پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 19 April, 2018

ضربان قلب جنین،چرا و چگونه؟


ضربان قلب جنین،چرا و چگونه؟
یكی از قدیمی‌ترین روش‌هایی كه برای شنیدن صدای قلب جنین به كار می‌رفت، استفاده از ابزاری به نام فتوسكوپ است.
شاید اگر به اتاق زایمان رفته باشید، با ابزارهای مختلفی رو به رو شده باشید كه احتمالا عملكرد بسیاری از آنها برای شما ناشناخته است اما به هر حال در حال حاضر بسیاری از متخصصان زنان و زایمان از این ابزارها به عنوان بخش مهمی از وسایل تشخیصی خود استفاده می‌كنند. انواع این وسایل بسیار زیاد است اما امروز ابزارهایی را به شما معرفی می‌كنیم كه از طریق آنها پزشك از سرعت ضربان قلب جنین باخبر می‌شود.
تا زمانی كه زایمان انجام نشده است و جنین در درون رحم مادر قرار دارد، هنوز در دسترس پزشك قرار نگرفته است تا پزشك بتواند با معاینه و بررسی او، از سلامت جسمانی‌اش باخبر شود. به همین دلیل پزشكان در این شرایط برای كسب اطمینان از زنده و سالم بودن جنین مجبور می‌شوند كه از شواهد غیرمستقیم و غیرقابل مشاهده استفاده كنند. یكی از این معیارهای ارزیابی، صدای قلب جنین است. صدای قلب جنین می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی را هم درباره سلامت جنین و هم درباره شیوه پیشرفت روند زایمان و خروج محصولات بارداری در اختیار پزشك قرار دهد. به همین دلیل، از دیرباز پزشكان درصدد جست‌وجوی روش‌هایی بوده‌اند كه از آن طریق صدای قلب جنین را پایش، كنترل و پیگیری كنند و از این طریق اطلاعات مهمی درباره روند زایمان و وقایعی كه در آن اتفاق می‌افتد به دست آوردند.به طور مثال فشارهایی كه به دنبال انقباضات رحم، در طی زایمان از اطراف به بدن جنین وارد می‌شوند و نیز فشارهای موجود در كانال زایمان باعث تغییرات سرعت ضربان قلب جنین می شوند كه بسیار با اهمیت است.
● روش‌های ابن سینایی
یكی از قدیمی‌ترین روش‌هایی كه برای شنیدن صدای قلب جنین به كار می‌رفت، استفاده از ابزاری به نام فتوسكوپ است. فتوسكوپ در اصل وسیله‌ای شبیه همان گوشی پزشكی معمولی است كه پزشكان برای سمع و شنیدن صداهای مختلف اعضای بدن از آن استفاده می‌كنند. تنها تفاوت مهمی كه میان گوشی پزشكی معمولی با فتوسكوپ وجود دارد شاید شكل ظاهری آن باشد كه بیشتر شبیه یك شیپور كوچك است و به آن لوله‌هایی متصل است كه صداهای برداشت شده توسط شیپور كوچك را به گوش شنونده انتقال می‌دهد. اگرچه امروزه با پیشرفت‌های ایجاد شده و بروز وسایل الكترونیكی دقیق، استفاده از چنین وسایلی به مراتب كمتر از گذشته شده است، اما باز هم آنها را می‌توان در بسیاری از اتاق‌های زایمان یافت و شاید در مناطقی كه امكانات كافی ندارند، بتوان از آنها به میزان زیادی كمك گرفت.
● ابزارهای امروزی
ابزارهایی كه امروزه بیشتر استفاده می‌شوند، از تكنولوژی مشابه سونوگرافی استفاده می‌كنند. در اصل این دستگاه امواج صوتی را به سمت قلب جنین می‌فرستد و سپس از روی امواج بازگشتی از قلب، سرعت ضربان قلب را تعیین می‌كند. در این دستگاه‌ها به ازای هر ضربان قلب جنین، صدای خاصی تولید می‌شود كه پزشك یا ماما از روی شمارش آنها ضربان قلب جنین را می‌فهمد. شاید درواقع بتوان گفت كه این دستگاه‌ها در اصل انواع بسیار ساده و ارزان قیمت همان دستگاه‌های سونوگرافی اما با قابلیت‌های بسیار محدود و اندك هستند.
ماما یا پزشكی كه از این دستگاه استفاده می‌كند، پروب یا در اصل ترانسودیوسر دستگاه را ابتدا روی شكم خانم باردار قرار می‌دهد. این پروب وسیله‌ای استوانه‌ای شكل و كوچك است كه هم وظیفه ارسال امواج و هم مسوولیت دریافت امواج بازگشتی را برعهده دارد. برای اینكه تماس پروب با شكم مادر بهتر صورت گیرد، اندكی ژل یا ماده لغزنده كننده روی شكم مادر ریخته می‌شود. درضمن این ژل باعث می‌شود كه امواج صوتی بهتر انتقال پیدا كنند و راحت‌تر از سطح پوست و بدن مادر به دستگاه برسند. پزشك یا ماما علاوه بر اینكه می‌تواند با شمردن صداهای دستگاه، سرعت ضربان قلب جنین را بررسی كند، می‌تواند اطلاعات را به وسیله چاپگرهای خاصی روی برگه نیز ثبت كند و یا حتی روی یك مونیتور تماشا كند.
امروزه از این روش‌ها در اتاق‌های زایمان به كرات استفاده می‌شود. اینكه به چه فواصلی صدای قلب جنین كنترل شود، بستگی به نظر پزشك متخصص زنان و زایمان دارد. در اوایل روند زایمان شاید هر یك تا دو ساعت یك بار این كار صورت گیرد اما هر چه زایمان به پیش می‌رود و نیز در مواردی كه زایمان پرخطر بوده و با احتمال آسیب یا مرگ و میر جنین همراه است دفعات اندازه‌گیری ضربان قلب جنین بیشتر و فواصل آن كوتاه‌تر می‌شود. به طور كلی هر گاه ریتم ضربان قلب جنین نامنظم و نامرتب باشد اندازه‌گیری مرتب ضربان قلب بیشتر مورد تاكید و توجه قرار می‌گیرد، چرا كه هر لحظه پزشك را از سالم بودن كودك با اطلاع می‌سازد و این فرصت را برای او فراهم می‌آورد كه بلافاصله پس از قطع ضربان قلب جنین اقدامات اورژانسی (نظیر سزارین) برای خروج نوزاد انجام شود. نكته‌ای كه همیشه باعث نگرانی مادران می‌شود این است كه فكر می‌كنند انجام این كار به جنین آنها صدمه می‌زند و بنابراین سعی می‌كنند در مقابل انجام این كار مقاومت كنند یا حداقل درخواست می‌كنند كه این كار كمتر صورت گیرد. باید تاكید كرد كه این اندازه‌گیری‌های ضربان قلب جنین ضمن اینكه هیچ درد و ناراحتی برای مادر ایجاد نمی‌كنند، برای جنین آنها نیز خطر و ضرری ندارد. سال‌هاست كه مشخص شده امواج صوتی سونوگرافی، مثل امواج الكترومغناطیسی در ام.آر.آی، هیچ آسیب و صدمه مهمی را به كودك و جنین وارد نمی‌كنند و بنابراین استفاده از آنها كاملا بی‌خطر است و نباید جای نگرانی خاصی وجود داشته باشد.
● ابزارهای پیشرفته‌تر
امروزه روش‌های پیشرفته‌تری هم ابداع شده‌اند. به طور مثال در برخی از روش‌ها، از طریق ثبت امواج الكتریكی قلب جنین از ورای شكم مادر،‌ می‌توان سرعت ضربان قلب او را ثبت كرد. به هر حال با توجه به اینكه روش‌های قبلی آسان‌تر و در دسترس‌تر هستند، معمولا از آنها بیشتر استفاده می‌شود. شاید در حال حاضر بیشتر اتاق‌های زایمان و مطب‌ها و درمانگاه‌های زنان و زایمان كشور ما هم یك دستگاه سونوگرافی ساده برای تعیین سرعت ضربان قلب جنین را داشته باشند و بنابراین نیاز چندانی به وسایل پیشرفته‌‌تر نباشد.‌

‌ فاطمه معرفت

منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

چه کنیم که این‌همه سزارین نکنیم؟

چه کنیم که این‌همه سزارین نکنیم؟
اگرچه سزارین به‌عنوان یک عمل نجات‌دهنده مادر و نوزاد در مواقع ضروری، شناخته شده است، اما با وجود اینکه این روش در کشورهای پیشرفته همچنان ماهیت خود را حفظ کرده و در مسیر درست خود قرار دارد در کشور ما، به ابزاری برای فرار از درد زایمان تبدیل شده است.
در حالی که در کشورهای اروپایی زایمان با روش سزارین ۱۰ تا ۳۰ درصد زایمان‌ها را شامل می‌شود، در کشور ما افزایش و رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به زایمان طبیعی داشته و در واقع ۴۰ تا ۶۰ درصد زایمان‌های ما چه در مراکز دولتی و چه در مراکز خصوصی امروزه با روش سزارین صورت می‌گیرد.
البته به گفته کارشناسان این آمار در مراکز خصوصی به ۹۰ تا ۱۰۰ درصد هم می‌رسد، در حالی که از نظر استاندارد جهانی این آمارها حداقل باید ۵ تا ۱۵ درصد باشند. البته طرفداری از سزارین این روزها تنها از جانب بیماران صورت نمی‌گیرد.
بلکه این روش در میان پزشکان هم طرفداران زیادی دارد. با این حال به گفته کارشناسان شاید اولین علت تمایل بیماران به سزارین، ترس از زایمان طبیعی و درد ناشی از آن باشد ولی عامل مهمی که موجبات این ترس را فراهم می‌کند کمبود امکانات در زایمان طبیعی، تسهیلات کمتر بیمه و روش نادرست زایمان طبیعی در شرایط فعلی است.
دکتر نسرین چنگیزی، متخصص زنان و زایمان و رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت در رابطه با شرایط کنونی زایمان طبیعی و سزارین در کشور و برنامه‌های وزارت بهداشت برای کاهش میزان سزارین در این گفت‌وگو توضیح می‌دهد.
▪ خانم دکتر، شما هم معتقدید مهم‌ترین دلیل استقبال از زایمان طبیعی ترس مادران است؟
ـ در دنیا و در مراجع علمی خیلی معتبر بحث جالبی در این زمینه داریم که می‌گوید قبل از این که زایمان تبدیل به بیماری شود، در خانه‌ها انجام می‌شد و یک سری خاطرات خوش از مادران به دختران طی پروسه زایمان طبیعی منتقل می‌شد. ولی وقتی اینطور جا افتاد که فردی که می‌خواهد زایمان کند، باید حتما تحت مراقبت‌های بیمارستانی باشد و خودبه‌خود تصویری از بیمارگونه بودن زایمان ایجاد شد، خیلی از خدمات اطرافیان یک زن باردار هم حذف شد.
متأسفانه هیچ کدام از خدمات بیمارستانی هم جایگزین این حمایت‌ها و مراقبت‌‌ها نشدند. پس یک سری مداخلات پزشکی دست به دست هم دادند و حالتی را به وجود آوردند که بیمار‌گونه‌بودن فرایند زایمان طبیعی به وجود آمده و در نهایت سبب بروز بسیاری از سزارین‌های بی‌دلیل شود.
▪ یعنی شما می‌گویید ترس از زایمان طبیعی از همین‌جا شروع شد؟
ـ بله، البته این‌ها علاوه بر سنتی بودن زایمان طبیعی در کشور است که خود به عاملی مهمی برای سوق دادن زن باردار به سزارین تبدیل شده است. به‌طوری که خیلی از افراد در کشور ما با انجام یک بار زایمان طبیعی، در مراحل بعدی سزارین را ترجیح می‌دهند و از زایمان طبیعی هیچ وقت خاطره خوشی نخواهند داشت.
▪ منظورتان از این سنتی بودن زایمان چیست؟
ـ ببینید، ما مدام در مورد عوارض سزارین به مادرها هشدار می‌دهیم. زایمان طبیعی در واقع پلی است که عوارض سزارین را دور می‌زند البته نه با پروسه‌ای که به صورت سنتی در کشور ما اجرا می‌شود.
به‌عنوان مثال خانمی با درد کم و در فاز نهفته برای زایمان بستری شده و اصرار خاصی هم بدون در نظر گرفتن دستورالعمل‌های مربوط به ختم بارداری برای او در نظر گرفته می‌شود.
خب مسلما تسریع زایمان در چنین فردی از طریق تحریک یا القاء زایمانی انجام می‌شود و چون مادر به‌طور طبیعی در فاز زایمان نیست، این تحریک یا القاء زایمانی هم طولانی خواهد شد که نتیجه آن خستگی مادر است.
از طرفی مادر وقتی وارد زایشگاه می‌شود به‌طور کامل خوردن مایعات را هم برای او ممنوع می‌کنیم. گرسنگی خود منجر به تاخیر در زایمان شده و پروسه زایمان به راحتی پیش نمی‌رود تا جایی که خیلی از پزشکان با برخوردن به یک مشکل کوچک در چنین مواردی سزارین را جایگزین زایمان طبیعی می‌کنند.
علاوه بر این‌ها ما متأسفانه روش مرسومی هم که داریم و آن این است که مادر باید روی تخت زایمان میخ کوب شود و حق تحرک ندارد. سرم هم به میخکوب شدنش کمک می‌کند و همین درد هنگام زایمان را افزایش می‌دهد.
▪ شما در وزارت بهداشت برای از بین بردن این باورهای نادرست چه اقداماتی کردید؟
ـ در این رابطه باید بگویم جای تأسف است که در بعضی از کشورها زنان طی دوران بارداری یعنی از ۲۰ تا ۳۷ هفتگی، در کلاس‌های آموزش زایمان شرکت می‌کنند و این کار آنقدر به درستی و روی نظم در این کشورها انجام می‌شود که مایع حسرت ما است.
با این حال در کشور ما هم به تازگی این کلاس‌ها که ۸ جلسه ۹۰ دقیقه‌ای است در چند بیمارستان شروع به کار کرده‌اند که طی آن‌ها مادر با همراه هم‌جنس خود حتی همسرش شرکت می‌کند و آموزش‌های تئوری و عملی مربوط به تکنیک‌های تنفس، تمرینات بدنی و روش‌های مختلف شیر دادن به نوزاد آموزش داده می‌شود.
▪ هنوز خیلی از مادران تصور منطقی از اتاق زایمان ندارند و به نوعی از آن وحشت دارند. در آموزش‌های شما سعی شده که این فضا در ذهن مادران باز‌سازی شود؟
ـ بله، در یکی از این جلسات ما، مادر به زایشگاهی که قرار است در آن بستری شود، می‌رود تا آن رعب و وحشتی که هیچ کس از اصل آن با خبر نیست از بین برود.
▪ اتاق‌های زایمان آیا به حدی استاندارد هستند که با دیدن آن‌ها وحشت مادر از آن‌ها کاسته شود؟
ـ ببینید، ما باید شرایط خصوصی بودن اتاق زایمان را برای مادر نگه داریم که البته این اتفاق در کشور ما خیلی دیر و خیلی هم به ندرت انجام می‌شود. اما نکته مهم این است که درد زایمان را شاید بتوان تحمل کرد ولی رنج ناشی از آن شاید تحمل‌ناپذیر باشد. منظورم این است که اگر حرمت مادر در اتاق زایمان حفظ نشود، جز خاطره‌ای تلخ از پروسه زایمان چیزی در ذهن مادر نخواهد ماند.
▪ همین اقدام به تاخیر افتاده برای خصوصی کردن و حفظ حریم مادر، شامل چه اقداماتی است؟
ـ الان بحثی که در این رابطه مطرح است این است که ما بیمارستان‌های خود را مجهز کنیم به اتاق درد، اتاق زایمان و اتاق پس از زایمان. الان هم ۹ بیمارستان با این شرایط کار را شروع کرده‌اند.
▪ به صورت پایلوت؟
ـ نه، همه سعی ما بر این است که این کار سریعا شروع شود نه این که اول به صورت پایلوت باشد. فراموش هم نکنیم که همه ۴۰۰‌زایشگاه در کشور باید این شرایط را داشته باشند.
▪ وضعیت مادر در این اتاق‌ها به چه صورت است؟
ـ مادر در هر کدام از این اتاق‌ها می‌تواند روش‌های نشسته به پهلو یا خوابیده را انتخاب کند و زایمان از این طریق انجام شود. حین زایمان هم از تکنیک‌های زایمان و تکنیک‌های تنفسی، رایحه‌درمانی و موسیقی درمانی برای آرامش مادر استفاده می‌شود. علاوه بر این عدم وجود مداخلات مثل سرمی که مادر را میخکوب کند و همچنین بحث استفاده از مواد خوراکی و مایعات باید مورد توجه قرار گیرد.
▪ همراه چطور؟ مادر می‌تواند فردی را هم به انتخاب خود به‌عنوان همراه در این اتاق‌ها داشته باشد؟
ـ صد در صد. حضور همراه مؤثرتر از هر عامل دیگری است. ببینید منطق ما در این مورد این است که معتقدیم حضور همراه یک طرف و همه روش‌های غیر دارویی که ما حین زایمان به کار می‌بریم یک طرف.
▪ در چنین شرایطی مادر حق انتخاب نوع زایمان را هم دارد؟
ـ بله، نکته بسیار مهمی که در این مورد وجود دارد این است که مادر بتواند خود روش زایمان را انتخاب کند. البته فراموش نکنیم که باید به منطق و شعور مادر احترام گذاشت ولی باید همه شرایط را در هر دو نوع زایمان به او توضیح داد نه اینکه فقط از او بپرسیم مایل به سزارین است یا زایمان طبیعی. پس مشاوره متخصص زنان در این رابطه و اینکه مادر را با تمام عوارض و مزایای روش‌های زایمانی آشنا کند، مهم‌ترین اصل است.
▪ همه مادران می‌توانند در چنین شرایطی که به آن‌ها اشاره کردید زایمان کنند یا این که استثنا هم وجود دارد؟
ـ نه، این شرایط برای مادرانی بود که برای زایمان در معرض خطر کم هستند. چون یک زن باردار به محض بستری شدن باید غربالگری شود و متخصصان زنان باید مادرانی که می‌توانند وارد این روند شوند و نیاز به مراقبت‌های ویژه و مانیتورینگ خاصی ندارند را مشخص کنند.
▪ تمام شرایطی که به آن‌ها اشاره کردید جهت انجام زایمان طبیعی در بهترین حالت بود که هدف آن ‌هم مسلما در راستای کاهش میزان سزارین است. در این میان عده‌ای از متخصصان زنان هم معتقدند که سزارین آنقدرها هم که گفته می‌شود پرعارضه نیست و حتی از زایمان طبیعی هم مطمئن‌تر است. نظر شما چیست؟
ـ اینکه می‌گویند سزارین عارضه خاصی ندارد را قبول ندارم. سزارین عوارض خاص هر جراحی را دارد چون به هر حال در این جراحی شکم باز می‌شود. خطرات مربوط به سزارین در واقع از همان قدم اول یعنی عزم به بیهوش کردن فرد شروع می‌شود.
حدود ۶۰ درصد از این بیهوشی‌ها هم بیهوشی عمومی است که خود عوارض خاص‌اش حتی مرگ و میر را دارد. حتی جایگزین کردن بی‌حسی‌ها مثل بی‌حسی اپیدورال هم عوارض خاص خودش را دارد. علاوه بر تمام این‌ها عوارض دیگری حین عمل ایجاد می‌شوند مثل انواع عفونت‌ها و چسبندگی‌های خارجی ناشی از این عمل که حتی انجام جراحی‌های بعدی به‌دلیل این چسبندگی‌ها با مشکل مواجه می‌شود.
▪ این عوارض در همه سزارین‌ها دیده می‌شوند یا به ندرت باید منتظر آن‌ها باشیم؟
ـ تقریبا در بیشتر سزارین‌ها. از طرفی خونریزی حین سزارین با بیهوشی عمومی بسیار زیاد است چون ما انتظار داریم ۵۰۰ سی‌سی‌ خونریزی داشته باشیم و یک گرم کاهش میزان هموگلوبین اما در سزارین به‌طور معمول ۱۰۰۰ سی‌سی‌ یا بیشتر خونریزی داریم و هموگلوبین ۲ برابر کاهش می‌یابد.
به علاوه اگر بی‌حسی اپیدورال باشد، باز این امکان برای مادر وجود دارد که نوزاد خود را بعد از به دنیا آمدن در آغوش بگیرد اما در بیهوشی عمومی مادر کاملا بیهوش است و نوزاد به خاطر مواد بیهوشی که حین عمل به خاطر قطع ناف به او منتقل شده مسلما نوزاد سر حالی نیست. این نوزاد در بیشتر موارد نیاز به احیاء دارد.
▪ شما به عوارض سزارین اشاره کردید؛ اما هنوز هم تقریبا در ۹۰ تا ۱۰۰ درصد مراکز خصوصی علاوه بر خواست بیمار، پزشک هم سعی در تغییر نظر بیمار نمی‌کند و به‌نظر می‌رسد انتخاب سزارین برای او هم بهتر است. وزیر بهداشت مدتی پیش اعلام کرد که وزارت بهداشت سعی در برخورد با چنین مراکزی دارد. شما در جریان هستید؟
ـ الان این هم برای ما سؤال است که چه‌کار کنیم انگیزه پزشکان برای زایمان طبیعی افزایش یابد. چون مسئله این است که سزارین یک وقت مشخص دارد و از جراح زمان کمتری را می‌گیرد.
تصور متخصص هم این است که عوارض سزارین قابل پیش‌بینی‌تر است. البته یکی از دلایل گرایش پزشکان به این نوع زایمان بحث حمایت‌های قانونی است که از متخصص زنان در زایمان طبیعی نمی‌شود، در حالی‌که ما می‌گوییم اگر مادر در زمان خاص خود برای مداخلات پزشکی بستری شد حمایت‌های قانونی هم طبق قانون ما از متخصص زنان باید بشود و سزارین جز در موارد اورژانسی انجام نشود.
با این حال ما با تعاملی که با پزشکی قانونی و نظام پزشکی شده آخرین دستورالعمل‌ها را برای حمایت‌های قانونی بیشتر برای این دو سازمان ارسال کردیم علاوه بر این که فعالیت پزشکان در مراکز خصوصی را هم زیر نظر خواهیم داشت.
▪ سؤال آخر، بحث افزایش تعرفه زایمان طبیعی برای کاهش سزارین تا کجا پیش رفت؟
ـ بحث افزایش تعرفه زایمان طبیعی چند ماه پیش مطرح شده ولی اینکه چطور و تا چه سقفی باید این تعرفه مشخص شود باید با بیمه‌ها به توافق برسیم. تمام سعی ما نیز بر این است که بتوانیم روی تعرفه‌ها تاثیر بگذاریم اما مهم این است که تعرفه و حق‌الزحمه ماما و متخصص زنان چقدر باید باشد. ما باید به یک عدد خاص برسیم و آن را به‌عنوان تعرفه اعلام کنیم

وبگردی
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شامگاه چهارشنبه با نمایش «آن سوی ابرها» ساخته مجید مجیدی در سینما فلسطین آغاز بکار کرد.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند - این روزها بار دیگر بحث ورود خودروی قاچاق داغ شده و اظهارات ضدونقیض در مورد مجاری ورود خودروهای قاچاق به کشور صورت می‌گیرد. در همین حال، گمرک جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای، قاچاق خودرو را کاری ناممکن خواند.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون - عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس از پرداخت پاداش میلیاردی در بانک مرکزی خبر داد و گفت: آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی؛ معاون خود را بازنشسته کرد و به او یک میلیارد و 200 میلیون تومان پاداش داد و دوباره این معاون بازنشسته را یک هفته بعد در همان شغل منصوب کرد.
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند - خود اين سیاست‌گذاران توليد داخلي را بي اعتبار كردند، امنيت شبكه‌هاي داخل را از بين بردند و... حالا اعتراض مي‌كنند كه چرا رفتيد سراغ شبكه‌هاي خارجي؟ و مدعی‌اند که همه اطلاعات دست موساد و سيا و ام‌آي‌سيكس است؛ گویی که مثلا در ایمیل یاهو و جی‌میل چنین نیست؟! درحالي‌كه مسئوليت این وضع بر عهده سيستم است. وقتي رسانه‌هاي داخل تحت فشار هستند و رسانه رسمی یکسویه هر چه می‌خواهد می‌گوید و با اخبار نا‌صحیح مواجه…
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود - پایتخت ۵ با داستان های نقی و تقی ، رحمت و رحمان و رحیم سارا و نیکا و ارسطو و پرستوش
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی