پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 19 April, 2018

سپ مایر، اسطوره عصر طلایی


سپ مایر، اسطوره عصر طلایی
یوزف مایر كه فوتبال‌دوستان او را به نام سپ مایر می‌شناسند، نام‌آورترین و موفق‌ترین دروازه‌بانی است كه تاریخ این ورزش در آلمان به خود دیده است‌. او كه سال‌‌ها سنگربان تیم‌ملی فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ بود، در دوره شانزده ساله فعالیت ورزشی حرفه‌ای خود، به تمامی افتخارهایی كه یك بازیكن فوتبال می‌تواند به آنها برسد، دست یافت‌.
سپ مایر در تاریخ ۲۸ فوریه ۱۹۴۴ در شهر « متن » واقع در ایالت باواریای آلمان چشم به جهان گشود و در هشت سالگی شروع به بازی فوتبال كرد‌. او نخست در خط حمله بازی می‌كرد و حتی یك بار در نوجوانی آقای گل مسابقات محلی هم شد‌.
مایر چهارده ساله بود كه در بازی نهایی مسابقه‌های جوانان، با تیم خود اس‌.فاو‌.‌هار برابر تیم جوانان بایرن مونیخ قرار گرفت‌. در آن بازی، دروازه بان اصلی تیم به دلیل آسیب دیدگی نتوانست حضور یابد و مربی تیم به ناچار سپ را درون دروازه جای داد‌.
مایر جوان و بی‌تجربه اگر چه نتوانست از شكست دوازده بر صفر تیم خود مقابل تیم جوانان بایرن مونیخ جلوگیری كند، با این حال در آن بازی با پرش‌های شگفت‌انگیز و واكنش‌های شجاعانه اش توانست مانع از شكست سنگین‌تر تیمش شود‌. بی‌دلیل نبود كه در همان بازی مورد توجه مربی تیم بایرن مونیخ قرار گرفت و به او پیشنهاد شد به این تیم بپیوندد‌.
سپ مایر در آن زمان این پیشنهاد را رد كرد و در تیم خود ماند تا همچنان در خط حمله بازی كند‌. اما هر چه بیشتر می‌گذشت، مربی تیمش از او بیشتر به عنوان دروازه‌بان استفاده می‌كرد‌. سرانجام در سال ۱۹۵۹ به مونیخ رفت‌. تنها یك سال پس از آن، از طرف هلموت شون مربی نامدار آلمانی، برای بازی در تیم‌ملی فوتبال جوانان آلمان فراخوانده شد‌. مایر روی هم ۱۴ بازی برای این تیم انجام داد و از آن میان تنها یك بار درون دروازه جای نگرفت‌.
سپ مایر در سال ۱۹۶۴ دروازه بان ثابت تیم بایرن مونیخ و جزوی از مثلث اسطوره‌ای « مایر- بكن‌باوئر - مولر» شد‌. با همین بازیكنان بود كه باشگاه بایرن مونیخ به دسته اول صعود كرد‌. پس از آن این باشگاه سیر صعودی بی‌وقفه اش را در گستره ملی و بعد‌ها در سطح اروپا آغاز كرد‌.
مایر در پی آن به تیم‌ملی فوتبال آلمان دعوت شد و نخستین بازی خود را به عنوان دروازه بان این تیم در سال ۱۹۶۶ در دوبلین مقابل ایرلند انجام داد‌. در آن بازی آلمان با نتیجه چهار بر صفر حریف خود را درهم كوبید‌.
مایر در همان سال، در مسابقات جام جهانی فوتبال در لندن، همراه تیم‌ملی فوتبال آلمان بود، اگر چه به عنوان دروازه بان ذخیره‌!
آلمان در رقابت‌های آن دوره، در بازی نهایی در ورزشگاه ویمبلی و در پی گلی جنجالی، مقابل تیم‌ملی فوتبال انگلستان شكست خورد و به مقام دوم رسید‌.
پس از آن دوره از مسابقات، عصر طلایی سپ مایر آغاز شد‌. او رفته رفته با جایگیری‌های تیزبینانه، واكنش‌های سریع، شیرجه‌های شگفت انگیز، پرش‌های تماشایی و حركات ناگهانی و غیرقابل پیش بینی، به دروازه بان شماره یك و بی‌چون وچرای آلمان تبدیل شد‌. دیگر همگان با اشاره به دهستان زادگاه او، از «گربه آنتسینگ» سخن می‌گفتند‌.
مایر در بازی‌های جام جهانی مكزیك در سال ۱۹۷۰ دروازه بان شماره یك آلمان بود‌. آلمان در آن دوره از مسابقات در دیدار یك چهارم نهایی مقابل انگلستان با نتیجه سه بر دو پیروز شد، اما در بازی نیمه نهایی مقابل تیم‌ملی فوتبال ایتالیا (در بازی قرن) با نتیجه چهار بر سه شكست خورد و در پایان پس از برزیل و ایتالیا به مقام سوم بسنده كرد‌. اگر چه این برای مایر افتخار كوچكی نبود، اما دریافت شش گل در آن دو بازی تاریخی، بسیاری از كارشناسان فوتبال را به این نتیجه رساند كه اگر چه تیم‌ملی آلمان دارای یك دروازه بان خوب است، اما این دروازه بان هنوز در اندازه‌های جهانی نیست‌.
هلموت شون مربی تیم‌ملی فوتبال آلمان، بی‌توجه به منتقدان، همچنان به سپ مایر اعتماد كرد و او نیز در سال‌های بعد شایستگی كامل خود را نشان داد و منتقدان را خاموش كرد‌. مایر در سال ۱۹۷۲ با تیم‌ملی فوتبال آلمان در بلژیك به مقام قهرمانی جام ملت‌های اروپا رسید و دو سال بعد در مسابقات جام جهانی فوتبال در آلمان قهرمان جهان شد‌. مایر را در این دوره، یكی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین دروازه بانان جهان لقب دادند‌.
فرانتس بكن باوئر قیصر فوتبال آلمان، مایر را با فاصله زیاد نسبت به دیگران، بهترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال آلمان می‌داند‌. در ستایش از مایر گفته می‌شد‌: هر گلی كه وارد دروازه مایر شود، مهارنشدنی بوده است‌!
از ویژگی‌های مایر، تمرین‌های غیرعادی اش بود‌. برای نمونه مرغی را در میدان وسیع فوتبال ر‌ها می‌كرد و سپس با شیرجه‌های تماشایی تلاش می‌كرد پرنده را به چنگ آورد‌! در انتقاد از كوتاهی بازیكنان خودی صریح بود‌. حتی زمانی كه بكن باوئر، بازیكن هم باشگاهی او در دو بازی پی درپی، به اشتباه دو گل وارد دروازه خودی كرد، مایر از مربی تیم خواسته بود كه یكی از مدافعان تیم را مامور كنترل قیصر بكن باوئر كند تا او دوباره به تیم خودی گل نزند‌!
مایر خیال داشت تا چهل سالگی درون دروازه بایستد و به ركورد ۱۰۰ بازی برای تیم‌ملی دست یابد، اما در سال ۱۹۷۹ بر اثر یك حادثه سنگین رانندگی كه به آسیب دیدگی شدید او منجر گردید، به فعالیت خود در میدان‌های ورزشی پایان داد‌. با این حال وی هنوز از فوتبال دل نكنده و امروز نیز مربی دروازه بانان باشگاه بایرن مونیخ است‌.
افتخارهای زیادی در كارنامه ورزشی سپ مایر ثبت شده است‌. وی علاوه بر قهرمانی جهان و اروپا، چهار بار با بایرن مونیخ قهرمان آلمان، سه بار قهرمان باشگاه‌های اروپا و یك بار قهرمان باشگاه‌های جهان شد‌. مایر سه بار به عنوان بهترین بازیكن آلمان انتخاب گردید و افزون بر آن، كارشناسان فوتبال او را به عنوان بهترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال آلمان برگزیدند‌.
نام سپ مایر از طرف فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، در رده بندی بهترین دروازه بانان تاریخ فوتبال جهان، پس از لئویاشین دروازه بان افسانه‌ای شوروی، گوردن بنكس گربه چالاك انگلستان و دینو زوف دیوار استوار تیم‌ملی فوتبال ایتالیا، در جایگاه چهارم قرار گرفته است‌.


منبع : روزنامه پاس جوان

مطالب مرتبط

برای مارادونا؛ اسطوره بازنده

برای مارادونا؛ اسطوره بازنده
پاهای هنرمند اسطوره حتی پس از هزاران آزمایش گوناگون «توان» داشت؛ نه به اندازه روزهای «روپایی» زدن با لیمو اما آن قدر خاطره ساز بود كه توأمان یك پیرمرد ۶۰ ساله آرژانتینی (كه دوران دریبل زنی مارادونا برای به دست آوردن پول یك زیرانداز را به خاطر دارد) و ما جوانان عشق فوتبال (در نیمه سومین دهه زندگی، خود را سرزنش می كنیم چرا هنگام درخشش مارادونا در جام جهانی ۱۹۸۶ مشغول تاتی تاتی كردن بودیم) را در خاطراتمان از «دیه گو» غرق كند.داستان پله، كرایف، بكن باوئر و... به قول معروف آن قدر رؤیایی است كه حقیقی به نظر نمی رسد. در این میان فقط زندگی مارادونا شبیه «آدمیزاد» تلقی می شود. چرا؟
۱) جام جهانی جوانان در سال ۱۹۷۷ به میزبانی ژاپن انجام شد. آرژانتین در تركیب خود یك ۱۶ ساله استثنایی را در اختیار داشت. او فقط یك بازیكن یا حتی پدیده نبود بلكه به خاطر جریان های سیاسی كشورش با لقب ناجی مورد خطاب قرار می گرفت. در جریان یك كودتای نظامی در سال ۱۹۷۶ عده ای از جوانان آرژانتینی توسط مأموران دولتی دستگیر و ناپدید شدند. ۶ ماه بعد وقتی تریبون به دست مخالفان افتاد، مارادونا هدف اول شد و گفتند می تواند با ارایه بهترین بازی ها علاوه بر جام، صلح و جوانان ربوده شده را به كشور آشوب زده خود بازگرداند.«دیه گو»ی كوچك این كار را انجام داد و از همان موقع افسانه مارادوناساخته شد.
۲) مربی وقت تیم ملی آرژانتین، او را به جام جهانی ۱۹۷۸ نبرد. این نوجوان با شیوه خاصی تمام اركان فدراسیون كشورش را به باد انتقاد گرفت. مارادونا ۴ سال بعد باز هم در معرض توجه قرار گرفت. هنوز دیده نشده بازیكنی هنگام ارسال ضربات آزاد، پای خود را به اندازه او بالا بیاورد اما دیه گو از عضو هنرمند استفاده منفی هم كرد و سرانجام به خاطر لگد زدن در اولین حضور در جام جهانی، طعم كارت قرمز داور را چشید. ناجی، خرابكار از آب درآمد!
۳) در گرمای ظهر مكزیك قلب ها هم بیش از حالت عادی به طپش می افتاد و در این قضیه دریبل های مارادونا، نقش اصلی را ایفا می كرد. در جام جهانی ۱۹۸۶ هیچ كس جلودار بهترین بازیكن وقت دنیا نبود؛ با این حال دیه گو تا قبل از بازی مرحله یك چهارم نهایی مقابل انگلستان، مارادونا نشد.بازی رقبا، به خاطر جنگ خونین سال ۱۹۸۵ بر سر تصاحب جزیره فالكلند (یا به قول انگلیسی ها مالویناس) رنگ و بوی انتقام جویانه گرفته بود و طبق معمول دولت آرژانتین از پلكان مارادونا بالا رفت! ستاره فوتبال دنیا ابتدا با دست دروازه شیلتون راگشود، در ادامه از میانه میدان ۵ انگلیسی را دریبل كرد و زیباترین گل تمام تاریخ را به ثمر رساند. بوسه های او بر پیراهن آرژانتین معصومانه تر از آنچه در پایان بازی گفت، نبود؛ آن گل دست خدا بود!
فقط دیه گو لیاقت داشت جلوی چشم «هاوه لانژ» رییس وقت فیفا كه چشم نداشت او را ببیند، اشك شوق بریزد و فقط او می توانست با جادوی توپ گرد، دنیای سیاست را مسخره كند! وقتی پدر و مادران قربانیان جنگ فالكلند پس از پایان دیدار آرژانتین و انگلستان با تصویر مارادونا و عكس فرزند از دست رفته خود به خیابان ها ریختند، لقب «ناجی» معنا شد.
۴) بی پروایی هم حدی دارد. مارادونا این نكته را درك نكرد و ۴ سال بعد از یك داور ناعادل ضربه خورد. می گفتند «ادواردو كوده سال» داور مكزیكی فینال جام جهانی ۱۹۹۰ یك پزشك است اما حتی اگر متخصص قلب باشد، باز هم نمی تواند فراسوی دریچه «آئورت» را معاینه كند تا مثلاً ببیند اشك های مارادونا پس از باخت با یك پنالتی نادرست چه زخم عمیقی ایجاد می كند... او مسؤول این خراشیدگی نبود. موریانه های شمال ایتالیا كه از قدرتنمایی دیه گو با ناپولی (تیم فقیر منطقه جنوب) خسته شده بودند، ذره ذره توطئه چینی را آغاز كردند و سرانجام به وسیله این داور به هدف رسیدند.
مارادونا و ناپولی برای اولین بار در طول تاریخ فوتبال ایتالیا، مقابل شمالی های ثروتمند قدعلم كرده و جام را از آنها گرفتند. این مسأله به مذاق برلوسكونی و دار و دسته اش خوش نیامد. وجه طعنه آمیز قضیه پیروزی آرژانتین مقابل ایتالیا در ورزشگاه شهر ناپل محسوب می شد؛ جایی كه هواداران به جای تشویق تیم ملی كشورشان، نام مارادونا را فریاد می زدند.
شب قبل از فینال، پرچم های آرژانتین «گوجه باران» شد و در روز فینال نیز «كوده سال» با اعلام پنالتی مشكوك دقیقه ۸۵ ، مارادونا را كه با یك پای مصدوم، آرژانتین ضعیف را تا فینال بالاآورده بود، تسلیم كرد. آنها به خیال خود انتقام گرفتند اما مردم ناپولی، دیه گو را قهرمان واقعی جام می دانستند. هنوز تصویر پاهای برهنه هواداران حاضر در بازی منجر به اولین قهرمانی ناپولی در سری A گویاتر از هزاران سند و مدرك به نظر می رسد. ای كاش همه مظلوم ها مانند ناپولی یك مارادونا داشتند... او همیشه برای مردم و مقابل بزرگان بازی می كرد؛ ناپولی، بوكاجونیورز،بارسا و...
۵) جام جهانی ۱۹۹۴ آمریكا پایان راه بود. ستاره فوتبال دنیا در اولین بازی مقابل یونان گل زد و سپس معلوم نشد جلوی دوربین كنار ورزشگاه با فریاد چه گفت كه «هاوه لانژ» حساس، شرایط یك تهمت دیگر و محرومیت ۱۸ ماهه را فراهم كرد!وقتی خبر محرومیت اعلام شد، مارادونا گیج و حیران درخیابان های لس آنجلس اشك می ریخت. فیفا نمی خواست قیافه او را تحمل كند چون گفته بود در این سازمان كارهای زیرمیزی فراوانی صورت می گیرد.
۶) مارادونا چند بار رفت، برگشت و سرانجام خداحافظی كرد. كوكائین؟ ظلم به خود؟ اشتباه؟ اویك بار گفت من در زندگی به هیچ كس جز خودم بدی نكرده ام و واقعاً راست می گفت. مارادونا دوست داشتنی بود چون انسان كاملی به نظر نمی رسید. یكی از دلایل محبوبیت آدم ها، ضعف ها و شكست ها، اشتباهات و حماقت هایشان است.
دیه گو تمام این فاكتورها را به اضافه یك دنیا تكنیك در اختیار داشت.چرا اسپانیا و ایتالیا با وجودفراز و نشیب های فراوان همچنان هواداران زیادی دارند؟ بازیكنان آنها برخلاف آلمانی ها می دانند در صورت باخت چگونه اشك بریزند و اگر پیروز شدند، به چه طریقی ابراز شادی كنند. یك نفر می گفت فوتبالیستی كه بلد نباشد گریه كند، فوتبالیست نیست.افسانه فوتبال آرژانتین به موقع گریه كرد، سر وقت خندید، در حضور مردم كارهای نیكی انجام داد و در خلوت به كوكائین پناه برد. او اسطوره شد چون اشتباه كرد. فوتبال مال آدم های احساساتی است و مارادونا هم كه خدای احساس بود.
۷) شماره ۱۰ اكنون در بستر بیماری بسر می برد. چندی پیش وقتی در كنار نام مارادونا از واژه «متقلب» استفاده كردم، با واكنش یك نفر روبرو شدم كه به درستی می گفت مارادونا اینجا طرفداران زیادی دارد و شاید این كلمه به مذاق آنها خوش نیاید.
حتی در بازی كلمات هم نمی شود به او توهین كرد. سال ها پیش وقتی در كوچه و خیابان فوتبال بازی می كردیم، جرأت نداشتیم خود را جای مارادونا جا بزنیم زیرا خیلی بزرگ به نظر می رسید.حرف دیگری باقی نمانده است.
روزی بكن باوئر اعلام كرد من هرگز به یك بچه نمی گویم خوشبختی چیست. فقط یك توپ جلوی پای او می اندازم. اگر «دیه گو» را یك توپ بنامیم... (چقدر این عنوان به هیكل فربه وی می آید!) برای او دعا می كنیم. فقط به خاطر تمام شادی هایی كه با هر دریبل به ما اعطا كرد. چون مارادونا بود؛ بزرگترین بازیكن تاریخ فوتبال.

وبگردی
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شامگاه چهارشنبه با نمایش «آن سوی ابرها» ساخته مجید مجیدی در سینما فلسطین آغاز بکار کرد.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند - این روزها بار دیگر بحث ورود خودروی قاچاق داغ شده و اظهارات ضدونقیض در مورد مجاری ورود خودروهای قاچاق به کشور صورت می‌گیرد. در همین حال، گمرک جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای، قاچاق خودرو را کاری ناممکن خواند.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون - عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس از پرداخت پاداش میلیاردی در بانک مرکزی خبر داد و گفت: آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی؛ معاون خود را بازنشسته کرد و به او یک میلیارد و 200 میلیون تومان پاداش داد و دوباره این معاون بازنشسته را یک هفته بعد در همان شغل منصوب کرد.
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند - خود اين سیاست‌گذاران توليد داخلي را بي اعتبار كردند، امنيت شبكه‌هاي داخل را از بين بردند و... حالا اعتراض مي‌كنند كه چرا رفتيد سراغ شبكه‌هاي خارجي؟ و مدعی‌اند که همه اطلاعات دست موساد و سيا و ام‌آي‌سيكس است؛ گویی که مثلا در ایمیل یاهو و جی‌میل چنین نیست؟! درحالي‌كه مسئوليت این وضع بر عهده سيستم است. وقتي رسانه‌هاي داخل تحت فشار هستند و رسانه رسمی یکسویه هر چه می‌خواهد می‌گوید و با اخبار نا‌صحیح مواجه…
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود - پایتخت ۵ با داستان های نقی و تقی ، رحمت و رحمان و رحیم سارا و نیکا و ارسطو و پرستوش
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی