شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ / Saturday, 25 November, 2017

نگاهی به نقش «ملامصطفی بارزانی‌» در تحولات کردستان عراق


ملامصطفی بارزانی پایه گذار حزب دمكرات كردستان عراق،در ۱۹۰۲ م. متولد شد. كودكی و جوانی را در دهكده بارزان عراق، در مجاورت مرز ایران و تركیه سپری كرد. در جوانی به رمه‌داری مشغول بود. ملامصطفی سواد و اطلاعات مذهبی خود را در مكتبخانه‌های دهكده‌اش به دست آورد. ۲۹ساله بود كه نخستین بار علیه حكومت بغداد طغیان كرد ولی دستگیر شد و از بارزان واستان سلیمانیه در شمال شرقی بغداد تبعید شد. این اعتراض در ۱۹۳۱م. هنگامی رخ داد كه انگلیسی‌ها و ایتالیایی‌ها تصمیم گرفتند ارامنه و آسوری‌های اخراجی از تركیه را در منطقه بارزان اسكان دهند. رهبری این مبارزه برعهده محمود بارزانی، پدر ملامصطفی بود. ملامصطفی در ۱۹۴۴م. از نوری سعید نخست وزیر حكومت سلطنتی عراق خواستار خودمختاری كردستان عراق شد. این خواسته از سوی دولت عراق رد شد و این آغاز یك نبرد سخت و پرتلفات میان قوای ملامصطفی با دولت عراق بود. در این نبرد قسمت اعظم نیروهای ملامصطفی تار و مار شد و وی همراه با ۲۰۰۰ تن از یاران باقیمانده‌اش با تحمل مشقات فراوان به سوی مرزهای ایران گریخت‌. ملامصطفی پس از فرار از عراق در ایران نیز بیكار ننشست و به یاری تشكیلات سیاسی شورشیان كرد در استان كردستان ایران پرداخت‌. ملامصطفی توسط قاضی محمد رهبر شورشیان كردستان ایران مدال شجاعت دریافت كرد و حتی مدتی نیز به فرماندهی قوای وی در ایران منصوب شد.
تهاجم ارتش پهلوی در ۱۹۴۷ م. به كردستان و سپس به آذربایجان كه وضع مشابهی داشت، پایان رؤیاهای بارزانی در ایران بود. پس از این حمله ملامصطفی و افرادش گام به گام و شهر به شهر از برابر قوای دولتی ایران عقب نشست‌. اما چون وی مورد تعقیب عراق نیز بود چاره‌ای جز فرار به شوروی از طریق راه‌های كور و صعب العبور مرزی نداشت. ملامصطفی به خاطر حمایتش از جمهوری مهاباد، مورد استقبال روسها قرار گرفت و موفق به دریافت پناهندگی شد. او ۱۱سال یعنی تا كودتای عبدالكریم قاسم‌، در شوروی و یا پایتخت‌های اروپای شرقی زندگی كرد. با وقوع كودتای‌۱۹۵۸ عراق وبازگشت آرامش به این كشور، وی به دعوت عبدالكریم قاسم از پراگ عازم عراق شد. او ۸۰ روز پس از وقوع كودتا وارد بغداد شد وكاخ نوری سعید از سوی عبدالكریم قاسم در اختیار وی قرار گرفت‌. بارزانی با وجود استقبالی كه از سوی قاسم برای وی بعمل آمد، به سرعت عازم كردستان شد و احزاب متفرق كُرد رامجدداً تشكیل داد و سازماندهی كرد. سپس در ۱۹۶۱ از قاسم خواست به كُردها خودمختاری دهد. این خواسته‌، قاسم رابه خشم آورد و به ۱۲ سال آرامش در شمال عراق پایان داد. مجدداً آتش جنگ با به حركت درآمدن تانكها و هواپیماهای عبدالكریم قاسم به سوی نواحی كردنشین شعله‌ور گردید. ملامصطفی در دوران حكومت عبدالسلام عارف‌، عبدالرحمن عارف و حسن البكر نیز با تكرار برخوردهای مشابهی كم و بیش مشغول نبرد با دولتهای عراق بود. در این رشته جنگها سپاه ملامصطفی تجزیه شد. با این حال در دوران حكومت حسن البكر وی توانست با برخورداری از حمایت مالی ونظامی شاه ایران تجدید قوا كند و حملات خود را علیه عراق شدت بخشد. پیمان ۱۹۷۵ الجزایر ـ اسفند ۱۳۵۳ـ نقطه پایان جنگهای طولانی ملا مصطفی بارزانی علیه عراق بود. یك ماه پس از انعقاد این پیمان، ملامصطفی در ۱۲ فروردین ۱۳۵۴ به ایران آمد و تا ۱۳۵۷ كه در قید حیات بود در ایران تحت نظر زندگی كرد. در این سال به دلیل ابتلاء به مرض سرطان عازم امریكا شد و در دهم اسفند ۱۳۵۷ درگذشت و جسدش پس از انتقال به ایران در اشنویه كردستان دفن شد.


منبع : موسسه مطالعات وپژوهش های سیاسی

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
دیدار با ترزا می , آل بویه , کیم جی سوک , جیلیبرند , ایرانیان شاغل , فایرفاکس , مزد ۹۵ , کنگره شهدا , هریک تامپسون , اسند p8 , تخریب آثار , مسجد مباهله , طلاق در دوران عقد , قسمت پنجم , عدم پرداخت , چای سفید , روز ملی ایرلنند , خالد حسینی , قرن جدید , کشته‌شدگان , جنگل انبوه , قهرمانی اراک , دفتر تئاتر مردمی , برنامه های، , همسر یابی , گرامی دذاشت , کشور الجزایر , گزافه گویی بی اساس , عبدالرضا رضوی , دستگیری شکارچی , استان یزد , کشوهای جهان , اللحام , انستیتو پاستور , نماز عید , حسن خدابنده شهرکی , مشکلات موسیقی , بری جنکینز , فروشگاه های زنجیره ای , وزنه سنگین , صادرات , تیم بسکتبال بانوان ایران , استقبال زائر , زنگ هنر , عید عماش , موشک بالستیک زمین به زمین «دزفول» رونمایی می‌شود , تأثیر اسلام بر هنر شرق , دستگاه اطلاعاتی , کاهش دما , جسین موسویان ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
آموزش کارکنان , مفصل زینی , شلغم , جدول سهم هزینه‌های بخش‌های مختلف از کل هزینه ناخالص داخلی کشور مالزی (درصد) , متون تقلیدی تلویزیون(۲) , تختخواب , جنگ جهانی دوم (۱۹۴۵-۱۹۳۹م.) , شروع به کار , بارنامه حمل مرکب فیاتا (FIATA Combined Transport Bill of Landing (FBL , تقسیمات کشوری , سراوان، استان سیستان وبلوچستان , اسلاید , متل روباه (۲) , چشم عقلم خیره شد از عکس روی تابناکش , حوزه جنوبی استان ایلام , تصمیم دربارهٔ ترکیب کالاها و خدمات , از سال ۱۹۰۱ تا سال ۱۹۴۵ میلادی(۱۹) , ۱۸۵۲ م. کابل تلگراف زیر دریا , اصفهان , در مدح سرهنگ عمید محمد خطیب هروی ,

برخی منابع مهم خبری
aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , afkarpress.ir روزنامه افکار , isna.ir ایسنا , asrekhodro.com عصر خودرو , shafaqna.com شفقنا , rokna.ir رکنا , pana.ir پانا , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , niksalehi.com نیک صالحی , parsnews.com پارس نیوز , mehrnews.com خبرگزاری مهر , khordadnews.ir خرداد نیوز , memarinews.com معماری نیوز , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , tehranpress.com تهران پرس , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , khorasannews.com روزنامه خراسان , noavaranonline.ir نوآوران , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , farhangemrooz.com فرهنگ امروز , sedayiran.com صدای ایران , boursenews.ir بورس نیوز , namehnews.ir نامه نیوز , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , musicema.com موسیقی ما , iraneconomist.com ایران اکونومیست , home.abrarnews.com روزنامه ابرار ,

وبگردی
مراقب کاوش اسنپ در گوشی خود باشید
مراقب کاوش اسنپ در گوشی خود باشید - موضوعی نگران کننده تر از کاوش این مجموعه در گوشی رانندگان همکارش که این تصور را به وجود می‌آورد که دیر یا زود نشانه‌های مشابهی از واکاوی گوشی مسافران توسط ایشان منتشر خواهد شد یا حتی از آن بدتر، با افشا یا لو رفتن بخشی از اطلاعاتی که در نتیجه سرک کشی این تاکسی ها به گوشی های هوشمند جمع شده و خواهد شد، فاجعه ای بزرگ در انتظار کشورمان است؟!
یک جودوکار دیگر پناهنده شد
یک جودوکار دیگر پناهنده شد - محمد رشنونژاد یکی از جودوکاران جوان و با آتیه ایران، 6 ماه پیش موفق به کسب مدال نقره آسیا در رده بزرگسالان شد. وی سال گذشته با انتقاد از وضعیت نابسامان خود و عدم توجه کافی مسئولان فدراسیون و ورزش ایران، از قصد خود برای حراج مدال‌هایش خبر داده بود!
پس‌لرزه سياسی
پس‌لرزه سياسی - سياسي‌اش كردند. زود رفتند سراغ مسكن مهر... خدا لعنت كند معاول اول رييس‌جمهوري، آقاي جهانگيري را... نخستين تخم لق سياسي را ايشان گذاشت و زود در جلسه اقتصاد مقاومتي اعلام كرد مسكن مهر... اصلا چه ربطي دارد؟
فیلم | حجاب ورزشی نایکی یکی از ٢۵ اختراع مهم سال
فیلم | حجاب ورزشی نایکی یکی از ٢۵ اختراع مهم سال - فیلم - «مسابقه دادن با حجاب سخت است، اگر جنس لباس سنگین باشد باعث عرق کردن زیادی می شود؛ اگر زیادی سبک باشد ممکن است در طول مسابقه حجاب از سر بیفتد و اگر اشتباه بسته شود حس می کنید در حال خفه شدن هستید»... این ها اظهارات منال رستوم دونده مصری است که در فیس بوک گروه "ناجی حجاب" را راه اندازی کرده و نزدیک به نیم میلیون دنبال کننده دارد. او با طراحی های حجاب کمپانی نایک در مسابقات شرکت کرده است و این…
گریه مجری حین روایت دردناک جواد خیابانی از زلزله
گریه مجری حین روایت دردناک جواد خیابانی از زلزله - جواد خیابانی این روزها برای کمک به مصدومان حادثه زلزله کرمانشاه، در مناطق زلزله زده حضور دارد و در گفتگویی تلفنی با شبکه ورزش، در حالی که اشک می ریخت، یکی از خاطرات دردناک این حادثه را بازگو کرد. مجری برنامه نیز پس از شنیدن خاطره، با صدای بلند شروع به اشک ریختن کرد.
فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش
فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش - فیلم - مهناز افشار در نشستی با خبرنگاران درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد از سوی همسرش گفت: من از شما درباره این موضوع پیگیرترم. صحبت های این بازیگر را در ویدئوی زیر بشنوید.
تصویری از ستونهای مسکن مهر
تصویری از ستونهای مسکن مهر - تصویری عجیب از ستون های مسکن مهر پس از زلزله را مشاهده می کنید. این تصویر صبح امروز پس از عملیات آوار برداری منتشر شد.
فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی
فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی - مرد آبادانی در اقدامی هولناک خودش را زیر خودروی سمند انداخت و به زندگی اش پایان داد.
مسکن‌مهر در اولین آزمون
مسکن‌مهر در اولین آزمون - واحدهای مسکونی مهر با ساکنانشان بی مهری کردند و به شکل گسترده ای در زلزله کرمانشاه، سرپل ذهاب،قصر شیرین و ایلام و ... تخریب شدند،این در حالی است که قدیمی ترین مسکن مهر در ایران هنوز 10 ساله نشده است.
فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی
فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی - بهنوش طباطبایی با انتشار این ویدیو در صفحه شخصی خود نوشت: یک هفته پر انرژى با تمرینات آمادگى جسمانى هر روزه
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان
تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان - فاطمه در 8 سالگی برای مدتی هر روز به بهانه بستنی و... به کارگاه چوب بری کشیده می‌شد و آنجا مورد تجاوز قرار می‌گرفت.
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت
مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت - توضیحات رضا پرستش درمورد دیدار ناموفق با مسی! / ویدیو از آپارات
قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری
قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری - مهدی فخیم زاده مهمان شب گذشته مهمان برنامه زنده «سینما دو» بود که بعد از ارتباط تلفنی با لاله اسکندری و معطلی در استودیو، بعد از پخش آیتمی، بدون خداحافظی برنامه را ترک کرد. ویدیو از آپارات
در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ...
در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ... - زمانی که آقای بقایی در سازمان میراث فرهنگی مسئولیت داشتند چندین شرکت با نام‌های توسعه فناوری اطلاعات، میراث آریا، بهار سرزمین من، تور گردشگری ایران، کانون جهانگردی اتومبیلرانی ایران تأسیس کردند...
فیلم / مالباختگان ایران خودرو
فیلم / مالباختگان ایران خودرو - اعتراض جمعی از مالباختگان نمایندگی ایران‌ خودرو مقابل ساختمان اصلی وزارت صنعت امروز در حالی برای چندمین بار ادامه یافت که شرکت خودروساز با این ادعا که سهامدار نمایندگی، شرکت دیگری است، مسئولیت ماجرا را نمی‌پذیرد.
تصاویر جشن تولد احمدی نژاد
تصاویر جشن تولد احمدی نژاد - کیک تولد 61 سالگی احمدی نژاد که توسط طرفداران به خانه اش برده شد روی کیک نوشته شده: چه خوب شد که به دنیا آمدی و چه خوبتر که دنیای ما شدیدکتر جان تولدت مبارک.
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت!
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت! - امروز كه این عكسا رو دیدم، یهو دلم واسه كل ایل و تبارشون تنگ شد. انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت.
پربازدیدها