دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 23 April, 2018

سفر به بروجرد


سفر به بروجرد
● گردشگری در بروجرد:
بروجرد از شهرهای باستانی ایران است که در دامان رشته کوههای بلند زاگرس قرار گرفته است. سابقه تاریخی – فرهنگی، آب و هوای مثال زدنی، مردم خوش مشرب و طبیعت منحصر به فرد منطقه، زمینه را برای تبدیل این شهر به یک قطب گردشگری فراهم کرده است. شهر بروجرد بطور عمده از دو بخش قدیمی و مدرن تشکیل شده است که هر دو جذابیتهای خود را دارند. بافت قدیمی بروجرد که حدود نیمی از شهر را تشکیل می دهد به جای مانده از دوران قاجار است که تا دهه های قبل محصور به یک قلعه بزرگ با دروازه های متعدد بوده است. بیش از ۲۰۰ خانه اعیانی قدیمی در این بافت مورد شناسایی قرار گرفته است. مسجد ها، بازار قدیمی بروجرد، خانه های کاهگلی دو طبقه و کوچه های تنگ و تو درتوی قدیمی از دیدنی های این بخش است. نیمه شرقی بروجرد بیشتر شامل این بافت قدیمی می شود. بافت نوین بروجرد نیز جاذبه های خود را دارد. بیشتر خیابانهای اصلی بروجرد بصورت بلوار طراحی شده اند که سایبانی زیبا از درختان بر فراز آنها قرار دارد. تقاطع بیشتر خیابانهای شهر بصورت میدان طراحی شده که علاوه بر سهولت رفت و آمد ماشینها، زیبایی ویژه ای نیز به شهر بخشیده است. پاساژها، فروشگاهها و مغازه های فراوانی در خیابانهای مرکزی شهر وجود دارند که بویژه خیابانهای صفا، شهدا، بهار و تختی از مراکز عمده خرید به حساب می آیند.
بروجرد دارای جاذبه های زیادی برای گردشگری است که می تواند پاسخگوی سلیقه های مختلف باشد. مسجد سلطانی و مسجد جامع بروجرد به همراه امامزاده جعفر مهمترین آثار تاریخی درون شهر بروجردند که دیدن آنها به همه مسافران توصیه می شود. خانه فرهنگ بروجرد، خانه مصری و تکیه موثقی نیز ارزش دیدن دارند. آثار تاریخی و باستانی فراوانی در اطراف بروجرد وجود دارد که متاسفانه دسترسی به همه آنها امکانپذیر نیست. اما زواریون و گوشه محسن ابن علی دارای دسترسی آسان هستند. گردشگاههای تپه چغا، پارک شهید بهشتی، شهربازی، پارک مادر، پارک بانوان، کوچه باغی و صامتیه در شهر و دهها بیشه و گردشگاه در حاشیه شهر نظیر گلدشت، تاک درخت، چنارستان، بیشه دالان و ونایی می توانند ساعتها و روزها میزبان شما باشند. قلل مرتفع رشته کوه زاگرس نظیر گرین، شاه نشین، سه کوزان و ولاش در غرب بروجرد قرار دارند و دستیابی به اشترانکوه و دریاچه گهر از طریق شهر درود به راحتی امکانپذیر است.
امکانات اقامتی بروجرد شامل هتل چهار ستاره زاگرس، چند هتل دو ستاره و میهمانخانه است. رستورانهای سطح شهر بروجرد عمدتا غذای با کیفیت و امکانات بهداشتی مناسبی دارند و کباب بروجرد همراه با دوغ و لبنیات محلی بسیار دلچسب می باشند. سوغات بروجرد از طیف وسیعی برخوردار است که شامل انواع مواد غذایی، شیرینی ها، لبنیات و صنایع دستی نظیر ورشو، جاجیم، گلیم و فرش می شود.
● زمان سفر به بروجرد:
بروجرد دارای زمستانهای سرد و طولانی است. با این حساب فصل پائیز و زمستان برای دیدن طبیعت بروجرد چندان مناسب نیست. علیرغم بارش برف سنگین در کوهستانهای منطقه و وجود مناطقی با برف دائمی در طول سال، متاسفانه امکانات اسکی در این شهر وجود ندارد. ایام عید زمان نسبتا مناسبی برای دیدن بروجرد است چرا که تغییر ناگهانی فصل به شما امکان دیدن برف و شکوفه را همزمان می دهد. با این حال سرما و بارشهای متوالی ممکن است شما را مجبور کند که برای چند روز در کنج اتاقتان بمانید. فصل گردشگری بروجرد مشتمل بر نیمه دوم بهار و تمام تابستان است. با توجه به کوهستانی بودن منطقه، بروجرد در این ماهها از هوای بسیار مطبوع و منحصر به فردی برخوردار است و میهانان زیادی را بویژه از استان خوزستان به خود جلب می کند. هوای خنک، سرسبزی منطقه و فراوانی میوه، محصولات کشاورزی و باغی فرصتی است برای کشیده شدن میهمانان به بروجرد که بطور سنتی ممکن است برخی خانواده ها سه ماه تابستان را در کنار اقوام بروجردی خود سر کنند. بروجرد در ایام تاسوعا و عاشورا نیز شور و حال ویژه ای دارد و مراسم محرم در بروجرد ارزش دست کم یکبار دیدن را دارد.
● توصیه های سفر:
بهترین وسیله سفر به بروجرد، استفاده از اتوبوس است که از بیشتر شهرهای بزرگ کشور قابل دسترسی است. بروجرد در حال حاضر فاقد فرودگاه است و نزدیکترین ایستگاه قطار با شهر بروجرد حدود ۵۰ کیلومتر فاصله دارد. استفاده از قطار برای مسافران خوزستانی ممکن است آسان باشد. با این وجود چون بیشتر قطارها نیمه شب به درود می رسند، یافتن وسیله نقلیه ارزان قیمت برای رسیدن به بروجرد در آن زمان اندکی دشوار است. بروجرد دارای جاده های درجه یک و قابل اطمینان است و شما می توانید به راحتی با وسیله نقلیه خود به بروجرد سفر کنید. اما دو نکته را به یاد داشته باشید. گردنه های برفگیر زالیان (اراک – بروجرد) و رازان (خرم آباد – بروجرد) در فصل زمستان می توانند درد سر آفرین باشند و ماشینهای فرسوده و فاقد زنجیر توان عبور از آنها را ندارند. نکته دوم این که جاده های بروجرد از بار ترافیکی بالایی برخوردارند و بعلت قرارگیری در شاهراه تهران – جنوب، ماشینهای سنگین فراوانی در این مسیر حرکت می کنند که نیاز به دقت در رانندگی را یاد آور می شود. جاده ملایر – بروجرد در حد فاصل اشترینان تا بروجرد بسیار پیچ در پیچ و خطرناک است و نیاز به هوشیاری کامل دارد.
● سفر به شهرها و مناطق نزدیک:
شهرهای مجاور بروجرد عبارتند از خرم آباد، ملایر، نهاوند، همدان، اراک، شازند، ازنا، الیگودرز، درود و الشتر. دیگر نقاط شهری کوچک عبارتند از اشترینان، چالانچولان و توره. همچنین شهرستان بروجرد دارای ۱۷۶ روستا است که با احتساب سایر روستاهای نزدیک، چیزی حدود ۳۰۰ روستا در مجاورت بروجرد می باشند که امکان دسترسی به آنها از بروجرد فراهم است. سفر به شهرهای مجاور و نیز روستاها از طریق خطوط مینی بوس رانی و یا خط واحد اتوبوسرانی انجام می گیرد. اتوبوس، مینی بوس و سواریهای مسیر همدان، کرمانشاه، ملایر و نهاوند از ترمینال اتوبوسرانی غرب بروجرد (میدان زایران کربلا – ابتدای جاده ملایر) حرکت می کنند. مینی بوسهای خرم آباد، درود، اراک و چالانچولان از ترمینال شرق بروجرد حرکت می کنند. اتوبوسهای خط واحد به مقصد اشترینان از میدان رازان (قیام) قابل دسترسی هستند.


منبع : سایت بروجرد

مطالب مرتبط

گیلان

گیلان
سرزمین گیلان، مجموعه‌ای بی‌بدیل از شاهكارها و مواهب خدادادی، حاصل آمیزش دریای همیشه آبی خزر و تجلی یافته با آوای خوش پرندگان، جلگه‌ها و كوهپایه‌های جنگلی با گستره سبز شالیزارهای برنج، عطر خوش و مخمل سبز بوته‌های چای، ییلاقات مصفا و رودخانه‌های پرپیچ مأمن اقوام آریایی از بزرگترین گاهواره تمدن و فرهنگ چند هزار ساله بشری است كه علی‌رغم آسیب و گزند بسیار، همچنان دارای آثار خاص به خود است.
استان گیلان در شمال ایران و در جنوب دریای خزر واقع شده ، مرز آبی شمال استان را فرا گرفته در امتداد ساحل دریای خزر از آستارا تا چابكسر ادامه می یابد.
مرز غربی و جنوبی آن را خط الرأس كوه‌های تالش و البرز غربی محدود می‌كند، از شرق نیز در امتداد ساحل دریای خزر و كوه‌های البرز غربی با استان مازندران مرز مشترك پیدا می‌كند.
شكل این استان را می‌توان به هلالی تشبیه كرد كه قسمت مقعر آن را ساحل آبی و قسمت محدب آن را كوهستان تشكیل می‌دهد.
جمعیت گیلان بیش از ۲ میلیون و ۴۹۲ هزار و ۳۲۵ نفر و دارای ۱۶ شهرستان، ۴۳ بخش و ۴۵ شهر است.
● كشاورزی:
این استان با داشتن زمین‌های مرغوب كشاورزی و محصولات استراتژیك از قبیل برنج(۴۰ درصد تولید كشور) چای و زیتون(۹۰ درصد تولید كشور)، بادام زمینی، ابریشم، گندم سهم به سزایی را در تولید محصولات كشاورزی در سطح كشور ایفا می‌كند.
● صنعت:
گیلان با داشتن ۳ هزار و ۱۹۶ واحد صنعتی از استان‌های فعال در بخش صنعت كشور است كه دارای ۴۷ معدن فعال و ۱۹ معدن غیرفعال و صنایع دستی بسیار متنوع است.
● ماهیان دریای خزر:
قریب به ۱۰۰ گونه ماهی در دریای خزر زندگی می‌كنند كه فقط ۱۵ تا ۲۰ نوع آن بهره برداری می‌شود كه عبارتند از ماهی سفید، ماهی سوف، ماهی كفال، ماهی كپور، ماهی ماش، ماهی سیم، ماهی كولمه، اردك ماهی، كیلكا، ریزه كولی، كولی سفید و ماهی آزاد و ماهیان خاویاری نیز شامل ازون برون، شیب ماهی، تاس ماهی و فیل ماهی هستند.
● غذاهای محلی گیلان:
ترشه تره، سیرابیج، ورقه، كولی اناربیج، میرزاقاسمی و باقلا قاتق، طرفداران خاص خود را دارد.
● چهره‌های ماندگار گیلان:
پروفسور فضل الله رضا، پروفسور مجید سمیعی، دكتر محمود بهزاد، پروفسور حسن اكبرزاده، میرزاكوچك خان جنگلی، دكتر محمد معین و شیون فومنی از چهره‌های ماندگار استان هستند.
● مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی و توریستی گیلان:
▪ رشت
۱) ساختمان‌های میدان شهرداری
۲) آرامگاه و خانه میرزاكوچك
۳) عمارت كلاه فرنگی
۴) خانه ابریشمی
۵) كلیسای ارامنه
۶) كاروانسرای لات
۷) مقبره خواهر امام
۸) آرامگاه دكتر حشمت
۹) آرامگاه پورداوود
۱۰) خانه رحمت سمیعی
۱۱) پارك قدس
۱۲) سراوان
▪ آستانه
۱) بارگاه حضرت سید جلال الدین اشرف
۲) آرامگاه استاد معین
۳) تالاب بندركیاشهر(منطقه حفاظت شده بوجاق)
▪ انزلی
۱) كاخ میان پشته
۲) فانوس دریایی و برج ساعت
۳) اسكله و موج شكن
۴) عمارت شهرداری
۵) تالاب انزلی
۶) بقعه بی‌بی حوریه
۷) بقعه امام زاده صالح
۸) كلیسای حضرت مریم
۹) ساختمان دادگستری
۱۰) ساختمان بانك ملی
▪ آستارا
۱) بقعه شیخ تاج الدین محمود خیوی
۲) بقعه پیر قطب الدین
۳) لوندویل(آبشار)
۴) آبگرم علی داش حیران
۵) باغ عباس آباد
۶) مرداب استیل(تالاب)
۷) آبگرم كوته كومه
۸) بهشت كاكتوسان
▪ تالش
۱) قلعه لیسار
۲) كاخ‌های قشلاقی و ییلاقی نصراله خان
۳) ییلاق آق اولر
۴) شاه میل لرزان
۵) سواحل گیسوم
۶) ممیلان سوباتان
▪ املش
۱) برج میل امام
۲) تالاب زربیجار
۳) غار تلابن گورج
۴) بقعه آقا سید ابراهیم
۵) بقعه آقا سید اسماعیل
۶) چشمه تاریخی لوزان
۷) یخچال ملجادشت
▪ رضوانشهر
۱) اسپی مزگت (مسجد سفید)
۲) پل خشتی پونل
۳) آبشار ویسادار
۴) بقعه شرفشاه
۵) بقعه غریب بنده
۶) پارك دكتر رستگار
۷) منطقه زیبای الماس لویه رشت
۸) ییلاقات ارده
▪ رودسر
۱) قلعه بندبن
۲) منطقه سفیدآب
۳) منطقه سرولات
۴) جواهر دشت
۵) سجیران
۶) غار دیارجان
۷) غار كبیران
۸) غار سرد دره
۹)مجموعه امیربنده
۱۰) بقعه ابیض
۱۱) بقعه سید سلیمان
۱۲) گنبد پیرمحله
۱۳) ساختمان‌های میدان شهرداری
▪ رودبار
۱) تپه مارلیك(چراغعلی)
۲) پل خشتی لوشان
۳) غار دره دربند
۴) روستای انبوه
۵) درخت سرو هرزویل
۶) سوسن چلچراغ
۷) چشمه لویه
۸) كلشتر و آبگرم خورست
۹) آب معدنی سنگ رو
۱۰) قلعه عمارلو
۱۱) امام زاده بیدرزین
▪ دیلمان سیاهكل
۱) كاروانسرای تی‌تی
۲) منطقه كوتی
۳) منطقه كوه پس
۴) منطقه حسن محله
۵) كوتول شاه
۶) قلعه و برج دیده بانی گرمار
۷) حمام دیلمان
۸) غار لوعلی
۹) پناهگاه سنگی گیلاركش و شلمان
۱۰) آبشار لونك
۱۱) منطقه دیلمان و اسپیلی
۱۲) كوه درفك
▪ شفت
۱) امام زاده ابراهیم
۲) امام زاده اسحاق
۳) شاه مزگی
۴) چنار رودخان
۵) بقعه شیخ عبدالقادر گیلانی
▪ صومعه سرا
۱) خرابه‌های گسكر
۲) پل خشتی پرده سر
۳) غار تاریخی پره تنیان
۴) مزار بی بی فاطمه
۵) تالاب هندخاله
۶) نركستان و سیاه درویشان
۷) میل گسكر(منار آجری)
▪ لاهیجان
۱) تالاب امیركلایه
۲) پل خشتی بام سبز
۳) تله كابین و استخر
۴) بقاع چهار پادشاهان
۵) چهل ستون
۶) بقعه شیخ زاهد گیلانی
۷) بقعه میر شمس الدین
۸) مسجد جامع و اكبریه
۹) حمام گلشن
۱۰) غار شیخانبر
۱۱) مقبره كاشف السلطنه
▪ فومن
۱) دژ تاریخی قلعه رودخان
۲) شهر تاریخی ماسوله
۳) آبشارلار
۴) غار فوشه
۵) زمزم ماسوله
▪ لنگرود
۱) پل خشتی
۲) خانه منجم باشی
۳) خانه دریابیگی
۴) قلعه درزین
۵) بافت تاریخی لنگرود
۶) مسجد جامع
۷) ساحل چمخاله
۸) منطقه لیلاكوه
۹) غارلیارو
۱۰) بقعه سفید آستانه
۱۱) بقعه سادات روستای ملات
▪ ماسال
۱) خانه‌های گیله سرا و وردم
۲) منطقه مشهد میرزا
۳) منطقه سنگ بست
۴) منطقه خون
۵) خندیله پشت و تفنگ ساز
۶) بقعه شالماء
۷) منطقه طاسكوه و اری دول
۸) گردشگاه جنگلی ریزه خندان
۹) منطقه باستانی اسبه ریسه.

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!