چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 17 October, 2018

جنگ، اکسیر جادویی و دیگر هیچ ...


جنگ، اکسیر جادویی و دیگر هیچ ...
با مطالعه منازعات آمریکا مواردی می توان یافت که "جنگ" به عنوان "اکسیری جادویی"، اقتصاد رو به احتضار این کشور را حیاتی دوباره بخشیده است.
نمونه بارز و تاریخی این ادعا آنکه آمریکا از اواخر دهه سال ۱۹۲۹ تا اوایل دهه ۱۹۴۰ میلادی گرفتار یکی از شدیدترین بحران های اقتصادی قرن گذشته شد اما آغاز جنگ جهانی در سال ۱۹۳۹ میلادی در اروپا و ورود این کشور به آن جنگ ویرانگر، اقتصاد ورشسکته آمریکا را نجات داد.
برخی گمانه زنی های اخیر با تکیه بر این رویداد تاریخی و نیز مراجعه به موارد مشابه و نیز تاکید بر اقتصاد مبتنی بر نظامی گری آمریکا این احتمال را که این کشور برای فرار از بحران کنونی اقتصادی متوسل به جنگ دیگری شود، تقویت کرده است.
بسیاری از نظریه پردازان حوزه روابط بین المللل، هیچ ارتباطی میان برپایی جنگ به نیت پایان بخشیدن به بحران اقتصادی قایل نیستند و در این راستا دلایل عمده ای نیز می توان برشمرد که دولت نومحافظه کار آمریکا با توجه به شرایط کنونی که در آن به سر می برد ناتوان تر از آن است که برای حل بحرانی که به گفته «کریس داد» رییس کمیته بانکداری سنا، "تنها چند روز به فروپاشی اقتصاد کشور باقی مانده است"، دست به راه اندازی جنگ یا حماقتی دیگر بزند.
شرایط کنونی آمریکا با دیگر شرایط مشابهی که این کشور پیشتر در آن گرفتار بوده هرگز قابل مقایسه نیست، به بیان دیگر اگر آمریکا در دوره های پیشین برای فرار از بحران اقتصادی متوسل به جنگ می شد اما اکنون وضعیت اقتصادی بحران زده آمریکا معلول جنگ های فرسایشی است که کاخ سفید از ابتدای هزاره سوم میلادی آغازگر آن بود.
"جرج بوش" در آغاز دوران ریاست جمهوری خود و متعاقب حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی با اعلام "جنگ با تروریسم" در قالب دکترین "حمله پیشگیرانه" شعله جنگ در کیلومترها دورتر از مرزهای این کشور را مشتعل کرد که تهاجم نظامی و اشغال افغانستان و عراق مصداق بارز این مساله بوده است.
گرفتاری نیروهای آمریکایی در "سیاه‌چاله افغانستان" و به‌ویژه "باتلاق عراق" و هزینه های نجومی صرف شده در این دو جنگ نه تنها دستاورد مطلوبی برای این کشور در پی نداشته بلکه اقتصاد این کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده و عملا اختصاص بودجه برای برافروختن آتش جنگی دیگر را ناممکن کرده است.
فشار مردم آمریکا و اعتراض افکار عمومی این کشور به سیاست های جنگی بوش نیز عامل دیگری است که اختیار را از کف جنگ سالاران آمریکایی برای شروع جنگی جدید، خارج کرده است.
مردم آمریکا وضعیت کنونی و بحرانی اقتصادی این کشور و مشکلاتی از جمله بیکاری، گرانی و از دست دادن سرمایه را نتیجه و دستپخت سیاست های جنگ طلبانه دولتمردان آمریکایی بر می شمارند.
صرف ذخایر مالی آمریکا در جنگ بی نتیجه با تروریسم و هجوم به افغانستان و عراق تأثیر بسیار بدی بر زندگی شهروندان این کشور گذاشته است تا حدی که برخی منابع خبری از قطع برق خانه شهروندان آمریکایی در نتیجه ناتوانی آنان در پرداخت قبوض برق خبر داده‌اند.
نزدیکی به زمان برگزاری انتخابان ریاست جمهوری در آمریکا نیز عامل دیگری است که احتمال هرگونه رفتار جنون آمیزی را از سوی جنگ طلبان آمریکایی سلب کرده است.
جنگ هم اکنون به عنوان "چشم اسفندیار" هیأت حاکمه آمریکا منتسب به حزب جمهوریخواه محسوب می شود و هر اقدام نظامی در شرایط کنونی، قطعا شکست این حزب و پیروزی حزب دمکرات را که هشت سال دور از قدرت هستند؛ به‌دنبال خواهد داشت.
همچنین ترس از شکست در انتخابات، نامزدهای تشنه قدرت برای تکیه زدن به صندلی ریاست جمهوری آینده آمریکا را بر آن داشته تا بطور آشکار نظرات جنگ طلبانه خود را تا حدودی مورد بازنگری قرار دهند.
هم اکنون در اظهارات "باراک اوباما" و "جان مک کین" گرایش آنان به رویکرد و دکترین
"مونروئه" مبتنی بر دست برداشتن از دخالت در امور سایر کشورها و حذف دکترین "جکسون" مبتنی بر مداخله نظامی در دیگر مناطق جهان از سیاست خارجی آمریکا مشهود است.
در عرصه جهانی نیز مخالفت با سیاست های جنگ طلبانه آمریکا افزایش یافته و هشدار کشورهای اروپایی به سران کاخ سفید نسبت به آغاز جنگی جدید را در پی داشته است.
براساس اعلام منابع خبری، سران کشورهای اروپایی به تازگی ضمن انتقاد از سیاست های واشنگتن از سیاستمداران آمریکایی خواسته اند تا به جای جنگ طلبی در جهان به حل بحران اقتصادی که این کشور و نیز اروپا را فرا گرفته، بپردازند.
به نظر می رسد آمریکا هم اکنون توانایی استفاده از اکسیر جادویی را از دست داده و یا شاید بتوان گفت دوران "جادوگرها" به سر آمده است.

