعه تحت مدیریت وی نباید مسیحیت را تبلیغ کنند.
▪ نمی‌توان کتاب را جایی دیگر منتشر کرد؟
ـ امتیاز معنوی این کار به هر حال مال من است و می توانم آن را در هر سایتی که بخواهم منتشر کنم.
در مورد چاپ آن هم سازمان میراث فرهنگی ابراز علاقمندی کرده است و پیشنهاد من این است که اگر کتاب را نمی‌خواهند، حداقل امتیازش را واگذار کنند.
به هر حال این مجموعه با صرف وقت و هزینه زیاد تهیه شده و چاپ شده و امیدوارم منتشر شود تا مورد استفاده پژوهشگران، دانشجویان و علاقمندان قرار گیرد.
▪ گویا دایرة المعارف عکاسان ارمنی با همکاری شما، در ارمنستان منتشر شده، کمی درباره آن توضیح دهید.
ـ محققی نام واهان کوچار دایرة المعارف عکاسان ارمنی سراسر جهان را گرد آوری کرده است.
او حدود یک سال و نیم پیش کسی را فرستاده بود تا اطلاعات تاریخ عکاسی ارامنه ایران را از من بگیرد و در این کتاب منتشر کند.
در این مجموعه، بیوگرافی و عکس افراد به همراه بعضی آثار بسیار معروف گرد آمده است.
از عکاسان ارمنی ایران، به اریک گریگوریان، برنده جایزه ورد پرس فوتو، کوریون سرکیسیان، هوریک ماریان، سورن سپانیان، شاکه پطروسیان، رافی آوانسیان و من اشاره شده است.
از قدیمی‌ها هم می‌توان به نام‌هایی چون آنتوان سوریوگین، استپان استپانیان، عکاس دوره مشروطیت، ژوزف پاپازیان اولین مدرس دارلفنون و چالیک یگانیان است که از سر بریده میرزا کوچک خان را عکس گرفته، اشاره کرد.
کتاب خوبی است و دلم می‌سوزد که ما این کار ها را اینجا، در کشور خودمان، نمی‌توانیم انجام دهیم.

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی