چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / Wednesday, 18 July, 2018

پاکسازی قومی با دزدی


پاکسازی قومی با دزدی
اسرائیل با اعمال مجازات‌های بی‌رحمانه و غیرعادی علیه ساکنان روستاهای کرانه‌ غربی به نفرت و انزجاز از مردم خود دامن می‌زند.
مردی در روستای ام‌الخیر، در مقابل حصار حاشیه شهرک یهودی‌نشین کارمل در کرانه غربی می‌گوید: من در گذشته احترام زیادی برای یهودیان قائل بودم اما حالا می‌خواهم همه آنها را به دریا بریزم. انتخاب این سخنان از مردی که می‌خواست آثار بیش از ۴۰ سال اشغالگری اسرائیل را به خود و خانواده‌اش به روشن‌ترین شکل ممکن بیان کند تصادفی نیست. ما در چادر او نشسته بودیم. به خاطر نزدیکی به کارمل، این روستاییان فلسطینی تقریبا هر روز در معرض آزار شهرک‌نشینان و گروه‌های امنیتی آنها هستند، آزارهایی که باعث تغییر کامل فکر و خشم و نفرت فراوان او نسبت به اسرائیلی‌ها شده است.
به علت محدودیت‌های شدید تحمیلی ارتش و پلیس اسرائیل ساکنان ام‌الخیر و چند روستای دیگر در منطقه حق ندارند در زمین خود خانه بسازند یا چهارپایان خود را به چرا ببرند. اسرائیلی‌ها به بهانه محافظت از شهرک‌هایی که مدام در حال گسترش و افزایش هستند زمین‌های بیشتری از فلسطینیان را برای ایجاد «مناطق امنیتی» بالا می‌کشند و به این ترتیب از رشد طبیعی جوامع فلسطینی جلوگیری و زندگی و معاش آنان را در یک چشم برهم زدن نابود می‌کنند.
این روش‌های سرکوبگرانه در سراسر کرانه غربی اعمال می‌شود و به هیچ وجه بی‌سابقه و منحصر به فرد نیست. یک فعال سیاسی محلی این سیاست را «پاکسازی قومی با دزدی» توصیف کرد که هدف نهایی آن سخت‌تر کردن زندگی برای مردم فلسطین به حدی است که از سر ناامیدی تسلیم شوند و به جای دیگری بروند. این که کجا بروند برای کسانی که افسار قدرت را در اسرائیل در دست دارند اصلا مهم نیست همینقدر که از اینجا بروند و زمین‌های تخلیه شده آنان بین نسل جدیدی از مهاجران یهودی تقسیم شود، کافی است.
این نوع زورگویی و باج‌گیری چندان جنجالی و در مقایسه با سایر اعمال اسرائیلی‌ها چنان خشونت‌آمیز نیست که هر روز در رسانه‌های محلی و بین‌المللی مطرح شود اما عوارض و پیامدهای آن برای مردم فلسطین بسیار فاجعهآمیز است.
ایجاد موانع در مدخل روستاها برای وادار کردن ساکنان به استفاده از جاده‌های انحرافی و وادار کردن آنان به پیمودن راه ۵ دقیقه‌ای در بیش از یک‌ساعت ؛ عدم مجازات شهرک‌نشینانی که هر روز کودکان فلسطینی را در سر راه مدرسه کتک می‌زنند و آزار می‌دهند ، ویران کردن کلبه‌های محقری که فلسطینیان در وسط بیابان می‌سازند به بهانه این که تهدید امنیتی هستند ؛ از جمله سایر اقدامات اسرائیلی‌ها است و همه اینها غیر از اقدامات ارتش اسرائیل است که زندگی مردم فقیر فلسطینی را ده‌ها بار دشوارتر از آنچه که هست، می‌کنند.
دین یهود به پیروان خود می‌آموزد «مانعی بر سر راه نابینایان قرار ندهند» اما همچنان که بارها دیده شده اسرائیل کوچک‌ترین توجهی به قوانین دینی ندارد و امور خود را براساس مقرراتی کاملا متفاوت انجام می‌دهد.
با این وجود هیچ تعجبی ندارد که رئیس قبیله‌ ام‌الخیر تمام اعتقاد خود را به اسرائیلی‌ها ‌ که ناچار است تحت کنترل آنها زندگی کند از دست داده باشد. چنین وضعی را می‌توان در مردم روستای نیلین نیز مشاهده کرد که روز بعد به آنجا رفتم.
این روستا بر اثر ضبط قطعات عظیم زمین‌های کشاورزی آن به وسیله ارتش و ساختن دیوار جداسازی در میان مزارع آن، عملا از نفس افتاده است. در اعتراضات چند روز اخیر مردم آن دو کودک فلسطینی کشته و ده‌ها نفر نیز با گلوله‌های ارتش اسرائیل زخمی شدند.
یک خانواده پرچم بزرگی از حماس را در مقابل چادر خود برافراشته بود که موید سرخوردگی مردم از احتمال رسیدن به صلح با کسانی است که سرزمین‌شان را اشغال کرده و اقدام به سرکوبی‌شان کرده‌اند. کوچک‌‌ترین فرزند خانواده مشغول بازی با پوکه انواع سلاح‌هایی است که نشانه‌ زندگی در سایه اشغالگری است.
در حالی که بولدوزرهای ارتش اسرائیل برای خراب کردن باغ‌های زیتون روستا می‌روند، پدر خانواده می‌گوید مردم از شنیدن صدای سلاح‌ها می‌توانند نوع آنها را تشخیص دهند زیرا مدام با آتش‌‌بازی نظامیان اشغالگر مواجه هستند.
اگر مسوولان اسرائیلی واقعا می‌‌خواهند از شهروندان خود محافظت کنند روش‌های کارشان نتیجه کاملا عکس به بار می‌آورد. همچنان که پیشتر هم گفته‌ام همه اعمال اسرائیلی‌ها گواه این است که آنها خود مشغول ایجاد شرایطی هستند که از آن وحشت دارند و مردم عادی فلسطین را به طرف افراطی‌گری سوق می‌دهند.
در صحنه‌ای از فیلم «بزرگسالی» سام، قهرمان آن در حالی که تفنگی در دست دارد و آتش خشم در چشمانش می‌درخشد به دشمنانش هشدار می‌دهد: «هرگز سربه‌سر کسی نگذارید که چیزی برای از دست دادن ندارد.»
این شرایطی است که اسرائیلی‌ها برای تمام فلسطینیان در اراضی اشغالی و غزه به وجود آورده‌اند. اسرائیل با گذشت هر روز، و تحمیل هر مجازات بی‌رحمانه و غیر عادی علیه کشاورزان، روستائیان، دانش‌آموزان و دانشجویان و کارگران فلسطینی، نفرت بیشتر را علیه مردم خود برمی‌انگیزد و ماه‌ها و سال‌ها مناقشه و درگیری را تضمین می‌کند.
علاوه بر این، مقامات اسرائیلی دارند هدف مطلوب خودشان یعنی راه حل دو کشوری را هم تضعیف می‌کنند زیرا با ایجاد محدودیت‌ها و دشواری‌ها برای فلسطینیان کرانه غربی ، از جمله از طریق بستن جاده به روی آنان و ایجاد بخش‌های حائل ممنوعه در اطراف شهرک‌ها، هرگونه احتمال ایجاد یک کشور مستقل و قابل دوام فلسطینی را از بین می‌برند.
کسانی که آنقدر نابینا هستند که نمی‌توانند آنچه را که جلوی بینی‌شان رخ می‌دهد، ببینند همان کسانی هستند که وانمود می‌کنند هدف واقعی اسرائیل زندگی در صلح با همسایگان خود است. اما فلسطینیان هر روز واقعیات تلخ زندگی خود را حس می‌کنند و آنان را به این سادگی نمی‌‌توان فریب داد و اگر قرار باشد این احساس در آنان به وجود نیاید که چیزی برای باختن ندارند و بار دیگر به مقاومت مسلحانه رو نیاورند، لازم است تغییری مهم در رفتار اسرائیل در زمینه احترام به نیازها و حقوق انسانی آنان و فرزندانشان ایجاد شود.

نویسنده: سث فریدمن
مترجم: علی کسمایی

منبع : روزنامه جام‌جم

مطالب مرتبط

تحریف هدفمندانه تاریخ

تحریف هدفمندانه تاریخ
شصت سال قبل، چهاردهم ماه مه سال ١٩٤٨، پرچم اسرائیل در مقابل مقر سازمان ملل متحد برافراشته شد و روز هشتم ماه مه سال ٢٠٠٨، اسرائیل ٦٠- مین سالگرد تأسیس خود را با برگزاری مراسم جشن و سرور برگزار کرد. این جشن، جشن پیروزی خانواده روچایلدهای انگلیس، جشن ویرانی هزاران آبادی فلسطین، کشتار و بیرون راندن ساکنان آنهاست. جشنی است که صهیونیسم جهانی، بمناسبت ۹٠ سال جنگ، خونریزی و اشغال در منطقه، برگزار می کند.
اسرائیل، تنها کشور جهان است که،٦٠ سال پس از تأسیس خود، هنوز مرزهای شناخته شده بین المللی ندارد، تا کنون به هیچ یک از قطعنامه های سازمان ملل متحد عمل نکرده است. اسرائیل، بعد از آمریکا و استرالیا، سومین کشوری است که بوسیله مهاجران، در سرزمینهای تصرفی، تأسیس شده است. از همین رو، تقریبا تمام مقامات و مسئولان اسرائیل، اتباع پیشین کشورهای دیگر، بویژه آمریکا، اروپا و روسیه بوده و هستند که به این کشور آمده اند. البته، یهودیانی نیز از دیگر کشورها که خود را با اعتقادات صهیونیستی تطبیق دادند، به مقامات بالا در اسرائیل دست یافتند. این یک قاعده کلی است. مثلا، موشه کاتساف، رئیس جمهور سابق، ایرانی الاصل، شارون قصاب، زاده تفلیس، تبعه گرجستان، شهردار سابق بیت المقدس، اطریشی و اکثر وزرا و نمایندگان کنیست، مجلس قانونگذاری اسرائیل، اتباع روسیه هستند. این بدان معنی است که اسرائیل کشور مهاجران است و یهودیان منطقه کمترین نقش را در تأسیس و اداره این کشور بر عهده داشته اند. در ادامه این نوشته، نظری کوتاه به چگونگی و علل تأسیس «کشور اسرائیل» می اندازیم.
قرن بیستم، برجسته ترین و پرفاجعه ترین قرن تاریخ بشری است. قرن بیستم با حوادث بی نظیری به تاریخ پیوست. دو جنگ جهان سوز در سالهای ١۹١٤- ١٩٩١٨ و ١۹٣٣۹- ١۹٤۵، پیروزی انقلاب کبیر سوسیالیستی و تشکیل اولین دولت کارگران و دهقانان در اتحاد شوروی و شکست آن در آخرین دهه قرن گذشته، از هم پاشیدن سیستم مستعمرات در نیمه دوم و احیای آن از دهه آخر قرن گذشته، ۹٠ سال اشغال و خونریزی به خاطر تأسیس کشور اسرائیل، آزمایش اولین سلاح اتمی توسط آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی ژاپن، از حوادث بی نظیر این قرن بودند.
تأسیس کشور اسرائیل(کشور برگزیدگان خدا) را، جیمز بالفور، وزیر خارجه وقت انگلیس، به سفارش خانواده روچایلدها، در سال ١۹١٧، یک سال قبل از پایان جنگ جهانی اول، براساس طرحی مشهور به «اعلامیه بالفور» برنامه ریزی کرد. بمنظور اجرای این طرح، دو منطقه در آفریقا و یکی دیگر در خاورمیانه عربی در نظر گرفته شد. پس از مطالعه و بررسی های همه جانبه، بخشی از اراضی فلسطین(سرزمین کنعان)، محل کشور فعلی اسرائیل، که با افسانه های یهود مشابهت و مطابقت دارد، مورد توافق واقع شد. بدنبال توافق بر سر محل تأسیس کشور اسرائیل، یهودیان اشکنازی که هیچ قرابت و شباهتی با یهودیان خاورمیانه ندارند، از کشورهای مختلف، بویژه اروپا، آمریکا و روسیه، تحت نام سرمایه دار به منطقه اعزام شدند. سرمایه داران اشکنازی، با خرید دغلکارانه زمینهای فلسطینیان، به فعالیتهای اقتصادی و تجاری پرداختند. آنها، موظف شدند کارگران و کارکنان خود را در وهله اول، از میان یهودیان برگزینند. بدین منظور یهودیان دیگر نیز از کشورهای مختلف به این سرزمین کوچانده شدند و در پی آن، هسته های سازمان های صهیونیستی- یهودی در اراضی فلسطین شکل گرفت. پس از آن، استعمار انگلیس، به تسلیح صهیونیست های مهاجر پرداخت. آغاز جنگ گسترده اسرائیل برعلیه کشورهای اطراف، در عرض فقط ١٠ ساعت پس از اعلام تأسیس و کشتار عربها در سال ١٩٢٩ نیز نشان داد که از چند دهه قبل، تدارک این تهاجم نظامی دیده شده بود.
صهیونیستهای مهاجر پس از مسلح شدن، مسئله کسب خود مختاری در اراضی فلسطین را مطرح ساختند که با اعتراض سکنه بومی مواجه شد. خواست خود مختاری، بتدریج جای خود را با ایجاد کشور مستقل عوض کرد. همین مسئله، باعث تشدید تشنج در منطقه گردید که پی آمد آن، اولین درگیری در سال ١٩٢٩، در میان گروههای مسلح صهیونیستی و مردم بومی بود که در نتیجه آن، ٣٨۵عرب کشته شد. برنامه تأسیس کشور مستقل برای اسرائیلیان(برگزیدگان خدا)، تا شروع جنگ دوم جهانی در سال ١٩٣٩، کماکان با شدت و ضعف پیش می رفت. جنگ دوم جهانی، جنایت بی حد و حصر فاشیسم هیتلری برعلیه بشریت و در نهایت تارومار شدن آن بدست ارتش سرخ، "موهـبتی" شد برای تحقق اهداف «اعلامیه بالفور».
بگواهی اسناد رسمی دولتهای مختلف، در جریان جنگ دوم جهانی، ۵٠ میلیون نفر انسان قربانی جنایت فاشیسم، این صادق ترین پرورده سرمایه داری شدند. (واقعا هم صادق ترین! چرا که، تمام ویژگیهای واقعی سرمایه اری، یعنی، جنگ، تجاوز، اشغال، استعمار، کشتار، غارت، استثمار و قتل عامها را در ورای کلمات، اصطلاحات و عبارات«مقدس»، مثل دموکراسی، حقوق بشر، جنگ جهانی با تروریسم، پنهان نساخت و چهره اصلی آن را بطور عریان و آشکار بنمایش گذاشت). ٢٧ میلیون نفر از رقم ۵٠ میلیون نفر قربانیان جنایات فاشیسم، سهم خلقهای شوروی بود. یعنی، بقیه خلقها و ملل کشورهائی که از طاعون فاشیسم در امان نماندند، مجموعا، ٢٣میلیون نفر قربانی دادند که، گفته می شود ٦ میلیون نفر آن یهودیان اروپا بودند. با یک برآورد ساده، صحت برخی آمارها، قابل تردید به نظر می رسد. بدین ترتیب که؛ یا رقم ٢٣میلیون صحیح نیست و یا کشته شدن ٦ میلیون یهودی، دور از واقعیت است. زیرا، جنگ دوم جهانی که، از شرق دور تا غربی ترین نقطه اروپا را در کام خود فرو برده بود، یا باید بسیار بیشتر از ٢٣ میلیون نفـر از میان تمام ملل مناطق درگیر جنگ، قربانی گرفته باشد و یا یهودی بودن بیش از یک چهارم قربانیان درست نیست. شق دوم مسئله، منطقی تر به نظرمی رسد. بویژه اینکه، اگر این واقعیت را در نظر بگیریم که، از دهه بیستم قرن گذشته تا روز امروزی، علیرغم تبلیغ دائمی برای جلب مهاجران یهودی به اسرائیل و انجام تعهدات جدی برای تأمین همه جانبه مهاجران، بخصوص بعد از تجزیه اتحاد شوروی، که میلیونها انسان از جمله یهودیان، برای گریز از فقر، بیکاری و گرسنگی مجبور به کوچ اجباری به اسرائیل شدند، به سختی توانسته اند جمعیت این کشور را به رقم ٦ میلیون نفر برسانند، جای تردید است که، در سالهای دهه ١٩٤٠، عده کل یهودیان اروپا، مجموعا شش میلیون نفر بوده باشد.
صهیونیستها، گروهی هستند با خصوصیات ژنتیکی و فرهنگی خاص خود. خمیر مایه آنها نرم و انعطاف پذیر است. بخاطر دارا بودن همین ویژگیها، می توانند با هر موقعیت و شرایطی خود را انطباق دهند. بسته به اینکه در چه شرایطی قرار بگیرند، کاتولیک تر از پاپ اند وبی دین تر از تر "کافر". در جائی، هارتر از فاشیست اند و در جای دیگر، آرام تر از بره. از دموکرات، دموکرات ترند و از دیکتاتور، دیکتاتور تر. در تمکین و سکوت بی نظیرند و در شقاوت و قساوت بی بدیل. قتل عام مردم فلسطین حتی در اردوگاههای آوارگان، از جمله در دیریاسین، کفرقاسم، زیتون، صبرا، شتیلا و بطور کلی، در سراسر اراضی فلسطین، ٩٠ سال جنگ در منطقه و کشتار بلاانقطاع مردم فلسطین، جائی برای تردید در خصوصیات صهیونیستهای تحت الحمایه انگلیس و سپس آمریکا، باقی نمی گذارد.
صهیونیستها، برای تحصیل پول و ثروت، به هر رنگی و به هرشکلی در می آیند و خود را براحتی با شرایط هر جامعه و محیطی وفق می دهند. از این رو، ثروتمندترین مردم جهان به حساب می آیند و در تمام جوامع بشری، ثروت برابر است با قدرت. درست به همین جهت، تأثیر شخصیتها و تشکلهای صهیونیستی، در مراکز قدرت و ثروت جهان، قابل انکار نیست. مثلا؛ در آمریکا، هیچ کس بدون کسب اجازه از مجامع صهیونیستی، نمی تواند خود را کاندید انتخابات ریاست جمهوری نماید و انتخاب شود. این امر، بخودی خود، نشان دهنده قدرت و نفوذ آنهاست.
پیروان ایدئولوژی صهیونیستی، با تکیه به همین ویژگی های خاص خود، استعداد خاصی در دسیه و توطئه چینی دارند. امروزه، بخصوص پس از پیوستن آنها به آمریکا، در پس هر فاجعه ای در هرکجای دنیا دست آنها مشهود است. حتی قوی ترین هسته های مقاومت در مقابله با ساختمان سوسیالیسم در شوروی را نیز، آنها تشکیل داده و تا کرملین، حساس ترین مرکزی رهبری حزب کمونیست و دولت شوروی نفوذ کرده بودند. تا آنجا که، بیمارستان مخصوص رهبران این کشور را پزشکان وابسته به صهیونیسم، که مستقیما از سوی سازمان «سیا» اداره می شدند، در اختیار گرفته و رهبران درجه اول حزبی و دولتی شوروی را در سر فرصت، به بهانه مداوا و معالجه به قتل می رساندند. پرونده قتل شرباکوف، ژدانوف و چند رهبر دیگر شوروی در آرشیو تاریخ حزب کمونیست شوروی موجود است. در تخریب سوسیالیسم و تجزیه شوروی نیز نقش درجه اول را باندهای صهیونیستی بازی کردند. از این رو، اکثر مقامات روسیه بعد از شوروی و اکثریت قریب به اتفاق ١١٠ میلیاردر تازه پای روسیه ، که از راه غارت و دزدی و به بهای به فقر و گرسنگی کشاندن دهها میلیون مردم بعد از تخریب شوروی، به ثروتهای افسانه ای دست یافتند، یهودی تبارند. خادارکوفسکی، گوسینسکی، برزوفسکی، دریپاسک، آبرام اوویچ و دیگران که نام جملگی آنها بر ما معلوم نیست، از این قبیل اند.
صرفنظر از صحت و سقم رقم شش میلیون یهودی قربانی جنایت فاشیسم، این واقعیتی است که، یهودیان نیز یکی از ملتهائی بودند که به سهم و اندازه خود، قربانی جنایات فاشیسم شدند. نه هولوکاست قابل تردید است و نه کینه خاص هیتلر نسبت به یهودیان. تنها آنچه قابل تردید است، رقم ٦ میلیون نفر می باشد. بنظر می رسد تشکلهای صهیونیستی، با در اختیار داشتن مراکز ثروت و قدرت جهان و با در کنترل داشتن وسیع ترین شبکه های خبری، اطلاع رسانی و تبلیغاتی، مسئله مظلومیت ملت یهود را هدفمندانه، بیش از حد متعارف بزرگـنمائی کرده و همراه با آن، با یکسان سازی تاریخ قوم یهود و افسانه های دین کلیمی، آمار و تاریخ را آگاهانه و سازمان یافته، تحریف نموده اند تا با یهودیان را در جنایات ۹۰ ساله صهیونسم حاکم بر اسرائیل شریک جرم نشان داده و حقانیت تأسیس این کشور را به مردم جهان، القاء کـنند که، تاکنون موفق هم بوده اند. از این رو، برگزاری جشنهای تأسیس کشور اسرائیل، جشن بزرگداشت خاندان جنایتکار روچایلدها، جشن تحریف تاریخ، جشن جنگ، غصب، اشغال و جشن پیروزی استعمار انگلیس است و ربطی به یهودیان زحمتکش جهان، بویژه یهودیان بومی ندارد.
امروز، با گذشت بیش از ۹۰ سال از اعلام طرح تأسیس کشور اسرائیل و ٦۰ سال بعد از رسمیت بخشیدن به آن، می توان نتیجه گرفت که: اگر استعمار انگلیس به توصیه خاندان روچایلدها، این کشور را بجای اراضی فلسطین، در هر کشور دیگری تأسیس می کردند، ماهیت امر هیچ تفاوتی نمی کرد. زیرا، هدف امپریالیسم از تأسیس آن، حفظ یک کانون دائمی جنگ و تجاوز برعلیه کشورهای منطقه، برای اعمال سلطه و غارت ثروتهای آنها بود و به آنچه که با اتکاء به زور و تحریف تاریخ می توان دست یافت، در هر سرزمین دیگری، خواه در اراضی فلسطین، خواه در اراضی دیگری باشد، دست می یافتند. حتی اگر، با تحریف بدیهی ترین واقعیات تاریخی و به قیمت کشتار مردم و تصاحب آب و خاک آنها تمام شود که چنین نیز شد.
اما، اصل مسئله در این خلاصه می شود که، برنامه تأسیس کشور اسرائیل در طول قریب سه دهه بعد از اعلام طرح «بالفور»، بتدریج اجرا و تکمیل گردید و در شرایط مساعد پیش آمده بدنبال تارومار شدن فاشیسم بدست ارتش سرخ شوروی در جنگ دوم جهانی، به واقعیت پیوست. بنابر این، اسرائیل یکی دیگر از محصولات دو جنگ بزرگ جهانی است که، جنایات بی حد و مرز فاشیسم برعلیه بشریت، بویژه، جنایت نازیها برعلیه یهودیان، بهانه ای قوی برای تأسیس آن گردید. به عبارت دیگر، اسرائیل حاصل دو جنگ جهانی، حماقتهای فاشیسم هیتلری، مراکز توطئه چینی انگلیس و مدیون خاندان روچایلدها می باشد. این کشور از بدو طرح ریزی تا تأسیس و پس از آن تا امروز، در واقع، پایگاه مطمئن امپریالیسم جهانی در منطقه بوده و بطور دفاکته، یکی از ایالتهای پیشرو آمریکا و تعیین کننده اصلی سیاست داخلی و خارجی آن کشور می باشد.
سخن آخر اینکه، زمانیکه در دهه پایانی قرن گذشته، سوسیالیسم را مظلومانه شهید کردند، آن ”شتری“ را که به زور بر در خانه شوروی، چکوسلاواکی و یوگسلاوی خوابانیده و پس از تجزیه آنها، تمام مفاسد ذاتی نظام سرمایه داری، از جمله، بیکاری، فقر، گرسنگی، بی خانمانی، اعتیاد، فساد، فحشا را به مردم این کشورها تحمیل کردند، دیر یا زود، خود بر در خانه آمریکا، کانادا، انگلیس، بلژیک، فرانسه، اسپانیا، اسرائیل، استرالیا و دیگران خواهد خوابید. روند حوادث جهانی حاکی از آن است که، آنهائی که تاریخ را پایان یافته تلقی می کنند، سخت در اشتباهند. «شب آبستن است تا چه زاید سحر!»

وبگردی
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مشغول باشید تا دلارهای رانتی به مقصد برسد
مشغول باشید تا دلارهای رانتی به مقصد برسد - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند