چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

جنگ، اکسیر جادویی و دیگر هیچ ...


جنگ، اکسیر جادویی و دیگر هیچ ...
با مطالعه منازعات آمریکا مواردی می توان یافت که "جنگ" به عنوان "اکسیری جادویی"، اقتصاد رو به احتضار این کشور را حیاتی دوباره بخشیده است.
نمونه بارز و تاریخی این ادعا آنکه آمریکا از اواخر دهه سال ۱۹۲۹ تا اوایل دهه ۱۹۴۰ میلادی گرفتار یکی از شدیدترین بحران های اقتصادی قرن گذشته شد اما آغاز جنگ جهانی در سال ۱۹۳۹ میلادی در اروپا و ورود این کشور به آن جنگ ویرانگر، اقتصاد ورشسکته آمریکا را نجات داد.
برخی گمانه زنی های اخیر با تکیه بر این رویداد تاریخی و نیز مراجعه به موارد مشابه و نیز تاکید بر اقتصاد مبتنی بر نظامی گری آمریکا این احتمال را که این کشور برای فرار از بحران کنونی اقتصادی متوسل به جنگ دیگری شود، تقویت کرده است.
بسیاری از نظریه پردازان حوزه روابط بین المللل، هیچ ارتباطی میان برپایی جنگ به نیت پایان بخشیدن به بحران اقتصادی قایل نیستند و در این راستا دلایل عمده ای نیز می توان برشمرد که دولت نومحافظه کار آمریکا با توجه به شرایط کنونی که در آن به سر می برد ناتوان تر از آن است که برای حل بحرانی که به گفته «کریس داد» رییس کمیته بانکداری سنا، "تنها چند روز به فروپاشی اقتصاد کشور باقی مانده است"، دست به راه اندازی جنگ یا حماقتی دیگر بزند.
شرایط کنونی آمریکا با دیگر شرایط مشابهی که این کشور پیشتر در آن گرفتار بوده هرگز قابل مقایسه نیست، به بیان دیگر اگر آمریکا در دوره های پیشین برای فرار از بحران اقتصادی متوسل به جنگ می شد اما اکنون وضعیت اقتصادی بحران زده آمریکا معلول جنگ های فرسایشی است که کاخ سفید از ابتدای هزاره سوم میلادی آغازگر آن بود.
"جرج بوش" در آغاز دوران ریاست جمهوری خود و متعاقب حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی با اعلام "جنگ با تروریسم" در قالب دکترین "حمله پیشگیرانه" شعله جنگ در کیلومترها دورتر از مرزهای این کشور را مشتعل کرد که تهاجم نظامی و اشغال افغانستان و عراق مصداق بارز این مساله بوده است.
گرفتاری نیروهای آمریکایی در "سیاه‌چاله افغانستان" و به‌ویژه "باتلاق عراق" و هزینه های نجومی صرف شده در این دو جنگ نه تنها دستاورد مطلوبی برای این کشور در پی نداشته بلکه اقتصاد این کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده و عملا اختصاص بودجه برای برافروختن آتش جنگی دیگر را ناممکن کرده است.
فشار مردم آمریکا و اعتراض افکار عمومی این کشور به سیاست های جنگی بوش نیز عامل دیگری است که اختیار را از کف جنگ سالاران آمریکایی برای شروع جنگی جدید، خارج کرده است.
مردم آمریکا وضعیت کنونی و بحرانی اقتصادی این کشور و مشکلاتی از جمله بیکاری، گرانی و از دست دادن سرمایه را نتیجه و دستپخت سیاست های جنگ طلبانه دولتمردان آمریکایی بر می شمارند.
صرف ذخایر مالی آمریکا در جنگ بی نتیجه با تروریسم و هجوم به افغانستان و عراق تأثیر بسیار بدی بر زندگی شهروندان این کشور گذاشته است تا حدی که برخی منابع خبری از قطع برق خانه شهروندان آمریکایی در نتیجه ناتوانی آنان در پرداخت قبوض برق خبر داده‌اند.
نزدیکی به زمان برگزاری انتخابان ریاست جمهوری در آمریکا نیز عامل دیگری است که احتمال هرگونه رفتار جنون آمیزی را از سوی جنگ طلبان آمریکایی سلب کرده است.
جنگ هم اکنون به عنوان "چشم اسفندیار" هیأت حاکمه آمریکا منتسب به حزب جمهوریخواه محسوب می شود و هر اقدام نظامی در شرایط کنونی، قطعا شکست این حزب و پیروزی حزب دمکرات را که هشت سال دور از قدرت هستند؛ به‌دنبال خواهد داشت.
همچنین ترس از شکست در انتخابات، نامزدهای تشنه قدرت برای تکیه زدن به صندلی ریاست جمهوری آینده آمریکا را بر آن داشته تا بطور آشکار نظرات جنگ طلبانه خود را تا حدودی مورد بازنگری قرار دهند.
هم اکنون در اظهارات "باراک اوباما" و "جان مک کین" گرایش آنان به رویکرد و دکترین
"مونروئه" مبتنی بر دست برداشتن از دخالت در امور سایر کشورها و حذف دکترین "جکسون" مبتنی بر مداخله نظامی در دیگر مناطق جهان از سیاست خارجی آمریکا مشهود است.
در عرصه جهانی نیز مخالفت با سیاست های جنگ طلبانه آمریکا افزایش یافته و هشدار کشورهای اروپایی به سران کاخ سفید نسبت به آغاز جنگی جدید را در پی داشته است.
براساس اعلام منابع خبری، سران کشورهای اروپایی به تازگی ضمن انتقاد از سیاست های واشنگتن از سیاستمداران آمریکایی خواسته اند تا به جای جنگ طلبی در جهان به حل بحران اقتصادی که این کشور و نیز اروپا را فرا گرفته، بپردازند.
به نظر می رسد آمریکا هم اکنون توانایی استفاده از اکسیر جادویی را از دست داده و یا شاید بتوان گفت دوران "جادوگرها" به سر آمده است.

امید غیاثوند

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ـ ایرنا

مطالب مرتبط

سایه جنگ بر شهرهای اسرائیل

سایه جنگ بر شهرهای اسرائیل
صدای ساز و آواز از رادیو و تلویزیون در تل آویو سكوت آزاردهنده در بیت المقدس و بندر خالی از سكنه حیفا. گزارشی كه در پی می آید تصویری است از آنچه این روز ها در شهر های مهم اسرائیل می گذرد.
این روزها اسرائیل در واقع در خطرناك ترین دوران تاریخ رژیم صهیونیستی به سر می برد. آن ۲۲ موشك اسكاد كه زمانی صدام حسین به سوی تل آویو شلیك كرد در مقایسه با روزانه ۱۵۰ موشك كاتیوشایی و با توجه به قدرت تخریبی و برد این موشك ها كه این روز ها از خاك لبنان و توسط حزب الله بر شهر های اسرائیل باریدن گرفته است، یك بازیچه به شمار می آید. البته این موشك ها هنوز به تل آویو نرسیده اند اما خطر آنها حداقل از جنبه های ذهنی و روانی بر فضای این شهر نیز سایه افكنده است: این مسئله در جای جای تل آویو و به دلیل وجود بی شمار تابلو هایی كه نشان دهنده مسیر رسیدن به پناهگاه ها است حس می شود و از آن گذشته آگهی های ترحیم و تسلیت برای كشته شدگان اسرائیلی كه در روزنامه جروزالم پست چاپ می شود نیز اتمسفر جنگ را به تل آویو هم كشانده است. اما ظاهرا مقامات تل آویو قصد دارند به هر صورت ممكن احساس امنیت را به ساكنان این شهر تزریق كنند. این روز ها در همه رستوران ها و اماكن عمومی تل آویو از تلویزیون و رادیو لاینقطع صدای ساز و آواز بلند است. مردمی هم كه در این مكان ها جمع می شوند با این سر و صدا همراهی می كنند و فقط به هنگام پخش اخبار موقتا ساكت می شوند و بلافاصله پس از پایان خبر ها آن خوش خیالی دروغین شروع می شود. این مردم گویی می خواهند با این شادی های ظاهری فكر خود را از واقعیت تهدیدكننده و چه بسا محتوم منحرف كنند.
اما برخلاف تل آویو در بیت المقدس و به ویژه بر مسجدالاقصی سكوتی بس آزاردهنده سنگینی می كند. زیرا دولت اسرائیل به بهانه مسائل امنیتی این محل مقدس و مهم مسلمانان را عملا تعطیل كرده است. به عقیده مقامات اسرائیلی به اصطلاح در انزوا قرار دادن این مكان مقدس جهانی از تاثیر شگرف آن بر افكار عمومی جهان می كاهد و رفته رفته آن مركزیت مهم را از این مكان سلب می كند. بدین ترتیب شهر بیت المقدس كه همواره نامش با مدارا همراه بوده است و همواره در گذشته های نه چندان دور یهودیان و مسیحیان و مسلمانان در آن به آرامی و صلح در كنار یكدیگر می زیسته اند، چندان از آن ویژگی همیشگی برخوردار نیست. بخش قدیمی بیت المقدس ظاهرا به سه كهكشان متفاوت تقسیم شده است. اصولا این به اصطلاح آرامش موجود در اسرائیل، امری فریب دهنده و گمراه كننده است. این سكوت در واقع همان وحشتی است كه در سال های اخیر و در ابعادی جدید و حال در جنگی روزبه روز گسترده تر، به سراغ اسرائیل آمده است. بسیاری بر این عقیده اند كه این جنگ ناگهان همچون بلایی آسمانی بر اسرائیل نازل شد و جالب آنكه سازمان جاسوسی موساد با آن همه ادعاهایش مبنی بر آنكه تكان هر برگی را در فلسطین و لبنان زیر نظر دارد، هیچ اطلاعی از حملات موشكی حزب الله نداشته است.
بسیاری از مردم اسرائیل این اتهام را متوجه دولت و مقام های امنیتی خود می كنند كه شش سال تمام حزب الله در جنوب لبنان مشغول حفر تونل و استقرار موشك بوده و حكومت آنها از این مسائل خبر نداشته است. حتی دولت لبنان هم شاهد این فعالیت ها بود جالب آنكه چه كسی می توانست تصور كند كه سنی ها و شیعیان كه در خاك عراق با یكدیگر جنگ می كنند، در لبنان دوش به دوش هم بر علیه اسرائیل بجنگند
شگفت آور اینكه حماس در نوار غزه همزمان با این جنگ، جبهه دیگری می گشاید و بدین صورت چنان با زمان بازی می كند تا نیروهای اسرائیلی را درگیركرده و در دراز مدت منجر به تضعیف دولت اسرائیل شود. اگر جامعه اسرائیل آن طور كه خود اسرائیلی ها ادعا دارند، جامعه ای مدنی باشد، پس محاسبه حماس و حزب الله كاملا درست بوده است زیرا هیچ جامعه مدنی نمی تواند در درازمدت این به اصطلاح آتش بازی های ناگهانی و مداوم را تحمل كند و دچار گسیختگی و فروپاشی و یا حداقل دچار ضعف نشود. این جنگ به هر صورت جنگی است بر سر اصول، جنگی نامتقارن میان دو فرهنگ. جنگی كه امروز اسرائیل را از درون می ساید و اسرائیل هم در مقابل این سایش دست بسته و ناگزیر و ناامید به نظر می رسد. كار به جایی رسیده است كه حتی آن جنبش صلح چندصد نفر از طرفدارانش را برای اعزام به جنوب لبنان، مسلح كرده است. جناح چپ اسرائیل هم دست از آن ادعاهای صلح طلبی برداشته و به عنوان بخشی از دولت ائتلافی این كشور وارد این هیاهو شده است. حتی روزنامه به اصطلاح لیبرالی چون «هاآرتص» هم این روزها از دولت اسرائیل می خواهد تا آتش بس زودهنگام را رد كرده و تا زمانی كه ساختارهای حزب الله نابود نشده است، اسلحه را زمین نگذارد. از نظر این روزنامه عقب نشینی از نوار غزه كه نشانه ای بود از صلح خواهی اسرائیل منجر به این شد كه حزب الله از آن به عنوان یك پیروزی نظامی یاد كرده و علیه اسرائیل اقدام كند.
ایدئولوژی صهیونیسم یعنی همان پدیده ای كه حزب الله برای مبارزه با آن به همراه مردم لبنان می جنگد، دیگر چندان كارایی ندارد. حزب الله عقیده دارد كه جنگ موسوم به جنگ با تروریسم حداقل در لبنان چیزی جز به خاك و خون كشیدن افراد غیرنظامی و كودكان توسط اسرائیل حاصلی ندارد و همین كشتارها است كه امروز فریاد اعتراض افكار عمومی جهان را بلند كرده است.
علاوه بر آن اسرائیل این روزها چه از نظر سیاسی و چه از نظر نظامی در لبنان كاملا ناشیانه و خام دستانه عمل می كند. با این حال دولت اولمرت با آگاهی به اینكه شارون سال های سال به خاطر حمله به لبنان مورد سرزنش بود نمی خواهد بیش از این خود را در این بدنامی جدید غرق كند. دنیا شاهد آن است كه بندری چون حیفا در این روزها و با وجود سالم ماندن زیرساخت هایش، از سكنه خالی شده است. هركدام از ساكنان حیفا درصورت امكان، فرار از این شهر به سوی جنوب و مركز اسرائیل و زندگی در كنار اقوامشان در آن مناطق را به ماندن در حیفا ترجیح می دهد. بنا به گزارش های موثق، تا به امروز حدود سیصدهزار اسرائیلی به دلیل حملات موشكی حزب الله فرار را بر قرار ترجیح داده اند و جالب آنكه این مسئله تا به حال در هیچ یك از گزارش های خبری نیامده است. این تعداد فراری و پناه جو تا به حال در اسرائیل سابقه نداشته است. البته شاید دلیل عدم توجه رسانه های بین المللی نسبت به این مسئله این باشد كه وضعیت فراریان و پناه جویان اسرائیلی برخلاف وضعیت مردم بی پناه لبنان، فاجعه بار نیست. اینكه در نیویورك یا بروكسل چه راه حل عاجلی برای جنگ فعلی در نظر گرفته شود، بی تردید برای یافتن كلید و جواب این معمای پیچیده و پیدا كردن راه حلی اساسی كفایت نمی كند. اسرائیلی ها هراس از آن دارند كه شاید این جنگ تازه نقطه آغاز فاجعه باشد و در مقابل این رزمندگان حزب الله و فلسطین هستند كه از این آغاز خشنود به نظر می رسند. بدین صورت جنگی كه چهارمین هفته خود را پشت سر می گذارد، می رود تا تبدیل به معمایی پیچیده شود. منبع: مركور

وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.