جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 20 April, 2018

درباره آسپرین و استامینوفن


درباره آسپرین و استامینوفن
آسپرین و استامینوفن دو دارویی هستند که دردسترس بیشتر ایرانی ها قرار دارند، آنها به اصطلاح داروهای OTC _ پشت پیشخوان یا بدون نسخه_ هستند. تهیه راحت و ارزان بودن این داروها سبب شده که اکثر مردم از عوارض ناشی از مصرف نادرست آنها بی اطلاع باشند، متن حاضر آشنایی بیشتری با این دو دارو به دست می دهد.
● استامینوفن
استامینوفن یک داروی مسکن و تب بر است که برای تسکین انواع دردهای مداوم و دردهای خفیف، سردرد، درد عضلانی، کمردرد، دندان درد، دردهای قاعدگی و آرتریت و درد ناشی از سرماخوردگی به کار می رود.
▪ دوز توصیه شده
دوز معمول برای بزرگسالان و بچه های بالای ۱۲ سال ۶۵۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۶-۴ ساعت در صورت نیاز است.
دوز معمول برای بچه های ۱۱-۶ سال ۳۰۰-۱۵۰ میلی گرم ۴-۳ بار در روز است.تعیین دوز دارو برای بچه های زیر ۶ سال باید با مشورت پزشک صورت گیرد.
▪ هشدار
استامینوفن را هیچ گاه بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید مگر به توصیه یک پزشک یا دندانپزشک. بیماران نباید استامینوفن را بیش از ۱۰ روز (۵ روز در بچه ها) برای تسکین درد و بیش از سه روز برای کاهش تب استفاده کنند مگر با دستور پزشک. در صورت باقی ماندن علائم _ یا بدتر شدن آنها _ با پزشک تماس بگیرید.افرادی که به مقدار زیاد الکل مصرف می کنند باید حتی الامکان از مصرف این دارو پرهیز کنند چون مصرف همزمان الکل و استامینوفن خطر آسیب کبدی را به دنبال دارد.هر فردی که بیشتر از ۳ نوشیدنی الکلی در روز می نوشد، افرادی که بیماری کبدی یا کلیوی و یا عفونت کبدی دارند.و زنان باردار یا شیرده باید تحت نظر پزشک استامینوفن مصرف کنند.سیگار ممکن است با اثر استامینوفن تداخل کند. شاید سیگاری‌ها به مقادیر بیشتری از دارو نیاز داشته باشند اما نباید بیش از دوز توصیه شده روزانه مصرف کنند مگر با نظر پزشک.
▪ عوارض جانبی
استامینوفن عوارض جانبی کمی دارد. شایع ترین عارضه آن سبکی سر است. بعضی افراد ممکن است دردی در کمر احساس کنند. به طور نادر باعث بروز واکنش های آلرژیک می شود. هر فردی که پس از مصرف استامینوفن، جوش، تورم یا تنگی نفس پیدا کرد، باید مصرف دارو را قطع کرده و فوراً به پزشک مراجعه نماید.دیگر اثرات جانبی نادر عبارتند از: زردی پوست یا چشم ها، خونریزی یا کبودی غیرمعمول، ضعف، خستگی، مدفوع سیاه یا خونی، ادرار خونی یا کدر و کاهش ناگهانی مقدار ادرار.
ـ مصرف بیش از حد استامینوفن سبب تهوع، استفراغ، تعریق و خستگی می شود.
ـ استامینوفن نباید بیش از ۴ گرم (۴۰۰۰ میلی گرم) در ۲۴ ساعت مصرف شود، چون ممکن است به کبد صدمه بزند.
▪ تداخل دارویی
استامینوفن ممکن است با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. در این حالت ممکن است اثر یک یا هر دو دارو تغییر کند یا عوارض جانبی داروها تشدید شود.
از جمله داروهایی که با استامینوفن تداخل دارند، می توان به اینها اشاره کرد:
الکل، ضدالتهاب های غیراستروئیدی (NSAIDs)، ضدبارداری های خوراکی، داروی ضدتشنج فنی توئین (دیلانتین)، داروی رقیق کننده خون، وارفارین (کومادین)، داروی پایین آورنده کلتسرول خون (کلستیرامین)، آنتی بیوتیک ایزونیازید و زیدو وودین.قبل از استفاده همزمان استامینوفن با دیگر داروهای تجویز شده و یا بدون نسخه با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید.از دو ترکیب حاوی استامینوفن به طور همزمان استفاده نکنید.همچنین استامینوفن نتایج برخی از آزمایشات پزشکی را تغییر می دهد. بنابراین باید مصرف آن را چند روز قبل از آزمایش مورد نظر قطع کرد.
● آسپرین
آسپرین یک داروی مسکن و تب بر است.آسپرین برای تسکین انواع دردهای خفیف و مداوم، سردرد، دندان درد، دردعضلانی، دردهای قاعدگی، درد مفاصل در آرتریت و دردهای همراه با سرماخوردگی و آنفلوآنزا به کار می رود. بعضی از مردم هر روز آسپرین می خورند تا سکته، حملات قلبی یا دیگر بیماری های قلبی را کاهش دهد.آسپرین _ که به نام استیل سالیسیلیک اسید هم مشهور است _ بدون نسخه به فروش می رسد و اشکال زیادی دارد. از قرص های آشنای سفیدرنگ گرفته تا آدامس های جویدنی و شیاف مقعدی. اشکال پوشش دار، جویدنی و طولانی الاثر (آهسته رهش) آسپرین در دسترس هستند. بسیاری از داروهای بدون نسخه هم حاوی آسپرین هستند. آسپرین به گروهی از داروها به نام سالیسیلات ها تعلق دارد. دیگر اعضای این گروه شامل سدیم سالیسیلات، کولین سالیسیلات و منیزیم سالیسیلات هستند.داروهای اخیر گران تر از آسپرین هستند ولی اثرشان از آنها بیشتر نیست. هر چند این داروها اثر سوء کمتری بر معده دارند. آسپرین به سرعت وارد جریان خون می شود و تسکین دردی سریع و نسبتاً طول کشنده فراهم می کند و نیز التهاب را کاهش می دهد. محققان تصور می کنند این اثر آسپرین ناشی از توقف تولید مواد شیمیایی مولد درد به نام پروستا گلندین ها توسط این دارو است. علاوه بر تسکین درد و کاهش التهاب، آسپرین با تاثیر بر بخشی از مغز که دما را تنظیم می کند تب را فرو می نشاند. سپس مغز پیام هایی به عروق خونی می فرستد که منجر به اتساع عروق می شود و این کار سبب آزاد شدن هرچه سریع تر گرما از بدن می شود.
▪ دوز توصیه شده
بزرگسالان: برای تسکین درد یا کاهش تب: یک یا دو قرص هر ۳ یا ۴ ساعت، حداکثر ۶ بار در روز.
برای کاهش خطر سکته: یک قرص ۴ بار در روز یا ۲ قرص دو بار در روز.
برای کاهش خطر حمله قلبی: با یک پزشک مشورت کنید.
کودکان: با یک پزشک مشورت کنید.
▪ هشدار
آسپرین _ حتی آسپرین کودکان _ نباید به کودکان یا نوجوانانی که نشانه های آنفلوآنزا و آبله مرغان دارند داده شود. این دارو می تواند سبب سندرم ری (Reye) شود، ضایعه خطرناکی که سیستم عصبی و کبد را تحت تاثیر قرار می دهد. بیش از ۳۰ درصد کودکان و نوجوانانی که مبتلا به سندرم ری می شوند می میرند. آنهایی هم که زنده می مانند ممکن است دچار آسیب های مغزی دائمی شوند. قبل از دادن آسپرین به کودک زیر ۱۲ سال برای آرتریت، رماتیسم یا هر ضایعه دیگری که نیاز به استفاده طولانی از این دارو دارد با یک پزشک هماهنگ کنید.هیچ کس نباید آسپرین را بیش از ده روز پشت سر هم مصرف کند مگر با دستور پزشک، بیمار تب دار نباید آسپرین را بیش از ۳ روز بدون موافقت پزشک مصرف کند. روزانه بیشتر از دوز توصیه شده استفاده نکنید.
افراد زیر نباید آسپرین را بدون هماهنگی با پزشکشان مصرف کنند.
- خانم های حامله: آسپرین می تواند سبب مشکلات خونریزی دهنده هم در مادر و هم در جنین در حال رشد شود. نیز می تواند سبب شود وزن نوزاد در هنگام تولد بسیار کم باشد.
- خانم هایی که به کودکشان شیر می دهند: آسپرین می تواند به درون شیر مادر برود و ممکن است به کودک آسیب برساند.
- افرادی که داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین (کومادین) مصرف می کنند.
- افرادی که سابقه زخم های دستگاه گوارش دارند.
- افرادی که سابقه آسم، پولیپ بینی یا هر دو را دارند. این افراد نسبت به آسپرین حساس ترند.
- افرادی که به فنوپروفن، ایبوپروفن، ایندومتاسین، کتوپروفن یکلوفنامات سدیم، ناپروکسن، سولینداک، تولمیتین یا تارترازین های رنگ دهنده غذا حساسند، ممکن است به آسپرین هم حساس باشند.
- افرادی که ایدز یا کمپلکس های مرتبط با ایدز دارند و AZT (زیدووادین) می گیرند، آسپرین می تواند خطر خونریزی در این بیماران را افزایش دهد.
- افرادی که داروهای خاصی را مصرف می کنند. (در قسمت تداخلات توضیح داده شده است.)
- افرادی که آسیب کبدی یا اختلال شدیدی کلیوی دارند.
آسپرین را نباید قبل از عمل جراحی مصرف کرد چرا که خطر خونریزی بیش از حد را زیاد می کند کسانی که قرار است جراحی شوند باید با جراحشان در مورد اینکه چه مدت قبل از جراحی باید آسپرین را قطع کنند، مشورت کنند.
آسپرین ممکن است سبب تحریک معده شود. برای کاهش چنین مشکلاتی، آسپرین را باید با غذا یا شیر خورد یا همراه آن هشت اونس کامل آب نوشید. خوردن آسپرین روپوش دار هم کمک کننده است. به یاد داشته باشید که خوردن الکل می تواند معده را بیشتر تحریک کند. اگر دچار هر یک از نشانه های زیر شدید فوراً مصرف آسپرین را قطع کنید و با یک پزشک تماس بگیرید:
- شنیدن صدای زنگ یا وزوز در گوش ها
- کاهش شنوایی
- سرگیجه
- درد معده ای که بهبود نمی یابد
آسپرینی را که مزه سرکه می دهد نخورید. این نشان می دهد که آسپرین کهنه و ناموثر است، اینچنین آسپرینی را دور بریزید.چون آسپرین می تواند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهد. آن را به مدت طولانی مصرف نکنید- مثلاً برای کاهش خطر سکته یا حمله قلبی- مگر به توصیه پزشک.
▪ اثرات جانبی
شایع ترین اثرات جانبی شامل درد معده، سوزش سردل، کاهش اشتها و وجود مقادیر کمی خون در مدفوع است. اثرات جانبی کمتر شایع عبارتند از: جوش ها، کهیر، تب، مشکلات بینایی، آسیب کبدی، تشنگی، زخم های معده و خونریزی.افرادی که به آسپرین حساسند یا آنها که آسم، رینیت یا پولیپ بینی دارند بعد از مصرف آسپرین ممکن است مشکل تنفسی پیدا کنند.
•تداخلات
آسپرین می تواند اثرات داروهای زیادی را افزایش، کاهش یا تغییر دهد. آسپرین می تواند داروهایی نظیر متوتروکسات و اسید والپوریک را سمی تر کند. اگر آسپرین با داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین (کومادین) مصرف شود می تواند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهد. آسپرین با اثرات داروهای دیگر تعامل دارد، مثل دارو های مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتاسین (ACEI) و بتابلوکرها که فشار خون را کاهش می دهند و داروهایی که برای درمان نقرس تجویز می شود (پروبنسید). اگر آسپرین همراه با قرص های نیتروگلیسیرین مصرف شود ممکن است فشار خون ناگهان افت کند و سبب سرگیجه یا غش شود. آسپرین همچنین می تواند با دیورتیک ها، داروهای دیابت، دیگر NSAID ها، داروهای ضد تشنج و استروئید ها تداخل کند. هر کس این داروها را مصرف می کند باید از پزشک خود بپرسد که آیا مصرف آسپرین برایش خطر دارد یا نه.

کیومرث کاظمی


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

نمایشگاه «درد» و صد و ده سالگی آسپیرین

نمایشگاه «درد» و صد و ده سالگی آسپیرین
فلیکس هوفمان، شیمیدان و پژوهشگر آلمانی، ۱۱۰ سال پیش، دارویی را در شرکت بایر به ثبت رساند که امروزه از نیازهای اولیه هر خانه‌ای شده است. این دارو چنان محبوب و خوشنام شد که فیلسوفی قرن بیستم را «قرن آسپیرین» نامید.
نام شیمیایی‌اش «آسِتیل سالیسیلیک اسید» است. ترکیب اصلی‌اش سالیسیلیک است که از واژه سالیکس به معنی درخت بید برگرفته شده است. در نمایشگاهی که هم‌اکنون در دانشگاه برلین برپا است و «نمایشگاه درد» نامگذاری شده است، یک تکه چوب دیده می‌شود که از ۲۰۰‌سال پیش باقی‌مانده است. یک تکه چوب بید که گویا سربازان مبتلا به درد آن را میجویده‌اند و دردشان را تسکین می‌داده است. پروفسور شنالکه، دردشناس دانشگاه برلین، درباره این چوب که از جنگ‌های دوره ناپلئون باقی‌مانده می‌گوید: «دیده می‌شد که کسی که این چوب را می‌جود، حالش کمی بهتر می‌شود یعنی دردش تسکین پیدا می‌کند. این شد که گفتند: باید ماده‌‌ای در این چوب یا پوسته‌اش باشد. پس چوب را تراشیدند و جوشاندند و دیدند وقتی آن جوشانده را می‌خورند، درد کم می‌شود.
اصولا بعضی از گیاهان و درختان مثل پوسته گنه‌گنها بید و اینها انگار توفیقی پیدا می‌کنند یعنی آزمایششان می‌کنند و می‌بینند چه چیز خوبی در آنها هست.»
در سال ۱۸۲۸ یعنی حدود ۱۸۰‌سال پیش، یک استاد داروگر در مونیخ قرص زردی از پوسته بید ساخت و آن را به نام سالیسین به بازار عرضه کرد. ۵۰ سال بعد اسید سالیسیلیک را در آزمایشگاه تولید کردند. قیمت این اسید در بازار یک دهم قیمت ماده طبیعی‌اش بود، ولی هم به شدت بدمزه بود و هم دهان و معده را اذیت می‌کرد. اما درست در روز ۱۰ اوت ۱۸۹۷ ترکیب امروزی آسپیرین توسط فلیکس هوفمن در آزمایشگاهی در شهر ووپرتال آلمان کشف و ثبت شد. ترکیبی از همان اسید سالیسیلیک که به اصطلاح استیله شده بود.
البته نام آسپیرین را دو سال بعد به آن دادند و حالا پروفسور شنالکه درباره موفقیت امروزی آسپیرین می‌گوید:
‌«سری به داروخانه‌ها و عطاری میزنیم، آسپیرینی می‌خریم، می‌بینیم که این‌طور با درد بهتر می‌شود کنار آمد، اثر جانبی هم زیاد ندارد و می‌بینیم که قرص را راحت می‌شود استفاده کرد. می‌شود گفت که این ترکیب ساده و روشن شیمیایی، باعث این یا آن تاثیر در بدن می‌شود و درد را تسکین می‌دهد خود این مساله بی‌شک به موفقیت این ماده کمک زیادی کرد».
● قرن بیستم، قرن آسپیرین
گفتنی است که داروهای تسکین‌دهنده، به ویژه داروهای ضد‌سردرد در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی، در آغاز سده گذشته کم نبودند. ولی تقریبا همه آنها در برابر رقیبشان یعنی آسپیرین تاب نیاوردند و فراموش شدند. شاید بیهوده نبود که فیلسوف اسپانیولی «اورتگا گاست» در آغاز قرن بیستم این قرن را سده آسپیرین نامید. این جادوگر شیمیایی با گذشت زمان خواص مفید دیگری هم از خود نشان داد. اگر سری به دانشکده داروسازی دانشگاه دوسلدرف بزنید، نزدیک دفتر پروفسور شرور، کارشناس داروهایی مانند آسپیرین، تابلویی به دیوار می‌بینید. بر روی آن نوشته شده است: با آسپیرین سردرد خود را میکنی سلب، بدون آثار جانبی برای قلب.
● پرفایده، اما نه بدون اثرات جانبی
ماده آسپیرین از جمله برای جلوگیری از تجمع تکه‌های خون‌های لخته شده در رگ‌ها مفید است. پروفسور شرور می‌گوید: «در اصل امروزه این یکی از اصلی‌ترین موارد کاربرد این ماده است. یعنی جلوگیری از سکته‌های قلبی و دیگر انواع سکته، توسط جلوگیری از تجمع لختگی».
اگرچه برای آسپیرین سودهای بسیاری قائل شده‌اند و آن را حتی جلو‌گیرنده انواعی از سرطان تشخیص داده‌اند، ولی هیچ دارویی نیست که آثار جانبی نداشته باشد، آن‌ هم دارویی از این دست که مثل آب خوردن خریده و مصرف می‌شود. بیشترین اثر جانبی آسپیرین اخلال در سیستم گوارشی است. بسیاری از بیمارانی که مجبورند آسپیرین مصرف کنند، از درد یا حتی زخم معده می‌نالند و گاهی نیز پزشکان برخی سوزش‌ها و کهیرها را ناشی از مصرف این دارو دانسته‌اند. پروفسور شرور که خود پژوهشگر آسپیرین هم هست، در پاسخ این پرسش که به هنگام سردرد چه دارویی مصرف می‌کند می‌گوید: در‌حال‌حاضر اگر سردرد داشته باشم کوشش میکنم هیچ دارویی مصرف نکنم چون باید به این هم فکر کرد که اگر دائم آدم یک دارویی را مصرف کند به آن عادت می‌کند. من خود در روزگار جوانی پیوسته سردرد داشتم. رفته‌رفته کوشش کردم و می‌کنم که بی‌دارو درد را از سر بگذرانم. موفق هم شده‌ام. حالا اگر یک‌باره سردرد شدید داشته باشم، خوب، یک قرصی می‌خورم. چیزی که به این کار کمک می‌کند، هوای تازه و اکسیژن و حرکت است یعنی هر چیزی که به گردش خون در مغز و سیستم عصبی کمک کند».
● آیا همه آسپیرین‌ها مرغوب است؟
در پایان اشاره‌ای هم به مرغوبیت آسپیرین کنیم که از داروهای پرمصرف است و به جا و بیجا استفاده میشود. دکتر مهدی حسینی، کارشناس دارو و داروسازی در پاسخ این پرسش که در صورتی که می‌دانیم ماده اصلی آسپیرین در سراسر جهان یکسان است، آیا درست است که همه آسپیرین‌ها تاثیر آسپیرین‌های اروپا و به خصوص آلمان را ندارد می‌گوید: «یک ضرب‌المثل آلمانی می‌گوید: ایمان و اعتقاد می‌تواند کوه را هم به حرکت درآورد. این در مورد تاثیر یا عدم تاثیر یک دارو هم صدق می‌کند. اگر معتقد باشیم که مثلا آسپیرین آلمانی نسبت به نوع دیگر آن تاثیر بیشتری دارد، تاثیر بهتری را هم احساس می‌کنیم. مساله دوم شیوه درست کردن دارو است. برای ساختن آسپیرین، موادی در دستگاه مخصوص ریخته می‌شوند. بسته به اینکه این مواد به اندازه لازم فشرده بشوند یا نه، قرص سفت یا کمتر سفت می‌شود. بدین ترتیب دارو دیرتر یا زودتر در معده حل می‌شود. به همین نسبت، ماده موثره، دیرتر یا زودتر به رگ‌های و منشا درد می‌رسد و دیرتر یا زودتر اثر می‌کند. ولی به طور کلی تاثیر داروی آسپیرین در تمام دنیا یکسان است. فقط این تاثیر می‌تواند با تاخیر انجام شود. اینکه تاثیر آن کلا فرق کند تلقینی است.»

وبگردی
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!