سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Tuesday, 24 April, 2018

بازگشت پروفسور


بازگشت پروفسور
ایتالیایی ها از او به عنوان «پروفسور» یاد می كنند و از تیپ فكورانه او خوششان می آید و طرفدارانش مجذوب تخصص و شایستگی های او هستند. رومانو پرودی روش برخورد و ارتباط با مردم را می داند و با وجود رتبه بالای آكادمیك اهل لاف زنی و خودستایی نیست. شاید به همین دلیل بود كه این استاد اقتصاد در سال ۱۹۹۶ با اتوبوس از این حوزه انتخاباتی به آن حوزه در رفت و آمد بود. این سیاستمدار ۶۶ ساله، چپ گرایی میانه رو به شمار می آید و خواهان بازگشت به ارزش های قانون اساسی ایتالیا همچون آزادی مذهب و توجه به رفاه عمومی است.
رومانو پرودی عضو خانواده و فامیلی پرجمعیت است. او كه زاده ۹ آگوست ۱۹۳۹ است، هشتمین فرزند از نه فرزند آن آقای مهندس و خانم معلمی است كه در «اسكاندیانو» زندگی می كردند یعنی همان منطقه به اصطلاح «سرخ» كه زمانی توسط كمونیستی به نام «اسیلیا روماگنا» اداره می شد. پرودی در سال ۱۹۶۹ با خانم «فلاویا پرودی فرانتزونی» (كه از جمله هم دانشگاهی هایش بود) ازدواج كرد و حاصل این ازدواج دو پسر است. به گفته پرودی: «دوست دارم در میان جمعیت باشم، تعداد افراد خانواده من در حال حاضر پنجاه و پنج نفر است.»
پرودی پس از پایان دبیرستان در رشته حقوق دانشگاه میلان نام نویسی كرد و در سال ۱۹۶۱ به عنوان دانشجوی نمونه فارغ التحصیل شد. پس از آن به انگلستان رفت و در مدرسه عالی معروف اقتصاد لندن به تحصیل در این رشته پرداخت. از سال ۱۹۶۳ به عنوان دستیار با بسیاری از دانشمندان بزرگ اقتصاد همكاری كرد و از سال ۱۹۶۶ به عنوان استادیار مشغول به كار شد. از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۹ نیز به عنوان استاد اقتصاد و سیاست های صنعتی در دانشگاه بولونیا تدریس می كرد. پرودی در اواخر دهه هفتاد و در دولت «آندرئوتی» اولین تجارب سیاسی خود به عنوان وزیر مستقل صنایع را به دست آورد. در سال ۱۹۹۶ و به همراه متحدین چپ گرای میانه رواش در كسوت «ائتلاف شاخه زیتون» به نخست وزیری ایتالیا رسید و اولین سیاستمدار پس از جنگ در ایتالیا بود كه دولت خود را با نیروهای چپ تشكیل داد. پرودی در دوران دو ساله و نیمه نخست وزیری اش با اعمال سیاست های صرفه جویی شدید، ایتالیا را آماده پذیرش پول واحد اروپایی كرد. اما در سال ۱۹۹۸ كمونیست های متحد وی و طرفدارانش از او روی برگرداندند و بدین ترتیب موجبات سقوط دولتش فراهم آمد. اما متحدین چپ پرودی پس از وی نتوانستند بر بحران های بی شمار ایتالیا فائق آیند و پس از چندبار ترمیم كابینه، سرانجام در انتخابات پارلمانی ،۲۰۰۱ زمام امور را به ائتلاف راست میانه به رهبری برلوسكونی سپردند.
پرودی در سال ۱۹۹۹ یكی از بزرگترین رخدادهای سیاسی زندگی اش را تجربه كرد و این مسئله پس از به بن بست رسیدن كمیسیون اروپایی اتفاق افتاد. ریشه و علت این بن بست، ناكامی و شكست سیاسی این كمیسیون در مبارزه با پارتی بازی و فساد بود. در این وضعیت پرودی درصدد برآمد تا در كسوت رئیس به شدت اصلاح طلب كمیسیون اروپایی وارد این عرصه شده و بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ همه تلاش خود را در این پست برای احیای دوباره نهادهای اتحادیه اروپایی به كار گرفت. اما بعید به نظر می رسید كه این سیاستمدار ایتالیایی قادر به برآورده كردن انتظارات اروپا آن هم در مقابل افكار عمومی بین المللی در بروكسل باشد. پرودی قبل از عزیمت به بروكسل در میان مردم ایتالیا به «قدرتمند رئوف» مشهور شده بود. با این همه پیشاپیش مشخص بود كه وی توانایی نمایندگی و انتقال ایده اروپایی به مردم كشورهای مختلف این قاره را ندارد.
پرودی در سال ۲۰۰۲ با احمقانه خواندن «پیمان ثبات اروپا» و درخواست تفسیری منعطف تر از این پیمان، موجبات نارضایتی عمومی اتحادیه اروپایی و همین طور فشار پنهان برای كناره گیری از پست خود شد. پرودی در واقع با این سخنان اعتبار و كارآمدی نهادی از اتحادیه اروپایی را زیر سئوال برد كه خود ریاست آن را بر عهده داشت. علاوه بر آن درهم ریختگی مالی كمیسیون اروپایی در سال ۲۰۰۳ نیز موجب افول ستاره بخت این سیاستمدار ایتالیایی گردید.اما از جمله مهمترین رخدادهای دوران ریاست پرودی بر كمیسیون اروپایی را می توان گسترش به شرق اتحادیه اروپایی و مسئله قانون اساسی اروپا عنوان كرد. پذیرش ۱۰ عضو جدید در اتحادیه اروپایی در اول ماه مه ۲۰۰۴پس از مدت ها بحث و جدل، شاید تنها موفقیت بزرگی است كه در كارنامه این سیاستمدار ثبت شده است. اما مسئله قانون اساسی اروپا كاملاً وضعیت دیگری دارد: در ۲۹ اكتبر ۲۰۰۴ سران كشورهای عضو اتحادیه اروپایی در شهر رم گرد آمدند و امضای خود را زیر متن این قانون ثبت كردند اما همه پرسی در دو كشور مهم این اتحادیه یعنی فرانسه و هلند نتیجه ای كاملاً متفاوت داشت و بدین صورت دو ملت بزرگ اروپایی به قانون اساسی واحد رای منفی دادند و به نوعی این پروژه با شكست مواجه شد.به هر صورت شورای اروپا رای به تمدید ریاست پرودی بر كمیسیون اروپایی نداد و این مسئله بیش از هر چیز به علت انتشار مانیفست «اروپا، رویا و داوری ها» توسط پرودی بود ، مانیفستی كه انتقادهای زیادی را متوجه وی كرد. به عقیده بسیاری از كارشناسان، این مانیفست بیش از آنكه به مسئله اروپا بپردازد، حاوی راه حل هایی برای بهبود سیاست های داخلی اروپا به شمار می آمد. پس از آن پرودی متهم شد كه از امكاناتش به عنوان رئیس كمیسیون اروپایی در جهت به قدرت رسیدن و منافعش در ایتالیا سوء استفاده كرده است. كوتاه زمانی پیش از وداع پرودی با كمیسیون اروپایی روزنامه آلمانی «فرانكفورتر آلگماینه» نوشت: «پرودی با وجود همه پایداری ها و استقامتی كه در برابر دشمنی ها و عداوت ها از خود نشان داد اما در عین حال تصویر مردی تك رو و كسی كه قوه درك بالایی ندارد، از خود بر جای گذاشت.»
اما این پایان كار پرودی نبود زیرا وی با عزمی جزم بار دیگر به عنوان رقیب اصلی برلوسكونی وارد عرصه انتخابات شد و به جای صحنه سازی ها و نمایش های رقیب، بر واقعیات موجود و ارائه تفسیرهای واقع بینانه تكیه كرد. پرودی ادعا می كند كه پیشرفت دوباره ایتالیا مسئله اصلی است و از همین رو سیاست های اقتصادی در راس كارهایش قرار دارد. پرودی در دوران انتخابات بیش از هر چیز سعی كرد تا توانایی های اقتصادی اش در دوران نخست وزیری را به مردم ایتالیا یادآوری كند و البته موفق هم شد. از نظر پرودی باید پیش از هر كار دیگر با معضل ركود اقتصادی و كسر بودجه مبارزه شود تا اعتبار ایتالیا بیش از این در میان كشورهای اتحادیه اروپایی خدشه دار نگردد. پرودی این اتهام را متوجه دولت برلوسكونی می داند كه در سال های گذشته فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمند تر شده اند. پرودی وعده داده است تا اقتصاد ضعیف جنوب ایتالیا را توسعه و رونق بخشیده و به وضعیت آن منطقه به صورتی اساسی رسیدگی كند. شاید علت اینكه مردم ایتالیا از پرودی به عنوان استادی مرموز یاد می كنند، بیش از هر چیز به خاطر آثار و مقالات منتشر شده اش در عرصه اقتصاد ملی و سیاست های صنعتی باشد. پرودی بر خلاف برلوسكونی هرگز ناتوانی هایش در رهبری كشور را تبدیل به یك جنجال نمی كند زیرا به اعتبار و فسادناپذیری خود بیش از هر چیز اهمیت می دهد.
منبع: دویچه وله
ترجمه:محمد علی فیروزآبادی


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

قیام اسماعیل سمیتقو

قیام اسماعیل سمیتقو
اسماعیل آقا شکّاک ملقب به سردار نصرت، فرزند محمدآقا و نوة علی‌خان شکاک معروف به سمکو و مشهور به سمیتقو بود. سمکو در لهجة شکاک، مأخوذ از اسماعیل است و این ایل، اسماعیل را بیشتر سمکو می‌گویند، که در فارسی سمیتقو خوانده می‌شود. سمکو پس از کشته شدن برادرش جعفرآقا، به حکم والی آذربایجان (نظام‌السلطنه مافی) در ۱۳۲۳ق به ریاست ایل شکاک رسید. این ایل از دو طایفة اصلی عبدوی و کاردار تشکیل می‌شود که در حوزة غربی دریاچة اورمیه ـ بین اورمیه و سلماس ـ سکونت دارند.
سمکو نخست در سالهای مقارن با نهضت مشروطه و آشوب حاصل از تجاوزات مرزی عثمانیها، در ۱۳۲۵ق با تاخت و تاز در سلماس و نواحی مجاور آن، نام گشود. در مراحل بعد که با اشغال نظامی آذربایجان به دست روسیه تزاری و اقتدار فزایندة روسها در این حوزه توأم شد، او در مقام فرماندة یک نیروی مرزی در سلماس، تحت حمایت مقامات محلی روسیه قرار گرفت. این رویه، یعنی همراهی با خط‌مشی محلی روسیه تا پیش‌آمد انقلاب ۱۹۱۷م که به فروپاشی اقتدار روسها منجر شد، ادامه یافت. در خلاء ناشی از عقب‌نشینی قوای روسیه از ایران، پاره‌ای از گروههای محلی ـ از جمله مهاجران مسیحی و کردهای غرب اورمیه که اینک کم و بیش تحت فرماندهی سمکو قرار داشتند ـ در تدارک توسعة دامنة نفوذ خود برآمدند. در آغاز بین این دو حرکت، یعنی قدرت طلبی مهاجران مسیحی از یک سو و افزایش اقتدار کردها از سوی دیگر که با هرج و مرج فزاینده در کل آن حوزه توأم شد، تنافری به چشم نمی‌آمد. تشکیلات باقیمانده از متفقین ضمن تسلیم و تجهیز مهاجران مسیحی و بویژه طوایف جُلو آشوری برای تشکیل نیرویی در جهت حفظ خطوط دفاعی در قبال قوای عثمانی، با سمکو و قوای تحت فرمان او نیز همان مناسبات پیشین را حفظ کردند. تا آن که در خلال ملاقاتی که در جمادی‌الثانی ۱۳۳۶ بین بنیامین مارشیمون، پیشوای دینی و عرفی آشوریها و سمکو در کهنه شهر سلماس صورت گرفت، مارشیمون و همراهانش به ناگاه هدف حملة کردها قرار گرفتند.
در پی این واقعه که به قتل مارشیمون منجر شد در حالی که سمکو و نیروهای هوادار او به سمت خوی عقب نشستند، سلماس و اورمیه و بسیاری از روستاهای اطراف آن در آتش انتقام‌جویی مسیحیان سوخت. با آن که پاره‌ای از منابع آشوری، مقامات محلی ایران از جمله تشکیلات ولایتعهد را در تبریز زمینه‌ساز این دسیسه و محرک قتل مارشیمون دانسته‌اند، در منابع ایرانی، سندی دال بر تأیید این امر و اصولاً همراهی اسماعیل آقا با مقامات حکومتی در این دوره دیده نمی‌شود. در واقع در این مقطع با توجه به رنگ باختن تلاشهای نمایندگان متفقین برای تشکیل نیرویی محلی برای پُر کردن جای خالی نیروهای روسیه و آمادگی تدریجی قوای عثمانی برای پیش‌روی به سوی آذربایجان، دگرگونی پیش آمده در تغییر مشی اسماعیل آقا را نیز باید در چارچوب چنین تحولاتی ارزیابی کرد.
با پیش‌روی قوای عثمانی و استقرار آنان در اورمیه در اواخر شوال ۱۳۳۶ که به هزیمت قوای مسیحیان و عقب‌نشینی بقایای آنان به سمت همدان و کرمانشاه منجر گشت، سمیتقو نیز به چهریق بازگشت. با خاتمة جنگ اول جهانی در صفر ۱۳۳۷ که به مراجعت نیروهای عثمانی از خاک ایران منتهی گردید و همچنین با توجه به ناتوانی مقامات کشور در اعادة نظام منطقه، عرصه بر اقتدار فزاینده سمیتقو گشوده شد. از این مرحله به بعد، علی‌رغم اتخاذ آمیزه‌ای از روشهای مسالمت‌آمیز چون مذاکره و مصالحه، و غیرمسالمت آمیز مانند عملیات نسبتاً موفق قوای قزاق در جمادی‌‌الثانی ۱۳۳۸ بر ضد او که در آستانة موفقیت نهایی از حرکت بازایستاد، قوای اسماعیل آقا به یک نیروی بلامنازع منطقه‌ای تبدیل شد.
او در این مرحله علاوه بر طوایف شکاک، طیف وسیعی از دیگر عشایر کرد آن حدود را نیز در زمرة هواداران خود داشت.
در ربیع‌الثانی ۱۳۳۹ سمیتقو با استفاده از اختلافات سیاسی میان دسته‌های شهری‌ ـ بنا به دعوت یکی از این گروهها زمام اورمیه را نیز در دست گرفت. با این دگرگونی که از لحاظ قتل و غارت، برای ساکنان شهر و روستاهای اطراف آن، از دورة حکمروایی مسیحیان در ادوار گذشته هیچ کم نداشت، اقتدار سمیتقو به اوج رسید. چندی بعد در رأس نیرویی به سمت جنوب شتافت و در اواسط مهر ۱۳۰۰، ساوجبلاغ (مهاباد) را به تصرف درآورد و در سایر جبهه‌های جنگ نیز چندین حملة نیروهای دولتی را دفع کرد، از جمله در قزلجه (دی ۱۳۰۰) و میاندوآب (تیر ۱۳۰۱) که با ضایعات سنگینی بر قوای دولتی توأم بود.
در این میان با تشکیل قشون متحدالشکل ایران تحت سرپرستی رضاخان سردار سپه و همچنین فراغت نسبی این نیروی جدید از تحولات گیلان، مجموعه اقدامات جاری برای پایان دادن به غائله سمیتقو صورت منسجمی یافت؛ در تدارک زمینه‌های سیاسی این امر، دولت برای متقاعد ساختن ملیّون ترک ـ تشکیلات مصطفی کمال در آنکارا ـ به سلب حمایت از سمیتقو، هیئتی را تحت سرپرستی ممتاز‌‌الدوله به ترکیه روانه کرد. هم‌زمان با توافق تهران و آنکارا در این زمینه تجدید سازمان نیروهای موجود و استقرار واحدهای نظامی اعزامی در جبهه جنگ علیه سمیتقو، که اینک تحت فرماندهی امان‌‌الله میرزا جهانبانی (سرتیپ) قرار داشت، صورتی نهایی به خود گرفت و در اواسط مرداد ۱۳۰۱ حملة نیروهای دولتی آغاز شد.
در حالی که بخش اصلی نیروهای دولتی در شرفخانه تمرکز یافته بود و نیروهایی نیز در سمت خوی در شمال و میاندوآب در جنوب مستقر شده بودند، حملة اصلی در ۱۲ تیر در جهت طسوج آغاز شد و به رغم مقاومت اولیة کردها، نیروهای دولتی به تدریج پیش رفته و با تصرف دیلمقان در ۱۸ تیر، مقاومت قوای سمیتقو را در هم شکستند. چند روز بعد در ۲۱ تیر نیز با تصرف چهریق ـ پایگاه اصلی اسماعیل آقا سمیتقو ـ جنگ به پایان سید.
در حالی که با اعادة انتظام در اورمیه و سلماس و مضافات به یک دوره تقریباً ده ساله از قتل و غارت و آشوب خاتمه داده شد، باقیمانده قوای سمیتقو (حدود هزار نفر) که در ارتفاعات واقع در سرحدات ایران و ترکیه، تحت تعقیب قوای دولتی قرار داشتند، بالاخره در جریان یک درگیری با نیروهای مرزی ترکیه در مهر ۱۳۰۱ به کلی متلاشی شده و سمیتقو به سمت عراق گریخت.
از این پس به مدت چند سال فعالیتهای سمیتقو بیشتر تحت‌الشعاع تحولات جاری در مناطق کردنشین عراق و ترکیه قرار داشت تا رخدادهای ایران؛ در این سالها تا روشن شدن تکلیف مالکیت موصل، ترکها از یک سو و مقامات انگلیسی مستقر در بغداد از سوی دیگر سعی داشتند که با حمایت از گروهی از کردهای منطقه، تلاشهای طرف دیگر را برای چیرگی بر این حوزه خنثی کنند. سمیتقو نیز بر آن بود که در جریان این ائتلافهای زودگذر و سیّال، جایگاهی برای خود تدارک کند.
پس از تلاشهایی چند برای مذاکره با مقامات انگلیسی عراق در پاییز و زمستان ۱۳۰۱ که ظاهراً به دلیل امتناع مقامات مزبور از مذاکره با سمیتقو به نتیجه نرسید، در تابستان ۱۳۰۲ش از حضور او در مناطق کردنشین تحت کنترل ترکها و تلاش آنها برای جلب همراهی او گزارشهایی منعکس شد.
گزارشهای موجود از تحولات مرزی در ۱۳۰۳ش نیز از تداوم حضور سمیتقو در بخشهای جنوبی مرزهای ایران و ترکیه و ادامة مذاکرات مقامات ترک با او حکایت دارند. احتمالاً به تبع این رخدادها بود که مقامات نظامی ایران بهتر آن دیدند که به سمیتقو تأمین داده و او را به اتفاق همراهانش در ایران تحت کنترل داشته باشند. در اواسط اردیبهشت ۱۳۰۴ سمیتقو پس از ملاقات با عبدالله خان امیرطهماسب در کهنه‌شهر سلماس به اتفاق دویست تن از اعضای خانواده و همراهانش در صومای برادوست مستقر شد و اندک زمانی بعد، در اواخر خرداد همان سال نیز در خلال سفر رضاخان سردار سپه به آذربایجان، شخصاً به دیدار او شتافت.
با این حال دورة آرام و قرار سمیتقو به درازا نکشید؛ در پاییز ۱۳۰۵ش در حالی که دور جدیدی از اختلافات مرزی ایران و ترکیه بروز کرده بود و هر دو، طرف مقابل را به تحریک کردها بر ضد دیگری متهم می‌کردند، اسماعیل آقا از نو وارد کار شد و در اوایل مهرماه با گروهی از افرادش به شهر سلماس حمله برد. نظر به مقاومت پادگان نظامی شهر و اقدام سریع نیروهای اعزامی به سلماس، این تلاش سمیتقو نیز به نتیجه نرسید و نیروهای دولتی به سهولت او را تا مرزهای ترکیه عقب راندند؛ آنچه که از سوی مقامات ایران به کوتاهی واحدهای مرزی ترکیه در جلوگیری از افراد سمیتقو تعبیر شد، برای مدتی بر تنشهای مرزی و سیاسی ایران و ترکیه دامن زد.
از این مرحله به بعد با توسعه مناسبات سیاسی بین کشورهای ایران و ترکیه و عراق و بویژه همگرایی بیشتر آنها در مقابله با تحرکات ناسیونالیستی در میان کردها، عرصه بر شورشیانی چون سمیتقو که تا پیش از این بیشتر از رقابت کشورهای منطقه بهره‌برداری می‌کردند، تنگ‌تر گردید؛ وی در بدو خروج از ایران به خاک عراق، گریخت و مدتی را در رواندوز بود. در این بین با وساطت مقامات عراق بار دیگر برای تأمین و مراجعت او به ایران مذاکراتی آغاز شد ولی از آنجایی که مقامات کشور بازگشت وی را به اقامت در یکی از نقاط مرکزی ایران منوط کرده بودند و سمیتقو این شرط را نمی‌پذیرفت، مذاکرات مزبور به جایی نرسید و با افزایش فشار ایران به مقامات عراق برای استرداد او، سمیتقو از نو در نقاط مرزی ترکیه و عراق، از جمله مدت زمانی هم نزد شیخ احمد بارزانی، سرگردان شد. در اواخر تیر ۱۳۰۹ با گروهی از افرادش وارد اشنویه شد و در حین مذاکره با مقامات نظامی، در ۲۷ تیر به خدعه کشته شد.
از آنجا که بخش مهمی از دوران فعالیتهای اسماعیل آقا شکاک (سمیتقو) با سرآغاز تکاپوی ملی در میان کردها هم‌زمان شد و در تاریخ‌‌نگاری ناسیونالیستی کرد نیز جایگاهی به او اختصاص یافته است، عملکرد و جهان‌بینی ناظر بر عملکرد او اساساً ماهیتی عشایری و سنتی داشت؛ هر چند در این عرصه صرفاً سنتی نیز به دلیل بی‌رحمی و قساوت فوق‌العاده، در قیاس با بسیاری از تحرکات عشایری مشابه آن ایام، وضعیتی یگانه و خاص داشت.

وبگردی
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای حقیر ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای حقیر ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!