دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 19 February, 2018

درباره آسپرین و استامینوفن


درباره آسپرین و استامینوفن
آسپرین و استامینوفن دو دارویی هستند که دردسترس بیشتر ایرانی ها قرار دارند، آنها به اصطلاح داروهای OTC _ پشت پیشخوان یا بدون نسخه_ هستند. تهیه راحت و ارزان بودن این داروها سبب شده که اکثر مردم از عوارض ناشی از مصرف نادرست آنها بی اطلاع باشند، متن حاضر آشنایی بیشتری با این دو دارو به دست می دهد.
● استامینوفن
استامینوفن یک داروی مسکن و تب بر است که برای تسکین انواع دردهای مداوم و دردهای خفیف، سردرد، درد عضلانی، کمردرد، دندان درد، دردهای قاعدگی و آرتریت و درد ناشی از سرماخوردگی به کار می رود.
▪ دوز توصیه شده
دوز معمول برای بزرگسالان و بچه های بالای ۱۲ سال ۶۵۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۶-۴ ساعت در صورت نیاز است.
دوز معمول برای بچه های ۱۱-۶ سال ۳۰۰-۱۵۰ میلی گرم ۴-۳ بار در روز است.تعیین دوز دارو برای بچه های زیر ۶ سال باید با مشورت پزشک صورت گیرد.
▪ هشدار
استامینوفن را هیچ گاه بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید مگر به توصیه یک پزشک یا دندانپزشک. بیماران نباید استامینوفن را بیش از ۱۰ روز (۵ روز در بچه ها) برای تسکین درد و بیش از سه روز برای کاهش تب استفاده کنند مگر با دستور پزشک. در صورت باقی ماندن علائم _ یا بدتر شدن آنها _ با پزشک تماس بگیرید.افرادی که به مقدار زیاد الکل مصرف می کنند باید حتی الامکان از مصرف این دارو پرهیز کنند چون مصرف همزمان الکل و استامینوفن خطر آسیب کبدی را به دنبال دارد.هر فردی که بیشتر از ۳ نوشیدنی الکلی در روز می نوشد، افرادی که بیماری کبدی یا کلیوی و یا عفونت کبدی دارند.و زنان باردار یا شیرده باید تحت نظر پزشک استامینوفن مصرف کنند.سیگار ممکن است با اثر استامینوفن تداخل کند. شاید سیگاری‌ها به مقادیر بیشتری از دارو نیاز داشته باشند اما نباید بیش از دوز توصیه شده روزانه مصرف کنند مگر با نظر پزشک.
▪ عوارض جانبی
استامینوفن عوارض جانبی کمی دارد. شایع ترین عارضه آن سبکی سر است. بعضی افراد ممکن است دردی در کمر احساس کنند. به طور نادر باعث بروز واکنش های آلرژیک می شود. هر فردی که پس از مصرف استامینوفن، جوش، تورم یا تنگی نفس پیدا کرد، باید مصرف دارو را قطع کرده و فوراً به پزشک مراجعه نماید.دیگر اثرات جانبی نادر عبارتند از: زردی پوست یا چشم ها، خونریزی یا کبودی غیرمعمول، ضعف، خستگی، مدفوع سیاه یا خونی، ادرار خونی یا کدر و کاهش ناگهانی مقدار ادرار.
ـ مصرف بیش از حد استامینوفن سبب تهوع، استفراغ، تعریق و خستگی می شود.
ـ استامینوفن نباید بیش از ۴ گرم (۴۰۰۰ میلی گرم) در ۲۴ ساعت مصرف شود، چون ممکن است به کبد صدمه بزند.
▪ تداخل دارویی
استامینوفن ممکن است با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. در این حالت ممکن است اثر یک یا هر دو دارو تغییر کند یا عوارض جانبی داروها تشدید شود.
از جمله داروهایی که با استامینوفن تداخل دارند، می توان به اینها اشاره کرد:
الکل، ضدالتهاب های غیراستروئیدی (NSAIDs)، ضدبارداری های خوراکی، داروی ضدتشنج فنی توئین (دیلانتین)، داروی رقیق کننده خون، وارفارین (کومادین)، داروی پایین آورنده کلتسرول خون (کلستیرامین)، آنتی بیوتیک ایزونیازید و زیدو وودین.قبل از استفاده همزمان استامینوفن با دیگر داروهای تجویز شده و یا بدون نسخه با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید.از دو ترکیب حاوی استامینوفن به طور همزمان استفاده نکنید.همچنین استامینوفن نتایج برخی از آزمایشات پزشکی را تغییر می دهد. بنابراین باید مصرف آن را چند روز قبل از آزمایش مورد نظر قطع کرد.
● آسپرین
آسپرین یک داروی مسکن و تب بر است.آسپرین برای تسکین انواع دردهای خفیف و مداوم، سردرد، دندان درد، دردعضلانی، دردهای قاعدگی، درد مفاصل در آرتریت و دردهای همراه با سرماخوردگی و آنفلوآنزا به کار می رود. بعضی از مردم هر روز آسپرین می خورند تا سکته، حملات قلبی یا دیگر بیماری های قلبی را کاهش دهد.آسپرین _ که به نام استیل سالیسیلیک اسید هم مشهور است _ بدون نسخه به فروش می رسد و اشکال زیادی دارد. از قرص های آشنای سفیدرنگ گرفته تا آدامس های جویدنی و شیاف مقعدی. اشکال پوشش دار، جویدنی و طولانی الاثر (آهسته رهش) آسپرین در دسترس هستند. بسیاری از داروهای بدون نسخه هم حاوی آسپرین هستند. آسپرین به گروهی از داروها به نام سالیسیلات ها تعلق دارد. دیگر اعضای این گروه شامل سدیم سالیسیلات، کولین سالیسیلات و منیزیم سالیسیلات هستند.داروهای اخیر گران تر از آسپرین هستند ولی اثرشان از آنها بیشتر نیست. هر چند این داروها اثر سوء کمتری بر معده دارند. آسپرین به سرعت وارد جریان خون می شود و تسکین دردی سریع و نسبتاً طول کشنده فراهم می کند و نیز التهاب را کاهش می دهد. محققان تصور می کنند این اثر آسپرین ناشی از توقف تولید مواد شیمیایی مولد درد به نام پروستا گلندین ها توسط این دارو است. علاوه بر تسکین درد و کاهش التهاب، آسپرین با تاثیر بر بخشی از مغز که دما را تنظیم می کند تب را فرو می نشاند. سپس مغز پیام هایی به عروق خونی می فرستد که منجر به اتساع عروق می شود و این کار سبب آزاد شدن هرچه سریع تر گرما از بدن می شود.
▪ دوز توصیه شده
بزرگسالان: برای تسکین درد یا کاهش تب: یک یا دو قرص هر ۳ یا ۴ ساعت، حداکثر ۶ بار در روز.
برای کاهش خطر سکته: یک قرص ۴ بار در روز یا ۲ قرص دو بار در روز.
برای کاهش خطر حمله قلبی: با یک پزشک مشورت کنید.
کودکان: با یک پزشک مشورت کنید.
▪ هشدار
آسپرین _ حتی آسپرین کودکان _ نباید به کودکان یا نوجوانانی که نشانه های آنفلوآنزا و آبله مرغان دارند داده شود. این دارو می تواند سبب سندرم ری (Reye) شود، ضایعه خطرناکی که سیستم عصبی و کبد را تحت تاثیر قرار می دهد. بیش از ۳۰ درصد کودکان و نوجوانانی که مبتلا به سندرم ری می شوند می میرند. آنهایی هم که زنده می مانند ممکن است دچار آسیب های مغزی دائمی شوند. قبل از دادن آسپرین به کودک زیر ۱۲ سال برای آرتریت، رماتیسم یا هر ضایعه دیگری که نیاز به استفاده طولانی از این دارو دارد با یک پزشک هماهنگ کنید.هیچ کس نباید آسپرین را بیش از ده روز پشت سر هم مصرف کند مگر با دستور پزشک، بیمار تب دار نباید آسپرین را بیش از ۳ روز بدون موافقت پزشک مصرف کند. روزانه بیشتر از دوز توصیه شده استفاده نکنید.
افراد زیر نباید آسپرین را بدون هماهنگی با پزشکشان مصرف کنند.
- خانم های حامله: آسپرین می تواند سبب مشکلات خونریزی دهنده هم در مادر و هم در جنین در حال رشد شود. نیز می تواند سبب شود وزن نوزاد در هنگام تولد بسیار کم باشد.
- خانم هایی که به کودکشان شیر می دهند: آسپرین می تواند به درون شیر مادر برود و ممکن است به کودک آسیب برساند.
- افرادی که داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین (کومادین) مصرف می کنند.
- افرادی که سابقه زخم های دستگاه گوارش دارند.
- افرادی که سابقه آسم، پولیپ بینی یا هر دو را دارند. این افراد نسبت به آسپرین حساس ترند.
- افرادی که به فنوپروفن، ایبوپروفن، ایندومتاسین، کتوپروفن یکلوفنامات سدیم، ناپروکسن، سولینداک، تولمیتین یا تارترازین های رنگ دهنده غذا حساسند، ممکن است به آسپرین هم حساس باشند.
- افرادی که ایدز یا کمپلکس های مرتبط با ایدز دارند و AZT (زیدووادین) می گیرند، آسپرین می تواند خطر خونریزی در این بیماران را افزایش دهد.
- افرادی که داروهای خاصی را مصرف می کنند. (در قسمت تداخلات توضیح داده شده است.)
- افرادی که آسیب کبدی یا اختلال شدیدی کلیوی دارند.
آسپرین را نباید قبل از عمل جراحی مصرف کرد چرا که خطر خونریزی بیش از حد را زیاد می کند کسانی که قرار است جراحی شوند باید با جراحشان در مورد اینکه چه مدت قبل از جراحی باید آسپرین را قطع کنند، مشورت کنند.
آسپرین ممکن است سبب تحریک معده شود. برای کاهش چنین مشکلاتی، آسپرین را باید با غذا یا شیر خورد یا همراه آن هشت اونس کامل آب نوشید. خوردن آسپرین روپوش دار هم کمک کننده است. به یاد داشته باشید که خوردن الکل می تواند معده را بیشتر تحریک کند. اگر دچار هر یک از نشانه های زیر شدید فوراً مصرف آسپرین را قطع کنید و با یک پزشک تماس بگیرید:
- شنیدن صدای زنگ یا وزوز در گوش ها
- کاهش شنوایی
- سرگیجه
- درد معده ای که بهبود نمی یابد
آسپرینی را که مزه سرکه می دهد نخورید. این نشان می دهد که آسپرین کهنه و ناموثر است، اینچنین آسپرینی را دور بریزید.چون آسپرین می تواند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهد. آن را به مدت طولانی مصرف نکنید- مثلاً برای کاهش خطر سکته یا حمله قلبی- مگر به توصیه پزشک.
▪ اثرات جانبی
شایع ترین اثرات جانبی شامل درد معده، سوزش سردل، کاهش اشتها و وجود مقادیر کمی خون در مدفوع است. اثرات جانبی کمتر شایع عبارتند از: جوش ها، کهیر، تب، مشکلات بینایی، آسیب کبدی، تشنگی، زخم های معده و خونریزی.افرادی که به آسپرین حساسند یا آنها که آسم، رینیت یا پولیپ بینی دارند بعد از مصرف آسپرین ممکن است مشکل تنفسی پیدا کنند.
•تداخلات
آسپرین می تواند اثرات داروهای زیادی را افزایش، کاهش یا تغییر دهد. آسپرین می تواند داروهایی نظیر متوتروکسات و اسید والپوریک را سمی تر کند. اگر آسپرین با داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین (کومادین) مصرف شود می تواند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهد. آسپرین با اثرات داروهای دیگر تعامل دارد، مثل دارو های مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتاسین (ACEI) و بتابلوکرها که فشار خون را کاهش می دهند و داروهایی که برای درمان نقرس تجویز می شود (پروبنسید). اگر آسپرین همراه با قرص های نیتروگلیسیرین مصرف شود ممکن است فشار خون ناگهان افت کند و سبب سرگیجه یا غش شود. آسپرین همچنین می تواند با دیورتیک ها، داروهای دیابت، دیگر NSAID ها، داروهای ضد تشنج و استروئید ها تداخل کند. هر کس این داروها را مصرف می کند باید از پزشک خود بپرسد که آیا مصرف آسپرین برایش خطر دارد یا نه.

کیومرث کاظمی


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

داروهایی برای ساختن عضلات مغزی


داروهایی برای ساختن عضلات مغزی
کمتر پزشکی است که مراجعه‌کنندگانی با تقاضاهای عجیب و غریب از باشگاه‌های بدن‌سازی نداشته باشد، در حالی که دوپینگ ورزشی در چامعه چیز کاملا شناخته‌شده‌ای است میزان آگاهی از دوپینگ‌های اصطلاحا ذهنی بسیار کم است.
به نظر می‌رسد میزان استفاده دانشجویان و شرکت‌کنندگان آزمون‌های ورودی مختلف از داروهایی که به طور حتم و متأسفانه محدود به داورهای بحث شده در مقاله زیر نیستند، رو به گسترش است و در این میان هنوز یک کارشناسی اصولی برای فهم ابعاد این استفاده و پیامدهای پزشکی و اخلاقی آن انجام نشده است.
مقاله‌ای که ۱۰ روز پیش در روزنامه لوس آنجلس تایمز منتشر شد، ارزش ترجمه‌اش از سوی من و همچنین تعمق بیشتر خوانندگان عزیز را دارد:
● دوپینگ ورزشی را فراموش کنید، دیگر دوره، دوره دوپنیگ مغزی است!
در حالی که مقامات لیگ بیسبال آمریکا، درگیر پاک کردن ورزش بیسبال از داروهای توان‌افزا هستند، افراد دیگر جامعه مشغول آزمودن داروهای مختلف برای رسیدن به جایگاه‌های بهتر در زندگی مدرن هستند، با وجود آثار جانبی شناخته شده این داروها، دانشگاهیان، موسیقی‌دانان کلاسیک، مدیران شرکت‌ها، دانش‌آموزان و حتی بازیکنان حرفه‌ای پوکر شروع به استفاده از داروهای افزاینده قوای ذهنی برای تمرکز و کنترل احساساتشان کرده‌اند.
پل فیلیپس یک بازیکن حرفه‌ای پوکر از داروی «ادرال» Adderall که در اختلال «کاهش توجه» attention deficit استفاده می‌شود و همچنین داروی دیگری به نام پرووجیل Provigil که در خواب‌آلودگی مفرط کاربرد دارد، استفاده می‌کند. او عقیده دارد که این داروها او را مبدل به بازیکن بهتری کرده است و به او کمک کرده که ۲.۳ میلیون دلار به دست آورد.
ریتالین، داروی دیگری که در کودکان سنین مدرسه‌ای که بیش‌فعال هستند و اختلال توجه دارند، استفاده می‌شود و همچنین داروی ایندرال که از دسته داروهای مسدودکننده گیرنده بتا آدرنرژیک است، از جمله داروهایی هستند که برای افزودن بر کارایی شناختی و ارتقای وضعیت ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی‌ها هم از داروی Aricept یا Donepezil که در بیماری آلزایمر تجویز می‌شود، استفاده می‌کنند.
اثرات این داروها به صورت گسترده در افراد سالم، مورد بررسی قرار نگرفته، ولی اثرات فیزیولوژیک آنها شناخته شده است.
همه داروهایی که به آنها اشاره شد، تنها اشکال ابتدایی داروهای بسیاری قوی‌تری هستند که آزمایشگاه‌ها قصد روانه کردنشان را به بازار دارند.
برخلاف استروئیدهای آنابولیک، هورمون رشد و داروهای افزایش‌دهنده ظرفیت انتقال اکسیژن خون که رقابت‌های ورزشی را آلوده‌اند، استفاده از داروهای افزاینده قوای ذهنی بازتاب و عکس‌العمل مشابهی در رسانه‌ها و جامعه نداشته‌ است، افرادی هم که از این داروها استفاده می‌کنند، معتقدند که این داروها به آنها توانایی‌های اضافی غیرمنصفانه‌ای در رقابت با دیگران نمی‌دهد و تنها سبب می‌شود که بتوانند از مهارت‌هایشان بهتر استفاده کنند. در حال حاضر قانونی برای ممنوعیت استعمال این داروها در شرایطی که به صورت قانونی نسخه شده باشند، ‌وجود ندارد.
چارلز یسالیس Charles E. Yesalis، یک پژوهشگر مسائل دوپینگ و استاد بازنشسته دانشگاه ایالتی پنسیلولنیا می گوید که: «چرا همه فکر می‌کنند که دوپینگ محدود به ورزشکاران است؟ اگر داروهایی برای سرمایه‌گذاران بانک‌ها، روزنامه‌نگاران، معلمان و دانشمندان وجود داشته باشد که به موفقیت بیشتر آنها کمک کند، آنها از این داروها استفاده خواهند کرد.»
بعد از جنگ‌ جهانی اول، جراحی پلاستیک برای کمک به سربازانی که دچار بدشکلی صورت شده بودند، پیشرفت‌های بسیار زیادی کرد، اما به زودی از این دانش برای زیباتر کردن افراد سالم و کم کردن چین و چروک‌های پوست استفاده شد. در حال حاضر، افزایش استفاده از داروهای افزاینده توان ذهنی، دقیقا چنین حالتی دارد.
در تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ انجام شد، معلوم شد که ۴ تا ۷ درصد دانشجویان دوره کالج از داروهای مورد استفاده از در اختلال بیش‌فعالی-کاهش توجه ADHD دست کم یک بار، برای تمرکز بیشتر در هنگام امتحانات و یا بیدار ماندن در شب امتحان استفاده کرده‌اند. در بعضی از کالج‌ها هم بیش از یک چهارم دانشجویان گفته بودند که تجربه استفاده از این داروها را دارند.
یک روانشناس دانشگاه کمبریج، شخصا در این مورد تجربه جالبی داشته است. دوست این روانشناس که به خاطر بیماری نورولوژیک داروی Provigil استفاده می‌کرده است، تعدادی از قرص‌هایش را به او داد و به او پیشنهاد کرد که از این دارو برای تمرکز بیشتر استفاده کند.
او اثرات قرص را می‌دانست و وسوسه شد که این دارو را آزمایش کند. وسوسه بر او غلبه کرد و وی توانست ساعت‌ها پشت کامپیوترش با تمرکز کار کند. البته او شک دارد که چنین اثری واقعا به خاطر دارو بوده است و یا به اثر کاذب «دارونما» مربوط می‌شود. این روانشناس روز پنجشنبه هفته قبل یک نظرسنجی اینترنتی راه انداخت تا از دانشمندان شرکت‌کننده در نظرسنجی بپرسد به چه میزان تجربه استفاده از داروهای افزاینده قوای ذهنی را دارند.
فیلیپس یک بازیکن پوکر، پنج سال پیش استفاده از داروی Adderall را به خاطر ابتلا به اختلال بیش فعالی-کاهش توجه ADHD شروع کرد. این دارو با افزودن سطح دوپامین مغز، بر میزان توجه می‌افزاید. مدتی بعد، همین بازیکن استفاده از داروی Provigil را آغاز کرد، دارویی که هنوز مکانیسم دقیق اثر آن شناخته نشده است، اما تصور می‌رود که افزودن بر کارایی دوپامین ، قسمتی از مکانیسم احتمالی اثر آن باشد. او عقیده دارد که این دارو بر میزان توجه و تمرکز او افزوده است و به او کمک کرده است که در تورنمنت‌های بزرگ، موفق‌تر باشد.
در دنیای موسیقی کلاسیک، استفاده از ایندرال دیگر چیز پیش و پا افتاده‌ای شده است، این دارو گیرنده‌های آدرنالین را در عروق قلب و همچنین مغز مسدود می‌کند. و با این مکانیسم از پریشانی و اضطراب هنرمندان کم می کند. به همین خاطر است که سارا توک Sarah Tuck یک فلوتیست سمفونی سن دیه‌گو از این دارو استفاده می‌کند.
خانم توک ۴۱ ساله از ۱۵ سال پیش، یعنی همان زمانی که شروع به کار حرفه‌ای نوازندگی کرد، از ایندرال استفاده می‌کند. «وقتی قلبتان به شدت می‌زند، دست‌هایتان می‌لرزد و به سختی نفس می‌کشید، اجرای برنامه کار دشواری است.»
یک دهه پیش، این خانم در تحقیقی شرکت کرد که بر اساس نتایج آن معلوم شد که یک چهارم فلوتیست‌ها، قبل از همه اجراها و یا بعضی از اجراهایشان از داروی ایندرال استفاده می‌کنند. البته او عقیده دارد میزان استفاده از این دارو در میان موسیقی‌دان‌ها بسیار گسترده‌تر است و سه چهارم آنها دست کم به صورت گاهگاهی از این دارو استفاده می‌کنند.
با مراجعه به پزشکان به آسانی می‌شود، نسخه‌های حاوی داروی ایندرال تهیه کرد. خانم توک می گوید که بعضی از پزشکان به او گفته‌اند که خودشان قبل از جلسات ارائه مقاله و سخنرانی از این دارو استفاده می‌کنند.
برخی‌ها بر وزن «جراحی زیبایی» لقب «نورولوژی زیبایی» را بر چنین استفاده‌هایی از داروهای اعصاب داده‌اند.
دارو دسته دارویی مورد استفاده تأیید شده به وسیاه FDA استفاده به مقاصد غیرپزشکی عارضه جانبی
Adderall آمفتامین پرخوابی و بیش‌فعالی- کاهش توجه افزایش تمرکز سردرد - کاهش اشتها
ایندرال (پروپرانولول) مسدود کننده گیرنده‌های بتا پرفشاری خون - آریتمی قلبی کنترل اضطراب در جلسه‌های عمومی خواب‌آلودگی - خس‌خس سینه
Provigil محرک مغز خواب‌آلودگی مفرط ممانعت از خواب‌آلودگی سردرد - تحریک‌پذیری
ریتالین (متیل فنیدیت) مرک مغز بیش‌فعالی- کاهش توجه افزایش تمرکز سردرد - بی‌اشتهایی
باید توجه داشت که استفاده از داروهای افزاینده قوای ذهنی بی‌خطر نیست.
ریتالین، ادرال و سایر داروهایی که در ADHD استفاده می‌شوند، می توانند موجب سردرد و بی‌خوابی و کاهش اشتها شوند. درد شکمی و اسهال هم از عوارش جانبی شناخته شده ریتالین هستند. پرووجیل می‌تواند استفاده کننده را عصبی و مضطرب کند و باعث سردرد شود. ایندرال می‌تواند باعث خواب‌آلودگی، احساس خستگی و خس‌خس سینه شود.
نتایج یک تحقیق دانشگاه آکسفورد نشان داد که ، داروی Aricept بر میزان کارایی خلبان‌ها هنگام آموختن مهارت‌های تازه حین کار با شبیه‌ساز پرواز می‌افزاید. اما در عین حال آثار جانبی‌ دارو مانند سرگیجه و استفراغ چیزی نیست که برای خلبان‌ها، خواستنی باشد.
تا به حال تحقیقاتی در مورد اثرات جانبی استفاده درازمدت از داروهای افزاینده قوای ذهنی انجام نشده است. به علاوه باید متوجه واکنش‌ها و موضع‌گیری‌های کسانی که از این داروها استفاده نمی‌کنند، در قبال افرادی که با استفاده از این داروها به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کنند، بود.
در مقاله‌ای که امروز در مجله نیچر Nature به چاپ رسید، پیامدهای اخلاقی استفاده از این داروها مورد بحث قرار گرفته است. ما مجبور هستیم که به زودی راهبردهای شفافی درباره منصفانه بودن استفاده از این داروها اتخاذ کنیم. استفاده از این داروها بی‌شک نظرات متناقضی را موجب می‌شود، در حالی که ممنوعیت استفاده از این داروها در آزمون‌ها ورودی کالج‌ها و دانشگاه‌ها، عقلانی است، ممکن است مشوق‌هایی برای استفاده از آنها در مورد کارکنان مشاغل حساسی همچون نظامیان و کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی و پروازهای فرودگاه‌ها وجود داشته باشد.

آشنایی با روش تهیه ی املت قارچ و گوجه فرنگی
آماده کردن این املت آلمانی، کم هزینه، آسان و سریع است؛ پس چرا آن را برای شام امشب تان درست نکنید؟ ● مواد لازم ▪ کره ۳۰ گرم ▪ قارچ خرد شده ۲۰۰ گرم ▪ گوجه فرنگی خرد شده ۲ عدد ▪ تخم …
وبگردی
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور !
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور ! - دولت - معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه نوسان قیمت ارز کلا آزار دهنده است، گفت: افزایش قیمت ارز به لحاظ محاسبه عددی هزینه تمام‌شده سفر به خارج از کشور را افزایش می‌دهد.
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید از اسنادی رونمایی کرد که نشان می دهد، فرودگاه یاسوج علیرغم تکذیب مسئولان، رادار و تجهیزات کافی برای فرود امن هواپیماها ندارد. گفته می شود یکی از دلایل دخیل در سقوط هواپیمای تهران - یاسوج فعال نبودن رادار فرودگاه یاسوج بوده است.
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود!
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود! - رویدادی که در بطن آن، هواپیمای ATR شرکت آسمان قرار داشت که با کد EP-ATS رجیستر شده و مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان بر آن نام «خرمشهر» را گذارده بودند. نامی که هدف از انتخاب آن هرچه بوده، حتما یادآوری سقوط خرمشهر در ابتدای جنگ تحمیلی نبوده است. رویدادی که ساعاتی پیش بار دیگر رخ داد؛ این بار با سقوط هواپیمایی که خرمشهر نام داشت.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی