دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 19 February, 2018

نگاهی به نقش «ملامصطفی بارزانی‌» در تحولات کردستان عراق


ملامصطفی بارزانی پایه گذار حزب دمكرات كردستان عراق،در ۱۹۰۲ م. متولد شد. كودكی و جوانی را در دهكده بارزان عراق، در مجاورت مرز ایران و تركیه سپری كرد. در جوانی به رمه‌داری مشغول بود. ملامصطفی سواد و اطلاعات مذهبی خود را در مكتبخانه‌های دهكده‌اش به دست آورد. ۲۹ساله بود كه نخستین بار علیه حكومت بغداد طغیان كرد ولی دستگیر شد و از بارزان واستان سلیمانیه در شمال شرقی بغداد تبعید شد. این اعتراض در ۱۹۳۱م. هنگامی رخ داد كه انگلیسی‌ها و ایتالیایی‌ها تصمیم گرفتند ارامنه و آسوری‌های اخراجی از تركیه را در منطقه بارزان اسكان دهند. رهبری این مبارزه برعهده محمود بارزانی، پدر ملامصطفی بود. ملامصطفی در ۱۹۴۴م. از نوری سعید نخست وزیر حكومت سلطنتی عراق خواستار خودمختاری كردستان عراق شد. این خواسته از سوی دولت عراق رد شد و این آغاز یك نبرد سخت و پرتلفات میان قوای ملامصطفی با دولت عراق بود. در این نبرد قسمت اعظم نیروهای ملامصطفی تار و مار شد و وی همراه با ۲۰۰۰ تن از یاران باقیمانده‌اش با تحمل مشقات فراوان به سوی مرزهای ایران گریخت‌. ملامصطفی پس از فرار از عراق در ایران نیز بیكار ننشست و به یاری تشكیلات سیاسی شورشیان كرد در استان كردستان ایران پرداخت‌. ملامصطفی توسط قاضی محمد رهبر شورشیان كردستان ایران مدال شجاعت دریافت كرد و حتی مدتی نیز به فرماندهی قوای وی در ایران منصوب شد.
تهاجم ارتش پهلوی در ۱۹۴۷ م. به كردستان و سپس به آذربایجان كه وضع مشابهی داشت، پایان رؤیاهای بارزانی در ایران بود. پس از این حمله ملامصطفی و افرادش گام به گام و شهر به شهر از برابر قوای دولتی ایران عقب نشست‌. اما چون وی مورد تعقیب عراق نیز بود چاره‌ای جز فرار به شوروی از طریق راه‌های كور و صعب العبور مرزی نداشت. ملامصطفی به خاطر حمایتش از جمهوری مهاباد، مورد استقبال روسها قرار گرفت و موفق به دریافت پناهندگی شد. او ۱۱سال یعنی تا كودتای عبدالكریم قاسم‌، در شوروی و یا پایتخت‌های اروپای شرقی زندگی كرد. با وقوع كودتای‌۱۹۵۸ عراق وبازگشت آرامش به این كشور، وی به دعوت عبدالكریم قاسم از پراگ عازم عراق شد. او ۸۰ روز پس از وقوع كودتا وارد بغداد شد وكاخ نوری سعید از سوی عبدالكریم قاسم در اختیار وی قرار گرفت‌. بارزانی با وجود استقبالی كه از سوی قاسم برای وی بعمل آمد، به سرعت عازم كردستان شد و احزاب متفرق كُرد رامجدداً تشكیل داد و سازماندهی كرد. سپس در ۱۹۶۱ از قاسم خواست به كُردها خودمختاری دهد. این خواسته‌، قاسم رابه خشم آورد و به ۱۲ سال آرامش در شمال عراق پایان داد. مجدداً آتش جنگ با به حركت درآمدن تانكها و هواپیماهای عبدالكریم قاسم به سوی نواحی كردنشین شعله‌ور گردید. ملامصطفی در دوران حكومت عبدالسلام عارف‌، عبدالرحمن عارف و حسن البكر نیز با تكرار برخوردهای مشابهی كم و بیش مشغول نبرد با دولتهای عراق بود. در این رشته جنگها سپاه ملامصطفی تجزیه شد. با این حال در دوران حكومت حسن البكر وی توانست با برخورداری از حمایت مالی ونظامی شاه ایران تجدید قوا كند و حملات خود را علیه عراق شدت بخشد. پیمان ۱۹۷۵ الجزایر ـ اسفند ۱۳۵۳ـ نقطه پایان جنگهای طولانی ملا مصطفی بارزانی علیه عراق بود. یك ماه پس از انعقاد این پیمان، ملامصطفی در ۱۲ فروردین ۱۳۵۴ به ایران آمد و تا ۱۳۵۷ كه در قید حیات بود در ایران تحت نظر زندگی كرد. در این سال به دلیل ابتلاء به مرض سرطان عازم امریكا شد و در دهم اسفند ۱۳۵۷ درگذشت و جسدش پس از انتقال به ایران در اشنویه كردستان دفن شد.


منبع : موسسه مطالعات وپژوهش های سیاسی

مطالب مرتبط

زندگی نامه حجت الاسلام علی دوانی و اسامی برخی آثارشان


زندگی نامه حجت الاسلام علی دوانی و اسامی برخی آثارشان
در هنگام خلع ید انگلیسی‏ها از صنعت نفت ایران توسط هیئتی که حسین مکی و مهندس بازرگان در رأس آن بودند، وی در آبادان حضور داشت.
پس از پایان موفقیت‏آمیز قیام عمومی علما و مراجع به رهبری امام‏خمینی علیه تصویب لایحه‏ی انجمن‏های ایالتی و ولایتی، وی کتاب«نهضت دو ماهه‏ی روحانیون» را به نگارش درآورد. مقارن ماه محرم سال ۱۳۴۲ وی برای انجام تبلیغات اسلامی از طرف امام خمینی به کویت رفت.
● حجت الاسلام و المسلمین علی دوانی
حجت الاسلام علی دوانی در سال ۱۳۰۸ ش در قصبه‏ی «دوان» در شش کیلومتری شمال کازرون به دنیا آمدوی تحصیلات خود را در زادگاهش آغاز نمود و در سال ۱۳۱۶ ش به شهر آبادان رفته در مدرسه‏ی فنی در رشته‏ی مکانیک مشغول تحصیل شد.
مقارن شهریور ۱۳۲۰ و جنگ جهانی دوم در آن شهر (آبادان) حضور داشت. در سال ۱۳۲۳ برای تحصیل علوم دینی راهی حوزه‏ی علمیه‏ی نجف شد. مدت اقامت وی در شهر نجف بیش از چهار سال طول نکشید و به علت بیماری در سال ۱۳۲۷ ش به ایران بازگشت و تحصیلات خود را در قم ادامه داد. وی طی مدت پنج سال سطوح مقدماتی صرف و نحو، منطق، معانی و بیان و فقه واصول تا شرح معالم و شرح لمعه و شرح تجرید را خواند. در کلام از اساتید و علمایی چون سید محمود گلپایگانی، وحید رشتی، محمد فاضل لنکرانی، محمد صدوقی، آیت‏اللَّه مرعشی نجفی، سلطانی طباطبایی و علی مشکینی بهره‏ها برد. قسمتی از تفسیر قرآن مجید و بخشی از اسفار ملاصدرای شیرازی را از علامه طباطبایی فراگرفت و «شرح منظومه» را از محضر آیات شیخ محمد فکور یزدی، آیت‏اللَّه حسینعلی منتظری و حاج‏آقارضا صدر فراگرفت. سپس درس «خارج فقه» آیت‏اللَّه بروجردی حاضر شد و مدتی هم در درس«خارج فقه» امام خمینی بهره برد. نظر به علاقه‏ای که به خاندان علامه وحید بهبهانی داشت در سال ۱۳۲۸ ش در نهاوند با یکی از نوادگان وی ازدواج کرد. علی دوانی از بدو ورود به حوزه‏ی علمیه‏ی قم به نویسندگی پرداخت؛ نخست دو مقاله در مجله‏ی «مسلمین» و چند مقاله در روزنامه‏ی «وظیفه» و« ندای حق» از وی چاپ شد. پس از مدتی وی همراه عبدالکریم موسوی اردبیلی، مکارم شیرازی، جعفر سبحانی، امام موسی صدر و واعظ زاده خراسانی و دیگران مجله‏ی علمی و دینی «مکتب اسلام» را در سال ۱۳۳۷ ش دایر کردند. وی با علاقه‏ای که به نویسندگی داشت آثار متعددی شامل تحقیق، تألیف و ترجمه منتشر کرد.
از وی مقالات متعددی هم در شرح حال فقها و علما در مجلات دینی، به ویژه مجله‏ی مکتب اسلام چاپ شده است. علاوه بر تألیف، وی در مؤسسات آموزش عالی چون دانشکده الهیات دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت معلم و دانشگاه امام حسین (ع)و دانشگاه امام صادق (ع) به تدریس تاریخ اسلام اشتغال داشت. حجت الاسلام علی دوانی از شخصیت‏های هوادار نهضت امام خمینی است و در حوزه‏ی مسایل دینی و فرهنگی و تبلیغ کوشیده است. وی در حدود سال ۱۳۳۰ با مجتبی نواب صفوی رهبر فدائیان اسلام آشنا شد.
در هنگام خلع ید انگلیسی‏ها از صنعت نفت ایران توسط هیئتی که حسین مکی و مهندس بازرگان در رأس آن بودند، وی در آبادان حضور داشت.
پس از پایان موفقیت‏آمیز قیام عمومی علما و مراجع به رهبری امام‏خمینی علیه تصویب لایحه‏ی انجمن‏های ایالتی و ولایتی، وی کتاب«نهضت دو ماهه‏ی روحانیون» را به نگارش درآورد. مقارن ماه محرم سال ۱۳۴۲ وی برای انجام تبلیغات اسلامی از طرف امام خمینی به کویت رفت.
در پی ادامه‏ی بازداشت امام خمینی بعد از سخنرانی روز عاشورا در اسفند ماه سال ۱۳۴۲ ایشان و دیگر از از علمای حوزه‏ی علمیه‏ی قم تلگراف اعتراض‏آمیزی به منصور نخست‏وزیر وقت مخابره کردند.
در ادامه‏ی مخالفت و اعتراض مردم با ادامه‏ی بازداشت امام خمینی، ساواک در شامگاه ۱۵ فروردین امام را به قم منتقل و آزاد کرد. یکی از وقایع این مقطع تأسیس دارالتبلیغ اسلامی توسط آیت‏اللَّه سید کاظم شریعتمداری بود. از این پس حجت الاسلام علی دوانی عمده فعالیت‏های فرهنگی و قلمی خود را در این مؤسسه‏ی مذهبی متمرکز نمود و به ویژه آن که مجله مکتب اسلام هم زیر نظر این مؤسسه قرار گرفت.
امام خمینی پس از سخنرانی شدیدالحن خود علیه کاپیتولاسیون در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۴۳ از ایران به ترکیه تبعید شد. در ۲۹ اسفند همان سال نامه‏ی سرگشاده‏ای از طرف جمعی از طلاب و فضلای حوزه‏ی علمیه‏ی قم درباره‏ی اجرا نشدن قوانین اسلامی و قانون اساسی کشور و پایان دادن به وضع سیاسی موجود و بازگشت امام خمینی به ایران به امیرعباس هویدا نوشته شد که حجةالاسلام علی دوانی یکی از امضاکنندگان آن نامه بود. در سال ۱۳۴۴ به مناسبت شهادت امام صادق (ع) و سالگرد واقعه‏ی مدرسه‏ی فیضیه‏ی قم، در این مدرسه مراسم سوگواری برگزار شد که وی نیز در آن مجلس سخنرانی کوتاهی ایراد کرد.
در سال ۱۳۴۷ هیئت مکتب‏الرضا(ع)توسط تعدادی از آذربایجانی‏های مقیم مرکز با هدف فعالیت‏های مذهبی و فرهنگی تأسیس شد. این هیئت با دعوت از سخنرانان برجسته درصدد تحقق این اهداف بود و علی دوانی نیز از سخنرانان آن بود. در ادامه فعالیت‏های علمی و فرهنگی پس از تأسیس حسینیه ارشاد توسط افرادی چون آیت‏الله مرتضی مطهری در این مؤسسه هم به ایراد سخنرانی پرداخت در طول این مدت فعالیت‏های قلمی و فرهنگی خود را ادامه می‏داد.
در این مدت حجت الاسلام دوانی در اغلب جلسات روحانیون مبارز تهران شرکت می‏کرد. از جمله روابطی که با آیت‏اللَّه مرتضی مطهری، شیخ محمدتقی فلسفی و علامه محمدتقی جعفری داشت در گزارش‏های ساواک انعکاس یافته است.
با پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۵۷ وی به جمع‏آوری منابع تاریخی، اعلامیه‏ها و بیانیه‏ها همت گماشت. پس از گردآوری منابع، کتاب ۱۰ جلدی «نهضت روحانیون ایران» را در سال ۱۳۵۸ منتشر کرد که از آثار قابل توجه وی در زمینه‏ی تاریخ انقلاب اسلامی می‏باشد.
استاد فرزانه علی دوانی در شامگاه روز دوشنبه ۱۸دی ماه ۱۳۸۵مصادف با ۱۸ ذی الحجه ۱۴۲۷بر اثر عفونت داخلی دار فانی را وداع گفت. پیکر مطهر ایشان در صحن عتیق آستانه مبارکه حضرت معصومه سلام الله علیها به خاک سپرده شد است.
آثار قلمی وی عبارت است از:
۱) اصول اعتقادی و فروع عملی اسلام، چاپ دهم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه‏ی مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم؛
۲) امام زمان در گفتار دیگران، چاپ اول، انتشارات ندای ایمان، تهران؛
۳) بحثی درباره‏ی همراه پیامبر (ص)، مجله‏ی مکتب اسلام
۴) پیامبر اسلام از نظر دانشمندان شرق و غرب، چاپ سوم، انتشارات پیام اسلام، قم
۵) پیشوایان بزرگ ما، سلسله مقالات، مجله‏ی مکتب اسلام
۶) تاریخ اسلامی (از آغاز تا هجرت)، چاپ نهم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه‏ی مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۷) نظری اجمالی به جنگ‏های صدر اسلام
۸) سیمای جوانان در قرآن کریم و تاریخ اسلام، چاپ پنجم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، تهران
۹) جهانگردی و جهانگردان نامی، چاپ دوم، نشر میران، تهران
۱۰) داستان‏های اسلامی، ۲ جلد، چاپ دهم، کانون انتشارات محمدی، تهران
۱۱) داستان‏های ما: جلد اول، چاپ پنجم، جلد دوم و سوم چاپ چهارم، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران
۱۲) دانشمندان عامه و مهدی موعود (عج)، چاپ اول، دارالکتب الاسلامیه، تهران
۱۳) زن در قرآن: چاپ دهم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۱۴) زندگانی زعیم بزرگ عالم تشیع آیت‏اللَّه بروجردی، چاپ دوم، نشر مطهر، تهران
۱۵) سید رضی مؤلف نهج البلاغه، چاپ پنجم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه‏ی مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۱۶) سیر اجتهاد در اسلام، یادنامه اولین کنگره‏ی نهج‏البلاغه، تهران
۱۷) سیره‏ی ائمه طاهرین(ع)
۱۸) شرح حال و آثار و افکار آیت‏اللَّه بهبهانی (از فقها و مراجع ربع قرن گذشته) چاپ اول، انتشارات کتابخانه صدر، تهران
۱۹) شرح زندگانی استاد کل وحید بهبهانی، چاپ دوم، مؤسسه‏ی انتشارات امیرکبیر، تهران
۲۰) شرح زندگانی جلال الدین دوانی، چاپ اول چاپخانه‏ی حکمت، قم
۲۱) شعاع وحی بر فراز کوه حرا، چاپ دهم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه‏ی مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۲۲) شیعه در اندونزی، مجله‏ی مکتب اسلام
۲۳) مجموعه مقالات در موضوعات گوناگون، مجلات و روزنامه‏های دینی
۲۴) محدث نامی حاج شیخ عباس قمی، چاپ اول، دارالکتب اسلامیه، تهران
۲۵) مفاخر اسلام: جلد اول، انتشارات امیرکبیر، تهران، جلد دوم، چاپ دوم، انتشارات امیرکبیر، تهران، جلد سوم، چاپ اول انتشارات امیرکبیر، تهران، جلد چهارم، چاپ اول، امیرکبیر، تهران، جلد هفتم، چاپ اول، نشر قبله، تهرن، جلد هشتم، چاپ دوم نشر قبله، تهران، جلد یازدهم، چاپ اول، نشر مطهر، زیر چاپ؛
۲۶) موعودی که جهان در انتظار اوست، چاپ سوم، انتشارات دارالعلوم، قم
۲۷) نگاهی کوتاه به زندگانی پرافتخار سید رضی مؤلف نهج البلاغه، یادنامه‏ی کنگره نهج البلاغه، تهران
۲۸) هنر نویسندگی، چاپ سوم، نشر مطهر، تهران
۲۹) خاطرات من از استاد شهید مطهری، چاپ اول، انتشارات صدرا،تهران
۳۰) امام خمینی (ره) در آئینه‏ی خاطره‏ها، چاپ اول، نشر مطهر، تهران
۳۱) راز نماز در نهج البلاغه، چاپ دوم، نشر مطهر، تهران؛
● تألیفات
۳۲) آغاز وحی و بعثت پیامبر در تاریخ و تغییر طبری (یادنامه‏ی طبری)
۳۳) علما و مردان نامی بوسنی و هرزگوین، چاپ اول، انتشارات انصاریان، قم
۳۴) فرقه‏ی ضاله و سرقت آیات و احادیث
۳۵) محمد بن جریر طبری (بررسی و نقد تاریخ و تفسیر طبری)
۳۶) مشاهیر فقها و مراجع تقلید شیعه
۳۷) نهضت دو ماهه‏ی روحانیون ایران، چاپخانه‏ی حکمت، قم
۳۸) نهضت روحانیون ایران (۱۱ جلد)، چاپ دوم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تهران، ۱۳۷۷
۳۹) هزاره‏ی شیخ طوسی، چاپ دوم مؤسسه‏ی انتشارات امیرکبیر، تهران
● ترجمه‏ها
۴۰) آثار تمدن اسلامی در اسپانیا و پرتغال، مجله‏ی مکتب اسلام
۴۱) اجتهاد در مقابل نص، چاپ هفتم، انتشارات جامعه‏ی مدرسین قم
۴۲) خاندان آیت‏اللَّه بروجردی، چاپ اول، انتشارات انصاریان، قم
۴۳) تاریخ فتوحات مسلمانان در اروپا، (سوئیس، ایتالیا و جزایر دریای مدیترانه)، چاپ پنجم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، تهران
۴۴) صحنه‏های تکان دهنده در تاریخ اسلام، چاپ هفتم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، تهران
۴۵) علی علیه السلام چهره‏ی درخشان اسلام، چاپ یازدهم، دفتر انتشارات وابسته به جامعه مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۴۶) فرقه‏ی وهابی و پاسخ شبهات آن‏ها: چاپ چهارم، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران
۴۷) فروغ هدایت، چاپ چهارم، انتشارات قدر، تهران
۴۸) مهدی موعود (ع)، ترجمه‏ی جلد سیزده بحارالانوار علامه مجلسی، چاپ بیست و پنجم، دارالکتب الاسلامیه
۴۹) علما و شعرای بوسنی و هرزگوین، چاپ دوم، نشر قبله
● تصحیح و تحقیق و تهذیب
۵۰) تاریخ قم، چاپ چهارم، نشر قبله
۵۱) جامع المسائل، چاپ اول، چاپخانه‏ی دارالعلم، قم
۵۲) در پیرامون نهج البلاغه، چاپ چهارم، دفتر انتشارات وابسته به حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۵۳) سیر حدیث در اسلام، چاپ سوم، انتشارات گنجینه، تهران
۵۴) شاهراه هدایت، چاپ اول، چاپخانه‏ی حکمت، قم
۵۵) شوق مهدی (ع)، چاپ چهارم، انتشارات انصاریان، قم
۵۶) فروغ ایمان، چاپ اول، انتشارات کتابخانه‏ی صدر، تهران
۵۷) مباحثی در معارف اسلامی، چاپ اول، مرکز نشر فرهنگی رجاء، تهران
۵۸) نگاهی به آثار فقهی شیخ طوسی، چاپ اول، انتشارات دارالفکر، قم
۵۹) خاندان علامه مجلسی، ضمیمه‏ی بخش یکم مرآت الاحوال جهان نما
۶۰) مرآت الاحوال جهان نما، جلد اول و دوم چاپ دوم، نشر قبله، تهران
۶۱) خاطرات حجت الاسلام فلسفی، چاپ چهارم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

رمز موفقیت بهنوش بختیاری در بازار و کسب درآمد | ساتین
بهنوش بختیاری مدتی است سردبیری مجله «دیده بان» را هم بر عهده دارد و خلاصه اینکه سرش حسابی گرم کار و زندگی است. دلیلی که باعث شد در مجله کسب و کارمان سراغ این
وبگردی
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود!
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود! - رویدادی که در بطن آن، هواپیمای ATR شرکت آسمان قرار داشت که با کد EP-ATS رجیستر شده و مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان بر آن نام «خرمشهر» را گذارده بودند. نامی که هدف از انتخاب آن هرچه بوده، حتما یادآوری سقوط خرمشهر در ابتدای جنگ تحمیلی نبوده است. رویدادی که ساعاتی پیش بار دیگر رخ داد؛ این بار با سقوط هواپیمایی که خرمشهر نام داشت.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.