چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

۶۷ ساله ای به نام «حشمت مهاجرانی»


۶۷ ساله ای به نام «حشمت مهاجرانی»
● ۷ سال افتخارآفرینی با مردی كه از مشهد آمد
«حشمت مهاجرانی» پر افتخار ترین مربی تاریخ فوتبال ایران است. پس از انتخاب او به عنوان مربی تیم ملی جوانان ایران در سال ،۱۳۵۰ همراه با این تیم به مدت ۴ سال متوالی قهرمان بلا منازع آسیا شد. در سال ۱۳۵۳ همراه با تیم ملی ایران مدال طلای بازی های آسیایی تهران را به دست آورد و ۲ سال بعد قهرمانی جام ملت های آسیا را از آن ایران ساخت.
این تیم در همان سال به المپیك مونترال راه یافت و برای اولین بار به دور دوم رقابت ها صعود كرد. حضور ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین ادامه روند رو به رشد تیم ملی ایران در زمان مربیگری مهاجرانی بود.از دیگر موفقیت های وی می توان به هدایت تیم های ملی جوانان و بزرگسالان امارات و تیم ملی عمان اشاره نمود كه تأثیر بسزایی در رشد فوتبال این ۲ كشور داشت. حشمت مهاجرانی در حال حاضر مشغول برنامه ریزی برای احداث یك مدرسه فوتبال بین المللی در شهر دوبی می باشد.
او می گوید: «از بچگی ام شروع كنم كه چگونه به ورزش آمدم، طبیعتاً بنا بر وضعیت و زمان و مكان زندگی های آن موقع، نوع تفریح های ما بخصوص در شهرستان ها بسیار محدود و كم بود و امكاناتی كه امروزه برای جوانان فراهم است، در زمان ما موجود نبود. زندگی ها حتی به گونه ای بود كه فرض كنید آب لوله كشی هم نداشتیم و خیلی كمبود های دیگر. خانواده ما هم یك خانواده تقریباً پر جمعیت بود، ما ۵ برادر بودیم كه همگی ناخودآگاه به ورزش پناه آوردیم و اوقات خود را با ورزش كردن می گذراندیم و همین مسأله در زندگی ما نقش بزرگی را بازی كرد به صورتی كه بعد ها تشكیل تیم دادیم و همین تیم ابومسلم كه در لیگ برتر كشور بازی می كند نتیجه بارز علاقه خانوادگی ما به ورزش بود.
ما هم مثل دیگر جوانان آن دوره به قول معروف پا برهنه بودیم و امكانات آنچنانی برای ورزش كردن نداشتیم اما بیشتر اوقات خود را در كوچه پس كوچه ها با فوتبال، والیبال و دیگر ورزش ها می گذراندیم. شاید اگر امكانات و مربی فراهم بود، جوانان بسیاری در همه شهرستان های ایران بودند كه استعداد های خوبی داشتند و ممكن بود هر یك در حد خودشان به نابغه ای تبدیل شوند.به هر حال من به فوتبال بیشتر علاقه مند بودم و یك تیم محلی داشتیم كه كم كم توسعه پیدا كرد و ابومسلم تشكیل شد.
من دوران دبستان در كنار فوتبال، ژیمناستیك هم كار می كردم و شاید ژیمناستیك به عنوان یك ورزش مادر، در شكل گرفتن فیزیك بدنی من تأثیر بسیاری داشت. اینكه در دیگر ورزش ها توانستم به موفقیت برسم به خاطر ژیمناستیك و دوومیدانی بود. حتی در ۱۷ الی ۱۸ سالگی در رشته های پرش ارتفاع، پرش با نیزه و دوی ۴۰۰ متر قهرمان كشور شدم. در همین سن هم بود كه كاپیتان تیم فوتبال مشهد شدم و جالب اینكه در تیم فوتبال مشهد بازیكنانی بودند كه شاید ۵ الی ۶ سال از من بزرگتر بودند اما من كاپیتان تیم بودم و همه از من حرف شنوی داشتند.
آن زمان ها هیچ گاه به ذهنم نمی رسید كه فوتبالی را كه برای تفریح و تفنن و گذران وقت بازی می كردم، روزی به عنوان یك شغل، نقش بسیار بزرگی را در زندگی آینده ام رقم بزند.پس از گرفتن دیپلم، به دانشگاه پلیس آمدم و همزمان در تیم استقلال وقت بازی می كردم. در آن زمان آن تیم بازیكنان بسیار بزرگی داشت كه اكثراً ستاره های تیم ملی بودند. استخوان بندی تیم ملی آن دوره را، مانند دهه ۷۰ تیم های استقلال و پرسپولیس تشكیل می دادند. خدا بیامرز دهداری، مهراب شاهرخی، آقایان بهزادی، شیرزادگان و برومند ستاره هایی بودند كه در تیم ملی و باشگاهی خود می درخشیدند.
متقابلاً می توان از رنجبر، كوزه كنانی، جدیكار، برادران بیاتی وحسن حبیبی نام برد. به طور كلی فوتبال یك فوتبال دو قطبی بود و تیم ملی در تیم های استقلال و پرسپولیس خلاصه می شد و فرصت برای شهرستانی ها كمتر مهیا می شد. بعدها تیم پاس به وجود آمد و نیروی هوایی تیمی تشكیل داد به نام عقاب كه بازیكنان بزرگی مانند فریبرز اسماعیلی، غلام وفاخواه، مصطفی عرب و ... را در اختیار داشت. در تیم پاس هم رنجبر، برادران حبیبی، شاهرخی و فركی حضور داشتند كه همراه با ناصر نوآموز، بازیكنان اولیه ای بودند كه تیم پاس را تشكیل می دادند.در سن ۲۶ ۲۷، سالگی پس از بازی های ارتش های جهان در یونان، فوتبال را كنار گذاشتم.
سپس به مدت ۳ ماه برای شركت در یك دوره مربیگری به ژاپن رفتم. در این دوره كه در زمان «سر استانلی راس» رییس فدراسیون جهانی فوتبال و به مدیریت «داتمار كرامر» مربی مشهور آلمانی تشكیل شده بود، رنجبر، ابوطالب و من ۳ نفری بودیم كه از ایران شركت داشتیم. پس از بازگشت به ایران، به علت اینكه باند بازی در فوتبال زیاد بود، یكی، دو سالی تیمی به من داده نشد.من خبر اولین مربیگری خود را در روزنامه خواندم.
طبق عادتی كه داشتم، از طریق روزنامه رویداد های اقتصادی و سیاسی كشور را دنبال می كردم كه یك روز تیتری را در صفحه اول دیدم كه نوشته بود: «محمود بیاتی، مربی تیم ملی و حشمت مهاجرانی، مربی تیم ملی جوانان».
سال ۱۹۷۱ بود كه كار خود را باتیم ملی جوانان شروع كردم. در زمان مربیگری تیم ملی جوانان، شانس زیادی به جوانان شهرستانی دادم و بسیاری از جوانانی را كه از شهرستان آوردم، مانند نظری، برزگری، قاسمپور و پزشك كار، بعدها به تیم ملی راه یافتند.تیم من ۴ سال به طور مداوم قهرمان آسیا شد، در صورتی كه قبل از من تیم ایران نتوانسته بود قهرمان آسیا شود و این ركوردی است كه بعد از من نیز تاكنون به دست نیامده است.
سپس در تهران قهرمانی جام ملت های آسیا را با تیم ملی كسب كردم و در المپیك ۱۹۷۶ مونترال، تیم ملی ایران برای اولین بار به دور دوم راه پیدا كرد. آخرین موفقیت من با تیم ملی راه پیدا كردن به جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین و شركت در آن جام بود.
به طور كلی از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۸ كه مربی و مشاور تیم ملی بودم، تیم ما در رده های مختلف قهرمان بلا منازع آسیا بود و هر تیمی كه می خواست مقابل ایران بازی كند، دچار دلهره و اضطراب می شد. حتی با تیم دوم و جوان ایران، تیم ملی كویت را كه یكی از قدرت های آسیا بود و توسط كارلوس آلبرتو و زاگالو اداره می شد، در خاك خودشان شكست دادیم كه برای كویتی ها یك فاجعه حساب می شد.بعد از انقلاب به امارات آمدم و كار خود را با باشگاهی در شارجه به نام الشعب آغاز كردم كه این باشگاه حتی زمین تمرین هم نداشت و من تیم را در خیابان تمرین می دادم.
با این حال تیم ما همراه با الاهلی كه حسن روشن و حسن نظری را با خود داشت، به فینال مسابقات راه پیدا كرد. در همان زمان بود كه پیشنهاد مربیگری تیم ملی امارات به من ارایه شد و پس از فسخ قرارداد «دان ربی» مربی سابق تیم ملی انگلستان، من به عنوان سرمربی تیم ملی امارات انتخاب شدم. كار خود را با جوانان ۱۶ الی ۱۷ ساله آغاز كردم كه بلافاصله در همان سال اول قهرمان جوانان غرب آسیا شدیم و بعدها همین تیم، شاید به اضافه یكی، دو بازیكن دیگر به جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا راه پیدا كرد.
● بیوگرافی حشمت مهاجرانی
▪ تولد سال ۱۳۱۸
▪ قهرمان پرش ارتفاع كشور
▪ كاپیتان تیم فوتبال مشهد
▪ تأسیس باشگاه ابومسلم مشهد
▪ قهرمانی بسكتبال ایران با تیم دانشگاه پلیس
▪ عضویت در تیم تاج تهران
▪ عضویت در تیم پاس تهران
▪ ۱۳۴۷ - گذراندن دوره مربیگری فیفا
▪ ۱۳۵۰ - انتخاب به عنوان مربی تیم ملی جوانان ایران
▪ ۱۳۵۱ - قهرمانی جوانان آسیا
▪ ۱۳۵۳ - قهرمانی جوانان آسیا
▪ ۱۳۵۳ - انتخاب به عنوان مربی تیم ملی ایران
▪ ۱۳۵۳ - قهرمان بازی های آسیایی تهران
▪ ۱۳۵۵ - قهرمان جام ملت های آسیا
▪ ۱۳۵۵ - حضور در المپیك مونترال و صعود به مرحله دوم
▪ ۱۳۵۶ - تساوی با تیم ملی آرژانتین در تورنمنت صدمین سال تأسیس باشگاه رئال مادرید
▪ ۱۳۵۷ - صعود به جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین
▪ مربیگری تیم ملی امارات
▪ قهرمانی جوانان آسیا با تیم ملی جوانان امارات متحده عربی
▪ دوره پیشرفته مربیگری در برزیل
▪ مربیگری تیم ملی عمان
▪ تأسیس مدرسه فوتبال در دوبی


منبع : روزنامه ابرار ورزشی

مطالب مرتبط

ریکاردوزامورا و استانلی‌ماتیوس

ریکاردوزامورا و استانلی‌ماتیوس
● ریکارد و زامورا
▪ ۲۱ ژانویه ۱۹۰۱ تولد:
▪ بارسلونا - اسپانیا محل تولد:
▪ اسپانول،بارسلونا ،اسپانول ،رئال مادرید باشگاهها:
▪ بهترین بازیکن جام جهانی ۱۹۳۴،مدال برنز المپیک ۱۹۳۲ مهمترین افتخارات:
▪ ۴۶ بازی تیم ملی اسپانیا :
ریکارد و زامورا در سال ۱۹۰۰ میلادی در شهر بارسلونا متولد شد. دروازه بان پردوام فوتبال اسپانیا از سال ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۶ به مدت ۱۶ سال حضوری پرفروغ و مؤثر در دروازه باشگاهها و تیم ملی کشورش داشت. زامورا در المپیک ۱۹۲۰ همراه تیم ملی اسپانیا در دور نهایی حضور یافت. در آن دوره دو تیم بلژیک و اسپانیا به دیدار نهایی رسیدند ولی با تصمیم کمیته فنی فوتبال، این مسابقه برگزار نشد و بلژیک خود به خود به مدال طلا رسید. اسپانیا به لطف درخشش زامورا، بر هلند (۳-۱) چیره شد تا به مدال نقره دست یابد. در المپیک ۱۹۲۴ اسپانیا در دیدار اول مقابل ایتالیا یک بر صفر شکست خورد و حذف شد. زامورا در جریان دیدار تاریخی اسپانیا و انگلستان در سال ۱۹۲۹ در مادرید بهترین بازیکن میدان بود. اسپانیا با درخشش زامورا که توپ های فراوانی را مهار کرد به پیروزی ۴ بر ۳ دست یافت.
اوج درخشش زامورا، در جام جهانی ۱۹۳۴ بود. اسپانیا در دیدار اول، برزیل را ۳-۱ شکست داد. در مرحله دوم آنها به دیدار میزبان مسابقات ایتالیا رفتند. درخشش فوق تصور زامورا مانع پیروزی ایتالیایی ها شد که از حمایت داور هم برخوردار بودند و در نهایت این مسابقه ۱-۱ تمام شد ولی زامورا آسیب دید و نتوانست در دیدار تکراری دو تیم حضور یابد. در دیدار دوم ایتالیا با تک گل جوزپه میاتزا به برتری رسید. بازی زامورا در دو مسابقه ای که حضور داشت، آن قدر درخشان بود که عنوان بهترین بازیکن جام جهانی را از آن خود کرد. زامورا در دوران بازی خود در تیم های بارسلونا، اسپانیول و رئال مادرید بازی کرد و به همراه بارسلونا در سالهای ۱۹۲۰ و ۱۹۲۲ و با رئال مادرید در سالهای ۱۹۳۴، ۱۹۳۵ و ۱۹۳۶ قهرمان رقابت های باشگاهی اسپانیا شد.
● استانلی ماتیوس
▪ اول فوریه ۱۹۱۵ ،وفات : ۲۰۰۰
▪ تولد:
▪ هانلی - انگلستان محل تولد:
▪ استوک سیتی، بلاکپول، استوک سیتی باشگاهها:
▪ مرد سال فوتبال اروپا ۱۹۵۶، قهرمان جام حذفی انگلیس ۱۹۵۳ مهمترین افتخارات:
▪ ۸۴ بازی تیم ملی انگلستان:
چهره خستگی ناپذیر تاریخ فوتبال در نخستین روز ماه فوریه ۱۹۱۵ به دنیا آمد . در سال ۱۹۳۲ با استوک سیتی به عنوان بازیکن حرفه‌ای قرارداد بست و اولین بازی‌اش را در شرایطی که تنها هفده سال داشت انجام داد. سال بعد او به همراه استوک سیتی به مقام قهرمانی لیگ دسته دوم انگلیس دست یافت و به دسته اول صعود نمود. ماتیوس دو سال بعد در حالیکه تنها بیست سال داشت اولین بازی ملی خود را طی پیروزی ۴ بر ۳ انگلیس بر ولز انجام داد. یک سال پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۶ با قراردادی به ارزش ۱۱۵۰۰ پوند راهی بلاکپول شد. در این سالها او یکی از بازیکنن کلیدی تیم ملی بود که بازیهای بسیار درخشانی در عرصه ملی انجام داد. در سال ۱۹۵۳ و در دیدار نهایی جام حذفی، ماتیوس در حالیکه بلاکپول سه بر دو از بولتون عقب بود و تنها سه دقیقه تا پایان دیدار وقت باقی بود، با زدن دو گل جام حذفی را برای تیمش به ارمغان آورد.
در سال ۱۹۵۶ او اولین انتخاب روزنامه‌نگاران اروپا به عنوان مرد سال این قاره بود. برای آخرین بار در سال ۱۹۵۷ و در سن چهل و یک سالگی او پیراهن تیم ملی را برابر دانمارک در جریان رقابت‌های مقدماتی جام جهانی به تن کرد. ماتیوس علی‌رغم بالارفتن سنش همچنان در رده باشگاهی فعال بود و در سال ۱۹۶۱ با رقم ۲۸۰۰ پوند به استوک سیتی بازگشت و این تیم را از دسته دوم به دسته اول آورد. استانلی ماتیوس در سال ۱۹۶۵ در سن پنجاه سالگی آخرین بازی‌اش را در لیگ دسته اول انگلیس انجام داد تا مسن‌ترین بازیکنی باشد که به این مهم دست می‌یابد. در این سال او برای هیشه کفش‌هایش را آویخت و به خاطر یک عمر تلاش بی‌وقفه به عنوان «سر» مفتخر شد.

وبگردی
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.