سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 13 November, 2018

گزارشی از روش تبلیغات شرکت‌های بزرگ IT‌


گزارشی از روش تبلیغات شرکت‌های بزرگ IT‌
زمین می‌چرخد؛ چه از شمال به جنوب برویم یا از جنوب به شمال. اما چرخش زمین را حس نمی‌کنیم و تنها طلوع و غروب خورشید را به عنوان نتیجه نظاره‌گر هستیم.
چرخش زمین تنها یک نمونه است از تمام اتفاقاتی که هر روز در اطرافمان می‌افتد و ما را بی‌آنکه بخواهیم با خودشان همراه می‌کنند.
مقاومتی در کار نیست، چون در این بازی ما هیچ انتخاب دیگری نداریم.
تبلیغات و آگهی‌های رنگارنگ و مختلف هم درست همین منوال را در پیش می‌گیرند و در واقع به این علت است که خواسته یا ناخواسته ما را تحت‌تاثیر خودشان قرار می‌دهند. به این ترتیب در همین جنگ‌های تبلیغاتی است که شرکتی به شهرت رسیده و به سود سرشاری دست پیدا می‌کند و در مقابل شرکتی دیگر از گردونه رقابت خارج می‌شود و رکود را تجربه می‌کند.
در این میان شرکت‌های بزرگ فعال در عرصه تکنولوژی هم با چنین جنگ‌‌هایی رو به رو هستند.
در واقع اگر بخواهیم دقیق‌تر در این مورد قضاوت کنیم بهتر است بگوییم که این شرکت‌ها به دلیل نوع فعالیتشان که آنها را با تکنولوژی روز همراه می‌کند و البته به علت حجم محصولات جدیدی که در هر سال یا حتی هر ماه روانه بازار می‌کنند، شاید بیشتر از شرکت‌های دیگر با چالش‌های عرصه تبلیغات درگیر هستند.
به همین دلیل این شرکت‌ها هر روز روش تازه‌ای را برای معرفی محصولات و خدمات خود انتخاب کرده و به کار می‌گیرند.
با این اوصاف بد نیست با بعضی از روش‌های تبلیغاتی که برخی شرکت‌های بزرگ تکنولوژی به کار می‌گیرند آشنا شویم.
● نت Microsoft روی آنتن
غول بزرگ نرم‌افزاری دنیا هم اگرچه نیازی به معرفی ندارد اما برای عقب نیفتادن از این روند رقابتی، شیوه‌های متنوعی را برای تبلیغاتش برمی‌گزیند.
Microsoft در حالی که این راه‌های مختلف را در طول سال‌ها تجربه کرده است، اما گویا نمایش و تیزرهای تلویزیونی را بهترین راه معرفی محصولات خودش یافته است.
درست به همین علت هم هست که تمام محصولات این شرکت معمولا در تیزرهای تلویزیونی با موسیقی جالب پخش می‌شوند.
Microsoft اولین بار در سال ۱۹۹۵ «ویندوز ۹۵» را در یک آگهی تلویزیونی با موسیقی و صدای «رولینگ استون» معرفی کرد.
در سال ۱۹۹۶ هم این شرکت «ویندوز ۹۸/۹۵» خود را با شعار تبلیغاتی «امروز می‌خواهی به کجا بروی؟» و در مونتاژی هنرمندانه از نرم‌افزارهای مختلف تحت‌ویندوز معرفی کرد.
«آفیس ۲۰۰۳» این شرکت هم در یک تیزر چند دقیقه‌ای که در آن به مخاطبان تاکید می‌شد که اگر نرم‌افزارت را به روز نکنی، یک دایناسور باقی خواهی ماند، به کاربران سرتاسر جهان معرفی شد.
نمایش تبلیغاتی Xbox۳۶۰ هم در سال ۲۰۰۵ توجه اغلب کاربران را به خودش جلب کرد.
در این آگهی جالب مسافران ایستاده در ایستگاه قطار شهری در صحنه‌ای خیالی توسط چندین تیرانداز محاصره می‌شوند.
«ویندوز ویستا» اما با تبلیغات ساده‌ای که در آنها هیچ اشاره‌ای به قابلیت‌های آن نشده بود معرفی شد و انتقاد بسیاری از کارشناسان را هم برانگیخت.
پخش‌کننده موسیقی Zune شرکت Microsoft اما در سال ۲۰۰۷ با نمایشی جذاب و موسیقی جالبی که به خوبی با صحنه‌ها تلفیق شده بود، برای اولین بار به نمایش درآمد.
این تیزر تبلیغاتی به اندازه‌ای جذاب بود که بسیاری از بینندگان تایید کردند که ویدئوکلیپ این موسیقی به اندازه این تیزر زیبا نبوده است.
در سال ۲۰۰۸ هم Microsoft یک بار دیگر برای تبلیغ نسخه جدید Xbox۳۶۰ در یک نمایش تلویزیونی متخصصانی را در یک آزمایشگاه به تصویر کشید که راه‌های برقراری ارتباط بهتر والدین با کودکان را آموزش می‌دادند.
به این ترتیب Microsoft سعی می‌کند با به‌کارگیری تصاویر زنده و موسیقی توجه مخاطبان را به محصولاتش جلب کند.
● Apple، سیبی که متفاوت می‌اندیشد
یکی از بزرگترین شرکت‌های کامپیوتری دنیا از تبلیغات مختلف چاپی و تلویزیونی برای معرفی محصولاتش استفاده می‌کند.
اگرچه اغلب کاربران محصولات Apple را با شعار تبلیغاتی «متفاوت بیندیش» می‌شناسند، اما این شرکت راه‌های مختلفی را برای القای این ایده به کار می‌بندد.
اولین تبلیغات Apple در سال ۱۹۸۳ و برای معرفی کامپیوترهای مکینتاش بود. این آگهی در قالب یک بروشور ۱۸ صفحه‌ای در مجله‌های معتبر عرضه می‌شد.
«۱۹۸۴» هم نام یک آگهی تلویزیونی بود که در آن کامپیوتر شخصی مکینتاش معرفی شد.
شعار «متفاوت بیندیش» هم در سال‌های دهه ۱۹۹۰ به صورت آگهی‌های چاپی، آنلاین و تلویزیونی در ذهن مخاطبان نقش بست.
«ipod people» هم نام یک تیزر تبلیغاتی بود که برای معرفی ipod با صحنه‌هایی جالب از ترکیب نور و موسیقی در دهه ۲۰۰۰ به نمایش گذاشته می‌شود.
Apple اما در سال‌های اخیر حجم بیشتر تبلیغاتش را در کلیدواژه‌هایی خاص در همایش‌های سالانه Macworld متمرکز کرده است.
● ?=HP+شما
شرکت بزرگ HP هم مانند اغلب شرکت‌های دیگر از روش‌های مختلف تبلیغاتی استفاده می‌کند.
HP اما معمولا از تصاویر ساده برای نمایش تکنولوژی‌های کاربردی بهره می‌برد. این تصاویر که به صورت بنرهای تبلیغاتی و تیزرهای تلویزیونی به کار گرفته می‌شوند، در حقیقت تاثیر تکنولوژی در زندگی روزمره را به نمایش در می‌آورند.
این شرکت در یکی از تیزرهای تبلیغاتی خود برای پرینترهای هوشمند عکس خود از بازیگر ۱۰ ساله و محبوب فیلم «خانم سان شاین کوچک» استفاده کرده است.
عنصر اصلی تبلیغات HP اما استفاده از عکس، تصاویر و رنگ‌های متنوع و ترکیب آنهاست.
HP اما بزرگترین پروژه تبلیغاتی خود را در سال ۲۰۰۳ با هزینه ۳۰۰ میلیون دلاری برای بنر تبلیغاتی «HP+ شما» (HP+YOU)، انجام داده است.
● Dell در دستان «بن کورتیس»
شرکت Dell بیشترین تبلیغات خود را مانند Microsoft از طریق نمایش‌های تلویزیونی انجام می‌دهد.
این در حالی است که مهم‌ترین پروژه تبلیغاتی و بازاریابی این شرکت در طرح‌هایی برای عرضه محصولات ارزان قیمت خلاصه می‌شود.
با این همه اما معروف‌ترین تبلیغات شرکت Dell در اوایل دهه ۲۰۰۰ و با حضور بازیگر آمریکایی معروف «بن کورتیس» انجام شد.
بن کورتیس که سخنگوی قبلی این شرکت هم بوده در این تبلیغ تلویزیونی با نام «استیون» و با جمله کلیدی «آقا، شما یک کامپیوتر Dell دارید!» به شهرت رسید.
● Sony و تقابل سیاه و سفید
شرکت بزرگ صوتی و تصویری Sony هم با تبلیغات مختلفی شناخته شده است.
در این میان اما جنجالی‌ترین تبلیغ این شرکت در سال ۲۰۰۶ و برای نمایش کنتراست بالای تصاویر ارائه شده توسط محصولات Sony به نمایش درآمد.
در این تبلیغ که به صورت یک بنر بود یک مادر و دختر سیاهپوست در لباس‌هایی یکدست سفید یکدیگر را در آغوش گرفته‌اند.
Sony اما برای ۱۰ سالگی عرضه کنسول بازی پرطرفدارش یعنی Play Station هم در یک نمایش تلویزیونی از جمله «مصائب ده ساله» برگرفته از فیلم معروف «مصائب مسیح» به کارگردانی مل گیبسون استفاده کرد.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی ITanalyze

مطالب مرتبط

آگهی های تبلیغاتی را متوقف سازید!

آگهی های تبلیغاتی را متوقف سازید!
در فیلم علمی ـ تخیلی Minority Report ، نوعی تبلیغات تجاری نمایش داده شده است كه در آن ، تبلیغ كننده به عابران در خیابان نزدیك شده و با صدا كردن نام كوچك آنها ، برای اجناس خود مشتری پیدا می كند . گر چه این موضوع فقط یك داستان تخیلی است ، اما در اینترنت رنگ واقعیت به خود گرفته است .
در حال حاضر هنگامی كه در وب وارد صفحه ای حاوی بانرهای تبلیغاتی می شوید ، آگهی دهندگان می توانند اطلاعاتی از قبیل آدرس (URL) صفحه ، آدرس lP ، زمان و نیز نسخه مرورگر شما را به دست آورند .
سپس می توانند كوكی هایی را در سیستم شما قرار دهند كه به آنها امكان می دهد تا بفهمند كدام آگهی ها را مشاهده كرده اید . آنها ممكن است نام شما را ندانند اما از علایق شما با خبرند .
جدای از موارد امنیتی ، آگهی های online بسیار آزار دهنده هستند . فرقی نمی كند كه این آگهی ها از چه نوعی باشند : بانر ، بازشو یا pop_under ؛ همه آنها پهنای باند زیادی را اشغال كرده و برای شما ایجاد مزاحمت می كنند .
شما می توانید با دریافت اشتراك افزار ها و نرم افزار های رایگان از اینترنت ، آنها را متوقف كنید . اما روش دیگری برای متوقف ساختن آگهی های تبلیغاتی ، استفاده از یك ویرایشگر متن است .
برای درك این راه حل ، لازم است اندكی در مورد اسامی و ادرس های موجود در اینترنت آكاهی داشته باشید . هر وب سایت یك آدرس lP منحصر به فرد مانند ۶۳.۱۱۱.۱۳.۱۰۰ دارد .
این عدد برای كامپیوتر ها مناسب است ، اما افراد استفاده از نام حوزه (سایت) را ترجیح می دهند چون به راحتی در ذهن می ماند ، مانند www.webeiran.com فرآیند تبدیل نام حوزه به آدرس lP ، به وسیله سرور سیستم نام حوزه (DNS) انجام می شود .
اغلب سیستم عامل های معروف ، از طریق كدگذاری سخت افزاری آدرس lP برای حوزه های خاص ، مكانیزمی را برای نادیده گرفتن مرحله جست و جو در DNS ارائه می دهند . سیستم عامل ویندوز ، از یك فایل متنی ساده به نام Hosts ( بدون پسوند ) استفاده می كند .
این فایل معمولا در پلت فرم های ویندوز ۹X در پوشه Windows و در پلت فرم های خانواده NT در پوشه Driversetc تحت پوشه Windows System قرار دارد . می توانید این فایل را در برنامه Notepad باز كرده و مشاهده كنید .
هر خط عملیاتی در فایل Hosts ، شامل یك آدرس lP ، یك یا چند فاصله و یك نام حوزه است . هر عملیاتی كه بعد از كاراكتر توضیحی # قرار دارد ، نادیده گرفته می شود . به عنوان مثال :
۶۳.۱۱۱.۱۳.۱۰۰ www.pcmag.com #PCMagazine
هنگامی كه نام حوزه در فایل Hosts شما وجود داشته باشد ، سیستم عامل ، دیگر در خواستی برای جستجو و جو در DNS ارسال نمی كند .
مرورگر شما برای نمایش یك بانر تبلیغاتی ، محتوای آگهی را از سایت آگهی دهنده دریافت می كند . حال اگر برای این درخواست پاسخی دریافت نشد ، آگهی نمایش داده نمی شود .
شما می توانید برای ارتباط دادن نام حوزه آگهی دهنده به یك آدرس lP اشتباه ، از فایل Hosts استفاده كنید ؛ در نتیجه به چنین در خواست هایی . پاسخ داده نمی شود !
آدرس lP خاص ۱۲۷.۰.۰.۱ نشان دهنده میزبان محلی ، یعنی كامپیوتر خود شما است . اگر شما نام حوزه یك آگهی دهنده را با آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ در فایل Hosts ارتباط دهید ، هر درخواستی برای دریافت آدرس (URL) در آن حوزه ، به سرعت با پیغام خطا مواجه می شود .
زیرا آن (URL) به طور كامل بلوكه شده است ؛ بدین ترتیب شخص آگهی دهنده هیچ گونه ارتباطی با كامپیوتر شما پیدا نكرده و نمی تواند آدرس lP شما را مشاهده كند و به كوكی های موجود در سیستم شما دسترسی یابد .
البته ممكن است پنجره های pop_up و pop_under همچنان ظاهر شوند ، اما محتوای تبلیغاتی موجود در آنها نمایش نمی یابند .
فرآیند ویرایش یك فایل Hosts برای بلوكه كردن تمام نام حوزه های آگهی دهنده ، كار بسیار وقت گیری است . خوشبختانه ، لازم نیست خودتان این كار را انجام دهید ، بلكه فقط كافی است عبارت ad blocking hosts file windows را در وب جست و جو كرده و از میان سایت های حاصل ، یكی را انتخاب كنید .
دقت كنید پیش از آنكه فایل دریافتی را با فایل Hosts خود جایگزین كرده و هر خط غیر توضیحی را از فایل اصلی به فایل جدید كپی كنید ، از فایل Hosts اصلی خود ، نسخه پشتیبان تهیه كنید .
حال حافظه cache مرورگر خود را پاك كنید تا آگهی های تبلیغاتی كه قبلاً در آن قرار داشته است ، از بین برود . سپس به محض اینكه مرورگر خود را مجدداً راه اندازی كنید ، آگهی های تبلیغاتی مسدود خواهند شد .
البته در برخی از سیستم ها ، یك فایل Hosts حجیم ممكن است سرعت اتصال اینترنت كاهش دهد . در این صورت ، فایل اصلی Hosts را به جای خود بازگردانید و در عوض از یك نرم افزار رایگان یا اشتراك افزار مسدود كننده استفاده كنید . حال اگر آگهی دهنده از یك (URL) كه با آدرس lP عددی شروع می شود ، استفاده كند ، استفاده از این ترفند هیچ تاثیری نخواهد داشت .
اگر به هنگام دسترسی به یك حوزه خاص ، با پیام های خطای غیر منتظره ای روبه رو شدید ، ممكن است لازم باشد فایل Hosts دریافتی از اینترنت ، سایت www.nefflix.com را بلوكه می كنند . اگر از این سرویس استفاده می كنید ، لازم است این آدرس را از فایل Hosts حذف كنید .
هنگامی كه با استفاده از فایل Hosts ، حوزه ای را بلوكه می كنید ، آن حوزه همراه با تمامی پروتكل ها و برنامه های كاربردیش متوقف می شود . فرضاً شما نمی توانید به تصاویر یك سایت اجازه ورود دهید اما كوكی های مربوط به آن را بلوكه كنید .
اگر مایلید كه كنترل بهتری روی چند حوزه داشته باشید ، فایل Hosts را به همراه یك برنامه كمكی رایگان مفید مانند CookieCop ۲ واقع در آدرس ( www.pcmag.com/utilities ) به كار برید .
آگهی های بلوكه شده توسط فایل Hosts ، با یك پیغام خطای ( This page cannot be displayed ) یا یك علامت × قرمز رنگ كه نشان دهنده یك تصویر گم شده است ، جایگزین می شوند .
این كار می تواند موجب شود كه صفحه نسبتاً عجیب به نظر برسد .
علی رغم این محدودیت ها ، تكنیك Hosts ، امنیت شما را افزایش داده و از ورود اغلب تبلیغات تجاری ممانعت می كند .

وبگردی
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.