شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ / Saturday, 17 November, 2018

آیا مسعود رجوی را آمریکایی‌ها کشته‌اند؟!


آیا مسعود رجوی را آمریکایی‌ها کشته‌اند؟!
مسعود رجوی برای بیش از دو دهه رهبری سازمانی تروریستی را بر عهده داشت که بیش از ۱۲ هزار تن از شهروندان جمهوری اسلامی و به جز آن صدها تن از مردم عراق و برخی شهروندان آمریکایی و اروپایی را به قتل رساند.
از فروردین ۱۳۸۲ تاکنون کسی پاسخ درستی برای این پرسش که «مسعود رجوی کجاست؟» ندارد. برخی می‌گویند وی در سلول مجاور صدام زندانی بوده و هست، برخی بر این اعتقادند که وی در نقطه‌ای از عراق در حبس خانگی است، برخی دیگر نیز هستند که ادعا می‌کنند رجوی را در قرارگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین و برخی دیگر می‌گویند او را در قرارگاه نیروهای آمریکایی در قطر دیده‌اند.
اگرچه دیروز اتحادیه اروپا نام « سازمان مجاهدین خلق ایران » یا « M.K.O » را از لیست گروه‌های تروریستی خود خارج کرد، اما هنوز کسی به سوال بالا پاسخ روشنی نداده است.
اما یک چیز واقعیت دارد؛ پس از حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق و بمباران مقر مجاهدین در « معسکر خالص » یا همان پادگان « اشرف » که منجر به کشته شدن بیش از ۲۰ تن از نیروهای این سازمان شد، دیگر تاکنون خبری از مسعود رجوی در دست نیست و هیچ تصویری نیز از وی به جای نمانده است.
در واقع از تاریخ ۱۹ فرودین ۱۳۸۲ تاکنون، هیچ تصویر، ویدئو و صدایی از مسعود رجوی منتشر نشده و گفته می شود که رهبر مجاهدین خلق با انتشار پیام های کتبی با نیروهای تحت امر خود ارتباط برقرار می‌کند. پیام‌هایی کتبی که حرف و حدیث‌های فراوانی پیرامون آن وجود دارد.
هادی شمس حائری عضو سابق شورای مرکزی مجاهدین و از رهبران سازمان، در مورد این پیام‌های کتبی در نوشتاری در تارنمای ایران اینترلینک می‌نویسد:
"جعل « پیام » فقط برای جواب به سوال آزار دهنده « رجوی کجاست؟ » هست تا بگویند « رجوی هست » اما رجوی هنوز « نیست » زیرا اگر بود می‌بایست خود را نشان می‌داد تا نیروهایش او را باور کنند و حضور او بتواند اوضاع نابسامان سازمان را بسامان کند اما رجوی هنوز غایب است و ... غیبت رجوی همچنان ... فرقه را آزار می‌دهد و نه تنها مساله‌ای از سازمان حل نکرده است که ابهام را بیشتر هم کرده ... " .
این عضو سابق شورای رهبری مجاهدین در ادامه می‌افزاید: " اسامه بن لادن با همه محدودیت هایی که سرویس های جاسوسی غرب و به ویژه آمریکا برای او بوجود آورده و دائماً در تعقیب اوست هر از گاهی پیامی شفاهی و یا نوار ویدئویی بیرون می دهد. مگر رهبری مجاهدین از چه محدودیت های بیشتری از بن لادن برخوردار است که نمی تواند پیام صوتی و یا تصویری منتشر کند و در اختیار رسانه ها قرار بدهد؟ امکانات مجاهدین که کمتر از القاعده نیست ... " .
" جیمز جفری " مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک و سیاست گذاری ایالات متحده در قبال ایران در گفتگویی با " رادیو فردا " نخست به این مساله اشاره می‌کند که: " مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق از زمان سقوط صدام حسین در تلویزیون این سازمان ظاهر نشده و صدایش هم در رادیوی این سازمان شنیده نشده و هر تصویر و صدایی که از او پخش می شود از برنامه های ضبط شده مربوط به قبل از سقوط حکومت صدام حسین است ... ".
مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا در ادامه به رادیو فردا می‌گوید: " او در بازداشت ما نیست. تا آنجا که ما می دانیم او هرگز در بازداشت ما نبوده است. تا آنجا که می دانم او در اروپای غربی یا در خاورمیانه است، اما در اردوگاه اشرف نیست " .
برخی بر این اعتقادند که مسعود رجوی در جریان اشغال عراق از سوی نیروهای ائتلاف بر اساس قرارداد صلح با آمریکا - که تاکنون مفاد آن نه از سوی مجاهدین و نه ایالات متحده افشا نشده است – به حبس خانگی رفته است. اما اینان پاسخی برای این سوال ندارند که چرا در فاصله میان ۱۹ فروردین ۱۳۸۲ که اردوگاه اشرف بمباران شد تا ۲۰ اردیبهشت همان سال و در فاصله میان بمباران تا زمان عقد قرارداد صلح، که طی آن سلاح‌ها و خودروهای سنگین نظامی خود را به امریکایی‌ها تسلیم کردند، مسعود رجوی در انظار حاضر نشد؟ و در واقع ناپدید شدن وی از همین تاریخ آغاز شده است.
البته ماجرای این صلح میان مجاهدین و آمریکایی‌ها هم قابل توجه است. " میلاد آریایی " از اعضای سابق مجاهدین دراین‌باره در تحلیلی نوشت: " آمریکایی‌ها برای اینکه زهر چشمی از مجاهدین گرفته باشند قرارگاه‌های آنان در کوت و جلولا را بمباران کردند و در همان حالی که هواپیماهای B۵۲ بر فراز اشرف در حال گشت زنی بود، " مهدی براعی " در اشرف با آمریکایی‌ها وارد مذاکره شد؛ مذاکره‌ای که چندان شکل مذاکره نداشت و آمریکایی‌ها می گفتند اگر اطاعت نکنید و تسلیم نشوید همه اشرف را بمباران می‌کنیم و این داستانی است که از آن به عنوان آتش بس با آمریکا یاد می‌کنند؛ آتش بسی که تنها طرف آتش آن ارتش آمریکا بود و به قول مسعود رجوی آنها گلوله‌ای به سمت آمریکا شلیک نکردند" .
از این پس است که "سیمای مجاهد" در هر بهار و در برخی مناسبت‌های معدود اقدام به قرائت پیام مکتوبی از مسعود رجوی - که توسط مجری تلویزیون با مریم رجوی یا پس زمینه تصویری قدیمی از وی - قرائت می‌شود، می‌نماید.
در این میان برخی دیگر اعتقاد دارند که خود سازمان مجاهدین رجوی را مخفی کرده است. علت این کار هم اینگونه مطرح می شود که با سرنگونی صدام، رجوی پایگاه حمایتی خود را از دست داده و از آنجا که دولتی شیعه در عراق سر کار آمده وی احساس خطر کرده است که ایران به او دسترسی پیدا کند.
دلیل دیگری که برای این کار مطرح می شود این است که از آنجا که اسم این سازمان در فهرست گروه های تروریستی قرار دارد آنها با در نظر گرفتن احتمال بازداشت رجوی او را مخفی کرده اند. برخی منابع نیز از مخفی شدن او در دهکده ای در سوییس و در نزدیکی مرز فرانسه خبر می دهند.
احتمال دوم این است که رجوی توسط آمریکا بازداشت شده و در پایگاه نیروهای آمریکایی در قطر به سر می برد. در صورت صحت این احتمال آمریکایی ها قصد دارند رجوی را برای روز مبادا در آب نمک بخوابانند تا هر وقت نیاز شد وی مجدداً وارد عمل شود. مستندی که این افراد برای دلیل خود ارائه می‌کنند اعلام رسمی همکاری رجوی با ارتش آمریکا است.
" سعید سلطانپور " از اعضای سابق و رده بالای کادر رهبری سازمان مجاهدین خلق که هم اکنون در تورنتو کانادا مستقر است نیز در مورد مساله غیبت مسعود رجوی در تارنمای شخصی خود می‌نویسد: " آخرین اطلاعیه ای که رجوی داد اطلاعیه ای بود در اسفند ۸۲؛ که در آن به حملات نیروهای آمریکایی به پایگاهای سازمان -که به کشته شدن و زخمی شدن چندین مجاهد انجامید- اشاره کرده و با افتخار اعلام کرده بود که «ما حتی یک تیر هم به سمت نیروهای آمریکایی شلیک نکردیم و این علی‌رغم بمباران‌های مکرر و کشتن اعضای ما بود،‌ چون دشمن اصلی ما جمهوری اسلامی است» " .
در ۱۸ تیر ۱۳۸۷ خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری "الجوار" در تیتری تحت عنوان «شایعه یا حقیقت؟» به نقل از منابع کرد از دستگیری مسعود رجوی سرکرده گروهک تروریستی منافقین در اردن خبر داد؛ خبری که وزیر اطلاعات ایران چند روز پس از انتشار، آن را صحیح ندانست.
در برابر، اما عده ای معتقدند رجوی به دلیل ابتلا به سرطان ریه مرده و همچنین گروهی دیگر از اعضای بریده از سازمان مجاهدین که در سال‌های اخیر از اردوگاه اشرف گریخته‌اند، این مساله را مطرح می‌کنند که در جریان حمله هوایی آمریکا به پایگاه اشرف یکی از کشته شدگان این حمله " مسعود رجوی " بوده است؛ حمله‌ای که در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۸۷ صورت گرفت و این آخرین رشته از بمباران‌‌های صورت گرفته علیه مقرهای منافقین بود. گمانه‌ای که بیش از همه به واقعیت نزدیک است.
همانطورکه میلاد آریایی می‌گوید در مذاکره با امریکایی‌ها شخصی به جز مسعود رجوی وارد مذاکره شد این روشن است که اگر مسعود رجوی در صحنه حضور داشت دلیلی وجود نداشت که مهدی براعی به جای رهبر سازمان وارد مذاکره با آمریکایی‌ها شود.
از این گذشته وقتی عملکرد سازمان مجاهدین را در هفت سال اخیر زیر ذره بین قرار می‌دهیم با رویدادهای خارق العاده‌ای روبرو می‌شویم که جز در صورت مرگ مسعود رجوی ممکن نیست،رخ دهد. از این جمله می‌توان به گفتگوی صفوی مسئول سیاسی سازمان در بریتانیا با برنامه نیوزنایت بی‌بی‌سی اشاره کرد که در صورت زنده بودن رجوی اتفاقی که در این برنامه رخ داد، امکان رخداد نداشت. صفوی در این گفتگو در خطایی فاحش اسراری از سازمان را برملا کرد که تاکنون منتشر نشده بود و از جمله می‌توان به ارائه آمار طلاق‌های گروهی در سازمان اشاره کرد. محمد حسین سبحانی یکی از بریده‌های از سازمان مجاهدین و از اعضای سابق کادر رهبری سازمان که هم اکنون در سوئد به سر می‌برد در گفتگو با نگارنده با اشاره به موارد متعددی از اتفاقات رخ داده در سال‌های اخیر، شواهد حاکی از مرگ مسعود رجوی را بسیار قوی می‌داند.
سبحانی درباره وضعیت فعلی رجوی، احتمال مرگ وی را قوی‌تر‌ می‌داند. او در نشستی که در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۶ در محل کانون آوا در شهر کلن آلمان برگزار شد به صورت گذرا به این مساله اشاره کرد که مسعود رجوی از بین رفته است.
بسیاری از ناظران مسائل سازمان مجاهدین خلق بر این گمان قوی هستند که مسعود رجوی بدون شک از میان رفته است از این جمله نسرین (بتول) ابراهیمی است که یکی از آخرین افرادی است که از شورای رهبری مجاهدین در اشرف گریخت و اطلاعات، اسناد و تصاویر منحصر به فردی را برای نخستین بار از این اردوگاه خارج کرد. وی طی گفتگویی که ماه گذشته با یکی از شبکه‌های رادیویی عراق و همچنین رادیوی ملی ایالات متحده MPR در بغداد انجام داد احتمال مرگ رجوی را مطرح کرد و این احتمال را نیز جدی دانست.
همچنین " منظر. ل " از شهروندان اهوازی که به مدت سه سال از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ به عنوان مترجم فاطمه اروانی با مجاهدین همکاری می‌کرد و اینک از سازمان مجاهدین جدا شده است، نیز اعتقاد دارد " در بمباران ناحیه‌ای در شهر اشرف که محل برگزاری کنسرت‌های موسیقی سازمان بود، مسعود رجوی کشته شد" . او این اطلاع را از اروانی نقل می‌کرد که در آن دوره فرماندهی اشرف را بر عهده داشت.
علاوه بر این، شواهد فیزیکی بسیاری نیز حاکی از مرگ رجوی است؛ مکانی که او در زمان حمله هوایی هواپیماهای B۵۲ آمریکا در آن مستقر بود کاملاً ویران شد و در تصاویری که از استقبال اعضای سازمان از « سرهنگ‌ ویدال » در هنگام ورود به اشرف وجود دارد و از سوی بتول سلطانی منتشر شده خبری از مسعود رجوی نیست. از این گذشته تا ۱۰ ماه پس از آن، در یک بی خبری کامل، مجاهدین هیچ پیام و نامه‌ای از مسعود رجوی منتشر نکردند و در واقع این مساله نشان از سردرگمی‌ آن‌ها در مورد مرگ رجوی دارد و تنها در اسفند ۱۳۸۲ است که اولین پیام "مکتوب" پس از ناپدید شدن رجوی منتشر شد و تا پیش از انتشار این پیام، مجاهدین به هیچ سوالی در مورد مسعود پاسخ نمی‌دادند.
این که چرا در زمانی که مسعود رجوی در اردوگاه اشرف است "مهدی براعی" باید به استقبال آمریکایی‌ها برود و سوالاتی از این دست، از جمله مواردی است که مجاهدین برای آن پاسخی ندارند.
مسعود رجوی (۱۳۲۷ طبس– ۱۳۸۲ اشرف ) مرده است. او برای بیش از دو دهه رهبری سازمانی تروریستی را بر عهده داشت که بیش از ۱۲ هزار تن از شهروندان جمهوری اسلامی، صدها تن ازمردم عراق و به جز آن برخی شهروندان آمریکایی و اروپایی را به قتل رساند. او همچنین به زعم خود بیش از ۴ هزار تن از اعضای ارتش مجاهدین را که عمدتاً توسط زنان رهبری می شد را به کشتن داد و در آخرین مرحله از اقداماتش پیش از مرگ، دستور به عقیم سازی زنان سازمان مجاهدین خلق داد.

منبع : شبکه ایران – مسعود لواسانی

منبع : رجا نیوز

مطالب مرتبط

زندگی نامه حجت الاسلام علی دوانی و اسامی برخی آثارشان

زندگی نامه حجت الاسلام علی دوانی و اسامی برخی آثارشان
در هنگام خلع ید انگلیسی‏ها از صنعت نفت ایران توسط هیئتی که حسین مکی و مهندس بازرگان در رأس آن بودند، وی در آبادان حضور داشت.
پس از پایان موفقیت‏آمیز قیام عمومی علما و مراجع به رهبری امام‏خمینی علیه تصویب لایحه‏ی انجمن‏های ایالتی و ولایتی، وی کتاب«نهضت دو ماهه‏ی روحانیون» را به نگارش درآورد. مقارن ماه محرم سال ۱۳۴۲ وی برای انجام تبلیغات اسلامی از طرف امام خمینی به کویت رفت.
● حجت الاسلام و المسلمین علی دوانی
حجت الاسلام علی دوانی در سال ۱۳۰۸ ش در قصبه‏ی «دوان» در شش کیلومتری شمال کازرون به دنیا آمدوی تحصیلات خود را در زادگاهش آغاز نمود و در سال ۱۳۱۶ ش به شهر آبادان رفته در مدرسه‏ی فنی در رشته‏ی مکانیک مشغول تحصیل شد.
مقارن شهریور ۱۳۲۰ و جنگ جهانی دوم در آن شهر (آبادان) حضور داشت. در سال ۱۳۲۳ برای تحصیل علوم دینی راهی حوزه‏ی علمیه‏ی نجف شد. مدت اقامت وی در شهر نجف بیش از چهار سال طول نکشید و به علت بیماری در سال ۱۳۲۷ ش به ایران بازگشت و تحصیلات خود را در قم ادامه داد. وی طی مدت پنج سال سطوح مقدماتی صرف و نحو، منطق، معانی و بیان و فقه واصول تا شرح معالم و شرح لمعه و شرح تجرید را خواند. در کلام از اساتید و علمایی چون سید محمود گلپایگانی، وحید رشتی، محمد فاضل لنکرانی، محمد صدوقی، آیت‏اللَّه مرعشی نجفی، سلطانی طباطبایی و علی مشکینی بهره‏ها برد. قسمتی از تفسیر قرآن مجید و بخشی از اسفار ملاصدرای شیرازی را از علامه طباطبایی فراگرفت و «شرح منظومه» را از محضر آیات شیخ محمد فکور یزدی، آیت‏اللَّه حسینعلی منتظری و حاج‏آقارضا صدر فراگرفت. سپس درس «خارج فقه» آیت‏اللَّه بروجردی حاضر شد و مدتی هم در درس«خارج فقه» امام خمینی بهره برد. نظر به علاقه‏ای که به خاندان علامه وحید بهبهانی داشت در سال ۱۳۲۸ ش در نهاوند با یکی از نوادگان وی ازدواج کرد. علی دوانی از بدو ورود به حوزه‏ی علمیه‏ی قم به نویسندگی پرداخت؛ نخست دو مقاله در مجله‏ی «مسلمین» و چند مقاله در روزنامه‏ی «وظیفه» و« ندای حق» از وی چاپ شد. پس از مدتی وی همراه عبدالکریم موسوی اردبیلی، مکارم شیرازی، جعفر سبحانی، امام موسی صدر و واعظ زاده خراسانی و دیگران مجله‏ی علمی و دینی «مکتب اسلام» را در سال ۱۳۳۷ ش دایر کردند. وی با علاقه‏ای که به نویسندگی داشت آثار متعددی شامل تحقیق، تألیف و ترجمه منتشر کرد.
از وی مقالات متعددی هم در شرح حال فقها و علما در مجلات دینی، به ویژه مجله‏ی مکتب اسلام چاپ شده است. علاوه بر تألیف، وی در مؤسسات آموزش عالی چون دانشکده الهیات دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت معلم و دانشگاه امام حسین (ع)و دانشگاه امام صادق (ع) به تدریس تاریخ اسلام اشتغال داشت. حجت الاسلام علی دوانی از شخصیت‏های هوادار نهضت امام خمینی است و در حوزه‏ی مسایل دینی و فرهنگی و تبلیغ کوشیده است. وی در حدود سال ۱۳۳۰ با مجتبی نواب صفوی رهبر فدائیان اسلام آشنا شد.
در هنگام خلع ید انگلیسی‏ها از صنعت نفت ایران توسط هیئتی که حسین مکی و مهندس بازرگان در رأس آن بودند، وی در آبادان حضور داشت.
پس از پایان موفقیت‏آمیز قیام عمومی علما و مراجع به رهبری امام‏خمینی علیه تصویب لایحه‏ی انجمن‏های ایالتی و ولایتی، وی کتاب«نهضت دو ماهه‏ی روحانیون» را به نگارش درآورد. مقارن ماه محرم سال ۱۳۴۲ وی برای انجام تبلیغات اسلامی از طرف امام خمینی به کویت رفت.
در پی ادامه‏ی بازداشت امام خمینی بعد از سخنرانی روز عاشورا در اسفند ماه سال ۱۳۴۲ ایشان و دیگر از از علمای حوزه‏ی علمیه‏ی قم تلگراف اعتراض‏آمیزی به منصور نخست‏وزیر وقت مخابره کردند.
در ادامه‏ی مخالفت و اعتراض مردم با ادامه‏ی بازداشت امام خمینی، ساواک در شامگاه ۱۵ فروردین امام را به قم منتقل و آزاد کرد. یکی از وقایع این مقطع تأسیس دارالتبلیغ اسلامی توسط آیت‏اللَّه سید کاظم شریعتمداری بود. از این پس حجت الاسلام علی دوانی عمده فعالیت‏های فرهنگی و قلمی خود را در این مؤسسه‏ی مذهبی متمرکز نمود و به ویژه آن که مجله مکتب اسلام هم زیر نظر این مؤسسه قرار گرفت.
امام خمینی پس از سخنرانی شدیدالحن خود علیه کاپیتولاسیون در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۴۳ از ایران به ترکیه تبعید شد. در ۲۹ اسفند همان سال نامه‏ی سرگشاده‏ای از طرف جمعی از طلاب و فضلای حوزه‏ی علمیه‏ی قم درباره‏ی اجرا نشدن قوانین اسلامی و قانون اساسی کشور و پایان دادن به وضع سیاسی موجود و بازگشت امام خمینی به ایران به امیرعباس هویدا نوشته شد که حجةالاسلام علی دوانی یکی از امضاکنندگان آن نامه بود. در سال ۱۳۴۴ به مناسبت شهادت امام صادق (ع) و سالگرد واقعه‏ی مدرسه‏ی فیضیه‏ی قم، در این مدرسه مراسم سوگواری برگزار شد که وی نیز در آن مجلس سخنرانی کوتاهی ایراد کرد.
در سال ۱۳۴۷ هیئت مکتب‏الرضا(ع)توسط تعدادی از آذربایجانی‏های مقیم مرکز با هدف فعالیت‏های مذهبی و فرهنگی تأسیس شد. این هیئت با دعوت از سخنرانان برجسته درصدد تحقق این اهداف بود و علی دوانی نیز از سخنرانان آن بود. در ادامه فعالیت‏های علمی و فرهنگی پس از تأسیس حسینیه ارشاد توسط افرادی چون آیت‏الله مرتضی مطهری در این مؤسسه هم به ایراد سخنرانی پرداخت در طول این مدت فعالیت‏های قلمی و فرهنگی خود را ادامه می‏داد.
در این مدت حجت الاسلام دوانی در اغلب جلسات روحانیون مبارز تهران شرکت می‏کرد. از جمله روابطی که با آیت‏اللَّه مرتضی مطهری، شیخ محمدتقی فلسفی و علامه محمدتقی جعفری داشت در گزارش‏های ساواک انعکاس یافته است.
با پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۵۷ وی به جمع‏آوری منابع تاریخی، اعلامیه‏ها و بیانیه‏ها همت گماشت. پس از گردآوری منابع، کتاب ۱۰ جلدی «نهضت روحانیون ایران» را در سال ۱۳۵۸ منتشر کرد که از آثار قابل توجه وی در زمینه‏ی تاریخ انقلاب اسلامی می‏باشد.
استاد فرزانه علی دوانی در شامگاه روز دوشنبه ۱۸دی ماه ۱۳۸۵مصادف با ۱۸ ذی الحجه ۱۴۲۷بر اثر عفونت داخلی دار فانی را وداع گفت. پیکر مطهر ایشان در صحن عتیق آستانه مبارکه حضرت معصومه سلام الله علیها به خاک سپرده شد است.
آثار قلمی وی عبارت است از:
۱) اصول اعتقادی و فروع عملی اسلام، چاپ دهم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه‏ی مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم؛
۲) امام زمان در گفتار دیگران، چاپ اول، انتشارات ندای ایمان، تهران؛
۳) بحثی درباره‏ی همراه پیامبر (ص)، مجله‏ی مکتب اسلام
۴) پیامبر اسلام از نظر دانشمندان شرق و غرب، چاپ سوم، انتشارات پیام اسلام، قم
۵) پیشوایان بزرگ ما، سلسله مقالات، مجله‏ی مکتب اسلام
۶) تاریخ اسلامی (از آغاز تا هجرت)، چاپ نهم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه‏ی مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۷) نظری اجمالی به جنگ‏های صدر اسلام
۸) سیمای جوانان در قرآن کریم و تاریخ اسلام، چاپ پنجم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، تهران
۹) جهانگردی و جهانگردان نامی، چاپ دوم، نشر میران، تهران
۱۰) داستان‏های اسلامی، ۲ جلد، چاپ دهم، کانون انتشارات محمدی، تهران
۱۱) داستان‏های ما: جلد اول، چاپ پنجم، جلد دوم و سوم چاپ چهارم، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران
۱۲) دانشمندان عامه و مهدی موعود (عج)، چاپ اول، دارالکتب الاسلامیه، تهران
۱۳) زن در قرآن: چاپ دهم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۱۴) زندگانی زعیم بزرگ عالم تشیع آیت‏اللَّه بروجردی، چاپ دوم، نشر مطهر، تهران
۱۵) سید رضی مؤلف نهج البلاغه، چاپ پنجم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه‏ی مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۱۶) سیر اجتهاد در اسلام، یادنامه اولین کنگره‏ی نهج‏البلاغه، تهران
۱۷) سیره‏ی ائمه طاهرین(ع)
۱۸) شرح حال و آثار و افکار آیت‏اللَّه بهبهانی (از فقها و مراجع ربع قرن گذشته) چاپ اول، انتشارات کتابخانه صدر، تهران
۱۹) شرح زندگانی استاد کل وحید بهبهانی، چاپ دوم، مؤسسه‏ی انتشارات امیرکبیر، تهران
۲۰) شرح زندگانی جلال الدین دوانی، چاپ اول چاپخانه‏ی حکمت، قم
۲۱) شعاع وحی بر فراز کوه حرا، چاپ دهم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه‏ی مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۲۲) شیعه در اندونزی، مجله‏ی مکتب اسلام
۲۳) مجموعه مقالات در موضوعات گوناگون، مجلات و روزنامه‏های دینی
۲۴) محدث نامی حاج شیخ عباس قمی، چاپ اول، دارالکتب اسلامیه، تهران
۲۵) مفاخر اسلام: جلد اول، انتشارات امیرکبیر، تهران، جلد دوم، چاپ دوم، انتشارات امیرکبیر، تهران، جلد سوم، چاپ اول انتشارات امیرکبیر، تهران، جلد چهارم، چاپ اول، امیرکبیر، تهران، جلد هفتم، چاپ اول، نشر قبله، تهرن، جلد هشتم، چاپ دوم نشر قبله، تهران، جلد یازدهم، چاپ اول، نشر مطهر، زیر چاپ؛
۲۶) موعودی که جهان در انتظار اوست، چاپ سوم، انتشارات دارالعلوم، قم
۲۷) نگاهی کوتاه به زندگانی پرافتخار سید رضی مؤلف نهج البلاغه، یادنامه‏ی کنگره نهج البلاغه، تهران
۲۸) هنر نویسندگی، چاپ سوم، نشر مطهر، تهران
۲۹) خاطرات من از استاد شهید مطهری، چاپ اول، انتشارات صدرا،تهران
۳۰) امام خمینی (ره) در آئینه‏ی خاطره‏ها، چاپ اول، نشر مطهر، تهران
۳۱) راز نماز در نهج البلاغه، چاپ دوم، نشر مطهر، تهران؛
● تألیفات
۳۲) آغاز وحی و بعثت پیامبر در تاریخ و تغییر طبری (یادنامه‏ی طبری)
۳۳) علما و مردان نامی بوسنی و هرزگوین، چاپ اول، انتشارات انصاریان، قم
۳۴) فرقه‏ی ضاله و سرقت آیات و احادیث
۳۵) محمد بن جریر طبری (بررسی و نقد تاریخ و تفسیر طبری)
۳۶) مشاهیر فقها و مراجع تقلید شیعه
۳۷) نهضت دو ماهه‏ی روحانیون ایران، چاپخانه‏ی حکمت، قم
۳۸) نهضت روحانیون ایران (۱۱ جلد)، چاپ دوم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تهران، ۱۳۷۷
۳۹) هزاره‏ی شیخ طوسی، چاپ دوم مؤسسه‏ی انتشارات امیرکبیر، تهران
● ترجمه‏ها
۴۰) آثار تمدن اسلامی در اسپانیا و پرتغال، مجله‏ی مکتب اسلام
۴۱) اجتهاد در مقابل نص، چاپ هفتم، انتشارات جامعه‏ی مدرسین قم
۴۲) خاندان آیت‏اللَّه بروجردی، چاپ اول، انتشارات انصاریان، قم
۴۳) تاریخ فتوحات مسلمانان در اروپا، (سوئیس، ایتالیا و جزایر دریای مدیترانه)، چاپ پنجم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، تهران
۴۴) صحنه‏های تکان دهنده در تاریخ اسلام، چاپ هفتم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، تهران
۴۵) علی علیه السلام چهره‏ی درخشان اسلام، چاپ یازدهم، دفتر انتشارات وابسته به جامعه مدرسین حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۴۶) فرقه‏ی وهابی و پاسخ شبهات آن‏ها: چاپ چهارم، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران
۴۷) فروغ هدایت، چاپ چهارم، انتشارات قدر، تهران
۴۸) مهدی موعود (ع)، ترجمه‏ی جلد سیزده بحارالانوار علامه مجلسی، چاپ بیست و پنجم، دارالکتب الاسلامیه
۴۹) علما و شعرای بوسنی و هرزگوین، چاپ دوم، نشر قبله
● تصحیح و تحقیق و تهذیب
۵۰) تاریخ قم، چاپ چهارم، نشر قبله
۵۱) جامع المسائل، چاپ اول، چاپخانه‏ی دارالعلم، قم
۵۲) در پیرامون نهج البلاغه، چاپ چهارم، دفتر انتشارات وابسته به حوزه‏ی علمیه‏ی قم
۵۳) سیر حدیث در اسلام، چاپ سوم، انتشارات گنجینه، تهران
۵۴) شاهراه هدایت، چاپ اول، چاپخانه‏ی حکمت، قم
۵۵) شوق مهدی (ع)، چاپ چهارم، انتشارات انصاریان، قم
۵۶) فروغ ایمان، چاپ اول، انتشارات کتابخانه‏ی صدر، تهران
۵۷) مباحثی در معارف اسلامی، چاپ اول، مرکز نشر فرهنگی رجاء، تهران
۵۸) نگاهی به آثار فقهی شیخ طوسی، چاپ اول، انتشارات دارالفکر، قم
۵۹) خاندان علامه مجلسی، ضمیمه‏ی بخش یکم مرآت الاحوال جهان نما
۶۰) مرآت الاحوال جهان نما، جلد اول و دوم چاپ دوم، نشر قبله، تهران
۶۱) خاطرات حجت الاسلام فلسفی، چاپ چهارم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

وبگردی
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم - سید محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان که در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان دچار سانحه...
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.