جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ / Friday, 25 May, 2018

جنگ، اکسیر جادویی و دیگر هیچ ...


جنگ، اکسیر جادویی و دیگر هیچ ...
با مطالعه منازعات آمریکا مواردی می توان یافت که "جنگ" به عنوان "اکسیری جادویی"، اقتصاد رو به احتضار این کشور را حیاتی دوباره بخشیده است.
نمونه بارز و تاریخی این ادعا آنکه آمریکا از اواخر دهه سال ۱۹۲۹ تا اوایل دهه ۱۹۴۰ میلادی گرفتار یکی از شدیدترین بحران های اقتصادی قرن گذشته شد اما آغاز جنگ جهانی در سال ۱۹۳۹ میلادی در اروپا و ورود این کشور به آن جنگ ویرانگر، اقتصاد ورشسکته آمریکا را نجات داد.
برخی گمانه زنی های اخیر با تکیه بر این رویداد تاریخی و نیز مراجعه به موارد مشابه و نیز تاکید بر اقتصاد مبتنی بر نظامی گری آمریکا این احتمال را که این کشور برای فرار از بحران کنونی اقتصادی متوسل به جنگ دیگری شود، تقویت کرده است.
بسیاری از نظریه پردازان حوزه روابط بین المللل، هیچ ارتباطی میان برپایی جنگ به نیت پایان بخشیدن به بحران اقتصادی قایل نیستند و در این راستا دلایل عمده ای نیز می توان برشمرد که دولت نومحافظه کار آمریکا با توجه به شرایط کنونی که در آن به سر می برد ناتوان تر از آن است که برای حل بحرانی که به گفته «کریس داد» رییس کمیته بانکداری سنا، "تنها چند روز به فروپاشی اقتصاد کشور باقی مانده است"، دست به راه اندازی جنگ یا حماقتی دیگر بزند.
شرایط کنونی آمریکا با دیگر شرایط مشابهی که این کشور پیشتر در آن گرفتار بوده هرگز قابل مقایسه نیست، به بیان دیگر اگر آمریکا در دوره های پیشین برای فرار از بحران اقتصادی متوسل به جنگ می شد اما اکنون وضعیت اقتصادی بحران زده آمریکا معلول جنگ های فرسایشی است که کاخ سفید از ابتدای هزاره سوم میلادی آغازگر آن بود.
"جرج بوش" در آغاز دوران ریاست جمهوری خود و متعاقب حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی با اعلام "جنگ با تروریسم" در قالب دکترین "حمله پیشگیرانه" شعله جنگ در کیلومترها دورتر از مرزهای این کشور را مشتعل کرد که تهاجم نظامی و اشغال افغانستان و عراق مصداق بارز این مساله بوده است.
گرفتاری نیروهای آمریکایی در "سیاه‌چاله افغانستان" و به‌ویژه "باتلاق عراق" و هزینه های نجومی صرف شده در این دو جنگ نه تنها دستاورد مطلوبی برای این کشور در پی نداشته بلکه اقتصاد این کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده و عملا اختصاص بودجه برای برافروختن آتش جنگی دیگر را ناممکن کرده است.
فشار مردم آمریکا و اعتراض افکار عمومی این کشور به سیاست های جنگی بوش نیز عامل دیگری است که اختیار را از کف جنگ سالاران آمریکایی برای شروع جنگی جدید، خارج کرده است.
مردم آمریکا وضعیت کنونی و بحرانی اقتصادی این کشور و مشکلاتی از جمله بیکاری، گرانی و از دست دادن سرمایه را نتیجه و دستپخت سیاست های جنگ طلبانه دولتمردان آمریکایی بر می شمارند.
صرف ذخایر مالی آمریکا در جنگ بی نتیجه با تروریسم و هجوم به افغانستان و عراق تأثیر بسیار بدی بر زندگی شهروندان این کشور گذاشته است تا حدی که برخی منابع خبری از قطع برق خانه شهروندان آمریکایی در نتیجه ناتوانی آنان در پرداخت قبوض برق خبر داده‌اند.
نزدیکی به زمان برگزاری انتخابان ریاست جمهوری در آمریکا نیز عامل دیگری است که احتمال هرگونه رفتار جنون آمیزی را از سوی جنگ طلبان آمریکایی سلب کرده است.
جنگ هم اکنون به عنوان "چشم اسفندیار" هیأت حاکمه آمریکا منتسب به حزب جمهوریخواه محسوب می شود و هر اقدام نظامی در شرایط کنونی، قطعا شکست این حزب و پیروزی حزب دمکرات را که هشت سال دور از قدرت هستند؛ به‌دنبال خواهد داشت.
همچنین ترس از شکست در انتخابات، نامزدهای تشنه قدرت برای تکیه زدن به صندلی ریاست جمهوری آینده آمریکا را بر آن داشته تا بطور آشکار نظرات جنگ طلبانه خود را تا حدودی مورد بازنگری قرار دهند.
هم اکنون در اظهارات "باراک اوباما" و "جان مک کین" گرایش آنان به رویکرد و دکترین
"مونروئه" مبتنی بر دست برداشتن از دخالت در امور سایر کشورها و حذف دکترین "جکسون" مبتنی بر مداخله نظامی در دیگر مناطق جهان از سیاست خارجی آمریکا مشهود است.
در عرصه جهانی نیز مخالفت با سیاست های جنگ طلبانه آمریکا افزایش یافته و هشدار کشورهای اروپایی به سران کاخ سفید نسبت به آغاز جنگی جدید را در پی داشته است.
براساس اعلام منابع خبری، سران کشورهای اروپایی به تازگی ضمن انتقاد از سیاست های واشنگتن از سیاستمداران آمریکایی خواسته اند تا به جای جنگ طلبی در جهان به حل بحران اقتصادی که این کشور و نیز اروپا را فرا گرفته، بپردازند.
به نظر می رسد آمریکا هم اکنون توانایی استفاده از اکسیر جادویی را از دست داده و یا شاید بتوان گفت دوران "جادوگرها" به سر آمده است.

امید غیاثوند

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ـ ایرنا

مطالب مرتبط

برگ های برنده ایران و امریکا در جنگ احتمالی

برگ های برنده ایران و امریکا در جنگ احتمالی
بحث درباره این پیش بینی ها را هم در رسانه های غربی و هم در رسانه های داخلی می توان دید. طبق این پیش بینی ها زمان اقدام نظامی احتمالی امریکا و اسراییل علیه ایران در فروردین سال ۸۵ تقریبا مصادف با سومین سالگرد تهاجم امریکا به عراق خواهد بود. البته هنوز در محافل رسمی صحبتی از این دست به گوش نمی رسد و در امریکا و اروپای غربی کماکان از ادامه راه های دیپلماتیک برای« فشار » به ایران محور گفت و گوهای رسمی است.
اما اگر ایران از مواضعش کوتاه نیاید چه؟ صریح ترین اظهار نظر را در این باره سناتور جان مک کین ابراز داشته است:« دیوانگی است که بگوییم ما در هیچ شرایطی از گزینه اقدام نظامی علیه ایران استفاده نخواهیم کرد.» به نظر او« فقط یک چیز بدتر از اقدام نظامی امریکاست و آن ایران دارای سلاح هسته ای است.»
بر اساس شنیده ها پورتر گاس مدیر سازمان سیا در سفرش به ترکیه از این کشور خواستار تبادل اطلاعات در زمینه ایران شده بود. همچنین بر اساس اخبار جراید امریکا تصمیم خود را برای « حمله باز دارنده» علیه ایران به آگاهی دولت های عربستان سعودی، اردن، عمان و پاکستان رسانده است.
سران ارشد نظامی امریکا نقشه حملات نظامی علیه ایران را آماده کرده اند اما تصمیم برای اجرایی کردن چنین اقدامی را سیاستمداران می گیرند.
ولادیمیر ساژین کارشناس انستیتوی خاور نزدیک روسیه معتقد است حمله به ایران کار آسانی نیست و احتمال آن بسیار ضعیف است. چرا که ایران را نمی توان با عراق مقایسه کرد. جمعیت ایران چند برابر عراق است و نیروهای نظامی آن بسیار قوی تر از نیروی نظامی عراق هستند. گذشته از این ایرانی ها می توانند از طریق شیعیان عراق در این کشور تاثیر بگذارند.» آیا امریکایی ها حاضر خواهند بود جبهه جدیدی در نزدیکی عراق بگشایند؟
●‌سلاح نفت ایران
ایران یکی از بزرگترین تولید کننده های نفت جهان است. حکومت ایران نیز هشدار داده است آماده استفاده از سلاح نفت در برابر هر گونه اقدامی است. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در یک سخنرانی اظهار داشت:« ما هر گونه ابزار لازم برای دفاع از حقوق خود را داریم. آنهایی که لحن تندی در برابر ایران را در پیش گرفته اند ده برابر بیشتر از آن که ما به آنها نیاز داریم به ما نیاز دارند. ولادیمیر ساژین بر این باور است که ایران به برکت افزایش قیمت جهانی نفت و مواضع اقتصادی و سیاست خارجی اش را تحکیم بخشیده است. ایران دیگر از این که به چشم امریکا در فهرست دولت های یاغی قرار بگیرد هراسی ندارد. اروپای غربی، هند، ژاپن و همه به نفت ایران احتیاج دارند.
بحران عراق که ایران امکانات زیادی برای تاثیر گذاری در وضعیت آن دارد به ایران فرصت داده مواضع خود را در منطقه مستحکم تر کند. ایرانی ها مطمئن اند امکان تنبیه شان وجود ندارد. دولتمردان ایران بر این باورند که به دلیل « نفت» نه امکان تحریم ایران وجود دارد و نه حمله نظامی به این کشور عملی است.» بر اساس همین باور است که ایران در برابر اروپا از مواضع اش دفاع می کند و احمدی نژاد رئیس جمهور ایران پی در پی اظهارات«لبه تیغ» بیان می کند.
●برگ های برنده ایران
نیروهای نظامی متشکل از ۵۴۵ هزار نفر است. غیر از این حدود ۳۶۰ هزار نفر دیگر در سازمان های مسلح دیگر از قبیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج و ژاندارمری مشغول خدمت اند. نیروهای مسلح ایران مجهز به موشک های بالیستیک، برد متوسط شهاب ۳ هستند که ۱۳۰۰ کیلومتر برد دارند و می توانند در صورت بروز درگیری نظامی ضرباتی را به خاک اسراییل و پایگاه های امریکا در منطقه وارد کنند.
به گمان کارشناسان در صورت تصمیم امریکا به حمله نظامی، ایران می تواند تنگه استراتژیک هرمز را ببندد که این امر می تواند خروج تانکرهای نفت را از خلیج فارس متوقف کند. در صورت چنین اقدامی از سوی ایران نتایج فاجعه باری در انتظار اقتصاد جهان است.
●برگ های امریکا
گروه های نظامی بزرگی از نیروهای نظامی امریکا در دو کشور هم مرز ایران یعنی افغانستان و عراق به سر می برند. اگر حمله زمینی در دستور کار نظامیان امریکایی باشد، نخست از این نیرو ها استفاده خواهد کرد. امریکا برای حمله هوایی به تاسیسات هسته ای ایران می تواند از پایگاه های خود در جزیره دیدگو گارسیا، قطر، عمان، عراق، امارات متحده و حتی از خود امریکا دست به تهاجم بزند. در چنین تهاجمی امریکا به بمب افکن های نامرئی B-۲ و جنگنده های F-۱۱۷ خود متکی خواهد بود.
این حمله می تواند محدود به تاسیسات هسته ای باشد یا برای اطمینان خاطر از ناتوانی ایران در اقدام تلافی جویانه همه زیر ساخت های نظامی ایران را شامل شود.
نباید از نظر دور داشت که امریکا در چنین تهاجمی می تواند از پشتیبانی نیروهای مسلح اسراییل نیز استفاده کند. ارتش اسراییل مجهز به بمب های سنگر کوب BLU-۱۰۹ است که می توانند پناه گاه های بتونی بسیار مستحکم را از بین ببرند.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!