امید غیاثوند

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ـ ایرنا

مطالب مرتبط

جنگ و دیگر هیچ

جنگ و دیگر هیچ
میلیون‌ها دلار برای درمان بیماری‌های سربازان آمریکایی در مرکز پزشکی والتر رید هزینه می‌شود.
روزنامه واشنگتن پست یکی از موفق‌ترین نشریات در رقابت جوایز پولتیزر سال ۲۰۰۸ بود و به تنهایی موفق به دریافت ۶ جایزه شد.
یکی از این جوایز مربوط به پرونده این نشریه در مورد سربازان آمریکایی در عراق و افغانستان است که دچار اختلالات روانی یا معلولیت شده‌اند و پس از بازگشت به آمریکا توجهی به آنها نمی‌شود.
داستان جنگ آنها با ارتش آمریکا برای دریافت حقوق و امکانات پس از یک تجاوز بی‌ثمر باعث انتقادهای شدید از دولت بوش شد. چنان چه وزارت دفاع آمریکا برای جلوگیری از افشاگری بیشتر مجبور شد ناگهان میلیون‌ها دلار برای رفع مشکلات مرکز پزشکی والتر رید هزینه کند.
جایزه پولیتزر به خاطر پیگیری و افشاگری به ۲ نویسنده این مجموعه گزارش‌ها اهدا شد. متن زیر یکی از گزارش‌های این مجموعه است که در فوریه سال گذشته منتشر شده است.
مهمان‌های مرکز پزشکی والتر رید همگی مجروحانی هستند که در جنگ معلول یا زخمی شده‌اند. اینجا پادگان دیگری از جنگ به‌اصطلاح با تروریسم است. یکی از مجروحان جدید که پاهایش را از دست داده است روی صندلی چرخدار دارد ماهی‌های آکواریوم را با چشم‌هایش تعقیب می‌کند.
نظامی‌های اینجا هنوز نظامی هستند با این تفاوت که وقتی صبح زود از خواب بیدار می‌شوند از قرص‌های خواب‌آور و آرامبخش شب گذشته هنوز گیج هستند؛ برای همین همسر دیل باید برای هوشیار شدن او فریاد بکشد تا او را متوجه کند.
بالاخره دیل بعد از مدتی بیدار می‌شود. تی شرتی با پرچم آمریکا پوشیده است. حالا بعد از ۱۹ ‌سال خدمت در ارتش آمریکا تفکر او درباره قهرمان بودن دچار تضاد شده است. او در میان این بیمارستان در هم ریخته نشسته است و برای به دست آوردن هر پنی از مخارجش باید با ارتش آمریکا بجنگد.
دیل مکلوئید ۴۱ ساله ۱۲ ماه است که در این بیمارستان به سر می‌برد تا ارتش آمریکا بالاخره بفهمد چه تصمیمی برای او باید بگیرد.
او تا قبل از اعزام به عراق در یکی از کارخانه‌های وابسته به ارتش کار می‌کرد اما حالا او روزی ۲۳ قرص می‌خورد که توسط کلی از دکترهای مختلف در مرکز والتر رید تجویز شده است.اینجا مجروحان جنگی معمولا با هم برای چیزهای مشترکی صبر می‌کنند: یک قرار ملاقات دیگر با کارشناس پزشکی ارتش، ارزیابی جدید و گزارش‌های پزشکی گم‌شده‌ای که شاید پیدا شده باشند.
● جنگ جدید بعد از عراق
جنگ در عراق دنیایی از بیچارگی، ناامیدی و معلولیت را ساخته است. این سربازان در والتررید برای ماه‌ها و سال‌ها در بخش‌های مختلف جا به جا می‌شوند. شاید بهترین ساختمان این مرکز اقامتگاه ۴ طبقه‌ای باشد که مدت‌ها قبل برای سکونت نظامی‌ها و خانواده‌شان به‌طور موقت ساخته شد.
۲ نفر از خبرنگاران واشنگتن پست ساعت‌ها در این ساختمان وقت صرف کردند تا از جنگ مجروحان جنگ و خانواده‌شان با مشکلات گزارش تهیه کنند اما هیچ کدام از مسئولان مرکز والتر رید اجازه این کار را ندادند.
هر چند وقت یک بار سربازهایی که حالا با صندلی چرخدار حرکت می‌کنند دور هم جمع می‌شوند. بعضی از آنها آن قدر کم سن و سال هستند که جلسه آنها مثل یکی از نشست‌های دانش‌آموزان می‌شود. موضوع اصلی همه بحث‌ها هم یک چیز است؛ داروهای مسکن، دردها و کابوس‌ها.
مرکز پزشکی والتر رید در رودخانه داروهای مسکن و روان پریشی شناور است. در این میان هر شب داروهای ضد‌افسردگی و ضد‌درد به سربازها خورانده می‌شود. آن قدر این مسئله ادامه پیدا کرده است که این مجروحان حالا اگر یک شب این داروها را نخورند کابوس به سراغشان می‌آید. ۶۰ درصد نظامی‌های بستری شده در این مرکز به خاطر انفجار مجروح یا معلول شده‌اند و همه آنها دچار آسیب مغزی هستند.
اینجا علاوه بر بیماری‌های جسمی مشکلات اقتصادی و خانوادگی کاملا حس می‌شود. همسر یکی از آنها وقتی پول حق بیمه پرداخت شد فرار کرده است. یکی از دیگر از قدیمی‌ها نگران شغلش است و اینکه چگونه بدون کار به خانه برگردد.با این مشکلات اینجا روانپزشکی که به خانواده‌ها مشاوره بدهد وجود ندارد. پیشنهادی که از سوی خیرین به مرکز والتر رید داده شد ولی مقام‌های ارتش آن را قبول نکردند.
بعد از مدتی این وضعیت عجیب و غریب تبدیل به اموری عادی می‌شود. در یکی از شب‌ها معترضین به جنگ در عراق روبه‌روی مرکز والتر رید تجمع کردند. آنها فریاد می‌زدند: «از جنگ متنفریم.
خانواده و دوستان ما را به خانه برگردانید.» همان موقع دکترها با روپوش‌های سفید در ورودی مرکز منتظر رسیدن اتوبوسی پر از سربازهای زخمی جدید از فرودگاه نظامی اندروز بودند.
در اینجا جراحت دیل مکلوئید یک مسئله پیش‌پا‌افتاده به حساب می‌آید. در دهمین ماه اعزامش به عراق بود که جمجمه‌اش در اثر انفجار و برخورد یک در آهنی خرد شد. موج انفجار او را به گوشه‌ای پرتاب کرد و چند تا از مهره هایش هم شکست.
وقتی همسرش فهمید او را به والتر رید آورده‌اند شغلش را در کارخانه رها کرد و به اینجا آمد. آنها در والتر رید بین زمین و آسمان معلق هستند. سگ‌ها هر چند وقت یک بار به وسیله نیروهای ارتش به اینجا آورده می‌شوند تا اتاق بیماران را برای پیدا کردن اسلحه قاچاق یا مواد‌مخدر بگردند.
یک روز که همسر دیل در اتاق را باز کرد به او گفته شد بیرون نیاید چون یکی از سربازها در راهروی طبقه پایین در اثر تزریق بیش از حد مواد مرده است.روزهای دیل مکلوئید و همسرش با ملاقات با پزشک‌های مختلف، فیزیوتراپی و ارزیابی‌های مختلف می‌گذرد. ارزیابی برای اخراج دیل از ارتش. بعد از ۱۹ ‌سال حالا دیگر او به درد ارتش نمی‌خورد.
همسر دیل نگران است. او می‌گوید: «نمی‌دانم چگونه دیل با این وضعش می‌خواهد بار دیگر وارد جامعه شود.»
نگرانی مهم‌تر او درباره درجه ناتوانی دیل است. پزشک‌های ارتش در این مورد مشاجره دارند. عده‌ای از آنها می‌گویند وضعیت او به خاطر اختلال روانی است و او از زمان دبیرستان کم توان ذهنی بوده است. آنها اعلام کرده‌اند که مسئله او به خاطر جراحت جنگی نیست و به کم بودن طبیعی هوش او مربوط است.
دوستان دیگر دیل هم این مشکلات را دارند. آنها در موقع اعزام آدم‌های مورد نیازی بودند اما حالا گروهی از دکترهای ارتش مشغول بررسی جراحت‌های آنها هستند تا نشانه‌هایی از مشکلات قبلی را پیدا کنند و به نوعی درجه معلولیت آنها را برای دریافت حقوق پایین بیاورند.یکی از دوستان نزدیک دیل که ۴۷ سال دارد، در عراق و حین رانندگی دچار سانحه شده است.
پای شکسته او بعد از چند عمل خوب نشده است اما پزشک‌های ارتش اعلام کرده‌اند این مسئله به خاطر کهولت سن است! وقتی دیل پرونده پزشکی خود را برای اولین بار دید، از عصبانیت نزدیک بود منفجر شود: « اینجا نوشته است مشکلات من به خاطر کند ذهنی است! من از دبیرستان فارغ التحصیل شدم. مدتی در دانشگاه بودم و در یک کارخانه کار می‌کردم. چطور من کند ذهن بوده‌ام؟»
اینها حرف‌هایی است که او حالا با فریاد به همسرش می‌زند. اما دکترهای ارتش تصمیم خودشان را گرفته‌اند. آنها می‌گویند دیل از بچگی یک کم توان ذهنی بوده است و انفجار در عراق هیچ ربطی به وضعیت اوندارد.
بعد از مدتی بالاخره جنگ با کمیسیون پزشکی خسته‌شان می‌کند و تصمیم می‌گیرند از این جهنم فرار کنند. وسایل‌شان را جمع می‌کنند و یک روز بعد از مدت‌ها درهای والتر رید را پشت سرشان می‌بینند. یکی دیگر از دوستان دیل هم مدت کمی بعد مرکز را ترک می‌کند اما مایک اسمیت عمرش به بیرون آمدن از آنجا قد نمی‌دهد.
یک هفته بعد خبر می‌رسد که اسمیت که همیشه کابوس می‌دید و بی‌خوابی بیچاره‌اش کرده بود مرده است. مسئولان بیمارستان اعلام کردند مرگش بر اثر سکته قلبی بوده است اما هم اتاقی هایش اعتقاد دارند او را جنگ هر روزه با ارتش آمریکا کشته است.
همسر دیل بعد از ترک بیمارستان با مشکلات جدیدی روبه‌رو می‌شود. دکترها می‌گویند کبد دیل به خاطر داروهایی که در والتر رید مصرف کرده است دارد از کار می‌افتد اما دیگر کسی از ارتش کاری به کار آنها ندارد و تحویل‌شان نمی‌گیرد.
اتاق‌های مرکز والتر رید هر روز خالی و پر می‌شوند. سربازهایی می‌روند و مجروحان جدیدی به این مرکز شکست خورده مانند جنگ عراق وارد می‌شوند. مادری نیمه شب با دو چمدان داخل می‌شود و سراغ پسرش را می‌گیرد. این قصه جدید دیگری است که هر روز آغاز می‌شود.

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی