جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 20 July, 2018

اقتصاد پوتین


اقتصاد پوتین
دو دورهء رییس‌جمهوری پوتین در روسیه در حال پایان یافتن است. روس‌ها در دوران حکومت پوتین دوران جدیدی از رونق اقتصادی و اقتدار سیاسی را تجربه کردند و اکنون دیگر کم‌تر کسی دوران بحران‌های اقتصادی و سیاسی تحت رهبری بوریس یلتسین را به یاد دارد. دمیتری مدویدیف معاون اول نخست‌وزیر روسیه و ارشدترین مقام اقتصادی در حکومت ولادیمیرز پوتین دربارهء تغییر اوضاع اقتصادی کشور می‌گوید: « اقتصاد روسیه در شمار ۱۰ اقتصاد برتر دنیا قرار دارد زیرا اقتصاد روسیه روند توسعهء پایداری را از خود به نمایش گذارده است.»
وی اخیرا در همایش جهانی تامین اجتماعی مسکو که در آن نمایندگانی بیش از ۱۰۰ کشور جهان حضور داشتند اعلام کرد: «اقتصاد ما دوران افسردگی و افت دراز مدت تولیدات را پشت سر گذاشته و به جمع ۱۰ اقتصاد برتر جهان وارد شده است.»
معاون اول نخست‌وزیر روسیه به شاخص‌های اصلی توسعهء اجتماعی-اقتصادی روسیه اشاره کرده و می‌گوید: «طی سالیان اخیر رشد تولید ناخالص داخلی در کشور سالانه شش تا هفت درصد بوده و درآمدهای واقعی مردم ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش یافته است. تقریبا تعداد بی‌بضاعتان در روسیه دو برابر کاهش یافته و طی سه سال اخیر تعداد اشتغال بکار مردم تا سه میلیون نفر افزایش پیدا کرده است. در عین حال به گفته مدویدیف پایین بودن تعداد زاد و ولد، بالابودن درصد مرگ و میر، شاخص غیرقابل قبول سلامت جمعیت و عدم سیاست موثر در زمینهء مهاجرت باعث جلوگیری از روند توسعهء اجتماعی- اقتصادی روسیه شده است.»
● رشد اقتصادی
رشد اقتصادی روسیه به‌عنوان مهم‌ترین شاخص نشان‌دهندهء وضعیت اقتصادی کشور طی نیمهء اول امسال به ۹/۷ درصد رسیده است. ولادیمیر سوکولین رییس ادارهء کل آمار روسیه (روس استات) اعلام کرده که تولید ناخالص داخلی در روسیه طی شش ماه اول سال جاری میلادی ۹/۷ درصد افزایش داشته است. این در حالی است پیش‌تر اطلاع داده شده بود که در سه ماههء اول سال ۲۰۰۷ میلادی، تولید ناخالص داخلی ۹/۷ درصد و در سه ماه دوم ۸/۷ درصد افزایش داشته است.
● افزایش حجم تولید ناخالص داخلی
پیش‌بینی رسمی دولت در رابطه با افزایش حجم تولید ناخالص داخلی برای سال‌جاری برابر با ۵/۶ درصد است، اما گرمان گرف وزیر توسعهء اقتصادی و بازرگانی روسیه اعلام کرده که پیش‌بینی رشد این شاخص در آینده‌ای نزدیک به ۲/۷ تا۴/۷ درصد ارتقا خواهد یافت.
رییس روس استات همچنین در رابطه با برخی از شاخص‌های اقتصاد کلان طی هفت ماه اول سال جاری اطلاع داده که تولید صنعتی ۷/۷ درصد، مبادلات تجاری غیرکلان ۲/۱۴ درصد، واردات حدود ۳۷ درصد، سرمایه‌گذاری ۷/۲۲ درصد، درآمد واقعی مردم روسیه ۹/۱۱ درصد و حقوق واقعی ۱/۱۷درصد رشد داشته‌اند.
● سرمایه‌گذاری خارجی
در همین حال اعلام شده است که سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصاد مسکو طی سال‌جاری میلادی به بیش از ۵۰ میلیارد دلار می‌رسد.
یوری لوژکوف- شهردار مسکو در دیدار با نمایندگان اتحادیه محافل تجاری خارجی و شرکت‌های عضو انجمن تجاری بین‌المللی مسکو اعلام کرده که حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی در اقتصاد مسکو طی سال جاری در حدود ۵۰ تا۶۰ میلیارد دلار خواهد بود.
وی می‌گوید: «طی سه ماههء اول سال‌جاری حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی ۱۸ میلیارد دلار خواهد بود و در حال حاضر مشغول بررسی سه ماههء دوم سال جاری هستیم. به عنوان مثال حجم سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی از سوی آمریکا در اقتصاد روسیه در پایان ماه ژوئن سال جاری ۶/۳ میلیارد دلار و سرمایه‌گذاران روسیه در آمریکا ۷۰۶ میلیون دلار بوده است.»
البته رییس‌جمهوری روسیه هشدار داده که این کشور در پاسخ به تصویب قانون محدودیت حضور سرمایه‌گذاران خارجی در اقتصاد آمریکا، مجبور خواهد شد که تدابیری مشابه را برای دفاع از منافع خود اتخاذ کند.
کارشناسان معتقدند که نمایندگان مجلس روسیه باید در ساختار وزارت انرژی این کشور در خصوص اجازهء دستیابی سرمایه‌گذاران خارجی به معادن استراتژیک تجدید نظر کنند.
پوتین می‌گوید: «این گامی در دور شدن از اقتصاد آزاد است; در روسیه مدت زمانی طولانی از تصویب چنین لایحه‌هایی اجتناب ورزیده شده بود، اما کارشناسان معتقدند اکنون دستان روسیه باز شده و اگر کار به این گونه ادامه یابد، ما باید گام‌های متناسبی برای دفاع از منافع خود اتخاذ کنیم. در روسیه لایحه‌ای مشابه قانون مذکور در آمریکا وجود دارد، اما تاکنون توسط مجلس دوما تصویب نشده است. بر اساس طرح مذکور سرمایه‌گذاران خارجی تنها وقتی می‌توانند بیش از ۲۵ درصد از سهام موسسات مهم استراتژیک را خریداری کنند که این اقدام آن‌ها با کسب مجوز کمیسیون دولتی خریداری که ریاست آن بر عهده نخست‌وزیر است، همراه باشد.»
در روسیه سازمان‌های امنیتی می‌توانند در معاملهء خرید شرکت‌های انرژی توسط خارجی‌ها تاثیر بگذارند ومعامله خرید شرکت‌های مهم و عملا همهء موسسات استراتژیک باید توسط سازمان فدرال امنیت روسیهء «اف اس ب» تایید شود.
ایگور نیکولایف مدیر ادارهء تحلیل استراتژیک می‌گوید: «هیچ مانعی برای نمایندگان مجلس وجود ندارد که در جهات مختلف مانند تعداد بخش‌ها و شرکت در ادارهء آن‌ها اعمال محدودیت کنند. اروپا و آمریکا نیز خواسته‌های خود را از سرمایه گذاران خارجی تشدید می‌کنند. یوسف دیسکین رییس شورای استراتژی ملی نیز معتقد است: محدودیت‌های مقرر در لایحهء مذکور ممکن است که سخت‌تر شوند اما در چارچوب آنچه که در لایحه وجود دارد، خواهد بود به‌عنوان مثال در بخش نفت و گاز با میزان ذخایر «بازی خواهد شد» و در بخش دفاعی خرید سهام کنترل بیش از ۵۱ درصد ممنوع خواهد شد.»
ویکتور پلسکاچفسکی رییس کمیتهء مالکیت روسیه نیز معتقد است که اعمال محدودیت برای دستیابی سرمایه‌گذاران آمریکایی به منابع اقتصادی روسیه، در صورتی امکان‌پذیر خواهد شد که آمریکا فقط دستیابی سرمایه‌گذاران روسی را محدود کند.
● حجم ذخیره ارز و طلا
بانک مرکزی روسیه نیز در گزارشی اعلام کرده که حجم ذخیرهء ارز و طلای روسیه در روز هفت سپتامبر به ۱/۴۱۷ میلیارد دلار در مقابل ۴۱۶ میلیارد دلار در تاریخ ۳۱ اوت رسیده است. به این ترتیب ظرف یک هفته حجم ذخایر ارز و طلای فدراسیون روسیه ۱/۱ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. طی هشت ماه اول سال‌جاری ذخایر مذکور ۳۷ درصد افزایش یافته است یعنی از ۷/۳۰۳ میلیارد دلار در تاریخ یک ژانویه به ۴۱۶ میلیارد در اول سپتامبر رسیده است.»
● بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان
در سال ۲۰۰۶ استخراج نفت در روسیه به ۴۸۰ میلیون تن رسید و این میزان در مقایسه با سال ۲۰۰۵ میلادی ۱/۲ درصد افزایش داشت و به این ترتیب روسیه به بزرگ‌ترین تولیدکنندهء نفت در جهان تبدیل شد.
● یورش به سوی بازارهای آسیای شرقی
روسیه در حال تامین انرژی مورد نیاز کشورهای شرق آسیا به ویژه چین است. مسکواعلام کرده که نفت پروژهء خط لوله سیبری شرقی- اقیانوس آرام را تامین می‌کند. روسیه برای پرکردن خط لولهء «سیبری شرقی- اقیانوس آرام» به اندازهء کافی از ذخایر نفتی برخوردار است. خط لولهء سیبری شرقی- اقیانوس آرام به طول ۷۷/۴ هزار کیلومتر طی دو مرحله ساخته می‌شود و قرار است نفت از طریق آن در اختیار مناطق شرق دور روسیه قرار گرفته و به کشورهای منطقهء آسیا-اقیانوسیه صادر شود.» صادرات گاز طبیعی این کشور به چین و کرهء جنوبی تا سال ۲۰۲۰ میلادی به بیش از ۵۰ میلیارد متر مکعب خواهد رسید. روسیه قصد دارد گسترش صادرات گاز به بازار آسیا را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های خود طی ۱۵ سال آینده است را به منظور کاهش وابستگی به بازار اروپا، به آسیا صادر کند. صادرات ال ان جی روسیه به آسیا نیز در این مدت به بیش از ۲۱ میلیارد مترمکعب خواهد رسید. تولید گاز روسیه در منطقه سیبری تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰ برابر و تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۱۸ برابر افزایش خواهد یافت.
● نفت و گاز سلاح موثر روس‌ها
رییس‌جمهوری روسیه می‌گوید، مسکو از منابع نفت و گاز خود به عنوان سلاح سیاسی برای اعمال فشار بر کشورهای دیگر استفاده نخواهد کرد اما عملکرد کرملین این ادعا را تایید نمی‌کند.
روس‌ها دو سال قبل و در اوج سرما شیرهای گاز خود را بر روی تعدادی از کشورهای اروپایی بستند. کشورهای غربی نیز مسکو را به استفاده سیاسی از منابع نفت و گاز و اعمال فشار بر کشورهای همسایه از جمله بلاروس، اکراین، گرجستان و آذربایجان متهم می‌کنند.»
با این وجود و با وجود نگرانی‌های اروپایی‌ها ولادیمیر پوتین می‌گوید: «روسیه به تمامی تعهدات بین‌المللی خود برای صادرات نفت و گاز پایبند خواهد بود و از منابع انرژی به‌عنوان ابزاری سیاسی استفاده نخواهد کرد. پوتین می‌گوید این تفکر که روسیه با استفاده از منابع انرژی خود قصد اعمال نفوذ در عرصهء سیاست بین‌المللی را دارد، یک تفکر کاملا اشتباه است. البته، روسیه به هیچ‌وجه حاضر نیست منابع نفت و گاز خود را خیلی ارزان در اختیار کشورهای همسایه قرار دهد.

پیمان قره بلاغی

منبع : روزنامه سرمایه

مطالب مرتبط

پول کثیف، توطئه امریکا برای دوری آرژانتین از ونزوئلا

پول کثیف، توطئه امریکا برای دوری آرژانتین از ونزوئلا
رسوایی‌های مالی در ارتباط با ونزوئلا وضعیت بدی برای رئیس‌جمهور آرژانتین «نستور کریشنر» و همسرش به وجود آورد. این در حالیست که امریکا در طرحی پنهانی در صدد ایجاد فاصله میان ونزوئلا و آرژانتین است.
زمانی که در جولای گذشته ۶۴ هزار دلار پنهان شده در سرویس بهداشتی دفتر وزیر اقتصاد آرژانتین پیدا شد، منجر به پیامدی به نام «تویلت گیت» گشت. این رسوایی علناً چشم‌انداز ریاست جمهوری کریستینا فرناندز کریشنر، همسر رئیس‌جمهور نستور کریشنر و سناتور مردمی آرژانتین را هدف قرار داد.
اما فقط یک ماه بعد، مجدداً مقداری پول نقد پیدا شد، این بار نزدیک هشتصد هزار دلار در داخل کیف دستی یک بازرگان ونزوئلایی، درست چند روز پس از ملاقات رسمی وی با رئیس جمهور ونزوئلا «هوگو چاوز». رسوایی جدید ارتباطات دو طرف آرژانتینی – ونزوئلایی و همچنین آینده سیاسی کریشنر را هدف گرفته بود.
چاوز که با کمک به آرژانتین پس از رسوایی‌های متعدد مالی دولت تحت‌الحمایه امریکا در سال ۲۰۰۱، در سفر اخیرش به آرژانتین پیشنهاد خرید اوراق قرضه به مبلغ۵۰۰ میلیون دلار را به طرف آرژانتینی داده بود، ضمن تکذیب هرگونه ارتباطی با این پولها، مسائل بوجود آمده را توطئه آمریکایی‌ها دانست. اما از سوی دیگر، طی مقاله‌ای در «واشینگتن پست» افشای برخی هزینه‌های پرداخی در مبارزات انتخاباتی خانم کریشنر به حدی بود که به گفته نویسنده مقاله وی نمی‌توانسته از عهده پرداخت آنها برآید. «اکونومیست» نیز تا بدان حد پیش رفت که طی مقاله‌ای اظهار داشت کریشنر از بذل و بخشش چاوز به نفع خود استفاده کرده است؛ ۷/۴ بیلیون دلار اوراق قرضه آرژانتین و ۵۶۲ میلیون دلار هم به صورت نفت سیاه! اما رسوایی کیف‌های پول، ارتباط آرژانتین با چاوز را به یک معضل سیاسی تبدیل کرده بود.
کار تا بدانجا پیش رفت که تحلیل‌گر آرژانتینی «رزوندو فراگا» به «تایم» گفت: چاوز تنها موجب ناراحتی دولت کریشنر نشده است، بلکه نامزدی وی در انتخاب ریاست جمهوری ماه اکتبر را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است.
اکثر تحلیل‌گران معتقدند که دولت نرخ تورم کشور را ناچیز انگاشته است. متخصصین امور اقتصادی ضمن اظهار این مطلب که نمودار ۹ درصدی تورم بر روی اجناسی که قیمت آنها کنترل شده است بازتاب دارد، افزودند که نرخ واقعی در حدود ۱۵ درصد است.
از سوی دیگر «مارک ترنر» تحلیلگر امور مالی، در وبلاگ «RGE Monitor» نوشت حداقل نرخ تورم همان مورد نمودار و حداکثر ۲۰ % است. طبق تحقیقات دانشگاه «Celia Szusterman» در وست مینستر، مصرف‌کنندگان این احساس را دارند که تنگای مالی موجود هم اکنون چهرهٔ قدرتمند خود را نشان می‌دهد: سرمای غیرمعمول زمستان، مشکلات کمبود انرژی آرژانتین را نمایان کرده است؛ برق و سوخت دچار کمبود ذخیره هستند، مشاغل باید زمان‌بندی خود را تغییر داده تا برق مورد نیاز مناطق مسکونی تأمین شود. بحران انرژی می‌تواند رشد اقتصادی را، که حامی قدرت سازمانی رئیس جمهور است، مختل کند.
علیرغم همه این نگرانی‌ها، وجههٔ عمومی کریشنرها همچنان پرقدرت باقی مانده است. میزان حمایت از رئیس‌جمهور در حدود پنجاه درصد است و نظرسنجی‌ها حاکی از پیش بودن ۳۰ درصدی کریستینا کریشنر نسبت به سایر رقبایش است.
تحلیلگران اعتقاد دارند آرژانتینی‌ها بابت دور شدن از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۱ به قدری خوشحال هستند که به راحتی از تمام این رسوایی‌ها چشم‌پوشی می‌کنند. «دانیل پولیتی» در نشریه «اسلیت» می‌نویسد: «به نظر می‌رسد آرژانتینی‌ها می‌گویند، ما را به هر کجا ببرید ولی به سال ۲۰۰۱ برنگردانید.» اگر این احساسات کریستینا کریشنر را به سمت پیروزی سوق دهد، وی با آرامش بیشتری سیاست‌های شوهرش را ادامه خواهد داد، ولو اینکه تحت شرایط سیاسی وخیم‌تری قرار گیرد. شواهد نیز حاکیست که قریب به اتفاق مردم این فساد مالی را توطئه‌ امریکا برای بازپس گیری قدرت پس از مسائل سال ۲۰۰۱ می‌دانند.
اما جالب اینجاست که «اکونومیست» با توجه به سردی شرایط موجود طبق سیاست رئیس‌جمهور کریشنر، به او پیشنهاد می‌کند که به دنبال بهبود همبستگی با هر دو طرف آمریکایی و اروپایی باشد و از ونزوئلا دوری کند.

وبگردی
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند