پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 16 August, 2018

اینترنت، مسیری دوطرفه


اینترنت، مسیری دوطرفه
نشریات اینترنتی میزبان همه کسانی هستند که علاوه بر اطلاع گیری، سودای شرکت فعال در تولید نشریه و حضور خلاق در رابطه ای زنده و متقابل و چند جانبه را در سر دارند. به دیگر زبان روزنامه نگاری سایبر خیابانی دوطرفه است. امکان ارسال فایل، گذاشتن نظرات و یا ارسال نامه های الکترونیک از ابزارهای تعامل در این نوع از رسانه ها است.ویژگی دوسویه گی (interactivity) تعامل یا کنش و واکنش متقابل در رسانه های سایبر به یک فرمت ویژه دلالت می کند. دست اندرکاران رسانه های سنتی مکتوب -تصویری وصوتی - همه میزبانان مدیران، سیاست گذاران، کارکنان ومدعوینی هستند که برای این یا آن گزارش و موضوع دعوت شده اند. اما نشریات اینترنتی میزبان همه کسانی هستند که علاوه بر اطلاع گیری، سودای شرکت فعال در تولید نشریه و حضور خلاق در رابطه ای زنده و متقابل و چند جانبه را در سر دارند. به دیگر زبان روزنامه نگاری سایبر خیابانی دوطرفه است. امکان ارسال فایل، گذاشتن نظرات و یا ارسال نامه های الکترونیک از ابزارهای تعامل در این نوع از رسانه ها است. در هر حال، ویژگی تعامل یا کنش و واکنش متقابل و دوسویه در رسانه های سایبر آشکارا به یک فرمت ویژه دلالت می کند، به فرمتی که اکنون کاملا بر این نوع از رسانه ها غلبه یافته است و در ادبیات رایج بین سایبر ژورنالیست ها به آن فرمت دو سویه می گویند. شش سطح دوسویه گی مورد استفاده در روزنامه نگاری سایبر که مورد استفاده رسانه های آنلاین نیست، در سال ۱۹۸۹ توسط کری هیتر شناسایی شد:
۱) سطح اول: امکانات جست وجو
عبارت است از پیچیدگی انتخاب موجود یا داشتن امکانات بیشتر جست وجو در حوزه های مورد نظر مخاطب.
۲) سطح دوم: درصد تلاش کاربران.
تلاشی است که کاربران باید اعمال کنندکه در واقع معرف درصد تلاش کاربر نسبت به درصد تلاش سیستم است. در این رابطه کاربر نباید تلاش فراوانی به خرج دهد، او صرفاً درخواست تماشای صفحه را برای رسانه سایبر منتقل می سازد و هرچه تلاش مخاطب برای کسب اطلاعات مورد نظر کمتر باشد، رسانه مورد استفاده او سایبرتر است.
۳) سطح سوم: پاسخ دهندگی.
پاسخ دهندگی در رسانه های سایبر صرفاً با اتکا بر انسان نیست، کامپیوترها هم در این پاسخ دهندگی نقش هایی را برعهده می گیرند. اوج دوسویه گی رسانه های سایبر همین تلفیق نقش های ارتباطی انسان و ماشین در فرآیند ارتباط است که در عمل به دوسویه گی هوشمند می انجامد.
۴) سطح چهارم: تسهیل ارتباطات بین فردی.
که همان استفاده از فروم های بحث و چت روم های زنده جزو موارد رایج در رسانه های سایبر است.
۵) سطح پنجم: سهولت در افزایش اطلاعات.
این حالت دوسویه گی در واقع خاص رسانه های سایبر است که در آن مخاطب در نقش سردبیر، (خبرنگار و یا گزارشگر) وارد عمل می شود و به اطلاعات رسانه سایبری که درحال مطالعه آن است می افزاید. برخی از مواردی که رسانه های سایبر امکان افزودن اطلاعات را در آنها به مخاطبان خود می دهند از این قرار است: افزودن صفحات وب، صفحات ویژه و سرگرمی، اعلام خبرهای تولدها، ازدواج ها و مرگ ها، نوشتن نقد فیلم و نمایشنامه و بالاخره نوشتن خبرها وگزارش های فرهنگی و سرگرم کننده.
۶) سطح ششم: نظارت بر کاربرد سیستم.
رسانه های سایبر امکان نظارت برکاربرد سیستم خود را ایجاد می کنند تا از سلائق یکایک مخاطبان خود نیز مطلع باشند. حتی برخی از رسانه های سایبر امکان افزودن اظهار نظر مخاطبان را نیز در ذیل گزارش های اصلی ایجاد کرده اند. بی بی سی در زمینه ویژگی تعامل یا دوسویه گی می گوید: در میان فعالیت های فرهنگی، روزنامه نگاری، بیش از هرعرصه دیگر از تحولات تکنولوژیک به ویژه در زمینه اطلاع رسانی تأثیر می گیرد. اینترنت، مهمترین دستاورد انقلاب ارتباطات، به پیدایش روزنامه نگاری اینترنتی انجامید و رابطه نشریه و خواننده، رابطه رسانه صوتی و تصویری و مخاطب را از رابطه یک سویه به رابطه ای متقابل و میان کنشی ارتقاءء داد. نشریات اینترنتی در تحقق دو کارکرد اساسی روزنامه نگاری یعنی اطلاع رسانی و طرح افکار و آرای متفاوت - نه تنها مکانیزم های متفاوت سانسور، خودسانسوری، سرمایه و توزیع را خنثی کردند، بلکه از محدوده ژورنالیسم مکتوب، صوتی وتصویری فراتر رفته و کارکردهای جدید خود را نیز خلق کردند.
● سه نوع دوسویه گی در روزنامه نگاری سایبر
اما در جمع بندی ویژگی دوسویه گی می توان گفت که به طور کلی سه نوع تعامل یا کنش و واکنش متقابل و دو سویه گی در رسانه های سایبر به چشم می خورد: تعامل جست وجوگرانه، تعامل کارکردی و تعامل انطباقی که می توان آنها را به این شکل معرفی کرد:
▪ تعامل جست وجوگرانه: تعامل جستجوگرانه مثل رفتن به صفحه بعد با دکمه برگشت در مرورگر (که این جست وجوگری به عنوان گونه ای از دوسویه گی را باید به عنوان اساس تحرک بسیار راحت مخاطب در سایت در نظر گرفت)
▪ تعامل کارکردی: مثل دریافت یا ارسال اتوماتیک پاسخ نامه های الکترونیک.
▪ تعامل انطباقی: مثل امکان استفاده از فروم و چت روم ها.


منبع : روزنامه ابرار

مطالب مرتبط

اینترنت و دنیای امروز

اینترنت و دنیای امروز
سریع، باهوش، بدون سیم (وایرلس) و همیشه روشن، اینترنت در سال های آینده چنان ما را به هم متصل خواهد کرد که هیچ دستگاهی تا به حال نکرده است.
از زمان پیدایش اینترنت در اوائل دهه ۹۰، این پدیده پیشرفت های بسیاری کرده است. ولی کارشناسان می گویند که وب تازه در دوران طفولیت خویش به سر می برد، و اینکه فن آوری ها، نرم افزارها و کاربردهای آتی، به صورت تصاعدی، سرعت ارتباط و سهولت استفاده را بهبود خواهند بخشید، و تداوم کاربری آن در تجارت، آموزش و به عنوان منبعی برای سرگرمی و دستیابی به اطلاعات را نیز افزایش خواهند داد.
چگونه می توان آینده اینترنت را پیش بینی کرد؟ مسلما یک قوه تخیل خارق العاده لازم نیست: هم اکنون هم، روند و رویدادهای بسیار نویدبخش و فن آوری ها و کاربردهای جدید واقعیتی هستند که محدودیت زیادی شامل قلمروشان نمی شود، و محبوبیت شان نیز بطور پیوسته رشد و گسترش یافته است.
استیون تیچ (۱)، فرد ارشد دپارتمان خط مشی فن آوری اطلاعات و تله کام موسسه هارتلند (۲)، شرکتی از متفکران در شهر شیکاگو که از دیدگاه رفع نظارت دولت بر ارتباطات راه دور حمایت می کند، می گوید، " می توانید کاربردهای بیشماری برای اینترنت در نظر بگیرید، زیرا در واقع اینترنت امکان ارتباط با هر دستگاهی که یک میکروپروسسور دارد را میسر می سازد. قدرت اینترنت در این است که می توان کاربردها را جدا کرده و بر جنبه فیزیکی اینترنت پیاده کرد ... قدرت اینترنت بستگی به این دارد که چقدر خوب بتوانیم دستگاه ها و ماشین هایی که قادر به ارتباط با یکدیگر هستند را به اینترنت وصل کنیم ... ترکیب کردن صدا با داده ها و اطلاعات، و مهار کردن هوش مصنوعی و قابلیت انتقال.
● سریع تر
هر چقدر هم که اینترنت سریع شود، باز هم توقع مردم بیشتر است. این نسخه جدیدی از همان مثل قدیمی است که می گوید، " هیچوقت نمی توان زیادی پولدار بود، زیادی لاغر بود، یا پهنای باند زیاده از حد داشت." با اینکه گزینه های مختلف دسترسی به اینترنت با باند پهن مانند اینترنت کابلی، دی. اس. ال. (DSL)، و اینترنت بدون سیم (وایرلس) زیاد شده اند، اندازه فایل ها و کاربردهای بزرگتر امروزی مانند تلفن اینترنتی، تصاویر ویدئویی با وضوح بالا و بازی های چند نفره در اینترنت همگی نیاز به سرعت اتصال (bit-rate) بیشتر و بیشتر برای کار یا بازی بدون تاخیر دارند. پس، آیا زمانی فرا خواهد رسید که پهنای باند اینترنت به اندازه ای برسد تا بتوانیم ویدئوهایی با کیفیت DVD را روی اینترنت تماشا کنیم؟ پاسخ این است که احتمالا خیلی هم نباید برای این مسئله صبر کنیم – و شاید هم اکنون نیز در دسترس ما است.
جوزف تاچ، مدیر مرکز پوستل دانشگاه جنوب کالیفرنیا (۳) – تخصص این مرکز تحقیق درباره گذشته، حال و آینده اینتر نت است – می گوید، " دو استاندارد اصلی برای پهنای باند اینترنت وجود دارند: سرعت های شبکه های اصلی (backbone)، و سرعت هایی که اکثر کاربران به اینترنت وصل می شوند." وی اضافه می کند، " سرعت اتصال برای کاربران تقریبا ۵۰ درصد در سال رشد کرده است، ولیکن دوره های طولانی بدون رشد با جهش های بلند هم وجود داشته اند. سرعت مودم ها از ۱۲۰ بیت در ثانیه تا ۳۰۰، تا ۱۲۰۰، تا ۴۸۰۰، تا ۹۶۰۰، تا ۵۶ کیلو بیت در ثانیه رشد کرد، که به دلائل فنی در این رقم ثابت ماند. مودم های تلفنی جایشان را به ISDN (۱۱۲ کیلو بیت در ثانیه) و سپس به DSL (نزدیک به ۵/۱ مگا بیت در ثانیه) و کابل (۱ تا ۳ مگا بیت در ثانیه) دادند." امروزه، روش اتصال اینترنتی، که بیشترین پیشرفت را شاهد بوده، اینترنت وایرلس است. تاچ اظهار می دارد، " بزرگترین مانع در راه عرضه پهنای باند به منازل &#۰۳۹; یک مایل آخر&#۰۳۹; است. این پر هزینه ترین بخش زیربنای ارتباطات از راه دور است – ارتباط با هر منزل از طریق یک جفت سیم (تلفن)، کابل هم محور (کابل تلویزیون)، و فیبر نوری." وی می گوید، "وایرلس، این مانع را از طریق تقریبا هیچ هزینه اضافی ای پشت سر می گذارد."
چندین شهر، منجمله هرموسا بیچ (۴) در کالیفرنیا و فیلادلفیا، در حال نصب شبکه های وایرلس رایگان در سرتاسر شهر هستند. تاچ می گوید، " پهنای باند به منازل با پیشرفت فن آوری وایرلس افزایش خواهد یافت – از ۵/۱ مگا بیت در ثانیه در حدود هشت سال پیش ( ۸۰۲.۱۱ اولیه)، به ۱۰ مگا بیت در ثانیه در حدود دو سال پیش (۸۰۲.۱۱g)، به ۵۴ مگا بیت در ثانیه در حال حاضر – و به ۲۰۰ مگا بیت در ثانیه (WiMax) در سال آینده خواهد رسید."
● اینترنت فردا
هم اینک هم کلاس های ویدئویی آن لاین موجودند، اما در مورد کیفیت صدا و تصاویر و عمل همزمان سازی آنها که برای تدریس مطالبی چون موسیقی و تئاتر ضروری هستند، چه؟ به برکت ایجاد شبکه اینترنت۲، معلم های معروف می توانند آموزش های فردی با صدایی با کیفیت سی دی و تصاویر کیفیت DVD به دانشجویان در آن سر دنیا بدهند. اینترنت۲ ائتلافی از چند شرکت، با همکاری ۲۰۷ دانشگاه در مشارکت با بخش صنعت و بخش دولتی، جهت ایجاد و توسعه کاربردهای شبکه ای و فن آوری پیشرفته است. این امر سبب تسریع تکوین اینترنت فردا خواهد شد. لورن کالنز، مدیر ارتباط رسانه ای اینترنت۲ (۵)، می گوید، " اهداف اصلی اینترنت۲ ایجاد امکانات شبکه ای پیشتاز برای گروه های تحقیقاتی کشور، میسر ساختن کاربردهای اینترنتی نوین و بنیادی، و تضمین انتقال سریع خدمات و کاربردهای شبکه های جدید به بخش تجاری است." وی اضافه می کند، " امروزه، نزدیک به ۴ میلیون کاربر از سازمان های عضو امکان اتصال به شبکه های اصلی (backbone) با کارآیی بالای اینترنت۲، به نام آبیلن (۶)، را دارند. دسترسی به شبکه آبیلن امکاناتی را فراهم می سازد که در اینترنت تجاری امروز موجود نمی باشد."
با شبکه اینترنت۲، دانشجویان در اکتشافات زنده و بلادرنگ (real-time) در اعماق اقیانوس، با استفاده از ویدئو کنفرانس بر پایه IP با کیفیت DVD، شرکت می کنند؛ موسیقی دان های معروف دنیا کلاس های موسیقی را از طریق ویدئو کنفرانس با پهنای باند زیاد آموزش می دهند؛ دانشجویان پزشکی روش های جراحی را با استفاده از مدل های آناتومی مجازی و تصویرسازی از راه دور، توسط متخصصینی که هزاران مایل دورتر هستند، آموزش دیده و فرا می گیرند؛ و اخترشناسان می توانند از راه دور از تلسکوپ هایی که دور از دسترس شان هستند استفاده کنند. گذشته از این، آزمایشگاه های مجازی به دانشمندان در محل های مختلف دنیا این امکان را می دهند تا به طور موثرتری در محیط های جداگانه با یکدیگر همکاری کنند.
شاید یکی از چشمگیرترین کاربردهای اینترنت۲، تله امرسیون (۷) است؛ تله امرسیون به کاربرانی که از لحاظ جغرافیایی در محل های مختلفی هستند این امکان را می دهد تا به صورت بلادرنگ در یک محیط مشترک شبیه سازی شده، درست مثل اینکه در یک اتاق نشسته اند، با یکدیگر همکاری کنند. تله امرسیون واقعیت مجازی و همکاری های فن آوری را با محیط های سه بعدی و تعداد زیادی از دوربین های real time، جهت حذف موانع فاصله ای و افزایش تجربه ای به نام تعامل &#۰۳۹;شخص اول&#۰۳۹;، ترکیب می کند. کاربردهای بالقوه تله امرسیون دامنه وسیعی دارد که از هنر، آموزش و بازی تا پزشکی و تولید را شامل می شود.
ولی تمام این امکانات محدود شده به استفاده دانشگاه ها و موسساتی که دسترسی به شبکه اینترنت۲ را دارند. پس چه زمانی این امکانات در اختیار کاربران معمولی در منازل قرار خواهد گرفت؟ کالنز می گوید، " حدود پنج تا ده سال دیگر. ولی همان گونه که در بخش های دیگر صنعت مشاهده کرده ایم، این امر بستگی به تقاضا دارد."
● زندگی مجازی و واقعیت موازی
هر روز، بیشتر و بیشتر، اینترنت بخش ضروری ای از زندگی مردم می گردد. میکالیس فالوتسوس، استادیار علوم کامپیوتر دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید، پیش بینی می کند که این روند در آینده ادامه و گسترش خواهد یافت. تصویر وی از آینده اینترنت این است که "اینترنت تبدیل به یک واقعیت موازی خواهد شد، که البته روندی است که اینک نیز شاهد آن هستیم: مردم شخصیت های مجازی دارند، مردم با مردم دیگر از طریق اینترنت ارتباط برقرار می کنند (گروه ها با علائق و سلیقه های مشترک) و زندگی اجتماعی ای که بر محور اینترنت می چرخد."
به احتمال زیاد، کار با اینترنت برای کاربران بسیار آسان تر خواهد شد، و مطابقت بیشتری با نیازهای کاربران عام و خاص پیدا خواهد کرد. اینترنت قادر خواهد بود که علاقه و اولویت های شخصی کاربران را فرا گیرد، و توانایی بیشتری در تشخیص مقاصد کاربر برای استفاده از اینترنت خواهد داشت، و مطابق آن عمل خواهد نمود. اینترنت فردا، راه های جدیدی برای به تصویر کشیدن و به دست آوردن اطلاعات ارائه خواهد کرد. تجربه تعامل اینترنتی نه تنها بر اساس متن ها، بلکه بر اساس تصاویر، اصوات و ویدئوها نیز خواهد بود.
فالوتسوس می گوید، " جان کلام اینکه، مردم بیشتر و بیشتر در دنیای دوگانه ای زندگی خواهند کرد. به همین دلیل، دنیای اینترنت وارث عادات بد دنیای واقعی هم خواهد برد: جرم، تبه کاری، کلاه برداری، و انحصارطلبی برای دسترسی به وب."

وبگردی
ویدئو / مراسم رونمایی جدیدترین اثر همایون شجریان
ویدئو / مراسم رونمایی جدیدترین اثر همایون شجریان - مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «ایران من» با آواز همایون شجریان و آهنگسازی «سهراب پورناظری»، چهارشنبه شب (۲۴ مرداد) در تالار وحدت برگزار شد.
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.