جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ / Friday, 23 February, 2018

هزینه های یک جنگ بی سرانجام


هزینه های یک جنگ بی سرانجام
استیون سیمون كارشناس مسائل خاورمیانه و نویسنده گزارش جدید مركز مطالعاتی شورای روابط خارجی آمریكا، درباره عراق می گوید: آمریكا صرفنظر از این كه سیاست افزایش نیروها در عراق كه از سوی جورج بوش رئیس جمهوری آمریكا اعلام شده موفق بشود یا خیر، باید تا پایان سال ۲۰۰۸ نیروهایش را از این كشور خاورمیانه خارج كند.
سیمون كه در شورای امنیت ملی بیل كلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریكا فعالیت كرده می گوید: اگر سیاست افزایش نیروها موفق می شد، پس هدف حضور بلندمدت آمریكا در عراق چیست؟ اگر این سیاست موفق می شد، این موفقیت به جنگ داخلی پایان می داد و پس از آن زمینه ایجاد یك ارتش چندقومی جدید و واقعی عراقی فراهم می شد و اطمینان حاصل می شد كه ارتش عراق در مسیری قرار گرفته كه به بهترین نحو برای عراق و امنیت منطقه ای مثمرثمر خواهد شد.
به هرحال سؤال بزرگ این است كه نیروهای آمریكایی در خدمت چه هدفی خواهند بود؟ نظرات استیون سیمون و پاسخ های او به این سؤال جالب توجه است:
● شورای روابط خارجی اخیراً گزارش ویژه ای منتشر كرده است با عنوان «پس از افزایش نیرو» این گزارش شرایطی برای خروج ارتش آمریكا از عراق منظور كرده است. خلاصه ای از دیدگاه خود را درباره علت و ضرورت خروج آمریكا از عراق بیان كنید؟
▪ آمریكا هر آنچه را كه احتمالاً به دنبال تكمیل سیاست خود در عراق بود انجام داده است. آمریكا صدام حسین را سرنگون كرد، این هدفی بود كه محقق شد. این امر برای یك مدت زمان مدیدی بر اوضاع عراق تأثیر می گذاشت. عراق دیگر به دنبال دست یافتن به سلاح كشتار جمعی نبود و عراقی ها تشكیل یك دولت جمع گرا و دموكراتیك را نشانه رفتند. دستاوردهای آمریكا در عراق اینهاست. چیز دیگری عاید آمریكا نمی شود و هر روزی كه آمریكا در عراق بماند، بهای بیشتری برای آنچه كه تاكنون دست یافته باید بپردازد.
بنابر یك دلیل دیگر هم من معتقدم كه خروج آمریكا معقول است. مشكلات عراق به طور اساسی سیاسی هستند و حضور آمریكا به حل این مشكلات كمكی نمی كند. در حقیقت سطح نیروهای آمریكا بین ۱۳۰ هزار و ۱۸۰ هزار در سه سال و نیم گذشته، به نسبت شدت و حجم خشونت ها افزایش یافته است. اما خود عراقی ها هنوز به یك گشایش سیاسی دست نیافته اند. روشن است كه مشكلات جدی وجود دارد و راه حل این مشكلات جدی در دستان آمریكا نیست.
هنگامی كه به این امر توجه كنید كه آمریكا هر ماه حدود یك صد نیرو از دست می دهد ـ البته شمار پیمانكاران كشته شده محسوب نشده ـ این بهای سنگینی برای اهدافی است كه در مقطع كنونی قابل دسترسی نیستند.
فكر می كنم بهتر است كه آمریكا در حالی عراق را ترك كند، كه احترامش حفظ شده است. به عبارتی واشنگتن باید در اقدامی سازماندهی شده، معقول و در هماهنگی مناسب با دولت عراق و دولت ها و كشورهای همسایه دست به این كار بزند. آمریكا هر چه زودتر نیروهایش را از عراق خارج كند، زودتر نیز می تواند از خسارت هایی كه تاكنون متحمل شده است، جلوگیری كند و برای اوضاع پس از جنگ خود را آماده كند.
گزارش شما در حالی منتشر می شود كه سیاست جدید جورج بوش قرار است اجرایی شود كه به موجب آن همكاری نظامی تشدید شده، نیروهای آمریكایی و عراقی به سركوب شورش ها در بغداد و بیرون آن بویژه استان انبار می پردازند. فكر نمی كنید بهتر باشد قبل از آن كه آمریكا به پیشنهادهای گزارش شما توجه كند، به بوش فرصت داده شود تا سیاست جدید خود را اجرا كند؟
درك این مطلب مهم است كه گزارش ما درباره خروج كامل از عراق صحبت نمی كند. منافع آمریكا بشدت در عراق دخیل خواهد بود.
ما صرفاً درباره خروج نظامی آمریكا از عراق صحبت می كنیم. در هر حال، گزارش بیان می كندكه این روند تا زمانی كه نتایج افزایش نیروها در عراق مشهود نشود، آغاز نخواهد شد. افزایش نیرو در این مقطع، انجام كاری ناتمام است. بنابراین، در واقع بی معنی خواهد بود كه خروج از عراق را تأیید كنیم كه با اوضاع كنونی كاملاً غیرقابل درك است. بنابراین افزایش نیروها صورت می گیرد. ژنرال دیوید پترائوس فرمانده جدید نیروهای آمریكایی در عراق اعلام كرده است كه نتایج افزایش نیرو در عراق بزودی مشخص خواهد شد.
● اگر سیاست جدید آمریكا در عراق موفقیت آمیز باشد، آن وقت چه؟
▪ منظور شما باید این باشد كه كاهش سطح خشونت ها در بغداد، روند تعامل سیاسی را در میان رهبران عراقی میسر خواهد كرد كه به اجرای برنامه آشتی ملی واقعی در این كشور منجر خواهد شد. اگر این امر روی دهد، آنگاه فرض را بر این می گذاریم كه می توانیم به خروج نظامی نیز فكر كنیم. در واقع، خود دولت بوش این چنین گفته است. اگر سیاست افزایش نیروها موفق باشد، آمریكا می تواند به خروج نیروهایش از عراق طبق تقویم امسال بیندیشد. من به طور قطع در این صورت از دولت بوش حمایت می كنم.
شما به سیاست خروج آمریكا از عراق اعتقاد دارید. حال ما در عراق پیروز شویم یا نشویم.
دقیقاً. آمریكا به نقطه ای رسیده است كه از سرمایه گذاران نظامی در عراق نتایج قابل توجهی را كسب نمی كند.
● و شما به خروج آمریكا از عراق در ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده فكر می كنید؟
▪ خروج از عراق برابر جدول زمانی ۱۲ تا ۱۸ ماه معقول به نظر می رسد. نمی توان از این سریع تر از عراق خارج شد. از آنجایی كه برای تحقق هدف مداخله آمریكا در عراق نیز باید صورتی معقول یابد، خروج آمریكا از عراق باید برنامه ریزی شده و به روشی معقولانه انجام شود و آمریكا نباید سربازانش را در فرودگاه ها برای خروج به صف كند یا آنها را سوار هواپیماهای باری كرده و در كوتاه ترین زمان ممكن راهی آمریكا كند. آمریكا تجهیزات زرهی و توپخانه خود را از عراق بیرون نمی برد. آمریكا تمامی تجهیزاتش را در عراق رها نمی كند.
آمریكا باید برای دوستان و دشمنان خود روشن كند كه این مسیری نیست كه می خواهد طی كند، بلكه می خواهد عراق را طبق یك سیاست معقول و روشی سازماندهی شده ترك كند. بنابراین با توجه به محدودیت ها در ظرفیت فرودگاه ها و بنادر، ظرفیت كشتی ها، واقعیت های لجستیكی خروج ۱۳۰ هزار نیرو از عراق كه در تضاد با اهداف مطرح شده در عراق است، آمریكا نمی تواند در ۵ ماه آینده نیروهایش را از عراق خارج كند.
در هر حالت این امر (خروج ارتش آمریكا) زمان بیشتری را می طلبد. اگر بگوییم كه ۳ یا ۴ ماه هم فرصت داده شده تا نتایج سیاست جدید آمریكا در عراق مشخص شود، آنگاه به طور واقع گرایانه ای می توان به خروج از عراق در پایان سال ۲۰۰۸ توجه كرد.
● درست در زمانی كه انتخابات ریاست جمهوری در آمریكا برگزارمی شود.
▪ البته.
● درحال حاضر، مسأله حضور نیروهای آمریكایی در عراق یك موضوع سیاسی داغ است و به یقین این امر در جریان مبارزات انتخاباتی بیشتر خودنمایی خواهدكرد، زیرا شاهد حضور نامزدهای جدید از هردو حزب هستیم. این مسأله به پیچیدگی موضوع خواهدافزود. آیا شما باتوجه به مبارزات انتخاباتی توصیه ای به یكی از نامزدها ندارید؟
▪ خیر.
● شما فكر می كنید مردم آمریكا باید تا انتخابات صبر كنند و آنگاه آنچه را كه شما درباره خروج نیروها صحبت كردید، روی دهد؟
▪ شما باید به مسأله تلفات نیروها هم توجه كنید. من نیز مانند بسیاری از مردم آمریكا از هزینه یا خونی كه برای جنگی داده می شود كه هیچ امید موفقیتی به آن وجودندارد، ناراحت هستم، موفقیت در روشی كه من تشریح كردم قابل دستیابی است.
● اما هنگامی كه از شما پرسیده شد كه آیا شما به افزایش نیروها در عراق فرصتی می دهید شما از ژنرال پترائوس نقل كردید كه گفته است: ما طی چندماه خواهیم دانست كه آیا این افزایش موفق خواهدبود یا نه. و از شما پرسیده شد در صورتی كه افزایش نیروها موفق شود آن وقت چه؟ كه شما گفتید به هرحال آمریكا باید از عراق خارج شود. به عبارت دیگر، شما می گویید سیاست جدید بوش در عراق هیچ شانس موفقیتی ندارد. اما بازهم می پرسم اگر این سیاست موفق شد، آن وقت چه؟
▪ اگر این سیاست موفق شود، هدف حضور طولانی آمریكا درعراق چیست؟ اگر این سیاست موفق شود، موفقیت یعنی پایان دادن به یك جنگ داخلی، موفقیت یعنی ایجاد یك ارتش جدید، واقعاً ملی و چندقومی در عراق، در آن صورت دلایل حضور نیروهای آمریكایی در عراق صرف آموزش نیروها و اطمینان یافتن از این كه ارتش عراق به نحوی ایفای نقش كند كه بهترین نتیجه را برای عراق و امنیت منطقه داشته باشد، خواهدبود. اما صرفنظر از این مسائل، نیروهای آمریكایی واقعاً در خدمت چه هدفی خواهندبود؟
به عبارت دیگر، برد یا باخت، موفقیت یا شكست، هیچ دلیلی برای چنین حضور گسترده آمریكا در عراق وجودندارد و آمریكا باید نیروهایش را درمدت ۱۲ تا ۱۸ ماه از عراق خارج كند.
بله، همینطور است. لطمه ای كه به وجهه آمریكا و اعتبار دیپلماتیك و جهانی آن وارد می شود، یك ضربه جدی است آن هم به خاطر جنگی كه در آن موفقیتی در قبال آنچه كه مترصد كسب آن هستیم، وجودندارد و این خود تبعات دیگری درپی دارد. از یك سو، ما مجموعه ای از نیروهای زمینی خود را در عراق زمین گیر كرده ایم كه توان و كارایی آنها را از بین می برد تا نتوانند در مأموریتی دیگر مورداستفاده قرارگیرند. این پیامدی است كه ما باید آن را جدی بگیریم.
تا زمانی كه آمریكا در عراق حضور دارد، كاخ سفید نیز با دلمشغولی های این بحران گریبانگیر است و قادر نیست به چالش ها و مناقشات دیگر رسیدگی كند.
بحثها عمدتاً به هزینه های خروج و عقب نشینی متمركز بوده است تا هزینه های ماندن و البته نمی توان گفت كه خروج هم هزینه ای ندارد. خروج هم هزینه های سنگینی دارد كه ریشه در مداخله بی برنامه دارد. امروز آمریكا باید گام هایی را برای بهبود اعتبارش بردارد. خروج از عراق هزینه های جدی دارد و نباید آن را انكاركرد. اما هزینه ماندن در حال افزایش است و این هزینه ها فراتر از تصور خواهدرفت.

ترجمه : حامد شهبازی

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

ناتوی فرهنگی سهم غرب، صلح و سهم بقیه جهان، جنگ


ناتوی فرهنگی سهم غرب، صلح و سهم بقیه جهان، جنگ
وقتی جنگ دوم جهانی به پایان رسید، قدرتهای مسلط، اتحادی موقت تشكیل دادند تا بتوانند بر سر سفره فتوحات و پیروزیهای خود، در آرامش و به دور از درگیری بهره بیشتری برده و قدرت آینده را بهتر بین یكدیگر تقسیم كنند، ضرورت آرامش براین سلطه گری را یكسو و تلاش برای ربودن گوی سبقت از حریف و مال خود كردن سهم بیشتری از قدرت با همه ابعاد خود از سوی دیگر منجر به بروز جنگ سرد، بین دو بلوك شرق وغرب گردید.
درخلال سالهای جنگ سرد خصوصا سالهای اولیه، نوعی سدبندی و بلوك بندی بین شرق و غرب صورت گرفت، كه غرب لیبرال به رهبری آمریكا توانست درصف كردن همسایگان نظام سوسیالیستی برای عدم نفوذ تفكر سوسیالیسم به دنیای خارج توفیق بیشتری بیابد.
اندیشمندان ابر قدرت لیبرال دركنار جنبه نظامی و سخت افزاری مقابله با جریان سوسیالیسم اقدام به طراحی یك وجه نرم افزاری برای صف خود درمقابل سوسیالیسم كردند كه در قالب برنامه های مدرنیته و توسعه به اكثر كشورهای جهان سوم صادر گردید، البته بسیاری از همین روشنفكران و اندیشمندان غربی در دهه ۹۰ اعتراف كردند كه در انتقال ادبیات مدرنیسم به جهان سوم به گونه ای گزینشی و یك درمیان عمل كرده اند و همه آنچه كه اسباب توسعه و مدرنیته بوده را انتقال نداده اند، تا از آن طریق این دسته از كشورها پس از این انتقال با اصطلاح در حال توسعه به جای جهان سوم خوش باشند و هرگز به توسعه پایدار نرسند و به سبب آن نه رقیبی برای غرب تبدیل نشوند و هم توسعه آنها نوعی توسعه نامتوازن و وابسته به نظام غربی باشد.
نظم نوین جهانی، جهانی سازی، دموكراسی، حقوق بشر، خاورمیانه بزرگ، خاورمیانه جدید و دهها برنامه دیگر همه و همه تنها برای ایجاد شرایطی بود كه در آن شرایط غرب می تواند بهتر جهان را قبضه كرده و مابقی دنیا در وابستگی به غرب بیشتر فرو روند،«كریس هیبلزگری» دركتاب جنگ پست مدرن سخنان جورج بوش پدر را درجمع دانشجویان در ژانویه ۱۹۹۱ كه گفت:«این جنگ (جنگ اول خلیج فارس) به مثابه ستیز سیاهی با سپیدی است»، به تمسخر گرفته و از نظم نوین جهانی آمریكا به بی نظمی نوین جهانی تعبیر كرده وسپس از قول متفكر بزرگ چایلدز میگوید:«نظم نوین جهانی یعنی سهم غرب صلح و سهم بقیه جهان، جنگ».
بدین ترتیب و با اجرای برنامه های غرب این كشورها نه دردام سوسیالیسم افتاده اند و نه برای نظام سرمایه دار غربی درحكم رقیب خواهند شد. بلكه همواره به قدرت غرب واسطه خواهند ماند، و آینده قدرت برای غرب تضمین خواهد شد.
● آغاز برهم خوردن برنامه غرب
این روند تا پایان دهه ۷۰ به آرامی جلو میرفت تا آنكه فرصت دو دهه ۶۰ و ۷۰ زمینه ساز مسائلی شد كه از آن به بیداری اسلامی، یاد می شود، این بیداری در ۱۹۷۹ یعنی بهمن ۱۳۵۷ منجر به پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و خروج ایران از صف اصلی امپریالیسم غرب در مقابل سوسیالیسم شد، این واقعه سیاسی برنامه های غرب را به هم ریخت و غرب را به شدت با چالش مواجه كرد.
دراكثر كشورهای مسلمان، كتب، مقالات، سخنرانیها و برنامه های متنوعی تحت عنوان توسعه نیافتگی و در قالب «مكتب وابستگی» كه ارمغان مدرنیته غربی برای این كشورها بود، شكل گرفت، كه مدرنیته غربی را دركشورهای اسلامی به چالش كشید، «بلوم استروم» درسال ۱۹۸۴ به نقل از «آ لوین. ی. سو» در كتاب تغییر اجتماعی و توسعه می آورد:«مكتب وابستگی نمایانگر طنین آمارهایی است كه از پیرامون (جهان سوم) به گوش می رسد و با سلطه فكری مكتب نوسازی آمریكایی به معارضه برمی خیزد.»
این موج انتقاد برای اولین بار از حیاط امریكا، یعنی امریكای لاتین درقالب طرح «اكلا» آغاز شد، اما ماهیتا با روند انتقادی درخاورمیانه و دنیای اسلام متفاوت بود، اگر كه ریشه های انتقاد در این نقطه از جهان در فرهنگ اسلامی بود و اساساً ماهیت فرهنگی داشت.
پس از آن دركشورهای اسلامی مباحث مدرنیته مبتنی بر اصول اولیه دین اسلام و با بهره گیری از نكات مثبت عقلی مدرنیته غربی تحت عنوان پارادایم ثابت توسعه كه البته غالبا در اصل دین وجود داشت، به سرعت گسترش یافت كه در یك شكل كلی از آن به بیداری اسلامی یاد می شود.
انقلاب اسلامی ایران روند بیداری اسلامی را به شدت تسریع كرد، این روند درغرب، هم درحوزه اندیشه و هم درحوزه عمل با واكنشهایی روبرو شد، درحوزه اندیشه منجر به ظهور تفكری شد كه از آن به برخورد تمدنها تعبیر می شود، شاید این جمله هانتینگتون ، انقلاب شناس بزرگ دنیا همانند جمله اشپینگلر ایدئولوگ سیاسی، صریح نباشد كه گفت:«آینده از آن اسلام است وغرب درمقابل اسلام سقوط خواهد كرد»، اگر جمله هانتینگتون در لفافه است و خبر از نتیجه نبرد نمی دهد، كه كدام سوی میدان پیروز می شود، صراحت سخنان افرادی چون اشپینگلر و دهها شخصیت سیاسی و علمی در غرب نتیجه و پایان این نبرد را روشن ساخته.
در حوزه عمل، نظام سرمایه داری غربی كه قدرت خود را در خطر می دید برنامه های متعددی را برای مقابله و براندازی حكومت اسلامی در ایران عملی كرد، اما شكست پی درپی برنامه های غرب و قدرت روزافزون انقلاب اسلامی سران لیبرال غرب را كه عمدتا بانیان ناتوی نظامی بودند بر آن داشت تا در یك حركت اساسی ایدئولوژی اسلامی و بیداری اسلامی را مورد حمله قرار دهند تا شاید از این راه بتوانند احتمال از دست دادن آینده را برای خود كم كنند.
بدین ترتیب اگر دیروز در قالب دموكراسی لیبرالی و مدرنیته غربی برنامه ای فرهنگی ارائه كرده بودند این بار فقط با ابزار ضدفرهنگی وارد میدان نبرد شده اند، نظام امپریالیستی می داند آنچه امروز در مقابل او به عنوان بیداری اسلامی قد علم كرده به شدت تحت تأثیر فرهنگ ناب اسلامی است، فلذا با بازاری گسترده عزم آن دارد تا در جنگ با این فرهنگ پیروز شود.
● ماهیت ناتوی فرهنگی
ماهیت فرهنگی ناتو برخلاف آنچه تصور می شود جدا و متفاوت از ناتو با رویكرد نظامی نیست. امروز ماهیت فرهنگی ناتو صورتی تكامل یافته و رشد داده شده و در حقیقت یك مرحله بلوغ از همان ناتوی سابق است كه البته این بار جنبه میلیتاریستی، جزء كوچكی و در حقیقت بخش خردی از حركت كلان نظام سلطه برای تضمین «آینده برای خود» است.
ارگان نظامی ناتو، با ابزار ناتوی فرهنگی، مثل رسانه، به عنوان یك سرباز نگاه می كند و مدیریت ناتوی فرهنگی در سطح كلان به كل ارگان نظامی به عنوان یك لشگر از نیروی نبرد خود می نگرد.
در حقیقت میدان نبرد امپریالیسم بر علیه نیروی مقاوم در مقابل سلطه نظام استعمار جهانی، آن چنان گسترده شده كه جنبه نظامی در آن به این سو و آن سو می غلطد، و گه گاه در گوشه و كنار آتش جنگ بپا می كند، اما در این میدان نبرد سربازان متعدد فرهنگی با پشتیبانی مسایل اقتصادی در كنار سربازان نظامی به نبرد با اندیشه مقاوم در مقابل نظام سلطه مشغولند.
بدین ترتیب می توان ماهیت نظام سلطه را در میدان نبرد برای تضمین «آینده برای خود» متشكل از اجزائی به شرح زیر دانست:
الف) وجه غالب، كه ماهیتی ضدفرهنگی دارد و اساس آن بر تخریب پایه ها و بنیان فرهنگی و ایدئولوژی كشورهای مقاوم در مقابل نظام سلطه بنا شد، این بخش به كمك ابزار متعددی محقق می شود كه مهمترین آنها تخریب روند بیداری جهان اسلام، دامن زدن به اختلاف شیعه و سنی، ترویج فساد و ابتذال اخلاقی، تبلیغ و ترویج عرفانهای انحرافی و مسلكهای منحط و استعمار ساخته و تخریب باورهای ملی و دینی می باشد.
ب) وجه مقوم، كه ماهیتی اقتصادی دارد، نظام امپریالیستی از دیرباز با تأكید بر جنبه های اقتصادی سعی در تثبیت سلطه خود داشته، این جنبه از میدان نبرد غالباً به دو گونه عمل می شده، گونه اول نفس چپاول و غارت ثروت ملل است و گونه دوم نوعی وابستگی و تضعیف و مانع شدن از رشد اقتصادی كشورهای تحت سلطه است، اما امروز در میدان نبرد ناتوی فرهنگی مسائل اقتصادی همچون تحریم ها حكم مقوم و كاتالیزور برای تسهیل هجمه های فرهنگی و تخریب ایدئولوژیها را دارد می باشد.
نظام سلطه به خوبی می داند كه ملتی كه در بحران اقتصادی و فقر مادی دچار است زودتر به مهلكه فقر فرهنگی وارد می شود و تنها در این شرایط است كه ارزشهای غربی و فرهنگ لیبرالی جواب می دهد والا جایی كه فرهنگ ناب اسلامی رواج دارد ارزشهای لیبرالی، ضدارزش محسوب می گردد.
ج) وجه زمینه ساز، كه ماهیتی نظامی و میلیتاریستی دارد و به عنوان آماده سازی بسیاری جنبه های دیگر در میدان نبرد ناتوی فرهنگی عمل می كند، نظام سلطه جهانی جنگ نظامی به راه می اندازد تا بتواند برنامه اصلی خود كه تخریب فرهنگ به كمك مقوم های اقتصادی است را عملی كند، كه نمونه های آن در جنگ ۳۳روزه و نیز عراق و افغانستان در همین چند ماه گذشته عملیاتی شده است.
د) وجه مكمل، كه ماهیت جنگ روانی دارد و به عنوان تسریع كننده برنامه های فرهنگی و اقتصادی و بعضاً نظامی عمل می كند، جنگ روانی غالبا در حوزه موضوعی خاص عملیاتی می شود مثلا در ماههای گذشته مقوله انرژی هسته ای در جمهوری اسلامی ایران و دسترسی بومی به این فناوری در چارچوب عملیات روانی بازتاب داده شده و ایران به عنوان كشوری كه قصد تولید بمب اتم و نابودی جهان را دارد معرفی شد.
● جمع بندی
ایالات متحده براساس یك طرح راهبردی كه پیش از ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ تدوین شده بود و حسنین هیكل آن را در همان زمان فاش كرد، در صدد حفظ سه گونه برتری و استیلاء بر جهان در مقابل قدرت روزافزون اسلام است، بنیاد فرهنگی پژوهشی غرب شناسی در كتاب «آمریكا دنیا را به كدام سومی برد» در مورد این سه مدل سلطه آورده: این هژمونیها و سلطه طلبی ها شامل سیاست، به معنی برتری فرهنگی، برتری نظامی و نیز برتری اقتصادی می باشد.
۱۱سپتامبر در حقیقت باید آنقدر بزرگ طراحی شود تا در خور این طرح عظیم كه تمام جهان را می خواهد مسلط شود، باشد، علاوه بر این نقطه عطف آغازین می بایست به نحوی مجوز حمله به دشمن، كه بیداری اسلامی است را صادر كند، براین اساس آنها اعلام می كنند كه «اسلام تنها نظام فرهنگی است كه در مقابله با غرب مرتبا افرادی همچون بن لادن و طالبان را تولید می كند، كسانی كه مدرنیته را تهدید می كنند.»
بدین ترتیب جنگ جدیدی در ابعادی خاص از سوی آمریكا و هم پیمانان ناتویی او برعلیه جهان اسلام آغاز شد، كه ابعاد چندگانه آن با ماهیتی فرهنگی، و با ابزار متعدد، سعی بر تضمین قدرت آینده برای غرب و آمریكا را دارد.


وبگردی
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا - پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    	طرز تهیه دسر بستنی طالبی | ستاره
    اگر برای تهیه دسر بستنی طالبی و بیسکوییت اوریو از بستنی آماده و کیک اسفنجی ساده استفاده کنید زمان آماده‌سازی این دسر خوشمزه یک ساعت می‌باشد.