پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

اینترنت، مسیری دوطرفه


اینترنت، مسیری دوطرفه
نشریات اینترنتی میزبان همه کسانی هستند که علاوه بر اطلاع گیری، سودای شرکت فعال در تولید نشریه و حضور خلاق در رابطه ای زنده و متقابل و چند جانبه را در سر دارند. به دیگر زبان روزنامه نگاری سایبر خیابانی دوطرفه است. امکان ارسال فایل، گذاشتن نظرات و یا ارسال نامه های الکترونیک از ابزارهای تعامل در این نوع از رسانه ها است.ویژگی دوسویه گی (interactivity) تعامل یا کنش و واکنش متقابل در رسانه های سایبر به یک فرمت ویژه دلالت می کند. دست اندرکاران رسانه های سنتی مکتوب -تصویری وصوتی - همه میزبانان مدیران، سیاست گذاران، کارکنان ومدعوینی هستند که برای این یا آن گزارش و موضوع دعوت شده اند. اما نشریات اینترنتی میزبان همه کسانی هستند که علاوه بر اطلاع گیری، سودای شرکت فعال در تولید نشریه و حضور خلاق در رابطه ای زنده و متقابل و چند جانبه را در سر دارند. به دیگر زبان روزنامه نگاری سایبر خیابانی دوطرفه است. امکان ارسال فایل، گذاشتن نظرات و یا ارسال نامه های الکترونیک از ابزارهای تعامل در این نوع از رسانه ها است. در هر حال، ویژگی تعامل یا کنش و واکنش متقابل و دوسویه در رسانه های سایبر آشکارا به یک فرمت ویژه دلالت می کند، به فرمتی که اکنون کاملا بر این نوع از رسانه ها غلبه یافته است و در ادبیات رایج بین سایبر ژورنالیست ها به آن فرمت دو سویه می گویند. شش سطح دوسویه گی مورد استفاده در روزنامه نگاری سایبر که مورد استفاده رسانه های آنلاین نیست، در سال ۱۹۸۹ توسط کری هیتر شناسایی شد:
۱) سطح اول: امکانات جست وجو
عبارت است از پیچیدگی انتخاب موجود یا داشتن امکانات بیشتر جست وجو در حوزه های مورد نظر مخاطب.
۲) سطح دوم: درصد تلاش کاربران.
تلاشی است که کاربران باید اعمال کنندکه در واقع معرف درصد تلاش کاربر نسبت به درصد تلاش سیستم است. در این رابطه کاربر نباید تلاش فراوانی به خرج دهد، او صرفاً درخواست تماشای صفحه را برای رسانه سایبر منتقل می سازد و هرچه تلاش مخاطب برای کسب اطلاعات مورد نظر کمتر باشد، رسانه مورد استفاده او سایبرتر است.
۳) سطح سوم: پاسخ دهندگی.
پاسخ دهندگی در رسانه های سایبر صرفاً با اتکا بر انسان نیست، کامپیوترها هم در این پاسخ دهندگی نقش هایی را برعهده می گیرند. اوج دوسویه گی رسانه های سایبر همین تلفیق نقش های ارتباطی انسان و ماشین در فرآیند ارتباط است که در عمل به دوسویه گی هوشمند می انجامد.
۴) سطح چهارم: تسهیل ارتباطات بین فردی.
که همان استفاده از فروم های بحث و چت روم های زنده جزو موارد رایج در رسانه های سایبر است.
۵) سطح پنجم: سهولت در افزایش اطلاعات.
این حالت دوسویه گی در واقع خاص رسانه های سایبر است که در آن مخاطب در نقش سردبیر، (خبرنگار و یا گزارشگر) وارد عمل می شود و به اطلاعات رسانه سایبری که درحال مطالعه آن است می افزاید. برخی از مواردی که رسانه های سایبر امکان افزودن اطلاعات را در آنها به مخاطبان خود می دهند از این قرار است: افزودن صفحات وب، صفحات ویژه و سرگرمی، اعلام خبرهای تولدها، ازدواج ها و مرگ ها، نوشتن نقد فیلم و نمایشنامه و بالاخره نوشتن خبرها وگزارش های فرهنگی و سرگرم کننده.
۶) سطح ششم: نظارت بر کاربرد سیستم.
رسانه های سایبر امکان نظارت برکاربرد سیستم خود را ایجاد می کنند تا از سلائق یکایک مخاطبان خود نیز مطلع باشند. حتی برخی از رسانه های سایبر امکان افزودن اظهار نظر مخاطبان را نیز در ذیل گزارش های اصلی ایجاد کرده اند. بی بی سی در زمینه ویژگی تعامل یا دوسویه گی می گوید: در میان فعالیت های فرهنگی، روزنامه نگاری، بیش از هرعرصه دیگر از تحولات تکنولوژیک به ویژه در زمینه اطلاع رسانی تأثیر می گیرد. اینترنت، مهمترین دستاورد انقلاب ارتباطات، به پیدایش روزنامه نگاری اینترنتی انجامید و رابطه نشریه و خواننده، رابطه رسانه صوتی و تصویری و مخاطب را از رابطه یک سویه به رابطه ای متقابل و میان کنشی ارتقاءء داد. نشریات اینترنتی در تحقق دو کارکرد اساسی روزنامه نگاری یعنی اطلاع رسانی و طرح افکار و آرای متفاوت - نه تنها مکانیزم های متفاوت سانسور، خودسانسوری، سرمایه و توزیع را خنثی کردند، بلکه از محدوده ژورنالیسم مکتوب، صوتی وتصویری فراتر رفته و کارکردهای جدید خود را نیز خلق کردند.
● سه نوع دوسویه گی در روزنامه نگاری سایبر
اما در جمع بندی ویژگی دوسویه گی می توان گفت که به طور کلی سه نوع تعامل یا کنش و واکنش متقابل و دو سویه گی در رسانه های سایبر به چشم می خورد: تعامل جست وجوگرانه، تعامل کارکردی و تعامل انطباقی که می توان آنها را به این شکل معرفی کرد:
▪ تعامل جست وجوگرانه: تعامل جستجوگرانه مثل رفتن به صفحه بعد با دکمه برگشت در مرورگر (که این جست وجوگری به عنوان گونه ای از دوسویه گی را باید به عنوان اساس تحرک بسیار راحت مخاطب در سایت در نظر گرفت)
▪ تعامل کارکردی: مثل دریافت یا ارسال اتوماتیک پاسخ نامه های الکترونیک.
▪ تعامل انطباقی: مثل امکان استفاده از فروم و چت روم ها.


منبع : روزنامه ابرار

مطالب مرتبط

آمارگیری بدون توجه به زیرساخت‌ها

آمارگیری بدون توجه به زیرساخت‌ها
در مطلب زیر، به نقد پروژه سرشماری کاربران اینترنت پرداخته‌است. بدیهی است که این نوشته لزوما نظر عصر ارتباط نبوده و نشریه آمادگی دارد نظرات مختلف درباره این طرح را منتشر کند.
در خبرها آمده است که شرکت فناوری اطلاعات با همکاری مرکز آمار ایران، پروژه سرشماری کاربران اینترنت را برای نخستین‌بار و براساس استانداردهای بین‌المللی با هدف استخراج آمار دقیقی از تعداد کاربران اینترنتی در کشور به انجام می‌رسانند و طبق اعلام معاون گسترش فناوری اطلاعات شرکت فناوری اطلاعات، پرسشنامه‌های آمارگیری را تا سی‌ام دی ماه تکمیل و بعد از آن گروه تخصصی برای آنالیز اطلاعات خام جمع‌آوری شده شروع به فعالیت می‌کند تا نتایج مورد نظر را استخراج و در مرداد ماه سال ۱۳۸۸ برای اطلاع عموم اعلام نهایی کند و بعد از آن نیز اطلاعات و نتایج جمع‌آوری شده برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری برنامه‌ریزان و مدیران مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
فارغ از شیوه جمع‌آوری اطلاعات و یا استاندارد علمی مورد نظر و مورد استفاده مرکز آمار، در مورد پروژه فوق چند نکته قابل ذکر است:
۱) از سال‌های اولیه تولد اینترنت در کشورهای مترقی سرشماری کاربران اینترنت به‌طوری جدی و علمی انجام شده و سالانه گزارش آن نیز منتشر می‌شود اما باید اذعان داشت که در حال حاضر پدیده اینترنت به یک الزام مبدل شده و بنابراین یا باید کشورها در مسیر توسعه برای فراگیر کردن عمومی آن تلاش کنند و یا اینکه با حرکاتی لاک‌پشتی و کند در صدد بهره جستن از درصد ناچیزی از مزایای بی‌شمار آن باشند.
متاسفانه در کشور ما متولی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات هنوز به ضرورت فراگیر کردن اینترنت مطابق با استانداردهای بین‌المللی واقف نشده است. امروزه اینترنت در کشورهای توسعه یافته به شاخصی برای سنجش میزان توسعه کشورها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مبدل شده و رتبه کشورها در این مقوله برای تعیین رتبه یا میزان آمادگی الکترونیکی یا دیجیتالی به کار گرفته می‌شود. با توجه به زیرشاخص‌های زیرساخت‌های فناوری و ارتباطات، فضای کسب و کار، فضای اجتماعی و فرهنگی، فضای قانونی، چشم‌انداز و سیاست‌های دولتی و میزان دسترسی کاربران به فضای کسب و کار الکترونیکی، به نظر می‌رسد تکلیف سرشماری یاده شده معلوم بوده و عدد و رقم مناسبی به‌دست نخواهد آمد. زیرا ما برای استقرار تجارت الکترونیکی که در ششمین سالگرد ابلاغ قانون آن هستیم، توفیقی به دست نیاورده‌ایم و بنابراین اقدام شرکت یاد شده مبنی بر سرشماری کاربران اینترنت، کاری بی‌نتیجه تلقی می‌شود. امروزه استخراج آمار کاربران اینترنت بدون توجه به کاربردهای آن امری بی‌فایده است.
۲) در حال حاضر با ظهور پدیده اینترنت همراه، تمامی کشورهای توسعه یافته در صدد استفاده از ظرفیت‌های موجود برای بهره‌برداری از شکل جدید اینترنت در حوزه‌های تجارت و دولت الکترونیکی هستند. اطلاعات واصله دلالت بر این دارد که این پروژه توسعه فناوی اطلاعات و ارتباطات مبتنی بر فناوری‌های جدید، در کشور افغانستان پیاده‌سازی شده و در آن کشور دیگر مردم هیچ رغبتی برای بهره جستن از امکانات فناورانه قدیمی مثل تلفن ثابت ندارند و در صددند تا از شبکه تلفن‌همراه برای کلیه ارتباطات اینترنتی و موبایلی بهره جویند. فارغ از مبحث تجارت سیار ، دولت سیار و ... امروزه برای توسعه کاربردهای مفید اینترنت، توسعه اینترنت پهن باند در کشور یک ضرورت است؛ در حالیکه در کشورهای همسایه تلاش‌ها برای اینترنت موبایل با سرعت ۱۱۵ کیلوبیت به ثمر نشسته، پروژه GPRS در ایران هنوز در دست‌انداز است و با این وجود، عجیب است که چرا شرکت فناوری اطلاعات در صدد استخراج آمار کاربران اینترنت با سرعت ناچیز موجود در کشور است. آیا به جای همت گماردن بر پروژه سرشماری، تلاش بر ارتقای کیفیت اینترنت در کشور برازنده نیست؟
۳) در سیستم‌های مبتنی بر IT، دریایی از اطلاعات مورد نیاز مدیران در پایگاه‌های داده برای داده‌کاوی بعدی ذخیره و در دسترس مدیران و برنامه‌ریزان قرار می‌گیرد. آیا با وجود دانش و تجربه فعلی، هر دو سال در میان باید برنامه‌ریزان و طراحان شبکه کشور، منتظر استخراج اطلاعات لازم در مورد عادات ترافیکی کاربرها از پرسشنامه‌های متنوع مربوط به خانوارها باشند تا با صرف هزینه به اطلاعاتی دست یابند که برای برنامه‌ریزی در دنیای توسعه یافته امروزی فاقد ارزش و اعتبار لازم است؟
۴) کاربران اینترنت مطلع‌اند که وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها، روزانه اطلاعات جامعی از عادات مختلف کاربران و مراجعه‌کنندگان به وب‌گاه‌ها و پورتال‌ها را به صورت آنی یا برخط در اختیار علاقه‌مندان می‌گذارند. به نظر می‌رسد این اطلاعات آن‌قدر جامع باشد که ضروتی به توسل به شیوه‌های سنتی جمع‌آوری اطلاعات نباشد. همچنین نرم‌افزارهای بسیار قدرتمندی در حال حاضر موجود است که اطلاعات جامعی از کلیه فعالیت‌های افراد در اینترنت را در اختیار متولیان قرار می‌دهد و بنابراین وقتی این فناوری خود امکانات بالقوه سرشماری را در اختیار می‌گذارد، چه ضروتی به انجام این پروژه است.
۵) در قانون چهارم توسعه و قانون تجارت الکترونیکی، تکالیفی برای متولیان امور اعم از وزارت ICT و وزارت بازرگانی و سایر دستگاه‌ها تعیین شده بود. آیا بهتر نیست به‌جای این آمارگیری، به بررسی و تحلیل عملکرد سازمان‌های یاد شده می‌پرداختیم تا مشخص شود متولیان چقدر در توسعه زیرساخت‌ها و فرهنگ‌سازی توفیق داشته‌اند که حالا بنا دارند دنبال بازخوردهای اجتماعی آن در قالب سنجش میزان افزایش ضریب نفوذ اینترنت در بین مردم باشند؟
هرچند انجام پروژه یاد شده به‌عنوان فعالیتی پژوهشی و تحقیقی عاری از هرگونه شبهه و ایراد است، ولی انجام آن به‌عنوان پروژه‌ای ملی، موضوعیتی برای طرح ندارد و بهتر است وزارت ICT و شرکت‌های اقماری آن تمرکز خود را برای رشد و توسعه هرچه مناسب‌تر و به روزتر فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور معطوف کنند تا شاهد توسعه کشور بر محور دانایی باشیم.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!