پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

بررسی مقاومت به استرس های شوری و فرمالین در پست لاروهای میگوی سفید هندی تغذیه شده از روتیفرهای غنی شده با اسیدهای چرب غیراشباع (DHA, EPA) و ویتامین C


بررسی مقاومت به استرس های شوری و فرمالین در پست لاروهای میگوی سفید هندی تغذیه شده از روتیفرهای غنی شده با اسیدهای چرب غیراشباع (DHA, EPA) و ویتامین C
تست های استرس به طور معمول در هچری های میگو جهت ارزیابی کیفیت پست لاروها (PL) در طی پرورش مورد استفاده قرار می گیرند. در این تحقیق لاروهای میگوی سفید هندی با ناپلی تازه تخم گشایی شده آرتمیا (تیمار شاهد)؛ روتیفرهای پرورش یافته روی جلبک کلرلا (تیمار ۱)، روتیفرهای غنی شده با امولسیون روغن کبد ماهی کاد (تیمار۲) و روتیفرهای غنی شده با امولسیون روغن کبد ماهی کاد و ویتامین C(تیمار۳) تغذیه گردیدند. به طوری که در مرحله PLI در تست های استرس شوری (۱۰ و ۲۰ قسمت در هزار) بیشترین میزان بقا در تیمار ۳ (به ترتیب ۵۶.۶۶۷ و ۹۰.۰۰ درصد) مشاهده شد. بعد از آن تیمار ۲ (۴۳.۳۳۳ و ۷۶.۶۶۷ درصد) قرار داشته که با تیمار ۳ تفاوت معنی دار (P<۰.۰۵) داشت. اختلاف این دو تیمار با تیمارهای ۱ و شاهد نیز معنی دار بود. در تست فرمالین (۱۰۰ قسمت در میلیون) در این مرحله تفاوت معنی داری بین دو تیمار ۳ (۸۶.۶۶۷ درصد) و ۲ (۸۰.۰۰ درصد) که بالاترین میزان بقا را نشان دادند مشاهده نگردید، اما اختلاف آنها با تیمارهای ۱ (۶۰.۰۰ درصد) و شاهد (۵۳.۳۳۳ درصد) مشاهده گردید در مرحله PL۵ نیز در تست های استرس شوری (۱۰ و ۲۰ قسمت در هزار) بالاترین میزان بقا در تیمار ۳ (۵۶.۶۶۷ و ۸۳.۳۳۳ درصد) مشاهده گردید و بعد از آن تیمار ۲ (۴۰.۰۰ و ۷۰.۰۰ درصد) قرار داشته که تفاوت آنها معنی دار (P<۰.۰۵) بود. در این مرحله میزان بقا در تیمار شاهد (۶۰.۰۰ و ۸۶.۶۶۷ درصد) با تیمار ۳ تفاوت معنی دار نداشته و با تیمارهای ۱ و ۲ دارای تفاوت معنی دار (P<۰.۰۵) بود. کمترین میزان بقا در تیمار ۱ (۲۶.۶۶۷ و ۵۶.۶۶۷ درصد) مشاهده شد. در تست استرس فرمالین (۱۰۰ قسمت در میلیون) دراین مرحله بیشترین میزان بقا به ترتیب در تیمارهای شاهد، ۳ و ۲ (۷۶.۶۶۷، ۷۳.۳۳۳ و ۷۰.۰۰ درصد) مشاهده گردید که تفاوت معنی داری ما بین آنها دیده نشد. در صورتی که اختلاف این سه تیمار با تیمار ۱ (۵۳.۳۳۳ درصد) معنی دار بود.

مازیار یحیوی
قباد آذری تاکامی
غلام حسین وثوقی

منبع : پایگاه اطلاعات علمی

مطالب مرتبط

خطر انقراض ماهیان خاویاری و ضرورت توجه کشورهای حاشیه خزر به آن

خطر انقراض ماهیان خاویاری و ضرورت توجه کشورهای حاشیه خزر به آن
‪ ۹۰‬درصد ماهیان خاویاری از جمله نادرترین آنها در دریای خزر زیست می- كنند و محصول خاویار خزر با وجود تمامی مشكلات و بی‌توجهی‌ها هنوز در بازارهای جهانی مشهور ولی درعین حال در وضعیتی شكننده قراردارد. كارشناسان محیط زیست می‌گویند، آلودگی‌های زیست محیطی در دریای خزر و صید بی‌رویه ماهیان خاویاری توسط ساحل نشینان ، نسل این ماهیان را در معرض انقراض قرار داده است.
"تلمان زینال اف " رییس یك مركز علمی بررسی مسایل زیست محیطی دریای خزر در جمهوری آذربایجان می‌گوید: در سال‌های اخیر ماهیان خاویاری خزر بر اثر افزایش میزان آلاینده‌ها با خطرات مختلفی روبرو شده‌اند كه در صورت رفع نشدن آن احتمال انقراض آنها وجود دارد. "ایگور زن " یك پژوهشگر روس نیز می‌گوید: آلودگی‌های موجود در دریای خزر در برخی نقاط بهره‌وری ، منابع صید ماهی بویژه ماهیان خاویاری را به شدت تحت تاثیر قرار داده است .
وی هشدار می‌دهد كه به مخاطره افتادن حیات ماهیان خاویاری ، صادرات خاویار خزر از طرف ایران و روسیه را درمعرض خطر جدی قرار داده است. براساس مطالعات محققین "، میزان تولید ماهیان خاویاری در ‪ ۳۰‬سال گذشته تا ‪ ۹۰‬درصد و محصوول خاویار نیز تا میزان زیادی كاهش یافته‌است . به گفته محمد پوركاظمی رییس انستیتو تحقیقات ماهیان خاویاری ایران ، میزان صید قانونی ماهیان خاویاری در خزر از حدود ‪ ۱۷۰۰‬تن در سال ‪۲۰۰۱‬ میلادی به‌كمتر از ‪ ۸۰۰‬تن درسال جاری میلادی رسیده است. وی می‌افزاید، میزان سهمیه تولید خاویار نیز در كشورهای حاشیه خزر در این مدت از ‪ ۱۵۳‬تن به ‪ ۱۰۵‬تن كاهش یافته است. كاهش ذخایر ماهیان خاویاری و تولید خاویار خزر در حالی است كه به تازگی كشورهای اروپایی به تلاش خود برای ورود به بازار جهانی خاویار بویژه آمریكا افزوده‌اند.
به نوشته روزنامه‌انگلیسی "گاردین" ، ‪ ۶۰‬درصد خاویار تولیدی جهان به آمریكا صادر می‌شود و ارزش هر كیلو از این محصول در بازار شش هزار دلار تعیین شده است . این روزنامه می‌نویسد، با كاهش نسبی صادرات خاویار از خزر به بازار آمریكا این كشور توجه خود را معطوف به خاویار دریای سیاه بویژه تولیدات رومانی و بلغارستان كرده است.
از سوی دیگر با كاهش تولید خاویار طبیعی برخی از كشورهای اروپایی از جمله فرانسه ، ایتالیا و آلمان اقدام خود در پرورش ماهیان خاویاری در استخرها و استحصال خاویار از آنها را افزایش داده‌اند.
به گفته اقتصاد دانان ، در صورتی كه كشورهای حاشیه دریای خزر درباره تولید و عرضه محصول با كیفیت خاویار به بازارهای جهانی اقدام مهمی انجام ندهند ممكن است در آینده نه چندان دور بازار خود در غرب بویژه آمریكا را از دست دهند. روند كاهش ذخایر آبزیان خاویاری در خزر در حالی است كه كشورهای ساحلی با وجود آگاهی از این موضوع هنوز به صورت یكپارچه در حفظ و حراست از این ذخیره دریایی اقدام نكرده‌اند. به گفته تحلیل گران در میان پنج كشور ساحلی دریای خزر ایران بیشترین و جدی‌ترین اقدامات را برای حفاظت از این گونه ماهیان انجام می‌دهد و سالانه بیش از ‪ ۲۰‬میلیون بچه‌ماهی را كه در پنج واحد تكثیر ماهی پرورش می‌دهد، در دریا رهاسازی می‌كند.
این تحلیل گران معتقدند كه وضعیت در خزر به‌گونه‌ای است كه تلاش یك كشور به تنهایی نمی‌تواند در رفع این بحران كارساز باشد.
كشورهای ساحلی خزر باید برای نجات ذخایر ابزیان این دریا بویژه ماهیان خاویاری به صورت برنامه ریزی شده و هماهنگ و با مشاركت هم اقدام كنند و تنها در این صورت است كه می‌توان شاهد بازگشت به دوران شكوفایی خاویار خزر بود.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!