دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

ادامه تزریق نقدینگی به بانک های انگلستان


ادامه تزریق نقدینگی به بانک های انگلستان
یکی از اقدامات دولت های ثروتمند برای جلوگیری از سقوط بانک ها، تزریق مداوم نقدینگی به بازار پول است. آمریکا، کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای جهان از مدتی قبل این روند را آغاز کرده اند و همچنان به اثربخشی آن امیدوارند. در حال حاضر فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) میزان پرداخت وام یک روزه به بانک های آمریکایی را به بیش از ۴۳۰ میلیارد دلار رسانده است. بانک های مرکزی کشورهای صنعتی امیدوارند با تزریق نقدینگی کلان به بازار پول، فعالیت بانک ها را به سطح عادی برسانند. این در حالی است که بی اعتمادی سپرده گذاران نسبت به آینده پول شان و ترس از زیان موجب کاهش فعالیت های بانک های کوچک و بزرگ در کشورهای پیشرفته شده است. برخی کارشناسان می گویند ریشه بحران را باید درون بانک ها و شکل فعالیت های آنها جست وجو کرد. بانک های غربی در یک دوره زمانی به ظاهر پررونق اقدام به پرداخت های وام مسکن بدون پشتوانه کردند. این وام ها موجب افزایش شدید بهای مسکن شد و در نهایت با ترکیدن حباب بازار مسکن، زمینه های بحران امروز به وجود آمد.
● گوردون براون نخست وزیر انگلستان:
تزریق پول به بانک های کشور موجب به جریان افتادن بازارهای مالی می شود و اقدامی ضروری است. برخلاف تصور برخی در شرایط کنونی این اقدام نه تنها ضروری بلکه مفید نیز است. کمک به بانک ها از پول مالیات دهندگان (اشاره به ملی کردن سه بانک بزرگ انگلیسی
اچ بی او اس، لویدز و رویال بنک اسکاتلند) موجب تداوم فعالیت های روزمره آنها می شود که سود آن نصیب همان مالیات دهندگان خواهد شد. ارائه بسته کمکی ۳۷ میلیارد پوندی به سه بانک بزرگ، اقدامی است که در سایر کشورهای پیشرفته نیز سابقه دارد. باید بگویم وقتی فعالیت بازارهای مالی متوقف می شود، دولت نمی تواند دست روی دست بگذارد و زیان دیدن مردم را تماشا کند. در چنین شرایطی باید وارد میدان شد و کاری انجام داد. تزریق نقدینگی به بانک ها به معنای دور ریختن پول نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است. دولت در یک زمان معین این دارایی های سرمایه ای را به فروش خواهد رساند و علاوه بر سیستم بانکی، مردم نیز از آن سود خواهند برد. ما یک مدل ارائه کرده ایم و معتقدیم اگر سایر کشورها نیز از این مدل پیروی کنند، بحران مالی زودتر ریشه کن خواهد شد. در حال حاضر ما نیازمند قوانین جدید و ساختار مالی جدیدی هستیم که موفقیت بانک ها و موسسات مالی را در آینده تضمین کند. مدل دولت انگلیس برای تضمین چنین آینده ای ارائه شده است.
● آنگلا مرکل صدراعظم آلمان:
امروز اقتصاد ما با وضعیت خاصی روبه روست. ما به دنبال اجرای اقداماتی جدی و موثر هستیم تا اثرات بحران مالی جهان بر اقتصاد خود را به حداقل برسانیم. ما مجموعه ای جدید از قوانین مالی را برای اقتصاد کشور تهیه و ارائه کرده ایم. این قوانین زیر نظر کارشناس مالی، پولی و اقتصادی تهیه شده اند. ما از سایر کشورهای اروپایی می خواهیم که از برنامه اصلاح قوانین مالی از جمله اصلاح قوانین صندوق بین المللی پول حمایت کنند. این قوانین دارای دو هدف مشخص هستند؛ نخست افزایش شفافیت عملکرد بانک ها و موسسات مالی و بعد افزایش اعمال کنترل بر عملکرد مقام های ارشد مالی کشورها.برای مقابله با بحران مالی کنونی و کاهش اثرات آن بر بانک ها و موسسات مالی آلمان، دولت طرح نجات ۵۰۰ میلیارد یورویی خود را ارائه کرده است. اجرای این طرح در کنار اجرای برنامه تغییر قوانین بازارهای مالی در حالی که فعالیت های بانکی کاهش یافته و بازارهای سهام اروپا شاهد روند نزولی ارزش سهام هستند، می تواند زمینه های ریشه کن شدن بحران را آماده کند.
● بن برنانک (رئیس فدرال رزرو):
حتی اگر طرح نجات دولت آمریکا موفق به تثبیت بازارهای مالی شود، بازهم بهبود سریع وضعیت اقتصادی امکان پذیر نخواهد بود. بهبود کامل وضعیت اقتصادی در کوتاه مدت اتفاق نخواهد افتاد چراکه کاهش رشد اقتصادی آمریکا مدت ها قبل از تشدید بحران در بازارهای مالی آغاز شده بود. عامل اصلی ضعف اقتصادی آمریکا تداوم بحران بازار مسکن است و این درحالی است که هزینه های مصرف کنندگان، سرمایه گذاری های شرکتی و فعالیت بازار کار به شدت کاهش یافته است. از سویی رفع انسداد بازارهای اعتبارات هم به زمان نسبتاً زیادی نیاز دارد. باید توجه داشت کاهش رشد اقتصادی جهان به معنای کاهش میزان صادرات ما خواهد بود. تنها مایه تسلی ما این است که کاهش قیمت کالاها موجب آزاد شدن بخشی از توان خرید مردم خواهد شد و احتمالاً تورم نیز دیگر افزایش نخواهد یافت. همچون تمامی بحران های گذشته، مساله اصلی از دست رفتن اعتماد سرمایه گذاران و مردم در بازارها و نهادهای مهم است. بحران زمانی پایان می یابد که پاسخ های فراگیر و همه جانبه سیاستمداران و رهبران مالی موجب بازگشت اعتماد به بازارها شده باشد.مسیر فعالیت های اقتصادی طی ماه های آینده به طور کامل بستگی به این خواهد داشت که عملکرد بازارهای مالی و اعتبارات تا چه اندازه به سطح عادی خود رسیده است. هرگونه تلاش برای نجات بازارها باید متناسب با شرایط و چالش های جدید انجام شود. من نمی خواهم بگویم که راه پیش رو به راحتی طی خواهد شد اما معتقدم درحال حاضر ما ابزارهای لازم برای جلوگیری از بروز هر فاجعه ای را در اختیار داریم.
● آلن گرینسپن (رئیس پیشین فدرال رزرو):
آهسته تر شدن روند نزولی بهای مسکن در آمریکا، نخستین نشانه مثبت بهبود شرایط در این بازار است و نهایتاً با رفع انسداد از بازارهای اعتبارات، سرمایه گذاران دوباره به فعالیت در بازار مسکن تمایل پیدا خواهند کرد. به نظر من بهبود وضعیت بازار مسکن آمریکا از نیمه اول سال ۲۰۰۹ آغاز خواهد شد. با این حال یک سوال بزرگ هنوز بی پاسخ مانده است: برای ترغیب سرمایه گذاران جهانی به فعالیت مجدد در بازار مسکن آمریکا، چه میزان وام رهنی باید وارد سیستم شود؟ جدای از این، میزان سرمایه مورد نیاز بانکی برای تثبیت سیستم مالی هم پرسشی است که هنوز بی پاسخ مانده است.
● دومینیک استراس کان (رئیس صندوق بین المللی پول):
تصور می کنم بی ثباتی مالی کنونی به بازارهای نوظهور آسیب های شدیدی وارد خواهد کرد اما یک راه حل برای جلوگیری از این امر وجود دارد. به همان اندازه که وضعیت کنونی مایوس کننده به نظر می رسد، من معتقدم راهی برای خروج از این گرفتاری مشترک وجود دارد. روش کار این است که دولت های سراسر جهان در یک مسیر گام بردارند. آنها باید هر چه سریع تر پنج کار را انجام دهند.
۱) ارائه تضمین های دولتی به سپرده های بین بانکی، بانک های کوچک و بازار پول
۲) خارج کردن دارایی های مشکل آفرین از بازار، انتشار اوراق سهام دولتی در صورت نیاز
۳) ایجاد تناسب بین سرمایه خصوصی و دولتی
۴) بستن بسیاری از راه های گریز موجود در مقررات پولی جهان
۵) در اختیار داشتن مقادیر زیادی پول تا وقتی بازارهای نوظهور تحت فشار قرار می گیرند به سرعت به کار گرفته شوند.
درحال حاضر گمان می کنم به دلیل تصمیمات گرفته شده، ما اوج بحران مالی را پشت سر گذاشته ایم اما تعیین میزان خسارت های بحران تا مدت ها امکان پذیر نخواهد بود.

علی دانیال

منبع : روزنامه سرمایه

مطالب مرتبط

روسیه و تاثیر تحریم‌های اقتصادی میان بازیگران بزرگ

روسیه و تاثیر تحریم‌های اقتصادی میان بازیگران بزرگ
آیا قدرت‌های غربی باید برخوردهای شدید‌تری را بر علیه روسیه اتخاذ کنند تا روسیه به دلیل جنگ با گرجستان تنبیه شود؟ این مطلب بر پایه تحلیل مهم‌ترین حالات تحریم در قرن بیستم است و معتقد است که تحریم‌ها بر علیه روسیه بی‌نتیجه خواهد بود.
در اوایل آگوست سال ۲۰۰۸، عملیات جنگی بین روسیه و گرجستان بر سر منطقه تجزیه شده اوستیای جنوبی در گرفت. نیروهای روسیه به سرعت نیروهای گرجستان در اوستیای جنوبی را شکست دادند و وارد خاک گرجستان شدند که این امر انتقاد گسترده جامعه جهانی را به‌دنبال داشت. در نهایت روسیه با وساطت فرانسه با توافقنامه آتش‌بس موافقت کرد و نیروهایش را از خاک گرجستان خارج کرد و به مواضعی بازگشت که پیش از آغاز درگیری‌ها در اوایل اکتبر در آنها مستقر بود. (با این حال طبق این توافقنامه نیروهای روسیه در اوستیای جنوبی و آبخازیا باقی خواهند ماند) اما دولت روسیه در مخالفت با غرب به صورت یکجانبه استقلال اوستیای جنوبی و نیز آبخازیا دیگر منطقه تجزیه شده را به رسمیت شناخت.
روسیه در تلاش برای تسلیم کردن گرجستان به خواسته‌هایش، تحریم‌های اقتصادی را بر علیه گرجستان به کار گرفت. شروع جنگ بین روسیه و گرجستان، نتیجه نهایی سال‌ها بدتر شدن روابط بین دو کشور بعد از انتخابات ۲۰۰۴ و ریاست‌جمهوری میخائیل ساکاشویلی با تمایلات غربی در گرجستان بود.
در سال ۲۰۰۶، روسیه تحریم‌های اقتصادی را به گرجستان تحمیل کرد اما این امر در بازداشتن ساکاشویلی در پیوستن به ناتو موفق نبود و تحریم‌ها نتوانست مانع گرجستان از کنترل مناطق مورد حمایت روسیه، آبخازیا و اوستیای جنوبی شود.
به روشنی، دورنمای تحریم‌های اقتصادی بر ضد روسیه در بازداشتن اعمال این کشور بر علیه گرجستان چندان موفق نبوده است و در نهایت واکنش آمریکا و کشورهای اروپایی به یکسری اعمال به شدت سمبلیک و سطحی و کم‌اهمیت محدود شده است. از جمله اینکه کاخ سفید قرارداد هسته‌ای غیرنظامی با روسیه را متوقف کرد و اتحادیه اروپا اعضایش را وادار به رای‌گیری کرد در مورد اینکه چگونه عکس‌العمل نشان دهند و نیز مذاکرات عقد توافقنامه شراکت و همکاری میان روسیه و اتحادیه اروپا را متوقف کرد. همکاری ارتش روسیه و ناتو متوقف شده است و پیوستن روسیه به ناتو در خطر است. با این وجود درخواست گفت‌وگوها برای تحریم‌های اقتصادی سخت‌تر و جدی‌تر بر ضد روسیه رد شد.
تاریخ تحریم‌ها در قرن بیستم درس‌هایی به ما می‌آموزد که چه تحریم‌های اقتصادی به احتمال زیاد تاثیرگذار هستند که می‌تواند در سنجش این مورد در چارچوب شرایط مفید باشد. ما مختصرا خلاصه‌ای از نتایج مطالعه اصلی مان را درباره استفاده از تحریم‌های اقتصادی به عنوان ابزار سیاست خارجی بیان می‌کنیم. (با همکاری گری‌هافبور و جفری اسکات) و سپس درس‌های گرفته شده از آن را در مورد گرجستان و روسیه به‌کار می‌گیریم.
● تاثیر همه‌جانبه تحریم‌های اقتصادی به عنوان هدف سیاست خارجی
سخن اصلی ما در این مقاله تحقیقی این است که تحریم‌ها تنها در یک سوم از ۲۰۴ موردی که مطالعه شده است، آن هم به طور نسبی موفق بوده اند. تعجبی ندارد که تحریم‌های اقتصادی در به‌دست آوردن اهداف سیاسی موفقیت اندکی خواهند داشت- موفقیت در آزاد کردن یک زندانی سیاسی معین آسان‌تر از دستیابی به پیشرفت کلی در حقوق بشر است- در ساده‌ترین شکل، تحریم‌های اقتصادی زمانی به موفقیت می‌رسد که هزینه‌های سیاسی و اقتصادی ناشی از تحریم برای کشور تحریم شده بیشتر از هزینه‌های اطاعت کردن باشد و در مواردی که منافع ملی در میان باشد، تهدید اقتصادی به ندرت به دستاورد سیاسی تبدیل می‌شود.
قدرت اقتصادی بالقوه کشور تحریم‌کننده بیش از کشور تحریم شده دارای اهمیت است. اما در مواردی که تحریم‌کننده احساس می‌کند ریسک‌های ایجاد شده در مقایسه با قدرت کشور تحریم شده ضعیف‌تر است یا جایی که هزینه‌های بالقوه برای خودش بالا است ممکن است از قدرت خود استفاده کند اما نه به طور کامل. با توجه به چشم‌انداز کشور هدف (تحریم شده) اگر منافع اصلی در معرض خطر باشد، هزینه‌های پیروی کردن از خواست تحریم‌کننده ممکن است بسیار بالا‌تر از هر تحریمی باشد. بنابراین در حالی که ما تنها یک مورد موفق در سه مورد تحریم به‌طور متوسط پیدا می‌کنیم، اما نرخ موفقیت زمانی که اهداف معمولی و سطح پایینی مورد نظر هستند، یک در دو است و احتمال موفقیت زمانی که هدف از تحریم، جلوگیری از تحرکات نظامی طرف‌های ثالث درگیر (نه خود کشور تحریم‌کننده) باشد به یک پنجم کاهش می‌یابد.
همچنین با پیچیده‌تر شدن موضوع، تهدید کردن یک کشور سرکش از طریق فشارهای اقتصادی مشکل است. شواهد تحقیقات ما حاکی از آن است که حکومت‌های دیکتاتوری نسبت به حکومت‌های دموکراتیک در مقابل فشارهای اقتصادی کمتر آسیب‌پذیر هستند. تحقیقات ما همچنین نشان می‌دهد که تحریم‌های اقتصادی کشورهایی که قبلا هم پیمان بودند و شرکای تجاری بودند در مقایسه با کشورهای رقیب و مخالف، موفقیت‌آمیز‌تر است. منظور کشورهایی است که نسبت به کشورهایی که دشمن یکدیگر هستند روابط دوستانه بسیار نزدیک و روابط مالی گسترده‌ای با یکدیگر دارند و این مسائل همچنین محرکی است تا از آن طریق برای حفظ روابط همه جانبه از مسائل ویژه چشم‌پوشی کنند.
سرانجام، زمانی که اهداف جزئی است همکاری بین‌المللی با تحریم‌کننده اصلی نه نیاز است و نه تلاشی برای همکاری صورت می‌گیرد اما زمانی که اهداف تحریم به طور ویژه‌ای سخت و مشکل است، موفقیت همکاری چند جانبه به طور معنی‌داری بیشتر است.
● تحریم‌ها و روسیه
به روشنی مشخص است که تحریم‌ها بر علیه روسیه با درس‌هایی که از تاریخ گرفته شده است همخوانی ندارد. در عوض، تحریم‌ها بر ضد کشورهای قوی و بزرگ حتی زمانی که اعمال تحریم‌ها به‌وسیله کشورهایی که به طور مشابه قدرتمند و بزرگ هستند، صورت می‌گیرد به ندرت موثر است. در این مورد اهداف غرب بلندپروازانه است و به شدت روسیه در برابر این اهداف مقاومت می‌کند. آمریکا به تنهایی و بدون همکاری کشورهای اروپایی قدرت کمی دارد. علاوه بر این، حتی در صورت وجود همکاری کشورهای اروپایی، روسیه از نظر میزان ذخایر ارزی، به سبب قیمت‌های بالای نفت، سومین کشور بزرگ جهان است که این وجوهات این امکان را به روسیه می‌دهد که در مقابل تحریم‌ها مقاومت کند.
جدول یک خلاصه‌ای است از متغیرهای کلیدی تحقیق که در مورد روسیه بکار گرفته شده است و نتایج بر اساس همکاری و بدون همکاری اتحادیه اروپا آمده است و آنها با میانگین موارد موفق مقایسه می‌شود.
نه تنها اهداف تحریم در مورد روسیه مشکل و پیچیده است نتایج آن برای رهبران روسیه در مقابل سیاستمداران غرب بسیار مهم‌تر است به جز رییس‌جمهور ساکاشویلی و نظر سنجی‌های اخیر حاکی از آن است که عموم مردم روسیه یک‌صدا از سیاست دولت در گرجستان حمایت می‌کنند ویژگی‌های روسیه و روابطش با تحریم‌کنندگان آتی نیز نشانه خوب بودن تحریم‌ها نیست. در دوران ریاست‌جمهوری پوتین، و حالا در دوران مدودف گرایشات دیکتاتوری روسیه بازگشته است و انسان‌های متعصب ملی گرا بار دیگر در حال کسب شهرت و آوازه هستند. روابط تجاری میان روسیه و آمریکا ضعیف است و روابط دو کشور –اگرچه خصمانه نیست- اما به وضوح وخیم است. روابط سیاسی بین روسیه و اتحادیه اروپا نسبت به رابطه با آمریکا تا حدودی گرم‌تر و روابط تجاری بین آنها بسیار گسترده‌تر است. اما نقش روسیه به عنوان تامین‌کننده انرژی اروپا نشان می‌دهد که روسیه به همان اندازه قدرتمند است.
بنابراین اتحادیه اروپا به احتمال زیاد موافق تحریم‌های گسترده اقتصادی نبود و خواهان حل بحران به روش دیپلماتیک بود. دولت بوش محدودیت‌های قدرتش را می‌شناسد با اذعان کردن به محدودیت‌های قدرتی که دارد، تصمیم گرفت که عمل یک جانبه قوی‌تری را بر علیه روسیه انجام دهد. همچنین سیاستگذاران آمریکا می‌بایست مسوولیت اعمال روسیه در گرجستان را با نیاز به همکاری روسیه در سایر مسائل گوناگون امنیتی از جمله مهار تمایلات هسته‌ای ایران و کره شمالی بسنجند.
قطعا شکاف روابط با غرب برای روسیه گران تمام خواهد شد. همچنین با قبول انزوای بین‌المللی و نیز ناآرامی در بازارهای مالی به‌دلیل خارج شدن سرمایه‌گذاران از بازار سهام به‌دلیل بحران پیش آمده، روسیه هزینه اعمالش را می‌پردازد. با این وجود، نشانه اندکی دیده می‌شود از اینکه روسیه بخواهد بحران را از طریق احترام به گرجستان و رییس‌جمهور ساکاشویلی تغییر دهد.
تا وقتی که قیمت‌های انرژی بالا است روسیه در موضع قدرت قرار دارد. در این صورت هزینه‌های عدم تمکینی که آمریکا و اتحادیه اروپا می‌توانند واقعا متحمل شوند به هزینه‌های قابل‌تصور تمکین از خواسته‌های غرب به هیچ وجه نزدیک نیست.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند