سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 14 August, 2018

جنگ، اکسیر جادویی و دیگر هیچ ...


جنگ، اکسیر جادویی و دیگر هیچ ...
با مطالعه منازعات آمریکا مواردی می توان یافت که "جنگ" به عنوان "اکسیری جادویی"، اقتصاد رو به احتضار این کشور را حیاتی دوباره بخشیده است.
نمونه بارز و تاریخی این ادعا آنکه آمریکا از اواخر دهه سال ۱۹۲۹ تا اوایل دهه ۱۹۴۰ میلادی گرفتار یکی از شدیدترین بحران های اقتصادی قرن گذشته شد اما آغاز جنگ جهانی در سال ۱۹۳۹ میلادی در اروپا و ورود این کشور به آن جنگ ویرانگر، اقتصاد ورشسکته آمریکا را نجات داد.
برخی گمانه زنی های اخیر با تکیه بر این رویداد تاریخی و نیز مراجعه به موارد مشابه و نیز تاکید بر اقتصاد مبتنی بر نظامی گری آمریکا این احتمال را که این کشور برای فرار از بحران کنونی اقتصادی متوسل به جنگ دیگری شود، تقویت کرده است.
بسیاری از نظریه پردازان حوزه روابط بین المللل، هیچ ارتباطی میان برپایی جنگ به نیت پایان بخشیدن به بحران اقتصادی قایل نیستند و در این راستا دلایل عمده ای نیز می توان برشمرد که دولت نومحافظه کار آمریکا با توجه به شرایط کنونی که در آن به سر می برد ناتوان تر از آن است که برای حل بحرانی که به گفته «کریس داد» رییس کمیته بانکداری سنا، "تنها چند روز به فروپاشی اقتصاد کشور باقی مانده است"، دست به راه اندازی جنگ یا حماقتی دیگر بزند.
شرایط کنونی آمریکا با دیگر شرایط مشابهی که این کشور پیشتر در آن گرفتار بوده هرگز قابل مقایسه نیست، به بیان دیگر اگر آمریکا در دوره های پیشین برای فرار از بحران اقتصادی متوسل به جنگ می شد اما اکنون وضعیت اقتصادی بحران زده آمریکا معلول جنگ های فرسایشی است که کاخ سفید از ابتدای هزاره سوم میلادی آغازگر آن بود.
"جرج بوش" در آغاز دوران ریاست جمهوری خود و متعاقب حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی با اعلام "جنگ با تروریسم" در قالب دکترین "حمله پیشگیرانه" شعله جنگ در کیلومترها دورتر از مرزهای این کشور را مشتعل کرد که تهاجم نظامی و اشغال افغانستان و عراق مصداق بارز این مساله بوده است.
گرفتاری نیروهای آمریکایی در "سیاه‌چاله افغانستان" و به‌ویژه "باتلاق عراق" و هزینه های نجومی صرف شده در این دو جنگ نه تنها دستاورد مطلوبی برای این کشور در پی نداشته بلکه اقتصاد این کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده و عملا اختصاص بودجه برای برافروختن آتش جنگی دیگر را ناممکن کرده است.
فشار مردم آمریکا و اعتراض افکار عمومی این کشور به سیاست های جنگی بوش نیز عامل دیگری است که اختیار را از کف جنگ سالاران آمریکایی برای شروع جنگی جدید، خارج کرده است.
مردم آمریکا وضعیت کنونی و بحرانی اقتصادی این کشور و مشکلاتی از جمله بیکاری، گرانی و از دست دادن سرمایه را نتیجه و دستپخت سیاست های جنگ طلبانه دولتمردان آمریکایی بر می شمارند.
صرف ذخایر مالی آمریکا در جنگ بی نتیجه با تروریسم و هجوم به افغانستان و عراق تأثیر بسیار بدی بر زندگی شهروندان این کشور گذاشته است تا حدی که برخی منابع خبری از قطع برق خانه شهروندان آمریکایی در نتیجه ناتوانی آنان در پرداخت قبوض برق خبر داده‌اند.
نزدیکی به زمان برگزاری انتخابان ریاست جمهوری در آمریکا نیز عامل دیگری است که احتمال هرگونه رفتار جنون آمیزی را از سوی جنگ طلبان آمریکایی سلب کرده است.
جنگ هم اکنون به عنوان "چشم اسفندیار" هیأت حاکمه آمریکا منتسب به حزب جمهوریخواه محسوب می شود و هر اقدام نظامی در شرایط کنونی، قطعا شکست این حزب و پیروزی حزب دمکرات را که هشت سال دور از قدرت هستند؛ به‌دنبال خواهد داشت.
همچنین ترس از شکست در انتخابات، نامزدهای تشنه قدرت برای تکیه زدن به صندلی ریاست جمهوری آینده آمریکا را بر آن داشته تا بطور آشکار نظرات جنگ طلبانه خود را تا حدودی مورد بازنگری قرار دهند.
هم اکنون در اظهارات "باراک اوباما" و "جان مک کین" گرایش آنان به رویکرد و دکترین
"مونروئه" مبتنی بر دست برداشتن از دخالت در امور سایر کشورها و حذف دکترین "جکسون" مبتنی بر مداخله نظامی در دیگر مناطق جهان از سیاست خارجی آمریکا مشهود است.
در عرصه جهانی نیز مخالفت با سیاست های جنگ طلبانه آمریکا افزایش یافته و هشدار کشورهای اروپایی به سران کاخ سفید نسبت به آغاز جنگی جدید را در پی داشته است.
براساس اعلام منابع خبری، سران کشورهای اروپایی به تازگی ضمن انتقاد از سیاست های واشنگتن از سیاستمداران آمریکایی خواسته اند تا به جای جنگ طلبی در جهان به حل بحران اقتصادی که این کشور و نیز اروپا را فرا گرفته، بپردازند.
به نظر می رسد آمریکا هم اکنون توانایی استفاده از اکسیر جادویی را از دست داده و یا شاید بتوان گفت دوران "جادوگرها" به سر آمده است.

امید غیاثوند

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ـ ایرنا

مطالب مرتبط

بهانه جنگ واشنگتن با ترور این‌بار در سوریه

بهانه جنگ واشنگتن با ترور این‌بار در سوریه
روابط پرفراز و نشیب میان واشنگتن و دمشق یک‌شنبه (هفته پیش) در حالی از بد به بدتر گرایید که حمله هوایی ایالات متحده به مرز سوریه نزدیک عراق هشت غیر نظامی از جمله یک زن را کشت. تلویزیون سوریه این حمله را «قتل عام » آمریکایی نامید اما جزئیات آن همچنان در حال افشاست. روز سه‌شنبه بود که آمریکا سکوت خود در مورد این حادثه را با این ادعا شکست که « ابو غدیه » عامل اصلی القاعده را در این عملیات هدف گرفته و طی آن چیزی که در مطبوعات غربی به عنوان «حمله پیشگیرانه» توصیف شد وی را کشته است. آسوشیتدپرس ـ به نقل از یک مقام نظامی آمریکا بدون ذکر نام ـ گزارش داد که الغدیه قصد انجام حمله‌ای به عراق داشت. الغدیه که نام واقعی‌اش «بدران ترکی هیشان المزیدی» است رهبر یک شبکه حرفه‌ای القاعده است که مبارزان خارجی القاعده را به بخش‌های مقاومت زیرزمینی به عراق منتقل می‌کند. این حمله یک روز پس از آن بود که یک فرمانده عالی‌رتبه نظامی آمریکا در عراق به خبرنگاران گفت که نیروهای آمریکایی حضور خود در مرزهای سوریه را تقویت می‌کنند؛ مرزی که وی آن را دروازه «غیر قابل کنترل» برای ورود مبارزان به عراق نامید. جزئیات تایید نشده و تراژدی محقق این حمله، روابط سوریه‌ـ آمریکا را به اغما برده است. مقام‌های عالی‌رتبه در دمشق از این تاکتیک‌های «کابوی گونه» نیروهای آمریکایی به شدت خشمگینند و افکار عمومی سوریه به شدت ضدآمریکایی شده است. این حمله منجر به جنگ میان آمریکا و سوریه نخواهد شد اما نقطه عطف مهمی را در روابطی غیرقابل پیش‌بینی و آشفته به وجود می‌آورد که ریشه در ۶۰ سال پیش دارد.
● میراثی از بی‌اعتمادی
در سال ۱۹۴۵، «ناظم القدسی» اولین سفیر سوریه در واشنگتنـ که قویا با دولت خود جدل داشتـ سعی داشت دمشق را قانع کند که زمین سفارت در واشنگتن را خریداری کند. رئیس‌جمهور آتی سوریه ابراز داشت که هزینه آن خیلی زیاد نبود ( با علم به اینکه وزارت خارجه سوریه پولی برای خرید زمین در واشنگتن ندارد) به این دلیل که آمریکا در مسیر تبدیل شدن به تک ابرقدرت بود و بسیار محتمل بود که متحد شماره یک دمشق نیز بشود. وی گفت: این یک سرمایه‌گذاری سودآور بلندمدت بود که در آمریکا ریشه می‌دوانید. آن همانا « فرانکلین.دی. روزولت» رئیس‌جمهور آمریکا بود که قول داد سوریه را از «سیستم الزام‌آور و نفرت انگیز فرانسوی» رها سازد و از حق تعیین سرنوشت و رهایی و آزادی مردم جهان سوم سخن گفت. اما تا سال ۲۰۰۵، روابط سوریه ـ آمریکا به بدترین مرحله خود رسید. این به دلیل دوران دولت بوش بود که ایالات متحده خواهان تغییر رژیم در سوریه بود. پس از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳، ایالات متحده در حال حاضر مرزی ۶۰۵ کیلومتری با سوریه دارد و این کشور را متهم به خرابکاری‌های بسیار در این کشور جنگ زده می‌کند. این اتهامات در سال ۲۰۰۳ با این ادعا شروع شد که سوریه از وفاداران صدام حمایت می‌کند، این اتهامات سپس تا جایی گسترش یافت که سوریه به اعزام نیروهای جهادی خارجی به میدان نبرد با آمریکا در عراق متهم شد. روابط دو طرف با ترور رفیق حریری نخست‌وزیر لبنان در فوریه ۲۰۰۵ به پایین‌ترین سطح خود رسید و طی سه سال گذشته از «بد» به «بدتر» تغییر جهت داد.
آشکار است که روابط سوریهـ آمریکا از یکشنبه گذشته تا کنون بازهم کاهش یافت. کمی پس از چهار عصر ۲۶ اکتبر، چهار هلیکوپتر آمریکایی از مسیر عراق حریم هوایی سوریه را نقض کردند. دو تا از این هلیکوپترها در روستای «سکاریه» در شهر «ابو کمال» نزدیک مرز عراق فرود آمدند. سربازان آمریکایی پیاده شده و سپس آغاز به شلیک به سوی غیرنظامیان کردند و هشت نفر از جمله یک زن را در نبردی که ۴۰ دقیقه به طول انجامید کشتند. کمی بعد، یکی از خبرنگاران تلویزیون سوریه ابتدا خبر این حمله را منتشر کرد و آن را « قتل عام آمریکایی‌ها در سوریه » نامید. وزارت خارجه سوریه بلافاصله کارداران عراق و آمریکا را برای محکوم کردن این حمله فراخواند. ولید معلم وزیر خارجه سوریه که از لندن سخن می‌گفت از رفتار «کابوی‌‌گونه» آمریکایی‌ها انتقاد کرد و شدیدا به دولت‌های عرب به ویژه عربستان سعودی به دلیل سکوت آنها و اینکه انتظار دیدن پاسخ واشنگتن را دارند تاخت. یک نظر بر این است که تمام این مشکلات بخشی از سیاست‌های داخلی آمریکا در مرحله نهایی مبارزات ریاست جمهوری است و هدف آن افزایش فرصت برای مک‌کین جمهوریخواه و دادن بهانه بیشتر به اوست تا «جنگ با ترور» بوش را این بار با سوریه پیش گیرد. ۲۴ ساعت پس از حمله، «منابع» آمریکایی این حمله را تایید و ادعا کردند که ارتش آمریکا در حال تعقیب عناصر جهادی بود که از مرز سوریه برای ورود به عراق استفاده می‌کردند. البته هر چند وزارت خارجه، پنتاگون و کاخ سفید در این مورد ساکت ماندند اما اعلام داشتند که یک چیزی در واشنگتن بسیار اشتباه بود. اگر به راستی آمریکایی‌ها به یک پایگاه تروریستی حمله کرده بودند، تیم بوش در زمره اولین کسانی بودند که در مطبوعات غربی لاف‌زنی و گنده‌گویی را آغاز می‌کردند. این واقعیت که رجزخوانی سنتی آمریکایی‌ها همچنان سکوت را پیشه خود کرده است دلیلی است بر این امر که آمریکایی‌ها به کاری که کردند خیلی نمی‌بالند و شاید خطای انسانی نیز وارد کار شده باشد.
● هدف اصلی از حمله چیست؟
برای یک ملت بسیار بعید و قبیح- و البته غیرقانونی- است که فضای حاکمیت ملی‌اش مورد حمله قرار گیرد، نیروی زمینی به آنجا اعزام شود و شهروندان بی‌گناه آن کشته شوند مگر اینکه یک هدف اصلی در پی آن باشد. اما گزارشات اولیه در مورد تلفات ابو کمال هیچ تروریستی را در آن ساختمان‌های متروک نشان نمی‌داد بلکه کارگران روزمره معمول و یک زن آنجا بودند. اگر آمریکایی‌ها فکر می‌کردند که آنجا پایگاهی برای القاعده است واقعا اشتباه می‌کردند. جاشوا لاندیس متخصص سوری در مقاله‌ای نوشت که این حمله « احتمالا از سوی رئیس ستاد مشترک ارتش و نه دفتر دیک چنی انجام شده است. روشن است که موضوعاتی واقعی در مرز وجود دارد و ژنرال پترائوس به سوریه هشدار می‌داد که باید همکاری بیشتری کنند. اطلاعات جاسوسی احتمالا قاچاقچیان را هدف قرار داده است که به تعبیر آمریکایی‌ها القاعده بودند. این احتمال هست که این مردم بدبخت و فقیر که در حمله آمریکایی‌ها کشته شدند خانواده همان قاچاقچیان بودند».
پاسخ مسکوت آمریکایی‌ها ممکن است شاهدی بر این سوء قضاوت باشد و با نشان دادن اینکه چگونه حمله آمریکایی‌ها وحشیانه بود توهینی هم بر این جراحت می‌افزاید. ضمن اینکه نشان می‌دهد که چگونه به سوریه به شدت بی‌احترامی شد. چند سال پیش، وقتی از بشار اسد در مورد همکاری مرزی سوریه پرسیده شد وی این سوال را از روزنامه آمریکایی پرسید:« با چه کسی همکاری کنیم؟ اگر به مرز بروید تنها نگهبانان سوری را مشاهده خواهید کرد. اما اگر به مرز عراق نگاه کنید هیچ‌کس نیست. نه نگهبان عراقی و نه مرزبانی آمریکایی. هیچ کس». مسلم است که این حمله ـ که نیاز به جزئیات بیشتری در مورد آن است ـ منجر به تنش‌های گسترده‌ای میان دمشق و واشنگتن خواهد شد. سوری‌ها احساس می‌کنند که ایالات متحده به دلیل مجموعه‌ای از اقداماتی که سوریه به حل آنها کمک کرده است مثل: کمک به اسکان ۵/۱ میلیون آواره عراقی، سخت کردن کنترل مرزی، به نتیجه رساندن توافق دوحه، پایان دادن به دوراهی ریاست جمهوری در لبنان و... ناسپاسی پیشه کرده‌اند. به‌رغم اینکه ایالات متحده نگران است که سوریه موفق به گریختن از انزوای تحمیلی آمریکا شده است اما واشنگتن می‌فهمد که همکاری سوریه برای حل مسائل خاورمیانه لازم است. در دسامبر ۱۹۹۰، جیمز بیکر وزیر خارجه سابق آمریکا سوریه را به مثابه « یک کشور مهم عرب که منافع مشترکی با آمریکا دارد» توصیف کرد.
اما در دسامبر ۲۰۰۴، جورج بوش رئیس‌جمهور آمریکا چنین گفت:« سوریه کشوری بسیار ضعیف است و لذا مورد اعتماد نیست». تفاوت‌های عمیق در سیاست آمریکا نسبت به سوریه طی ۱۵ سال گذشته نشان می‌دهد که بهبود روابط بسیار گسیخته و مرهم نهادن بر روابط دو طرف چقدر دشوار است. این تنش و کاهش روابط به ویژه پس از حوادث ۲۷ اکتبر چنین شد و تا زمانی که بوش در کاخ سفید است یا جان مک‌‌کین جانشین او شود همچنان اینگونه خواهد ماند. وقتی جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ آغاز شد سوریه به دلیل تلاش ناکام برای منفجر کردن یک هواپیمای اسرائیلی در فرودگاه هیثروی لندن در سال ۱۹۸۶ در لیست سیاه آمریکا بود. در پرتو جنگ خلیج فارس، بوش فهمید که به همان میزان که علاقه‌مند به تنبیه سوریه است اما به همان میزان به سوریه نیاز داشت تا مانع وقوع جنگهایی مشابه شود. رئیس‌جمهور مرحوم حافظ اسد ـ که مشتاق توافق بود ـ برای اولین بار در ۱۴ سپتامبر ۱۹۹۰ با بیکر دیدار کرد که نشانه‌ای از ماه عسل ۱۰ روزه در روابط دمشق ـ واشنگتن بود. بعد در ۲۳ نوامبر اسد با بوش ـ که خواستار حمایت سوریه در عملیات توفان صحرا بود - دیدار کرد و بوش قول داد تا کنفرانس صلح عرب ـ اسرائیل را به محض آزاد شدن کویت برگزار کند. وقتی جنگ خلیج فارس در ژانویه ۱۹۹۱ آغاز شد بوش مطمئن شد که اسرائیل از این معرکه ستیز بیرون می‌ماند تا باعث خشم سوریه نشود. او حتی اسرائیل را مجبور به خویشتنداری کرد تا زمانی که صدام حسین موشک‌های اسکاد را به تل آویو پرتاب کرد.
پس از آن، بوش از ییتزاک مودای وزیر اقتصاد اسرائیل پریشان خاطر شد چرا که از واشنگتن خواست دو میلیارد دلار غرامت برای جبران حملات موشک‌های اسکاد برای حفاظت در برابر سوریه بپردازد. در پاسخ، بوش از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار وام مسکن به وزیر مسکن اسرائیل که کسی جز آریل شارون نبود خودداری کرد. این ۴۰۰ میلیون دلار برای اسکان یهودیان روسی که از جمهوری‌های سابق شوروی به غزه و اراضی غربی می‌آمدند اختصاص داه شده بود.
پاداش دیگر آمریکا به سوریه بازگذاشتن دست این کشور در لبنان بود؛ پاداشی برای مشارکت اسد در عملیات توفان صحرا. همانگونه که بوش به اسد قول داده بود، کنفرانس مادرید در اکتبر ۱۹۹۱ برگزار شد. در سال ۱۹۹۴ بوش در دانشگاه تافتس سخنرانی‌ای کرد که در آن گفت:« نقش سوریه برای منافع آمریکا مهم است». دو سال بعد، جیمز بیکر سخنرانی دیگری در تافتس کرد که چنین بیان داشت:« اگر به خاطر پذیرش سوریه و موضع‌گیری مثبت این کشور نبود ـ که از سوی حافظ اسد پذیرفته شده بود ـ فرآیند صلح آغاز نمی‌شد». بیل کلینتون بار دیگر برای دیدار با سوریه تلاش کرد و دو بار با اسد در سال ۱۹۹۴ دیدار کرد. او خاطرنشان کرد که نقش سوریه «برای دستیابی به صلحی جامع و پایدار در خاورمیانه مهم است». سوریه که راضی به نظر می‌رسید به این ابتکارات و حرکات آمریکا با لبخند پاسخ داد. پس از ماجرای یک‌شنبه گذشته، سوریه دیگر راضی به نظر نمی‌آید. تاریخ اثبات کرده که زمانی که سوریه خشمگین می‌شود، کارهای بیشتری می‌تواند در خاورمیانه انجام دهند. ناظم القدسی در سال ۱۹۴۵ درست می‌گفت: آمریکا به‌طور بالقوه بهترین دوست سوریه است. اما این دوستی بالقوه تنها با وجود مرد عاقلی مثل روزولت کارگر است و نه فردی مانند جورج بوش که حریم هوایی سوریه را نقض کرده و شهروندان این کشور را می‌کشد.

وبگردی
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
۳ یا ۶ ماه دیگر گفتگو‌های ایران و آمریکا شروع می‌شود
۳ یا ۶ ماه دیگر گفتگو‌های ایران و آمریکا شروع می‌شود - به گفته امیر احمدی، مقامات ایران موضعی گرفته‌اند که توجیه انجام مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای را سخت می‌کند. آن‌ها در حال حاضر درباره مسائلی، از جمله یمن، و احتمالا بزودی درباره سوریه، گفتگو می‌کنند. بنابراین، به جای توافق هسته‌ای، آن‌ها به احتمال زیاد درباره سایر مسائل، بخصوص مسائل منطقه‌ای، گفتگو خواهند کرد.
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.