یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 25 February, 2018

آصف الدوله


آصف الدوله
یكی از رسوم ناپسند دوره قاجاریه به مزایده گذاشتن مقامات و مشاغل حساس از سوی سلاطین بود و از كسانی كه داوطلب وزارت، استانداری و غیره بودند مبلغی به عنوان «پیشكش» مطالبه و وصول می كردند. وزرا و حكام جدیدالانتصاب موظف بودند با تقدیم یك هدیه گرانبها كه آن را «دم جا» می گفتند رضایت خاطر او را فراهم كنند. آصف الدوله كه نام اصلی اش غلامرضا شاهسون است علاوه بر مبلغ معتنابهی كه علی الرسم به عنوان پیشكش به ناصرالدین شاه تقدیم كرد باغ قیطریه تجریش یكی از مستغلات خود را نیز به میرزا اهدا نمود و روانه خراسان شد! وی پس از مدت كوتاهی از خراسان احضار و در سال ۱۳۱۵ برای بار دیگر به حكمرانی كرمان و بلوچستان انتخاب گردید و به او ماموریت داده شد تا با عده ای سرباز و مهمات به منظور سركوب اشرار روانه بلوچستان شود.
دومین ماموریت آصف الدوله در كرمان مجدداً به مانند بار اول مصادف با خشكسالی و قحطی می شود و مردم بم و سیرجان شروع به تعرض می كنند و دولت ناچاراً او را به مركز احضار می نماید. وی در ماموریت دومش در خراسان، با استفاده از تجربیات گذشته رعایای خراسان و مودیان مالیاتی را تحت فشار قرار داد تا بتواند مطالبات دولت را وصول و حقوق و وظیفه مستمری خواران را تادیه كند كه البته با نارضایتی مردم روبه رو شد. شیخ محمد ناظم الاسلام كرمانی درباره شخصیت وی می گوید: «آصف الدوله اظهار تقدس می كرد و نوشابه الكلی نمی نوشید اما از ارتكاب پاره ای از اعمال منافی عفت ابا نداشت. در هر كجا كه به حكومت می رفت گندم و ارزاق مورد احتیاج مردم را احتكار می كرد.» در زمان حكومت وی در مشهد انقلابی برپا شد و جمعی در صحن حضرت رضا بست نشستند. مظالم آصف الدوله در این ماموریت چنان توسعه پیدا كرد كه آزادیخواهان تهران را به هیجان آورد. تعدیات والی خراسان و اعمال جابرانه و ناروای او در همه محافل پایتخت نقل مجلس شد. می گویند رعایای قوچان در اثر فشار و سختگیری مامورین آصف الدوله چنان به ستوه آمدند كه ناچار دخترهای خردسال خود را به مبلغ ناچیزی به تركمانان فروختند تا بتوانند مطامع والی خراسان را تامین و مالیات های مورد مطالبه را تادیه كنند. تقی زاده معتقد بود كه تعدیات آصف الدوله حاكم خراسان و موضوع فروش دختران قوچانی به تركمانان بود كه مردم را به مبارزه و ضدیت با استبداد تحریك كرد و سبب انفجار انقلاب شد. در جلسه ای از سوی چند تن از نمایندگان از جمله تقی زاده موضوع آصف الدوله و تخلفات و تعدیات او مطرح شده و لزوم عزل وی مورد تاكید قرار می گیرد. وی نیز طی تلگرافی به مجلس شورای ملی نسبت هایی كه به وی داده شده بود را تكذیب می كند. وكلای مجلس مجدداً موضوع فروش دختران قوچانی را مطرح می كنند و خواستار خریداری مجدد آنان و بركناری از سمتش و مجازات وی می شوند. آصف الدوله معزول شده و سپس وی را به تهران آورده و به عدلیه سپردند. دیری نگذشت كه وی در زمره رجالی دیده شد كه در مجلس شورای ملی سوگند یاد می كرد! در میان ناباوری در كابینه ناصرالملك وزیر داخله شد. وكلای مجلس كه از انتخاب وی خشمگین شده بودند به احترام ناصرالملك هیچ نگفتند.
در كابینه ابوالقاسم خان ناصرالملك، حسین قلی خان نظام السلطنه از طرف شاه مامور تشكیل كابینه شد و آصف الدوله مجدداً وزارت داخله را به عهده گرفت. پس از استیضاح وی در مجلس و عدم رای اعتماد نمایندگان به وی ناچار شد كه به صورت ظاهری با درباریان قطع رابطه كند و به مشروطه خواهان بپیوندد. پس از روی كار آمدن كابینه احمدخان مشیرالسلطنه، آصف الدوله به استانداری فارس انتخاب شد. استانی كه البته با هرج و مرج بسیاری روبه رو بود. آصف الدوله پس از مشاهده این وضع اسفناك، به فكر چاره جویی افتاده و چون احساس كرد سرانجام پیروزی با مشروطه طلبان خواهد بود با آزادیخواهان فارس سازش كرد و خاطرنشان كرد كه قبلاً همیشه متمایل به مشروطه و طرفدار حكومات پارلمانی بوده است. درحالی كه گروهی از همعصران وی معتقد بودند «آصف الدوله مردی سفاك و عامی بود. وقتی به حكومت فارس رسید، مشروطه خواهان را تارومار كرد و زیر فشار گذاشت.»

محمود فاضلی

منبع : ایران یکصد سال پس از مشروطیت

مطالب مرتبط

تبعید به جرم دفاع از استقلا‌ل


تبعید به جرم دفاع از استقلا‌ل
صبحدم روز چهارشنبه سیزده آبان ۱۳۴۳ ۲۹۹ جمادی‌الثانی ۱۲۸۴) ده‌ها کماندو و چترباز مسلح منزل امام خمینی(ره) در قم را محاصره و پس از بازداشت و انتقال ایشان در کمتر از ۹۰ دقیقه، سوار بر هواپیمایی هرکولس نیروی هوایی ارتش کرده و هواپیما از فرودگاه مهرآباد به سوی ترکیه به پرواز درآمد. و پس از سه ساعت و نیم پرواز در فرودگاه آنکارا به زمین نشست. آنگاه که هواپیما اوج می‌گرفت، امام خمینی به سرهنگ افضلی- یکی از مقامات ساواک که ایشان را در این سفر همراهی می‌کرد- که در کنارش نشسته بود رو کرد و گفت: آیا می‌دانیامام خمینی بر کلمه استقلا‌ل تاکید کرده و به سرهنگ افضلی می‌گوید: <به جرم دفاع از استقلا‌ل وطنم تبعید می‌شوم.> افضلی که انتظار طرح چنین سوالی را نداشت با صدایی گرفته پاسخ داد: <تا روزی که به آمریکا احتیاج داریم، ناچاریم یک‌سری آوانس‌هایی به آنها بدهیم.> امام خمینی بی‌درنگ پاسخ داد: <یعنی حتی نوامیس مملکت خود را نیز در اختیار آنان قرار دهیم؟> که افضلی پاسخی نتوانست بدهد. در فرودگاه آنکارا یکی از ماموران امنیتی ترکیه که به زبان آلمانی حرف می‌زد، مستقیما نزد سرهنگ افضلی آمد و پس از گفت‌وگوی کوتاه به اتفاق، ایشان را سوار خودرو کرده و پس از طی ۳۵ کیلومتر مسافت فرودگاه تا شهر آنکارا، ایشان را مستقیما به هتل بلوار پالا‌س (در مرکز شهر استانبول)، طبقه چهارم، اتاق شماره ۵۱۴ که از قبل آماده شده بود، بردند.۱۱)‌ قبل از پرواز یکی از مقامات امنیتی ساواک پاسپورت امام خمینی را به وی تحویل داد و گفت: شما اکنون به ترکیه می‌روید و خانواده شما نیز به زودی به شما ملحق خواهند شد.
سپس ساعت ۲ بعدازظهر روز بعد ۱۴۴ آبان‌ماه( )سی جمادی‌الثانی ۱۲۸۴) با مراقبت کامل و طرحی پیش‌بینی‌شده، وی را به طبقه هشتم یکی از ساختمان‌های فرعی خیابان آتاتورک به نام <‌> Fotoetem که نسبت به مکان اول دارای حفاظت بیشتری بود، منتقل کردند.۲۲)‌ و سرانجام یک هفته بعد، پس از تغییرهای پیاپی محل اقامت ایشان، وی را روز پنجشنبه ۲۱ آبان، ساعت ۶ صبح به شهر بورسا <‌> Bursa واقع در ۴۶۰ کیلومتری غرب آنکارا (نزدیک دریای مرمره) انتقال دادند. این جابه‌جایی‌ها برای جلوگیری از اطلا‌ع مخبرین داخلی و خارجی در مورد صحت و سقم شایعه تبعید ایشان صورت می‌گرفت. امام خمینی در همان نخستین روزهای ورود به تبعیدگاه برآن شد تا مبارزات خود را به شیوه نوینی دنبال کند تا به نهضت تداوم بخشد. در قدم اول به آموختن زبان ترکی می‌پردازد تا بتواند با علما، روحانیون، مردم محل تبعید ارتباط برقرار کند. که البته موجب رعب و وحشت گماشته ساواک - افضلی - شد. سپس مبادرت به نگارش کتاب تحریرالوسیله - که حاوی فتاوای فقهی و احکام مربوط به جهاد و دفاع، امربه معروف و...- است (در مدت یازده ماه تبعید در ترکیه) می‌کند. به پیشنهاد امام خمینی، در دو نوبت در ۱۶ و ۱۹ آبان حدود ۵۰ دقیقه با خودرو از شهر قدیمی آنکارا دیدن کردند. با لباس اجباری روحانیان کشور ترکیه، پس از قدم زدن در بلوار آتاتورک، بر مزار چهل‌نفر از عالمان شهیدی که به‌ دست مصطفی کمال کشته شدند حاضر شدند. زمان به گونه‌ای می‌گذشت که امام خمینی در تنهایی کامل مشغول عبادت، قرائت قرآن، نوشتن کتاب تحریرالوسیله و فراگیری زبان ترکی بود تا هنگامی که رژیم شاه که نگرانی و اضطراب توده‌های مردم در مورد بی‌اطلا‌عی از سرنوشت امام را بیش از این نمی‌توانست تحمل کند و نمی‌توانست نسبت به عواطف و احساسات آنها بی‌اعتنا بماند، موافقت کرد که نماینده‌ای از طرف مقامات روحانی به ملا‌قات ایشان برود.
آن شخص سید فضل‌الله خوانساری بود که در ۲۹ آذر همان سال در محلی غیر از محل اقامت ایشان، آیت‌الله خمینی را در شهر استانبول ملا‌قات کرد. ملا‌قات در چند مرحله ازجمله ساعت ۳ بعدازظهر روز ۳۳۳۰)‌ آذر و با حضور مامور ساواک انجام شد. در آن ملا‌قات‌ها ایشان از دستگیری و زندانی شدن فرزند ارشد خود - سید مصطفی- مطلع شده که وی نیز پس از تحمل ۵۷ روز زندان در ۱۴ دی‌ماه ۱۳۴۳ به نزد پدر تبعید شد. ملا‌قات‌های بعد نیز با کنترل ساواک بین‌آیت‌الله خمینی و آیت‌الله حکیم، شیخ مصطفی جلیلی و شیخ عبدالجلیل جلیلی انجام شد. براساس اسناد و مدارک۴۴) آیت‌الله خمینی تلگراف، پیام و نامه‌‌های متعددی از طرف روحانیون، دانشجویان، مردم و... دریافت نمودند. نفوذ معنوی و ظاهری امام خمینی در بین مسلمانان اعم از شیعیان و سنی‌ها موجب وحشت‌رژیم‌های ایران و ترکیه شد و دائما تحت مراقبت شدید قرار داشتند. اما همچنان محل زندگی ایشان بر همگان پوشیده بود. موج اعتراض‌ها و استنکار بیش‌ازپیش در ایران و خارج فزونی می‌گرفت و افکار جهانی را علیه مقامات دولتی ایران و ترکیه به‌شدت تحریک می‌کرد، به‌طوری‌که رژیم نمی‌توانست بی‌تفاوت از کنار آن بگذرد. ملت نگران و ناراحت بود و می‌رفت که ایران به‌سرحد انفجار برسد.
هر روز گزارشی از اتفاقات خشونت‌بار در رابطه با تبعید آیت‌الله خمینی از گوشه و کنار کشور به گوش می‌رسید و حتی شایعه کسالت ایشان بر سر زبان‌ها می‌افتاد. مهم‌ترین اتفاق در آن برهه ارسال نامه جمعی از دانشجویان ایرانی به نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بود، که دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در مقام اجابت به درخواست دانشجویان ایرانی نامه‌ای به نمایندگی ایران می‌فرستد و می‌نویسد که تبعید رهبر مذهبی را در فهرست نامه‌های محرمانه کمیسیون حقوق بشر منعکس خواهد کرد و در آن نامه یادآور می‌شود که دولت ایران می‌تواند نظریات خود را در پاسخ این نامه به دبیرخانه سازمان ملل متحد ارسال کند. در قسمتی از این نامه تهدیدآمیز آمده است: <این تبعید به خاطر مخالفت آیت‌الله با قانون جدید که به دولت اجازه می‌دهد ۲۰۰ میلیون دلا‌ر از آمریکا برای تسلیحات نظامی وام بگیرد و همچنین اعطای مصونیت مستشاران نظامی آمریکا بوده است. تبعید آیت‌الله از ایران نشانه بارزی از بی‌شرمی و عدم اعتنا به آزادی عقیده و افکار حقوق بشر است.>۵۵)‌ نامه مزبور را وزارت خارجه ایران به ساواک تسلیم می‌کند. به دنبال رسیدن نامه به ایران ساواک فورا کمیسیونی تشکیل می‌دهد اما سردرگمی رژیم مانع تصمیمی واحد می‌شود. اعتراض‌های داخلی و مردمی، تشکل‌ها، روحانیون، دانشجویان و نامه‌های دبیرکل سازمان ملل متحد - آقای اوتانت - به وزارت خارجه ایران و نامه کمیسیون حقوق بشر به سازمان ملل در رابطه با تبعید امام و همکاری رژیم‌های ایران و ترکیه در این جریان غیرقانونی هرچند از طرف آن سازمان پیگیری نشد و رسما مطرح نگردید، لیکن در برنامه و نقشه آن رژیم‌ها نسبت به امام و محل تبعید او تاثیر ژرف و بسزایی داشت و می‌توان گفت که انگیزه اصلی جهت تغییر محل تبعید امام از طرف رژیم ایران بود. همچنان که نامه‌ها، تلگراف‌ها و یادداشت‌های اعتراض‌آمیز مقامات داخلی و خارجی در مورد تبعید امام خمینی نیز نقش مهمی در واداشتن رژیم ایران به پایان دادن تبعید امام در ترکیه و انتقال او به عراق داشت. این انتقال در مهرماه ۱۳۴۴ انجام شد.

وبگردی
افشای ماجرای ضرب و شتم زهرا کاظمی بعد از 14 سال
افشای ماجرای ضرب و شتم زهرا کاظمی بعد از 14 سال - آیا مرتضوی از نزد خود زهرا کاظمی را جاسوس می خواند یا از جایی به او دیکته شده بود که ماجرا را به مسیر جاسوسی ببرد و برای کشور هزینه درست کند؟!
لحظات ترسناک فرود بدون چرخ فوکر١٠٠ هواپیمایی آسمان
لحظات ترسناک فرود بدون چرخ فوکر١٠٠ هواپیمایی آسمان - در این ویدئو لحظات نفس گیر و ترسناک فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ هواپیمایی آسمان در اردیبهشت١٣٩٣ در زاهدان را مشاهده می کنید. در این سانحه هواپیما به سلامت فرود آمد اما از چرخه خارج شد.
هر جایی فضول باشی‌ها و حمله‌ورها کمترند حجاب بهتر است
هر جایی فضول باشی‌ها و حمله‌ورها کمترند حجاب بهتر است - سید مهدی طباطبایی: هر جایی که فضول باشی ها، حمله ورها و حمله کننده ها کمتر هستند، حجاب خانم ها هم بهتر است.
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس - این ماده نه درباره بدحجابی یا تشویق به بدحجابی که مشخصاً درباره دایر کردن مرکز فحشا است و رکن مادی جرم ماده مذکور، دایر کردن مرکز فساد و فحشاست.
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد - خاطره فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: " پدر خطاب به آیت الله جنتی در خصوص احمدی نژاد گفت: من نیستم، شما هستید، امروز جلوی ما ایستاد، در آینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد و تمام زحمات آقای خمینی را بر باد خواهد داد"
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد !
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد ! - صراحت مرتضی حیدری، مجری برنامه پایش درباره پشت پرده طولانی بودن مراحل صدور مجوزهای کسب و کار
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    مطنجن مرغابی (گیلان)
    اگر رب انار شیرین باشد می توانید شکر را حذف کنید ؛ یا اگر ترشی آن کافی نباشد چند قاشق آب غوره یا آب لیمو اضافه کنید...